Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0431

    Predlog SKLEP SVETA o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA)

    COM/2017/0431 final - 2017/0197 (NLE)

    Bruselj, 11.8.2017

    COM(2017) 431 final

    2017/0197(NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA)


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Svet je 30. maja 2017 Komisijo pooblastil, da v imenu Unije začne pogajanja z Ljudsko demokratično republiko Alžirijo (v nadaljnjem besedilu: Alžirija) o mednarodnem sporazumu med Unijo in Alžirijo o pogojih za sodelovanje Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (v nadaljnjem besedilu: program PRIMA).

    V skladu s pogoji sklepa Sveta o podelitvi pooblastila se lahko pogajanja začnejo šele po sprejetju Sklepa Evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic.

    Pogajanja so se začela 26. junija 2017 in se uspešno zaključila 11. julija 2017, ko so predstavniki vseh prihodnjih pogodbenic parafirali besedilo osnutka sporazuma. Osnutek sporazuma, ki je priložen temu predlogu, je v skladu s pogajalskimi direktivami, ki jih je izdal Svet. Zlasti določa, da so pogoji za sodelovanje Alžirije v programu PRIMA tisti iz Sklepa (EU) 2017/1324 1 , s čimer se neposredno sklicuje na zakonodajni akt Unije.

    Za zagotovitev zaščite finančnih interesov Unije, zlasti pristojnosti Komisije, Evropskega urada za boj proti goljufijam, Računskega sodišča in izvedbene strukture programa PRIMA (struktura PRIMA-IS) za izvajanje revizij in preiskav v skladu z veljavno zakonodajo Unije, so v sporazumu izrecni sklici na ustrezne določbe Sklepa (EU) 2017/1324, pogodbenice pa so obvezane, da zagotovijo vso potrebno pomoč za zagotovitev njihovega izvajanja. Poleg tega prihodnji sporazum določa, da se morajo pogodbenice dogovoriti o podrobnih ureditvah za pomoč, saj so takšne ureditve bistvene za njihovo sodelovanje na podlagi tega sporazuma.

    Skladnost z veljavnimi predpisi s področja zadevne politike

    Kot je predstavljeno tudi v poročilu o oceni učinka programa PRIMA 2 , je odprtost programa PRIMA za sodelovanje tretjih držav, kot je Alžirija, v skladu s cilji mednarodnega sodelovanja na področju raziskav in inovacij, kakor je opisano v Sporočilu Komisije iz leta 2012 „Spodbujanje in usmerjanje mednarodnega sodelovanja EU na področju raziskav in inovacij: strateški pristop“ 3 in okvirnem programu Obzorje 2020, ki spodbuja sodelovanje s tretjimi državami na področju znanosti, tehnologije in inovacij za reševanje svetovnih družbenih izzivov in podporo zunanji politiki Unije. Ta sporazum je skladen tudi z veljavnim Evro-mediteranskim sporazumom o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani 4 ter Sporazumom med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju 5 , ki zagotavljata okvir za sodelovanje Unije in Alžirije na področju raziskav in tehnološkega razvoja ter spodbujata raziskovalne in razvojne dejavnosti na področjih skupnega interesa.

    Skladnost z drugimi politikami Unije

    Izvajanje programa PRIMA v tesnem sodelovanju s tretjimi državami, kot je Alžirija, je tudi v skladu z drugimi politikami Unije, kot so migracijska politika, razvojna politika in sosedska politika, ter je zanje relevantno.

    2.PRAVNI elementi predloga

    Predlog sklepa Sveta temelji na členu 186 in členu 218(6)(a) Pogodbe o delovanju Evropske unije.

    Glede na zgoraj navedeno Komisija predlaga, da Svet sklene sporazum v imenu Evropske unije.

    2017/0197 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA)

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 186 v povezavi s členom 218(6)(a) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju odobritve Evropskega parlamenta,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Sklep (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta 6 določa sodelovanje Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (v nadaljnjem besedilu: program PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic.

    (2)Ljudska demokratična republika Alžirija (v nadaljnjem besedilu: Alžirija) je izrazila željo, da se pridruži programu PRIMA kot sodelujoča država, ki je enakopravna z državami članicami in državami, pridruženimi programu Obzorje 2020, ki sodelujejo v programu PRIMA.

    (3)V skladu s členom 1(2) Sklepa (EU) 2017/1324 Alžirija postane sodelujoča država v programu PRIMA s sklenitvijo mednarodnega sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju z Unijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Alžirije v programu PRIMA.

    (4)V skladu s Sklepom Sveta <XXX> 7 je bil Sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), podpisan XX 20XX v imenu Unije pod pogojem njegove poznejše sklenitve.

    (5)Sporazum bi bilo treba odobriti v imenu Unije –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), se odobri v imenu Unije.

    Besedilo Sporazuma je priloženo temu sklepu.

    Člen 2

    Predsednik Sveta imenuje osebo, pooblaščeno, da v imenu Unije pošlje uradno obvestilo iz člena 5(2) Sporazuma, s čimer Unija privoli, da jo Sporazum zavezuje.

    Člen 3

    Ta sklep začne veljati [datum sprejetja].

