EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0052

Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki se zavzame v imenu Evropske unije na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih, glede predlogov za spremembe prilog A in B

COM/2019/52 final

Bruselj, 6.2.2019

COM(2019) 52 final

2019/0025(NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se zavzame v imenu Evropske unije na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih, glede predlogov za spremembe prilog A in B


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1.Predmet urejanja predloga

Ta predlog se nanaša na sklep o določitvi stališča, ki se v imenu Unije zavzame na Konferenci pogodbenic Stockholmske konvencije v zvezi s predvidenim sprejetjem sklepov o spremembi prilog A in B z vključitvijo nadaljnjih kemikalij in spremembo obstoječih vnosov.

2.Ozadje predloga

2.1.Stockholmska konvencija

Cilj Stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) je zaščititi zdravje ljudi in okolje pred obstojnimi organskimi onesnaževali. Konvencija ustvarja pravno zavezujoče obveznosti za pogodbenice, da sprejmejo ukrepe za odpravo ali omejitev proizvodnje in uporabe ter za uvoz in izvoz obstojnih organskih onesnaževal. Pogodbenice so tudi dolžne sprejeti ukrepe za zmanjšanje ali odpravo izpustov zaradi nenamerne proizvodnje obstojnih organskih onesnaževal in izpustov iz zalog in odpadkov.

Sporazum je začel veljati 24. februarja 2004.

Evropska unija in 27 držav članic so pogodbenice Konvencije 1 .

2.2.Konferenca pogodbenic Stockholmske konvencije

Konferenca pogodbenic, ustanovljena na podlagi člena 19 Konvencije, je upravljavski organ Stockholmske konvencije. Ta organ se običajno sestane vsaki dve leti, da spremlja izvajanje Konvencije. Poleg tega pregleduje kemikalije, ki mu jih v obravnavo predloži odbor za pregled obstojnih organskih onesnaževal.

V skladu s členom 23 Konvencije ima vsaka pogodbenica en glas. Organizacije za regionalno gospodarsko povezovanje, kot je EU, pa uveljavljajo svojo pravico do glasovanja s številom glasov, ki je enako številu njihovih držav članic, ki so pogodbenice Konvencije.

2.3.Predvideni akt Konference pogodbenic

Na devetem rednem zasedanju, ki bo potekal od 29. aprila do 10. maja 2019, bo Konferenca pogodbenic obravnavala sprejetje sklepov za vključitev nadaljnjih kemikalij ali spremembo obstoječih vnosov v prilogah A, B in/ali C h Konvenciji.

Namen predvidenih aktov je vključiti nadaljnje kemikalije ali spremeniti obstoječe vnose v prilogah A, B in/ali C h Konvenciji. Zaradi vključitve kemikalij v priloge A, B in/ali C bodo zanje veljali ukrepi za odpravo ali omejitev njihove proizvodnje in uporabe, vključno z zmanjšanjem ali odpravo nenamernih izpustov. Namen spremembe obstoječih vnosov je zmanjšati število izjem pri nadzornih ukrepih.

Predvideni akti bodo za pogodbenice zavezujoči v skladu s členom 22(4) Konvencije, ki določa naslednje: Za predlaganje, sprejem in začetek veljavnosti sprememb prilog A, B ali C veljajo enaki postopki kakor za predlaganje, sprejem in začetek veljavnosti dodatnih prilog k tej konvenciji, razen da sprememba prilog A, B ali C ne začne veljati za pogodbenico, ki je dala izjavo o spremembi navedenih prilog v skladu s četrtim odstavkom 25. člena. V takem primeru začne sprememba za tako pogodbenico veljati devetdeseti dan po dnevu, ko je pri depozitarju deponirala svojo listino o ratifikaciji, sprejetju, odobritvi spremembe ali pristopu k njej.“

3.Stališče, ki se zavzame v imenu Unije

Komisija predlaga Svetu, naj na devetem zasedanju Konference pogodbenic v imenu Unije podpre sklepe o spremembi prilog A in B h Konvenciji. Z navedenimi sklepi bodo nadaljnje kemikalije dodane v Prilogo A, zaradi česar bodo zanje veljale obveznosti iz Konvencije, zlasti glede zmanjšanja ali odprave izpustov iz namerne proizvodnje in uporabe. Poleg tega naj bi Konferenca pogodbenic sprejela sklep, s katerim bo odpravila ali spremenila določene izjeme glede uporabe kemikalij, ki so že vključene v Prilogo B h Konvenciji.

