EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0036

MNENJE KOMISIJE o zahtevi za spremembe Protokola št. 5 o statutu Evropske investicijske banke (EIB), ki jo je vložila Evropska investicijska banka 11. oktobra 2018

COM/2019/36 final

Bruselj, 31.1.2019

COM(2019) 36 final

MNENJE KOMISIJE

o zahtevi za spremembe Protokola št. 5 o statutu Evropske investicijske banke (EIB), ki jo je vložila Evropska investicijska banka 11. oktobra 2018


MNENJE KOMISIJE

o zahtevi za spremembe Protokola št. 5 o statutu Evropske investicijske banke (EIB), ki jo je vložila Evropska investicijska banka 11. oktobra 2018

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 308 Pogodbe,

1.Evropska investicijska banka je 11. oktobra 2018 v skladu s členom 308 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) pri Svetu vložila zahtevo za spremembo svojega statuta. Prvič, Evropska investicijska banka predlaga spremembo svojega statuta, da bi ta odražal izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije, kar bo pomenilo konec njegovega članstva v Evropski investicijski banki. Drugič, Evropska investicijska banka predlaga okrepitev delovanja svojega sveta direktorjev tako, da dovoli imenovanje večjega števila namestnikov direktorjev. Tretjič, Evropska investicijska banka predlaga razširitev uporabe glasovanja s kvalificirano večino pri odločanju o poslovnem načrtu, imenovanju članov upravnega odbora in odobritvi poslovnika.

2.Vse spremembe statuta, ki jih je predlagala Evropska investicijska banka, naj bi začele veljati takoj ob izstopu Združenega kraljestva iz Evropske unije. Zahteva v uvodni izjavi omenja tudi predvideno povečanje kapitala, ki ga vpišejo preostale države članice, kar bi se moralo izvesti vzporedno z dodatno krepitvijo upravljanja Evropske investicijske banke.

I.    O povezavi med zahtevo in izstopom Združenega kraljestva    iz Evropske unije

3.Komisija postavlja vprašanje, ali je primerno povezati začetek veljavnosti celotnega sklepa z izstopom Združenega kraljestva iz EU. S pravnega vidika ni v nobenem primeru potrebno, da predvidene spremembe Protokola št. 5 začnejo veljati na dan, ko Združeno kraljestvo ne bo več država članica.

4.Zahteva Evropske investicijske banke namreč vsebuje dve različni kategoriji sprememb. Prva kategorija preprosto odraža posledice izstopa Združenega kraljestva iz Unije, in sicer se črta sklic na delež Združenega kraljestva v členu 4(1), zmanjša število članov sveta direktorjev v prvem stavku člena 9(2) ter črta sklic na imenovanje namestnikov direktorjev, ki jih predlaga Združeno kraljestvo, v tretjem pododstavku člena 9(2). Komisija lahko podpre te spremembe, vendar želi poudariti, da bo njihov učinek samo deklarativnega značaja. Izstop Združenega kraljestva iz EU ne zahteva predhodne spremembe Pogodb in protokolov, da se črtajo vsi sklici na Združeno kraljestvo. Ti sklici bodo na dan izstopa samodejno zastarali. Nasprotno pa so druge spremembe, ki jih je zahtevala Evropska investicijska banka in zadevajo spremembe upravljanja, konstitutivnega značaja. Svet lahko meni, da so te spremembe primerne ne glede na izstop.

5.Zato Komisija odpira vprašanje, ali ne bi moral sklep Sveta začeti veljati na določen datum, ki ni povezan z izstopom Združenega kraljestva, na primer ob objavi v Uradnem listu EU. V tem primeru bi bil zgolj začetek veljavnosti deklarativnih sprememb iz prve kategorije povezan z izstopom Združenega kraljestva. Takšen alternativni pristop bi zahteval pripravo nekaj novih tehničnih osnutkov sklepa.

II.    O zahtevi za črtanje sklicev na kapital, ki ga ima Združeno kraljestvo

6.Evropska investicijska banka predlaga, da se črta sklic na delež kapitala v višini 39 195 022 000 EUR, ki ga je vpisalo Združeno kraljestvo, v členu 4(1) statuta.

