Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0474

    Predlog UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

    COM/2018/474 final

    Strasbourg, 12.6.2018

    COM(2018) 474 final

    2018/0258(COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

    {SWD(2018) 347}
    {SWD(2018) 348}
    {SEC(2018) 315}


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Komisija je 2. maja 2018 sprejela sveženj o naslednjem večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027 1 . Predlagala je nov, sodoben dolgoročen proračun, ukrojen po meri političnih prioritet Unije s 27 članicami. Predlagani proračun združuje nove instrumente s posodobljenimi programi za uspešno doseganje prioritet Unije. Na podlagi tega Komisija predlaga oblikovanje novega Sklada za integrirano upravljanje meja v okviru proračunske postavke „Migracije in upravljanja meja“. Ta novi sklad naj bi zagotavljal nujno in intenzivnejšo podporo državam članicam za varovanje skupnih zunanjih meja Unije.

    Sklad za integrirano upravljanje meja bo prispeval k nadaljnjemu razvoju skupne vizumske politike in izvajanju evropskega integriranega upravljanja meja v državah članicah, da bi se podprl boj proti nedovoljenim migracijam in olajšalo zakonito potovanje in trgovino. Financiranje naj bi države članice še naprej podpiralo pri izgradnji in krepitvi zmogljivosti na teh področjih ter boljšem sodelovanju, med drugim z ustreznimi agencijami Unije. Sklad bo imel tudi pomembno vlogo pri zagotavljanju večje enotnosti pri izvajanju carinskih kontrol na zunanjih mejah, saj bo odpravljal sedanja neravnovesja med državami članicami zaradi geografskih razlik ter razlik v zmogljivostih in virih, ki so jim na voljo. V tem okviru bo predlagani Sklad za integrirano upravljanje meja sestavljen iz instrumenta za finančno podporo za upravljanje meja in vizume ter instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole.

    Ta predlog se nanaša samo na instrument za opremo za carinske kontrole. Komisija je vzporedno s tem pripravila ločen predlog, ki zajema instrument za upravljanje meja in vizume.

    V tem predlogu je za datum začetka uporabe določen 1. januar 2021, pripravljen pa je za Unijo s 27 državami članicami, v skladu z uradnim obvestilom Združenega kraljestva, ki ga je Evropski svet prejel 29. marca 2017, o nameri Združenega kraljestva, da na podlagi člena 50 Pogodbe o Evropski uniji izstopi iz Evropske unije in Euratoma.

    Večletni akcijski program za carino (program Carina), ki obstaja od leta 1991 2 , omogoča ustrezno financiranje za ukrepe sodelovanja med carinskimi organi, elektronske sisteme in krepitev upravnih zmogljivosti ter dobro dopolnjuje nacionalne pobude in naložbe na tem področju. Vendar ne predvideva možnosti in sredstev za financiranje opreme, ki se uporablja za izvajanje carinskih kontrol na zunanjih mejah EU. Ta potreba je bila do zdaj na ravni EU podprta samo v manjši meri z drugimi instrumenti (Herkul III 3 , program za podporo strukturnim reformam 4 , evropski strukturni in investicijski skladi 5 ).

    Med pogajanji o predlogu Carina 2020 v Svetu so države članice pozvale Komisijo, naj opravi „analizo stroškov in koristi opreme za odkrivanje in z njo povezane tehnologije, da bi lahko carinski organi po letu 2020 lažje pridobili sodobna orodja za carinski nadzor“. Tak poziv je bil vključen v uvodno izjavo 4 Uredbe (EU) št. 1294/2013 o uvedbi programa za carino za obdobje 2014–2020. Poleg tega je Svet v 23. maja 2017 sprejetih sklepih 6 pozval Komisijo, naj „najpozneje do sredine leta 2018 pripravi poročilo o zagotovitvi potrebnih finančnih sredstev za nakup ustreznih orodij za carinski nadzor (...), vključno z možnostjo dodelitve teh sredstev prek enotnega sklada.“

    Od takrat so države članice večkrat izrazile potrebo po finančni podpori na področju opreme za carinske kontrole in zahtevale poglobljeno analizo tega vprašanja v skupini za carinsko politiko 7 .

    V odgovor na te zahteve je Komisija v svojem sporočilu iz leta 2016 o razvoju carinske unije EU in njenega upravljanja 8 priznala pomembnost tega vprašanja in napovedala, da bo v oceni učinka naslednje generacije programa Carina preučila in ocenila možnost financiranja potreb po opremi v okviru prihodnjih finančnih programov Komisije. Temu so marca 2017 sledili sklepi Sveta o financiranju na področju carine, v katerih je Svet ponovno poudaril, da „se morajo EU in njene države članice odzivati na in držati korak z globalizacijo trgovine in sočasno globalizacijo kriminala ter biti kos posledičnim grožnjam, zaradi katerih je nujna ustrezna oprema za podporo učinkovitemu delovanju carinske unije, in da potrebujemo sredstva, da bi carinske organe oskrbeli s potrebno tehnično opremo za izvajanje nadzora pretoka blaga prek zunanje meje EU“.

    Svet je zato pozval Komisijo, naj do konca leta 2017 „preuči in oceni možnost financiranja potreb po tehnični opremi v okviru prihodnjih finančnih programov Komisije in izboljša usklajevanje ter prek boljšega partnerstva na ravni EU okrepi sodelovanje med carinskimi organi in drugimi organi kazenskega pregona za namene financiranja.“

    Tudi Evropski parlament je v več resolucijah 9 menil, da „je carinska unija gradnik Evropske unije kot enega največjih trgovinskih sistemov na svetu in je bistvenega pomena za pravilno delovanje enotnega trga v korist podjetij EU in njenih državljanov“. Zato je prav tako pozval Komisijo, naj „oblikuje jasno, usklajeno in ambiciozno strategijo in časovni okvir, da bodo za vse elemente, potrebne za izvrševanje carinskega sistema EU, pripravljeni ustrezni predlogi, ki bodo skladni z razvojem svetovne trgovine in izvajanjem agende EU na področju trgovinske politike“. Specifični cilj tega instrumenta, tj. prispevati k ustreznosti in enakovrednosti carinskih kontrol z nakupom, vzdrževanjem in posodabljanjem opreme za carinske kontrole, je odgovor na to zahtevo.

    Predlagani novi instrument za opremo za carinske kontrole je namenjen povečanju enakovrednosti carinskih kontrol v državah članicah, da se prepreči preusmerjanje tokov blaga proti najšibkejšim točkam. Poseben ukrep Unije na področju opreme za carinske kontrole bo omogočil podporo pri nakupu, vzdrževanju in posodabljanju upravičene opreme za odkrivanje za carinske kontrole v širšem smislu. Instrument bo zajemal tudi opremo za odkrivanje, ki se uporablja za nadzor, ki presega carinske kontrole, dokler te ostajajo glavni namen opreme.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Ta predlog je v celoti skladen s cilji carinske unije in bo prispeval k njihovemu doseganju. Zagotavljanje enakovrednosti carinskih kontrol na zunanji meji EU je res bistveno za preprečevanje preusmerjanja tokov blaga proti najšibkejšim točkam. To ni pomembno samo zaradi tradicionalne vloge carine, tj. pobiranja prihodkov, ampak tudi za zagotavljanje varnosti in zaščite. Hkrati te kontrole, ki urejajo pretok blaga prek zunanjih meja, ne bi smele ovirati zakonite trgovine, temveč jo poenostavljati. Vendar trenutno obstajajo neravnovesja, ki so deloma posledica razlik v zmogljivostih in sredstvih, ki so na voljo v državah članicah. Njihova sposobnost odzivanja na izzive, ki jih ustvarjajo nenehno spreminjajoči se svetovni poslovni modeli in dobavne verige, ni odvisna le od človeškega dejavnika, ampak tudi od razpoložljivosti sodobne in zanesljive opreme za nadzor.

    Predlagani instrument bo dopolnjeval ukrepe, predvidene v programu Carina. Z instrumentom za opremo za carinske kontrole se bo zlasti podpiral samo nakup, vzdrževanje in posodabljanje upravičene opreme, medtem ko se bodo s programom Carina podpirali vsi povezani ukrepi, kot so ukrepi sodelovanja za oceno potreb po opremi ali usposabljanju v zvezi s kupljeno opremo, če bi bilo to potrebno.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Ta predlog je v celoti skladen s politikami Unije na področju varnosti in zaščite. Od ustanovitve carinske unije se je vloga carinskih organov pri upravljanju zunanje meje precej spremenila in njihove naloge zdaj krepko presegajo njihovo tradicionalno vlogo pri nadzoru in olajševanju trgovine EU in njenih finančnih in gospodarskih interesov. Carinski organi zdaj prevzemajo vse več odgovornosti tudi na področju varnosti in zaščite. Te nove razmere pa ne vplivajo le na carinske organe, temveč tudi na druge službe ali agencije, kot so policija, mejna straža, ter organi, pristojni za zdravje in varstvo potrošnikov. S financiranjem opreme, ki se lahko uporablja za več namenov (carinske kontrole, nadzor meja in varnost), vendar ostaja primarno namenjena carinskim kontrolam, bo ta predlog omogočil doseganje največjega možnega učinka proračuna Unije s podpiranjem deljenja in interoperabilnosti opreme za nadzor, s čimer se bo podpiralo tudi medagencijsko sodelovanje v okviru evropskega integriranega upravljanja meja med vsemi zadevnimi zainteresiranimi stranmi (carinski organi, mejni policisti itd.), kakor je navedeno v členu 4(e) Uredbe (EU) 2016/1624 10 .

    Pričakujejo se sinergije med programom EU za boj proti goljufijam, katerega specifični cilj je varovanje finančnih interesov Unije, in instrumentom za opremo za carinske kontrole, ki podpira pravilno delovanje carinske unije in s tem prispeva k zaščiti finančnih in gospodarskih interesov Unije ter njenih držav članic. Poudarek programov bo torej različen, vendar obstaja velik potencial za dopolnjevanje.

    2.PRAVNA PODLAGA, SUBSIDIARNOST IN SORAZMERNOST

    Pravna podlaga

    S to uredbo se ustanavlja Sklad za integrirano upravljanje meja skupaj z Uredbo (EU) št. .../2018 o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za upravljanje meja in vizume. Glede na širok razpon ciljev, ki jih zajemata ta dva instrumenta, sta potrebni različnih podlagi iz Pogodb. Zato ustanovitev Sklada za integrirano upravljanje meja kot enotnega programa porabe pravno ni mogoča. Zato se predlaga, da se sklad ustanovi kot celovit okvir financiranja, ki zajema dva sektorsko specifična predloga – od katerih je eden ta predlog.

    Kar zadeva ta predlog, je za financiranje opreme za carinske kontrole treba združiti več pravnih podlag, saj lahko ima oprema več ločenih, vendar povezanih namenov:

    člen 33 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU), v katerem se poziva k ukrepanju Unije na področju carinskega sodelovanja in carinske unije EU,

    člen 114 PDEU, v katerem se poziva k ukrepanju Unije v zvezi z notranjim trgom, in

    člen 207 PDEU, v katerem se poziva k ukrepanju Unije v zvezi s skupno trgovinsko politiko.

    Ukrepanje EU je upravičeno tudi na podlagi obveznosti, ki izhajajo iz mednarodnih sporazumov, zlasti tistih pod pristojnostjo Svetovne trgovinske organizacije.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Čeprav je carinska unija področje izključne pristojnosti z visoko stopnjo usklajenosti zakonodaje EU, je izvajanje te zakonodaje še vedno prepuščeno posameznim državam članicam. Vsaka država članica zato sama določi sredstva, vključno z opremo, ki jih nameni za carinske kontrole.

    Vendar med državami članicami trenutno obstajajo neravnovesja, tudi zaradi geografskih razlik. Države članice imajo glede na vrsto zunanje meje različne vire in potrebe za opremo za carinske kontrole. Na primer, velika pristanišča z obsežnim pretokom blaga ustvarjajo višje prihodke, kar pomeni več denarja za carinske organe za kritje njihovih stroškov pobiranja prihodkov, hkrati pa omogoča sinergije pri uporabi opreme. Dolge kopenske meje z velikim številom majhnih mejnih trgovinskih točk, ki zahtevajo veliko materiala in opreme za popolno opremljenost in operativnost, ustvarjajo manj prihodkov in zato manj virov, ki so na voljo carinskim organom za kritje stroškov pobiranja prihodkov. Obstoječi ukrepi Unije so se izkazali za omejene in nezadostne. Odsotnost ukrepanja na ravni EU v zvezi s temi neravnovesji lahko še okrepi nastajajoče politične napetosti in na koncu poveča tveganje, da bodo zlonamerni državljani ali gospodarski subjekti imeli na voljo možnosti za uporabo najslabše nadzorovanih mejnih prehodov.

