Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021XC0805(05)

    Objava vloge za spremembo specifikacije proizvoda na ravni Unije za ime v vinskem sektorju v skladu s členom 97(3) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 2021/C 313/08

    C/2021/5871

    UL C 313, 5.8.2021, p. 25–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.8.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 313/25


    Objava vloge za spremembo specifikacije proizvoda na ravni Unije za ime v vinskem sektorju v skladu s členom 97(3) Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta

    (2021/C 313/08)

    V skladu s členom 98 Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (1) je ta objava podlaga za uveljavljanje pravice do ugovora zoper vlogo v dveh mesecih od datuma te objave.

    VLOGA ZA SPREMEMBO SPECIFIKACIJE PROIZVODA NA RAVNI UNIJE

    „SOAVE“

    PDO-IT-A0472-AM04

    Datum vložitve vloge: 21. 3. 2019

    1.   Vložnik in pravni interes

    Consorzio Tutela Vini Soave e Recioto di Soave

    Associazione di produttori della DOP Soave

    2.   Postavka v specifikaciji proizvoda, na katero se spremembe nanašajo

    Ime proizvoda

    Kategorije proizvoda vinske trte

    Povezava

    Omejitve trženja

    3.   Opis spremembe in razlogi zanjo

    Določbe za stekleničenje na opredeljenem geografskem območju

    Postavka v specifikaciji proizvoda, na katero se sprememba nanaša

    Člen 5(1)

    Opis in razlogi

    Sprememba zadeva določbo o stekleničenju na razmejenem območju proizvodnje.

    Pri tej spremembi si proizvajalci vina „Soave“ z zaščiteno označbo porekla prizadevajo za odpravo pomanjkljivosti v izvirnem besedilu specifikacije proizvoda, odobrenem konec leta 1968, v času torej, ko so splošna pravila o nacionalnih označbah porekla ali označbah porekla EU določala, da morata stekleničenje in pakiranje potekati na razmejenem območju. To splošno pravilo je bilo uvedeno po sodbi Sodišča Evropske unije z dne 16. maja 2000 v zadevi C-388/95.

    Razlog za spremembo je potreba po ohranjanju kakovosti vin „Soave“ z zaščiteno označbo porekla, jamčenju njihovega porekla in zagotavljanju, da je nadzor učinkovit in pravočasen.

    Zdi se, da lahko prevoz in stekleničene zunaj območja proizvodnje poslabšata kakovost vina „Soave“, saj je lahko izpostavljeno redoks reakcijam, nenadnim spremembam temperature ter mikrobiološki kontaminaciji. Zlasti lahko ti pojavi negativno vplivajo na fizikalno-kemijske (najnižja vsebnost skupnih kislin, najmanjši ekstrakt brez sladkorja itd.) in organoleptične (barva, vonj in okus) lastnosti.

    Ta tveganja z razdaljo naraščajo. Vendar pa stekleničenje na območju porekla pomaga ohranjati lastnosti in kakovost proizvoda glede na to, da se pošiljke vina ne prevažajo ali pa se prevažajo le na kratkih razdaljah.

    Ti vidiki skupaj z izkušnjami in podrobnim tehnično-znanstvenim poznavanjem posebnih lastnosti vin, ki so jih proizvajalci vin „Soave“ z označbo porekla pridobivali vrsto let, omogočajo, da je stekleničenje dokončano na območju porekla z največjimi tehnološkimi previdnostnimi ukrepi za ohranjanje vseh fizikalnih, kemijskih in organoleptičnih lastnosti vin, ki jih zajema specifikacija.

    Drugi cilj stekleničenja na območju proizvodnje je zagotoviti, da lahko pristojni organ svoje naloge spremljanja opravi čim učinkoviteje, uspešneje in stroškovno smotrneje. Teh zahtev zunaj območja proizvodnje ni mogoče zagotoviti v istem obsegu.

    Nadzorni organ, ki izvaja letno preverjanje skladnosti z določbami specifikacije proizvoda, lahko v skladu z ustreznim načrtom nadzora zelo hitro časovno razporedi inšpekcijske obiske v vseh podjetjih, vključenih v območje proizvodnje, v času stekleničenja vina „Soave“.

    Cilj je sistematično zagotavljati, da se lahko stekleničijo le pošiljke vina „Soave“, ki so bile najprej certificirane kot pošiljke, ki so opravile fizikalno-kemijske in organoleptične preskuse inšpekcijskega organa. To omogoča doseganje boljših rezultatov v smislu uspešnosti preverjanj z omejenimi stroški za proizvajalce, da bi se potrošnikom zagotovila čim večja jamstva glede pristnosti vina.

    Sprememba se nanaša na oddelek 1.9 enotnega dokumenta.

    ENOTNI DOKUMENT

    1.   Ime proizvoda

    Soave

    2.   Vrsta geografske označbe

    ZOP – zaščitena označba porekla

    3.   Kategorije proizvodov vinske trte

    1.

    Vino

    5.

