Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0186

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1305/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne začasne podpore v okviru EKSRP kot odziv na izbruh COVID-19

    COM/2020/186 final

    Bruselj, 30.4.2020

    COM(2020) 186 final

    2020/0075(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1305/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne začasne podpore v okviru EKSRP kot odziv na izbruh COVID-19


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Neposredni in posredni učinki izbruha COVID-19 se v vseh državah članicah še naprej povečujejo. Trenutne razmere so brez primere in zahtevajo izredne ukrepe, prilagojene tem okoliščinam.

    V sektorjih kmetijstva in prehrane so bile ugotovljene številne težave, ki izhajajo iz obsežnih omejitev gibanja, uvedenih v državah članicah, ter obveznega zaprtja trgovin, tržnic na prostem, restavracij in drugih gostinskih obratov. Gospodarske motnje v kmetijskem sektorju in podeželskih skupnostih so kmetom in malim podeželskim podjetjem, ki predelujejo kmetijske proizvode, povzročile likvidnostne težave in težave z denarnim tokom.

    Zato nekatera mala podjetja in kmetje potrebujejo nujno pomoč, da lahko ohranijo svoje dejavnosti.

    Zaradi vzporednih težav uprav bi bilo neprimerno, da so svetovalci osebno prisotni za podporo morebitnim upravičencem ali da kontrolorji izvajajo kontrole na kraju samem ali predhodne kontrole, zato je nujno treba ponuditi enostavne in upravičencem zlahka dostopne rešitve, ki jih lahko uvedejo države članice za podporo različnih razmer na terenu.

    V teh okoliščinah brez primere se bo morala podpora zagotoviti v obliki začasne pomoči in za ciljno usmerjen namen. Za uresničevanje teh ciljev se bo podpora zagotovila v obliki enkratnega pavšalnega zneska za kmete in MSP, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov. Komisija bo plačila izvršila v skladu s proračunskimi odobritvami in glede na razpoložljiva sredstva.

    Da bi se zagotovila kar najučinkovitejša uporaba razpoložljivih virov v okviru obstoječih programov za razvoj podeželja, bodo morale države članice utemeljiti ciljno usmerjenost podpore najbolj prizadetim na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril. Države članice bodo morale ukrep vključiti tako, da spremenijo svoje programe za razvoj podeželja, čeprav bodo odhodki upravičeni od trenutka začetka katastrofičnega dogodka (izbruh COVID-19).

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Predlog je skladen s splošnim pravnim okvirom, določenim za skupno kmetijsko politiko ter evropske strukturne in investicijske sklade (sklade ESI), in je omejen na ciljno usmerjeno spremembo Uredbe (EU) št. 1305/2013. Predlog dopolnjuje vse druge ukrepe za obravnavo trenutnih razmer brez primere, ki jih je sprejela Unija, zlasti tiste, katerih namen je zagotavljanje podpore trgom. Predlog ne posega v minimalne zahteve glede porabe sredstev iz odstavkov 5 in 6 člena 59 Uredbe (EU) št. 1305/2013.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Predlog je omejen na ciljno usmerjene spremembe Uredbe (EU) št. 1305/2013 ter ohranja skladnost z drugimi politikami Unije.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    Predlog temelji na členih 42 in 43 Pogodbe o delovanju Evropske unije.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Pogodba o delovanju Evropske unije določa, da se za kmetijstvo uporablja deljena pristojnost med Unijo in državami članicami, ter vzpostavlja skupno kmetijsko politiko s skupnimi cilji in skupnim izvajanjem. Namen predloga je zagotoviti skupne cilje in skupno izvajanje novega ukrepa za razvoj podeželja.

     Sorazmernost

    Predlog vsebuje omejene in ciljno usmerjene spremembe, ki ne presegajo tistega, kar je potrebno za zagotovitev izredne in začasne pomoči kmetom ter MSP, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov ter ki jih je kriza zaradi COVID-19 še posebej prizadela.

    Izbira instrumenta

    Uredba je ustrezen instrument za uvedbo dodatnega ukrepa, ki je potreben za obravnavo teh okoliščin brez primere.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene/preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

    Ni relevantno.

    Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

    Posvetovanja z zunanjimi zainteresiranimi stranmi ni bilo. Vendar predlog temelji na posvetovanjih, ki so bila v zadnjih tednih opravljena z državami članicami in poslanci Evropskega parlamenta.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Ni relevantno.

    Ocena učinka

    Za pripravo predloga Uredbe (EU) št. 1305/2013 je bila izvedena ocena učinka. Te predlagane omejene spremembe ne zahtevajo ločene ocene učinka.

    Ustreznost in poenostavitev ureditve

    Ni relevantno.

    Temeljne pravice

    Ni relevantno.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlagana sprememba ne pomeni nobene spremembe letnih zgornjih mej prevzemanja obveznosti in plačil v večletnem finančnem okviru, kar je v skladu s Prilogo I k Uredbi (EU) št. 1311/2013. Skupna letna razdelitev odobritev za prevzem obveznosti v okviru Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) ostaja nespremenjena. Glede na čas, potreben za izvedbo tega novega ukrepa, se predvideva, da bodo plačila upravičencem izvršena v zadnjem četrtletju leta 2020 in bodo zato financirana iz proračuna za leto 2021. Odobritve plačil, potrebne za financiranje tega ukrepa, se bodo upoštevale v odobritvah za EKSRP, te pa bodo vključene v prihodnji predlog proračuna Komisije za leto 2021 in izravnane z ustreznim zmanjšanjem potreb po plačilih v naslednjih letih.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Spremljanje izvajanja ukrepov in poročanje o tem bosta potekala v okviru splošnih mehanizmov poročanja, določenih v uredbah (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 1305/2013.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Ni relevantno.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Predlaga se sprememba Uredbe (EU) št. 1305/2013.

    2020/0075 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (EU) št. 1305/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne začasne podpore v okviru EKSRP kot odziv na izbruh COVID-19

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije ter zlasti člena 42 in člena 43(2) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 1 ,

    ob upoštevanju mnenja Odbora regij 2 ,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Kmetje in podeželska podjetja še niso doživeli take krize, kot jo pomeni izbruh COVID-19. Obsežne omejitve gibanja, uvedene v državah članicah, ter obvezno zaprtje trgovin, tržnic na prostem, restavracij in drugih gostinskih obratov so povzročili gospodarske motnje v kmetijskem sektorju in podeželskih skupnostih ter likvidnostne težave in težave z denarnim tokom za kmete in mala podeželska podjetja, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov. Zaradi tega so nastale izredne razmere, ki jih je treba obravnavati.

    (2)V odziv na posledice krize bi moral nov izreden in začasen ukrep obravnavati likvidnostne težave, ki ogrožajo nadaljnje opravljanje kmetijskih dejavnosti in dejavnosti malih podjetij, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov.

    (3)Podporo, katere cilj je zagotoviti konkurenčnost kmetijske dejavnosti in vzdržnost kmetij, bi bilo treba odobriti na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril, da bi se razpoložljivi viri čim učinkoviteje usmerili k upravičencem, ki jih je kriza najbolj prizadela. Za kmete lahko ta merila zadevajo proizvodne sektorje, tipe kmetovanja, strukture kmetijskih gospodarstev, vrsto trženja kmetijskih proizvodov in število zaposlenih sezonskih delavcev, za MSP pa sektorje, vrste dejavnosti, vrsto regij in druge posebne omejitve.

    (4)Zaradi nujnosti in izredne narave tega ukrepa bi bilo treba določiti enkratno plačilo in skrajni rok za uporabo ukrepa ob upoštevanju načela, da se plačila Komisije izvršijo v skladu s proračunskimi odobritvami in glede na razpoložljiva sredstva.

    (5)Da bi se zagotovila večja podpora najbolj prizadetim kmetom ali MSP, je primerno, da se državam članicam omogoči prilagoditev višine pavšalnih zneskov za nekatere kategorije upravičencev na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril.

    (6)Da bi se zagotovilo ustrezno financiranje novega ukrepa, ne da bi se pri tem ogrozili drugi cilji programov za razvoj podeželja, bi bilo treba določiti največji delež prispevka Unije za ta ukrep.