    Sorazmernost

    Predlog ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje njegovih ciljev. Ta predlog temelji na elementu centralizacije – ustanovitvi projektnih skupin, sestavljenih iz držav članic, ki skupaj ocenjujejo potrebe glede opreme in določajo skupne optimalne standarde za opremo – da bi se olajšal nakup, vzdrževanje in posodabljanje homogene ali racionalizirane minimalne opreme za carinske kontrole na mejah Unije. V mejah sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev je nato končna odločitev v zvezi z nabavo prepuščena državam članicam.

    Komisija bo za namene izvajanja instrumenta v skladu s členom 17 Pogodbe o Evropski uniji (PEU) opravljala funkcije usklajevanja, izvrševanja in upravljanja, kot določata Pogodbi.

    Izbira instrumenta

    V skladu z ugotovitvami zadevne ocene učinka je posredovanje EU prek instrumenta financiranja ustrezno. Komisija predlaga novi instrument za opremo za carinske kontrole v obliki uredbe kot del Sklada za integrirano upravljanje meja.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z ZAINTERESIRANIMI STRANMI IN OCEN UČINKA

    Posvetovanja z zainteresiranimi stranmi

    Ker je nova pobuda, instrument za opremo za carinske kontrole ne more neposredno izkoristiti izkušenj, pridobljenih s podobnimi preteklimi pobudami. Vendar so bili izzivi in potrebe na področju opreme za carinske kontrole preučeni v okviru študije o carinskem programu za obdobje po letu 2020, ki jo je opravil zunanji izvajalec. Zlasti so bili opravljeni namenska raziskava in posebni razgovori ter študije primerov. Poleg tega je od 10. januarja 2018 do 9. marca 2018 potekalo splošno javno posvetovanje o skladih EU na področju naložb, raziskav in inovacij, malih in srednjih podjetij ter enotnega trga, ki je med drugim obravnavalo vidike carine. Povzetek vseh teh prispevkov je na voljo v Prilogi 2 k oceni učinka, priloženi temu predlogu.

    Vse te dejavnosti so potrdile potrebo po ukrepanju Unije, pri čemer se je pričakovala velika dodana vrednost EU. Vse večje količine blaga skupaj z naraščajočo potrebo po učinkovitem in hitrem nadzoru na mejah ne poudarjajo samo tradicionalne funkcije carinskih organov pri pobiranju prihodkov, ampak tudi potrebo po znatni okrepitvi nadzora blaga, ki vstopa in izstopa na zunanjih mejah EU, za zagotovitev varnosti in zaščite. Hkrati te kontrole, ki urejajo pretok blaga prek zunanjih meja, ne bi smele ovirati zakonite trgovine, temveč jo poenostavljati. Oprema za carinske kontrole je ključen element za doseganje teh ciljev in zato je nujno treba predvideti namenski instrument EU, katerega cilj je obravnavati trenutna neravnovesja ter s tem zagotoviti enotno uporabo carinskih predpisov na mejah EU.

    Ocena učinka

    Ta predlog je podprt z oceno učinka, ki skupaj zajema predloge, ki se nanašajo na Sklad za migracije in azil, Sklad za notranjo varnost in Sklad za integrirano upravljanje meja, ki vključuje ta instrument in instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizume.

    Odbor za regulativni nadzor je oceni učinka 13. aprila 2018 dal pozitivno mnenje s priporočilom, naj se novi instrument za opremo za carinske kontrole dodatno pojasni, tudi kar zadeva primernost neposrednega upravljanja. Ta vidik je upoštevan v končni različici ocene učinka, kjer so bila pojasnila zagotovljena tako v samem besedilu kot v posebni Prilogi 6 glede splošne zasnove instrumenta.

    Glavna možnost, ki je bila ocenjena, se med drugim nanaša na način upravljanja, tj. ali naj nakup, vzdrževanje in razvoj opreme za carinske kontrole, ki jih zajema instrument, temeljijo na zagotavljanju nepovratnih sredstev za nacionalne organe ali na deljenem upravljanju. Razprave z drugimi službami Komisije, ki sodelujejo pri deljenem upravljanju, so jasno pokazale, da je zapleteno, poleg tega pa tudi ne bi zagotovilo splošne povezanosti in čezmejnega usklajevanja, ki sta potrebna za carino, da se omogoči enakovredna raven nadzora v vseh državah članicah. Ob odsotnosti sodelovanja med državami članicami, ker bi vsaka od njih neodvisno pripravila lasten nacionalni načrt, deljeno upravljanje tudi ne spodbuja deljenja izkušenj in izmenjave strokovnega znanja ter dobrih praks, ki so pomembne prednosti te pobude za enotno uporabo carinskih predpisov.

    Prednostna možnost je zato neposredno upravljanje, in sicer z zagotavljanjem nepovratnih sredstev nacionalnim organom. Cilj te nove pobude EU je obravnavati trenutna neravnovesja med državami članicami in zagotoviti enakovrednost pri izvajanju carinskih kontrol v vsej carinski uniji. Očitno je, da takšen cilj zahteva usklajevanje prek nacionalnih meja, za kar je najprimernejši centraliziran pristop z neposrednim upravljanjem. Ker bi morali nacionalni organi – in ne Unija – še naprej sami neposredno posedovati opremo, ki jo uporabljajo za izvajanje svojih nalog na mejah EU, bi bilo posredovanje EU v obliki nepovratnih sredstev za države članice za podporo pri nakupu, vzdrževanju in razvoju opreme za carinske kontrole, ki bi moralo biti skladno s predhodno opredeljenimi standardi glede na tip meje. Poleg tega je neposredno upravljanje mehanizem za izvajanje obstoječih ukrepov na področju carine, bodisi v okviru programa Carina bodisi v okviru programa Herkul III. Ustrezen pristop je tudi zato, ker bo vključevalo le omejeno število upravičencev, tj. 27 držav članic.

    Poenostavitev

    Instrument je bil zasnovan tako, da bi ostal zelo preprost, z začetno oceno potreb prek projektne skupine, ki bi ji sledilo sprejetje programa dela. Neposredno upravljanje bo temeljilo na nepovratnih sredstvih in omogočalo uporabo več poenostavitev, predvidenih v finančni uredbi in njenih izvedbenih pravilih, zlasti izjeme pri razpisih za zbiranje predlogov.

    Temeljne pravice

    Predlog nima posebnega učinka na temeljne pravice.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Predlog Komisije o naslednjem večletnem finančnem okviru vključuje predlog v višini 9 318 milijonov EUR (v tekočih cenah) za Sklad za integrirano upravljanje meja za obdobje 2021–2027. Znotraj tega globalnega proračunskega okvira finančna sredstva, na voljo za izvajanje te konkretne uredbe, znašajo 1,3 milijarde EUR (v tekočih cenah).

    Čeprav je v absolutnem smislu znaten, ta znesek predstavlja samo del ocenjene naložbene vrzeli. Glede na informacije, zbrane od držav članic v letih 2014–2015, je bila naložbena vrzel ocenjena na okrog 2,3 milijarde EUR v obdobju petih let. Vendar posredovanje Unije ne bi smelo nujno zapolniti celotne ocenjene naložbene vrzeli, ker bi bilo treba raven posredovanja Unije analizirati v širšem kontekstu carinskih dajatev kot vira lastnih sredstev, od katerega države članice trenutno zadržijo 20 % 11 , kar je leta 2015 znašalo 4,7 milijarde EUR, za kritje carinskih stroškov in naložb.

    Poleg tega bi bilo treba raven posredovanja Unije oceniti glede na delež skupnega obsega zunanje trgovine Unije, ki jo carinske kontrole pomagajo spremljati, pa tudi olajšujejo. Pri izvajanju trgovinske politike Unije carinski organi vsak dan obdelajo ogromne količine blaga: skupna statistična vrednost trgovinskega toka EU-28 je leta 2016 znašala 3,46 bilijona EUR (1,75 bilijona EUR izvoza in 1,71 bilijona EUR uvoza) oziroma 9,5 milijarde EUR na dan. Predlagano posredovanje Unije bi tako predstavljalo manj kot 0,01 % obsega zunanje trgovine.

    Instrument se bo izvajal z neposrednim upravljanjem in prednostno naravnano. V sodelovanju z zainteresiranimi stranmi bodo na podlagi ocene potreb oblikovani programi dela, v katerih bodo opredeljene prednostne naloge za določeno obdobje.

    Instrument za opremo za carinske kontrole bo vplival na prihodke Unije in držav članic. Čeprav tega vpliva ni mogoče kvantitativno opredeliti, naj bi po pričakovanjih olajšal in poenostavil delo carinskih organov pri pobiranju carinskih dajatev ter DDV in trošarin ob uvozu. S povečanjem kakovosti kontrol bodo carinske uprave uspešnejše pri zaščiti finančnih in ekonomskih interesov Unije in njenih držav članic.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Načrti za izvedbo ter ureditev spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Ker gre za novo področje posredovanja EU bo nadvse pomembno, da se zagotovijo osredotočenost in zadostni rezultati instrumenta za opremo za carinske kontrole. Poleg tega bo treba izbrati politike, preden se bodo ukrepi izvedli: medtem ko so potekajoče dejavnosti v okviru programa Carina 2020 omogočale povzetek stanja na zunanji kopenski meji EU in shematski pregled v smislu prisotnosti carinskih uslužbencev ter razpoložljive opreme na vseh zadevnih mejnih prehodih, so za morske in zračne meje ter poštna vozlišča trenutno na voljo le omejene informacije.

    Glede na to je bil zasnovan poseben model, prilagojen specifičnim okoliščinam in potrebam instrumenta. Temelji na zahtevi po centraliziranem usklajevanju – prek nacionalnih meja za zagotovitev enakih konkurenčnih pogojev – ki črpa iz nacionalnega strokovnega znanja in izkušenj. Pri doseganju določenih splošnih in specifičnih ciljev bodo pomagali štirje gradniki, ki ustrezajo štirim opredeljenim korakom:

    V Prilogi 6 k oceni učinka so navedene podrobnosti o teh štirih gradnikih. Postopek bo na kratko potekal takole:

    Prvi korak bo zajemal oceno potreb pri vsakem tipu meje: na kopnem, morju, v zraku in v poštnih vozliščih. Konkretno to pomeni, da bo posnemal uspešno delo skupine CELBET 12 – skupine strokovnjakov za carino na vzhodni in jugovzhodni kopenski meji – tj. projekta, pri katerem se je popisala oprema na kopenski meji EU z obdelavo več kot 9200 podatkovnih polj s 172 mejnih prehodov, opredelile glavne značilnosti teh mejnih prehodov in predlagala tipologija mejnih prehodov (npr. cestni ali železniški prehodi, tovorni promet ali samo nekomercialni promet), določili priporočeni standardi opreme za vsako kategorijo in na koncu opravila analiza vrzeli med popisano opremo in določenimi standardi, ki je omogočila oceno potrebnih sredstev.

    Drugi korak bo osredotočen na načrtovanje, pri čemer bosta glavna rezultata program dela in ustrezni sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev. Ker bo na voljo ena ločena ocena za vsako vrsto meje, delo ne bo omejeno na preverjanje upravičenosti, temveč se bo razširilo na organizacijo dodeljevanja sredstev v skladu s prioritetami in grožnjami na področju carine ter količinami, ki prehajajo meje. Poleg tega bo treba ob sprejetju programa dela tudi izbrati med možnostmi politike.

    Tretji korak bo izvajanje: ko bodo podpisani sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev, bodo države članice nabavile opremo v skladu s pogoji sporazumov.

    Četrti in zadnji korak bo vključeval spremljanje in nadzor.

    Za zagotovitev rednega spremljanja in poročanja predlog vzpostavlja poseben okvir za spremljanje rezultatov, doseženih z instrumentom in ukrepov iz instrumenta. Tako spremljanje in poročanje bosta temeljila na kazalnikih, s katerimi se učinki ukrepov iz instrumenta merijo glede na vnaprej določena izhodišča. Sorazmerne zahteve glede poročanja bodo vključevale nekatere minimalne zahtevane informacije o opremi nad določenim cenovnim pragom.

