Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0327(03)

    Sporočilo Komisije Smernice Evropske komisije: olajšanje letalskih tovornih operacij med izbruhom COVID-19 2020/C 100 I/01

    C/2020/2010

    UL C 100I, 27.3.2020, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.3.2020   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    CI 100/1


    SPOROČILO KOMISIJE

    Smernice Evropske komisije: olajšanje letalskih tovornih operacij med izbruhom COVID-19

    (2020/C 100 I/01)

    Povzetek

    Letalski tovorni promet po vrednosti predstavlja približno 35 % svetovne trgovine. Gre za ključen del tovornega prometa, ki dopolnjuje kopenski in pomorski promet, zlasti za časovno občutljivi tovor. Zaradi izbruha COVID-19 so bile za zajezitev pandemije uvedene omejitve letov in/ali gibanja potnikov in prevoznega osebja. Zato so evropske in svetovne dobavne verige resno motene.

    Stalne in neprekinjene storitve letalskega tovornega prometa so bistvene za gospodarstvo in za boj proti COVID-19, pri čemer so evropske in svetovne dobavne verige odvisne od neoviranega izvajanja teh storitev. Letalski tovorni promet bi zato moral biti zmožen neprekinjeno zagotavljati ključne izdelke, kot so hrana, sanitetni material, osebna zaščitna in varovalna oprema ter drugi izdelki, ki so bistveni za delovanje občutljivih dobavnih verig.

    Zaradi izrednih razmer, nastalih z izbruhom COVID-19, bo morda potrebno sodelovanje med evropsko in mednarodno letalsko skupnostjo, vključno s tovornimi letalskimi prevozniki in letalskimi prevozniki za hitro dostavo, da se zagotovita dobava in pravična distribucija redkih izdelkov.

    Države članice so pozvane, da kot del skupnih prizadevanj EU za ohranitev bistvenih prometnih tokov, zlasti najobčutljivejših, med izbruhom COVID-19 olajšajo letalske tovorne operacije. Evropska komisija zato države članice poziva, naj izvajajo operativne ukrepe iz teh smernic, pri čemer se razume, da bodo ti izredni ukrepi veljali začasno med trajanjem krize zaradi COVID-19.

    V Smernicah glede ukrepov za upravljanje meja za zaščito zdravja in zagotovitev razpoložljivosti blaga in bistvenih storitev, ki jih je Evropska komisija sprejela 16. marca 2020 (1) , je poudarjeno načelo, da morajo vse notranje meje EU ostati odprte za tovorni promet in da je treba zagotoviti dobavne verige bistvenega blaga, kot so zaloge hrane, vključno z živino, sanitetni material, osebna zaščitna in varovalna oprema in snovi človeškega izvora. Vsem je v interesu, da v teh izrednih razmerah pretok blaga še naprej poteka neovirano. Zato morajo države članice navedene smernice spoštovati in v celoti izvajati na vseh mejnih prehodih na notranjih mejah. Poleg tega se s Sporočilom o izvajanju zelenih voznih pasov, ki ga je Evropska komisija sprejela 23. marca 2020 (2) , namerava spodbuditi proces sodelovanja po vsej EU, da se vsemu tovoru, ki vključuje, vendar ni omejen na bistveno blago, kot sta hrana in sanitetni material, zagotovi hitra pot do namembnega kraja brez zamud. Evropska mreža za konkurenco je v svoji skupni izjavi o uporabi konkurenčnega prava med krizo zaradi koronavirusa (3) navedla, da bo zaradi izrednih razmer, ki jih je povzročil COVID-19, morda potrebno sodelovanje med podjetji, da se zagotovita dobava in pravična distribucija redkih izdelkov vsem potrošnikom. V trenutnih razmerah mreža ne bo dejavno posredovala proti potrebnim in začasnim ukrepom, ki so bili uvedeni, da bi se izognili pomanjkanju ponudbe. Vendar iz skupne izjave tudi jasno izhaja, da bo mreža brez oklevanja ukrepala proti letalskim tovornim prevoznikom, ki bi trenutne razmere izkoristili za oblikovanje kartela ali zlorabo prevladujočega položaja, med drugim v zvezi z določanjem cen.