    (7)Uredbo (EU) št. 1305/2013 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti.

    (8)Zaradi izbruha COVID-19 in nujnosti obravnave s tem povezane javnozdravstvene krize je treba določiti izjemo od roka osmih tednov iz člena 4 Protokola št. 1 o vlogi nacionalnih parlamentov v Evropski uniji, ki je priložen Pogodbi o Evropski uniji, Pogodbi o delovanju Evropske unije in Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo.

    (9)Zaradi resnosti razmer v povezavi s krizo zaradi COVID-19 je primerno, da začne ta uredba veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1
    Sprememba Uredbe (EU) št. 1305/2013

    Uredba (EU) št. 1305/2013 se spremeni:

    (1)vstavi se člen 39b: 

    „Člen 39b
    Izredna začasna pomoč kmetom ter MSP, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov ter ki jih je kriza zaradi COVID-19 še posebej prizadela

     

    1.Podpora v okviru tega ukrepa zagotavlja nujno pomoč kmetom in MSP, ki jih je kriza zaradi COVID-19 še posebej prizadela, pri čemer je cilj zagotoviti nadaljnjo opravljanje njihovih poslovnih dejavnosti v skladu s pogoji iz tega člena.

    2.Podpora se odobri kmetom in MSP, ki se ukvarjajo s predelavo, trženjem in/ali razvojem kmetijskih proizvodov iz Priloge I k PDEU ali bombaža, razen ribiških proizvodov; rezultat proizvodnega procesa je lahko proizvod, ki ni zajet v navedeni prilogi.

    3.Države članice podporo namenijo upravičencem, ki jih je kriza najbolj prizadela, tako da na podlagi razpoložljivih dokazov opredelijo pogoje za upravičenost in morebitna merila za izbor, ki so objektivni in nediskriminatorni.

    4.Podpora se zagotovi v obliki pavšalnega zneska, ki se izplača do [31/12/2020], poznejše povračilo s strani Komisije pa bo izvršeno v skladu s proračunskimi odobritvami in glede na razpoložljiva sredstva. Raven plačil se lahko v skladu z objektivnimi in nediskriminatornimi merili razlikuje po kategorijah upravičencev.

    5.Najvišji znesek podpore ne presega 5 000 EUR na kmeta in 50 000 EUR na MSP.

    6.Pri odobritvi podpore v skladu s tem členom države članice upoštevajo podporo, odobreno v okviru drugih instrumentov podpore na nacionalni ravni ali na ravni Unije ali zasebnih shem za odziv na posledice krize zaradi COVID-19.“;

    (2)v členu 59 se vstavi naslednji odstavek 6a: 

    „6a. Podpora EKSRP, zagotovljena v okviru ukrepa iz člena 39b, se omeji na največ 1 % skupnega prispevka EKSRP za program za razvoj podeželja.“;

    (3) v členu 49 se odstavek 2 spremeni:

    „2. Organ države članice, ki je pristojen za izbor operacij, zagotovi, da se operacije, razen tistih iz točke (b) člena 18(1), točke (d) člena 24(1) ter členov 28 do 31, 33 do 34 in 36 do 39b, izberejo v skladu z merili za izbor iz odstavka 1 ter skladno s preglednim in dobro dokumentiranim postopkom.“

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati na dan objave v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    Predsednik    Predsednik

    OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

    1.OKVIR PREDLOGA/POBUDE 

    1.1.Naslov predloga/pobude

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (EU) št. 1305/2013 glede posebnih ukrepov za zagotovitev izredne začasne podpore v okviru EKSRP kot odziv na izbruh COVID-19.

    1.2.Ukrep, na katerega se predlog/pobuda nanaša 

     Nov ukrep 

     Nov ukrep na podlagi pilotnega projekta / pripravljalnega ukrepa 3  

     Podaljšanje obstoječega ukrepa 

    X Združitev ali preusmeritev enega ali več ukrepov v drug/nov ukrep 

    1.3.Cilji

    1.3.1.Splošni cilji

    Zagotoviti nov izreden in začasen ukrep za obravnavanje likvidnostnih težav, ki ogrožajo nadaljnje opravljanje kmetijskih dejavnosti in dejavnosti malih podjetij, ki se ukvarjajo s predelavo kmetijskih proizvodov.