    Poleg tega bo Komisija izvedla vmesno in končno ocenjevanje. Ocenjevanje bo opravljeno v skladu z odstavkoma 22 in 23 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 13. aprila 2016 13 , v katerem so vse tri institucije potrdile, da bi moralo biti ocenjevanje obstoječe zakonodaje in politik podlaga za oceno učinka glede možnosti za nadaljnje ukrepanje. Z ocenjevanjem se bodo na podlagi kazalnikov in ciljev ter podrobne analize, v kolikšni meri se lahko instrument šteje za ustreznega, učinkovitega, uspešnega ter ali zagotavlja dovolj veliko dodano vrednost EU in ali je usklajen z drugimi politikami EU, ocenili učinki instrumenta na terenu. Pri ocenjevanju se bodo upoštevale pridobljene izkušnje, da se opredelijo morebitne pomanjkljivosti/težave ali možnosti za nadaljnje izboljšanje ukrepov ali njihov rezultatov ter prispeva k izboljšanju njihovega učinka. Prav tako bo vključevalo določitev in kvantitativno opredelitev regulativnih stroškov, koristi in prihrankov.

    Natančnejša pojasnitev posameznih določb predloga

    Poglavje I: Splošne določbe

    S to uredbo se ustanavlja Sklad za integrirano upravljanje meja skupaj z Uredbo (EU) [2018/XXX] o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za upravljanje meja in vizume 14 . Instrumenta sta tesno povezana: tisti, ki ga zajema ta predlog, podpira opremo za nadzor blaga na mejah Unije, nakup opreme v okviru drugega instrumenta (ki podpira tudi druge ukrepe, povezane z integriranim upravljanjem meja) pa bo osredotočen izključno na kontrole v zvezi z upravljanjem meja in vizumi. Sklad za integrirano upravljanje meja je treba ustanoviti kot celovit okvir financiranja, ki zajema dva sektorsko specifična predloga zaradi različnih podlag v Pogodbah, ki se uporabljajo zaradi širokega nabora ciljev, ki naj bi bili zajeti.

    Ta instrument je tako v prvi vrsti osredotočen na podpiranje carinske unije in carinskih organov. V skladu s pravno podlago bo torej oprema namenjena predvsem za carinske kontrole. Vendar je to treba razumeti tako, da ne zajema samo carinske zakonodaje, temveč tudi drugo zakonodajo v zvezi s pretokom blaga med carinskim območjem Unije in zunaj nje, tj. drugo zakonodajo o zunanjih vidikih notranjega trga, skupni trgovinski politiki in drugih skupnih politikah Unije, ki vplivajo na trgovino ter na splošno varnost dobavne verige.

    Cilj instrumenta je podpirati carinsko unijo in carinske organe pri varovanju finančnih in gospodarskih interesov Unije ter njenih držav članic, zagotoviti zaščito in varnost ter zaščititi Unijo pred nepravično in nezakonito trgovino ob hkratnem omogočanju zakonite poslovne dejavnosti. Instrument bo konkretno prispeval k ustreznim in enakovrednim carinskim kontrolam z nabavo, vzdrževanjem in posodabljanjem ustrezne, najnovejše in zanesljive opreme za carinski nadzor.

    Instrument se bo izvajal z neposrednim upravljanjem, zlasti z dodeljevanjem nepovratnih sredstev. Da se zagotovi učinkovitost in interoperabilnost vse opreme, kupljene s podporo programov Unije, bo Komisija v okviru priprave programov dela vzpostavila mehanizem usklajevanja.

    Poglavje II: Upravičenost

    Instrument bo omogočal financiranje nakupa, vzdrževanja in posodabljanja opreme, namenjene predvsem za izvajanje carinskih kontrol. Ker je lahko večina opreme za carinske kontrole enako primerna, včasih tudi zgolj slučajno, za nadzor skladnosti z drugo zakonodajo (npr. določbe o vizumih ali o policiji), oprema, ki se lahko poleg carinskih kontrol uporablja tudi za druge namene, tako ni izključena, nasprotno, njena uporaba za te druge namene je izrecno dovoljena. To bi zagotovilo čim večji učinek možnih ukrepov, financiranih iz tega instrumenta.

    Da se zagotovi osredotočenost in upoštevanje prioritet pri dodeljevanju sredstev, instrument vključuje posebna merila za upravičenost, pa tudi neupravičene stroške. Konkretno bo, poleg jasnega seznama neupravičenih stroškov, oprema upravičena le, če se uporablja za vsaj enega od naslednjih šestih namenov: neinvazivni pregledi; odkrivanje skritih predmetov na ljudeh; zaznavanje sevanja in odkrivanje nuklidov; analiza vzorcev v laboratorijih; vzorčenje in analiza vzorcev na terenu; pregledi z ročno opremo. V Prilogi 1 je določen okviren seznam opreme za carinske kontrole glede na posamezen namen. Ker se lahko potrebe sčasoma spremenijo, je Komisija pooblaščena za pregled tega seznama namenov ter Priloge 1 z delegiranimi akti.

    Poleg nakupa, vzdrževanja in posodabljanja opreme ter kadar bo primerno, bo instrument podpiral tudi nakup ali posodobitev opreme za carinske kontrole za preskušanje novih naprav ali novih funkcij v delovnih pogojih. To je nujen korak, preden lahko države članice začnejo izvajati obsežne nakupe take nove opreme. Preskušanje v delovnih pogojih je dodaten ukrep, ki spremlja raziskovalne dejavnosti, ki se izvajajo v okviru programa Obzorje. Da bi izkoristili vse možne koristi financiranja Unije ter preprečili podvajanja pri financiranju, bo Komisija pri pripravi programov dela zagotovila ustrezno usklajevanje med instrumentoma.

    Da se zagotovi največja možna dodana vrednost EU, bo instrument bo odprt za vse organe držav članic, ki izvajajo carinske in povezane naloge. Da bi bil upravičen do financiranja, bo moral carinski organ države članice zagotoviti informacije, potrebne za oceno potreb iz člena 11(3).

    Uredba (EU) [2018/XXX] Evropskega parlamenta in Sveta 15 vzpostavlja program Carina za sodelovanje na področju carine za podporo carinski uniji in carinskim organom. Za ohranitev povezanosti in horizontalnega usklajevanja ukrepov sodelovanja je primerno, da se vsi izvajajo v okviru enega samega pravnega akta in sklopa pravil. Zato bo ta instrument podpiral samo nakup, vzdrževanje in posodabljanje upravičene opreme za carinske kontrole, medtem ko se bodo s programom Carina za sodelovanje na področju carine podpirali vsi povezani ukrepi, kot so ukrepi sodelovanja za oceno potreb po opremi ali usposabljanju v zvezi z zadevno opremo.

    Poglavje III: Nepovratna sredstva

    Nepovratna sredstva se bodo dodeljevala v skladu z določbami finančne uredbe. Zaradi posebne narave upravičencev instrumenta – to so carinski organi držav članic – in skladno z odstopanji, predvidenimi s finančno uredbo, se bodo nepovratna sredstva dodeljevala brez razpisa za zbiranje predlogov.

    Ker bi lahko k enemu ukrepu prispevalo več programov, je treba preprečiti prekrivanje financiranja. Posebna določba zato preprečuje financiranje Unije z več instrumenti za kritje istih stroškov.

    Poglavje IV: Načrtovanje, spremljanje, ocenjevanje, kontrola

    Instrument se bo izvajal s programi dela, ki jih bo sprejela Komisija v skladu s postopkom pregleda iz člena 5 Uredbe (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije.

    Priprava programa dela bo podprta z ocenami potreb, kot je povzeto zgoraj in podrobno opisano v Prilogi 6 k oceni učinka. Ocene potreb se bodo izvajale v okviru programa Carina 2020, od leta 2021 pa v okviru novega programa Carina.

    Vzpostavljen je celovit okvir za spremljanje, ocenjevanje in poročanje za zagotovitev, da instrument izpolnjuje svoje cilje. Zlasti sistem za poročanje o ocenjevanju bo zagotavljal, da se podatki za ocenjevanje instrumenta zbirajo uspešno, učinkovito in pravočasno ter s primerno ravnjo podrobnosti. Ti podatki in informacije se bodo sporočili Komisiji v skladu z drugimi pravnimi določbami; na primer, osebni podatki bodo po potrebi anonimizirani. V ta namen se prejemnikom finančnih sredstev Unije naložijo sorazmerne zahteve glede poročanja.

    Poglavje V: Izvajanje prenosa pooblastila in postopek v odboru

    Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov za:

    pregled namenov kontrol, tj. bistvenih meril za upravičenost, saj se lahko sčasoma znatno razvijejo glede na prioritete, grožnje in tehnologijo na področju carine, ter

    spremembo Priloge 2, da se pregledajo ali dopolnijo kazalniki, kjer je potrebno, in dopolni ta uredba z določbami o vzpostavitvi okvira za spremljanje in ocenjevanje.

    Komisiji bo pomagal odbor. Da bi zagotovili povezanost in horizontalno usklajevanje vseh carinskih dejavnosti v okviru tega instrumenta in programa Carina, se predlaga ustanovitev enega samega odbora. Ker v okviru obstoječega programa Carina 2020 že obstaja odbor in se predlaga njegova potrditev v novem programu Carina, se predlaga, da je ta odbor za program Carina pristojen tudi za ta instrument.

    Poglavje VI: Prehodne in končne določbe

    Zagotovljene bodo skladne, učinkovite in sorazmerne ciljne informacije več ciljnim skupinam, tudi medijem in javnosti.

    2018/0258 (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti členov 33, 114 ter 207 Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    po posredovanju osnutka zakonodajnega akta nacionalnim parlamentom,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega ekonomsko-socialnega odbora 16 ,

    v skladu z rednim zakonodajnim postopkom,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Na zunanjih mejah Evropske unije prisotnih 2 140 carinskih uradov 17 mora biti ustrezno opremljenih za zagotovitev delovanja carinske unije. Potreba po zadostnih in enakovrednih carinskih kontrolah je še nujnejša ne samo zaradi tradicionalne vloge carinskih organov pri pobiranju prihodkov, temveč vedno pogosteje tudi zaradi potrebe po znatni okrepitvi nadzora blaga, ki vstopa in izstopa na zunanjih mejah Unije, da se zagotovita varnost in zaščita. Vendar hkrati te kontrole pretoka blaga prek zunanjih meja ne bi smele ovirati zakonite trgovine s tretjimi državami, temveč jo poenostavljati.

    (2)Trenutno obstaja neravnovesje pri opravljanju carinskih kontrol v državah članicah. To neravnovesje je posledica geografskih razlik med državami članicami in njihovih zmogljivosti ter virov. Sposobnost držav članic za odzivanje na izzive, ki jih ustvarjajo nenehno spreminjajoči se svetovni poslovni modeli in dobavne verige, ni odvisna le od človeškega dejavnika, ampak tudi od razpoložljivosti sodobne in zanesljive opreme za carinske kontrole. Zagotavljanje enakovredne opreme za carinske kontrole je zato pomemben element pri odpravljanju obstoječih neravnovesij. Povečalo bo enakovrednost carinskih kontrol v državah članicah in s tem preprečilo preusmerjanje tokov blaga proti najšibkejšim točkam.

    (3)Države članice so večkrat izrazile potrebo po finančni podpori in zahtevale poglobljeno analizo potrebne opreme. V svojih sklepih 18 o financiranju carine z dne 23. marca 2017 je Svet Komisijo pozval, naj „oceni možnost financiranja potreb po tehnični opremi v okviru prihodnjih finančnih programov Komisije in izboljša usklajevanje ter [...] sodelovanje med carinskimi organi in drugimi organi kazenskega pregona za namene financiranja.“

    (4)V skladu z Uredbo (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 19 carinske kontrole ne pomenijo samo nadzora carinske zakonodaje, ampak tudi druge zakonodaje, ki ureja vstop, izstop, tranzit, gibanje, hrambo in posebno rabo blaga, ki se giblje med carinskim območjem Unije in državami ali ozemlji zunaj njega, ter prisotnost in gibanje neunijskega blaga in blaga, danega v postopek posebne rabe, znotraj carinskega območja Unije. Taka druga zakonodaja, ki carinske organe pooblašča za posebne naloge nadzora, vključuje določbe o obdavčitvi, zlasti kar zadeva trošarine in davek na dodano vrednost, o zunanjih vidikih notranjega trga, o skupni trgovinski politiki in drugih skupnih politikah Unije, ki vplivajo na trgovino, o splošni varnosti dobavne verige in o zaščiti finančnih ter gospodarskih interesov Unije in njenih držav članic.