    V Bruslju,

       Za Svet

       Predsednik

    (1) Sklep (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2017 o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic (UL L 185, 18.7.2017, str. 1).
    (2) SWD(2016) 332 final z dne 18. oktobra 2016.
    (3) COM(2012) 497 final.
    (4) UL L 265, 10.10.2005, str. 2.
    (5) UL L 99, 5.4.2012, str. 1–8.
    (6) Sklep (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2017 o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic (UL L 185, 18.7.2017, str. 1).
    Top

    Bruselj, 11.8.2017

    COM(2017) 431 final

    PRILOGA

    k

    predlogu SKLEPA SVETA

    o sklenitvi Sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republiko Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA)


    Sporazum o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Ljudske demokratične republike Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA)

    Evropska unija (v nadaljnjem besedilu: Unija)

    na eni strani

    in

    Ljudska demokratična republika Alžirija (v nadaljnjem besedilu: Alžirija)

    na drugi

    (v nadaljnjem besedilu: pogodbenici) STA SE –

    ob upoštevanju Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani, ki je začel veljati 1. septembra 2005 in ki določa okvir za znanstveno, tehnično in tehnološko sodelovanje,

    ob upoštevanju Sporazuma med Evropsko unijo in Ljudsko demokratično republiko Alžirijo o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju, ki je začel veljati 11. junija 2013 in ki določa uraden okvir za sodelovanje pogodbenic na področju znanstvenega in tehnološkega raziskovanja,

    ob upoštevanju Sklepa (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic in ki ureja pogoje za sodelovanje držav članic EU in držav, pridruženih programu Obzorje 2020, ki so sodelujoče države pobude, zlasti njihovih finančnih obveznostih in udeležbe v strukturah upravljanja pobude,

    ob upoštevanju pogojev Sklepa (EU) 2017/1324, da Alžirija postane sodelujoča država v programu PRIMA s sklenitvijo mednarodnega sporazuma o znanstvenem in tehnološkem sodelovanju z Unijo, v katerem so določeni pogoji za sodelovanje Alžirije v programu PRIMA,

     

    ob upoštevanju, da je Alžirija izrazila željo, da se pridruži programu PRIMA kot sodelujoča država, ki je enakopravna z državami članicami EU in državami, pridruženimi programu Obzorje 2020, ki sodelujejo v programu PRIMA,

    ob upoštevanju, da je za ureditev pravic in obveznosti Alžirije kot sodelujoče države v programu PRIMA potreben mednarodni sporazum med Unijo in Alžirijo –

    DOGOVORILI O NASLEDNJEM:

    Člen 1

    Cilj in namen

    Namen tega sporazuma je določiti pogoje za sodelovanje Alžirije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (v nadaljnjem besedilu: program PRIMA).

    Člen 2

    Pogoji za sodelovanje Alžirije v programu PRIMA

    Pogoji za sodelovanje Alžirije v programu PRIMA so tisti iz Sklepa (EU) 2017/1324 Evropskega parlamenta in Sveta o sodelovanju Unije v partnerstvu na področju raziskav in inovacij v Sredozemlju (PRIMA), ki ga skupaj izvaja več držav članic. Pogodbenici izpolnjujeta obveznosti iz navedenega sklepa in sprejmeta ustrezne ukrepe, zlasti za zagotovitev vse potrebne pomoči za zagotavljanje izvajanja člena 10(2) ter člena 11(3) in (4). Pogodbenici se dogovorita o podrobnih ureditvah za pomoč, saj so takšne ureditve bistvene za njuno sodelovanje na podlagi tega sporazuma.

    Člen 3

    Ozemeljska uporaba

    Ta sporazum se uporablja na eni strani na ozemljih, na katerih se uporabljata Pogodba o delovanju Evropske unije in Pogodba o Evropski uniji, na drugi strani pa na ozemlju Alžirije.

    Člen 4

    Podpis in začasna uporaba

    Ta sporazum se začasno uporablja od dneva njegovega podpisa.

    Člen 5

    Začetek veljavnosti in trajanje

    1. Pogodbenici sprejmeta ta sporazum v skladu s svojimi postopki.

    2. Ta sporazum začne veljati z dnem, ko se pogodbenici po diplomatski poti uradno obvestita, da je bil postopek iz prvega odstavka zaključen.

    3. Ta sporazum ostane veljaven tako dolgo, dokler je veljaven Sklep (EU) 2017/1324, razen če ga katera koli pogodbenica odpove v skladu s členom 6.

    Člen 6

    Odpoved

    1. Katera koli pogodbenica lahko ta sporazum kadar koli odpove s pisnim obvestilom drugi pogodbenici o nameri, da ga odpove.

    Odpoved začne veljati šest mesecev po datumu, ko naslovnik prejme pisno obvestilo.

    2. Projekti in dejavnosti, ki se izvajajo v času odpovedi tega sporazuma, se v skladu s pogoji, določenimi v tem sporazumu, nadaljujejo do svojega zaključka.

    3. Pogodbenici morebitne druge posledice odpovedi uredita soglasno.

    Člen 7

    Reševanje sporov

    Postopek za reševanje sporov iz člena 100 Evro-mediteranskega sporazuma o pridružitvi med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ljudsko demokratično republiko Alžirijo na drugi strani se uporablja za vse spore v zvezi z uporabo ali razlago tega sporazuma.

    Ta sporazum je sestavljen v dveh izvodih v angleškem, bolgarskem, češkem, danskem, estonskem, finskem, francoskem, grškem, hrvaškem, italijanskem, latvijskem, litovskem, madžarskem, malteškem, nemškem, nizozemskem, poljskem, portugalskem, romunskem, slovaškem, slovenskem, španskem, švedskem in arabskem jeziku, pri čemer so vsa besedila enako verodostojna.

    [podpis EU] [podpis Alžirija]

    Top