Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0910

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2015 Nov začetek

    /* COM/2014/0910 final */

    52014DC0910

    SPOROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU, SVETU, EVROPSKEMU EKONOMSKO-SOCIALNEMU ODBORU IN ODBORU REGIJ Delovni program Komisije za leto 2015 Nov začetek /* COM/2014/0910 final */


    UVOD

    Ta komisija je nastopila mandat z zavezo, da bo uvedla spremembe, tako v smislu vsebin, ki se jim bo posvečala, kot tudi v smislu načina svojega dela. Državljani od EU pričakujejo odločno ukrepanje v zvezi z velikimi gospodarskimi in socialnimi izzivi, kot so visoka brezposelnost, počasna rast, velika zadolženost držav, pomanjkanje naložb in nezadostna konkurenčnost na svetovnih trgih. Hkrati pa si želijo, da bi EU manj posredovala pri vprašanjih, ki jih lahko države članice ustrezneje rešujejo na nacionalni in regionalni ravni. Prav tako od EU pričakujejo, da bo zagotovila večjo preglednost glede vsebine in načina svojega dela ter da bo v tem pogledu prevzela tudi večjo odgovornost.

    Komisija bo odločno spodbujala te spremembe ter si v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Svetom prizadevala, da se uresničijo. Zato se bomo osredotočili na „pomembna vprašanja“, kot so rast in delovna mesta, ki so tudi rdeča nit desetih prioritet iz političnih usmeritev predsednika Junckerja[1]. Ne bomo pripravljali predlogov, ki ne prispevajo k uresničevanju teh prioritet. Uporabili bomo načelo politične diskontinuitete[2] in umaknili vse predloge, ki ne ustrezajo našim ciljem ali so obtičali na mrtvi točki, saj si želimo, da bi se vse institucije osredotočile na vprašanja, ki so resnično pomembna.

    V okviru tega političnega angažmaja si bomo ne samo v Bruslju, temveč po vsej Uniji prizadevali za obnovitev verodostojnosti evropskega projekta in ponovno pridobitev zaupanja evropskih državljanov. Državljani nas bodo ocenjevali na podlagi naše angažiranosti in doseženih rezultatov, tj. konkretnih izboljšav, ki jih bodo občutili v svojem vsakdanjiku. V prvem mesecu našega mandata smo v okviru naložbenega načrta predstavili obsežen sveženj predlogov za nova delovna mesta, rast in naložbe[3]. V skladu s tem novim načrtom bi v naslednjih treh letih lahko spodbudili za več kot 315 milijard EUR dodatnih naložb na strateških področjih. Nadaljevati nameravamo z enako zagnanostjo, kot smo začeli.

    Predloge, ki jih napovedujemo v tem delovnem programu, smo izbrali, ker verjamemo, da lahko dejansko prispevajo k spodbujanju novih delovnih mest, rasti in naložb ter že naslednje leto državljanom prinesejo oprijemljive koristi. Zaveze, ki jih dajemo v tem delovnem programu, bomo leta 2015 tudi uresničili. V delovnih programih za naslednja leta bomo predlagali dodatne ukrepe za uresničitev desetih prioritet, pripravljalno delo za nekatere od teh ukrepov pa se bo začelo že v letu 2015.

    Aktualne dogodke v EU in to, kako naši državljani dojemajo EU, v veliki meri krojijo obstoječa zakonodaja in programi. Državljanov se najbolj neposredno dotikajo obstoječa pravila, zato si je ta komisija za politično prioriteto zadala olajšati regulativno breme ob hkratnem ohranjanju visoke ravni socialne, zdravstvene in okoljske zaščite ter izbire za potrošnike. Z obsežno prenovo pravil bomo poskrbeli, da bodo prispevala k uresničevanju načrta za delovna mesta in rast ter brez ustvarjanja čezmerne birokracije ali upravnih bremen državljanom prinašala koristi, ki jih ti od njih pričakujejo. Pravila, ki so zastarela ali ne ustrezajo našim prioritetam, bomo ponovno preučili in jih izboljšali. Nepotrebne birokratske ovire bomo odpravili. Kar zadeva obstoječa pravila, ki so smiselna in pomagajo uresničevati naše cilje, si bomo dejavno prizadevali zagotoviti, da se pravilno uporabljajo, izvajajo in uveljavljajo, tako da bodo imeli državljani od njih konkretne koristi. Poleg tega pa bomo uporabili tudi druga orodja, ki so na voljo za spodbujanje delovnih mest in rasti, še zlasti proračun EU, ki je v prvi vrsti vir pametnih naložb v državah članicah in regijah.

    Ta načrt za spremembe se je porodil iz potrebe po obuditvi rasti v EU, ki je nujna, da bo mogoče evropski socialni model in zdravo okolje ohranjati tudi v prihodnosti.

    Je tudi poziv Evropskemu parlamentu in Svetu, da spremenita svoje delovne metode. V sodelovanju z njima želimo opredeliti skupne prioritete za vse tri institucije in pospešiti postopek odločanja o njih, da bi državljani hitro občutili pozitivne učinke naših predlogov. Okrepili bomo partnerstvo z državami članicami, nacionalnimi parlamenti, regijami in mesti, da bi se izboljšalo izvajanje obstoječih politik in povečala učinkovitost ukrepov v državah članicah, tako pri porabi sredstev strukturnih in investicijskih skladov kot na področju okoljske politike, enotnega trga in pravic potrošnikov.

    Da bi se zaupanje povrnilo, morajo biti spremembe opazne[4] in imeti hiter učinek. S tem delovnim programom in njegovo uresničitvijo v letu 2015 želimo dokazati, da so stvari tokrat drugačne.

    ***

    V tem delovnem programu so določeni ciljno usmerjeni ukrepi, ki bodo izvedeni v letu 2015. Program ne vsebuje podrobnosti o ukrepanju Komisije v naslednjih štirih letih njenega mandata, se pa bo gotovo že začelo pripravljalno delo v zvezi z vprašanji, kot je vmesni pregled večletnega finančnega okvira. V Prilogi I so opisane nove pobude, ki so povezane z glavnimi prioritetami iz političnih usmeritev in na katere se bo Komisija v letu 2015 še posebej osredotočila.

    Komisija je v okviru priprave tega delovnega programa preučila vse predloge, o katerih Evropski parlament in Svet še nista odločila[5]. Menimo, da je uporaba načela politične diskontinuitete pomemben del naše politične odgovornosti. Rešiti se moramo navlake, da bi lahko čas in energijo vlagali v predloge, ki bodo imeli največji učinek na delovna mesta in rast ter za katere je najbolj verjetno, da bodo v bližnji prihodnosti sprejeti.

    Zato smo razlikovali med predlogi, ki jih želimo ohraniti in jih bomo podpirali vse do njihovega sprejetja, predlogi, ki jih nameravamo spremeniti, da bi ustrezali našim desetim prioritetam, ter predlogi, ki jih želimo umakniti. Komisija še naprej trdno podpira cilje številnih predlogov, ki jih želi umakniti. Vendar pa ti predlogi niso koristni, če so obtičali na pogajalski mizi, jih prehitijo dogodki ali pa so med pogajanji tako razvodeneli, da ne morejo več doseči svojega prvotnega namena. Komisija v nekaterih primerih predlaga umik predlogov, ki bi jih pozneje nadomestila z ambicioznejšimi predlogi ali pa bi jih bolje uskladila z desetimi prioritetami. V drugih primerih je v času od prvotnega predloga Komisije družba že sama rešila vprašanje. V Prilogi II so navedeni predlogi, ki bodo umaknjeni (ali spremenjeni). Komisija bo predloge umaknila, ko bosta svoje stališče o njih izrazila Evropski parlament in Svet.

    Delovni program potrjuje tudi zavezo Komisije glede boljše priprave zakonodaje. Ta zaveza je bistvo programa za ustreznost predpisov, s katerim želi Komisija zmanjšati birokracijo in odpraviti upravna bremena. Zadevni ukrepi – zakonodajne spremembe, preverjanja ustreznosti in vrednotenja – so osrednji element dela Komisije in so navedeni v Prilogi III. Ukrepi za poenostavitev se bodo med drugim začeli izvajati na področju skupne kmetijske politike. Poudarek bo tudi na hitri izvedbi nedavne reforme sektorja finančnih storitev, skupne ribiške politike in novih pravil za evropske strukturne in investicijske sklade za obdobje 2014–2020. Pri tem bo potrebno usklajevanje na vseh ravneh in sodelovanje vseh deležnikov, da bi se razvile mreže ter izmenjale izkušnje in dobre prakse na različnih področjih.

    Da bi bili državljani in podjetja bolje obveščeni o začetku veljavnosti posameznih zakonodajnih aktov EU, so v Prilogi IV navedeni zakonodajni akti, ki bodo začeli veljati leta 2015.

    ***

    1. Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

    Novo gospodarsko politiko Komisije krojijo trije glavni sklopi ukrepov, tj. spodbujanje naložb, nadaljevanje strukturnih reform in fiskalna odgovornost. Komisija je v tesnem partnerstvu z Evropsko investicijsko banko predlagala pomemben naložbeni načrt[6], da bi dala nov zagon delovnim mestom, rasti in naložbam v Evropi. Dodatna finančna sredstva za nove naložbe bodo mobilizirana v okviru novega evropskega sklada za strateške naložbe, pri tem pa se bo z oblikovanjem verodostojnega nabora projektov ter povečanjem tehnične pomoči in dostopa do nje zagotovilo, da se bodo ta sredstva vlagala v realno gospodarstvo.

    Poleg novega sklada se bo dodatno spodbujala uporaba inovativnih finančnih instrumentov (npr. posojil in jamstev namesto nepovratnih sredstev), da bi se povečal učinek evropskih strukturnih in investicijskih skladov v obdobju 2014–2020. Cilj je, da se v novem programskem obdobju uporaba takšnih instrumentov najmanj podvoji.

    Za izboljšanje poslovnega okolja, odpravo regulativnih in neregulativnih ovir za naložbe ter nadaljnjo krepitev enotnega trga bodo sprejeti dodatni ukrepi. Komisija bo pripravila več predlogov za hitro izvedbo tega pristopa ter nadalje proučila veljavna pravila o državni pomoči.

    Ker so vsi partnerski sporazumi za evropske strukturne in investicijske sklade za obdobje 2014–2020 zdaj odobreni, preostali operativni programi pa se zaključujejo, bi morale naložbe že leta 2015 prispevati h konkretnim rezultatom v skladu s cilji strategije Evropa 2020[7] za pametno, trajnostno in vključujočo rast. Nova kohezijska politika, ki je trdno umeščena v evropski semester in postopek ekonomskega upravljanja, je v več državah članicah postala glavni vir javnih naložb.

    Doseganje največjega možnega učinka proračuna EU za delovna mesta, rast in naložbe ter obnovljeno zavedanje potrebe po boljši porabi javnega denarja bosta pozneje v mandatu te Komisije pomembno vplivala na njeno stališče v okviru vmesnega pregleda večletnega finančnega okvira in priprav na večletni finančni okvir za obdobje po letu 2020.

