Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0698

    Predlog SKLEP EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o uporabi Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce na podlagi vloge Francije – EGF/2021/005 FR/Airbus

    COM/2021/698 final

    Bruselj, 19.11.2021

    COM(2021) 698 final

    2021/0363(BUD)

    Predlog

    SKLEP EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o uporabi Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce na podlagi vloge Francije – EGF/2021/005 FR/Airbus


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    OZADJE PREDLOGA

    1.Pravila o finančnih prispevkih iz Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) so določena v Uredbi (EU) 2021/691 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1309/2013 1 (v nadaljnjem besedilu: uredba o ESPG).

    2.Francija je 26. julija 2021 vložila vlogo EGF/2021/005 FR/Airbus za finančni prispevek iz ESPG zaradi presežkov v družbi Airbus v Franciji.

    3.Po oceni vloge je Komisija v skladu z vsemi veljavnimi določbami uredbe o ESPG ugotovila, da so pogoji za finančni prispevek iz ESPG izpolnjeni.

    POVZETEK VLOGE

    Vloga za pomoč iz ESPG

    EGF/2021/005 FR/Airbus

    Država članica

    Francija

    Zadevne regije (na ravni NUTS 2 2 )

    Midi-Pyrénées

    (FRJ2)

    Pays de la Loire

    (FRG0)

    Datum vložitve vloge

    26. julij 2021

    Datum potrdila o prejemu vloge

    9. avgust 2021

    Datum zahtevka za dodatne informacije

    9. avgust 2021

    Rok za predložitev dodatnih informacij

    13. september 2021

    Rok za zaključek ocene

    24. november 2021

    Merilo za pomoč

    člen 4(2), točka (a), uredbe o ESPG


    Glavno podjetje

    Airbus

    (Airbus SE)


    Število zadevnih podjetij

    1

    Sektorji gospodarske dejavnosti

    (oddelek NACE Revizija 2) 3

    oddelek 30 (Proizvodnja vozil in plovil)

    Referenčno obdobje (štirje meseci):

    1. november 2020–1. marec 2021

    Število presežkov v referenčnem obdobju (a)

    508

    Število presežkov pred referenčnim obdobjem ali po njem (b)

    0

    Skupno število presežkov (a + b)

    508

    Skupno število upravičencev

    508

    Skupno število ciljnih upravičencev

    297

    Proračun za prilagojene storitve (v EUR)

    4 406 194

    Proračun za izvajanje ESPG 4 (v EUR)

    0

    Skupni proračun (v EUR)

    4 406 194

    Prispevek ESPG (85 %) (v EUR)

    3 745 264

    OCENA VLOGE

    Postopek

    4.Francija je vlogo EGF/2021/005 FR/Airbus vložila 26. julija 2021 5 , tj. v 12 tednih od datuma, ko so bila izpolnjena merila za pomoč iz člena 4 uredbe o ESPG. Komisija je potrdila prejem vloge in od Francije 9. avgusta 2021 zahtevala dodatne informacije. Dodatne informacije so bile predložene v 25 delovnih dneh od datuma zahtevka, po podaljšanju roka za deset delovnih dni na podlagi ustrezno utemeljene prošnje Francije. Komisija mora oceno skladnosti vloge s pogoji za finančni prispevek zaključiti v 50 delovnih dneh od prejema popolne vloge; ta rok se izteče 24. novembra 2021.

    Upravičenost vloge

    Zadevna podjetja in upravičenci

    5.Vloga se nanaša na 508 presežnih delavcev, ki so opustili dejavnost v gospodarski in družbeni enoti 6 Airbus Commercial družbe Airbus SE. Družba Airbus deluje v gospodarskem sektorju, razvrščenem v oddelek 30 NACE Revizija 2 (Proizvodnja vozil in plovil). Odpuščanja delavcev v zadevnem podjetju so se nanašala predvsem na regijo na ravni NUTS 2, tj. Midi-Pyrénées (FRJ2) in Pays de la Loire (FRG0).