    Kakovostno peneče vino

    4.   Opis vina

    „Soave“ (vključno s „Soave Classico“ in „Soave Colli Scaligeri“)

    barva: slamnato rumena, ki včasih prehaja v zelenkasto;

    vonj: značilen, z intenzivno in prefinjeno aromo;

    okus: polsuh, srednjega telesa in skladen, grenkast;

    najmanjši volumenski delež skupnega alkohola: 10,5 vol. % za „Soave“ ter 11,0 vol. % za „Soave Classico“ in „Soave Colli Scaligeri“;

    najmanjši ekstrakt brez sladkorja: 15,0 g/l za „Soave“ ter 16,0 g/l za „Soave Classico“ in „Soave Colli Scaligeri“.

    Vsi analitski parametri, ki niso navedeni v spodnji preglednici, so skladni z omejitvami iz nacionalne zakonodaje in zakonodaje EU.

    Splošne analitske lastnosti

    Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

     

    Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

     

    Najnižja vsebnost skupnih kislin

    4,5 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

    Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

     

    Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

     

    Peneče vino „Soave spumante“ (vključno s penečim vinom „Soave spumante Classico“ in „Soave spumante Colli Scaligeri“)

    pena: fina in obstojna;

    barva: slamnato rumena, ki včasih prehaja v sijočo zelenkasto;

    vonj: značilen, z intenzivno in prefinjeno aromo;

    okus: srednjega telesa, skladen, grenkast v vrstah vina izredno suho ali zelo suho ali suho ali polsuho;

    najmanjši volumenski delež skupnega alkohola: 11,00 vol. %;

    najmanjši ekstrakt brez sladkorja: 15,0 g/l.

    Vsi analitski parametri, ki niso navedeni v spodnji preglednici, so skladni z omejitvami iz nacionalne zakonodaje in zakonodaje EU.

    Splošne analitske lastnosti

    Največji delež skupnega alkohola (v vol. %)

     

    Najmanjši delež dejanskega alkohola (v vol. %)

     

    Najnižja vsebnost skupnih kislin

    5,0 grama na liter, izraženega kot vinska kislina

    Najvišja vsebnost hlapnih kislin (v miliekvivalentih na liter)

     

    Najvišja vsebnost skupnega žveplovega dioksida (v miligramih na liter)

     

    5.   Enološki postopki

    a.   Posebni enološki postopki

    Italijanski način pridelave penečega vina (v avtoklavu) ali klasična metoda

    Posebni enološki postopek

    Ponovno naravno vrenje v avtoklavih z uporabo metode charmant ali martinotti ali s klasično metodo (sekundarnega vrenja v steklenici) v skladu z veljavnimi pravili za proizvodnjo penečih vin.

    b.   Največji donosi

    Soave, peneče vino Soave

    15 000 kilogramov grozdja na hektar

    Soave Classico, tudi peneče vino „Soave Colli Scaligeri“, tudi peneče vino

    14 000 kilogramov grozdja na hektar

    6.   Razmejeno geografsko območje

    A

    – Grozdje za proizvodnjo vin s kontrolirano označbo porekla „Soave“ se mora pridelovati na območju, ki v celoti ali delno vključuje ozemlje občin Soave, Monteforte d’Alpone, San Martino Buon Albergo, Mezzane di Sotto, Roncà, Montecchia di Crosara, San Giovanni Ilarione, San Bonifacio, Cazzano di Tramigna, Colognola ai Colli, Caldiero, Illasi in Lavagno v pokrajini Verona.

    Meje tega območja so opredeljene tako:

    Na jugu se meja začne na zahodni strani, se loči od naselja San Martino Buon Albergo in poteka po državni cesti št. 11 vse do kraja S. Pietro. Nato se na cesti, ki pelje v Caldiero, obrne proti jugu, od tam pa poteka do obrobja gričevja Rocca in Gazzo nad 40 m nadmorske višine, nato pa se vrne nazaj na državno cesto št. 11 in poteka po občinski cesti, ki po nadvozu prečka železniško progo Milano-Benetke. Od tam razmejitvena črta sovpada z državno cesto št. 11 vse do mostu čez reko Alpone v bližini tovarne sladkorja San Bonifacio, od koder poteka po cesti skozi San Lorenzo, dokler ne seka hitre ceste Serenissima, ki razmejuje območje v občini San Bonifacio vse do meje s pokrajino Vicenza. Razmejitvena črta sovpada z mejo s pokrajino Vicenza občin Montefore, Roncà in San Giovanni Ilarione vse do ceste, ki prečka pokrajinsko mejo južno od hriba Monte Madarosa; nato se združi z navedeno cesto v smeri San Giovanni Ilarione, prečka Deruti, Lovati, Paludi in Rossetti vse do zgoraj navedenega naselja; od tam poteka po cesti skozi kraje Cereghi, Fornace in Tessari na nadmorski višini 250 m, poteka vzdolž kraja Vaio Muni do kraja Soejo, nato pa se nadaljuje vse do točke, kjer se stikajo meje občin Tregnago, San Giovanni Ilarione in Cazzano. Od navedene točke razmejitvena črta poteka ob meji občine Cazzano vse do Soraighe; od tam poteka po cesti pod pobočji hriba M. Bastia, najprej proti severu in nato proti vzhodu pod krajem C. Andreani. Od tam poteka ob cesti skozi kraj Montecchio di Crosara do reke Albo. Ko se priključi cesti iz kraja Tolotti, se obrne proti jugu in poteka na nadmorski višini 300 m pod krajem C. Brustoloni in se združi s cesto, ki vodi v kraj Dami na nadmorski višini 326 m; tam se stikajo meje med občinami Soave, Cazzano, in Montecchio na nadmorski višini 418 m, od koder meja razmejenega območja poteka ob meji med občinama Cazzano in Montecchia proti severu, dokler po 100 m ne seka poti, vzdolž katere se nato nadaljuje proti zahodu vse do kraja C. Fontana Fora. Nato poteka po poti proti jugu vse do Pissola di Sopra in po cesti skozi kraj Faella, nato se obrne proti vzhodu in doseže kraj Pissolo di Sotto. Nato poteka po poti proti jugu vse do kraja Pissolo di Sopra in se nato nadaljuje v smeri kraja Pissolo di Sotto, dokler ne prečka naselja. Nadaljuje se skozi kraj Chiavica in nato poteka po cesti, ki vodi iz kraja Cazzano v kraj Canova. Doseže naselje Canova in takoj od naselja naprej poteka proti zahodu z nadmorske višine 84 m na nadmorsko višino 73, onstran kraja il Pisalo in doseže zadrugo Cantina Sociale (glej podatek A1*). Od tam poteka po cesti Via Monti, ki ji sledi vse do kraja Cazzano.