    Komisija bo prenovila trgovinsko in naložbeno strategijo EU ter pri tem posebno pozornost namenila njunemu prispevku k ustvarjanju delovnih mest in rasti. Utrditev trgovinskih in naložbenih vezi EU z novimi svetovnimi središči rasti je bistvenega pomena za rast, delovna mesta in večjo produktivnost v EU, hkrati pa pomembno vpliva na našo sosedsko in razvojno politiko ter tudi na sodelovanje EU v mednarodnih finančnih institucijah.

    Države članice se srečujejo z zahtevnim izzivom, kako povečati zaposlenost in zagotoviti, da bodo imeli delavci znanje, ki ga potrebujejo za strokovni razvoj in prilagajanje potrebam delovnih mest v prihodnosti. Komisija bo v podporo tem prizadevanjem predstavila sveženj ukrepov za večje vključevanje na trg dela ter spodbujanje razvoja kompetenc.

    Če je zakonodaja na ravni EU dobro pripravljena in se učinkovito izvaja, lahko pomembno vpliva na delovna mesta, rast in inovacije. Ekološke industrije in ekološke inovacije trenutno oskrbujejo tretjino svetovnega trga za ekološke tehnologije. Vrednost tega trga je bilijon evrov in po pričakovanjih naj bi se do leta 2020 podvojila. Prenovljeni predlog za krožno gospodarstvo bo še utrdil ta trend in tako prispeval k zeleni rasti. Pomembno je, da se na tem področju z zadostno mero ambicioznosti dogovorimo o skupnih ciljih, ki jih želimo doseči, hkrati pa bi morali biti manj preskriptivni glede tega, kako naj države članice dosežejo te rezultate. S tem se bo olajšalo tudi preoblikovanje predlogov v konkretne ukrepe v državah članicah.

    EU ima dobro razvit regulativni sistem. Obnovljen poudarek na izvajanju zakonodaje in proučitev sinergij med obstoječo zakonodajo bi se lahko hitro obrestovala ter ustvarila nove priložnosti za delovna mesta in rast. Komisija bo obstoječo zakonodajo prenovila, da bi zagotovila njeno ustreznost, obenem pa si bo skupaj z državami članicami prizadevala, da bi se iz obstoječega pravnega reda EU zagotovil največji možni potencial za rast. To bo najvišja prioriteta na mnogih področjih našega dela, kot so kmetijstvo, ribištvo, carina, finančne storitve in notranji trg, če jih naštejemo le nekaj.

    2. Povezan enotni digitalni trg

    Enotni digitalni trg je eden glavnih dejavnikov oživitve evropskega gospodarstva kot celote ter lahko prispeva k spodbujanju zaposlovanja, rasti, inovacij in socialnega napredka. Digitalizacija vse bolj prepreda različne plasti gospodarstva in družbe. Evropa mora biti na čelu te digitalne revolucije, kar je v interesu tako njenih državljanov kot podjetij. Kar ovira digitalni razvoj dejansko onemogoča ustvarjanje delovnih mest, blaginjo in napredek.

    Komisija pripravlja strategijo, v kateri bo opredelila glavne izzive pri oblikovanju varnega, zanesljivega in dinamičnega enotnega digitalnega trga. Strategija bo temeljila na šestih stebrih: krepitvi zaupanja, odpravljanju omejitev, zagotavljanju dostopa in povezljivosti, razvoju digitalnega gospodarstva, spodbujanju digitalne družbe ter vlaganju v vrhunske raziskave in inovacije na področju IKT.

    Komisija si bo leta 2015 v okviru navedene strategije prizadevala za sklenitev medinstitucionalnih pogajanj o predlogih, kot sta reforma skupnih evropskih pravil o varstvu podatkov ter uredba o povezani celini. Predlagala bo tudi nove zakonodajne in nezakonodajne pobude, da bi razvoj enotnega digitalnega trga omogočal ustrezen odziv na obstoječe izzive. V zvezi s tem bo zlasti dopolnila regulativni okvir za telekomunikacije, posodobila zakonodajo EU na področju avtorskih pravic in avdiovizualnih storitev, poenostavila pravila za potrošnike pri spletnem in digitalnem nakupovanju, spodbujala e-trgovanje, krepila kibernetsko varnost ter spodbujala vključevanje vidikov digitalizacije v vsa področja politik.

     

    3. Odporna energijska unija s politiko podnebnih sprememb, ki je usmerjena v prihodnost

    Zanesljiva in cenovno dostopna energija je najvišja prioriteta za vse nas. Komisija bo sprejela strateški okvir za energijsko unijo, v katerem bo določila najpomembnejše ukrepe za zagotovitev zanesljive oskrbe z energijo, zmanjšanje odvisnosti od uvoza iz tretjih držav, nadaljnje povezovanje nacionalnih energijskih trgov, izboljšanje sodelovanja potrošnikov, povečanje energijske učinkovitosti[8], dekarbonizacijo kombinacije energijskih virov ter spodbujanje raziskav in inovacij na področju energije.

    EU je tudi na čelu svetovnih prizadevanj v boju proti globalnemu segrevanju. Komisija bo v okviru priprav na konferenco pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC), ki bo potekala v Parizu konec leta 2015, določila vizijo in pričakovanja EU na tem področju ter začela predstavljati zakonodajne predloge za izvedbo podnebnega in energetskega svežnja do leta 2030.

    Poleg navedenega bo nadaljevala prizadevanja za izboljšanje regulativnega okvira za medsebojno povezane, varne in zanesljive prevozne storitve z nižjimi emisijami toplogrednih plinov.

    4. Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

    Enotni trg je eden največjih adutov Evrope. Njegov potencial moramo še bolj izkoristiti, če želimo povečati konkurenčnost Evrope na svetovnih trgih in ustvarjati delovna mesta. Komisija bo prestavila strategijo za notranji trg, v kateri bo določila nove pristope za izkoriščanje tega potenciala.

    Notranji trg je tudi temelj evropske industrijske moči in proizvodne zmogljivosti, ki ju je treba še okrepiti. Med pomembnimi področji dela bodo spodbujanje naložb v infrastrukturo ter mala in srednja podjetja in podjetja s srednjo tržno kapitalizacijo, izboljšanje regulativnega okolja ter pomoč podjetjem pri inovacijah, na primer s podporo iz programa Obzorje 2020. Zračni promet se sooča z velikimi izzivi. Komisija bo preučila možnosti za izboljšanje sektorskih pogojev z okrepitvijo konkurenčnosti tega sektorja.

    Poleg tega želi Komisija pomagati državam članicam pri zmanjševanju brezposelnosti s strukturnimi reformami ter podpiranjem ukrepov za ustvarjanje delovnih mest in zaposljivosti. Opredeljuje možnosti za naložbe v znanje in kvalifikacije, pri čemer posebno pozornost namenja najbolj ranljivim skupinam, kot so mladi in dolgotrajno brezposelni. Pomembno vlogo bo imelo podpiranje mobilnosti delovne sile, in sicer tudi prek državnih meja ter zlasti na področjih, kjer je težko zapolniti delovna mesta oz. kjer je veliko neujemanje med ponudbo kvalifikacij ter povpraševanjem po njih. Obenem bo treba podpirati vlogo nacionalnih organov v boju proti zlorabam ali goljufivim zahtevkom.

    Dokončanje in izvajanje obsežne reforme finančnega regulativnega okvira, ki je bila sprejeta zaradi finančne krize, vključno z izvajanjem novih pravil za bančni nadzor in reševanje, bo še naprej pomembno področje delovanja Komisije. Regulativni okvir bo dodatno okrepljen s predlogom za krizno upravljanje in reševanje sistemsko pomembnih ponudnikov finančnih storitev, ki niso banke. Poleg tega bo Komisija začela preučevati možnosti, kako bi lahko enotni trg za maloprodajne finančne storitve prinesel več koristi za potrošnike.

    Komisija bo pripravila akcijski načrt za oblikovanje unije kapitalskih trgov, v katerem bo proučila možnosti za zmanjšanje razdrobljenosti na finančnih trgih, diverzifikacijo virov financiranja za celotno gospodarstvo, izboljšanje dostopa do financiranja za MSP in krepitev čezmejnega pretoka kapitala na enotnem trgu, da bi se kapital lahko uporabil na najbolj produktiven način. Srednjeročno bo predlagala okvir za visokokakovostno listinjenje in predpise za izboljšanje standardiziranih kreditnih informacij za mala in srednja podjetja. Preučila bo tudi možnosti za razširitev uspešnih shem plasiranja zasebnih sredstev po vsej EU ter prenovila direktivo o prospektu, da bi se zmanjšalo upravno breme za mala in srednja podjetja.

    5. Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

    Arhitekturo ekonomske in monetarne unije je treba dodatno okrepiti, da bodo državljani še naprej zaupali v euro, ta pa ostal odporen na pretrese na trgu ter ustvarjal pogoje za trajnostna delovna mesta in rast. Komisija je že preučila pravila ekonomskega upravljanja ter ukrepe za poenostavitev in racionalizacijo procesa evropskega semestra, trenutno pa v okviru prizadevanj za poglobitev ekonomske in monetarne unije pripravlja predloge za nadaljnje korake v smeri skupnega uveljavljanja suverenosti na področju ekonomskega upravljanja. Ta prizadevanja bodo dopolnjevali ukrepi za oživitev socialnega dialoga na vseh ravneh.

    Komisija priznava pristojnost držav članic na področju njihovih davčnih sistemov, vendar pa se bo odzvala na pozive naše družbe k pravičnosti in davčni preglednosti ter okrepila prizadevanja za boj proti utajam davkov in davčnim goljufijam. Na podlagi dela, ki je bilo v okviru OECD in skupine G20 že opravljeno glede erozije davčne osnove in preusmeritve dobička, bo pripravila akcijski načrt, ki bo obsegal ukrepe na ravni EU za prehod na sistem, v katerem je država, v kateri se ustvari dobiček, tudi država obdavčitve; to bo veljalo tudi za digitalno gospodarstvo. V ta namen je med drugim potreben dogovor o skupni konsolidirani osnovi za davek od dohodkov pravnih oseb. Komisija bo poleg tega tudi že zelo kmalu pripravila predlog o samodejni izmenjavi informacij med davčnimi organi o odločitvah v čezmejnih davčnih zadevah. Obenem bo v tesnem sodelovanju z drugimi institucijami spodbujala sprejetje davka na finančne transakcije in strožjih predpisov zoper pranje denarja. Delo Komisije se nadaljuje tudi na področju DDV, med drugim z ukrepi za odpravo davčnih razlik.

    6. Razumen in uravnotežen prostotrgovinski sporazum z ZDA

    Trgovina pomembno prispeva k ustvarjanju delovnih mest in rasti. Komisija trenutno vodi pogajanja o Čezatlantskem sporazumu o partnerstvu za trgovino in naložbe (TTIP) z Združenimi državami Amerike, ob tem pa dejavno sodeluje v vrsti drugih dvostranskih pogajanj in si močno prizadeva za večstranski napredek v okviru STO. Sprejela je že ukrepe za povečanje preglednosti v pogajanjih o TTIP[9] ter si še naprej prizadeva za dosego razumnega in uravnoteženega sporazuma ob hkratnem varovanju evropskih zdravstvenih, socialnih in okoljskih standardov ter standardov za varstvo podatkov in evropske kulturne raznolikosti.

