EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0230

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim sporazumom z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani

COM/2021/230 final

Bruselj, 10.5.2021

COM(2021) 230 final

2021/0117(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim sporazumom z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Predmet urejanja predloga

Ta predlog se nanaša na sklep o stališču, ki se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem svetu EU-Alžirija glede predvidenega sprejetja sklepa za rešitev spora med pogodbenicama Pridružitvenega sporazuma.

2.Ozadje predloga

Predlog zadeva Evro-mediteranski sporazum z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Pridružitveni sporazum). Sporazum je začel veljati 1. septembra 2005.

Pridružitveni svet je bil ustanovljen s prvim odstavkom člena 92 Pridružitvenega sporazuma kot najvišji organ za upravljanje navedenega sporazuma. Pridružitveni svet je odgovoren za obravnavo pomembnih vprašanj, ki se pojavijo v okviru Pridružitvenega sporazuma, in vseh drugih dvostranskih ali mednarodnih vprašanj v skupnem interesu.

Poleg tega člen 100(2) Pridružitvenega sporazuma določa, da lahko Pridružitveni svet s sklepom reši vsak spor, ki mu ga predloži pogodbenica v skladu s členom 100(1) Pridružitvenega sporazuma.

Namen predvidenega sklepa je rešiti spor, ki ga je Evropska unija 24. junija 2020 predložila Pridružitvenemu svetu.

Sklep naj bi bil sprejet čim hitreje po pisnem postopku, in sicer najpozneje na naslednji seji Pridružitvenega sveta.

Predvideni sklep bo postal za pogodbenici zavezujoč v skladu z drugim pododstavkom člena 94 in členom 100(3) Pridružitvenega sporazuma.

3.Stališče, ki se zastopa v imenu Unije

Evropska unija je 24. junija 2020 z verbalno noto Evropske komisije (Generalni direktorat za trgovino) Pridružitvenemu svetu predložila spor glede razlage in uporabe Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Alžirijo.

Zadevni spor je nastal leta 2015, ko je Alžirija začela uvajati vrsto ovir za dvostransko trgovino z Evropsko unijo. Pridružitveni svet je maja 2018 zaradi trgovinskih težav, ki so posledica uvedenih ukrepov, s skupno izjavo pozval obe strani, naj čim prej poiščeta rešitve. V ta namen je bila leta 2018 ustanovljena delovna skupina na visoki ravni, ki se je sestala štirikrat.

Kljub večkratnim posredovanjem na visoki ravni in usmerjenim političnim prizadevanjem Evropske unije spor še vedno ni rešen. Zato je bilo treba zadevo uradno predložiti Pridružitvenemu svetu, da se ta spor reši v skladu s členom 100 Pridružitvenega sporazuma.

Spor v zvezi z uporabo in razlago Pridružitvenega sporazuma se nanaša zlasti na ukrepe, ki jih je sprejela Alžirija in so opisani v nadaljevanju.

a)Alžirija je 7. januarja 2018 sprejela izvršilni odlok št. 18-02, ki prepoveduje uvoz več izdelkov. Seznam zadevnih izdelkov je bil nato večkrat spremenjen, nazadnje 27. januarja 2019 z izvršilnim odlokom št. 19-12, trenutno pa vključuje avtomobile in osebna vozila, uvrščena pod tarifne številke od 87.01 do 87.05. Ta ukrep se med drugim zdi nezdružljiv s členom 17 Pridružitvenega sporazuma, saj uvaja nove količinske omejitve za uvoz blaga v Alžirijo ali ukrepe z enakim učinkom.