    (5)Podpora pri vzpostavitvi zadostne in enakovredne ravni carinskih kontrol na zunanjih mejah Unije omogoča večje koristi carinske unije. Posebno posredovanje Unije na področju opreme za carinske kontrole, ki bi odpravilo sedanja neravnovesja, bi poleg tega prispevalo k splošni koheziji med državami članicami. Zaradi izzivov, s katerimi se sooča svet, zlasti stalne potrebe po zaščiti finančnih in gospodarskih interesov Unije ter njenih držav članic in hkratnem olajšanju zakonitih trgovinskih tokov, je razpoložljivost moderne in zanesljive opreme za kontrole na zunanjih mejah nujna.

    (6)Zato je primerno ustanoviti nov instrument za finančno podporo za opremo za carinske kontrole.

    (7)Carinski organi držav članic prevzemajo vse več nalog, ki pogosto segajo tudi na področje varnosti in se izvajajo na zunanji meji, zato je treba z ustrezno finančno podporo Unije državam članicam zagotoviti enakovrednost pri izvajanju nadzora meja in carinskih kontrol na zunanjih mejah. Enako pomembno je tudi spodbujati medagencijsko sodelovanje na mejah Unije v zvezi z nadzorom blaga in oseb med nacionalnimi organi v vsaki državi članici, odgovornimi za nadzor meja ali druge naloge, ki se izvajajo na meji.

    (8)Zato je treba vzpostaviti Sklad za integrirano upravljanje meja (v nadaljnjem besedilu: Sklad).

    (9)Zaradi pravnih posebnosti, ki veljajo za naslov V PDEU, in zaradi različnih pravnih podlag, ki se uporabljajo za politike na področju zunanjih meja in carinskega nadzora, vzpostavitev Sklada kot enega samega instrumenta pravno ni mogoča.

    (10)Sklad bi bilo torej treba vzpostaviti v obliki celovitega okvira za finančno podporo Unije na področju upravljanja meja, ki zajema instrument za finančno podporo za opremo za carinske kontrole (v nadaljnjem besedilu: instrument), vzpostavljen s to uredbo, in instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizume, vzpostavljen z Uredbo (EU) ..../.... Evropskega parlamenta in Sveta 20 .

    (11)Ta uredba določa finančna sredstva za instrument, ki za Evropski parlament in Svet pomenijo prednostni referenčni znesek v letnem proračunskem postopku v smislu točke 17 Medinstitucionalnega sporazuma z dne 2. decembra 2013 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju 21 .

    (12)Za ta instrument velja Uredba (EU, Euratom) [2018/XXX] Evropskega parlamenta in Sveta 22 (v nadaljnjem besedilu: finančna uredba). Določa pravila za izvrševanje proračuna Unije, vključno s pravili o nepovratnih sredstvih.

    (13)Uredba (EU) [2018/XXX] Evropskega parlamenta in Sveta 23 vzpostavlja program Carina za sodelovanje na področju carine za podporo carinski uniji in carinskim organom. Za ohranitev povezanosti in horizontalnega usklajevanja ukrepov sodelovanja je primerno, da se vsi izvajajo v okviru enega samega pravnega akta in sklopa pravil. Zato se bo s tem instrumentom podpiral samo nakup, vzdrževanje in posodabljanje upravičene opreme za carinske kontrole, medtem ko se bodo s programom Carina za sodelovanje na področju carine podpirali vsi povezani ukrepi, kot so ukrepi sodelovanja za oceno potreb po opremi ali usposabljanju v zvezi z zadevno opremo.

    (14)Poleg tega bi moral instrument po potrebi podpirati tudi nakup ali posodobitev opreme za carinske kontrole za preskušanje novih naprav ali novih funkcij v delovnih pogojih, preden začnejo države članice izvajati obsežne nakupe take nove opreme. Preskušanje v delovnih pogojih bi moralo zlasti upoštevati rezultate raziskav opreme za carinske kontrole v okviru Uredbe (EU) [2018/XXX] 24 .

    (15)Večina opreme za carinske kontrole je lahko enako primerna, včasih tudi zgolj slučajno, za nadzor skladnosti z drugo zakonodajo, kot so določbe o upravljanju meja, vizumih ali sodelovanju policije. Sklad za integrirano upravljanje meja je bil zato zasnovan v obliki dveh dopolnjujočih se instrumentov z ločenima, vendar povezanima področjema uporabe za nakup opreme. Na eni strani bo instrument za upravljanje meja in vizume, vzpostavljen z Uredbo [2018/XXX] 25 , izključeval opremo, ki se lahko uporablja tako za upravljanje meja kot za carinske kontrole. Na drugi strani pa instrument za finančno podporo za opremo za carinske kontrole, vzpostavljen s to uredbo, ne bo samo finančno podpiral opreme, katere glavni namen so carinske kontrole, ampak bo dopuščal njeno uporabo tudi za dodatne namene, kot sta nadzor meja in varnost. Ta razdelitev vlog bo spodbujala medagencijsko sodelovanje v okviru evropskega integriranega upravljanja meja, kot je navedeno v členu 4(e) Uredbe (EU) 2016/1624 26 , s čimer bo omogočeno sodelovanje med carinskimi in mejnimi organi ter dosežen največji možen učinek proračuna Unije z deljenjem in interoperabilnostjo opreme za kontrole.

    (16)Z odstopanjem od finančne uredbe bi moralo biti možno financiranje ukrepa s strani več programov ali instrumentov Unije, da se omogoči in podpre, kjer je primerno, sodelovanje in interoperabilnost med področji. Vendar pa v takih primerih prispevki v skladu z načelom prepovedi dvojnega financiranja iz finančne uredbe ne smejo kriti istih stroškov.

    (17)Glede na hiter razvoj prioritet, groženj in tehnologije na področju carine programi dela ne bi smeli zajemati daljših časovnih obdobij. Hkrati potreba po pripravi letnih programov dela povečuje upravno breme za Komisijo in države članice, pri čemer to ni potrebno za izvajanje instrumenta. Glede na navedeno bi morali programi dela načeloma zajemati več kot eno proračunsko leto.

    (18)Za zagotovitev enotnih pogojev izvajanja programa dela v okviru te uredbe bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila. Navedena pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta 27 .

    (19)Čeprav je centralno izvajanje nujno za doseganje specifičnega cilja zagotavljanja enakovrednih carinskih kontrol, so zaradi tehnične narave tega instrumenta potrebna pripravljalna dela na tehnični ravni. Zato bi bilo treba izvajanje podpirati z ocenami potreb, ki so odvisne od lokalnega strokovnega znanja in izkušenj držav članic, prek sodelovanja njihovih carinskih uprav. Te ocene potreb bi morale temeljiti na jasni metodologiji, vključno z minimalnim številom korakov za zbiranje potrebnih informacij.

    (20)Za zagotovitev rednega spremljanja in poročanja bi bilo treba vzpostaviti ustrezen okvir za spremljanje rezultatov, ki jih dosegajo instrument in njegovi ukrepi. Tako spremljanje in poročanje bi moralo temeljiti na kazalnikih, s katerimi se merijo učinki ukrepov iz instrumenta. Zahteve glede poročanja bi morale vključevati nekatere informacije o opremi za carinske kontrole nad določenim cenovnim pragom.

    (21)V skladu z odstavkoma 22 in 23 Medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016 28 je treba oceniti ta instrument na podlagi informacij, zbranih prek posebnih zahtev za spremljanje, pri čemer bi se bilo treba izogniti pretiranemu urejanju in nalaganju upravnih bremen, zlasti za države članice. Te zahteve lahko po potrebi vključujejo merljive kazalnike, ki bodo podlaga za oceno učinkov instrumenta na terenu.

    (22)Za ustrezen odziv na razvijajoče se prioritete, grožnje in tehnologije na tem področju politike bi bilo treba Komisiji podeliti pooblastilo za sprejemanje aktov v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije v zvezi s spremembami namenov opreme za carinske kontrole za dejavnosti, upravičene v okviru instrumenta, in seznama kazalnikov za merjenje uresničevanja posameznih ciljev. Zlasti je pomembno, da se Komisija pri svojem pripravljalnem delu ustrezno posvetuje, vključno na ravni strokovnjakov, in da se ta posvetovanja izvedejo v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016. Za zagotovitev enakopravnega sodelovanja pri pripravi delegiranih aktov Evropski parlament in Svet zlasti prejmeta vse dokumente sočasno s strokovnjaki iz držav članic, njuni strokovnjaki pa se sistematično lahko udeležujejo sestankov strokovnih skupin Komisije, ki zadevajo pripravo delegiranih aktov.

    (23)V skladu s finančno uredbo, Uredbo (EU, Euratom) št. 883/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 29 , Uredbo Sveta (Euratom, ES) št. 2988/95 30 , Uredbo Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 31 in Uredbo Sveta (EU) 2017/1939 32 bi bilo treba finančne interese Unije zaščititi s sorazmernimi ukrepi, ki vključujejo preprečevanje, odkrivanje, odpravljanje in preiskovanje nepravilnosti in goljufij, povračilo izgubljenih, neupravičeno izplačanih ali nepravilno porabljenih sredstev ter po potrebi naložitev upravnih sankcij. Zlasti lahko v skladu z Uredbo (EU, Euratom) št. 883/2013 in Uredbo (Euratom, ES) št. 2185/96 Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) izvaja upravne preiskave, vključno s pregledi in inšpekcijami na kraju samem, da bi ugotovil, ali je prišlo do goljufije, korupcije ali drugih kaznivih dejanj, ki škodijo finančnim interesom Unije. V skladu z Uredbo (EU) 2017/1939 lahko Evropsko javno tožilstvo (v nadaljnjem besedilu: EJT) preiskuje in preganja goljufije ter druga nezakonita ravnanja, ki škodijo finančnim interesom Unije, kot je določeno v Direktivi (EU) 2017/1371 Evropskega parlamenta in Sveta 33 . V skladu s finančno uredbo mora vsaka oseba ali subjekt, ki prejema sredstva Unije, v celoti sodelovati pri zaščiti finančnih interesov Unije ter Komisiji, uradu OLAF, EJT in Evropskemu računskemu sodišču podeliti potrebne pravice in dostop ter zagotoviti, da vse tretje osebe, ki so vključene v izvrševanje sredstev Unije, podelijo enakovredne pravice.

    (24)Za to uredbo se uporabljajo horizontalna finančna pravila, ki sta jih sprejela Evropski parlament in Svet na podlagi člena 322 Pogodbe o delovanju Evropske unije. Ta pravila so določena v finančni uredbi, pri čemer določajo zlasti postopek za pripravo in izvrševanje proračuna prek nepovratnih sredstev, javnih naročil, nagrad in posrednega izvrševanja ter urejajo nadzor odgovornosti finančnih akterjev. Pravila, sprejeta na podlagi člena 322 PDEU, se nanašajo tudi na zaščito proračuna Unije v primeru splošnih pomanjkljivosti v zvezi z načelom pravne države v državah članicah, saj je spoštovanje tega načela bistven predpogoj za dobro finančno poslovodenje in učinkovito financiranje EU.

    (25)Vrste financiranja in načine izvajanja na podlagi te uredbe bi bilo treba izbrati na podlagi tega, v kolikšnem obsegu se lahko z njimi dosežejo specifični cilji ukrepov in rezultati ob upoštevanju zlasti stroškov nadzora, upravnega bremena in pričakovanega tveganja neizpolnjevanja obveznosti. Pri tem bi bilo treba upoštevati tudi možnost uporabe pavšalnih zneskov, pavšalnih stopenj in stroškov na enoto ter financiranje, ki ni povezano s stroški, kot je navedeno v členu 125(1) finančne uredbe.