    Na cesti v središču kraja Cazzano (nadmorska višina 100 m) zavije proti zahodu vse do kraja T. Tramigna in se nato spušča proti jugu do mostu na cesti, ki vodi v smeri občine Illasi. Po navedeni cesti poteka proti zahodu vse do križišča kraja S. Colombano in nato poteka po cesti vse do kapele (nadmorska višina 135 m). Nadaljuje se proti jugu (glej podatek A2*) vse do kraja Grisi, nato pa poteka v smeri vzhod-jugovzhod skozi kraj Case Val dell’Oco in vse do kraja Cereolo di Sopra. Poteka po cesti, ki vodi v kraj Cereolo di Sotto in nato po zahodni cesti in po cesti, ki na jugozahodu doseže kraj Bocco Scaluce, nato pa najprej poteka po poti proti severu in nato po cesti, ki za krajem Pistoza pripelje na cesto, ki vodi v občino Illasi. Kratek čas (okoli 100 m) poteka zahodno od nje, nato pa po poti, ki obide kraj C. Troni na severu, nato pa – še vedno proti zahodu – po poti, ki se pridruži cesti, ki vodi v občino Illasi. Po navedeni cesti poteka proti jugu okoli 250 m, nato – proti zahodu – poteka po cesti, ki pelje proti jugu mimo kraja Mormontea do skoraj 16. km na cesti, ki vodi v občine Illasi. Po navedeni cesti poteka jugozahodno in za kratek čas ob reki Illasi. Nato prečka reko, se nadaljuje skozi kraj Valnogara in nato vzdolž ulice Via Montecurto, najprej proti zahodu vse do križišča z ulico Via Cara, nato pa po imaginarni črti proti zahodu-jugozahodu (glej podatek A3*), v kraju Montercurto di Sopra pa seka mejo občine Illasi. Nato poteka po tej meji proti severu, dokler blizu 92 m nadmorske višine ne prispe do ceste, ki vodi v Lione. Po navedeni cesti poteka proti severu, vodi skozi kraj Lione, mimo C. Spiazzi, pri kraju Leon S. Marco pa začne potekati po cesti, ki severovzhodno pripelje v kraj C. Santi na nadmorski višini 135 m. Od tam poteka približno 300 m po cesti v kraj Fratta proti zahodu in nato proti severu, skozi kraj Fratta in proti zahodu vse do kraja Mezzane di Sotto. Nato poteka po cesti proti jugu, ki obide kraje Casoni, Turano, Val di Mezzo, onstran kraja Boschetto in na nadmorski višini 73 m doseže kraj Villa Alberti. Nato poteka po cesti jugozahodno vse do kraja Barco di Sopra in se nato nadaljuje najprej proti zahodu in nato proti severozahodu, dokler ne seka ceste v kraj S. Briccio. Po njej poteka severovzhodno vse do kraja Casetta in nato po poti zahodno od ceste, ki pelje rahlo proti jugu od kraja S. Rocco in ulice Ca’ Brusà, in nato proti jugu vzdolž ceste, ki po tem, ko prečka l’Arcandole, pripelje v kraj San Martino Buon Albergo, kjer se je začela.