    Merila za pomoč

    6.Francija je vlogo vložila na podlagi meril za pomoč iz člena 4(2), točka (a), uredbe o ESPG, ki zahteva prenehanje opravljanja dejavnosti za vsaj 200 presežnih delavcev v štirimesečnem referenčnem obdobju v podjetju v državi članici, vključno s presežnimi delavci pri dobaviteljih ali proizvajalcih v poproizvodni fazi in/ali samozaposlenimi osebami, ki so prenehale opravljati dejavnost.

    7.Štirimesečno referenčno obdobje za vlogo, med katerim je bilo v družbi Airbus 508 presežnih delavcev, traja od 1. novembra 2020 do 1. marca 2021.

    Izračun števila presežkov in primerov prenehanja opravljanja dejavnosti

    8.Število presežnih delavcev, ki so prenehali delovno aktivnost v referenčnem obdobju, je bilo izračunano od datuma, ko je delodajalec posamezne delavce obvestil o odpustu ali prekinitvi pogodbe o zaposlitvi.

    Upravičenci

    9.Skupno število upravičencev je 508.

    Opis dogodkov, ki so povzročili presežke in prenehanje opravljanja dejavnosti

    10.Oddelek za komercialne zrakoplove družbe Airbus je vodilni proizvajalec komercialnih zrakoplovov. Zaradi vsesplošnega propada komercialnega letalstva, zlasti potniškega, ki je posledica pandemije COVID-19, je dejavnost oddelka za komercialne zrakoplove družbe Airbus v hudih težavah.

    11.Splošne omejitve potovanj so med pandemijo ustavile večino sektorja. Poleg tega je gospodarska kriza, ki je sledila pandemiji, zmanjšala kupno moč številnih uporabnikov zračnega prometa in jih prisilila, da preučijo svojo odločitev glede uporabe zračnega prevoza.

    12.Večina komercialnih letalskih družb je že napovedala ali izvedla obsežne načrte za prestrukturiranje, da bi zaščitila podjetja do popolnega okrevanja sektorja. Po mnenju družbe Airbus naj bi se to zgodilo šele leta 2025 7 .

    13.V okviru načrtov za prestrukturiranje letalskih družb so bili številni zrakoplovi predčasno prizemljeni, načrti za nakup novih zrakoplovov pa so bili zadržani ali preklicani. Zelo velika razpoložljivost zrakoplovov je dodatno privedla do padanja prodajnih cen zrakoplovov 8 .

    14.Proizvodnja komercialnih zrakoplovov družbe Airbus je ustvarila 67 % celotnega prometa družbe Airbus 9 . Od aprila 2020 je bilo treba proizvodne načrte prilagoditi kriznim razmeram, kar je povzročilo zmanjšanje proizvodnje za eno tretjino 10 .

    15.Da bi družba Airbus prilagodila svojo delovno silo nenadno spremenjenim proizvodnim načrtom, je morala izvesti načrt prestrukturiranja. V skladu s kolektivno pogodbo 11 za celotno družbo je bilo samo v Franciji ukinjenih 4 248 delovnih mest 12 .

    16.Kot prvo rešitev je družba Airbus uporabila določbe nove zakonodaje o izrednih razmerah 13 , ki je bila v Franciji sprejeta kot odziv na pandemijo. Te določbe podjetjem omogočajo, da dajo delavce začasno na voljo drugim podjetjem. Družba Airbus je našla rešitev v drugih podsubjektih družbe, pa tudi pri zunanjih podjetjih. Posledično zadevnih delavcev ni bilo treba odpustiti.

    17.Francoska vlada je začela program za podporo sektorju 14 . Ta podpora francoske vlade je družbi Airbus omogočila, da je ohranila dodatnih 500 delovnih mest visoko usposobljenih inženirjev.

    18.Pogajalski strani sta se tudi dogovorili za vzpostavitev programa, ki bo zagotovil smernice delavcem, ki jih zanima prostovoljna prekinitev delovnega razmerja z družbo Airbus.