    1.3.2.Specifični cilji

    Specifični cilj št.

    N. r.

    1.3.3.Pričakovani rezultati in posledice

    Navedite, kakšne učinke naj bi imel(-a) predlog/pobuda za upravičence/ciljne skupine.

    N. r.

    1.3.4.Kazalniki smotrnosti

    Navedite, s katerimi kazalniki se bodo spremljali napredek in dosežki.

    N. r.

    1.4.Utemeljitev predloga/pobude 

    1.4.1.Potrebe, ki jih je treba zadovoljiti kratkoročno ali dolgoročno, vključno s podrobno časovnico za uvajanje ustreznih ukrepov za izvajanje pobude

    N. r.

    1.4.2.Dodana vrednost ukrepanja Unije (ki je lahko posledica različnih dejavnikov, npr. boljšega usklajevanja, pravne varnosti, večje učinkovitosti ali dopolnjevanja). Za namene te točke je „dodana vrednost ukrepanja Unije“ vrednost, ki izhaja iz ukrepanja Unije in predstavlja dodatno vrednost poleg tiste, ki bi jo sicer ustvarile države članice same.

    N. r.

    1.4.3.Spoznanja iz podobnih izkušenj v preteklosti

    N. r.

    1.4.4.Skladnost z večletnim finančnim okvirom in možne sinergije z drugimi ustreznimi instrumenti

    N. r.

    1.4.5.Ocena različnih razpoložljivih možnosti financiranja, vključno z možnostmi za prerazporeditev

    N. r.

    1.5.Trajanje predloga/pobude in finančnih posledic

    X Časovno omejeno

       od [D. MMMM] LLLL do [D. MMMM] LLLL,

    X    Ni skupnih finančnih posledic za odobritve za prevzem obveznosti in za odobritve plačil.

     Časovno neomejeno

    izvajanje z obdobjem uvajanja med letoma LLLL in LLLL,

    ki mu sledi izvajanje v celoti.

    1.6.Načrtovani načini upravljanja 4   

     Neposredno upravljanje – Komisija:

    z lastnimi službami, vključno s svojim osebjem v delegacijah Unije,

       prek izvajalskih agencij.

    X Deljeno upravljanje z državami članicami.

     Posredno upravljanje, tako da se naloge izvrševanja proračuna poverijo:

    tretjim državam ali organom, ki jih te imenujejo,

    mednarodnim organizacijam in njihovim agencijam (navedite),

    EIB in Evropskemu investicijskemu skladu,

    organom iz členov 70 in 71 finančne uredbe,

    subjektom javnega prava,

    subjektom zasebnega prava, ki opravljajo javne storitve, kolikor ti subjekti zagotavljajo ustrezna finančna jamstva,

    subjektom zasebnega prava države članice, ki so pooblaščeni za izvajanje javno-zasebnih partnerstev in ki zagotavljajo ustrezna finančna jamstva,

    osebam, pooblaščenim za izvajanje določenih ukrepov SZVP na podlagi naslova V PEU in opredeljenim v zadevnem temeljnem aktu.

    Pri navedbi več kot enega načina upravljanja je treba to natančneje obrazložiti v oddelku „opombe“.

    Opombe

    Ta novi predlog ne pomeni nobene spremembe letnih zgornjih mej prevzemanja obveznosti in plačil v večletnem finančnem okviru, kar je v skladu s Prilogo I k Uredbi (EU) št. 1311/2013. Letna razdelitev odobritev za prevzem obveznosti za Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja ostaja nespremenjena.

    Na splošno ta ukrep ne pomeni, da bi bile potrebne dodatne odobritve plačil. Odobritve plačil za leto 2021, potrebne za financiranje tega ukrepa, se bodo izravnale z manjšimi potrebami po plačilih v naslednjih letih.

    2.UKREPI UPRAVLJANJA 

    2.1.Pravila o spremljanju in poročanju 

    Navedite pogostost in pogoje.