    B

    – Grozdje za proizvodnjo vina „Soave Classico“ se mora pridelovati na območju, ki je odobreno z ministrsko uredbo z dne 23. oktobra 1931 (italijanski uradni list št. 289 z dne 16. decembra 1931) in vključuje del ozemlja občin Soave in Monteforte d’Alpone ter je opredeljeno tako: Od mestnih vrat Porta Verona v mesto Soave meja poteka po cesti Soave–Monteforte vse do vasi San Lorenzo v okrožju Soave. Od tam poteka proti severu, po pobočjih hriba Monte Tondo, dokler ne doseže meje med ozemljema občin Soave in Monteforte. Nato poteka po pobočjih hriba Monte Zoppega, vključno z naseljem Monteforte d’Alpone, po cestah po naslednjem vrstnem redu: Via Zoppega, Via Novella, Via San Carlo, Via 27 Aprile. Nato prečka reko Alpone in se ponovni priključi na cesto Via Alpone. Nadaljuje se proti severu in na koncu začne potekati po cesti Via Roma in vključi območje Monticello (glej podatek B1*). Seka cesto Via Santa Croce, se obrne proti severozahodu in vključi zadrugo Cantina Sociale di Monteforte. Poteka po cesti Via XX Settembre v južni smeri in se nato nadaljuje nad reko Alpone. Poteka po cesti Via della Fontana, ki najprej poteka proti zahodu, nato proti jugu, nato proti zahodu in nazadnje še proti severu, nato pa po pobočjih hriba Monte Riondo (glej podatek B2*). Okoli 530 m poteka po cesti Via Monte Riondo, se nato obrne proti severu in izključi aluvialen del reke Torrente Ponsara. Nato poteka po cesti v vzhodni smeri in se sreča z mejo katastrskega poligona št. 13 občine Monte Forte d’Alone, ki poteka po cesti Via Cervia približno 110 m. Vključi vas Casotti (glej podatek B3*) in nato doseže cesto Monteforte–Brognoligo. Po navedeni cesti poteka proti severu vse do stičišča z reko Torrente Carbonare (glej podatek B4*), proti zahodu pa poteka vzdolž pobočij hriba Monte Grande. Nato se spušča proti vzhodu, levo od doline Carbonare, zavije v naselje Brognoligo, vasi Valle in Mezzavilla ter naselje Costalunga (glej podatek B5*). Na tej točki se obrne proti severu in poteka po občinski cesti Sorte, dokler ne doseže presečišča kanala Roggia Viennega z reko Alpone. Nato poteka po severni meji ozemlja Monteforte vse do meje z občino Soave pri kraju Moscatello. Poteka po tej meji in doseže Valle Crivellara na točki, kjer meja občine Soave tvori kot. Od tam se razmejitvena črta loči od meje, poteka proti zahodu in doseže nadmorsko višino 331 m pri Villa Visco. Nato poteka po odseku poti, ki se spušča s hriba Monte Campano, poteka na nadmorski višini 250 m in kmalu zatem pri kraju Casa Nui doseže drugi rokav Anguane (glej podatek B6*), ki se nato nadaljuje vse do regionalne ceste Soave–Cazzano. Po regionalni cesti poteka proti jugu vse do zadnjih hiš v kraju Battocchi. Od tam poteka vzhodno po občinski poti, ki poteka skozi kraj La Carcera, dokler tik nad nadmorsko višino 54 m ne prečka regionalne ceste Soave–Castelcerino. Nato se spušča proti jugu po občinski poti hribov Monte Foscarino in Monte Cèrcene vse do križišča s regionalno cesto Soave-Castelcerino. Obrne se poševno proti jugozahodu in zavije v naselje Borgata Bassano ter doseže regulirano reko Tramigna. Reki sledi proti jugu se vse do regionalne ceste Soave–Borgo San Matteo, se obrne proti zahodu ob južnem obzidju kraja Soave in doseže mestna vrata Porta di Verona, kjer se začne meja območja Classica.

