EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 1.9.2015
COM(2015) 414 final
SPOROČILO KOMISIJE SVETU
Udeležba Evropske unije na 7. ministrski konferenci FOREST EUROPE (Madrid, 20. in 21. oktobra 2015)
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52015DC0414
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE COUNCIL The European Union's participation in the 7th FOREST EUROPE Ministerial Conference (Madrid, 20 -21 October 2015)
SPOROČILO KOMISIJE SVETU Udeležba Evropske unije na 7. ministrski konferenci FOREST EUROPE (Madrid, 20. in 21. oktobra 2015)
SPOROČILO KOMISIJE SVETU Udeležba Evropske unije na 7. ministrski konferenci FOREST EUROPE (Madrid, 20. in 21. oktobra 2015)
COM/2015/0414 final
EVROPSKA KOMISIJA
Bruselj, 1.9.2015
COM(2015) 414 final
SPOROČILO KOMISIJE SVETU
Udeležba Evropske unije na 7. ministrski konferenci FOREST EUROPE (Madrid, 20. in 21. oktobra 2015)
SPOROČILO KOMISIJE SVETU
Udeležba Evropske unije na 7. ministrski konferenci FOREST EUROPE (Madrid, 20. in 21. oktobra 2015)
Sedma ministrska konferenca FOREST EUROPE bo potekala v Madridu 20. in 21. oktobra 2015. Konference, ki jo skupaj organizirata Španija in Slovaška, se bo udeležilo več kot 40 evropskih držav, med njimi vse države članice Evropske unije, skupaj z Evropsko unijo (ki jo zastopa Evropska komisija).
Razprava o gozdarski politiki v okviru ministrskih konferenc, ki so bile leta 2009 preimenovane v Forest Europe, je medvladni proces, ki ga vodijo države in katerega začetek sega v leto 1990, njegov cilj pa je spodbujanje trajnostnega gospodarjenja z evropskimi gozdovi. Izvaja se na podlagi prostovoljnih zavez 47 podpisnic. Evropska unija v tem procesu sodeluje od začetka in je doslej podpisala vse njegove resolucije in izjave.
Od leta 1990 je bilo organiziranih šest ministrskih konferenc FOREST EUROPE (prej znanih kot ministrske konference o varstvu gozdov v Evropi).
Prva ministrska konferenca decembra leta 1990 v Strasbourgu je bila posvečena predvsem spremljanju in varstvu gozdov ter vprašanjem s področja raziskovanja gozdov.
Druga ministrska konferenca junija 1993 v Helsinkih je v glavnem obravnavala trajnostno gospodarjenje z gozdovi, ohranjanje biotske raznovrstnosti v gozdovih, povezavo med gozdovi in podnebjem ter gozdove v srednji in vzhodni Evropi.
Tretja ministrska konferenca junija 1998 v Lizboni se je osredotočila na socialno-ekonomske vidike evropskega gozdarskega sektorja, merila in kazalce za trajnostno gospodarjenje z gozdovi ter ohranjanje biotske in krajinske raznovrstnosti gozdov.
Na četrti ministrski konferenci aprila 2003 na Dunaju se je razpravljalo predvsem o vključevanju trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v širši okvir trajnostnega razvoja.
Peta ministrska konferenca novembra 2007 v Varšavi je obravnavala dve glavni temi, in sicer razmerje med gozdovi, lesom in energijo ter gozdovi in vodo.
Zadnja ministrska konferenca je potekala junija 2011 v Oslu na Norveškem. Na njej so ministri sprejeli evropske cilje za leto 2020 za varstvo gozdov in trajnostno gospodarjenje z njimi ter sprejeli sklep za začetek pogajanj o pravno zavezujočem sporazumu o gozdovih v Evropi.
Komisija se je v imenu Evropske unije udeležila teh šestih konferenc in podpisala sklepne listine vzporedno z državami članicami.
Tako kot predhodne konference je sedma ministrska konferenca FOREST EUROPE korak naprej k izvajanju različnih obvez v evropskih gozdovih, sprejetih na konferenci ZN o okolju in razvoju, ki je potekala v Riu de Janeiru leta 1992, skupaj s Konvencijo o biološki raznovrstnosti, Konvencijo ZN o boju proti širjenju puščav in z Okvirno konvencijo ZN o spremembi podnebja, kot tudi obvez, sprejetih na svetovnem vrhu o trajnostnem razvoju v Johannesburgu leta 2002 in na Forumu Združenih narodov za gozdove (UNFF, od leta 2000 do danes).