b)Alžirija je 11. julija 2018 sprejela zakon št. 18-13 o dodatnem zakonu o financah za leto 2018, ki uvaja dodatno carino, imenovano „začasna dodatna zaščitna dajatev“. Alžirija je 25. septembra 2018 sprejela izvršilni odlok št. 18-230 o določitvi podrobnih pravil za pripravo in določitev seznama blaga, za katero velja začasna dodatna zaščitna dajatev, in ustreznih stopenj. Na tej podlagi je bil z odlokom ministrstva za trgovino z dne 26. januarja 2019, ki je začel veljati 27. januarja 2019, določen seznam blaga, za katero se uporablja začasna dodatna zaščitna dajatev. Ta seznam je bil spremenjen z odlokom ministrstva za trgovino z dne 8. aprila 2019. Ta dajatev znaša med 30 % in 200 % vrednosti blaga. Spremenjeni seznam vsebuje skupaj več kot 992 tarifnih postavk, ki zajemajo kmetijske proizvode, predelane kmetijske proizvode in številne potrošniške izdelke. Zdi se, da Alžirija s sprejetjem teh ukrepov ne izpolnjuje svoje obveznosti postopne odprave carin in dajatev z enakim učinkom pri uvozu izdelkov s poreklom iz Evropske unije v Alžirijo iz člena 9 Pridružitvenega sporazuma. Zdi se tudi, da Alžirija ne spoštuje ureditev za kmetijske, ribiške in predelane kmetijske proizvode iz člena 14 Pridružitvenega sporazuma. Nazadnje se zdi, da Alžirija z uvedbo novih carin pri uvozu ali dajatev z enakim učinkom ne ravna v skladu s členom 17 Pridružitvenega sporazuma.

c)Alžirija je 27. decembra 2017 sprejela zakon št. 17-11 o zakonu o financah za leto 2018. Člen 115 tega zakona zvišuje carine za 129 tarifnih postavk, ki med drugim zajemajo telekomunikacijske komponente, modeme, kable in električne aparate. Stopnje carin za nekatere izdelke so se povečale z med 0 % in 5 % na 30 %, za druge izdelke pa s 30 % na 60 %. Ta ukrep se zdi nezdružljiv med drugim s členom 17 Pridružitvenega sporazuma, saj Alžirija s sprejetjem tega ukrepa za uvoz teh izdelkov uvaja nove carine.

d)Alžirija je leta 2015 z zakonom št. 15-15 z dne 15. julija 2015 o splošnih pravilih, ki se uporabljajo za uvoz in izvoz blaga, in z izvršilnim odlokom št. 15-306 z dne 6. decembra 2016 o določitvi pogojev in postopkov za izvajanje ureditev uvoznih ali izvoznih dovoljenj za izdelke in blago vzpostavila sistem za izdajo uvoznih ali izvoznih dovoljenj. Te ureditve izdajanja dovoljenj zadevajo avtomatična in neavtomatična dovoljenja ter dajejo vladi pooblastilo, da zahteva izdajo uvoznih dovoljenj z vpisom na upravne sezname ministrstva za trgovino. Ta ukrep se med drugim zdi nezdružljiv s členom 17 Pridružitvenega sporazuma, saj uvaja pravno podlago za nove količinske omejitve ali ukrepe z enakim učinkom.