    (26)Ker cilja te uredbe, namreč vzpostavitve instrumenta, ki podpira carinsko unijo in carinske organe, države članice ne morejo zadovoljivo doseči same zaradi objektivnih neravnovesij, ki obstajajo med njimi na geografski ravni, temveč se lahko zaradi zagotavljanja enakovredne ravni in kakovosti carinskih kontrol, ki ju bosta pomagala doseči usklajen pristop in centralizirano financiranje, lažje doseže na ravni Unije, lahko Unija sprejme ukrepe v skladu z načelom subsidiarnosti, kot je določeno v členu 5 Pogodbe o Evropski uniji. V skladu z načelom sorazmernosti iz navedenega člena ta uredba ne presega tistega, kar je potrebno za doseganje navedenega cilja –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    POGLAVJE I

    SPLOŠNE DOLOČBE

    Člen 1

    Predmet urejanja

    1.S to uredbo se vzpostavi instrument za finančno podporo za opremo za carinske kontrole (v nadaljnjem besedilu: instrument) v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja (v nadaljnjem besedilu: Sklad) za zagotavljanje finančne podpore za nakup, vzdrževanje in posodabljanje opreme za carinske kontrole.

    2.S to uredbo se skupaj z Uredbo [2018/XXX], ki v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja vzpostavlja instrument za finančno podporo za upravljanje meja in vizumov 34 , vzpostavi Sklad.

    3.V Uredbi so določeni cilji instrumenta, proračun za obdobje 2021–2027, oblike financiranja Unije in pravila za zagotavljanje takega financiranja.

    Člen 2

    Opredelitev pojmov

    V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1)„carinski organi“ pomenijo organe, opredeljene v točki (1) člena 5 Uredbe (EU) št. 952/2013;

    (2)„carinske kontrole“ pomenijo določena dejanja, opredeljena v točki (3) člena 5 Uredbe (EU) št. 952/2013;

    (3)„oprema za carinske kontrole“ pomeni opremo, namenjeno predvsem opravljanju carinskih kontrol;

    (4)„mobilna oprema za carinske kontrole“ pomeni vsako prevozno sredstvo, ki poleg tega, da je premično, predstavlja kos opreme za carinske kontrole ali je popolnoma opremljeno z opremo za carinske kontrole;

    (5)„vzdrževanje“ pomeni izvajanje preventivnih, korektivnih in napovednih posegov, vključno z operativnimi in funkcijskimi pregledi, servisiranjem, popravili in remontom, vendar izključuje posodobitve, potrebne za ohranjanje ali povrnitev kosa opreme za carinske kontrole v specificirano stanje, v katerem je primerna za uporabo, da doseže najdaljšo možno življenjsko dobo;

    (6)„posodobitev“ pomeni razvojne posege, ki so potrebni, da se obstoječi kos opreme za carinske kontrole iz zastarelega stanja spravi v najsodobnejše specificirano stanje, v katerem je primeren za uporabo.

    Člen 3

    Cilji instrumenta

    1.V okviru Sklada za integrirano upravljanje meja je splošni cilj instrumenta podpirati carinsko unijo in carinske organe pri varovanju finančnih in gospodarskih interesov Unije in njenih držav članic, zagotoviti zaščito in varstvo v Uniji ter zaščititi Unijo pred nepravično in nezakonito trgovino ob hkratnem omogočanju zakonite poslovne dejavnosti.

    2.Specifični cilj programa je prispevati k ustreznim in enakovrednim carinskim kontrolam z nabavo, vzdrževanjem in posodabljanjem ustrezne, najnovejše in zanesljive opreme za carinske kontrole.

    Člen 4

    Proračun

    1.Finančna sredstva za izvajanje instrumenta za obdobje 2021–2027 znašajo 1 300 000 000 EUR v tekočih cenah.

    2.Znesek iz odstavka 1 lahko krije tudi odhodke za dejavnosti pripravljanja, spremljanja, kontrole, revizije, ocenjevanja in druge dejavnosti za upravljanje instrumenta ter ocenjevanje doseganja njegovih ciljev. Poleg tega lahko krije odhodke, povezane s študijami, srečanji strokovnjakov, ukrepi informiranja in komuniciranja, kolikor so povezane s cilji instrumenta, ter odhodke, povezane z informacijskotehnološkimi omrežji, ki se osredotočajo na obdelavo in izmenjavo podatkov, vključno s korporativnimi informacijskotehnološkimi orodji ter drugo tehnično in upravno pomočjo, potrebno v zvezi z upravljanjem instrumenta.

    Člen 5

    Izvajanje in oblike financiranja EU

    1.Instrument se izvaja z neposrednim upravljanjem v skladu s finančno uredbo.

    2.Z instrumentom se lahko zagotovi financiranje v kateri koli obliki iz finančne uredbe, zlasti v obliki nepovratnih sredstev.

    3.Kadar podprt ukrep vključuje nakup ali posodobitev opreme, Komisija vzpostavi mehanizem usklajevanja, ki zagotavlja učinkovitost in interoperabilnost vse opreme, kupljene s podporo programov in instrumentov Unije.

    POGLAVJE II

    UPRAVIČENOST

    Člen 6

    Upravičeni ukrepi

    1.Da bi bili ukrepi upravičeni do financiranja v okviru tega instrumenta, morajo izpolnjevati naslednje zahteve:

    (a)izvajajo cilje iz člena 3;

    (b)podpirajo nakup, vzdrževanje in posodobitev opreme za carinske kontrole, ki je namenjena za enega ali več naslednjih namenov carinskih kontrol:

    (1)neinvazivni pregledi;

    (2)odkrivanje skritih predmetov na ljudeh;

    (3)zaznavanje sevanja in odkrivanje nuklidov;

    (4)analiza vzorcev v laboratorijih;

    (5)vzorčenje in analiza vzorcev na terenu;

    (6)pregledi z ročno opremo.

    V Prilogi 1 je določen okvirni seznam opreme za carinske kontrole, ki se lahko uporablja za doseganje namenov carinskih kontrol iz točk (1) do (6).

    2.Z odstopanjem od odstavka 1 lahko ukrepi v ustrezno utemeljenih primerih krijejo tudi nakup, vzdrževanje in posodobitev opreme za carinske kontrole za preskušanje novih naprav ali novih funkcij v delovnih pogojih.

    3.Na Komisijo se prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 14 za spremembo namenov carinskih kontrol iz točke (b) odstavka 1 ter Priloge 1, kadar se smatra, da je takšen pregled potreben.

    4.Oprema za carinske kontrole, ki se financira v okviru tega instrumenta, se lahko poleg carinskih kontrol uporabi tudi za druge namene, vključno z nadzorom oseb v podporo nacionalnim organom za upravljanje meja in preiskavami.

    Člen 7

    Upravičeni subjekti

    Z odstopanjem od člena 197 finančne uredbe so upravičeni subjekti carinski organi držav članic, kadar predložijo informacije, potrebne za oceno potreb, kot je določeno v členu 11(3).

    Člen 8

    Stopnje sofinanciranja

    1.Z instrumentom se lahko financira do 80 % skupnih upravičenih stroškov ukrepa.

    2.Finančna sredstva, ki presegajo to zgornjo mejo, se odobrijo samo v ustrezno utemeljenih izjemnih okoliščinah.

    Člen 9

    Upravičeni stroški

    Naslednji stroški niso upravičeni do financiranja v okviru instrumenta:

    (a)stroški, povezani z nakupom zemljišč;

    (b)stroški v zvezi z infrastrukturo, kot so stavbe ali zunanji objekti ter pohištvo;

    (c)stroški, povezani z elektronskimi sistemi, razen programske opreme, ki je neposredno potrebna za uporabo opreme za carinske kontrole;

    (d)stroški omrežij, kot so zavarovani ali nezavarovani komunikacijski kanali ali naročnine;

    (e)stroški prevoznih sredstev, kot so vozila, letala ali ladje, razen mobilne opreme za carinske kontrole;

    (f)stroški potrošnega materiala, vključno z referenčnim materialom ali materialom za kalibracijo opreme za carinske kontrole;

    (g)stroški v zvezi z osebno zaščitno opremo.

    POGLAVJE III

    NEPOVRATNA SREDSTVA

    Člen 10

    Dodelitev, dopolnjevanje in kombinirano financiranje

    1.Nepovratna sredstva v okviru instrumenta se dodeljujejo in upravljajo v skladu z naslovom VIII finančne uredbe.

    2.V skladu s členom 195(f) finančne uredbe se nepovratna sredstva upravičenim subjektom iz člena 7 dodelijo brez razpisa za zbiranje predlogov.

    3.Z odstopanjem od člena 191 finančne uredbe lahko ukrep, ki je prejel prispevek v okviru programa Carina za sodelovanje na področju carin, ki je bil vzpostavljen z Uredbo (EU) [2018/XXX] 35 , ali katerega koli drugega programa Unije, prejme tudi prispevek v okviru instrumenta pod pogojem, da prispevki ne krijejo istih stroškov. Pravila vsakega programa Unije, iz katerega se prispeva, se uporabljajo za njegov prispevek k ukrepu. Kumulativno financiranje ne presega skupnih upravičenih stroškov ukrepa, podpora iz različnih programov Unije pa se lahko izračuna sorazmerno v skladu z dokumenti, v katerih so določeni pogoji za podporo.

    POGLAVJE IV

    NAČRTOVANJE, SPREMLJANJE IN OCENJEVANJE

    Člen 11

    Program dela

    1.Instrument se izvaja s programi dela iz člena 110(2) finančne uredbe.

    2.Komisija sprejme programe dela z izvedbenim aktom. Ta izvedbeni akt se sprejme v skladu s postopkom pregleda iz člena 15.

    3.Pri pripravo programov dela iz odstavka 1 se uporabi ocena potreb, ki zajema najmanj naslednje:

    (a)skupno kategorizacijo mejnih prehodov;

    (b)izčrpen seznam razpoložljive opreme za carinske kontrole;

    (c)skupno opredelitev minimalnega in optimalnega standarda opreme za carinske kontrole glede na kategorijo mejnih prehodov in

    (d)podrobno oceno finančnih potreb.

    Ocena potreb temelji na ukrepih, ki se izvajajo v okviru programa Carina 2020, vzpostavljenega z Uredbo (EU) št. 1294/2013 Evropskega parlamenta in Sveta 36 , ali v okviru programa Carina za sodelovanje na področju carin, vzpostavljenega z Uredbo (EU) [2018/XXX] 37 , in se redno posodablja, in sicer najmanj vsaka tri leta.

    Člen 12

    Spremljanje in poročanje

    1.Kazalniki za poročanje o napredku instrumenta pri doseganju splošnih in specifičnih ciljev iz člena 3 so določeni v Prilogi 2.

    2.Za zagotovitev učinkovite ocena napredka instrumenta pri doseganju ciljev se na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 14 za spremembo Priloge 2, pregled ali dopolnitev kazalnikov, kadar je to potrebno, ter dopolnitev te uredbe z določbami o vzpostavitvi okvira za spremljanje in ocenjevanje. 

    3.Sistem za poročanje o smotrnosti zagotavlja, da se podatki za spremljanje izvajanja in rezultatov instrumenta zbirajo uspešno, učinkovito in pravočasno. V ta namen se prejemnikom finančnih sredstev Unije naložijo sorazmerne zahteve glede poročanja.

    4.Zahteve glede poročanja iz odstavka 3 vključujejo vsaj letno sporočanje naslednjih informacij Komisiji, kadar stroški kosa opreme za carinske kontrole presegajo 10 000 EUR brez davkov:

    (a)datuma začetka in prenehanja uporabe opreme za carinske kontrole;

    (b)statističnih podatkov o uporabi opreme za carinske kontrole;

    (c)informacij o rezultatih uporabe opreme za carinske kontrole.

    Člen 13

    Ocenjevanje

    1.Ocene se opravijo pravočasno, da prispevajo k postopku odločanja.

    2.Vmesna ocena instrumenta se opravi, ko je na voljo dovolj informacij o izvajanju instrumenta, vendar najpozneje v štirih letih od začetka izvajanja instrumenta.

    3.Na koncu izvajanja instrumenta, vendar ne pozneje kot v štirih letih po zaključku obdobja iz člena 1, Komisija opravi končno oceno instrumenta.

    4.Komisija zaključke teh ocen skupaj s svojimi pripombami predloži Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij.

    POGLAVJE V

    IZVAJANJE PRENOSA POOBLASTILA IN POSTOPEK V ODBORU

    Člen 14

    Izvajanje prenosa pooblastila

    1.Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov je preneseno na Komisijo pod pogoji, določenimi v tem členu.

    2.Pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov iz členov 6(3) in 12(2) se prenese na Komisijo za obdobje do 31. decembra 2028.