    19.Poleg tega je francoska vlada kot odziv na gospodarsko krizo, ki jo je povzročila pandemija COVID-19, uvedla začasni program dolgoročnih dejavnosti s krajšim delovnim časom 15 , ki podjetjem, ki se srečujejo s težavami, omogoča skrajšanje delovnega časa svojih zaposlenih. Zaradi tega programa bi lahko ohranili še dodatni 1 502 delovni mesti.

    20.Čeprav bi lahko število odpuščanj znatno zmanjšali, je bilo izgubljenih 2 246 delovnih mest.

    Pričakovani učinek presežkov na lokalno, regionalno ali nacionalno gospodarstvo in zaposlenost

    21.Francoski organi pojasnjujejo, da sta zadevni regiji še posebej prizadeti zaradi krize po pandemiji COVID-19. Obe regiji sta se že pred krizo spopadali z naraščajočo brezposelnostjo. V regiji Pays de la Loire se je stopnja brezposelnosti povečala s 6,8 % leta 2008 na 8,5 % leta 2018, v regiji Occitanie (zadevna regija v Midi-Pyrénées) pa z 8,8 % na 10,7 % v istem obdobju. Od leta 2018 se je stopnja brezposelnosti začela rahlo zniževati, nato pa je leta 2021 nastopila kriza. V prvem četrtletju leta 2021 je stopnja brezposelnosti znašala 6,9 % v regiji Pays de la Loire in 9,4 % v regiji Occitanie 16 .

    22.Zlasti v regiji Occitanie naj bi odpuščanja pomembno vplivala na trg dela in gospodarstvo. V Toulousu in okoliški regiji je letalstvo najbolj zgoščeno v Evropi. V sektorju je zaposlenih 110 000 ljudi. Regija je močno odvisna od letalstva kot najpomembnejšega sektorja v regiji. Družba Airbus je največji zasebni delodajalec v regiji. Zmanjšanje proizvodnih načrtov v družbi Airbus za 35 % naj bi imelo zelo hude posledice na zaposlenost v celotnem sektorju, kar bo vplivalo na veliko število dobaviteljev itd. 17 .

    23.Čeprav ima velik del presežnih delavcev v regiji Occitanie visoko stopnjo izobrazbe, je približno 31 % odpuščenih delavcev starejših od 50 let, kar otežuje ponovno zaposlitev. Vendar se je regija uveljavila kot pomemben ekosistem za zagonska podjetja s potencialnimi priložnostmi za upravičence, ki želijo ustanoviti lastno podjetje 18 .

    24.V regiji Pays de la Loire naj bi bil vpliv letalske krize na lokalno gospodarstvo in trg dela manj škodljiv zaradi velike diverzifikacije regionalnega gospodarstva. Vendar ni veliko zaposlitvenih možnosti za letalske inženirje in tehnike. Priložnosti naj bi se pojavile v pomorskem sektorju ali na področju obnovljivih virov energije, kar pa zahteva prekvalifikacijo odpuščenih delavcev. Tako kot v regiji Occitanie bo tudi tukaj starost zadevnih delavcev verjetno ovirala ponovno zaposlitev. 11 % prizadetih zaposlenih je starejših od 55 let 19 .

    Uporaba okvira kakovosti EU za predvidevanje sprememb in prestrukturiranje

    25.Francija je opisala, kako so bila upoštevana priporočila iz okvira kakovosti EU za predvidevanje sprememb in prestrukturiranje: v skladu s francoskim delovnim zakonikom je podjetje in bonis (tj. podjetje, ki ni v likvidacijskem postopku), ki ima 1 000 zaposlenih ali več, odgovorno za plačilo vseh stroškov spremljajočih aktivnih ukrepov trga dela zaposlenim, ki so bili odpuščeni zaradi organizacijskega prestrukturiranja. Posredovanje javnih organov je predvideno šele po prenehanju ukrepov, ki jih je sprejelo podjetje, v katerem je prišlo do odpuščanja.