    7. Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

    Državljani od EU pričakujejo, da se bo neomajno zavzemala za pravičnost, zaščito, poštenost in pravno državo ter se odločno postavila po robu vsem oblikam diskriminacije. Komisija si bo prizadevala za pristop EU k Evropski konvenciji o človekovih pravicah v skladu z navodili, ki jih bo v kratkem izdalo Sodišče. Še naprej bo izboljševala boj proti čezmejnemu kriminalu in terorizmu ter krepila pravosodno sodelovanje v korist državljanov po vsej EU. Proračun EU bo varovala pred goljufijami, med drugim s prizadevanji za ustanovitev neodvisnega evropskega javnega tožilstva.

    Evropska komisija je predana zagotavljanju enakih možnosti za invalide v skladu s Konvencijo ZN o pravicah invalidov. To vključuje dostopnost fizičnega okolja, prevoznih sredstev, informacijsko-komunikacijske tehnologije in sistemov (IKT) ter drugih možnosti in storitev.

    Komisija je zavezana k spodbujanju enakosti spolov ter omogočanju večje udeležbe žensk na trgu dela. Predlog iz leta 2008 o ureditvi porodniškega dopusta bo umaknila, če pogajanja v naslednjih šestih mesecih ne bodo napredovala. S tem bo odprla pot novemu pristopu, v okviru katerega se bo vprašanje obravnavalo v širšem kontekstu glede na realnost današnje družbe, upošteval pa se bo tudi napredek, ki so ga na tem področju dosegle same države članice.

    Komisija bo predstavila predlog za evropsko varnostno agendo, da bi obravnavala grožnje za notranjo varnost EU, kot so čezmejni kriminal, kibernetski kriminal, terorizem, tuji borci in radikalizacija. S tem želi zagotoviti, da bo lahko EU varovala svoje državljane, obenem pa bo še naprej odprta svetu.

    8. V smeri nove migracijske politike

    Zaradi vse večjega pritiska na naših zunanjih mejah Komisija razvija evropsko agendo za migracije, da bi pristop k zakoniti migraciji odražal dobro ravnovesje med večjo poštenostjo in odgovornostjo. Na podlagi tega pristopa bi lahko EU postala privlačna destinacija za nadarjene in usposobljene posameznike, hkrati pa bi imela na voljo odločne ukrepe zoper nedovoljeno migracijo ter trgovino z ljudmi in tihotapljenje. Boljše upravljanje migracij pomeni boljše uravnavanje naše migracijske politike z zunanjo politiko, spodbujanje močnejšega sodelovanja v notranjih in zunanjih zadevah, zagotavljanje zaščite osebam, ki jo potrebujejo, na podlagi načela odgovornosti in solidarnosti ter preprečevanje tragičnih dogodkov, kot so tisti, ki se ponavljajo v Sredozemlju.

    9. Močnejši svetovni akter

    Ob nedavnih dogodkih so geopolitični izzivi, med drugim na vzhodnih in južnih mejah EU, zasedli pomembno mesto na zunanjepolitični agendi. EU potrebuje učinkovito skupno zunanjo politiko z boljšimi mehanizmi za zgodnje napovedovanje razvoja dogodkov in hitro opredelitev enotnega odziva na skupne izzive. Le s kolektivnim ukrepanjem bomo lahko v celoti izkoristili priložnosti, ki se ponujajo. Evropa mora sodelovati pri varnostnih in obrambnih vprašanjih ter razvijati strateška partnerstva. Za uveljavljanje ciljev politike EU na svetovnem prizorišču je nujno potrebna skladna in skupna uporaba vseh instrumentov, ki jih ima Unija na voljo, vključno s skupno zunanjo in varnostno politiko (SZVP) ter doslednim projiciranjem notranjih politik navzven.

    Prednostni cilj Komisije bo spodbujati stabilnost na evropskih mejah. Ta cilj pa se lahko doseže le, če bomo sosednje države podpirali pri izvajanju demokratičnih in gospodarskih reform, spoštovanju načela pravne države, krepitvi ekonomskega upravljanja in konkurenčnosti, razvoju institucionalne usposobljenosti in dobro delujoče javne uprave ter doseganju večje blaginje. Komisija bo prenovila evropsko sosedsko politiko in pripravila nove predloge za prihodnost. V skladu s političnimi usmeritvami se bodo že začeta širitvena pogajanja nadaljevala, pri čemer je zlasti pomembno, da Zahodni Balkan ohrani evropsko perspektivo. Vendar pa v naslednjih petih letih ne bo nadaljnje širitve.

    EU ima dragocene izkušnje pri mednarodnem sodelovanju ter zagotavljanju razvojne podpore in pomoči na mnogih celinah. To vključuje spodbujanje človekovih pravic prek vseh naših zunanjepolitičnih ukrepov, odpravljanje neenakosti in zagovarjanje enakosti spolov. Da bi naše zaveze čim bolje uresničili, pa moramo razvojno politiko nenehno prilagajati razvijajočim se potrebam partnerskih držav. Tudi v letu 2015, ki je evropsko leto za razvoj, bomo nadaljevali prizadevanja za doseganje ciljev trajnostnega razvoja za obdobje po letu 2015, začeli pa bomo tudi že razmišljati o prihodnjih odnosih z državami v razvoju (po izteku Sporazuma iz Cotonouja). Poleg tega sodelujemo v boju proti eboli. Še naprej si bomo prizadevali za kar največji učinek naše humanitarne pomoči ter razvijali zmogljivosti za odzivanje na krize.

    10. Unija demokratičnih sprememb

    Državljani od EU pričakujejo, da se bosta izboljšala vsebina in način njenega dela. Želimo, da bi Komisija delovala čim bolj pregledno, v sodelovanju z drugimi institucijami pa bomo krepili odgovornost in tudi sledljivost ukrepov na ravni EU. Komisija je uvedla nova pravila, da bi zagotovila popolno preglednost stikov med komisarji in združenji ali samozaposlenimi osebami[10]. Pripravila bo tudi predlog medinstitucionalnega sporazuma o obveznem registru za preglednost, tako da bi bile vse evropske institucije zavezane k preglednosti glede tega, kdo vpliva na njihove postopke odločanja.

    Kot je bilo napovedano v političnih smernicah, bo Komisija ponovno preučila postopek odločanja za odobritev gensko spremenjenih organizmov (GSO). S tem se želi odzvati na pomisleke državljanov in držav članic glede sedanje pravne obveznosti Komisije, da odobri GSO, tudi če predlogu nasprotuje očitna večina držav članic.

    Komisija bo izboljšala svoj nabor orodij za boljšo pripravo zakonodaje, predvsem svoja vrednotenja, ocene učinka in javna posvetovanja, v okviru programa ustreznosti predpisov pa bo opredelila vrsto novih ukrepov. Da bi bil zakonodajni postopek na ravni EU učinkovitejši, morajo biti vse institucije zavezane načelu boljše priprave zakonodaje. Komisija bo zato pripravila predlog za nov medinstitucionalni sporazum o boljši pripravi zakonodaje. Če želimo uresničiti prioritete v zvezi z delovnimi mesti, rastjo in naložbami, morajo vse tri institucije bolje sodelovati, da bi lahko dosegle konkretne rezultate. Komisija si v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Svetom prizadeva za boljše skupno načrtovanje programov, v okviru katerega bi se s spodbujanjem skupne odgovornosti za prioritete, vendar brez poseganja v vlogo in pristojnosti vsake institucije v skladu s Pogodbama, omogočilo uresničevanje programa EU na najučinkovitejši način.

    ***

    Po sprejetju delovnega programa za leto 2015 želi Komisija v sodelovanju z Evropskim parlamentom in Svetom opredeliti seznam prednostnih predlogov, glede katerih se bodo institucije zavezali k hitri obravnavi in čim prejšnjemu dokončnemu sprejetju, vključno s predlogi, ki so neposredno povezani z izvajanjem naložbene pobude. Skupaj lahko zagotovimo, da bodo stvari tokrat resnično drugačne.

    [1] Nov začetek za Evropo: moj načrt za delovna mesta, rast, pravičnost in demokratične spremembe – Politične usmeritve naslednje Evropske komisije (http://ec.europa.eu/priorities/docs/pg_sl.pdf).

    [2] Glej pododstavek 2 točke 39 Okvirnega sporazuma o odnosih med Evropskim parlamentom in Evropsko komisijo: „Komisija na začetku svojega mandata opravi revizijo vseh predlogov, o katerih tečejo postopki, z namenom, da jih politično potrdi ali umakne, ob upoštevanju mnenja, ki ga je izrazil Parlament.“

    [3] COM(2014) 903.

    [4] Da bi Komisija poudarila novi elan, ki ga prinašata njen mandat in prvi delovni program, bo svoje dejavnosti komuniciranja v letu 2015 osredotočila na 10 prioritet iz političnih usmeritev. Glej točko 2.4. dokumenta SEC(2013) 486 z dne 23. septembra 2013 o institucionalnem komuniciranju na podlagi večletnega finančnega okvira za obdobje 2014–2020.

    [5] Skupno 452 predlogov, ki so jih pripravile prejšnje Komisije.

    [6] COM(2014) 903.

    [7] COM(2010) 2020 final.

    [8] Komisija bo v okviru pregleda direktive o označevanju z energijskimi nalepkami (Direktiva 2010/30/EU) preučila, ali so potrebne prilagoditve, da bi se njeni cilji dosegali na manj invaziven način.

    [9] C(2014) 9052.

    [10] C(2014) 9051.

    Priloga I: Nove pobude

    Št. || Naslov || Vrsta pobude[1] || Opis področja uporabe in ciljev

    Nova spodbuda za delovna mesta, rast in naložbe

    1. || Naložbeni načrt za Evropo: nadaljnji zakonodajni ukrepi || zakonodajna pobuda || Nadaljnje ukrepanje zajema ustanovitev Evropskega sklada za strateške naložbe, spodbujanje sodelovanja z nacionalnimi promocijskimi bankami in izboljšanje dostopa MSP do financiranja.

    2. || Spodbujanje vključevanja na trg dela in zaposljivosti || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Sveženj ukrepov v podporo prizadevanjem držav članic na področju zaposlovanja, zlasti dolgoročno brezposelnih in mladih, ter za razvoj kvalificirane delovne sile. Sveženj bo vključeval nadaljnje ukrepe na podlagi izvajanja pobude za zaposlovanje mladih, predlog priporočila Sveta v zvezi z vključevanjem dolgoročno brezposelnih na trg dela in ukrepe za spodbujanje razvoja kvalifikacij.

    3. || Vmesni pregled strategije Evropa 2020 || nezakonodajna pobuda || Izboljšana in posodobljena strategija Evropa 2020 glede na izkušnje, pridobljene v prvih štirih letih njenega izvajanja, da bi se v obdobju po krizi zagotovila učinkovitost te strategije na področju rasti in ustvarjanja novih delovnih mest v Evropi.  Pregled zagotavlja nadaljnje ukrepanje na podlagi nedavnega javnega posvetovanja.

