Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU IN EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU o uporabi pravnega okvira za predpakiranje: direktive 75/107/EGS, 76/211/EGS and 2007/45/ES

COM/2016/0438 final

Bruselj, 4.7.2016

COM(2016) 438 final

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU IN EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU

o uporabi pravnega okvira za predpakiranje: direktive 75/107/EGS, 76/211/EGS and 2007/45/ES

{SWD(2016) 219 final}


1.UVOD

To poročilo zadeva oceno treh direktiv, ki tvorijo pravni okvir za predpakiranje:

Direktiva 75/107/EGS 1 v zvezi s steklenicami, ki se uporabljajo kot merilne posode, v kateri je določen prost pretok za steklenice „z znakom 3“;

Direktiva 76/211/EEC 2 v zvezi s pripravo predpakiranih proizvodov glede na maso ali prostornino, ki zadeva količino, označeno na predpakiranih proizvodih, in zagotavlja prost pretok predpakiranih proizvodov „s črko e“; ter

Direktiva 2007/45/ES 3 o nazivnih količinah za predpakirane proizvode, ki državam članicam prepoveduje urejati velikosti paketov/steklenic do 10 l ali 10 kg in določa obvezne velikosti EU za vino in žgane pijače; velja za vse predpakirane proizvode.

Člen 9(1) Direktive 2007/45/ES zahteva, da Komisija predloži poročilo o uporabi in učinku te direktive Evropskemu parlamentu, Svetu in Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru. Ker so te tri direktive tesno povezane, je bilo sklenjeno, da se ob tej priložnosti v svežnju oceni njihovo delovanje in „ustreznost njihovemu namenu“ v skladu s Programom ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT), ki ga je uvedla Komisija leta 2014 4 . 

Direktiva 75/107/EGS ni bila nikoli ocenjena. Direktiva 76/211/EGS je bila ocenjena leta 2005. Direktiva 2007/45/ES je bila sprejeta po oceni direktiv 75/106/EGS in 80/232/EGS, ki sta bili z njenim sprejetjem razveljavljeni.

2.VELIKOST TRGA

S predpakiranjem se po ocenah v EU ustvari 170 milijard EUR prihodkov in okrog 34 milijard dodane vrednosti. To pomeni 12 % celotne dodane vrednosti v glavnih sektorjih, v katerih se izvaja (hrana in pijača, hrana za hišne živali, kemikalije, barve in gnojila, detergenti, kozmetika in proizvodnja steklenic), kar ustreza 0,3 % BDP EU. V teh sektorjih je okrog 300 000 večinoma malih in srednjih podjetij (MSP) s povprečnim številom zaposlenih 17,7. V teh sektorjih je po ocenah v predpakiranju 640 000 zaposlenih s polnim delovnim časom, kar pomeni 0,3 % zaposlenih v EU.

3.OCENJENE DIREKTIVE

Cilj teh treh direktiv je omogočiti prosti promet predpakiranih proizvodov ter tako prispevati k rasti trga in konkurenčnosti industrije EU. Z usklajenim tržnim nadzorom je zagotovljeno, da kupci prejmejo količino, označeno na embalaži, kar prispeva k blaginji potrošnikov. Deregulacija velikosti je potrošnikom omogočila večjo izbiro, izjema pri velikostih embalaže vina in žganih pijač, ki je v EU določena, pa MSP varuje pred pretiranim povpraševanjem po steklenicah drugačne velikosti in tako izboljšuje konkurenco.

Direktiva 75/107/EEC zadeva merilne steklenice za (alkoholne) pijače. Vključuje „neobvezno harmonizacijo“. tj. proizvajalci se lahko odločijo, ali jo bodo uporabljali ali ne. Od proizvajalcev zahteva, da se vnaprej registrirajo pri uradnih organih, določa obveznosti glede natančnosti in označevanja, organom za nadzor trga pa daje na voljo statistični postopek za preskušanje vsebine steklenice. Zagotavlja prosti promet steklenic, označenih z „obrnjenim epsilonom“ („oznaka 3“), in se široko uporablja za steklenice in kozarce.

Direktiva 76/211/EGS zadeva količine, označene na predpakiranih proizvodih, ki so izdelani v odsotnosti potrošnika. Tudi v njej je zajeta „neobvezna harmonizacija“, tj. tisti, ki pakira/uvoznik se odloči, ali jo bo uporabljal ali ne. Določa obveznosti glede natančnosti in označevanja, organom za nadzor trga pa daje na voljo statistični postopek za preskušanje vsebine predpakiranih proizvodov. Zagotavlja prosti promet predpakiranih proizvodov, označenih s „črko e“, in se široko uporablja za pakete in steklenice, ki se prodajajo v supermarketih in trgovinah z izdelki za neprofesionalne uporabnike.

Direktiva 2007/45/ES državam članicam prepoveduje urejati velikosti paketov/steklenic do 10 l ali 10 kg in določa obvezne velikosti EU za vino in žgane pijače v običajni prodaji. Obdobje za postopno odpravo nacionalnih določb o velikosti paketov/steklenic za nekatere proizvode se je končalo leta 2013.

4.OCENA

Komisija je za oceno delovanja direktiv najela zunanjega izvajalca, ki je izdelal študijo 5 na podlagi:

razgovorov s širokim krogom zainteresiranih strani (potrošniške organizacije, panožna združenja in nacionalni organi),

javnega spletnega posvetovanja,

ciljno usmerjenega anketiranja posameznih potrošnikov, podjetij in strokovnjakov ter

teoretičnih raziskav.