    C

    – Grozdje za proizvodnjo vin „Soave“, označenih z dodatno navedbo podobmočja „Colli Scaligeri“, se mora pridelovati na območju, ki je razmejeno tako: Meja se začne na zahodnem območju (San Martino Buon Albergo), od kraja Marecellise v občini San Rocco se spušča v kraj Bosco della Fratta vse do kraja Fenilon. Od tam spremlja cesto, ki ločuje planoto od hriba, in doseže kraj Palù, nato pa poteka vse do kraja Casette v smeri kraja San Giacomo. Od tam obide hrib nad njo in se obrne na regionalno cesto v smeri kraja Monticelli v občini Lavagno. Poteka skozi kraj Fontana vse do kraja San Pietro (Lavagno). Spremlja cesto, ki je meja med planoto in hribom, poteka skozi kraj Villa Alberti, mimo krajev Boschetto in Turano, dokler ne seka poti Progno di Mezzane na nadmorski višini 92 m, nato poteka proti severu, dokler ne seka ceste Via Leon, ki poteka proti vzhodu in nato proti jugu v smeri kraja C. Spiazzi, nato pa skozi kraje Squarzego, Montecurto di Sopro, Canova in Casotti. Od tam se nadaljuje proti vzhodi vse do kraja Calle v občini Illasi, proti jugu po regionalni cesti do cerkve v kraju San Zeno, nato pa proti vzhodu vse do ulice Ceriani. Od tam poteka do kraja Villa in po cesti, ki ločuje hrib od planote blizu ulice Naronchi. Nato poteka južno skozi kraj San Pietro, cesto pa spremlja, dokler ne doseže ulic Pontesello in Caneva na severu vse do kraja Orgnano. Od kraja Orgnano poteka proti severovzhodu po slemenu hriba in doseže kraj San Vittore. Od tam se cesta usmeri proti severu skozi kraj Molini, dokler ne doseže zadruge Cantina Sociale v občini Cazzano di Tramigna, in poteka skozi kraj Fenil del Monte. Naprej poteka vse do ulice Via Molini (skozi Cazzano di Tramigna) in se, preden seka ulico Via Siro Conti, obrne proti jugu-jugovzhodu skozi kraj Chiavica onstran kraja Canova, dokler pri kraju Costeggiola ne doseže občine Soave. Vzpenja se proti severovzhodu po meji območja za „Soave Classico“ skozi kraje Casa Nui, Villa Visco in Valle Crivellara, nato se nadaljuje proti vzhodu in ves čas spremlja območje proizvodnje vina „Soave Classico“ skozi kraja Meggiano in Ca’ Vecchie. Razmejitvena črta nato poteka severno skozi kraj i Motti v občini Montecchia di Crosara, skozi kraj Castello, središče kraja Montecchia in kraj Biondari vse do kraja Lauri. Od tam prečka regionalno cesto, ki vodi do kamnoloma bazalta, in nato poteka proti jugu v smeri krajev Danesi di Sotto, Casarotti in Dal Cero. Nato vstopi v občino Roncà na vzhodu, poteka po cesti Prandi in doseže naselje Roncà (glej podatek C1 in C2). Od tam poteka v smeri kraja Vittori in proti jugu v smeri krajev Momello in Binello, dokler ne doseže kraja Calderina na meji z občino Gambellara. Razmejitvena črta poteka po meji pokrajine Vicenza z občinami Montefore, Roncà in San Giovanni Ilarione vse do ceste, ki prečka pokrajinsko mejo južno od hriba Monte Madarosa; nato se združi z navedeno cesto v smeri občine San Giovanni Ilarione, prečka kraje Deruti, Lovati, Paludi in Rossetti vse do zgoraj navedenega naselja; od tam poteka po cesti skozi kraje Cereghi, Fornace in Tessari na nadmorski višini 250 m, poteka vzdolž kraja Vaio Muni do kraja Soejo, nato pa se nadaljuje vse do točke, kjer se stikajo meje občin Tregnago, San Giovanni Ilarione in Cazzano. Od navedene točke razmejitvena črta poteka ob meji občine Cazzano vse do kraja Soraighe; od tam poteka po cesti pod pobočji hriba M. Bastia, najprej proti severu in nato proti vzhodu pod krajem C. Andreani. Od tam poteka ob cesti skozi kraj Montecchio di Crosara do reke Albo. Ko se priključi cesti iz kraja Tolotti, se obrne proti jugu in poteka na nadmorski višini 300 m pod krajem C. Brustoloni in se združi s cesto, ki vodi v kraj Dami na nadmorski višini 326 m; tam se meje med občinami Soave, Cazzano, in Montecchia stikajo na nadmorski višini 418 m, od tam pa razmejitvena črta poteka ob meji med občinama Cazzano in Montecchia proti severu, dokler po 100 m ne seka poti, vzdolž katere se nato nadaljuje proti zahodu vse do kraja C. Fontana Fora. Nato poteka po poti proti jugu vse do kraja Pissola di Sopra in se nato nadaljuje v smeri kraja Pissola di Sotto, dokler ne prečka naselja. Nadaljuje se skozi kraj Chiavica in nato poteka po cesti, ki vodi iz kraja Canova v kraj Cazzano di Tramigna. Doseže središče kraja Cazzano (nadmorska višina 100 m), zavije proti zahodu vse do kraja T. Tramigna in se nato spušča proti jugu do mostu na cesti, ki vodi v kraj Illasi. Po navedeni cesti poteka proti zahodu vse do križišča v kraju S. Colombano in nato poteka po cesti vse do kapele (nadmorska višina 135 m). Nadaljuje se proti jugu (glej podatek A2*) vse do kraja Grisi, nato pa poteka v smeri vzhod-jugovzhod skozi kraj Case Val dell’Oco in vse do kraja Cereolo di Sopra. Poteka po cesti, ki vodi v kraj Cereolo di Sotto in nato po cesti, ki na zahodu doseže kraj Bocca Scaluce, nato pa najprej poteka po poti proti severu in nato po cesti, ki za krajem Pistoza doseže cesto, ki vodi v občino Illasi. Kratek čas (okoli 100 m) poteka po njej proti zahodu, nato po poti, ki obide kraj C. Troni na severu, nato pa, še vedno proti zahodu, po poti, ki se pridruži cesti v smeri občine Illasi. Po navedeni cesti poteka proti jugu okoli 250 m, nato – proti zahodu – poteka po cesti, ki pelje proti jugu mimo kraja Mormontea do skoraj 16. km na cesti, ki vodi v občino Illasi. Po navedeni cesti poteka jugozahodno in za kratek čas ob reki Illasi. Prečka reko in se nadaljuje vzdolž ceste do kraja i Guerri, od koder poteka proti zahodu po imaginarni črti od kraja Montercurto di Sopra v kraj i Guerri (glej podatek *A3), v kraju Montecurto di Sopra pa seka mejo občine Illasi. Nato poteka po tej meji proti severu, dokler blizu 92 m nadmorske višine ne prispe do ceste, ki vodi v kraj Lione. Po navedeni cesti poteka proti severu, vodi skozi kraj Lione, mimo kraja C. Spiazzi, pri kraju Leon S. Marco pa začne potekati po cesti, ki poteka proti severovzhodu in pripelje v kraj C. Santi na nadmorski višini 135 m. Od tam poteka približno 300 m po cesti v kraj Fratta proti zahodu in nato proti severu, skozi kraj Fratta in proti zahodu vse do kraja Mezzane di Sotto. Nato poteka po cesti proti jugu, ki obide kraje Casoni, Turano, Val di Mezzo, onstran kraja Boschetto in na nadmorski višini 73 m doseže kraj Villa Alberti. Nato poteka po cesti jugozahodno vse do kraja Barco di Sopra in se nato nadaljuje najprej proti zahodu in nato proti severozahodu, dokler ne seka ceste proti kraju S. Briccio. Nato poteka po tej cesti proti severovzhodu vse do kraja Casetta in nato poteka po poti zahodno od ceste ter po njej doseže kraj S. Rocco.