Sklepi, predloženi Konferenci pogodbenic v sprejetje, temeljijo na priporočilih odbora za pregled obstojnih organskih onesnaževal, pomožnega organa pod vodstvom Konference pogodbenic. Za kemikalije, ki jih je odbor za pregled obstojnih organskih onesnaževal predlagal za vključitev v Prilogo A, je bilo ugotovljeno, da izpolnjujejo merila iz Priloge D h Konvenciji. Priporočila odbora za pregled obstojnih organskih onesnaževal o odpravi ali spremembi izjem glede uporabe kemikalij, vključenih v Konvencijo, temeljijo na oceni razpoložljivih alternativ.

Za Unijo kot vodilno akterko pri oblikovanju okoljske politike je bistveno, da ponovno potrdi svojo globalno zavezo za spodbujanje boljšega izvajanja večstranskih okoljskih sporazumov in standardov. To vključuje podporo in izvajanje priporočil, ki jih sprejmejo znanstveni pomožni organi navedenih sporazumov, ter upoštevanje meril iz sporazumov, na katerih temeljijo takšna priporočila.

Ta pobuda je poleg tega v skladu s prednostno nalogo predsednika Junckerja, da Evropa postane močnejši svetovni akter, s cilji trajnostnega razvoja, zlasti zdravjem (3) ter odgovorno porabo in proizvodnjo (12), ter sedmim okoljskim akcijskim programom.

Unija bi zato morala podpreti predlagana sklepa za vključitev dikofola ter perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih spojin v Prilogo A. Za te kemikalije že veljajo omejitve v okviru prava Unije, ki so podobne tistim iz Konvencije. Uporaba dikofola v Uniji je prepovedana z Uredbo Komisije (ES) št. 2032/2003 2 in Odločbo Komisije 2008/764/ES 3 . Uporaba perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih spojin je omejena z Uredbo Komisije (EU) št. 2017/1000 4 .

V sklepu odbora za pregled obstojnih organskih onesnaževal POPRC-14/2 se priporoča vključitev perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih spojin z nekaterimi posebnimi izjemami. Navedeno priporočilo temelji na pregledu informacij, ki so jih predložile pogodbenice in zainteresirane strani, vključno z informacijami iz Unije, in odraža potrebo po nadaljnji uporabi PFOA za nekatere posebne uporabe. Unija bi potrebovala nekaj posebnih izjem, kot je razvidno iz Uredbe Komisije (EU) 2017/1000, ki vključuje določbe, ki omogočajo nadaljnjo uporabo PFOA za nekatere posebne uporabe v Uniji.

Unija bi tudi morala podpreti odpravo ali spremembo sprejemljivih namenov in posebnih izjem za uporabo perfluorooktan sulfonske kisline (PFOS), njenih soli in perflurooktan sulfonil fluorida (PFOSF) v Prilogi B. Vsi sprejemljivi nameni in posebne izjeme, priporočeni, da se črtajo, se ne uporabljajo več v Uniji.

Določiti je treba stališče, ki se v imenu Unije sprejme na Konferenci pogodbenic, saj bodo spremembe prilog A in B pravno zavezujoče za Unijo in se bodo morale odražati v Uredbi (ES) št. 850/2004, s katero se izvaja Stockholmska konvencija v Uniji.

4.Pravna podlaga

4.1.Postopkovna pravna podlaga

4.1.1.Načela

V členu 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) so predvideni sklepi o določitvi „stališč, ki naj se v imenu Unije zastopajo v organu, ustanovljenem s sporazumom, kadar ta organ sprejema akte s pravnim učinkom, razen aktov o spremembah ali dopolnitvah institucionalnega okvira sporazuma“.

Pojem „akti s pravnim učinkom“ vključuje akte, ki imajo pravni učinek po pravilih mednarodnega prava, s katerimi se ureja zadevni organ. Vključuje tudi instrumente, ki nimajo zavezujočega učinka v mednarodnem pravu, vendar „lahko odločilno vplivajo na vsebino ureditve, ki jo sprejme zakonodajalec Unije 5 .