    N. r.

    2.2.Upravljavski in kontrolni sistemi 

    2.2.1.Utemeljitev načinov upravljanja, mehanizmov financiranja, načinov plačevanja in predlagane strategije kontrol

    N. r.

    2.2.2.Podatki o ugotovljenih tveganjih in vzpostavljenih sistemih notranjih kontrol za njihovo zmanjševanje

    N. r.

    2.2.3.Ocena in utemeljitev stroškovne učinkovitosti kontrol (razmerje „stroški kontrol ÷ vrednost z njimi povezanih upravljanih sredstev“) ter ocena pričakovane stopnje tveganja napake (ob plačilu in ob zaključku) 

    N. r.

    2.3.Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti 

    Navedite obstoječe ali načrtovane preprečevalne in zaščitne ukrepe, npr. iz strategije za boj proti goljufijam.

    N. r.

    3.OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE 

    3.1.Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice 

    ·Obstoječe proračunske vrstice

    Po vrstnem redu razdelkov večletnega finančnega okvira in proračunskih vrstic

    Razdelek večletnega finančnega okvira

    Proračunska vrstica

    Vrsta 
    odhodkov

    Prispevek

    številka  

    dif./nedif. 5

    držav Efte 6

    držav kandidatk 7

    tretjih držav

    po členu 21(2)(b) finančne uredbe

    05.046001 8

    dif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    ·Zahtevane nove proračunske vrstice

    Po vrstnem redu razdelkov večletnega finančnega okvira in proračunskih vrstic

    Razdelek večletnega finančnega okvira

    Proračunska vrstica

    Vrsta 
    odhodkov

    Prispevek

    številka  

    dif./nedif.

    držav Efte

    držav kandidatk

    tretjih držav

    po členu 21(2)(b) finančne uredbe

    N. r.

    DA/NE

    DA/NE

    DA/NE

    DA/NE

    3.2.Ocenjene finančne posledice predloga za odobritve 

    3.2.1.Povzetek ocenjenih posledic za odobritve za poslovanje 

       Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za poslovanje.

    X    Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za poslovanje, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Razdelek večletnega finančnega  
    okvira

    številka

    2

    Trajnostna rast: naravni viri

    Ni vpliva na odobritve za prevzem obveznosti. Ker se bo ta sprememba financirala s spremembami programov držav članic za razvoj podeželja v okviru dogovorjenih sredstev, dodatne odobritve plačil na splošno ne bodo potrebne, pri čemer se bodo vsa plačila za ta ukrep nadomestila z nižjimi plačili za druge ukrepe za razvoj podeželja.

    Predvideva se, da predlog ne vpliva na odobritve plačil EKSRP za proračun za leto 2020. Ob upoštevanju časa, ki ga države članice potrebujejo za izvedbo tega novega ukrepa, se pričakuje, da bodo s tem povezani odhodki prijavljeni v zadnjem četrtletju leta 2020, kar bo vplivalo na proračun za leto 2021. Ustrezen učinek na odobritve plačil, ocenjene na približno 650 milijonov EUR, se bo upošteval na ravni odobritev plačil, ki se bodo zahtevale za predlog proračuna za leto 2021, in se bo izravnal z ustreznim zmanjšanjem potreb po plačilih v naslednjih letih, kot je ocenjeno v nadaljevanju.

    GD AGRI

    leto 
    2020

    leto 
    2021

    leto 
    2022

    leto 
    2023

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    • Odobritve za poslovanje

    05.046001

    obveznosti

    (1a)

    0

    0

    0

    0

    0

    plačila

    (2a)

    0

    + 650

    – 325

    – 325

    0

    Odobritve za upravne zadeve, ki se financirajo iz sredstev določenih programov

    N. r.

    (3)

    Odobritve za GD AGRI 
    SKUPAJ

    obveznosti

    = 1a + 1b + 3

    0

    0

    0

    0

    0

    plačila

    = 2a + 2b

    + 3

    0

    + 650

    – 325

    – 325

    0



    Odobritve za poslovanje SKUPAJ

    obveznosti

    (4)

    0

    0

    0

    0

    0

    plačila

    (5)

    0

    + 650

    – 325

    – 325

    0

    • Odobritve za upravne zadeve, ki se financirajo iz sredstev določenih programov, SKUPAJ

    (6)