V oceni so bila uporabljena standardna ocenjevalna merila Komisije: uspešnost, učinkovitost, usklajenost, ustreznost in dodana vrednost EU.

Spremljajoči delovni dokument služb Komisije 6 izhaja iz svetovalčeve ocene, v njem pa je ugotovljeno, da ima sedanji pravni okvir široko podporo v industriji in pri nacionalnih organih ter je sprejemljiv za potrošnike. Direktive podpirajo notranji trg, ker spodbujajo konkurenco v panogi predpakiranja z zagotavljanjem obsežnega pravnega okvira in podlage za upravno sodelovanje. Zaradi njih se je povečalo zaupanje med organi za nadzor trga.

Dejstvo, da je uporaba merilnih posod („z znakom 3“) in predpakiranja z določeno prostornino („s črko e“) prostovoljna, pomeni, da lahko podjetja izberejo tisto, kar najbolj ustreza njihovim potrebam. Veliko malih podjetij, ki proizvajajo predvsem za domači trg, ceni vzajemno priznavanje, ki pride v poštev, kjer se direktive ne uporabljajo.

Ker je direktiva o velikostih pakiranja obvezna, zagotavlja svobodo izbire, zaradi nje so velikosti pakiranja bolj raznolike. Pri vinu in žganih pijačah so v EU določene velikosti varovale MSP, ki so na trgu šibki. Postopna odprava nacionalnih določb ni povzročila problemov.

Vse države članice so direktive prenesle in jih v celoti izvajajo. Razlike v nacionalnem izvajanju so javno dokumentirane; pri njih gre za upravne postopke in postopke nadzora proizvodnje, ki ne povzročajo razlik v rezultatih glede harmoniziranih proizvodov, ki se dajejo na trg.

Ocena je pokazala, da so vse tri direktive še vedno ustrezne, da na splošno veljajo za učinkovite in uspešne ter imajo znatno dodano vrednost za vse skupine zainteresiranih strani (potrošnike, industrijo in nacionalne organe). Nobena od njih ne povzroča znatnih upravnih stroškov ali stroškov zagotavljanja skladnosti. Veljajo za koristne v smislu prispevanja k varstvu potrošnikov, spodbujanja konkurenčnosti in podpore enotnemu trgu. So tudi usklajene z drugo zakonodajo EU in nacionalno zakonodajo ter ju dopolnjujejo. Zato imajo široko podporo vseh skupin zainteresiranih strani. Komisija se strinja s svetovalčevo ugotovitvijo, da direktive ustrezajo svojemu namenu in ne potrebujejo temeljite prenove.

Poleg ugodne skupne ocene pa je bilo opozorjeno na več tehničnih težav, s katerimi se srečujejo posamezni sektorji, v zvezi s proizvodi, ki se prodajajo glede na dolžino, površino ali število, z odcejeno težo, opredelitvami večje serije, določbami o hitrosti proizvodnje in vzorčenju, proizvodi iz viskoze na maso ali prostornino ter ovoji, zajetimi v predpakiranju. Nekatere od navedenih težav ne spadajo na področje uporabe direktiv, druge pa še niso rešene niti na mednarodni ravni.

5.SKLEPNA UGOTOVITEV IN NADALJNJE SPREMLJANJE

Pri oceni se je pokazalo, da pravni okvir EU na področju predpakiranja ustreza svojemu namenu ter da so direktive uspešne, učinkovite, ustrezne, skladne z drugimi politikami EU in imajo dodano vrednost za EU. Komisija sicer meni, da ni treba predlagati sprememb, vendar bo o rezultatih ocene razpravljala z zainteresiranimi stranmi in jih spremljala še naprej, da bi izboljšala izvajanje direktiv.

Glede na razlike v uporabi na nacionalni ravni bo Komisija tudi skušala spodbujati izmenjavo dobrih praks med zainteresiranimi stranmi in pripravo navodil.

Za uspešnejši tržni nadzor, zlasti uvoznih proizvodov, bo upravno sodelovanje na področju direktiv okrepljeno s finančno podporo EU za sestanke pristojnih organov v skladu z Uredbo (ES) št. 765/2008.

Komisija bo z zainteresiranimi stranmi razpravljala o težavah, na katere so opozorile glede tehničnih vidikov in ustreznih mednarodnih standardov, ter ustrezno ukrepala, tj. pripravila navodila.

Za boljšo ozaveščenost potrošnikov bo Komisija zagotovila več informacij o pomenu „oznake z znakom 3“ in „oznake s črko e“.

(1)

     Direktiva Sveta 75/107/EGS z dne 19. decembra 1974 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi s steklenicami, ki se uporabljajo kot merilne posode.

(2)

     Direktiva Sveta 76/211/EGS z dne 20. januarja 1976 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi s pripravo določenih predpakiranih proizvodov glede na maso ali prostornino.

(3)

     Direktiva 2007/45/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. septembra 2007 o določitvi predpisov v zvezi z nazivnimi količinami predpakiranih proizvodov, razveljavitvi direktiv Sveta 75/106/EGS in 80/232/EGS ter spremembi Direktive Sveta 76/211/EGS.

(4)

     COM(2014) 368 in SWD(2014) 192.

(5)

  http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm .

(6)

SWD 2016/219.

Top