    Navedeno območje vključuje tudi hriba Monte Rocca in Monte Gazzo v občini Caldiero ter hrib Monte Bisson v občini Soave, ki je razmejeno tako:

    razmejeno območje „Monte Gazzo“ – „Monte Rocca“ – občina Caldiero.

    Začne se na državni cesti Padana št. 11 pri termah Di Giunone: začne potekati po cesti, ki vodi v terme, mimo pobočij hriba Monte Gazzo vse do nadmorske višine 53 m. Od tam se obrne levo in poteka po slemenu hriba, ki je meja hriba Monte Rocca, dokler ne doseže občinske ceste. Obrne se levo proti središču kraja Caldiero vse do trga. Nato se nadaljuje v desno, dokler se ne združi z občinsko cesto Zecconelli na levi, ki pa jo skoraj takoj zapusti in se nadaljuje proti severu na nadmorski višini, dokler se ne združi z železniško progo. Od tam poteka po železniški progi, se nadaljuje vzhodno do tam, kjer se je začela.

    Razmejeno območje „Monte Bisson“ – občina Soave.

    Začne pri kapelici v kraju Fornello in se v smeri urinega kazalca nadaljuje proti severu vzdolž občinske ceste Bisson, vse do križišča s cesto, ki vodi v naselje San Vittore. Nato se po desni strani nadaljuje po slemenu hriba proti jugu na nadmorski višini 42 m vse do kmetije Bisson, od tam pa, še vedno na nadmorski višini 42 m, poteka proti zahodu proti občinski cesti, ki vodi v kraj Fornello v občini Colognola ai Colli.

    7.   Sorte vinske trte

    Chardonnay B.

    Garganega B.

    Trebbiano di soave B. – trebbiano

    8.   Opis povezav

    Soave z zaščiteno, označbo porekla – za vse kategorije (vino in kakovostno peneče vino)

    Podatki o geografskem območju

    Naravni dejavniki, pomembni za povezavo

    Območje proizvodnje vin Soave s kontrolirano označbo porekla je v zahodno-osrednjem delu regije Monti Lessini blizu Padske nižine. Tufska bazaltna tla vulkanskega izvora sestavljajo v glavnem substrati razgrajenih bazaltnih kamnin, na katerih so nastala glinasto-ilovnata tla značilne temne barve, rahlo bazična in bogata z mineralnimi snovmi, z dobro drenažo, pa tudi z dobro zmogljivostjo shranjevanja vode skozi vse leto. Navedeni mineralni značaj tal spodbuja postopek vrenja moštov, pridobljenih iz grozdja garganega in trebbiano di soave.

    Območje Soave ima ugodno, milo in zmerno podnebje z letno količino padavin med 700 in 1 000 mm, pri čemer je največ padavin v glavnem spomladi in jeseni. Podnebje je značilno zmerno in vlažno z vročimi poletji.

    Nadmorska višina vinogradov znaša od 35 m na območju predgorja do 380 m na najvišjih hribih z različnimi nakloni in s prevladujočo izpostavljenostjo proti vzhodu, jugu in zahodu.

    Zgodovinski in človeški dejavniki, pomembni za povezavo

    Že v rimskih časih je bilo ozemlje Soave „pagus“, tj. omejeno vinorodno kmetijsko okrožje, znano po svoji dobri legi in intenzivnem gojenju. Njegovo grozdje se je uporabljalo za proizvodnjo posebnih vin, imenovanih „acinatici“, s tradicionalnimi metodami sušenja grozdja. To je bilo omenjeno v nekaterih pismih iz časa gotskega kralja Teoderika (503 n. št.), v katerih je bilo priporočeno, naj veronski proizvajalci poiščejo ta „zelo blaga“ vina „polnega telesa“ za kraljevo omizje in naj ne pozabijo na vino, pridelano iz belega grozdja, ki „se svetlika kot mlečna pijača in je jasno čisto […] veselo odkrito in izjemno blagega okusa“. Zapisi iz leta 680 n. št. omenjajo uporabo veronske gojitvene oblike, tj. tradicionalne metode vzgoje vinske trte, ki se na območju uporablja vse do danes.

    Povečanje proizvodnje in slovesa vin „Soave“ so leta 1924 pripeljala do prvega ukrepa za zaščito in varstvo značilnih vin. Temu je sledila ustanovitev Consorzio per la difesa del Vino Tipico Soave (konzorcij za zaščito značilnega vina „Soave“). Leta 1931 je italijanski minister priznal prvo razmejeno območje za proizvodnjo „Vino Típico Soave“ (značilnega vina „Soave“). Zaščitena označba porekla je bila priznana leta 1968.