    26.Francoski organi so navedli, da ima družba Airbus zelo napreden sistem prepoznavanja in predvidevanja sprememb, zlasti kar zadeva potrebo po posebnih znanjih in spretnostih ter kompetencah zaposlenih ter kadrovske potrebe na splošno 20 . Predstavniki zaposlenih in sindikatov so tesno vključeni v organizacijske načrte prilagajanja spremembam. Čeprav sta pandemija in kriza, ki ji je sledila, nenadoma prizadeli sektor, bi lahko družba Airbus nadgradila svoj obstoječi sistem posvetovanj z osebjem in predstavniki sindikatov, tako da bi razpravljala o načrtu prestrukturiranja, ki je potreben v okviru odziva na krizne razmere.

    27.Francija je sporočila, da je družba Airbus kot podjetje in bonis, ki ima več kot 1 000 zaposlenih, vzpostavila obsežen sveženj aktivnih ukrepov trga dela za pomoč odpuščenim delavcem. Družba Airbus je v sodelovanju z zunanjim podjetjem za svetovanje pri prezaposlovanju vzpostavila informacijsko točko za usmerjanje, imenovano Mobility Pathways, kot prvo organizacijo, na katero se lahko zadevni delavci obrnejo. Na tej informacijski točki delavci ne prejmejo le prvih napotkov glede možnih usmeritev, ampak jim točka tudi dodatno pomaga pri prizadevanjih za sodelovanje v ukrepih usposabljanja ali iskanja nove zaposlitve.

    Dopolnjevanje ukrepov, ki se financirajo z nacionalnimi sredstvi ali sredstvi Unije

    28.Francoski organi so potrdili, da spodaj opisani ukrepi, ki prejmejo finančni prispevek iz ESPG, ne bodo prejeli finančnega prispevka iz drugih finančnih instrumentov Unije.

    Postopki za posvetovanje s ciljnimi upravičenci ali njihovimi predstavniki ali socialnimi partnerji ter lokalnimi in regionalnimi organi

    29.Francija je navedla, da je bil usklajeni sveženj prilagojenih storitev pripravljen v posvetovanju s predstavniki zaposlenih in sindikata. V vrsti srečanj in pogajanj med družbo Airbus in zadevnimi predstavniki zaposlenih in sindikata 21 , tako na nacionalni kot tudi mednarodni ravni, so pogajalske strani opredelile možne poti za ublažitev neposrednega učinka na zaposlene in oblikovanje svežnjev ukrepov za pomoč zadevnim zaposlenim. Ti krogi notranjih pogajanj so se začeli 30. junija 2020 in končali 15. oktobra 2020.

    Ciljni upravičenci in predlagani ukrepi

    Ciljni upravičenci

    30.Po oceni naj bi v ukrepih sodelovalo 297 presežnih delavcev. Razčlenitev teh delavcev po spolu, starostni skupini in stopnji izobrazbe:

    Kategorija

    Število
    predvidenih upravičencev

    Spol

    moški

    236

    (79,5 %)

    ženski

    61

    (20,5 %)

    nebinarni

    0

    (0,0 %)

    Starostna skupina

    mlajši od 30 let

    35

    (11,8 %)

    30–54 let

    222

    (74,7 %)

    starejši od 54 let

    40

    (13,5 %)

    Stopnja izobrazbe

    nižja sekundarna izobrazba ali manj 22  

    0

    (0,0 %)

    višja sekundarna 23 ali postsekundarna izobrazba 24

    150

    (50,5 %)

    terciarna izobrazba 25

    147

    (49,5 %)