e)Poslovno združenje alžirskih bank in finančnih institucij (ABEF) je 30. septembra 2019 objavilo okrožnico št. 479/DG/2019, ki se sklicuje na dopis št. 189/CC/MF/2019 vodje kabineta ministrstva za finance z dne 29. septembra 2019 o uvedbi novih omejevalnih ukrepov za uvoz mobilnih telefonov in gospodinjskih električnih izdelkov, pri čemer imajo ti ukrepi naslednje tri elemente. Prvič, pri plačilu uvoza je treba upoštevati obvezno obdobje odloga v trajanju devetih mesecev. Drugič, od izvajalcev se zahteva, da prednostno uporabijo nacionalne zmogljivosti pomorskega prometa, kadar je taka izbira mogoča. Tretjič, uvoz je dovoljen le na podlagi pogodb, pri katerih se, kolikor je mogoče, uporablja klavzula Incoterms FOB. Z 31. decembrom 2019 je bila obveznost uporabe klavzule FOB razširjena na uvoz vseh izdelkov. 25. in 26. decembra 2019 sta bili objavljeni nadaljnji okrožnici, in sicer okrožnica št. 643/DG/2019 in okrožnica št. 645/DG/2019, z dodatnimi informacijami glede izvajanja obveznosti uporabe nacionalnih pomorskih prevoznikov in klavzule FOB. Ti ukrepi, zlasti kar zadeva plačilne pogoje in klavzulo FOB, se zdijo nezdružljivi med drugim s členom 17 Pridružitvenega sporazuma, saj lahko pomenijo nove količinske omejitve pri uvozu izdelkov v Alžirijo ali ukrepe z enakim učinkom. Ti ukrepi se zdijo nezdružljivi tudi s členi 30, 32 in 34 Pridružitvenega sporazuma, saj zgleda, da kršijo zaveze Alžirije glede obravnavanja storitev in ponudnikov storitev iz Evropske unije. Poleg tega se v zvezi s pomorskim prometom, zlasti obveznostjo uporabe nacionalnih pomorskih prevoznikov, zdi, da Alžirija ne spoštuje načela prostega dostopa do mednarodnega trga in prometa na komercialni podlagi ter uporablja ukrepe, za katere se zdi, da so bodisi prikriti bodisi imajo diskriminacijske učinke na svobodo opravljanja storitev v mednarodnem pomorskem prometu. Poleg tega se zdi, da Alžirija z uvedbo devetmesečnega obdobja odloga plačil tudi ne ravna v skladu s členom 38 Pridružitvenega sporazuma.

Navedeni omejevalni ukrepi, ki jih je uvedla Alžirija, so povzročili znatno zmanjšanje trgovine z zadevnim blagom in storitvami med Alžirijo in Evropsko unijo.

Po predložitvi zadeve Pridružitvenemu svetu so 29. septembra 2020 in 7. decembra 2020 potekala posvetovanja. Med temi posvetovanji sta pogodbenici začeli razpravo o osnutku sklepa Pridružitvenega sveta.

Evropska unija in Alžirija sta na sedmem zasedanju Pododbora za naložbe, trgovino in storitve 28. oktobra 2020 ter na neformalnem srečanju članov Pridružitvenega sveta potrdili skupni cilj reševanja tega spora s sklepom Pridružitvenega sveta.

Sklep Pridružitvenega sveta mora upoštevati dejstvo, da Alžirija glede na izjavo na seji 29. septembra 2020 ni na podlagi svoje notranje zakonodaje sprejela avtomatičnih ali neavtomatičnih ureditev izdajanja dovoljenj za uvoz ali izvoz izdelkov.

Poleg tega je Alžirija na srečanju 7. decembra 2020 sporočila, da namerava od 1. januarja 2021 odpraviti omejitve za uvoz avtomobilov.

Sklep Pridružitvenega sveta mora vsebovati skupno razlago obeh pogodbenic glede skladnosti ukrepov, ki jih je sprejela Alžirija in so predmet spora, z določbami Pridružitvenega sporazuma, in navesti ukrepe, ki jih bo sprejela Alžirija. V zvezi s tem je treba določiti prehodno obdobje, ki se odobri Alžiriji, in postopke, ki se uporabijo v primeru nespoštovanja sklepa.

Opozoriti je treba, da Alžirija še ni predložila pripomb na osnutek sklepa Pridružitvenega sveta, ki je priložen predlogu sklepa Sveta. Zato je verjetno, da se bo besedilo osnutka med prihodnjimi pogajanji bistveno spremenilo.

4.Pravna podlaga

4.1.Postopkovna pravna podlaga

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: PDEU) ureja sklepe o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pridružitveni svet je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s pridružitvenim sporazumom.

Akt, k sprejetju katerega je pozvan Pridružitveni svet, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt bo zavezujoč v mednarodnem pravu v skladu z drugim pododstavkom člena 94 in členom 100(3) Pridružitvenega sporazuma.

Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.2.Materialna pravna podlaga

Materialna pravna podlaga za sklep po členu 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega se v imenu Unije zastopa stališče.

Glavni cilj in vsebina predvidenega akta se nanašata na skupno trgovinsko politiko.

Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je zato prvi pododstavek člena 207(4) PDEU.

4.3.Zaključek

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti prvi pododstavek člena 207(4) PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

5.OBJAVA PREDVIDENEGA AKTA

Ker bo akt Pridružitvenega sveta uvedel dodatna prehodna odstopanja za Alžirijo od obveznosti iz pridružitvenega sporazuma, ga je primerno po sprejetju objaviti v Uradnem listu Evropske unije.

2021/0117 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim sporazumom z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti prvega pododstavka člena 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Evro-mediteranski sporazum z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) je bil v imenu Unije sklenjen s Sklepom Sveta 2005/690/ES 1 z dne 18. julija 2005 in je začel veljati 1. septembra 2005.

(2)Pridružitveni svet je bil ustanovljen s prvim odstavkom člena 92 Sporazuma.

(3)V skladu s členom 100(2) Sporazuma lahko Pridružitveni svet sprejme sklep, s katerim se reši spor, ki mu ga predloži pogodbenica.

(4)Evropska unija je 24. junija 2020 z verbalno noto Pridružitvenemu svetu predložila spor glede razlage in uporabe Sporazuma.

(5)Spor se nanaša na več trgovinskih ukrepov, ki jih Alžirija uporablja od leta 2015, vključno s prepovedjo uvoza avtomobilov, sprejetjem začasnih dodatnih zaščitnih dajatev za 992 tarifnih postavk, sprejetjem dodatnih carin za 129 tarifnih postavk, uvedbo sistema uvoznih ali izvoznih dovoljenj, uvedbo obveznega devetmesečnega obdobja odloga plačila uvoza ter z drugimi navodili v zvezi s pogodbenimi klavzulami, ki se uporabljajo za uvoz.

(6)Pogodbenici sta na posvetovanjih 29. septembra 2020 in 7. decembra 2020 začeli pripravljati osnutek sklepa Pridružitvenega sveta za rešitev zadevnega spora.

(7)Primerno je določiti stališče, ki se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem svetu, saj bo predvideni sklep za Unijo zavezujoč –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem s prvim pododstavkom člena 92 Evro-mediteranskega sporazuma z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani, temelji na osnutku akta, ki je priložen temu sklepu.

Člen 2

Evropska komisija sklep Pridružitvenega sveta po sprejetju objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 3

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    UL L 265 z dne 10.10.2005, str. 1.
Top

Bruselj, 10.5.2021

COM(2021) 230 final

PRILOGA

k

predlogu sklepa Sveta

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem svetu, ustanovljenem z Evro-mediteranskim sporazumom z dne 22. aprila 2002 o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani


OSNUTEK

SKLEP št. … PRIDRUŽITVENEGA SVETA EU-ALŽIRIJA

z dne XX …….. 2021

o rešitvi spora glede uporabe in razlage Sporazuma

PRIDRUŽITVENI SVET EU-ALŽIRIJA JE –

ob upoštevanju Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), zlasti člena 100(2) Sporazuma,

ob upoštevanju verbalne note (2020)3283036 Evropske komisije (Generalni direktorat za trgovino) z dne 24. junija 2020, s katero je Evropska unija Pridružitvenemu svetu v skladu s členom 100(1) Sporazuma predložila spor glede uporabe in razlage Sporazuma,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)    Sporazum je začel veljati 1. septembra 2005, pogodbenici pa morata sprejeti vse splošne ali posebne ukrepe, potrebne za izpolnjevanje njunih obveznosti iz Sporazuma.

