Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0390

    Predlog SKLEP SVETA o stališču, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicam na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

    COM/2015/0390 final - 2015/0170 (NLE)

    Bruselj, 5.8.2015

    COM(2015) 390 final

    2015/0170(NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicam na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1.OZADJE PREDLOGA

    Razlogi za predlog in njegovi cilji

    Priloženi predlog je pravni instrument za določitev stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa v organu, ustanovljenem s pridružitvenim sporazumom med Unijo in tretjo državo. Nanaša se zlasti na izvajanje Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum).

    Sporazum je bil podpisan 27. junija 2014 in se od 1. septembra 2014 uporablja začasno, dokler ga države članice ne ratificirajo. Sklep Sveta 2014/492/EU z dne 16. junija 2014 1 je odobril podpis Sporazuma v imenu Evropske unije in Evropske skupnosti za atomsko energijo in njunih držav članic ter začasno uporabo nekaterih določb Sporazuma.

    S Sporazumom je bil ustanovljen Pridružitveni odbor, ki v trgovinski sestavi spremlja izvajanje naslova V (Trgovina in z njo povezane zadeve) Sporazuma in rešuje s tem povezana vprašanja. Kot določa člen 404 Sporazuma, mora ta odbor pripraviti seznam arbitrov, da bi se zagotovilo pravilno delovanje mehanizma za reševanje sporov.

    Usklajenost z obstoječimi določbami na področju politike

    Ta predlog izvaja skupno trgovinsko politiko Unije v odnosu do države vzhodnega partnerstva na podlagi določb navedenega sporazuma. Cilj predloga je vzpostavitev potrebnih institucionalnih instrumentov, ki bodo Uniji in Republiki Moldaviji omogočili, da učinkovito obravnavata dvostranske spore glede uporabe in razlage Sporazuma. Predlog je skladen s pristopom Unije do pravil o reševanju sporov, o katerih se je dogovorila ali jih izvaja v okviru prostotrgovinskih sporazumov z drugimi trgovskimi partnerji.

    Usklajenost z drugimi politikami Unije

    Ta predlog je skladen z drugimi zunanjimi politikami Unije v odnosu do Republike Moldavije in jih dopolnjuje, kar velja zlasti za evropsko sosedsko politiko in politiko razvojnega sodelovanja.

    2.Pravna podlaga, subsidiarnost in sorazmernost

    Pravna podlaga

    Pravna podlaga za določitev stališča, ki naj se v imenu Unije zastopa v odborih, ustanovljenih s Sporazumom med Unijo in Republiko Moldavijo, je Pogodba o delovanju Evropske unije (PDEU), zlasti člen 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe.

    Subsidiarnost (za neizključno pristojnost)

    Skupna trgovinska politika je v skladu s členom 3 PDEU opredeljena kot izključna pristojnost Unije. Zato načelo subsidiarnosti ni relevantno.

    Sorazmernost

    Ta predlog je nujen za izvajanje mednarodnih zavez Unije, določenih v Sporazumu z Republiko Moldavijo.

    Izbira instrumenta

    Ta predlog je v skladu s členom 218(9) PDEU, ki predvideva sprejetje sklepov v Svetu. Drug pravni instrument, ki bi se lahko uporabil za dosego cilja tega predloga, ne obstaja.

    3.REZULTATI NAKNADNIH OCEN, POSVETOVANJ Z DELEŽNIKI IN OCEN UČINKA

    Naknadne ocene in preverjanja ustreznosti obstoječe zakonodaje

    Ni relevantno.

    Posvetovanja z deležniki

    Posvetovanja z deležniki niso relevantna za ta predlog.

    Zbiranje in uporaba strokovnih mnenj

    Komisija je upoštevala prispevek držav članic, ki so v zadnjih letih predlagale državljane Unije, ki so primerni za arbitre in sposobni delovati kot arbitri v sporih v zvezi s trgovinskimi sporazumi Unije.

    Ocena učinka

    Predlog se nanaša na izvajanje institucionalnih vidikov Sporazuma med Unijo in Republiko Moldavijo, zlasti naslova V Sporazuma glede trgovine in z njo povezanih zadev. Predlog nima nobenega učinka na ekonomsko, socialno ali okoljsko politiko Unije. Sporazum se od 1. septembra 2014 uporablja začasno, njegovo izvajanje pa je šele v zelo zgodnji fazi.

    Ustreznost in poenostavitev predpisov

    Sporazum med Unijo in Republiko Moldavijo ni predmet postopkov programa ustreznosti in uspešnosti predpisov (REFIT), ne pomeni nobenih stroškov za majhna in srednja podjetja (MSP) in ne sproža nobenih vprašanj z vidika digitalnega okolja.

    Temeljne pravice

    Predlog nima posledic za varstvo temeljnih pravic.

    4.PRORAČUNSKE POSLEDICE

    Ni relevantno.

    5.DRUGI ELEMENTI

    Izvedbeni načrti ter ureditve spremljanja, ocenjevanja in poročanja

    Izvajanje Sporazuma redno preverja Pridružitveni svet EU–Republika Moldavija. Evropska komisija se je prav tako zavezala, da bo Evropskemu parlamentu vsako leto poročala o izvajanju naslova V (Trgovina in z njo povezane zadeve) Sporazuma kot tudi o elementih, vključenih v ta predlog.

    Obrazložitveni dokumenti (za direktive)

    Ni relevantno.