    To sporočilo temelji na navedenih dokumentih, države članice pa so pozvane k njihovemu izvajanju v celoti. Namen teh smernic je pomagati državam članicam pri vzdrževanju in olajševanju letalskih tovornih operacij, vključno z letalskim prevozom bistvenega blaga, kot sta hrana in sanitetni material, zlasti tistega, ki je časovno občutljivo. Države članice so pozvane, naj uvedejo potrebne operativne in organizacijske ukrepe, pri čemer se razume, da bodo ti izredni ukrepi veljali začasno med trajanjem krize zaradi COVID-19, tj. do opustitve izrednih omejitev zračnega prometa in potovanj z letali.

    1.   Uvod

    1.1   Učinek COVID-19

    1.

    Izbruh COVID-19 ima uničujoč učinek na mednarodno in evropsko letalstvo. Letalski promet se je zmanjšal za več kot 80 %, skoraj vsi potniški leti pa so odpovedani. Poleg znatnega upada povpraševanja po potovanjih je to delno tudi posledica zajezitvenih ukrepov, kot so omejitve potovanj in prepovedi letov, ki so jih uvedle države.

    1.2   Pomembnost letalskega tovornega prometa

    2.

    Evropske dobavne verige vzdržuje obsežno omrežje storitev tovornega prometa, ki vključuje vse načine prevoza. Stalne in neprekinjene storitve letalskega tovornega prometa so za EU bistvenega strateškega pomena. Imajo ključno vlogo pri hitri dostavi bistvenega blaga, zdravil, medicinske opreme in sanitetnega materiala, organov ali drugih snovi človeškega izvora. Letalski tovorni promet na splošno ohranja delovanje svetovnih dobavnih verig za številne najbolj časovno občutljive materiale in tiste z visoko vrednostjo ter s tem odločilno dopolnjuje tovorni promet po kopnem in morju.

    3.

    Približno polovica vsega letalskega tovora se prevaža v trupu potniških letal, vendar zaradi izbruha COVID-19 skoraj nobeno takšno letalo ne leti več. Tovorni leti se sicer še vedno opravljajo na podobnih ravneh kot ob istem času lani, vendar ne morejo nadomestiti izgube tovorne zmogljivosti na potniških letalih. Pošiljatelji, vključno z zdravstvenim sektorjem, poročajo o pomanjkanju zmogljivosti in porastu cen dostave letalskega tovora.

    4.

    Poleg tega tovorni letalski prevozniki in letalski prevozniki za hitro dostavo poročajo o praktičnih težavah pri poslovanju na nekaterih letališčih zaradi vsesplošnih omejitev za lete ali osebje. Te težave ogrožajo delovanje ključnih dobavnih verig.

    1.3   Omejitve letalskega tovornega prometa

    5.

    Učinkovitost ukrepov za zajezitev COVID-19 ni odvisna od omejitve gibanja letal, ampak od omejitve gibanja potnikov. Zato je začasna omejitev gibanja potnikov in ne letov najboljši način, da se preprečijo motnje v letalskem tovornem prometu, vključno s prevozom bistvenega blaga.

    6.

    Opravljanje posebnih vrst letov, kot so preleti, leti za prevoz tovora, ključnega za sistem (na primer zdravil, osebne zaščitne in varovalne opreme ali preskusne opreme), leti za prevoz pomoči v okviru mehanizma Unije na področju civilne zaščite, državni leti, leti za posebne operacije iz člena 4 Izvedbene uredbe Komisije (EU) št. 923/2012 (na primer medicinski leti), bi praviloma moralo biti vedno dovoljeno. Znatno število držav članic tovornih letov ni jasno izvzelo iz svojih nacionalnih omejitev za letalstvo.

