Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0437

    Predlog UREDBA SVETA o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke od leta 2021 do leta 2027

    COM/2020/437 final

    Bruselj, 31.8.2020

    COM(2020) 437 final

    2020/0209(CNS)

    Predlog

    UREDBA SVETA

    o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke od leta 2021 do leta 2027


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Uredba Sveta (EU) št. 1412/2013 1 določa avtonomne tarifne kvote (0-odstotno stopnjo dajatve) za 30 000 ton uvoza ribiških proizvodov na Kanarske otoke za obdobje 2014–2020. Ukrepi so upravičeni, ker izjemen geografski položaj Kanarskih otokov, kar zadeva vire oskrbe z ribiškimi proizvodi, ki so bistveni za domačo porabo, povzroča stroške, ki so za ta sektor veliko breme.

    Ta položaj ni nov. Pred vstopom Španije v EU je za Kanarske otoke veljal „brezcarinski“ režim za blago, ki vstopi v regijo. Potem ko je Španija postala članica EU, je za ribiške proizvode, uvožene na Kanarske otoke, do leta 2001 veljal poseben režim v obliki tarifnih opustitev. Od takrat se za Kanarske otoke uporabljajo tarifne kvote.

    Sedanje tarifne kvote bodo prenehale veljati 31. decembra 2020. Uredba (EU) št. 1412/2013 zahteva, da Komisija za obdobje po letu 2020 preuči učinek ukrepov in na podlagi ugotovitev predloži ustrezne predloge za obdobje po 31. decembru 2020.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Kanarski otoki in druge najbolj oddaljene regije so upravičeni do različnih podobnih ukrepov (znižanja avtonomnih tarif). Uredba Sveta (EU) št. 1386/2011 z dne 19. decembra 2011 na primer določa podobne ukrepe za uvoz industrijskih izdelkov na Kanarske otoke.

    Pred vstopom Španije v EU je za Kanarske otoke veljal „brezcarinski“ režim za blago, ki vstopi v regijo. Potem ko je Španija postala članica EU, je za ribiške proizvode, uvožene na Kanarske otoke, do leta 2001 veljal poseben režim v obliki tarifnih opustitev. Od takrat se za Kanarske otoke uporabljajo tarifne kvote. Ta uredba je podlaga za nadaljevanje navedenih ukrepov.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Ni relevantno.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Člen 349 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU).

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Evropska unija je izključno odgovorna za dajatve skupne carinske tarife. Načelo subsidiarnosti se zato za ta predlog ne uporablja.

    Sorazmernost

    Izbira politike je sorazmerna, saj je dovoljena le omejena količina v skladu s stopnjo izkoriščenosti.

    Izbira instrumenta

    Ni relevantno.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja primernosti obstoječe zakonodaje

    Ni relevantno.

    Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

    Opravljena so bila posvetovanja z vsemi zadevnimi zainteresiranimi stranmi, in sicer prek svetovalnega sveta za trge in svetovalnega sveta za najbolj oddaljene regije. Slednji je Komisijo pozval, naj ponovno preuči sklepne ugotovitve glede na zmanjšanje turizma na Kanarskih otokih zaradi pandemije COVID-19. Vendar je zelo težko oceniti posledice za sedemletno obdobje, odprava ali zmanjšanje kvot pa bi lahko ovirala morebitno gospodarsko okrevanje v teh sedmih letih. Zato Komisija predlaga podaljšanje ukrepov, kot je bilo načrtovano.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Komisija je za preučitev učinkov ukrepov, kot se zahteva z Uredbo, od španskih organov zahtevala potrebne informacije. Španski organi so predložili podatke o zadevnih proizvodih, ki so bili uvoženi na Kanarske otoke, in poleg tega vključili tudi analizo teh proizvodov.

    Ustrezne informacije o Kanarskih otokih na področjih, ki so pomembna pri preučevanju učinkov tarifnih kvot, zagotavljajo tudi druga poročila, zlasti sporočilo Komisije o najbolj oddaljenih regijah iz leta 2017 2 ter poročilo „Izkoriščanje potenciala najbolj oddaljenih regij za trajnostno modro rast“ 3 .

    Zbrane so bile tudi informacije o posebnih temah, kot so zaposlovanje (ISTAC – Statistični inštitut Kanarskih otokov), turizem (uradni statistični podatki o turizmu na Kanarskih otokih) in potrošnja (Eurobarometer).

    Ocena učinka

    Ocena učinka ni bila opravljena. Predlog podaljšuje sedanji pravni akt, ki preneha veljati konec leta 2020. Ocena učinka ni potrebna, saj je obseg ukrepov zelo omejen, predlog pa se nanaša na podaljšanje takih ukrepov, pri čemer ni bistvenih sprememb glede njihovih pričakovanih učinkov.