(2)    V Alžiriji od leta 2015 veljajo trgovinski ukrepi, zlasti tisti, opisani v naslednjih uvodnih izjavah, ki ovirajo dvostransko trgovino med pogodbenicama in so v nasprotju s Sporazumom.

(3)    Alžirija je 7. januarja 2018 sprejela izvršilni odlok št. 18-02, ki prepoveduje uvoz več izdelkov. Seznam zadevnih izdelkov je bil večkrat spremenjen, nazadnje 27. januarja 2019 z izvršilnim odlokom št. 19-12, trenutno pa vključuje avtomobile in osebna vozila, uvrščena pod tarifne številke od 87.01 do 87.05.

(4)    Alžirija je 11. julija 2018 sprejela zakon št. 18-13 o dodatnem zakonu o financah za leto 2018, ki uvaja dodatno carino, imenovano „začasna dodatna zaščitna dajatev“ (DAPS), ki se izvaja z izvršilnim odlokom št. 18-230 z dne 25. septembra 2018 o določitvi podrobnih pravil za pripravo in določitev seznama blaga, za katero velja začasna dodatna zaščitna dajatev, in ustreznih stopenj, ter z odlokom ministrstva za trgovino z dne 26. januarja 2019, ki je začel veljati 27. januarja 2019. Tako določen seznam blaga, za katero se uporablja začasna dodatna zaščitna dajatev, je bil spremenjen z odlokom ministrstva za trgovino z dne 8. aprila 2019.

(5)    Začasna dodatna zaščitna dajatev znaša med 30 % in 200 % vrednosti blaga. Uporablja se za spremenjeni seznam, ki vsebuje skupaj več kot 992 tarifnih postavk, ki zajemajo zlasti kmetijske proizvode, predelane kmetijske proizvode in številne potrošniške izdelke.

(6)    Alžirija je 27. decembra 2017 sprejela zakon št. 17-11 o zakonu o financah za leto 2018. Člen 115 tega zakona zvišuje carine za 129 tarifnih postavk, ki med drugim zajemajo telekomunikacijske komponente, modeme, kable in električne aparate.

(7)    Stopnje carin za nekatere izdelke so se povečale z med 0 % in 5 % na 30 %, za druge izdelke pa s 30 % na 60 %.

(8)    Alžirija je z zakonom št. 15-15 z dne 15. julija 2015 o splošnih pravilih, ki se uporabljajo za uvoz in izvoz blaga, in z izvršilnim odlokom št. 15-306 z dne 6. decembra 2016 o določitvi pogojev in postopkov za izvajanje ureditev uvoznih ali izvoznih dovoljenj za izdelke in blago vzpostavila ureditev za izdajo uvoznih ali izvoznih dovoljenj.

(9)    Zadevne ureditve izdajanja dovoljenj zadevajo avtomatična in neavtomatična dovoljenja ter dajejo vladi pooblastilo, da zahteva izdajo uvoznih dovoljenj z vpisom na upravne sezname ministrstva za trgovino.

(10)    Poslovno združenje alžirskih bank in finančnih institucij (ABEF) je 30. septembra 2019 objavilo okrožnico št. 479/DG/2019, ki se sklicuje na dopis št. 189/CC/MF/2019 vodje kabineta ministrstva za finance z dne 29. septembra 2019 o uvedbi novih omejevalnih ukrepov za uvoz mobilnih telefonov in gospodinjskih električnih izdelkov, pri čemer imajo navedeni ukrepi naslednje tri elemente:

a) uvedba obveznega devetmesečnega obdobja odloga plačila uvoza;

b) naložitev gospodarskim subjektom, da prednostno uporabijo nacionalne zmogljivosti pomorskega prometa, kadar je taka izbira mogoča; in

c) navedba, da bo dovoljen le uvoz na podlagi pogodb, pri katerih se, kolikor je mogoče, uporablja klavzula Incoterms FOB. Z 31. decembrom 2019 je bila ta zahteva razširjena na uvoz vseh izdelkov.