    Povezan enotni digitalni trg

    4. || Paket za enotni digitalni trg || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Cilj pobude je potrošnikom zagotoviti čezmejni dostop do digitalnih storitev, ustvariti enake konkurenčne pogoje za podjetja ter oblikovati pogoje za dinamično digitalno gospodarstvo in družbo. V paket bo poleg drugih zakonodajnih predlogov vključena posodobitev pravil s področja avtorskih pravic.

    Odporna energijska unija s politiko podnebnih sprememb, usmerjeno v prihodnost

    5. || Strateški okvir za energijsko unijo || nezakonodajna/zakonodajna pobuda || Poudarek strateškega okvira bo na: zanesljivi oskrbi z energijo, povezovanju nacionalnih trgov z energijo, zmanjšanju evropskega povpraševanja po energiji, dekarbonizaciji kombinacije energijskih virov ter spodbujanju raziskav in inovacij na področju energetike. Vključeval bo pregled sistema EU za trgovanje z emisijami kot del zakonodajnega okvira za obdobje po letu 2020.

    6. || Sporočilo o poti v Pariz – večstranski odziv na podnebne spremembe || nezakonodajna pobuda || Cilj je orisati vizijo in pričakovanja EU ter pojasniti ambicije za partnerstva v okviru sporazuma, ki bo sklenjen v letu 2015, ter določiti prispevek EU na podlagi sklepov Evropskega sveta z dne 24. oktobra 2014.

    Bolj povezan in pravičnejši notranji trg z okrepljeno industrijsko bazo

    7. || Strategija notranjega trga za blago in storitve || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Strategija za prenovljen in integriran pristop na notranjem trgu, da se zagotovi nadaljnje povezovanje ter izboljšata vzajemno priznavanje in standardizacija v ključnih industrijskih in storitvenih sektorjih z največjim gospodarskim potencialom, kot so sektorji poslovnih storitev, gradnje, maloprodaje, reguliranih poklicev, napredne proizvodnje ter kombinirane ponudbe blaga in storitev. Poseben poudarek bo na MSP.

    8. || Sveženj na področju mobilnosti delovne sile || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Sveženj je namenjen podpori mobilnosti delovne sile in odpravljanju zlorab na podlagi boljšega usklajevanja sistemov socialne varnosti, ciljno usmerjenega pregleda Direktive o napotitvi delavcev na delo ter okrepljenega portala EURES.

    9. || Unija kapitalskih trgov || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Akcijski načrt za izboljšanje financiranja gospodarstva z učinkovitejšimi tržnimi instrumenti financiranja, ki bo vseboval tudi pripravo okvira za visokokakovostno listinjenje.

    10. || Okvir za reševanje finančnih institucij, ki niso banke || zakonodajna pobuda || Predlog za oblikovanje evropskega okvira za sanacijo in reševanje sistemsko pomembnih finančnih institucij, kot so centralne klirinške nasprotne stranke.

    11. || Paket o letalskem prometu || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Paket bo obsegal sporočilo, v katerem bodo opredeljeni izzivi in ukrepi za izboljšanje konkurenčnosti letalskega sektorja EU, ter pregled Uredbe (ES) št. 216/2008 o Evropski agenciji za varnost v letalstvu.

    Bolj poglobljena in pravičnejša ekonomska in monetarna unija

    12. || Paket za poglobitev ekonomske in monetarne unije || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || S paketom bo zagotovljeno nadaljnje ukrepanje na podlagi pregleda najnovejših ukrepov na področju ekonomskega upravljanja (zakonodajni šesterček in zakonodajni dvojček), pripravljene bodo pobude za strukturne reforme ter urejeno zunanje zastopanje ekonomske in monetarne unije.

    13. || Predlog direktive za zagotovitev obvezne izmenjave informacij v zvezi s čezmejnimi odločitvami || zakonodajna pobuda || Predlog bo zagotovil izmenjavo relevantnih informacij med davčnimi organi različnih držav članic o predhodnih razlagah ali o uporabi pravnih določb v čezmejnih situacijah, v katerih so udeleženi posamezni davkoplačevalci.

    14. || Akcijski načrt ukrepov za boj proti utajam davkov in davčnim goljufijam, vključno s sporočilom o prenovljenem pristopu v zvezi z obdavčitvijo pravnih oseb na enotnem trgu ob upoštevanju svetovnih trendov na tem področju. || nezakonodajna pobuda || Na podlagi dela, ki je bilo v okviru OECD in skupine G20 že opravljeno glede erozije davčne osnove in preusmeritve dobička, bo akcijski načrt obsegal ukrepe na ravni EU za prehod na sistem, v katerem je država, v kateri se ustvari dobiček, tudi država obdavčitve; to bo veljalo tudi za digitalno gospodarstvo. Namen sporočila bo stabilizirati osnovo za davek od dohodkov pravnih oseb v EU, da se zagotovi pošteno davčno okolje, vključno s ponovno oživitvijo dejavnosti za pripravo skupne konsolidirane osnove za davek od dohodkov pravnih oseb.

    Trgovina: razumen in uravnotežen prostotrgovinski sporazum z ZDA

    15. || Trgovinska in naložbena strategija za nova delovna mesta in rast || nezakonodajna pobuda || Obsežen pregled trgovinske strategije EU, zlasti njenega prispevka k ustvarjanju delovnih mest, rasti in naložb. V pregled bodo zajeti vsi vidiki trgovinske politike, vključno z dvostranskimi, mnogostranskimi in večstranskimi pogajanji ter samostojnimi ukrepi. Zajete bodo tudi politične usmeritve na vseh teh področjih za naslednjih pet let.

    Območje pravosodja in temeljnih pravic, zasnovano na medsebojnem zaupanju

    16. || Predlogi za dokončanje postopka pristopa EU k Evropski konvenciji o človekovih pravicah || zakonodajna pobuda || Predlogi, ki bodo omogočili podpis, sklenitev in izvajanje pristopnega sporazuma, pri čemer je treba počakati na navodila, ki jih pripravlja Sodišče.

    17. || Evropska varnostna agenda || nezakonodajna pobuda || V sporočilu bo predlagana evropska varnostna agenda za obdobje 2015–2020, in sicer bo opravljen pregled ukrepov, ki se že izvajajo, opredeljeni pa bodo tudi novi ukrepi za spopadanje s porajajočimi se grožnjami.

    V smeri nove migracijske politike

    18. || Evropska agenda za migracije || zakonodajna/nezakonodajna pobuda || Cilj agende je razviti nov pristop k zakoniti migraciji, da bi EU postala privlačna destinacija za nadarjene in usposobljene osebe, pa tudi da bi se izboljšalo upravljanje migracije z okrepitvijo sodelovanja s tretjimi državami, delitvijo bremen in solidarnostjo ter bojem proti nezakoniti migraciji in tihotapljenju. V agendo je vključen pregled direktive o modri karti, tj. vseevropskem delovnem dovoljenju za visokokvalificirane delavce.

    Močnejši svetovni akter

    19. || Sporočilo o evropski sosedski politiki || nezakonodajna pobuda || V skupnem sporočilu Komisije in Visokega predstavnika bodo predstavljeni rezultati pregleda evropske sosedske politike, da se določijo nove usmeritve politike na podlagi posvetovanja, ki se bo začelo istočasno z objavo letnega paketa evropske sosedske politike.

    20. || Sporočilo o ciljih trajnostnega razvoja po letu 2015 || nezakonodajna pobuda || Cilj sporočila je opredeliti skupno stališče EU glede globalnega partnerstva za izpolnitev ciljev trajnostnega razvoja. V njem bodo zajeti finančno in nefinančno izvajanje, domače/mednarodno in javno/zasebno financiranje, različne vrste partnerstev, pa tudi spremljanje, ureditev prevzemanja odgovornosti in pregled.

    Unija demokratičnih sprememb

    21. || Predlog medinstitucionalnega sporazuma o boljši pripravi zakonodaje || nezakonodajna pobuda || Namen predloga je skupaj z Evropskim parlamentom in Svetom doseči enotno razumevanje načela boljše priprave zakonodaje.

    22. || Predlog medinstitucionalnega sporazuma o obveznem registru za preglednost || nezakonodajna pobuda || Predlog medinstitucionalnega sporazuma z Evropskim parlamentom in Svetom bo okrepil odprtost in odgovornost, in sicer bo na njegovi podlagi register za preglednost obvezen za vse interesne skupine, ki želijo vplivati na oblikovanje politik v kateri koli od treh institucij.

    23. || Pregled postopka odločanja v zvezi z gensko spremenjenimi organizmi || zakonodajna pobuda || V pregledu bodo proučene možnosti spremembe pravil, da se bolje zagotovi upoštevanje večinskega stališča držav članic.

    [1] Vrsta pobude se lahko spremeni na podlagi rezultata postopka ocene učinka.

    Priloga III – ukrepi na podlagi programa REFIT[1]

    Št. || Naslov || Vrsta pobude / cilj REFIT || Opis

    Kmetijstvo in razvoj podeželja

    1. || Horizontalni ukrep o razglasitvi zastarelosti več aktov v zvezi s skupno kmetijsko politiko, ki ne služijo več svojemu namenu || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Cilj tega ukrepa je formalno razglasiti, da so akti, katerih učinki so izčrpani, zastareli, vendar jih zaradi pomanjkanja pravne podlage ni mogoče razveljaviti.

    2. || Pravila označevanja govedine || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 1760/2000 z dne 17. julija 2000 o uvedbi sistema za identifikacijo in registracijo govedi ter o označevanju govejega mesa in proizvodov iz govejega mesa in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 820/97. V okviru vrednotenja bo opravljena ocena učinka pravil o označevanju govedine na dobavno verigo mesa, trgovino z mesom in potrošnike. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    3. || Posebni ukrepi za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije Posebni ukrepi za kmetijstvo v korist manjših egejskih otokov || vrednotenje || Poročila Evropskemu parlamentu in Svetu na podlagi člena 32 Uredbe (EU) št. 228/2013 oziroma člena 20 Uredbe (EU) št. 229/2013, da se ovrednoti učinek posebnih ukrepov za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije in posebnih ukrepov za kmetijstvo v korist manjših egejskih otokov. Vrednotenju programa ukrepov za najbolj oddaljene regije Unije bo sledila ocena učinka, da bi se opredelila morebitna potreba po reviziji politike za najbolj oddaljene regije Unije. Vrednotenje se izvaja. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2016.

    Podnebni ukrepi in energetska politika

    4. || Direktiva 2003/66/ES o spremembi Direktive 94/2/ES o izvajanju Direktive Sveta 92/75/EGS v zvezi z energijskim označevanjem električnih hladilnikov, zamrzovalnikov in njihovih kombinacij || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Direktiva ni več relevantna, saj so bili sprejeti novi delegirani akti.

    5. || Direktiva 1999/9/ES o spremembah Direktive 97/17/ES o izvajanju Direktive 92/75/EGS v zvezi z energijskim označevanjem gospodinjskih pomivalnih strojev || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Direktiva ni več relevantna, saj so bili sprejeti novi delegirani akti.