    Vinogradniki so veronsko gojitveno obliko stoletja šteli za idealen sistem vzgoje vinske trte. Tako kot je ta sistem vzgoje značilnost pokrajine, pa je prav tako ključnega pomena za kakovost vin in nadaljevanje njihove proizvodnje.

    V zadnjih letih je razvoj tega sistema vzgoje vinske trte privedel do sprememb nekaterih parametrov za dosego enoloških ciljev: vinogradniki so prešli z gojitvene oblike s 4,5–5 m med vrstami in zasnovo od 0,8–1,5 m na vrstah (kjer je prostor med vrstami običajno popolnoma prekrivalo rastlinje) na gojitveno obliko z manjšimi sadilnimi razdaljami in vinsko trto, ki se obrezuje veliko krajše, z veliko manjšim številom mladik na rastlino.

    Sistemi vzgoje vinske trte z veronsko gojitveno obliko tako omogočajo, da grozdje doseže optimalno zrelost in da je zdravo.

    Poleg tega sistema vzgoje vinske trte, ki temelji na tradicionalni gojitveni obliki, obstajajo tudi stenske ali špalirne oblike, zlasti na nižinskih območjih, na katerih je na vinski trti pri obrezovanju in med trgatvijo lažje uporabljati mehanska sredstva.

    Na hribovitem terenu zaradi težje uporabe mehanizacije na strmih pobočjih praviloma pozna trgatev v glavnem poteka ročno.

    Na območju Soave se trenutno proizvaja znatno število izvrstnih vin, ki jih vsako leto nagradijo glavni mednarodni vodniki v sektorju. Prav tako dobivajo izjemne in redne nagrade na glavnih tekmovanjih na področju pridelave vina po svetu.

    Soave z zaščiteno označbo porekla – kategorija vina

    Vzročna zveza med kakovostjo, lastnostmi proizvoda in geografskim okoljem, z naravnimi in človeškimi dejavniki.

    Vino „Soave“ z zaščiteno označbo porekla, vključno s tistimi različicami, ki so označene z oznakama „Classico“ in „Colli Scaligeri“, so slamnato rumene barve, ki včasih prehaja v zelenkasto, z intenzivnim, prijetnim vonjem in bogatim okusom z dobro uravnoteženo kislostjo; natančneje, prisoten je izrazit pridih mandljev in belega cvetja, eksotičnega sadja, citrusov in začimb.

    Hribi na območju Verone so idealno okolje za proizvode Soave z zaščiteno označbo porekla in tudi tistih, ki so označeni z oznakama „Classico“ in „Colli Scaligeri“. Skalnata in vulkanska tla so bogata s hranili, hladni tokovi, ki pritekajo z Monti Lessini pa omogočajo doseganje optimalnega zorenja, hkrati pa ohranjajo kislost grozdja, ki je potrebna za bela vina. Metoda vzgoje vinske trte s tradicionalno gojitveno obliko, tehnično strokovno znanje vinogradnikov, stoletna tradicija in naložbe v sodobno tehnologijo skupaj prispevajo k proizvodnji vin, ki imajo odličen večplasten vonj in bogat okus, srednje velik razpon sladkorjev in dobro uravnoteženo kislost.

    Natančneje, vino „Soave“ z zaščiteno označbo porekla, označeno z oznako „Classico“, je vino z najstarejšo tradicijo na območju, ima mineralne organoleptične lastnosti, je polnega, dobro zaokroženega okusa, za katerega je značilno, da ima spodnje rastlinske, olfaktorne in retro-olfaktorne note.

    Soave z zaščiteno označbo porekla – kategorija kakovostnega penečega vina

    Vzročna zveza med kakovostjo, lastnostmi proizvoda in geografskim okoljem, z naravnimi in človeškimi dejavniki.

    Peneča vina „Soave“ z zaščiteno označbo porekla in tista, označena z oznakama „Classico“ in „Colli Scaigeri“, imajo fino, obstojno peno. So slamnato rumene barve, ki včasih prehaja v sijočo zelenkasto, z nežnim vonjem in prijetno uravnoteženostjo ekstraktov in sladkorjev v smislu okusa. Vsebnost sladkorja je v razponu izredno suh do polsuh.

    Zmerno podnebje in temperaturne razlike med dnevom in nočjo, ki so značilne za območje Soave, so odločilnega pomena pri proizvodnji znatnega števila aromatičnih predhodnih sestavin, ki poudarjajo organoleptične lastnosti in značilne note številnih vinskih trt, ki sestavljajo sorte vinske trte za „Soave“ z zaščiteno označbo porekla.

    Peneče vino je tudi prijetno živahno s svežo kislostjo in privlačno uravnoteženostjo okusa ekstraktov in sladkorjev. Grozdje se trga prej kot tisto, ki je namenjeno za proizvodnjo mirne različice vina „Soave“ z zaščiteno označbo porekla, da se zagotovi, da so ravni kislosti dovolj visoke. Kislost zagotavljajo tudi nizka vrednost pH tal in temperaturne razlike, ki so značilne za to območje.