(11)    V okrožnici št. 643/DG/2019 in okrožnici št. 645/DG/2019, ki sta bili objavljeni 25. in 26. decembra 2019, so dodatne informacije glede izvajanja obveznosti uporabe nacionalnih pomorskih prevoznikov in klavzule FOB.

(12)    Evropska unija ugotavlja negativne učinke uvedenih ukrepov na trgovino.

(13)    Pridružitveni svet je maja 2018 s skupno izjavo pozval obe strani, naj čim prej poiščeta rešitve.

(14)    Leta 2018 je bila ustanovljena delovna skupina na visoki ravni, ki se je sestala štirikrat. Kljub večkratnim posredovanjem na visoki ravni in usmerjenim političnim prizadevanjem spora ni mogla rešiti.

(15)    Evropska unija meni, da so navedeni ukrepi nezdružljivi s pravicami in obveznostmi, določenimi v Sporazumu, zlasti s členi 9, 14, 17, 30, 32, 34 in 38 Sporazuma.

(16)    Evropska unija je 24. junija 2020 zadevo predložila Pridružitvenemu svetu v skladu s členom 100(1) Sporazuma, predložila pa je tudi vse informacije, potrebne za preučitev tega spora, da bi se našla vzajemna sprejemljiva rešitev.

(17)    Pogodbenici sta se posvetovali 29. septembra 2020 in 7. decembra 2020.

(18)    Alžirija je trdila, da so njeni ukrepi potrebni za zaščito mladih gospodarskih panog v okviru njene politike gospodarske diverzifikacije, za uvedbo zaščitnih ukrepov v gospodarskih sektorjih, ki so pod pritiskom uvoza, za preprečevanje nelojalne konkurence in za odpravo resnih težav s plačilno bilanco.

(19)    Evropska unija meni, da niso izpolnjeni vsebinski pogoji za uporabo odstopanj iz členov 11 (mlade gospodarske panoge), 22 (damping), 24 (zaščitni ukrepi) ali 40 (plačilna bilanca) in da Alžirija prav tako ni izpolnila postopkovnih pogojev za sprejetje takih ukrepov, kot so predhodna posvetovanja med pogodbenicama in v nekaterih primerih sprejetje sklepa Pridružitvenega sveta.

(20)    Pogodbenici podpirata reševanje spora s sklepom –

SKLENIL:

Člen 1

1.    Pogodbenici se strinjata z razlago, da prepoved uvoza avtomobilov in osebnih vozil, uvrščenih pod tarifne številke 87.01 do 87.05, ki jo je uvedla Alžirija, pomeni novo količinsko omejitev pri uvozu blaga ali ukrep z enakim učinkom, ki ni združljiv s členom 17 Sporazuma. Člen 11 Sporazuma, ki pogodbenicam omogoča, da odobrijo odstopanja v korist mladih gospodarskih panog, se ne uporablja za obveznosti iz člena 17 Sporazuma.

2.    Alžirija se zavezuje, da bo to omejitev odpravila najpozneje do [...].

Člen 2

1.    Pogodbenici se strinjata z razlago, da je uvedba začasnih dodatnih zaščitnih dajatev s strani Alžirije nezdružljiva z obveznostjo postopne odprave carin in dajatev z enakim učinkom pri uvozu industrijskih izdelkov s poreklom iz Evropske unije v Alžirijo v skladu s členom 9 Pridružitvenega sporazuma ter ureditvami, ki se uporabljajo za kmetijske, ribiške in predelane kmetijske proizvode iz člena 14 Sporazuma. Poleg tega začasne dodatne zaščitne dajatve pomenijo nove carine pri uvozu ali dajatve z enakim učinkom, zajete s prepovedjo iz člena 17 Sporazuma.

2.    Pogoji za uporabo zaščitnih ukrepov iz člena 24 Sporazuma ali ukrepov, potrebnih za odpravo resnih težav s plačilno bilanco, niso izpolnjeni.