    Predlagani ukrepi

    31.Ukrepi, za katere francoski organi pridobivajo sofinanciranje iz ESPG, so del celotnega svežnja prilagojenih ukrepov, ki jih podjetje, v katerem je prišlo do odpuščanja, ponuja zadevnim zaposlenim. Vendar so do financiranja iz ESPG upravičeni le tisti ukrepi, ki presegajo zakonske obveznosti podjetja, v katerem je prišlo do odpuščanja, in so opisani v nadaljevanju:

    nepovratna sredstva za zagon podjetja: namen tega ukrepa je podpreti upravičence, ki se zanimajo za ustanovitev lastnega podjetja, z dodelitvijo nepovratnih sredstev za zagon podjetja v višini 15 000 EUR na upravičenca. Zainteresirani delavci se lahko prijavijo v zagonsko shemo in zaprosijo za nepovratna sredstva do šest mesecev po vstopu v shemo. Nepovratna sredstva se izplačajo pavšalno ob predložitvi dokazila, da je bilo podjetje dejansko registrirano. Celoten postopek vodi informativna točka Mobility Pathways, ki zagotavlja napotke za prijavo, preverja in potrjuje poslovne načrte ter sprejme končno odločitev o dodelitvi nepovratnih sredstev. Če upravičenci skupaj ustanovijo podjetje, se vsakemu upravičencu dodeli celoten znesek;

    usposabljanje za ustanavljanje podjetij: ta ukrep je namenjen tistim upravičencem, ki so se prijavili v zagonsko shemo. Za tiste, ki se zanimajo za ustanovitev lastnega podjetja, so na voljo obsežna usposabljanja;

    pomoči za izdatke v zvezi z usposabljanjem za ustanavljanje podjetij: upravičenci, ki se udeležijo usposabljanja za ustanavljanje podjetij, lahko prejmejo povračilo stroškov za nastanitev, hrano, prevoz, pa tudi morebitne storitve tolmačenja itd.;

    doplačila k plači: cilj tega ukrepa je ponuditi spodbudo za sprejem nove zaposlitve, tudi če je plača nove zaposlitve nižja kot na prejšnjem delovnem mestu. Najvišji znesek na mesec je 350 EUR in se izplačuje za obdobje do 12 mesecev.

    32.Francija je sporočila, da podjetje, v katerem je prišlo do odpuščanja, redno ponuja usposabljanja za svoje zaposlene, pri katerih je posebna pozornost namenjena digitalnim znanjem in spretnostim ter znanjem in spretnostnim, potrebnim v z viri gospodarnem gospodarstvu. Zato razširjanje takih horizontalnih znanj in spretnosti, kot je navedeno v členu 7(2) uredbe o ESPG, ne bi bilo potrebno na strukturni podlagi. Če pa bi se izkazala potreba po konkretnem usposabljanju za določenega upravičenca, bi ga bilo mogoče ponuditi.

    33.Tukaj opisani predlagani ukrepi so aktivni ukrepi trga dela v okviru upravičenih ukrepov iz člena 7 uredbe o ESPG. Ti ukrepi ne nadomeščajo pasivnih ukrepov socialne zaščite.

    34.Francija je poslala zahtevane informacije o ukrepih, ki so za zadevno podjetje obvezni v skladu z nacionalno zakonodajo ali kolektivnimi pogodbami. Potrdila je, da finančni prispevek iz ESPG ne bo nadomestil takih ukrepov.

    Ocena proračuna

    35.Predvideni skupni stroški znašajo 4 406 194 EUR, kar vključuje samo izdatke za prilagojene storitve, ne pa tudi izdatkov za dejavnosti priprave, upravljanja, informiranja in oglaševanja ter nadzora in poročanja.

    36.Skupni zaprošeni finančni prispevek iz ESPG znaša 3 745 264 EUR (85 % skupnih stroškov).

    37.Vir nacionalnega vnaprejšnjega financiranja ali sofinanciranja je družba Airbus.

    Ukrepi

    Predvideno število udeležencev

    Predvideni stroški na udeleženca 
    (v EUR) 26

    Predvideni skupni stroški

    (v EUR) 27  

    Prilagojene storitve (ukrepi na podlagi člena 7(2), točka (a), uredbe o ESPG)

    Nepovratna sredstva za zagon podjetja (prime création d’entreprise)

    217

    15 000

    3 255 000

    Usposabljanje za ustanavljanje podjetij (formation création d’entreprise)

    275

    3 974

    1 092 902

    Vmesni seštevek (a):

    Odstotek svežnja prilagojenih storitev

    4 347 902

    (98,7 %)