    Odobritve iz RAZDELKA 2 
    večletnega finančnega okvira 
    SKUPAJ

    obveznosti

    = 4 + 6

    0

    0

    0

    0

    0

    plačila

    = 5 + 6

    0

    + 650

    – 325

    – 325

    0





    Razdelek večletnega finančnega  
    okvira

    5

    „Upravni odhodki“

    Ta oddelek se izpolni s „proračunskimi podatki upravne narave“, ki jih je treba najprej vnesti v Prilogo k oceni finančnih posledic zakonodajnega predloga (Priloga V k notranjim pravilom), ki se prenese v sistem DECIDE za namene posvetovanj med službami.

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    leto 
    N

    leto 
    N+1

    leto 
    N+2

    leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    GD <…….>

    • Človeški viri

    • Drugi upravni odhodki

    GD <…….> SKUPAJ

    odobritve

    Odobritve iz RAZDELKA 5 
    večletnega finančnega okvira 
    SKUPAJ

    (obveznosti skupaj = plačila skupaj)

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    leto 
    2020

    leto 
    2021

    leto 
    2022

    leto 
    2023

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    Odobritve iz RAZDELKOV od 1 do 5 
    večletnega finančnega okvira 
    SKUPAJ

    obveznosti

    0

    0

    0

    0

    plačila

    0

    + 650

    – 325

    – 325

    3.2.2.Ocenjene realizacije, financirane z odobritvami za poslovanje 

    odobritve za prevzem obveznosti v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Cilji in realizacije

    leto 
    N

    leto 
    N+1

    leto 
    N+2

    leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    REALIZACIJE

    vrsta 9

    povprečni stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število

    stroški

    število realizacij skupaj

    stroški realizacij skupaj

    SPECIFIČNI CILJ št. 1 10

    – realizacija

    – realizacija

    – realizacija

    Seštevek za specifični cilj št. 1

    SPECIFIČNI CILJ št. 2 …

    – realizacija

    Seštevek za specifični cilj št. 2

    SKUPAJ

    3.2.3.Povzetek ocenjenih posledic za upravne odobritve 

    X    Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za upravne zadeve.

       Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za upravne zadeve, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    leto 
    N 11

    leto 
    N+1

    leto 
    N+2

    leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    SKUPAJ

    RAZDELEK 5 
    večletnega finančnega okvira

    Človeški viri

    Drugi upravni odhodki

    Seštevek za RAZDELEK 5 
    večletnega finančnega okvira

    Odobritve zunaj RAZDELKA 5 12  
    večletnega finančnega okvira

    Človeški viri

    Drugi upravni  
    odhodki

    Seštevek 
    zunaj RAZDELKA 5 
    večletnega finančnega okvira

    SKUPAJ

    Potrebe po odobritvah za človeške vire in druge upravne odhodke se krijejo z odobritvami GD, ki so že dodeljene za upravljanje ukrepa in/ali so bile prerazporejene znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v postopku letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    3.2.3.1.Ocenjene potrebe po človeških virih

    X    Za predlog/pobudo niso potrebni človeški viri.

       Za predlog/pobudo so potrebni človeški viri, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    ocena, izražena v ekvivalentu polnega delovnega časa

    leto 
    N

    leto 
    N+1

    leto N+2

    leto N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    • Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

    XX 01 01 01 (sedež in predstavništva Komisije)

    XX 01 01 02 (delegacije)

    XX 01 05 01/11/21 (posredne raziskave)

    10 01 05 01/11 (neposredne raziskave)

    Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ) 13

    XX 01 02 01 (PU, NNS, ZU iz splošnih sredstev)

    XX 01 02 02 (PU, LU, NNS, ZU in MSD na delegacijah)

    XX 01 04 yy  14

    – na sedežu

    – na delegacijah

    XX 01 05 02/12/22 (PU, NNS, ZU za posredne raziskave)

    10 01 05 02/12 (PU, NNS, ZU za neposredne raziskave)

    Druge proračunske vrstice (navedite)

    SKUPAJ

    XX je zadevno področje ali naslov v proračunu.