    3.Prenos pooblastila iz členov 6(3) in 12(2) lahko kadar koli prekliče Evropski parlament ali Svet. S sklepom o preklicu preneha veljati prenos pooblastila iz navedenega sklepa. Sklep začne učinkovati dan po njegovi objavi v Uradnem listu Evropske unije ali na poznejši dan, ki je določen v navedenem sklepu. Sklep ne vpliva na veljavnost že veljavnih delegiranih aktov.

    4.Komisija se pred sprejetjem delegiranega akta posvetuje s strokovnjaki, ki jih imenujejo države članice, v skladu z načeli, določenimi v Medinstitucionalnem sporazumu z dne 13. aprila 2016 o boljši pripravi zakonodaje.

    5.Komisija takoj po sprejetju delegiranega akta o njem sočasno uradno obvesti Evropski parlament in Svet.

    6.Delegirani akt, sprejet na podlagi členov 6(3) in 12(2), začne veljati, če mu niti Evropski parlament niti Svet ne nasprotuje v roku dveh mesecev od uradnega obvestila Evropskemu parlamentu in Svetu o tem aktu ali če pred iztekom tega roka tako Evropski parlament kot Svet obvestita Komisijo, da mu ne bosta nasprotovala. Ta rok se na pobudo Evropskega parlamenta ali Sveta podaljša za dva meseca.

    Člen 15

    Postopek v odboru

    1.Komisiji pomaga Odbor za program Carina iz člena 18 Uredbe (EU) [2018/XXX] 38 .

    2.Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 5 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    POGLAVJE VI

    PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

    Člen 16

    Informiranje, komuniciranje in oglaševanje

    1.Prejemniki finančnih sredstev Unije potrdijo izvor in zagotovijo prepoznavnost financiranja Unije (zlasti pri promoviranju ukrepov in njihovih rezultatov) z zagotavljanjem jasnih, učinkovitih in sorazmernih ciljno usmerjenih informacij različnemu občinstvu, vključno z mediji in javnostjo.

    2.Komisija izvaja ukrepe informiranja in komuniciranja v zvezi s instrumentom ter njegovimi ukrepi in rezultati. Finančna sredstva, dodeljena instrumentu, prispevajo tudi k institucionalnemu komuniciranju o političnih prednostnih nalogah Unije, kolikor so povezane s cilji iz člena 3.

    Člen 17

    Prehodne določbe

    Po potrebi se lahko v proračun po letu 2027 knjižijo odobritve za kritje odhodkov iz člena 4(2), da se omogoči upravljanje ukrepov, ki ne bodo zaključeni do 31. decembra 2027.

    Člen 18

    Začetek veljavnosti

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Strasbourgu,

    Za Evropski parlament    Za Svet

    Predsednik    Predsednik

    OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

    1.OKVIR PREDLOGA/POBUDE

    1.1.Naslov predloga/pobude

    1.2.Zadevna področja v strukturi ABM/ABB

    1.3.Vrsta predloga/pobude

    1.4.Cilji

    1.5.Utemeljitev predloga/pobude

    1.6.Trajanje ukrepa in finančnih posledic

    1.7.Načrtovani načini upravljanja

    2.UKREPI UPRAVLJANJA

    2.1.Pravila o spremljanju in poročanju

    2.2.Upravljavski in kontrolni sistemi

    2.3.Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

    3.OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

    3.1.Zadevni razdelki večletnega finančnega okvira in odhodkovne proračunske vrstice

    3.2.Ocenjene posledice za odhodke 

    3.2.1.Povzetek ocenjenih posledic za odhodke

    3.2.2.Ocenjene posledice za odobritve za poslovanje

    3.2.3.Ocenjene posledice za odobritve za upravne zadeve

    3.2.4.Skladnost z veljavnim večletnim finančnim okvirom

    3.2.5.Udeležba tretjih oseb pri financiranju

    3.3.Ocenjene posledice za prihodke

    OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA

    1.OKVIR PREDLOGA/POBUDE

    1.1.Naslov predloga/pobude

    Predlog uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za notranjo varnost

    1.2.Zadevna področja (programski sklop)

    11 Upravljanje meja

    11.02 Sklad za integrirano upravljanje meja

    11.02.11 Instrument za opremo za carinske kontrole

    1.3.Predlog/pobuda se nanaša na:

    X nov ukrep. 

     nov ukrep na podlagi pilotnega projekta / pripravljalnega ukrepa 39 . 

     podaljšanje obstoječega ukrepa. 

     združitev ali preusmeritev enega ali več ukrepov v drug/nov ukrep. 

    1.4.Utemeljitev predloga/pobude

    1.4.1.Potrebe, ki jih je treba zadovoljiti kratkoročno ali dolgoročno, vključno s podrobno časovnico za uvajanje ustreznih ukrepov za izvajanje pobude

    Instrument se bo izvajal prek izvedbenega akta o sprejetju programa dela. Sprejetje je predvideno za prvo četrtletje leta 2021 po oceni potreb (v okviru sedanjega programa Carina 2020) in posvetovanju z Odborom za program Carina. Program dela se bodo izvajal s sklenitvijo sporazumov o dodelitvi nepovratnih sredstev z upravičenci najpozneje v drugem četrtletju leta 2021.

    1.4.2.Dodana vrednost ukrepanja Unije (ki je lahko posledica različnih dejavnikov, npr. boljšega usklajevanja, pravne varnosti, večje učinkovitosti ali dopolnjevanja). Za namene te točke je „dodana vrednost ukrepanja Unije“ vrednost, ki izhaja iz ukrepanja Unije in predstavlja dodatno vrednost poleg tiste, ki bi jo sicer ustvarile države članice same.

    Razlogi za ukrepanje na evropski ravni (predhodno): Komisija priznava potrebo po izboljšanju enakovrednosti izvajanja carinskih kontrol v državah članicah, da se prepreči preusmerjanje tokov blaga proti najšibkejšim točkam, zato predlaga ta novi instrument. Zagotavljanje enakovredne carinske opreme in infrastrukture je pomemben del odpravljanja trenutnega neravnovesja. To neravnovesje je delno posledica razlik v zmogljivostih in sredstvih, ki so na voljo v državah članicah. Njihova sposobnost odzivanja na izzive, ki nastajajo zaradi nenehno spreminjajočih se svetovnih poslovnih modelov in dobavnih verig, ni odvisna le od ljudi, ampak tudi od razpoložljivosti sodobne in zanesljive opreme za kontrole. Vse večje količine blaga skupaj z naraščajočo potrebo po nadzoru na mejah poudarjajo tradicionalno funkcijo carinskih organov pri pobiranju prihodkov, pa tudi potrebo po znatni okrepitvi nadzora blaga, ki vstopa in izstopa na zunanjih mejah EU, za zagotovitev varnosti in stabilnosti. Hkrati te kontrole, ki urejajo pretok blaga prek zunanjih meja, ne bi smele ovirati zakonite trgovine, temveč jo poenostavljati.

    Pričakovana ustvarjena dodana vrednost na ravni Unije (naknadno): Doseganje tega v okviru carinske unije se lahko doseže le z zagotovitvijo, da je tudi najšibkejši člen dovolj močen, da bo opravljal svoje naloge. Instrument bo tako podprl carinsko unijo ter bo dopolnjeval predvsem ukrepe programa Carina.

    1.4.3.Spoznanja iz podobnih izkušenj v preteklosti

    Ni relevantno.

    1.4.4.Skladnost in možnosti sinergij z drugimi ustreznimi instrumenti

    Instrument je tesno povezan z novim programom Carina, ki se uporabi pri oceni potreb. Poleg tega je povezan z dejavnostmi, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) na področju boja proti goljufijam za zaščito finančnih interesov Unije v skladu s členom 325 PDEU.

    1.5.Trajanje ukrepa in finančnih posledic

    X Časovno omejeno

    X    traja od 1. januarja 2021 do 31. decembra 2027.

    X    finančne posledice med letoma 2021 in 2027 za odobritve za prevzem obveznosti ter med letoma 2021 in 2030 za odobritve plačil.

     Časovno neomejeno

    izvajanje z obdobjem uvajanja med letoma LLLL in LLLL,

    ki mu sledi izvajanje v celoti.

    1.6.Načrtovani načini upravljanja 40  

    X Neposredno upravljanje – Komisija:

    X z lastnimi službami, vključno z zaposlenimi v delegacijah Unije,

       prek izvajalskih agencij.

     Deljeno upravljanje z državami članicami.

     Posredno upravljanje s poverjanjem nalog izvrševanja proračuna:

    tretjim državam ali organom, ki jih te imenujejo,

    mednarodnim organizacijam in njihovim agencijam (navedite),

    EIB in Evropskemu investicijskemu skladu,

    organom iz členov 70 in 71 finančne uredbe,

    subjektom javnega prava,

    subjektom zasebnega prava, ki opravljajo javne storitve, kolikor ti subjekti zagotavljajo ustrezna finančna jamstva,

    subjektom zasebnega prava države članice, ki so pooblaščeni za izvajanje javno-zasebnih partnerstev in ki zagotavljajo ustrezna finančna jamstva,

    osebam, pooblaščenim za izvajanje določenih ukrepov SZVP v skladu z naslovom V PEU in opredeljenim v zadevnem temeljnem aktu.

    Pri navedbi več kot enega načina upravljanja je treba to natančneje obrazložiti v oddelku „opombe“.

    Opombe

    2.UKREPI UPRAVLJANJA

    2.1.Pravila o spremljanju in poročanju

    Navedite pogostost in pogoje.

    Vmesna ocena o doseganju ciljev instrumenta, njegovi učinkovitosti in njegovi dodani vrednosti na ravni Unije bo opravljena, ko bo na voljo dovolj informacij o izvajanju instrumenta, vendar najpozneje v štirih letih od začetka izvajanja instrumenta.

    V končni oceni bi morali biti zajeti dolgoročni učinki in posledice instrumenta za trajnost. Opravi se ob koncu izvajanja instrumenta, vendar najpozneje štiri leta po koncu obdobja financiranja.

    Navedene ocene bi morale med drugim temeljiti na kazalnikih, določenih za spremljanje in poročanje.

    2.2.Upravljavski in kontrolni sistemi

    2.2.1.Utemeljitev načinov upravljanja, mehanizmov financiranja, načinov plačevanja in predlagane strategije kontrol

    Kar zadeva komponento opreme za carinske kontrole, je prednostna možnost neposredno upravljanje, in sicer z zagotavljanjem nepovratnih sredstev nacionalnim organom za nakup, vzdrževanje in razvoj opreme za carinske kontrole.

    Cilj te nove pobude EU je obravnavati trenutna neravnotežja med državami članicami in zagotoviti enakovrednost pri izvajanju carinskih kontrol v vsej carinski uniji. Očitno je, da takšen cilj zahteva usklajevanje prek nacionalnih meja, za kar je najprimernejši centraliziran pristop z neposrednim upravljanjem. Ker bi morali nacionalni organi – in ne Unija – še naprej sami neposredno posedovati opremo, ki jo uporabljajo za izvajanje svojih nalog na mejah EU, bi bilo posredovanje EU v obliki nepovratnih sredstev za države članice za podporo pri nakupu, vzdrževanju in razvoju opreme za carinske kontrole, ki bi moralo biti skladno s predhodno opredeljenimi standardi glede na tip meje.

    Neposredno upravljanje je mehanizem za izvajanje obstoječih ukrepov na področju carine, bodisi v okviru programa Carina bodisi v okviru programa Herkul III. Prav tako je ustrezen pristop, saj bo v zadevnem primeru vključeno le omejeno število upravičencev, 27 držav članic, kar omogoča uporabo več poenostavitev, predvidenih v finančni uredbi in njenih pravilih za izvajanje, zlasti izjem od razpisov za zbiranje predlogov.

    Da bi gradili na znanju in operativnih izkušnjah nacionalnih organov in s tem izpolnili njihove dejanske potrebe, bodo neposredno upravljanje s strani Komisije podpirale skupine strokovnjakov, sestavljene iz strokovnjakov držav članic za pripravljalne naloge (npr. oceno potreb in opredelitev standardov minimalne opreme glede na tip meje). Končno odločitev o politiki bo sprejela Komisija, ki bo v postopku komitologije dodelila sredstva v obliki nepovratnih sredstev na podlagi prednostnih nalog carinske politike, groženj in količin.