    Pomoči in spodbude (ukrepi na podlagi člena 7(2), točka (b), uredbe o ESPG)

    Pomoči za izdatke v zvezi z usposabljanjem za ustanavljanje podjetij (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

    21

    724

    15 199

    Doplačila k plači (indemnité différentielle de salaire)

    22

    1 959

    43 093

    Vmesni seštevek (b):

    Delež svežnja prilagojenih storitev:

    58 292

    (1,3 %)

    Dejavnosti na podlagi člena 7(5) uredbe o ESPG

    1. Priprava

    0

    2. Upravljanje

    0

    3. Širjenje informacij in obveščanje javnosti

    0

    4. Nadzor in poročanje

    0

    Vmesni seštevek (c):

    Delež skupnih stroškov:

    0

    (%)

    Skupni stroški (a + b + c):

    4 406 194

    Prispevek iz ESPG (85 % skupnih stroškov)

    3 745 264

    38.Stroški ukrepov, ki so v zgornji preglednici opredeljeni kot ukrepi na podlagi člena 7(2), točka (b), uredbe o ESPG, ne presegajo 35 % skupnih stroškov usklajenega svežnja prilagojenih storitev. Francija je potrdila, da so ti ukrepi odvisni od aktivnega sodelovanja ciljnih upravičencev pri iskanju zaposlitve ali usposabljanju.

    39.Francija je potrdila, da stroški naložb za samozaposlitev, ustanavljanje podjetij in delavske prevzeme ne bodo presegli 22 000 EUR na upravičenca.

    Obdobje upravičenosti izdatkov

    40.Francija je prilagojene storitve za ciljne upravičence začela izvajati 1. novembra 2020. Izdatki za ukrepe bodo torej upravičeni do finančnega prispevka iz ESPG od 1. novembra 2020 do izteka 24 mesecev od datuma začetka veljavnosti sklepa o financiranju.

    41.Francija ni izkoristila možnosti, da bi zahtevala sredstva za izdatke za dejavnosti priprave, upravljanja, informiranja in oglaševanja ter nadzora in poročanja.

    Sistemi upravljanja in nadzora

    42.Vloga vsebuje opis sistema upravljanja in nadzora, ki opredeljuje odgovornosti vključenih organov. Francija je Komisijo obvestila, da bo finančni prispevek upravljala splošna služba za zaposlovanje in poklicno usposabljanje (Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle, DGEFP) ministrstva za delo, zaposlovanje, poklicno usposabljanje in socialni dialog, zlasti nacionalni sklad za zaposlovanje (Fonds national de l'emploi, DGEFP – MFNE). Plačila bo v okviru DGEFP izvedel oddelek za finančne zadeve (Mission des Affaires Financières, DGEFP - MAFI). Medresorska komisija za usklajevanje nadzora (Commission interministérielle de coordination des contrôles, CICC) je francoski revizijski organ za ESPG. Družba Airbus bo odgovorna za izvajanje ukrepov. V zvezi s tem bodo francoski organi sklenili sporazum o partnerstvu z družbo Airbus.

    Obveznosti zadevne države članice

    43.Francija je predložila vsa potrebna zagotovila v zvezi z naslednjim:

    pri dostopu do predlaganih ukrepov in njihovem izvajanju se bosta upoštevali načeli enake obravnave in nediskriminacije;

    upoštevajo se zahteve iz nacionalne zakonodaje in zakonodaje EU o kolektivnih odpustih;

    družba Airbus, ki je po odpustih nadaljevala svoje dejavnosti, je izpolnila svoje pravne obveznosti v zvezi z odpusti in ustrezno poskrbela za svoje delavce;

    preprečilo se bo vsakršno dvojno financiranje;

    finančni prispevek iz ESPG bo skladen s postopkovnimi in materialnopravnimi pravili Unije o državni pomoči.

    PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Proračunski predlog

    44.Sredstva ESPG ne presegajo najvišjega letnega zneska 186 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018), kot je določeno v členu 8 Uredbe Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 z dne 17. decembra 2020 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 28 .