3.    Alžirija se zavezuje, da bo do [...] za izdelke s poreklom iz Evropske unije stopnjo začasnih dodatnih dajatev znižala na 50 % zakonsko določene stopnje ter te dajatve odpravila do [...].

Člen 3

1.    Pogodbenici se strinjata z razlago, da zvišanje carin za 129 tarifnih postavk za telekomunikacijske komponente, modeme, kable in električne aparate, pri čemer se je stopnja dajatev za nekatere izdelke zvišala z med 0 % in 5 % na 30 %, za druge izdelke pa s 30 % na 60 %, ni združljivo z znižanjem carin iz člena 9 Sporazuma in prepovedjo zvišanja iz člena 17 Sporazuma.

2.    Pogoji za odstopanje za mlade gospodarske panoge, kakor je določeno v členu 11 Sporazuma, za uporabo zaščitnih ukrepov iz člena 24 Sporazuma in za ukrepe, potrebne za odpravo resnih težav s plačilno bilanco, niso izpolnjeni.

3.    Alžirija se zavezuje, da bo za izdelke s poreklom iz Evropske unije najpozneje do [...] odpravila zvišanje carin.

Člen 4

Pogodbenici se v skladu s členom 17 Sporazuma zavezujeta, da za uvoz ali izvoz izdelkov s poreklom iz pogodbenic ne bosta uporabljali ureditve avtomatičnega ali neavtomatičnega izdajanja dovoljenj, razen na podlagi odstopanja, predvidenega v pridružitvenem sporazumu.

Člen 5

1.    Pogodbenici priznavata, da lahko priporočila, ki niso pravno zavezujoča, vseeno predstavljajo oviro za trgovino, ki ni združljiva z obveznostmi iz Sporazuma. Pogodbenici se strinjata z razlago, da uvedba obveznega devetmesečnega odloga plačila uvoza, navodilo gospodarskim subjektom, da prednostno uporabljajo nacionalne zmogljivosti pomorskega prometa, kadar je taka izbira mogoča, in navedba, da bo dovoljen le uvoz na podlagi pogodb, pri katerih se, kolikor je mogoče, uporablja klavzula Incoterms FOB, niso v skladu s členom 17 Sporazuma niti s členi 30, 32 in 34 navedenega sporazuma.

2.    Pogoji iz člena 40 Sporazuma za uporabo ukrepov, potrebnih za odpravo resnih težav s plačilno bilanco, niso izpolnjeni.

3.    Alžirija se zavezuje, da bo najpozneje do […] odpravila navodila in priporočila iz odstavka 1.

Člen 6

1.    Alžirija uradno obvesti Evropsko komisijo, Generalni direktorat za trgovino, o ukrepih, ki jih je sprejela za izpolnitev obveznosti iz Pridružitvenega sporazuma in ki so navedeni v členu 1(2), členu 2(3), členu 3(3) in členu 5(3). Alžirija pošlje izvod uradnega obvestila Pridružitvenemu svetu in Pododboru za industrijo, trgovino in naložbe.

2.    Alžirija na pisno zahtevo Evropske unije zagotovi dodatne informacije o ukrepih, sprejetih za izpolnitev obveznosti iz Sporazuma.

Člen 7

Če Alžirija ne pošlje uradnega obvestila o ukrepu za izvajanje tega sklepa najpozneje v 15 dneh po izteku obdobja iz določbe, ki se uporablja, ali če Evropska unija meni, da ukrepi iz uradnega obvestila niso zadostni, se Evropski uniji dovoli, da v skladu s členom 104(2) Sporazuma začasno prekine koncesije ali katero koli drugo obveznost iz Sporazuma, saj je Pridružitveni svet prejel vse ustrezne informacije, potrebne za temeljito proučitev položaja, da bi se našla rešitev, ki je sprejemljiva za obe pogodbenici.

Člen 8

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V/Na … dne …

Za Pridružitveni svet

Predsednik

……

Top