    Upoštevalo se bo tudi sofinanciranje – tj. nacionalni prispevki poleg posredovanja EU – in predhodne pogojenosti, kot so prikaz ustrezne upravne zmogljivosti, na primer z vidika števila ter spretnosti in znanj zaposlenih. To zagotavlja, da bo zagotavljanje opreme za carinske kontrole potekalo le s popolno zavezanostjo držav članic in ob izpolnjevanju pogojev, s čimer se bo zagotovila dejanska uporaba opreme in dejanski učinek posredovanja EU.

    Za nepovratna sredstva je predvideno predhodno financiranje, vendar bi bilo precej omejeno (približno 20 %, se določi v programih dela) v prvem letu izvajanja sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev, ker je javno naročanje opreme za carinske kontrole s strani carinskih organov običajno dolgotrajen postopek in bo zato običajno trajal dlje od prvega leta veljavnosti sporazuma o dodelitvi nepovratnih sredstev.

    Končna plačila/izterjave nepovratnih sredstev se izvedejo na podlagi finančnih poročil in naknadnih revizij na kraju samem.

    Ker je ta instrument nov program, bo strategijo kontrol najverjetneje treba izpopolniti skozi čas glede na začetne rezultate. Konkretno, temeljila bo na dvojnem pristopu:

    nacionalna finančna poročila se zaključijo po pregledu dokumentacije, ki mu sledi končni nalog za plačilo/izterjavo (s čimer se zmanjšajo zamude pri plačilih); navedeni nalogi za plačila/izterjavo ostanejo potrjeni na podlagi predhodnih kontrol v finančnih tokovih;

    navedene kontrole so podprte z naknadnimi revizijami na kraju samem v državah članicah; cilj GD TAXUD so revizije na kraju samem v približno polovici držav članic vsako leto.

    2.2.2.Podatki o ugotovljenih tveganjih in vzpostavljenih sistemih notranjih kontrol za njihovo zmanjševanje

    Tveganja, povezana s finančnimi transakcijami za izvajanje programa, so omejena, zlasti ker:

    so upravičenke carinske uprave držav članic – v takem primeru ni razpisov za zbiranje predlogov;

    bo financiranje v programu dela osredotočeno na natančno opredeljene in skupne prednostne naloge na podlagi ocene potreb in bo zato večina ukrepov primerljivih med državami članicami, odstopanja pa bodo vidna in zlahka prepoznavna;

    bo uporaba elektronskega sistema za beleženje ukrepov in pripravo finančnih poročil obvezna – ta sistem vključuje različne kontrole in bo olajšal spremljanje odhodkov;

    se pričakuje, da bo financiranje osredotočeno predvsem na drage kose opreme za carinske kontrole, zaradi česar se bo zmanjšalo število posameznih kosov, ki se bodo kupili, vzdrževali ali posodobili, s čimer bi se olajšala spremljanje in nadzor;

    so minimalne obveznosti poročanja že predvidene v predlogu in bodo dopolnjene v programih dela in sporazumih o dodelitvi nepovratnih sredstev, da se omejijo ali zmanjšajo možna tveganja.

    2.2.3.

    2.2.4.Ocena in utemeljitev stroškovne učinkovitosti kontrol (razmerje „stroški kontrol ÷ vrednost z njo povezanih upravljanih sredstev“) ter ocena pričakovane stopnje tveganja napake (ob plačilu in ob zaključku)

    Skupni letni stroški kontrol v okviru prejšnjega programa Carina bodo po pričakovanjih ostali precej omejeni glede na omejeno tveganje napak, kot je navedeno zgoraj, zaradi narave in načina izvajanja povezanih finančnih transakcij.

    S sistemom splošnih notranjih kontrol na podlagi temeljitih predhodnih preverjanj, vključenih v finančne tokove, naj bi se morebitne napake odpravile pred plačilom/zaključkom. Naknadne kontrole nepovratnih sredstev na kraju samem zaradi močnega odvračilnega učinka nadalje zmanjšujejo morebitno tveganje napake pri plačilu/zaključku.

    Za primerjavo, v prejšnjem programu Carina se je uporabljena strategija kontrole izkazala kot uspešna in učinkovita, stroški kontrol pa so bili omejeni. Ker se bodo pri tem novem instrumentu uporabili isti sistemi kontrol, bodo pričakovani stroški kontrol in pričakovana stopnja tveganja napak pri plačilu/zaključku v okviru novega instrumenta podobni.

    2.3.Ukrepi za preprečevanje goljufij in nepravilnosti

    Navedite obstoječe ali načrtovane preprečevalne in zaščitne ukrepe, npr. iz strategije za boj proti goljufijam.

    Strategija GD TAXUD za boj proti goljufijam se osredotoča na razvoj močne kulture za boj proti goljufijam znotraj generalnega direktorata z dejavnostmi za ozaveščanje o morebitnih tveganjih goljufij in etičnim ravnanjem osebja GD TAXUD. V strategiji sta poleg tega obravnavana dejavno sodelovanje z uradom OLAF in vključitev vidikov goljufij v cikel strateškega načrtovanja in programiranja generalnega direktorata.

    3.OCENA FINANČNIH POSLEDIC PREDLOGA/POBUDE

    3.1.Zadevni razdelek večletnega finančnega okvira in predlagane nove odhodkovne proračunske vrstice

    Razdelek večletnega finančnega okvira

    Proračunska vrstica

    Vrsta
    odhodkov

    Prispevek

    številka

    dif./nedif. 41

    držav Efte 42

    držav kandidatk 43

    tretjih držav

    po členu [21(2)(b)] finančne uredbe

    4

    11.01.02 Odhodki za podporo instrumentu za opremo za carinske kontrole

    nedif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    4

    11.02.11 Instrument za opremo za carinske kontrole

    dif.

    NE

    NE

    NE

    NE

    3.2.Ocenjene posledice za odhodke

    3.2.1.Povzetek ocenjenih posledic za odhodke

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Razdelek večletnega finančnega
    okvira

    4

    „Migracije in upravljanje meja“

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po letu 2027

    SKUPAJ

    Odobritve za poslovanje 11.02.11

    obveznosti

    (1)

    174,903

    178,403

    181,973

    185,614

    189,329

    193,117

    195,961

    1 299,300

    plačila 44

    (2)

    42,481

    129,274

    162,474

    170,688

    175,066

    178,602

    182,209

    258,506

    1 299,300

    Odobritve za upravne zadeve, ki se financirajo iz sredstev instrumenta 45 - 46 11.01.02

    obveznosti = plačila

    (3)

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Odobritve za sredstva instrumenta SKUPAJ

    obveznosti

    =1+3

    175,003

    178,503

    182,073

    185,714

    189,429

    193,217

    196,061

    1 300,000

    plačila

    =2+3

    42,581

    129,374

    162,574

    170,788

    175,166

    178,702

    182,309

    258,506

    1 300,000





    Razdelek večletnega finančnega
    okvira

    7

    „Upravni odhodki“

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po letu 2027

    SKUPAJ

    Človeški viri

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    25,025

    Drugi upravni odhodki

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Odobritve iz RAZDELKA 7 večletnega finančnega okvira SKUPAJ

    (obveznosti skupaj = plačila skupaj)

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    25,725

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po letu 2027

    SKUPAJ

    Odobritve iz
    vseh RAZDELKOV
    večletnega finančnega okvira
    SKUPAJ

    obveznosti

    178,678

    182,178

    185,748

    189,389

    193,104

    196,892

    199,736

     

    1 325,725

    plačila

    46,256

    133,049

    166,249

    174,463

    178,841

    182,377

    185,984

    258,506

    1 325,725

    3.2.2.Povzetek ocenjenih posledic za odobritve za upravne zadeve

       Za predlog/pobudo niso potrebne odobritve za upravne zadeve.

    X    Za predlog/pobudo so potrebne odobritve za upravne zadeve, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Leto

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SKUPAJ

    RAZDELEK 7
    večletnega finančnega okvira SKUPAJ

    Človeški viri

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    25,025

    Drugi upravni odhodki

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Seštevek za RAZDELEK 7
    večletnega finančnega okvira SKUPAJ

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    25,725

    Odobritve zunaj RAZDELKA 7 47
    večletnega finančnega okvira

    Človeški viri

    Drugi
    upravni odhodki

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Seštevek za
    odobritve zunaj RAZDELKA 7
    večletnega finančnega okvira

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    SKUPAJ

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    26,425

    Potrebe po odobritvah za človeške vire in druge upravne odhodke se krijejo z odobritvami GD, ki so že dodeljene za upravljanje ukrepa in/ali so bile prerazporejene znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v okviru postopka letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    3.2.2.1.Ocenjene potrebe po človeških virih

       Za predlog/pobudo niso potrebni človeški viri.

    X    Za predlog/pobudo so potrebni človeški viri, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    ocena, izražena v ekvivalentu polnega delovnega časa

    Leto

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    • Delovna mesta v skladu s kadrovskim načrtom (uradniki in začasni uslužbenci)

    Sedež in predstavništva Komisije

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    Delegacije

    Raziskave

    Zunanji sodelavci (v ekvivalentu polnega delovnega časa: EPDČ) – PU, LU, NNS, ZU in MSD  48

    Razdelek 7

    Financirano iz RAZDELKA 7 večletnega finančnega okvira 

    – na sedežu

    – na delegacijah

    Financirano iz sredstev instrumenta  49

    – na sedežu

    – na delegacijah

    Raziskave

    Drugo (navedite)

    SKUPAJ

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    Potrebe po človeških virih se krijejo z osebjem GD, ki je že dodeljeno za upravljanje ukrepa in/ali je bilo prerazporejeno znotraj GD, po potrebi skupaj z dodatnimi viri, ki se lahko pristojnemu GD dodelijo v okviru postopka letne dodelitve virov glede na proračunske omejitve.

    Opis nalog:

    Uradniki in začasni uslužbenci

    Za upravljanje instrumenta in njegovega izvajanja bo potrebno dodatno osebje. To bo vključevalo med drugim naslednje naloge:

    – pripravo, nadzor in usklajevanje ocene potreb: popis, tipologija in standard, analiza vrzeli in ocena potrebnih sredstev za vse tipe mej (kopenske, morske, zračne, poštna vozlišča);

    – načrtovanje programov: horizontalno usklajevanje (zlasti ocena groženj in obsegov), priprava programa dela in povezanih postopkov (komitologija) ter priprava in pogajanja o sporazumih o dodelitvi nepovratnih sredstev;

    – izvajanje: spremljanje in podpora (npr. skupna javna naročila) izvajanja s strani carinskih organov;

    – poročanje ter kontrolo/revizijo.

    Zunanji sodelavci

    Ni relevantno.

    3.2.3.Udeležba tretjih oseb pri financiranju

    V predlogu/pobudi:

    X    ni načrtovano sofinanciranje tretjih oseb.

       je načrtovano sofinanciranje, kot je ocenjeno v nadaljevanju:

    odobritve v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Leto

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SKUPAJ

    Navedite organ, ki bo sofinanciral predlog/pobudo 

    Sofinancirane odobritve SKUPAJ

    3.3.Ocenjene posledice za prihodke

       Predlog/pobuda nima finančnih posledic za prihodke.

    X    Predlog/pobuda ima finančne posledice, kot je pojasnjeno v nadaljevanju:

    X        za lastna sredstva,

       za druge prihodke.

    navedite, ali so prihodki dodeljeni za odhodkovne vrstice    

    v mio. EUR (na tri decimalna mesta natančno)

    Prihodkovna proračunska vrstica

    Posledice predloga/pobude 50

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Člen ………….

    Za namenske prejemke navedite zadevne odhodkovne proračunske vrstice.

    Ni relevantno.

    Druge opombe (npr. metoda/formula za izračun posledic za prihodke ali druge informacije).

    Instrument bo posredno vplival na vire tradicionalnih lastnih sredstev Unije, saj se pričakuje, da bodo učinkovitejše carinske kontrole privedle do povečanja carin. Vendar takšnega učinka ni mogoče izmeriti.