    45.Komisija po proučitvi vloge v zvezi s pogoji iz člena 13(1) in (2) uredbe o ESPG ter ob upoštevanju števila ciljnih upravičencev, predlaganih ukrepov in ocenjenih stroškov predlaga uporabo ESPG v znesku 3 745 264 EUR, kar je 85 % skupnih stroškov predlaganih ukrepov, da se zagotovi finančni prispevek za vlogo.

    46.Predlagani sklep o uporabi ESPG bosta skupaj sprejela Evropski parlament in Svet v skladu s točko 9 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 16. decembra 2020 med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju ter novih virih lastnih sredstev, vključno s časovnim načrtom za uvedbo novih virov lastnih sredstev 29 .

    Povezani akti

    47.Komisija bo s tem predlogom sklepa o uporabi sredstev ESPG Evropskemu parlamentu in Svetu hkrati predložila tudi predlog za prerazporeditev zneska v višini 3 745 264 EUR v ustrezno proračunsko vrstico.

    48.S sprejetjem tega predloga sklepa o uporabi sredstev ESPG je Komisija hkrati sprejela sklep o finančnem prispevku, ki se šteje za sklep o financiranju v smislu člena 110 finančne uredbe 30 . Ta sklep o financiranju začne veljati na datum, ko Evropski parlament in Svet uradno obvestita Komisijo o odobritvi proračunske prerazporeditve.

    2021/0363 (BUD)

    Predlog

    SKLEP EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o uporabi Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce na podlagi vloge Francije – EGF/2021/005 FR/Airbus

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) 2021/691 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 28. aprila 2021 o Evropskem skladu za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) in razveljavitvi Uredbe (EU) št. 1309/2013 31 ter zlasti člena 15(1) Uredbe,

    ob upoštevanju Medinstitucionalnega sporazuma z dne 16. decembra 2020 med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju ter novih virih lastnih sredstev, vključno s časovnim načrtom za njihovo uvedbo 32 , ter zlasti točke 9 Sporazuma,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Cilja Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce (ESPG) sta izkazovanje solidarnosti ter spodbujanje dostojne in trajnostne zaposlitve v Uniji z zagotavljanjem podpore presežnim delavcem in samozaposlenim osebam, ki so prenehale opravljati dejavnost, v primeru velikih prestrukturiranj ter pomoči pri tem, da se čim prej vrnejo v dostojno in trajnostno zaposlitev.

    (2)Sredstva ESPG ne smejo presegati najvišjega letnega zneska 186 milijonov EUR (v cenah iz leta 2018), kot je določeno v členu 8 Uredbe Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 33 .

    (3)Francija je 26. julija 2021 vložila vlogo za uporabo sredstev ESPG v zvezi s presežnimi delavci v družbi Airbus SE v gospodarskem sektorju, ki je v statistični klasifikaciji gospodarskih dejavnosti v Evropski skupnosti (NACE) 34 Revizija 2 razvrščen v oddelek 30 (Proizvodnja vozil in plovil) v Franciji. Vloga je bila dopolnjena z dodatnimi informacijami, predloženimi v skladu s členom 8(5) Uredbe (EU) 2021/691. Navedena vloga izpolnjuje zahteve za določitev finančnega prispevka iz ESPG, kot je določeno v členu 13 Uredbe (EU) 2021/691.

    (4)Zato bi bilo treba uporabiti sredstva ESPG, da se zagotovi finančni prispevek v višini 3 745 264 EUR za vlogo, ki jo je vložila Francija.