    6. || Direktiva 96/89/ES o spremembi Direktive 95/12/ES o izvajanju Direktive 92/75/EGS v zvezi z energijskim označevanjem gospodinjskih pralnih strojev || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Direktiva ni več relevantna, saj so bili sprejeti novi delegirani akti.

    7. || Pravila Agencije za preskrbo Evropske skupnosti za atomsko energijo o določitvi postopka usklajevanja ponudbe in povpraševanja po rudah, snoveh vira in posebnih cepljivih snoveh (UL P 32, 11.5.1960) || zakonodajna pobuda: posodobitev/pregled || Posodobitev oziroma pregled Uredbe.

    8. || Uredba Agencije za preskrbo Evropske skupnosti za atomsko energijo o spremembi Pravil Agencije za preskrbo z dne 5. maja 1960 o določitvi postopka usklajevanja ponudbe in povpraševanja po rudah, snoveh vira in posebnih cepljivih snoveh (UL L 193, 25.7.1975) || zakonodajna pobuda: posodobitev/pregled || Posodobitev oziroma pregled Uredbe.

    9. || Odločba Sveta z dne 7. novembra 1977 o določitvi ciljne stopnje Skupnosti za zmanjšanje porabe primarnih virov energije ob težavah pri preskrbi s surovo nafto in naftnimi derivati in Odločba Komisije z dne 15. junija 1979 o določitvi podrobnih pravil za izvajanje Odločbe Sveta 77/706/EGS || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Odločbi sta zastareli, saj sprostitev varnostnih zalog, ki jo ureja Direktiva 2009/119/ES o naftnih zalogah, velja za glavni ukrep v primeru motenj pri oskrbi z nafto.

    10. || Spodbujanje energije iz obnovljivih virov || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2009/28/ES z dne 23. aprila 2009 o spodbujanju uporabe energije iz obnovljivih virov, spremembi in poznejši razveljavitvi direktiv 2001/77/ES in 2003/30/ES. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    11. || Geološko shranjevanje ogljikovega dioksida || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2009/31/ES o geološkem shranjevanju ogljikovega dioksida. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    12. || Zmanjšanje emisij CO2 iz lahkih tovornih vozil || vrednotenje || Vrednotenje Uredb (ES) št. 443/2009 in 510/2011 o zmanjšanju emisij CO2 iz lahkih tovornih vozil. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    13. || Kakovost goriva || vrednotenje || Direktiva 98/70/ES o kakovosti goriva. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015.

    Digitalno gospodarstvo in družba

    14. || Študija pravil o avdiovizualnih komercialnih sporočilih za alkoholne pijače || študija || Študija za oceno, ali so pravila o avdiovizualnih komercialnih sporočilih za alkoholne pijače mladoletnikom zagotovila zahtevano raven zaščite, in s tem prispevek k oceni ustreznosti Direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah (Direktiva 2010/13/EU). Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    15. || Študija učinkovitosti vidikov sourejanja in samourejanja pri spodbujanju učinkovitega izvajanja Direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah || študija || Študija za oceno, v kolikšni meri lahko vidika sourejanja in samourejanja pri spodbujanju učinkovitega izvajanja Direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah zmanjšata kompleksnost regulative. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    16. || Direktiva o e-zasebnosti || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2002/58/ES o obdelavi osebnih podatkov in varstvu zasebnosti na področju elektronskih komunikacij po sprejetju soglasja glede predloga o varstvu podatkov. Vrednotenje se izvaja in naj bi bilo končano v letu 2016.

    17. || Direktiva o avdiovizualnih medijskih storitvah || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2010/13/EU z dne 10. marca 2010 o usklajevanju nekaterih zakonov in drugih predpisov držav članic o opravljanju avdiovizualnih medijskih storitev. Vrednotenje se izvaja in naj bi bilo končano v letu 2016.

    18. || Telekomunikacijski sveženj || vrednotenje || Vrednotenje telekomunikacijskega svežnja iz leta 2009. Vrednotenje se izvaja in naj bi bilo končano v letu 2016.

    Ekonomske in finančne zadeve, davki in carina

    19. || Trošarina || vrednotenje || Vrednotenje Direktive Sveta 2008/118/ES o splošnem režimu za trošarino. V oceno je zajet pravni režim za čezmejno gibanje trošarinskega blaga, sproščenega za domačo porabo med trgovci in podjetji, dejavnimi na področju prodaje na daljavo. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    20. || Minimalna ureditev „vse na enem mestu“ || vrednotenje || Ocena izvajanja minimalne ureditve „vse na enem mestu“ (2008/8/ES) Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015.

    Zaposlovanje, socialne zadeve, kvalifikacije in mobilnost delovne sile

    21. || Obveščanje delavcev in posvetovanje z njimi || zakonodajna pobuda: konsolidacija, poenostavitev || Konsolidacija treh direktiv na področju obveščanja delavcev in posvetovanja z njimi ob upoštevanju rezultatov posvetovanja s socialnimi partnerji: Direktive 2002/14/ES z dne 11. marca 2002 o določitvi splošnega okvira za obveščanje in posvetovanje z delavci v Evropski skupnosti, Direktive Sveta 98/59/ES z dne 20. julija 1998 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi s kolektivnimi odpusti in Direktive Sveta 2001/23/ES z dne 12. marca 2001 o približevanju zakonodaje držav članic v zvezi z ohranjanjem pravic delavcev v primeru prenosa podjetij, obratov ali delov podjetij ali obratov.

    22. || Statistika o jeklu || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Uredba (ES) št. 48/2004 z dne 5. decembra 2003 o pripravi letne statistike Skupnosti o jeklarski industriji za referenčna leta 2003–2009 je zastarela, saj se ti podatki ne zbirajo več.  

    23. || Vključevanje socialne statistike || zakonodajna pobuda: konsolidacija, poenostavitev || Konsolidacija in vključevanje statistične zakonodaje o pripravi evropske statistike za osebe in gospodinjstva. Cilj je čim bolj smotrno uporabiti informacije, ki jih zagotovijo zasebna gospodinjstva in posamezniki, da se zadosti trenutnim in prihodnjim potrebam po evropskih statistikah, ne da bi se povečala trenutna raven bremena za respondente.

    24. || Varnost in zdravje pri delu || vrednotenje || Vrednotenje Direktive Sveta 89/391/EGS z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu ter 23 povezanih direktiv. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    25. || Delo s krajšim delovnim časom in delo za določen čas || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 97/81/ES z dne 15. decembra 1997 o okvirnem sporazumu o delu s krajšim delovnim časom, sklenjenim med UNICE, CEEP in ETUC in Direktive 1999/70/ES z dne 28. junija 1999 o okvirnem sporazumu o delu za določen čas, sklenjenem med ETUC, UNICE in CEEP. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    26. || Obveznosti obveščanja || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 91/533/ES o obveznosti delodajalca, da zaposlene obvesti o pogojih, ki se nanašajo na pogodbo o zaposlitvi ali delovno razmerje. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015 in končalo v letu 2016.

    Okolje, pomorske zadeve in ribištvo

    27. || Uredba o dovoljenjih za ribolov || zakonodajna pobuda: prenovitev || Predlog uredbe o nadomestitvi Uredbe (ES) št. 1006/2008 o dovoljenjih za ribolovne dejavnosti. Prenovitev veljavne uredbe o dovoljenih za ribolovne dejavnosti, da se poenostavi trenutni sistem, uskladijo zelo različne zahteve držav članic po podatkih in izboljša učinkovitost sankcij.

    28. || Poenostavitev tehničnih ukrepov za zaščito morskih organizmov || zakonodajna pobuda: poenostavitev || Predlog za poenostavljen okvir tehničnih ukrepov o spremembi Uredbe (ES) št. 850/98 za ohranjanje ribolovnih virov s tehničnimi ukrepi za varovanje nedoraslih morskih organizmov.

    29. || Uredbi o znaku za okolje ter Sistemu za okoljsko ravnanje in presojo || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti: Uredbe (ES) št. 1221/2009 z dne 25. novembra 2009 o prostovoljnem sodelovanju organizacij v Sistemu Skupnosti za okoljsko ravnanje in presojo (EMAS) ter Uredbe (ES) št. 66/2010 o znaku EU za okolje. Namen preverjanja ustreznosti je ovrednotiti in oceniti prispevek h konkurenčnosti, trajnostni potrošnji in proizvodnji. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    30. || Skupna ribiška politika || vrednotenje || Vrednotenje učinka uredbe za nadzor ribištva (Uredba (ES) št. 1224/2009 z dne 20. novembra 2009 o vzpostavitvi nadzornega sistema Skupnosti za zagotavljanje skladnosti s pravili skupne ribiške politike) na izvajanje pravil in uresničevanje ciljev skupne ribiške politike; vrednotenje obsega obdobje od  začetka veljavnosti Uredbe 1. januarja 2010 do 31. decembra 2014. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    31. || Okoljska odgovornost || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2004/35/ES o okoljski odgovornosti v zvezi s preprečevanjem in sanacijo okoljske škode. V skladu s členom 18 Direktive bo Komisija Evropskemu parlamentu in Svetu poročala o izkušnjah z njenim izvajanjem. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    32. || Pitna voda || vrednotenje || Komisija je v svojem sporočilu o evropski državljanski pobudi „Right2Water“ napovedala, da bo opravila javno posvetovanje po vsej Uniji o direktivi o pitni vodi (Direktiva Sveta 98/83/ES z dne 3. novembra 1998 o kakovosti vode, namenjene za prehrano ljudi).  Naknadno vrednotenje bo pokazalo, ali je zakonodaja ustrezna in ali prispeva k uresničevanju v njej zastavljenih ciljev. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    33. || Infrastruktura za prostorske informacije v Evropski skupnosti || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2007/2/ES o vzpostavitvi infrastrukture za prostorske informacije v Evropski skupnosti (INSPIRE). Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    34. || Natura 2000 (direktivi o pticah in habitatih) || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti: Direktive 2009/147/ES o ohranjanju prosto živečih ptic in Direktive 92/43/EGS z dne 21. maja 1992 o ohranjanju naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst. Preverjanje ustreznosti poteka in naj bi bilo končano leta 2016.

    35. || Okoljski hrup || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2002/49/ES  o ocenjevanju in upravljanju okoljskega hrupa. Direktiva v členih 10(4) in 11 določa, da mora Komisija vsakih pet let pripraviti poročilo, ki vključuje oceno izvajanja Direktive, povzetek zemljevidov in sporočenih akcijskih načrtov ter oceno potrebe po nadaljnjem ukrepanju Skupnosti. Vrednotenje poteka in naj bi bilo končano leta 2016.

    36. || Evropski register izpustov in prenosov onesnaževal (Evropski RIPO) || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 166/2006 o Evropskem registru izpustov in prenosov onesnaževal ter spremembi direktiv 91/689/EGS in 96/61/ES. V skladu s členom 17 Uredbe Komisija vsaka tri leta objavi poročilo na podlagi informacij, ki jih sporočijo države članice. Vrednotenje poteka in naj bi bilo končano leta 2016.