Sedma ministrska konferenca FOREST EUROPE v Madridu bo obravnavala naslednje teme:
– zeleno gospodarstvo in socialni vidiki trajnostnega gospodarjenja z gozdovi,
– varstvo gozdov v spreminjajočem se okolju,
– prihodnja usmeritev ministrskih konferenc FOREST EUROPE.
Predvideno je, da se ministrom predložijo splošna izjava in dve resoluciji z zvezi s prvima dvema navedenima temama. Predlagana izjava in resoluciji ne predstavljajo pravno zavezujočih instrumentov, ampak vzpostavljajo politične zaveze udeležencev konference. Poleg tega je predvideno, da se ministrom predloži „sklep“ o prihodnji usmeritvi ministrskih konferenc FOREST EUROPE, ki mora biti sprejet soglasno.
Ustrezne službe Komisije so dejavno sodelovale pri organizaciji te konference in pripravile pravno nezavezujočo izjavo in resoluciji. Vsi elementi v izjavi in resolucijah so v skladu z obstoječimi politikami.
Evropska unija se mora udeležiti konference iz naslednjih razlogov:
– konferenca se nanaša na izvajanje mednarodnih zavez, ki jih niso sprejele samo države članice, ampak tudi Evropska unija, na vseevropski ravni;
– Evropska unija je kot podpisnica resolucij iz Strasbourga, Helsinkov, Lizbone, z Dunaja, iz Varšave in Osla neposredno vključena v njihovo nadaljnje spremljanje in izvajanje;
– z resolucijami iz Strasbourga, Helsinkov, Lizbone, z Dunaja, iz Varšave in Osla ter resolucijama, ki sta predvideni za Madrid, bodo evropske države same oblikovale dokaj podrobne smernice za gozdarsko politiko, s katerimi bodo določile širše cilje ter okrepile njihovo usklajevanje in sodelovanje na tem področju. To je skladno z novo gozdarsko strategijo EU 1 za gozdove in gozdarski sektor ter s tem povezanimi sklepi Sveta 2 in samoiniciativnim poročilom Evropskega parlamenta 3 . Sklepi in samoiniciativno poročilo podpirata predlog gozdarske strategije EU za izboljšanje usklajevanja in sodelovanja med Komisijo in državami članicami ter med državami članicami na vseh področjih politike v zvezi z gozdarskim sektorjem;
– teme konference se nanašajo na področja, ki jih delno pokrivajo ukrepi Unije v gozdarstvu, zlasti ukrepi v zvezi z uredbo o razvoju podeželja 4 , s sedmim okoljskim akcijskim programom 5 , okvirnim programom EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020 6 ter cilji politik EU, vključno z razvojem podeželja, podnebjem, energijo, okoljem in biološko raznovrstnostjo; raziskavami in tehnološkim razvojem.
Zato (se) bo Komisija:
1. v imenu Evropske unije in skupaj z državami članicami udeležila sedme ministrske konference FOREST EUROPE, ki bo v Madridu 20. in 21. oktobra 2015;
2. v imenu Evropske unije podpisala akte, ki bodo sprejeti na podlagi konference. Podpis Komisije ne bo pomenil nobene zaveze za skupne ukrepe, ki niso v pristojnosti Evropske unije.
AKTI ZA SPREJETJE NA SEDMI MINISTRSKI KONFERENCI FOREST EUROPE
Osnutek deklaracije iz Madrida: „25 let skupnega spodbujanja trajnostnega gospodarjenja z gozdovi v Evropi“
Osnutek madridske resolucije 1: „Gozdarski sektor v središču zelenega gospodarstva“
Osnutek madridske resolucije 2: „Varstvo gozdov v spreminjajočem se okolju“.
DODATNI DOKUMENTI
Osnutek ministrskega sklepa o prihodnji usmeritvi ministrskih konferenc FOREST EUROPE.
COM(2013) 659 final; SPOROČILO KOMISIJE Nova gozdarska strategija EU: za gozdove in gozdarski sektor
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/agricult/142685.pdf
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2015-0109&language=SL
UREDBA (EU) št. 1305/2013 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA
z dne 17. decembra 2013
SKLEP št. 1386/2013/EU
COM/2011/0808 Obzorje 2020 – Okvirni program za raziskave in inovacije