    Potrebe po človeških virih se krijejo z osebjem GD, ki je že dodeljeno za upravljanje ukrepa in/ali je bilo prerazporejeno znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v postopku letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    Opis nalog:

    Uradniki in začasni uslužbenci

    Zunanji sodelavci

    3.2.4.Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom 

    Predlog/pobuda:

    X    se lahko v celoti financira s prerazporeditvijo znotraj zadevnega razdelka večletnega finančnega okvira;

    Pojasnite zahtevano spremembo ter navedite zadevne proračunske vrstice in ustrezne zneske. V primeru pomembnejših sprememb med programi predložite Excelovo tabelo.

       zahteva uporabo nedodeljene razlike do zgornje meje v zadevnem razdelku večletnega finančnega okvira in/ali uporabo posebnih instrumentov, kot so opredeljeni v uredbi o večletnem finančnem okviru;

    Pojasnite te zahteve ter navedite zadevne razdelke in proračunske vrstice, ustrezne zneske in instrumente, ki naj bi bili uporabljeni.

       zahteva spremembo večletnega finančnega okvira.

    Pojasnite te zahteve ter navedite zadevne razdelke in proračunske vrstice ter ustrezne zneske.

    3.2.5.Udeležba tretjih oseb pri financiranju 

    Predlog/pobuda:

       ni načrtovano sofinanciranje tretjih oseb;

       je načrtovano sofinanciranje, kot je ocenjeno v nadaljevanju:

    odobritve v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    leto 
    N 15

    leto 
    N+1

    leto 
    N+2

    leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    Skupaj

    Navedite organ, ki bo sofinanciral predlog/pobudo 

    Sofinancirane odobritve SKUPAJ

     

    3.3.Ocenjene posledice za prihodke 

    X    Predlog/pobuda nima finančnih posledic za prihodke.

       Predlog/pobuda ima finančne posledice, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

       za lastna sredstva,

       za druge prihodke.

       navedite, ali so prihodki dodeljeni za odhodkovne vrstice

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Prihodkovna proračunska vrstica

    Odobritve na voljo za tekoče proračunsko leto

    Posledice predloga/pobude 16

    leto 
    N

    leto 
    N+1

    leto 
    N+2

    leto 
    N+3

    Vstavite ustrezno število let glede na trajanje posledic (gl. točko 1.6)

    Člen ………….

    Za namenske prejemke navedite zadevne odhodkovne proračunske vrstice.

    Druge opombe (npr. metoda/formula za izračun posledic za prihodke ali druge informacije).

    (1)    UL C , , str. .
    (2)    UL C , , str. .
    (3)    Po členu 58(2)(a) oz. (b) finančne uredbe.
    (4)    Pojasnila o načinih upravljanja in sklici na finančno uredbo so na voljo na spletišču BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (5)    Dif. = diferencirana sredstva / nedif. = nediferencirana sredstva.
    (6)    Efta: Evropsko združenje za prosto trgovino.
    (7)    Države kandidatke in po potrebi potencialne kandidatke z Zahodnega Balkana.
    (8)    Proračunska vrstica 08.0301 od proračunskega leta 2021 dalje
    (9)    Realizacije so dobavljeni proizvodi in opravljene storitve (npr. število financiranih izmenjav študentov, število kilometrov novozgrajenih cest …).
    (10)    Kakor je opisan v točki 1.4.2 „Specifični cilji …“.
    (11)    Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude. Nadomestite „N“ s pričakovanim prvim letom izvajanja (na primer: 2021). Naredite isto za naslednja leta.
    (12)    Tehnična in/ali upravna pomoč ter odhodki za podporo izvajanja programov in/ali ukrepov EU (prej vrstice BA), posredne raziskave, neposredne raziskave.
    (13)    PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec; MSD = mladi strokovnjak na delegaciji.
    (14)    Dodatna zgornja meja za zunanje sodelavce v okviru odobritev za poslovanje (prej vrstice BA).
    (15)    Leto N je leto začetka izvajanja predloga/pobude. Nadomestite „N“ s pričakovanim prvim letom izvajanja (na primer: 2021). Naredite isto za naslednja leta.
    (16)    Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (carine, prelevmani na sladkor) se navedejo neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku 20 % stroškov pobiranja.
    Top