    Podrobna obrazložitev posameznih določb predloga

    Cilj predloga je določitev stališča Unije glede izvajanja trgovinskega dela Sporazuma med Unijo in Republiko Moldavijo. Naslov V (Trgovina in z njo povezane zadeve) Sporazuma vključuje poglavje 14 (Reševanje sporov), ki določa mehanizem za reševanje s trgovino povezanih sporov med pogodbenicama Sporazuma glede uporabe ali razlage trgovinskega dela Sporazuma. Arbitražni postopek iz poglavja 14 določa, da pogodbenica, ki je zaprosila za posvetovanje, lahko zahteva ustanovitev arbitražnega sveta za razrešitev dvostranskega spora. Člen 404 Sporazuma določa pravila za sestavo arbitražnega sveta. Sporazum predvideva pripravo seznama usposobljenih posameznikov, ki lahko delujejo kot arbitri. V skladu s tem se je Unija z Vlado Republike Moldavije posvetovala o osnutku seznama arbitrov, ki so pripravljeni in sposobni delovati v arbitražnem svetu, seznam pa vključuje pet kandidatov za arbitre iz Unije, pet kandidatov za arbitre iz Republike Moldavije in pet državljanov tretjih držav, ki lahko delujejo kot predsedniki arbitražnega sveta. Seznam se bo uporabljal v primerih, ko bo potrebna ustanovitev arbitražnega sveta.

    2015/0170 (NLE)

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicam na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti prvega odstavka člena 207(4) v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)Člen 464(3) in (4) Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) določa začasno uporabo Sporazuma v delu, ki ga je določila Unija.

    (2)Člen 3 Sklepa Sveta 2014/492/EU 2 določa, katere določbe Sporazuma se uporabljajo začasno, vključno z določbami o ustanovitvi in delovanju Pridružitvenega odbora v njegovi trgovinski sestavi ter določbami o reševanju sporov. V skladu s členom 464(4) Sporazuma velja začasna uporaba teh določb od 1. septembra 2014.

    (3)Člen 404(1) Sporazuma določa, da se mora Pridružitveni odbor v svoji trgovinski sestavi, kot jo določa člen 438(4) Sporazuma, v šestih mesecih od začetka začasne uporabe Sporazuma, kot je določena s členom 464(5) Sporazuma, dogovoriti o seznamu posameznikov, ki bodo služili kot arbitri v postopkih reševanja sporov.

    (4)V skladu s členom 404(1) Sporazuma se je Unija z Vlado Republike Moldavije posvetovala o osnutku seznama arbitrov, ki bodo delovali v arbitražnem svetu, seznam pa vključuje pet kandidatov za arbitre iz Unije, pet kandidatov za arbitre iz Republike Moldavije in pet državljanov tretjih držav, ki lahko delujejo kot predsedniki arbitražnega sveta.

    (5)Zato je primerno določiti stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi glede seznama posameznikov, ki bodo delovali kot arbitri v reševanju sporov –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Stališče, ki naj se v imenu Unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi glede sprejetja seznama posameznikov, ki bodo delovali kot arbitri v reševanju sporov, temelji na osnutku sklepa Pridružitvenega odbora, ki je priložen temu sklepu.

    Predstavniki Unije v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi se lahko dogovorijo o manjših spremembah osnutka sklepa brez nadaljnjega sklepa Sveta.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Bruslju,

       Za Svet

       Predsednik

    (1) UL L 260, 30.8.2014, str. 1.
    (2) Sklep Sveta 2014/492/EU z dne 16. junija 2014 o podpisu, v imenu Evropske unije, in začasni uporabi Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (UL L 260, 30.8.2014, str. 1).
    Top

    Bruselj, 5.8.2015

    COM(2015) 390 final

    PRILOGA

    k

    predlogu sklepa Sveta

    o stališču, ki naj se v imenu Evropske unije zastopa v Pridružitvenem odboru v njegovi trgovinski sestavi, ustanovljenem s Pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicam na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani


    Osnutek

    Sklep št. 1/2015 Pridružitvenega odbora EU-REPUBLIKA MOLDAVIJA v njegovi trgovinski sestavi

    z dne ... 2015

    o sestavi seznama arbitrov iz člena 404(1) Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani

    PRIDRUŽITVENI ODBOR V SVOJI TRGOVINSKI SESTAVI JE –

    ob upoštevanju Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, podpisanega 27. junija 2014 v Bruslju, zlasti člena 404(1) Sporazuma,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)V skladu s členom 464 Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) se od 1. septembra 2014 nekateri deli Sporazuma uporabljajo začasno, vključno z določbo o sestavi seznama arbitrov.

    (2)V skladu s členom 404(1) Sporazuma Pridružitveni odbor v svoji trgovinski sestavi, kot je določena v členu 438(4) Sporazuma, pripravi seznam 15 posameznikov, ki bodo delovali kot arbitri –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    Seznam posameznikov, ki lahko delujejo kot arbitri za namene člena 404(1) Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in Evropsko skupnostjo za atomsko energijo in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Moldavijo na drugi strani, je naveden v Prilogi k temu sklepu.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V ..., ...

    Za Pridružitveni odbor

    v njegovi trgovinski sestavi

    Predsednik

    PRILOGA

    SEZNAM ARBITROV IZ ČLENA 404(1) SPORAZUMA

    Arbitri, ki jih predlaga Republika Moldavija

    1.Sergiu BĂIEŞU

    2.Eduard SERBENCO

    3.Lilia GRIBINCEA

    4.Octavian CAZAC

    5.Mihail BURUIANĂ

    Arbitri, ki jih predlaga Evropska unija

    1.Claus–Dieter EHLERMANN

    2.Giorgio SACERDOTI

    3.Jacques BOURGEOIS

    4.Pieter Jan KUIJPER

    5.Ramon TORRENT

    Predsedniki

    1.David UNTERHALTER (Južna Afrika)

    2.Merit JANOW (Združene države Amerike)

    3.    William DAVEY (Združene države Amerike)

    4.    Leora BLUMBERG (Južna Afrika)

    5.    Helge SELAND (Norveška)

    Top