    7.

    Evropska komisija meni, da bi bile na splošno omejitve letov v EU, ki popolnoma prepovedujejo letalske tovorne lete ali zaradi katerih je opravljanje takih letov dejansko nemogoče, na primer zaradi neutemeljenih omejitev za letalske posadke na tovornih letih, nesorazmerne. Take omejitve letenja torej zlasti ne bi izpolnjevale pogojev iz člena 21 Uredbe (EU) št. 1008/2008 (4). Vse omejitve, ki niso združljive s pravom Unije, je treba odpraviti.

    8.

    Tudi tretje države bi se morale v skupnem interesu nemotenega delovanja dobavnih verig za bistveno blago, vključno z visoko specializiranimi in bistvenimi izdelki, kot je sanitetni material, vzdržati nepotrebnih omejitev za letalske tovorne operacije. Evropska komisija opozarja, da morajo biti omejitve letalskih tovornih operacij, ki jih uvedejo tretje države, v skladu z ustreznimi mednarodnimi pravili, določenimi v veljavnih sporazumih. Evropska komisija bo po vseh potrebnih posvetovanjih sprejela vse praktične ukrepe, da bi zagotovila, da tretje države spoštujejo svoje mednarodne obveznosti, zlasti v zvezi z letalskimi prevozniki Unije, ter spodbujala uporabo teh načel pri tretjih državah in mednarodnih organizacijah.

    2.   Zagotavljanje nemotenih letalskih tovornih operacij

    Priporočeni operativni ukrepi

    9.

    Zaradi pomembnosti letalskega tovornega prometa, in zlasti nujnega letalskega tovornega prometa, v boju proti COVID-19 ter v okviru skupnih prizadevanj EU za ohranitev bistvenih prometnih tokov in delovanja evropskih dobavnih verig Evropska komisija poziva države članice k izvajanju vrste operativnih ukrepov za olajšanje letalskega tovornega prometa in zmanjšanje dodatnih stroškov, pri čemer se razume, da bodo ti izredni ukrepi veljali začasno med trajanjem s COVID-19 povezane krize.

    10.

    Med temi ukrepi bi bilo treba zlasti:

    a.

    brez odlašanja podeliti vsa potrebna dovoljenja in odobritve za prevoz iz tretjih držav v Unijo, vključno, kadar je to pravno mogoče, z začasnimi prometnimi pravicami za dodatne letalske tovorne operacije, in to celo v primeru prevoza s potniškimi letali,

    b.

    začasno opustiti ali prožno obravnavati prepovedi nočnih letov ali omejitve v zvezi s sloti na letališčih za bistvene letalske tovorne operacije,

    c.

    olajšati uporabo potniških letal za izključno tovorne operacije, vključno s premestitvijo letalske posadke v letalskem tovornem prometu, zdravstvenega osebja in vseh oseb, ki sodelujejo pri prevozu blaga ne glede na način prevoza,

    d.

    zagotoviti usposobljenost posadke v letalskem tovornem prometu ter osebja za ravnanje s tovorom in vzdrževalnega osebja kot ključnega osebja v primerih prepovedi izhoda ali policijske ure,

    e.

    kadar je mogoče, zagotoviti zadostne tovorne zmogljivosti v primeru zaprtja regionalnih letališč zaradi gospodarskih razlogov ali proučiti možnost, da letališča ostanejo odprta le za letalski tovorni promet, v vsakem primeru pa zagotoviti, da odprta letališča ohranijo zadostne zmogljivosti za ravnanje s tovorom, da se zagotovita pravočasna obravnava in dostava,

    f.

    prevozno osebje, ki ne kaže simptomov, vključno z letalskimi posadkami, ki sodelujejo v prevozu blaga, izvzeti iz omejitev potovanj,

    g.

    letalske posadke, osebje v tovornem prometu in letališko osebje na ploščadi, ki ne kažejo simptomov, izvzeti iz zajezitvenih ukrepov, če se upoštevajo ustrezni zdravstveni protokoli,

    h.