    37. || Emisije hlapnih organskih spojih – stopnja I (HOS I) || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 94/63/ES o nadzorovanju emisij hlapnih organskih spojin (HOS) pri skladiščenju bencina in njegovi distribuciji iz terminalov do bencinskih servisov. Pri vrednotenju bo posebna pozornost namenjena odkrivanju in ocenjevanju regulativnih obremenitev ter opredelitvi možnosti za poenostavitev. Vrednotenje poteka vzporedno z vrednotenjem direktive HOS II. Vrednotenje poteka in naj bi bilo končano leta 2016.

    38. || Emisije hlapnih organskih spojih – stopnja II (HOS II) || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2009/126/ES z dne 21. oktobra 2009 o rekuperaciji bencinskih hlapov na drugi stopnji med oskrbo motornih vozil na bencinskih servisih. V skladu s členom 7 Direktive HOS II mora Komisija do 31. decembra 2014 pregledati izvajanje Direktive, zlasti: · zgornjo mejo 100 m3 na leto iz člena 3(1)(b) in (2)(b) te direktive ter člena 6(3) Direktive 94/63/ES; ali so bili sistemi za rekuperacijo bencinskih hlapov na drugi stopnji med obratovanjem v skladu z zahtevami in · potrebo po opremi za samodejno spremljanje. Vrednotenje poteka vzporedno z vrednotenjem direktive HOS I. Vrednotenje poteka in naj bi bilo končano v četrtem četrtletju leta 2016.

    39. || Prosto živeče živali v živalskih vrtovih || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 1999/22/ES o zadrževanju prosto živečih živali v živalskih vrtovih. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015 in končalo v letu 2016.

    40. || Direktiva o strateški okoljski presoji || vrednotenje || Vrednotenje direktive o presoji vplivov nekaterih načrtov in programov na okolje (Direktiva 2001/42/ES). V skladu s členom 12 Direktive Komisija predloži poročilo o uporabi in učinkovitosti Direktive vsakih sedem let; prvo poročilo predloži v letu 2006. V drugem poročilu o izvajanju, ki naj bi bilo pripravljeno leta 2016, bosta ocenjena uporaba in učinkovitost Direktive v vsej EU, prav tako pa bodo ocenjene možnosti za njeno poenostavitev. Na podlagi poročila bo morda potrebno opraviti vrednotenje na podlagi programa REFIT. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015 in končalo v letu 2016.

    Finančna stabilnost, finančne storitve in unija kapitalskih trgov

    41. || Direktiva o prospektu – 2003/71/ES || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2003/71/ES z dne 4. novembra 2003 o prospektu, ki se objavi ob javni ponudbi ali sprejemu vrednostnih papirjev v trgovanje, in o spremembi Direktive 2001/34/ES. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    42. || Mednarodni računovodski standardi || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 1606/2002 o uporabi mednarodnih računovodskih standardov. Namen vrednotenja je oceniti dejanske učinke osmih let uporabe mednarodnih standardov računovodskega poročanja (MSRP)[2] v EU glede na prvotne cilje uredbe o Upravi za mednarodne računovodske standarde. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    Zdravje in varnost hrane

    43. || Živilska zakonodaja || preverjanje ustreznosti || Uredba (ES) št. 178/2002 z dne 28. januarja 2002 o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane. Cilj preverjanja ustreznosti je oceniti uspešnost, učinkovitost, skladnost in relevantnost glavnih orodij, ki se uporabljajo v živilski zakonodaji, ter njihovo dodano vrednost na ravni EU (zlasti gre za znanstveno utemeljeno zakonodajo, uporabo previdnostnega načela, preprečevanje goljufij in obveščanje potrošnikov, zahteve za gospodarske subjekte, da opravljajo samonadzor in sledijo živilom, orodja za upravljanje opozoril, nujne/krizne razmere, EFSA). Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    Notranji trg, industrija, podjetništvo in MSP

    44. || Direktiva 1999/45/ES v zvezi z razvrščanjem, pakiranjem in označevanjem nevarnih pripravkov || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Direktiva bo razveljavljena 1. junija 2015 v skladu s členom 60 Uredbe (ES) št. 1272/2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju.

    45. || Pravo družb || zakonodajna pobuda: kodifikacija || Kodifikacija sedmih direktiv o pravu družb v en akt, da se poveča njihova preglednost in berljivost (direktive 82/891, 2005/56, 2009/101, 2009/102, 2011/35, 2012/17, 2012/30). Namen kodifikacije več direktiv o pravu družb v en akt je povečati njihovo preglednost in berljivost.

    46. || Naftni sektor || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti zakonodaje EU, ki je relevantna za industrijo za rafiniranje nafte, kot so direktiva o obnovljivih virih energije, direktiva o obdavčitvi energije, sistem EU za trgovanje z emisijami, direktiva o kakovosti goriva, direktiva o čistih in energetsko učinkovitih vozilih, direktiva o industrijskih emisijah, direktiva o strateških zalogah nafte, direktiva o gorivih za plovila, direktiva o energetski učinkovitosti in direktiva o kakovosti zunanjega zraka. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    47. || Kemična industrija || kumulativna ocena stroškov || Kumulativna ocena stroškov najpomembnejše zakonodaje in politik EU, ki se nanašajo na evropsko kemično industrijo. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    48. || Uporaba načela vzajemnega priznavanja blaga || vrednotenje || Vrednotenje načela vzajemnega priznavanja in načinov njegove uporabe v državah članicah (člen 34 PDEU). Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    49. || Rešitve na področju javnega naročanja || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2007/66/ES o spremembi direktiv 89/665/EGS in 92/13/EGS glede izboljšanja učinkovitosti revizijskih postopkov oddaje javnih naročil. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    50. || Direktive o predpakiranju || vrednotenje || Vrednotenje direktiv 75/107/EGS, 76/211/EGS in 2007/45/ES o predpakiranju. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    51. || Trgovski zastopniki || vrednotenje || Notranji trg – vrednotenje Direktive 86/653/EGS z dne 18. decembra 1986 o usklajevanju zakonodaje držav članic o samozaposlenih trgovskih zastopnikih. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    52. || Zakonodaja na področju kemikalij, razen uredbe REACH[3] || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti najpomembnejše zakonodaje na področju kemikalij, ki ni zajeta v uredbi REACH, ter povezanih vidikov zakonodaje, ki se uporablja v podrejenih panogah. Preverjanje ustreznosti naj bi se začelo v letu 2015.

    53. || Pomen standardizacije || vrednotenje || Vrednotenje sistemov EU za standardizacijo. Namen vrednotenja je oceniti pomen evropskega sistema za standardizacijo, kakor je opredeljen v Uredbi (EU) št. 1025/2012 o evropski standardizaciji. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015.

    54. || Direktiva o strojih || vrednotenje || Notranji trg za proizvode – vrednotenje Direktive 2006/42/ES z dne 17. maja 2006 o strojih. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015.

    55. || Gozdarske panoge || kumulativna ocena stroškov || Kumulativna ocena regulativnih stroškov, ki jih povzročijo najpomembnejša zakonodaja in politike EU na področju gozdarskih panog EU (obdelava lesa, pohištvo, celuloza in papir ter tiskarstvo), zlasti v zvezi s stopnjami dobička in mednarodno konkurenčnostjo. Ocena naj bi se začela v letu 2015.

    56. || Steklo/keramika || kumulativna ocena stroškov || Kumulativna ocena regulativnih stroškov, ki jih povzročijo najpomembnejša zakonodaja in politike EU na področju steklarske in keramične industrije EU, zlasti v zvezi s stopnjami dobička in mednarodno konkurenčnostjo. Ocena naj bi se začela v letu 2015.

    57. || Direktiva o zamudah pri plačilih || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2011/7/EU o boju proti zamudam pri plačilih v trgovinskih poslih. Vrednotenje naj bi se začelo v letu 2015.

    58. || Gradbeništvo || preverjanje ustreznosti (prvotno kumulativna ocena stroškov) || Preverjanje ustreznosti najpomembnejše zakonodaje za ta sektor na področju notranjega trga in energetske učinkovitosti. Preverjanje ustreznosti naj bi se začelo v letu 2015.

    Pravosodje, potrošniki in enakost spolov

    59. || Direktiva 2006/114/ES o zavajajočem in primerjalnem oglaševanju (direktiva o poslovnem trženju). || zakonodajna pobuda: poenostavitev || Direktiva o poslovnem trženju bo poenostavila in racionalizirala obseg varstva v poslovanju med podjetji. V njej je obravnavana problematika zavajajočih praks trženja prek spleta in drugih sredstev za komuniciranje na daljavo. Pričakovane koristi direktive o poslovnem trženju za MSP (zmanjšanje stroškov v zvezi z zavajajočimi praksami trženja, kjer MSP ne morejo sama uspešno uveljaviti svojih pravic) znašajo 419–477 milijonov EUR na leto.

    60. || Enaka obravnava v zadevah socialne varnosti || vrednotenje || Vrednotenje zakonodaje v zvezi z enako obravnavo v zadevah socialne varnosti, ki zajema Direktivo Sveta 79/7/EGS o postopnem izvrševanju načela enakega obravnavanja moških in žensk v zadevah socialne varnosti. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    61. || Pogodbe o časovnem zakupu, dolgoročnih počitniških proizvodih, nadaljnji prodaji in zamenjavi || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2008/122/ES o varstvu potrošnikov v zvezi z nekaterimi vidiki pogodb časovnega zakupa, dolgoročnih počitniških proizvodov, nadaljnje prodaje in zamenjave. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    62. || Zakonodajni okvir, povezan s pravicami potrošnikov in oglaševanjem || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti pravnih aktov, povezanih s pravicami potrošnikov in oglaševanjem, vključno z: Direktivo 2005/29/ES o nepoštenih poslovnih praksah podjetij v razmerju do potrošnikov; Direktivo 1999/44/ES o nekaterih vidikih prodaje potrošniškega blaga in z njim povezanih garancij ter Direktivo 93/13/ES o nedovoljenih pogojih v potrošniških pogodbah. Preverjanje ustreznosti naj bi se začelo v letu 2015.

    Migracije, notranje zadeve in državljanstvo

    63. || Uredba Sveta (ES) št. 539/2001 o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so oproščeni te zahteve || zakonodajna pobuda: kodifikacija || Kodifikacija Uredbe (ES) št. 539/2001 o vizumih (14 sprememb) po sodbi Sodišča, ki naj bi bila sprejeta sredi leta 2015.

    64. || Sklep Sveta (2000/642) z dne 17. oktobra 2000 o dogovoru glede sodelovanja med enotami za finančni nadzor (FIU-ji) držav članic pri izmenjavi informacij || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Sodelovanje med enotami za finančni nadzor (FIU-ji) za preventivne namene bo urejeno s predlagano četrto direktivo o boju proti pranju denarja (COM(2013) 045). Praktično področje uporabe pravil o sodelovanju za namene kazenskega pregona je omejeno in ga ni treba ohraniti.