    Ustreznost in poenostavitev ureditve

    Ni relevantno.

    Temeljne pravice

    Ni relevantno.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Ta predlog ne vpliva na proračun Komisije.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Ni relevantno.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Ni relevantno.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Ni relevantno.

    2020/0209 (CNS)

    Predlog

    UREDBA SVETA

    o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke od leta 2021 do leta 2027

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 349 Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora,

    ob upoštevanju mnenja Odbora regij,

    v skladu s posebnim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Izjemen geografski položaj Kanarskih otokov pomeni v zvezi z oskrbo z nekaterimi ribiškimi proizvodi, ki so bistveni za domačo porabo, dodatne stroške za ta sektor. To naravno oviro, kot jo priznava člen 349 Pogodbe in ki je posledica otoške lege, oddaljenosti ter odročnosti, je mogoče med drugim odpraviti z začasno opustitvijo carin pri uvozu zadevnih proizvodov iz tretjih držav znotraj tarifnih kvot Unije ustreznega obsega.

    (2)Z Uredbo Sveta (EU) št. 1412/2013 4 sta bila določena odprtje in upravljanje avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke za obdobje od 1. januarja 2014 do 31. decembra 2020.

    (3)Komisija je julija 2019 Svetu predložila pregled učinka ukrepov, pri čemer je navedla možnosti za obdobje po 31. decembru 2020.

    (4)Pregled je pokazal, da je bila stopnja izkoriščenosti tako kvote 09.2997 kot kvote 09.2651 precejšnja. V okviru kvote 09.2651 ni bila uporabljena oznaka KN 0308.

    (5)Tarifne kvote, podobne tistim, odprtim z Uredbo (EU) št. 1412/2013 za nekatere ribiške proizvode, so upravičene, ker bi pokrile potrebe domačega trga Kanarskih otokov in hkrati zagotavljale, da bi tokovi brezcarinskega uvoza v Unijo ostali predvidljivi in jasno razpoznavni.

    (6)Da bi gospodarskim subjektom zagotovili dolgoročno perspektivo v smislu doseganja ravni dejavnosti, ki bo stabilizirala gospodarsko in socialno okolje na Kanarskih otokih, je torej primerno, da se režim avtonomnih tarifnih kvot v okviru dajatev skupne carinske tarife za določeno blago, navedeno v Prilogi k tej uredbi, podaljša za še eno obdobje.

    (7)Da ne bi ogrozili celovitosti in povezanosti notranjega trga, bi bilo treba sprejeti ukrepe, ki bi zagotavljali, da so ribiški proizvodi, za katere se odobri opustitev, namenjeni izključno domačemu trgu Kanarskih otokov.

    (8)Treba bi bilo sprejeti ukrepe, ki bi zagotavljali, da se Komisijo redno obvešča o obsegu zadevnega uvoza, tako da lahko po potrebi ukrepa in prepreči morebitne špekulacije ali preusmeritve trgovinskih tokov.

    (9)Za zagotovitev enotnih pogojev za izvajanje te uredbe bi bilo treba Komisiji podeliti izvedbena pooblastila, ki bi ji omogočila začasen umik opustitve v primeru preusmeritve trgovinskih tokov. Navedena pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta 5 . Končno odločitev o tem, ali naj se opustitev obdrži ali dokončno umakne, pa bi moral sprejeti Svet v skladu s členom 349 Pogodbe, in sicer v časovnem okviru, za katerega Komisija začasno umakne opustitev.

    (10)Ukrepi iz te uredbe bi morali zagotoviti kontinuiteto po prenehanju veljavnosti Uredbe (EU) št. 1412/2013. Zato je primerno, da se ukrepi iz te uredbe uporabljajo od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027 –

    SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    1.Od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027 se dajatve skupne carinske tarife, ki se uporabljajo pri uvozu ribiških proizvodov iz Priloge k tej uredbi na Kanarske otoke, v celoti opustijo za količine, določene v navedeni prilogi.

    2.Opustitev iz odstavka 1 se odobri izključno za proizvode, ki so namenjeni domačemu trgu Kanarskih otokov. Uporablja se le za ribiške proizvode, ki se raztovorijo z ladje ali letala, preden se carinska deklaracija za sprostitev v prosti promet predloži carinskim organom na Kanarskih otokih.

    Člen 2

    Tarifne kvote iz člena 1 se upravljajo v skladu s členi 49 do 54 Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447 6 .