4.1.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Konferenca pogodbenic je organ, ustanovljen s sporazumom, in sicer s Stockholmsko konvencijo o obstojnih organskih onesnaževalih.

Akt, k sprejetju katerega se poziva Konferenco pogodbenic, je akt s pravnim učinkom. Predvideni akt bo zavezujoč v mednarodnem pravu v skladu s členom 22(4) Stockholmske konvencije in se bo moral odražati v Uredbi (ES) št. 850/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o obstojnih organskih onesnaževalih in spremembi Direktive 79/117/EGS 6 . To je zato, ker člen 14(1) navedene uredbe zahteva spremembo njenih prilog I, II in III, kadar koli se snov doda na seznam v Konvenciji.

Predvideni akt ne dopolnjuje ali spreminja institucionalnega okvira Sporazuma.

Postopkovna pravna podlaga za predlagani sklep je zato člen 218(9) PDEU.

4.2.Materialna pravna podlaga

4.2.1.Načela

Materialna pravna podlaga za sklep iz člena 218(9) PDEU je odvisna predvsem od cilja in vsebine predvidenega akta, glede katerega se v imenu Unije zastopa stališče. Če ima predvideni akt dva cilja ali elementa in če je eden od teh ciljev ali elementov glavni, drugi pa postranski, mora sklep iz člena 218(9) PDEU temeljiti na samo eni materialni pravni podlagi, in sicer na tisti, ki se zahteva za glavni ali prevladujoči cilj ali element.

4.2.2.Uporaba v obravnavanem primeru

Glavni cilj in vsebina predvidenih aktov se nanašata na področje „okolja“.

Materialna pravna podlaga za predlagani sklep je torej člen 192(1) PDEU.

4.3.Sklepna ugotovitev

Pravna podlaga predlaganega sklepa bi moral biti člen 192(1) PDEU v povezavi s členom 218(9) PDEU.

2019/0025 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o stališču, ki se zavzame v imenu Evropske unije na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih, glede predlogov za spremembe prilog A in B

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 192(1) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)Stockholmska konvencija o obstojnih organskih onesnaževalih (v nadaljnjem besedilu: Konvencija) je začela veljati 17. maja 2004, v imenu Unije pa je bila sklenjena s Sklepom Sveta 2006/507/ES 7 .

(2)Stockholmska konvencija se v Uniji izvaja v okviru Uredbe (ES) št. 850/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 8 .

(3)V skladu s členom 8 Konvencije se Konferenca pogodbenic odloči, ali bo kemikalijo vključila na seznam v prilogah A, B in/ali C in opredelila s tem povezane nadzorne ukrepe.

(4)Pričakuje se, da bodo na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije sprejeti sklepi o vključitvi nadaljnjih kemikalij v Prilogo A in spremembi obstoječega vnosa v Prilogi B.

(5)Primerno je določiti stališče, ki se v imenu Unije zavzame na Konferenci pogodbenic, saj bodo sklepi za Unijo zavezujoči.

(6)Zaradi varovanja zdravja ljudi in okolja pred nadaljnjimi izpusti dikofola in perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih spojin je treba zmanjšati ali odpraviti proizvodnjo in uporabo navedenih kemikalij na svetovni ravni in podpreti njuno uvrstitev v Konvencijo. Poleg tega je treba dodatno zmanjšati ali odpraviti uporabo perfluorooktan sulfonske kisline (PFOS), njenih soli in perfluorooktan sulfonil fluorida (PFOSF) s črtanjem ali spremembo sprejemljivih namenov in posebnih izjem v Prilogi B —

SPREJELA NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

1.Stališče, ki se v imenu Unije zastopa na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije, je, da se v skladu z ustreznimi priporočili odbora za pregled obstojnih organskih onesnaževal podpre:

vključitev dikofola v Prilogo A h Konvenciji brez posebnih izjem;

vključitev perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih spojin v Prilogo A s posebnimi izjemami za proizvodnjo polprevodnikov ali povezanih elektronskih naprav, fotografskih premazov, ki se uporabljajo za filme, tekstilnih materialov za oljeodpornost in vodoodpornost za zaščito delavcev pred nevarnimi tekočinami, ki vsebujejo tveganja za njihove zdravje in varnost, invazivnih medicinskih pripomočkov in medicinskih pripomočkov za vsaditev, pen za gašenje požarov za supresijo hlapov tekočih goriv in pri požarih s tekočimi gorivi;