    65. || Vizumski informacijski sistem || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 767/2008 o vizumskem informacijskem sistemu (VIS) in izmenjavi podatkov med državami članicami o vizumih za kratkoročno prebivanje (uredba VIS), Odločbe Sveta 2004/512/ES z dne 8. junija 2004 o vzpostavitvi vizumskega informacijskega sistema (VIS), Uredbe (ES) št. 810/2009 in Sklepa 2008/633/PNZ. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    66. || Nedovoljen vstop, tranzit in prebivanje || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2002/90/ES o opredelitvi pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju ter Okvirnega sklepa Sveta 2002/946/PNZ o krepitvi kazenskega okvira na področju preprečevanja nudenja pomoči pri nedovoljenem vstopu, tranzitu in prebivanju, da bi se učinkovit boj proti tihotapljenju uskladil s potrebo po preprečevanju kriminalizacije humanitarne pomoči. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    67. || Agencija Frontex, vključno z ekipami za hitro posredovanje na mejah || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 2007/2004 o ustanovitvi Evropske agencije za upravljanje in operativno sodelovanje na zunanjih mejah držav članic Evropske unije. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    68. || Boj proti organiziranemu kriminalu || vrednotenje || Vrednotenje Okvirnega sklepa Sveta 2008/841/PNZ. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    69. || Zakonite migracije || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti: Direktive 2009/50/ES z dne 25. maja 2009 o pogojih za vstop in prebivanje državljanov tretjih držav za namene visokokvalificirane zaposlitve (morda karta), Direktive 2003/109/ES z dne 25. novembra 2003 o statusu državljanov tretjih držav, ki so rezidenti za daljši čas, in Direktive 2011/98/EU z dne 13. decembra 2011 o enotnem postopku obravnavanja vloge za enotno dovoljenje za državljane tretjih držav za prebivanje in delo na ozemlju države članice ter o skupnem nizu pravic za delavce iz tretjih držav, ki zakonito prebivajo v državi članici (enotno dovoljenje). Namen preverjanja je oceniti ustreznost trenutnega pravnega reda na področju zakonitih migracij in predlagati morebitne spremembe. Preverjanje ustreznosti naj bi se začelo v letu 2015.

    Trgovina

    70. || Trgovinska zakonodaja || zakonodajna pobuda: kodifikacija/prenovitev/razveljavitev || Kodifikacija, prenovitev in razveljavitev zakonodaje, ki sta jo spremenili dve pooblastitveni uredbi, s čimer bo trgovinska zakonodaja skladna s PDEU – Uredba (EU) št. 37/2014 z dne 15. januarja 2014 in Uredba (EU) št. 38/2014 z dne 15. januarja 2014.

    71. || Preusmerjanje trgovine nekaterih ključnih zdravil || vrednotenje || Vrednotenje Uredbe (ES) št. 953/2003 za preprečevanje preusmerjanja trgovine nekaterih ključnih zdravil v Evropsko unijo. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    Promet

    72. || Direktiva 2007/38/ES o naknadnem opremljanju težkih tovornih vozil z ogledali || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Direktiva je dosegla svoj cilj: vsa vozila, za katera velja obveznost naknadnega opremljanja (vozila, registrirana med 1. januarjem 2000 in 27. januarjem 2007), so zdaj opremljena z novimi ogledali.

    73. || Razveljavitev Uredbe (ES) št. 569/2008 o spremembi Uredbe št. 11 (1960) o odpravi diskriminacije pri prevozninah in pogojih || zakonodajna pobuda: razveljavitev || Ta uredba ni več potrebna; izpodrinil jo je tehnološki napredek in jo nadomestila druga zakonodaja.

    74. || Predlog poenostavitve, s katerim se spreminjata Uredba (ES) št. 1071/2009 o skupnih pravilih glede pogojev za opravljanje dejavnosti cestnega prevoznika in Uredba (ES) št. 1072/2009 o dostopu do trga mednarodnega cestnega prevoza blaga. || zakonodajna pobuda: poenostavitev || S predlogom bodo pojasnjene in poenostavljene nekatere določbe uredbe (ES) št. 1071/2009 in (ES) št. 1072/2009. Ustrezne spremembe bodo olajšale izvajanje uredb v državah članicah in uveljavile enotnejšo uporabo v vsej EU. Predvidene spremembe bodo zmanjšale upravno breme za javne organe in zasebne gospodarske subjekte.

    75. || Kombinirani prevoz || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 92/106/EGS z dne 7. decembra 1992 o določitvi skupnih pravil za nekatere vrste kombiniranega prevoza blaga med državami članicami. Direktiva je uvedla pobude za kombinirani prevoz, zlasti z omogočanjem odstopanj od omejitev in obveznosti, uvedenih z drugimi zakonodajnimi akti (kabotaža, teža in dimenzije).

    76. || Sprejemne zmogljivosti pristanišč || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2000/59/ES o pristaniških zmogljivostih za sprejem. Cilj vrednotenja je opraviti celovit pregled delovanja Direktive ter oceniti njeno učinkovitost in uspešnost. V okviru vrednotenja naj bi se opredelila problematična področja, ki bi jih bilo mogoče odpraviti z morebitnim pregledom Direktive, da bi se izboljšal in poenostavil zakonodajni okvir ter zmanjšali regulativni stroški. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    77. || Varnostni predpisi in standardi za potniške ladje || preverjanje ustreznosti || Preverjanje ustreznosti: Direktive 2009/45/ES z dne 6. maja 2009 o varnostnih predpisih in standardih za potniške ladje, Direktive 2003/25/ES o posebnih zahtevah glede stabilnosti ro-ro potniških ladij, Direktive 1999/35/ES o sistemu obveznih pregledov za varno izvajanje linijskih prevozov z ro-ro trajekti in visokohitrostnimi potniškimi plovili ter Direktive 98/41/ES o registraciji oseb, ki potujejo s potniškimi ladjami, ki plujejo v pristanišča držav članic Skupnosti ali iz njih. Preverjanje ustreznosti je namenjeno oceni možnosti za poenostavitev in racionalizacijo obstoječega okvira, pri čemer se bodo uskladila pravila Mednarodne pomorske organizacije, EU in nacionalna pravila. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    78. || Spodbujanje čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2009/33/ES z dne 23. aprila 2009 o spodbujanju čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz. Cilj Direktive je spodbujati smotrnejšo uporabo razpisnih postopkov, da se zagotovi učinkovita poraba javnih sredstev in spodbudi uporaba čistejših vozil. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    79. || Varnost predorov || vrednotenje || Vrednotenje Direktive 2004/54/ES z dne 29. aprila 2004 o minimalnih varnostnih zahtevah za predore v vseevropskem cestnem omrežju. Rezultati naj bi bili predvidoma znani v letu 2015.

    [1] Komisija s programom REFIT zagotavlja ustreznost prava EU. V okviru tega programa pregleduje pravni red EU in opredeljuje potrebne korektivne ukrepe. Med temi ukrepi so zakonodajne pobude za poenostavitev in zmanjšanje regulativnih bremen, razveljavitve zakonodaje, ki ni več potrebna, umiki predlogov, za katere ni realistično, da bi bili lahko sprejeti, ali katerih prvotnih ciljev ni več mogoče doseči, ter vrednotenja in preverjanja ustreznosti, da se ocenijo relevantnost, skladnost, učinkovitost in uspešnost zakonodaje EU ter njena dodana vrednost na ravni EU in opredelijo nadaljnje možnosti za poenostavitev in zmanjšanje obremenitev. Prvi sklop ukrepov je bil objavljen oktobra 2013, drugi pa junija 2014. V okviru programa REFIT je bilo do zdaj opredeljenih skoraj 200 ukrepov, zajeti pa so bili v celovitem pregledu, ki je bil objavljen 18. junija 2014. Komisija na ta način objavlja sprejete ukrepe, napredek pri njihovem izvajanju in dosežene rezultate, pri čemer poziva vse zainteresirane, naj prispevajo svoja mnenja, ter upošteva prispele pripombe in predloge.

    Delovni program Komisije za leto 2015 potrjuje ukrepe, opredeljene v okviru programa REFIT, ki se bodo izvajali v naslednjem letu. V tej prilogi so zajete vse zakonodajne pobude v okviru programa REFIT (poenostavitev, kodifikacija/prenovitev, konsolidacija, razveljavitev, posodobitev/pregled), ki jih namerava Komisija sprejeti v letu 2015, ter vsa vrednotenja in preverjanja ustreznosti v okviru programa REFIT, ki se že izvajajo ali katerih rezultati bodo predvidoma na voljo v letu 2015.

    [2] http://www.ifrs.org/About-us/Pages/What-are-IFRS.aspx

    [3] Pri vodenju tega vrednotenja sodeluje tudi GD za okolje, pomorske zadeve in ribištvo.

    Priloga IV: Zakonodaja, ki začne veljati leta 2015

    Št. || Naslov || Predmet urejanja || Datum začetka uporabe

    Zakonodajni akti

    1. || Uredba (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 352/78, (ES) št. 165/94, (ES) št. 2799/98, (ES) No 814/2000, (ES) št. 1290/2005 in (ES) št. 485/2008 || kmetijski strukturni skladi || 1. 1. 2015

    2. || Uredba (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 637/2008 in Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 || kmetijske strukture || 1. 1. 2015

    3. || Uredba Komisije (EU) št. 317/2014 z dne 27. marca 2014 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) (snovi CMR)  || varstvo potrošnikov || 1. 1. 2015

    4. || Uredba Sveta (EU) št. 713/2014 z dne 24. junija 2014 o spremembi Uredbe (EU) št. 1388/2013 o odprtju in zagotavljanju upravljanja avtonomnih tarifnih kvot Unije za nekatere kmetijske in industrijske izdelke || carine: tarifne kvote Skupnosti, skupna carinska tarifa || 1. 1. 2015

    5. || Uredba (EU) št. 1073/2013 Evropske centralne banke z dne 18. oktobra 2013 o statistiki sredstev in obveznosti investicijskih skladov (prenovitev) (ECB/2013/38) || ekonomska in monetarna politika, ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    6. || Uredba (EU) št. 1074/2013 Evropske centralne banke z dne 18. oktobra 2013 o zahtevah za statistično poročanje poštnih žiro institucij, ki sprejemajo vloge od rezidentov euroobmočja, ki niso denarne finančne institucije (prenovitev) (ECB/2013/39) || ekonomska in monetarna politika, ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    7. || Uredba (EU) št. 1075/2013 Evropske centralne banke z dne 18. oktobra 2013 o statistiki sredstev in obveznosti družb, ki se ukvarjajo s prenosom finančnih sredstev in so vključene v transakcije listinjenja (prenovitev) (ECB/2013/40) || ekonomska in monetarna politika, ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    8. || Uredba Sveta (EU) št. 827/2014 z dne 23. julija 2014 o spremembi Uredbe (ES) št. 974/98 v zvezi z uvedbo eura v Litvi || ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    9. || Uredba Sveta (EU) št. 851/2014 z dne 23. julija 2014 o spremembi Uredbe (ES) št. 2866/98 glede menjalnega razmerja eura za Litvo || ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    10. || Uredba (EU) št. 806/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2014 o določitvi enotnih pravil in enotnega postopka za reševanje kreditnih institucij in določenih investicijskih podjetij v okviru enotnega mehanizma za reševanje in enotnega sklada za reševanje ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1093/2010 || ekonomska in monetarna unija || 1. 1. 2015