7.Kot je navedeno zgoraj, bodo na datum izstopa vsi sklici na Združeno kraljestvo v Pogodbah in protokolih v pravnem smislu samodejno zastarali in zato v ta namen ni potrebna izrecna sprememba statuta. V vsakem primeru bodo besedila Pogodb in protokolov posodobljena v skladu z novim položajem, in sicer z uradno spremembo na podlagi člena 48 PEU, da se črtajo zastarele določbe in izvedejo posledične prilagoditve. Kljub temu se zdi sprejemljivo, da se predlagane spremembe izvedejo istočasno s spremembami upravljanja Evropske investicijske banke (v nadaljnjem besedilu: oddelka III in IV). To spremembo se zato zaradi jasnosti lahko podpre.

8.Evropska investicijska banka predlaga tudi, da se znesek skupnega vpisanega kapitala iz istega člena ustrezno zmanjša, razen če se pred datumom izstopa ne odloči, da preostale države članice povečajo vpisani kapital. Komisija razume, da to odločitev sprejme svet guvernerjev Evropske investicijske banke na podlagi člena 4(3) njenega statuta.

9.Komisija lahko podpre cilj tega predloga, vendar želi pritegniti pozornost na naslednje pravne vidike. Kapital Evropske investicijske banke iz člena 4(1) Protokola št. 5 je skupni znesek deležev držav članic, naštetih v navedeni določbi. Če Svet zgolj umakne sklic na Združeno kraljestvo, mora ustrezno zmanjšati skupni kapital. Svet v svojem sklepu ne more upoštevati morebitne odločitve Evropske investicijske banke za povečanje kapitala in posledične nove porazdelitve zneska po državah članicah. Zato bi moral biti v sklepu Sveta kot posledica izstopa Združenega kraljestva naveden (znižan) skupni kapital. Svet guvernerjev Evropske investicijske banke lahko sprejme vzporedno odločitev o povečanju kapitala (in določi sorazmerno porazdelitev po državah članicah), vendar gre za ločeno odločitev.

III.    O imenovanju dodatnih namestnikov v svet direktorjev

10.Evropska investicijska banka predlaga povečanje števila namestnikov v svetu direktorjev z 18 na 31. Nemčija, Francija in Italija, ki že imajo po dva namestnika, bodo to število obdržale. Volilne enote držav članic, ki so pred tem imele manj namestnikov, kot je delničarjev v tej volilni enoti, bodo po tej spremembi imele enako število namestnikov, kot je delničarjev v zadevni volilni enoti. Komisija ohrani enega namestnika.

11.Ker bo EIB zaradi večjega števila namestnikov direktorjev lahko izkoristila prednosti raznolikosti njihovih izkušenj, zlasti z vidika namena, da se namestnike direktorjev bolje izkoristi v postopku odločanja sveta direktorjev, predvsem pri analizi predlogov za financiranje, lahko Komisija ta predlog podpre.

IV.    O razširitvi glasovanja s kvalificirano večino namesto glasovanja z navadno večino

12.Evropska investicijska banka je nadalje predlagala razširitev področja uporabe glasovanja s kvalificirano večino na treh pomembnih področjih, na katerih se trenutno zahteva navadna večina. To so:

I)odločitve o poslovnem načrtu (člen 9(1) statuta);

II)odločitve sveta guvernerjev o imenovanju članov upravnega odbora in ustrezni predlogi sveta direktorjev (prvi pododstavek člena 11(1) statuta);

III)odločitve o poslovniku Evropske investicijske banke (člen 7(3)(h) statuta).

13.Komisija podpira cilje, za katere si prizadeva ta predlog spremembe statuta.

V. O uvodnih izjavah

14.Osma, deveta in deseta uvodna izjava, v kolikor se vstavijo v sklep Sveta, ne razlagajo ali utemeljujejo normativnega dela sklepa, ampak se nanašajo na zadeve, ki jih v statutu Evropske investicijske banke ni treba spremeniti. Komisija meni, da bi moralo biti besedilo teh uvodnih izjav nekoliko spremenjeno za pojasnitev, da se ne nanašajo na noben določen normativni del.

VI. Zaključek

V luči zgoraj navedenega Komisija podaja pozitivno mnenje o predlaganih spremembah statuta Evropske investicijske banke ob upoštevanju pomislekov, predstavljenih v tem mnenju.

Top