    Člen 3

    Pristojni španski organi Komisiji do 30. junija 2026 predložijo poročilo o izvajanju ukrepov iz člena 1. Komisija preuči učinek navedenih ukrepov in ob upoštevanju ugotovitev iz poročila predloži ustrezne predloge za obdobje po letu 2027.

    Člen 4

    1.Kadar Komisija utemeljeno domneva, da so opustitve, določene s to uredbo, povzročile preusmeritev trgovinskih tokov za določen proizvod, lahko sprejme izvedbene akte, s katerimi začasno umakne opustitev za obdobje, ki ni daljše od 12 mesecev. Ti izvedbeni akti se sprejmejo v skladu s postopkom pregleda iz člena 5(2).

    Plačilo uvoznih dajatev za proizvode, za katere je opustitev začasno umaknjena, se zavaruje z jamstvom, sprostitev zadevnih proizvodov v prosti promet na Kanarskih otokih pa je odvisna od zagotovitve takšnega jamstva.

    2.Svet v roku največ 12 mesecev iz odstavka 1 v skladu s členom 349 Pogodbe sprejme končno odločitev o tem, ali se opustitev obdrži ali dokončno umakne. Če se opustitev dokončno umakne, se zneski dajatev, ki so bili zavarovani z jamstvi, dokončno poberejo.

    3.Če se v roku največ 12 mesecev ne sprejme nikakršna dokončna odločitev v skladu z odstavkom 2, se jamstva, s katerimi je plačilo zavarovano, sprostijo.

    Člen 5

    1.Komisiji pomaga Odbor za carinski zakonik, ustanovljen s členom 285 Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 7 . Navedeni odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

    2.Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    Člen 6

    Komisija in carinski organi držav članic tesno sodelujejo, da zagotovijo ustrezno upravljanje in nadzor uporabe te uredbe.

    Člen 7

    Ta uredba začne veljati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Uporablja se od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

       Za Svet

       Predsednik

    (1)    Glej Prilogo 1: Uredba Sveta (EU) št. 1412/2013 o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke med letoma 2014 in 2020.
    (2)    COM(2017) 623 final: „Trdnejše in prenovljeno strateško partnerstvo z najbolj oddaljenimi regijami EU“.
    (3)     https://ec.europa.eu/regional_policy/en/information/publications/reports/2017/realising-the-potential-of-the-outermost-regions-for-sustainable-blue-growth .
    (4)    Uredba Sveta (EU) št. 1412/2013 z dne 17. decembra 2013 o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke med letoma 2014 in 2020 (UL L 353, 28.12.2013, str. 1).
    (5)    Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).
    (6)    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447 z dne 24. novembra 2015 o določitvi podrobnih     pravil za izvajanje nekaterih določb Uredbe (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o carinskem zakoniku Unije (UL L 343, 29.12.2015, str. 558).
    (7)    Uredba (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013o carinskem zakoniku Unije (UL L 269, 10.10.2013, str. 1).
    Top

    Bruselj, 31.8.2020

    COM(2020) 437 final

    PRILOGA

    k

    predlogu uredbe Sveta

    o odprtju in upravljanju avtonomnih tarifnih kvot Unije za uvoz nekaterih ribiških proizvodov na Kanarske otoke od leta 2021 do leta 2027


    PRILOGA

    Zaporedna št.

    Oznaka KN

    Opis

    Letna količina kvote (v tonah)

    Dajatev v okviru kvote

    09.2997

    0303

    Ribe, zamrznjene, razen ribjih filetov in drugega ribjega mesa iz tarifne številke 0304

    15 000

    0 %

    0304

    Ribji fileti in drugo ribje meso (nemleto ali mleto), sveže, ohlajeno ali zamrznjeno

    0 %

    09.2651

    0306

    Raki v oklepu ali brez oklepa, živi, sveži, ohlajeni, zamrznjeni, sušeni, nasoljeni ali v slanici; dimljeni raki v oklepu ali brez oklepa, termično obdelani ali ne pred ali med procesom dimljenja; raki v oklepu, kuhani v sopari ali v vreli vodi, ohlajeni ali neohlajeni, zamrznjeni, sušeni, nasoljeni ali v slanici; moka, zdrob in peleti iz rakov, primerni za človeško prehrano

    15 000

    0 %

    0307

    Mehkužci v lupini ali brez lupine, živi, sveži, ohlajeni, zamrznjeni, sušeni, nasoljeni ali v slanici; dimljeni mehkužci, v lupini ali brez lupine, termično obdelani ali ne pred ali med procesom dimljenja; moka, zdrob in peleti iz mehkužcev, primerni za človeško prehrano

    0 %

    Top