črtanje naslednjih „sprejemljivih namenov“ iz vnosa o perfluorooktan sulfonski kislini (PFOS) in njenih derivatih v Prilogi B h Konvenciji: fotografsko slikanje, hidravlične tekočine v letalstvu, nekateri medicinski pripomočki (kot so pridobivanje prevlek iz kopolimera etilena in tetrafluoroetilena (ETFE) ter radioopačnega ETFE, in vitro diagnostični medicinski pripomočki in barvni filtri CCD), fotoodporni in antirefleksni premazi za polprevodnike, sredstvo za jedkanje za sestavljene polprevodnike in keramične filtre;

črtanje naslednjih „posebnih izjem“ iz vnosa o perfluorooktan sulfonski kislini (PFOS) in njenih derivatih v Prilogi B h Konvenciji: fotomaske pri proizvodnji polprevodnikov in tekočih kristalov (LCD), nanašanje kovinskih prevlek (trde kovinske prevleke) in nanašanje kovinskih prevlek (dekorativne kovinske prevleke), električni in elektronski deli za nekatere barvne tiskalnike in barvne kopirne stroje, insekticidi za zatiranje rdečih ognjenih mravelj in termitov, kemično gnana proizvodnja olja;

sprememba „sprejemljivega namena“ za PFOS in njene derivate za proizvodnjo in uporabo pene za gašenje požara s „posebno izjemo“ za uporabo pene za gašenje požara za supresijo hlapov tekočih goriv in pri požarih s tekočimi gorivi;

sprememba „sprejemljivega namena“ za PFOS in njene derivate za uporabo v vabah za žuželke za zatiranje krojaških mravelj iz rodov Atta spp. in Acromyrex spp. z vključitvijo sulfuramida ter navedbo, da je „sprejemljiv namen“ samo za uporabo v kmetijstvu.

2.Na podlagi razvoja dogodkov na devetem zasedanju Konference pogodbenic Stockholmske konvencije lahko predstavniki Unije po posvetovanju z državami članicami in usklajevanju na kraju samem pristanejo na spremembe tega stališča brez potrebe po nadaljnjih sklepih Sveta.

Člen 2

Ta sklep je naslovljen na Komisijo.

V Bruslju,

   Za Svet

   Predsednik

(1)    UL L 209, 31.7.2006, str. 1.
(2)    Uredba Komisije (ES) št. 2032/2003 z dne 4. novembra 2003 o drugi fazi desetletnega delovnega programa iz člena 16(2) Direktive Evropskega parlamenta in Sveta 98/8/ES v zvezi z dajanjem biocidnih proizvodov v promet in o spremembi Uredbe (ES) št. 1896/2000 (UL L 307, 24.11.2003, str. 1).
(3)    Odločba Komisije 2008/764/ES z dne 30. septembra 2008 o nevključitvi dikofola v Prilogo I k Direktivi Sveta 91/414/EGS in o preklicu registracij fitofarmacevtskih sredstev, ki vsebujejo navedeno snov (UL L 262, 1.10.2008, str. 40).
(4)    Uredba Komisije (EU) 2017/1000 z dne 13. junija 2017 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) glede perfluorooktanojske kisline (PFOA), njenih soli in njej sorodnih snovi (UL L 150, 14.6.2017, str. 14).
(5)    Sodba Sodišča z dne 7. oktobra 2014 v zadevi Nemčija proti Svetu, C-399/12, ECLI:EU:C:2014: 2258, točke 61 do 64.
(6)    UL L 158, 30.4.2004, str. 7.
(7)    Sklep Sveta 2006/507/ES z dne 14. oktobra 2004 o sklenitvi, v imenu Evropske skupnosti, Stockholmske konvencije o obstojnih organskih onesnaževalih (UL L 209, 31.7.2006, str. 1).
(8)    Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 850/2004 z dne 29. aprila 2004 o obstojnih organskih onesnaževalih in spremembi Direktive 79/117/EGS (UL L 158, 30.4.2004, str. 7).
Top