    (5)Da bi se čim bolj skrajšal čas, potreben za uporabo sredstev ESPG, bi bilo treba ta sklep uporabljati od datuma sprejetja –

    SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    V okviru splošnega proračuna Unije za proračunsko leto 2022 se iz Evropskega sklada za prilagoditev globalizaciji za presežne delavce uporabi znesek v višini 3 745 264 EUR v odobritvah za prevzem obveznosti in odobritvah plačil.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije. Uporablja se od [datum sprejetja] 35*.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    predsednik    predsednik

    (1)    UL L 153, 3.5.2021, str. 48.
    (2)    Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/1755 z dne 8. avgusta 2019 o spremembi prilog k Uredbi (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS), (UL L 270, 24.10.2019, str. 1).
    (3)    UL L 393, 30.12.2006, str. 1.
    (4)    V skladu členom 7(5) Uredbe (EU) 2021/691.
    (5)    Rok 12 tednov je bil začasno prekinjen med 1. januarjem 2021 in 3. majem 2021 v skladu s členom 8(2) Uredbe (EU) 2021/691.
    (6)    Gospodarska in družbena enota (unite économique et sociale – UES) je pravna struktura v francoskem pravu, ki dovoljuje združevanje podjetij, ki imajo enako upravljanje, delujejo v istem sektorju in katerih zaposleni imajo enake interese, vendar so pravno ločena podjetja, katerih cilj je spodbujanje oblikovanja skupnega zastopanja zaposlenih. Do presežkov delovnih mest je prišlo v gospodarski in družbeni enoti Airbus Commercial, ki združuje dve francoski hčerinski družbi Airbus SAS in Airbus Operations SAS družbe Airbus SE.
    (7)    Neobjavljen dokument: Airbus „Livre 2“, notranja analiza krize zaradi COVID-19 in njenega vpliva na sektor dejavnosti družbe Airbus v Franciji.
    (8)    Prav tam.
    (9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf.
    (10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
    (11)    „Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi.“
    (12)    Družba Airbus je morala po svetu ukiniti 9 400 delovnih mest, https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
    (13)    Zakon o izrednih razmerah št.°2020-734 z dne 17 junija 2020.
    (14)    Program se je izvajal v okviru projekta CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
    (15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD): https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381.
    (16)    Podatki, ki jih je zbral Francoski nacionalni inštitut za statistiko in ekonomske študije – za dodatne informacije o metodologiji in statističnih podatkih glej https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
    (17)    Neobjavljen dokument: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
    (18)    Prav tam.
    (19)    Prav tam.
    (20)    Družba Airbus se v svojem dokumentu „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels“ z dne 15. februarja 2019 zavezuje, da ne bo samo analizirala takih potreb, temveč tudi razpravljala o njih z vsemi ustreznimi notranjimi akterji.
    (21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
    (22)    ISCED 0–2.
    (23)    ISCED 3.
    (24)    ISCED 4.
    (25)    ISCED 5–8.
    (26)    Da bi se izognili decimalkam, so bili predvideni stroški na delavca zaokroženi. Ta zaokrožitev pa ne vpliva na skupne stroške vsakega ukrepa, ki ostanejo taki, kot so navedeni v vlogi, ki jo je vložila Francija.
    (27)    Seštevek se zaradi zaokroževanja ne ujema.
    (28)    UL L 433, 22.12.2020, str. I/11.
    (29)    UL L 433, 22.12.2020, str. I/29.
    (30)    Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. julija 2018 o finančnih pravilih, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije, spremembi uredb (EU) št. 1296/2013, (EU) št. 1301/2013, (EU) št. 1303/2013, (EU) št. 1304/2013, (EU) št. 1309/2013, (EU) št. 1316/2013, (EU) št. 223/2014, (EU) št. 283/2014 in Sklepa št. 541/2014/EU ter razveljavitvi Uredbe (EU, Euratom) št. 966/2012 (UL L 193, 30.7.2018, str. 1).
    (31)    UL L 153, 3.5.2021, str. 48.
    (32)    UL L 433, 22.12.2020, str. I/29.
    (33)    Uredba Sveta (EU, Euratom) 2020/2093 z dne 17. decembra 2020 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 (UL L 433, 22.12.2020, str. I/11).
    (34)    Uredba (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. decembra 2006 o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 in o spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 3037/90 kakor tudi nekaterih uredb ES o posebnih statističnih področjih (UL L 393, 30.12.2006, str. 1).
    (35) *     Datum vstavi Parlament pred objavo v Uradnem listu.
    Top