    omogočiti hitre ad hoc izjeme pri reševanju nepredvidenih razmer, kot so nenadne in nepredvidene nujne operacije,

    i.

    osebju na ploščadi omogočiti varno in učinkovito opravljanje dela s smernicami o zdravstvenih varnostnih ukrepih v letalskem tovornem prometu in podporo v obliki ustrezne oskrbe s higienskimi izdelki,

    j.

    spodbujati tovorne letalske prevoznike in letalske prevoznike za hitro dostavo, naj izjemoma rezervirajo zmogljivosti za oskrbo z bistvenimi izdelki, zlasti sanitetnim materialom in nujnimi potrebščinami, in za to oskrbo zaračunavajo razumne stroške dostave.

    11.

    Vsi navedeni ukrepi bi se morali uporabljati tako za državljane EU kot državljane tretjih držav, če so ključni za zagotovitev prostega pretoka tovora znotraj EU in v EU.

    12.

    Glede izrednih ukrepov se države članice opozarjajo, da morajo spoštovati člen 21 Uredbe (ES) št. 1008/2008, tudi kar zadeva obveščanje Komisije in drugih držav članic. Države članice so poleg teh obveznosti pozvane tudi, naj vse spremembe, ki jih zajema to sporočilo, vnaprej priglasijo Evropski komisiji in vsem drugim državam članicam ter objavijo tako, da so vsi deležniki v letalskem tovornem prometu o njih pravočasno obveščeni in lahko ustrezno prilagodijo svoje operacije.

    13.

    Evropska mreža za konkurenco v svoji izjavi z dne 23. marca 2020 poudarja, da organi EU, pristojni za konkurenco, „ne bodo dejavno posredovali proti potrebnim in začasnim ukrepom, ki so bili uvedeni, da bi se izognili pomanjkanju ponudbe“. Iz skupne izjave tudi jasno izhaja, da bodo organi, pristojni za konkurenco, brez oklevanja ukrepali proti letalskim tovornim prevoznikom, ki bi trenutne razmere izkoristili za oblikovanje kartela ali zlorabo prevladujočega položaja. Tovorni letalski prevozniki in letalski prevozniki za hitro dostavo so pozvani, da Evropsko komisijo, Nadzorni organ Efte ali nacionalne organe, pristojne za konkurenco, zaprosijo za neuradne smernice, če menijo, da morajo sodelovati za zagotovitev dobave redkih izdelkov, in imajo dvome o združljivosti takih sodelovalnih pobud s konkurenčnim pravom EU/EGP.

    3.   Zaključek

    14.

    Evropska komisija poziva vse države članice k nujnemu izvajanju ukrepov iz točk 8 do 11.

    15.

    Evropska komisija bo v tesnem sodelovanju z državami članicami proučila vse praktične ukrepe za spodbujanje tretjih držav k uporabi teh načel, tudi s sodelovanjem z Mednarodno organizacijo civilnega letalstva (ICAO), mednarodnimi letalskimi partnerji ter mednarodnim sektorjem letalskega prometa.

    16.

    Evropska komisija bo še naprej spremljala razmere in po potrebi pripravila nadaljnje smernice.

    (1)  C(2020) 1753 final.

    (2)  C(2020) 1897 final.

    (3)  https://ec.europa.eu/competition/ecn/202003_joint-statement_ecn_corona-crisis.pdf.

    (4)  Člen 21 Uredbe (EU) št. 1008/2008 omogoča državam članicam, da uvedejo omejitve za lete znotraj EU pod določenimi strogimi pogoji. Temelji na oceni posameznih obvestil držav članic za vsak primer posebej. Stališče, ki ga je Evropska komisija izrazila v zvezi s tovornimi leti, ne posega v individualno oceno v skladu s členom 21 celotnega sklopa omejitev, ki jih izvajajo države članice.


    Top