    9.   Posebne dodatne zahteve (pakiranje, označevanje, ostale zahteve)

    Soave z zaščiteno označbo porekla

    Pravni okvir:

    zakonodaja EU

    Vrsta dodatnega pogoja:

    odstopanje od proizvodnje na razmejenem geografskem območju

    Opis pogoja:

    V smislu člena 5(1)(b) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 se lahko vino proizvaja na ozemlju pokrajine Verona in na ozemlju občin Gambellara in Montebello v pokrajini Vicenza.

    Soave z zaščiteno označbo porekla

    Pravni okvir:

    nacionalna zakonodaja

    Vrsta dodatnega pogoja:

    stekleničenje na razmejenem geografskem območju

    Opis pogoja:

    Razlog za stekleničenje na razmejenem območju proizvodnje je potreba po ohranjanju kakovosti vin „Soave“ z zaščiteno označbo porekla, jamčenju njihovega porekla in zagotavljanju pravočasnega izvajanja uspešnega in stroškovno učinkovitega nadzora.

    Zdi se, da lahko prevoz in stekleničene zunaj območja proizvodnje poslabšata kakovost vina „Soave“, saj bi lahko bilo izpostavljeno redoks reakcijam, nenadnim spremembam temperature ter mikrobiološki kontaminaciji, kar lahko negativno vpliva na fizikalno-kemijske (najnižja vsebnost skupnih kislin, najmanjši ekstrakt brez sladkorja itd.) in organoleptične (barva, vonj in okus) lastnosti.

    Ta tveganja z razdaljo naraščajo.

    Vendar pa stekleničenje na območju porekla pomaga ohranjati lastnosti in kakovost proizvoda glede na to, da se pošiljke vina ne prevažajo ali pa se prevažajo le na kratkih razdaljah.

    Ti vidiki skupaj z izkušnjami in podrobnim tehnično-znanstvenim poznavanjem posebnih lastnosti vin, ki so jih proizvajalci vin „Soave“ z označbo porekla pridobivali vrsto let, omogočajo, da je stekleničenje dokončano na območju porekla z največjimi tehnološkimi previdnostnimi ukrepi za ohranjanje vseh fizikalnih, kemijskih in organoleptičnih lastnosti vin, ki jih zajema specifikacija.

    Drugi cilj stekleničenja na območju proizvodnje je zagotoviti, da lahko pristojni organ svoje naloge spremljanja opravi čim učinkoviteje, uspešneje in stroškovno smotrneje. Teh zahtev zunaj območja proizvodnje ni mogoče zagotoviti v istem obsegu.

    Nadzorni organ lahko v skladu z ustreznim načrtom nadzora zelo hitro časovno razporedi inšpekcijske obiske v vseh podjetjih, vključenih v območje proizvodnje, v času stekleničenja vina „Soave“.

    Cilj je sistematično zagotavljati, da se lahko stekleničijo le pošiljke vina „Soave“ z zaščiteno označbo porekla. To omogoča doseganje boljših rezultatov v smislu uspešnosti preverjanj z omejenimi stroški za proizvajalce, da bi se potrošnikom zagotovila čim večja jamstva glede pristnosti vina.

    Poleg tega lahko v skladu z veljavno nacionalno zakonodajo in za zaščito predhodno obstoječih pravic družbe za stekleničenje uporabijo odstopanje za nadaljevanje stekleničenja v svojih prostorih zunaj razmejenega območja pod pogojem, da oddajo ustrezno vlogo pri ministrstvu za kmetijsko, živilsko in gozdarsko politiko in predložijo dokumentacijo, ki izkazuje, da so vina „Soave“ z zaščiteno označbo porekla stekleničile vsaj dve od petih let pred začetkom veljavnosti spremembe za uvedbo zahteve, da mora stekleničenje potekati na območju (ni pa nujno, da je to neprekinjeno dveletno obdobje).

    Soave z zaščiteno označbo porekla – navedba dodatnih geografskih enot

    Pravni okvir:

    zakonodaja EU

    Vrsta dodatnega pogoja:

    dodatne določbe o označevanju

    Opis pogoja:

    Pri označevanju in predstavitvi vin „Soave “, „Soave classico“ in „Soave Colli Scaligeri“ so lahko navedene naslednje dodatne geografske enote:

    1.

    Brognoligo

    2.

    Broia

    3.

    Ca’ del vento

    4.

    Campagnola

    5.

    Carbonare

    6.

    Casarsa

    7.

    Castelcerino

    8.

    Castellaro

    9.

    Colombara

    10.

    Corte del Durlo

    11.

    Costalta

    12.

    Costalunga

    13.

    Coste

    14.

    Costeggiola

    15.

    Croce

    16.

    Duello

    17.

    Fittà

    18.

    Froscà

    19.

    Foscarino

    20.

    Menini

    21.

    Monte di Colognola

    22.

    Monte Grande

    23.

    Paradiso

    24.

    Pigno

    25.

    Ponsara

    26.

    Pressoni

    27.

    Roncà - Monte Calvarina

    28.

    Rugate

    29.

    Sengialta

    30.

    Tenda

    31.

    Tremenalto

    32.

    Volpare

    33.

    Zoppega

    Povezava do specifikacije proizvoda

    https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/16389


    (1)  UL L 347, 20.12.2013, str. 671.


    Top