    (1)    COM(2018) 322 final.
    (2)    Program Carina je bila ustanovljen leta 1991 s Sklepom Sveta z dne 20. junija 1991 o sprejetju programa ukrepov Skupnosti v zvezi s poklicnim usposabljanjem carinskih uradnikov (program Matthaeus); pozneje je bil nadomeščen s programom Carina, vzpostavljenim z Odločbo 210/97/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. decembra 1996 o sprejetju akcijskega programa za carino v Skupnosti (Carina 2000), in njegovimi nasledniki, vzpostavljenimi z odločbami št. 105/2000/ES, št. 253/2003/ES, št. 624/2007/ES in Uredbo (EU) št. 1294/2013.
    (3)    Uredba (EU) št. 250/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o uvedbi programa za spodbujanje dejavnosti na področju zaščite finančnih interesov Evropske unije (program Herkul III) in razveljavitvi Sklepa št. 804/2004/ES (UL L 84, 20.3.2014, str. 6).
    (4)    Uredba (EU) 2017/825 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. maja 2017 o vzpostavitvi programa za podporo strukturnim reformam za obdobje 2017–2020 ter o spremembi uredb (EU) št. 1303/2013 in (EU) št. 1305/2013 (UL L 129, 19.5.2017, str. 1).
    (5)     https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/funding-opportunities/funding-programmes/overview-funding-programmes/european-structural-and-investment-funds_sl  
    (6)     https://www.consilium.europa.eu/media/22301/st09581en17-vf.pdf in http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7586-2017-INIT/sl/pdf  
    (7)    Skupina za carinsko politiko je strokovna skupina, ki jo je ustanovila Komisija za svetovanje Komisiji pri vprašanjih v zvezi s strateškimi vprašanji glede carinske politike, za spremljanje razvoja različnih vidikov carinske politike in za lažjo izmenjavo mnenj med državami članicami. Več informacij: http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=944&Lang=SL .
    (8)    COM(2016) 813 final.
    (9)    Glej na primer: Resolucija Evropskega parlamenta o reševanju izzivov pri izvajanju carinskega zakonika EU (2016/3024(RSP)).
    (10)    Uredba (EU) 2016/1624 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o evropski mejni in obalni straži ter spremembi Uredbe (EU) 2016/399 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 863/2007 Evropskega parlamenta in Sveta, Uredbe Sveta (ES) št. 2007/2004 in Odločbe Sveta 2005/267/ES (UL L 251, 16.9.2016, str. 1).
    (11)    V predlogu (COM(2018) 325 final) za sklep Sveta o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije se predlaga znižanje zneska, ki ga države članice zadržijo za stroške pobiranja prihodkov, z 20 % na prvotnih 10 %.
    (12)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/expert-teams-europa_en  
    (13)    Medinstitucionalni sporazum med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016 (UL L 123, 12.5.2016, str. 1).
    (14)    COM(2018) 473.
    (15)    COM(2018) 442.
    (16)    UL C , , str. .
    (17)    Priloga k letnemu poročilu o uspešnosti carinske unije za leto 2016 je na voljo na: https://ec.europa.eu/info/publications/annual-activity-report-2016-taxation-and-customs-union_sl .
    (18)     https://www.consilium.europa.eu/media/22301/st09581en17-vf.pdf in http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7586-2017-INIT/sl/pdf .
    (19)    Uredba (EU) št. 952/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. oktobra 2013 o carinskem zakoniku Unije (UL L 269, 10.10.2013, str. 1).
    (20)    COM(2018) 473.
    (21)    Medinstitucionalni sporazum z dne 2. decembra 2013 med Evropskim parlamentom, Svetom in Komisijo o proračunski disciplini, sodelovanju v proračunskih zadevah in dobrem finančnem poslovodenju (UL C 373, 20.12.2013, str. 1).
    (22)    COM(2016) 605.
    (23)    COM(2018) 442.
    (24)    COM(2018) 435.
    (25)    COM(2018) 473.
    (26)    Uredba (EU) 2016/1624 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. septembra 2016 o evropski mejni in obalni straži ter spremembi Uredbe (EU) 2016/399 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 863/2007 Evropskega parlamenta in Sveta, Uredbe Sveta (ES) št. 2007/2004 in Odločbe Sveta 2005/267/ES (UL L 251, 16.9.2016, str. 1).
    (27)    Uredba (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije (UL L 55, 28.2.2011, str. 13).
    (28)    Medinstitucionalni sporazum med Evropskim parlamentom, Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo o boljši pripravi zakonodaje z dne 13. aprila 2016 (UL L 123, 12.5.2016, str. 1).
    (29)    Uredba (EU, Euratom) št. 883/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. septembra 2013 o preiskavah, ki jih izvaja Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF), ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1073/1999 Evropskega parlamenta in Sveta in Uredbe Sveta (Euratom) št. 1074/1999 (UL L 248, 18.9.2013, str. 1).
    (30)    Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 2988/95 z dne 18. decembra 1995 o zaščiti finančnih interesov Evropskih skupnosti (UL L 312, 23.12.1995, str. 1).
    (31)    Uredba Sveta (Euratom, ES) št. 2185/96 z dne 11. novembra 1996 o pregledih in inšpekcijah na kraju samem, ki jih opravlja Komisija za zaščito finančnih interesov Evropskih skupnosti pred goljufijami in drugimi nepravilnostmi (UL L 292, 15.11.1996, str. 2).
    (32)    Uredba Sveta (EU) 2017/1939 z dne 12. oktobra 2017 o izvajanju okrepljenega sodelovanja v zvezi z ustanovitvijo Evropskega javnega tožilstva (EJT) (UL L 283, 31.10.2017, str. 1).
    (33)    Direktiva (EU) 2017/1371 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. julija 2017 o boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom Unije, z uporabo kazenskega prava (UL L 198, 28.7.2017, str. 29).
    (34)    COM(2018) 473.
    (35)    COM(2018) 442.
    (36)    Uredba (EU) št. 1294/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. decembra 2013 o uvedbi akcijskega programa za carino v Evropski uniji za obdobje 2014–2020 (Carina 2020) in razveljavitvi Odločbe št. 624/2007/ES (UL L 347, 20.12.2013, str. 209).
    (37)    COM(2018) 442.
    (38)    COM(2018) 442.
    (39)    Po členu 58(2)(a) oz. (b) finančne uredbe.
    (40)    Pojasnila o načinih upravljanja in sklici na finančno uredbo so na voljo na spletišču BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx.  
    (41)    Dif. = diferencirana sredstva / nedif. = nediferencirana sredstva.
    (42)    Efta: Evropsko združenje za prosto trgovino.
    (43)    Države kandidatke in po potrebi potencialne kandidatke z Zahodnega Balkana.
    (44)    Plačilni profil za ta novi program v večletnem finančnem okviru za obdobje 2021–2027 temelji na ekstrapolaciji preteklih plačilnih profilov programov s podobnimi mehanizmi za izvajanja v primerljivih področjih politike, zlasti na področju carine, obdavčitve in boja proti goljufijam, za obdobje 2007–2017.
    (45)    Tehnična in/ali upravna pomoč ter odhodki za podporo izvajanja programov in/ali ukrepov EU (prej vrstice BA), posredne raziskave, neposredne raziskave.
    (46)    Primeri: prevodi, omrežja IT in sistemi za upravljanje instrumenta (ABAC, eGrants, AGM ...).
    (47)    Tehnična in/ali upravna pomoč ter odhodki za podporo izvajanja programov in/ali ukrepov EU (prej vrstice BA), posredne raziskave, neposredne raziskave.
    (48)    PU = pogodbeni uslužbenec; LU = lokalni uslužbenec; NNS = napoteni nacionalni strokovnjak; ZU = začasni uslužbenec; MSD = mladi strokovnjak na delegaciji.
    (49)    Dodatna zgornja meja za zunanje sodelavce v okviru odobritev za poslovanje (prej vrstice BA).
    (50)    Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (carine, prelevmani na sladkor) se navedejo neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku stroškov pobiranja.
    Top

    Strasbourg,12.6.2018

    COM(2018) 474 final

    PRILOGI

    k predlogu

    UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o vzpostavitvi instrumenta za finančno podporo za opremo za carinske kontrole v okviru Sklada za integrirano upravljanje meja

    {SWD(2018) 347}
    {SWD(2018) 348}
    {SEC(2018) 315}


    PRILOGA 1

    Okvirni seznam opreme za carinske kontrole glede na namen carinske kontrole
    iz člena 6(1)(b)

    NAMEN CARINSKE KONTROLE

    OPREMA ZA CARINSKE KONTROLE

    KATEGORIJA

    UPORABA

    Neinvazivni pregledi

    visokoenergijski rentgenski skener

    zabojniki, tovornjaki, železniški vagoni

    nizkoenergijski rentgenski skener

    palete, škatle in paketi

    potniška prtljaga

    rentgenski žarki s povratnim sipanjem

    zabojniki

    tovornjaki

    vozila

    drugo

    sistem za avtomatsko prepoznavanje registrskih tablic/zabojnikov

    tehtnice za tehtanje vozil

    viličarji in podobna mobilna oprema za carinski nadzor

    Odkrivanje skritih predmetov na ljudeh 1

    rentgenski portal, ki zazna povratno sipanje

    uporabljajo se predvsem na letališčih za zaznavanje skritih predmetov na ljudeh (drog, razstreliva, denarja)

    telesni skener

    Zaznavanje sevanja in identifikacija nuklidov

    odkrivanje sevanja in jedrskih snovi

    osebni detektor sevanja

    ročni detektor sevanja

    naprava za identifikacijo izotopov (RIID)

    portal za zaznavanje sevanja (RPM)

    spektometrična vrata za identifikacijo izotopov (SPM)

    Analiza vzorcev v laboratorijih

    identifikacija, kvantifikacija in preverjanje različnega blaga

    plinska in tekočinska kromatografija (GC, LC, HPLC ...)

    spektrometrija in tehnike v kombinaciji s spektrometrijo (IR, ramanska, UV-VIS, fluorescenca, GC-MS ...)

    rentgenska oprema (XRF ...)

    spektroskopija z jedrsko magnetno resonanco in analize stabilnih izotopov

    druga laboratorijska oprema (atomska absorpcijska spektrometrija, analizator destilacije, diferenčna dinamična kalorimetrija, elektroforeza, mikroskop, tekočinski scintilacijski števec, cigaretni dimni stroj ...)

    NAMEN CARINSKE KONTROLE

    OPREMA ZA CARINSKI NADZOR

    KATEGORIJA

    UPORABA

    Vzorčenje in analiza vzorcev na terenu

    odkrivanje sledi na podlagi spektrometrije mobilnosti ionov

    prenosna oprema za pregledovanje sledi določenih nevarnih snovi

    odkrivanje sledi s psi

    uporablja se za različna tveganja pri malih in večjih objektih

    vzorčenje

    orodja za jemanje vzorcev, komora za odsesavanje dima, škatla z rokavicami

    mobilni laboratoriji

    vozilo s popolno opremo za analizo vzorcev na terenu

    [analiza organskih materialov, kovin in zlitin] ročni detektorji

    kemični kolorimetrični testi

    ramanska spektroskopija

    infrardeča spektroskopija

    rentgenska fluorescenca

    detektorji plina za zabojnike

    Pregledi z ročnimi napravami

    osebno ročno orodje

    žepna orodja

    avtomehanično orodje

    teleskopsko ogledalo

    naprave

    endoskop

    stacionarni ali ročni detektor kovin

    kamere za pregledovanje podvozja vozil

    ultrasonična naprava

    merilnik gostote

    drugo

    podvodna preiskava

    PRILOGA 2

    Kazalniki

    Specifični cilj: prispevati k ustreznim in enakovrednim carinskim kontrolam z nabavo, vzdrževanjem in posodabljanjem ustrezne, najnovejše in zanesljive opreme za carinski nadzor

    1.Razpoložljiva oprema

    (a)razpoložljivost opreme za carinski nadzor, ki izpolnjuje dogovorjene standarde, na kopenskih mejnih prehodih (po vrstah opreme);

    (b)razpoložljivost opreme za carinski nadzor, ki izpolnjuje dogovorjene standarde, na morskih mejnih prehodih (po vrstah opreme);

    (c)razpoložljivost opreme za carinski nadzor, ki izpolnjuje dogovorjene standarde, na zračnih mejnih prehodih (po vrstah opreme);

    (d)razpoložljivost opreme za carinski nadzor, ki izpolnjuje dogovorjene standarde, na poštnih mejnih prehodih (po vrstah opreme);

    (e)razpoložljivost opreme za carinski nadzor, ki izpolnjuje dogovorjene standarde, na železniških mejnih prehodih (po vrstah opreme).

    (1)    Predmet veljavnih zakonskih določb in drugih priporočil glede varovanja zdravja in spoštovanja zasebnosti.
    Top