    11. || Uredba (EU) št. 1072/2013 Evropske centralne banke z dne 24. septembra 2013 o statistiki obrestnih mer, ki jih uporabljajo denarne finančne institucije (prenovitev) (ECB/2013/34) || ekonomska in monetarna unija, ekonomska in monetarna politika || 1. 1. 2015

    12. || Uredba (EU) št. 1071/2013 Evropske centralne banke z dne 24. septembra 2013 o bilanci stanja sektorja denarnih finančnih institucij (prenovitev) (ECB/2013/33) || ekonomska in monetarna unija, ekonomska in monetarna politika, informacije in preverjanje || 1. 1. 2015

    13. || Direktiva 2014/59/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o vzpostavitvi okvira za sanacijo ter reševanje kreditnih institucij in investicijskih podjetij ter o spremembi Šeste direktive Sveta 82/891/EGS ter direktiv 2001/24/ES, 2002/47/ES, 2004/25/ES, 2005/56/ES, 2007/36/ES, 2011/35/EU, 2012/30/EU in 2013/36/EU in uredb (EU) št. 1093/2010 ter (EU) št. 648/2012 Evropskega parlamenta in Sveta  || ekonomska politika || 1. 1. 2015

    14. || Uredba (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o preprečevanju in obvladovanju vnosa in širjenja invazivnih tujerodnih vrst || okolje || 1. 1. 2015

    15. || Uredba (EU) št. 909/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. julija 2014 o izboljšanju ureditve poravnav vrednostnih papirjev v Evropski uniji in o centralnih depotnih družbah ter o spremembi direktiv 98/26/ES in 2014/65/EU ter Uredbe (EU) št. 236/2012  || finančne določbe, ekonomska politika || 1. 1. 2015

    16. || Uredba (EU) št. 575/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o bonitetnih zahtevah za kreditne institucije in investicijska podjetja ter o spremembi Uredbe (EU) št. 648/2012  || svoboda ustanavljanja, notranji trg – načela || 1. 1. 2015

    17. || Uredba Komisije (EU) št. 1319/2013 z dne 9. decembra 2013 o spremembi prilog k Uredbi (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) || informacije in preverjanje || 1. 1. 2015

    18. || Uredba Komisije (EU) št. 752/2014 z dne 24. junija 2014 o nadomestitvi Priloge I k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 o mejnih vrednostih ostankov pesticidov || zakonodaja o zdravstvenem varstvu rastlin || 1. 1. 2015

    19. || Direktiva Sveta 2008/8/ES z dne 12. februarja 2008 o spremembi Direktive 2006/112/ES glede kraja opravljanja storitev || davek na dodano vrednost, obdavčitev || 1. 1. 2015

    20. || Uredba Komisije (EU) št. 1148/2014 z dne 28. oktobra 2014 o spremembi prilog II, VII, VIII, IX in X k Uredbi (ES) št. 999/2001 Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij  || veterinarska zakonodaja || 1. 1. 2015

    21. || Uredba Komisije (EU) št. 218/2014 z dne 7. marca 2014 o spremembi prilog k uredbama (ES) št. 853/2004 in (ES) št. 854/2004 Evropskega parlamenta in Sveta (posebna higienska pravila za živila živalskega izvora in organizacija uradnega nadzora proizvodov živalskega izvora, namenjenih za prehrano ljudi) ter k Uredbi Komisije (ES) št. 2074/2005  || veterinarska zakonodaja, živila || 1. 1. 2015

    22. || Uredba (EU) št. 1215/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2012 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah || pravosodje in notranje zadeve || 10. 1. 2015

    23. || Uredba (EU) št. 606/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o vzajemnem priznavanju zaščitnih ukrepov v civilnih zadevah || območje svobode, varnosti in pravice || 11. 1. 2015

    24. || Direktiva 2011/99/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. decembra 2011 o evropski odredbi o zaščiti || pravosodje in notranje zadeve || 11. 1. 2015

    25. || Uredba (EU) št. 165/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. februarja 2014 o tahografih v cestnem prometu, razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 3821/85 o tahografu (nadzorni napravi) v cestnem prometu in spremembi Uredbe (ES) št. 561/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o usklajevanju določene socialne zakonodaje v zvezi s cestnim prometom  || promet || 2. 3. 2015

    26. || Direktiva 2014/51/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o spremembi direktiv 2003/71/ES in 2009/138/ES ter uredb (ES) št. 1060/2009, (EU) št. 1094/2010 in (EU) št. 1095/2010 glede pristojnosti Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za zavarovanja in poklicne pokojnine) ter Evropskega nadzornega organa (Evropski organ za vrednostne papirje in trge) || svoboda ustanavljanja || 31. 3. 2015

    27. || Direktiva 2009/138/ES Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 25. novembra 2009 o začetku opravljanja in opravljanju dejavnosti zavarovanja in pozavarovanja (Solventnost II) || notranji trg, svoboda ustanavljanja || 31. 3. 2015

    28. || Uredba Komisije (EU) št. 1004/2014 z dne 18. septembra 2014 o spremembi Priloge V k Uredbi (ES) št. 1223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o kozmetičnih izdelkih  || notranji trg – načela, varstvo potrošnikov || 16. 4. 2015

    29. || Uredba Komisije (EU) št. 301/2014 z dne 25. marca 2014 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) glede kromovih (VI) spojin  || varstvo potrošnikov || 1. 5. 2015

    30. || Uredba Komisije (EU) št. 1126/2014 z dne 17. oktobra 2014 o spremembi prilog II, III in V k Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 396/2005 glede mejnih vrednosti ostankov za asulam, cianamid, dikloran, flumioksazin, flupirsulfuron-metil, pikolinafen in propizoklor v ali na nekaterih proizvodih  || varstvo potrošnikov, zakonodaja o zdravstvenem varstvu rastlin || 13. 5. 2015

    31. || Uredba Komisije (EU) št. 286/2011 z dne 10. marca 2011 o spremembi Uredbe (ES) št. 1272/2008 Evropskega parlamenta in Sveta o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi z namenom njene prilagoditve tehničnemu in znanstvenemu napredku  || približevanje zakonov, notranji trg – načela, tehnične ovire || 1. 6. 2015

    32. || Direktiva 2014/27/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o spremembi direktiv Sveta 92/58/EGS, 92/85/EGS, 94/33/ES, 98/24/ES ter Direktive 2004/37/ES Evropskega parlamenta in Sveta z namenom prilagoditve Uredbi (ES) št. 1272/2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi || zaposlovanje || 1. 6. 2015

    33. || Direktiva 2012/18/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o obvladovanju nevarnosti večjih nesreč, v katere so vključene nevarne snovi, ki spreminja in nato razveljavlja Direktivo Sveta 96/82/ES || okolje || 1. 6. 2015

    34. || Uredba (ES) št. 1336/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o spremembi Uredbe (ES) št. 648/2004 z namenom prilagoditve Uredbi (ES) št. 1272/2008 o razvrščanju, označevanju in pakiranju snovi ter zmesi || okolje, tehnične ovire, industrija || 1. 6. 2015

    35. || Uredba (EU) št. 462/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o spremembi Uredbe (ES) št. 1060/2009 o bonitetnih agencijah  || svoboda ustanavljanja || 21. 6. 2015

    36. || Direktiva 2013/56/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. novembra 2013 o spremembi Direktive 2006/66/ES Evropskega parlamenta in Sveta o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih glede dajanja na trg prenosnih baterij in akumulatorjev, ki vsebujejo kadmij, namenjenih za brezžično električno orodje, in gumbastih celic z nizko vsebnostjo živega srebra ter o razveljavitvi Odločbe Komisije 2009/603/ES || okolje || 1. 7. 2015

    37. || Uredba Komisije (EU) št. 1003/2014 z dne 18. septembra 2014 o spremembi Priloge V k Uredbi (ES) št. 1223/2009 Evropskega parlamenta in Sveta o kozmetičnih izdelkih  || notranji trg – načela, varstvo potrošnikov || 1. 7. 2015

    38. || Direktiva 2014/49/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o sistemih jamstva za vloge  || svoboda ustanavljanja, približevanje zakonov || 4. 7. 2015

    39. || Direktiva 2013/11/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 21. maja 2013 o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter spremembi Uredbe (ES) št. 2006/2004 in Direktive 2009/22/ES || varstvo potrošnikov || 9. 7. 2015

    40. || Uredba (EU) št. 603/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o vzpostavitvi sistema Eurodac za primerjavo prstnih odtisov zaradi učinkovite uporabe Uredbe (EU) št. 604/2013 o vzpostavitvi meril in mehanizmov za določitev države članice, odgovorne za obravnavanje prošnje za mednarodno zaščito, ki jo v eni od držav članic vloži državljan tretje države ali oseba brez državljanstva, in o zahtevah za primerjavo s podatki iz sistema Eurodac, ki jih vložijo organi kazenskega pregona držav članic in Europol za namene kazenskega pregona, ter o spremembi Uredbe (EU) št. 1077/2011 o ustanovitvi Evropske agencije za operativno upravljanje obsežnih informacijskih sistemov s področja svobode, varnosti in pravice || pravosodje in notranje zadeve, prosto gibanje oseb || 20. 7. 2015

    41. || Direktiva 2013/34/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o letnih računovodskih izkazih, konsolidiranih računovodskih izkazih in povezanih poročilih nekaterih vrst podjetij, spremembi Direktive 2006/43/ES Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 78/660/EGS in 83/349/EGS || svoboda ustanavljanja || 20. 7. 2015

    42. || Direktiva 2013/33/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o standardih za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito || azilna politika, pravosodje in notranje zadeve || 21. 7. 2015

    43. || Direktiva 2013/32/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. junija 2013 o skupnih postopkih za priznanje ali odvzem mednarodne zaščite || pravosodje in notranje zadeve, azilna politika || 21. 7. 2015

    44. || Uredba (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 || kmetijstvo || 1. 8. 2015

    45. || Uredba (EU) št. 650/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju odločb in sprejemljivosti in izvrševanju javnih listin v dednih zadevah ter uvedbi evropskega potrdila o dedovanju || pravosodno sodelovanje v civilnih zadevah, pravosodje in notranje zadeve || 17. 8. 2015

    46. || Direktiva 2013/40/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. avgusta 2013 o napadih na informacijske sisteme in nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2005/222/PNZ || pravosodje in notranje zadeve || 4. 9. 2015

    47. || Direktiva 2013/39/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. avgusta 2013 o spremembi direktiv 2000/60/ES in 2008/105/ES v zvezi s prednostnimi snovmi na področju vodne politike || okolje || 14. 9. 2015

    48. || Uredba Komisije (EU) št. 312/2014 z dne 26. marca 2014 o vzpostavitvi kodeksa omrežja za izravnavo odstopanj za plin v prenosnih omrežjih  || energija, notranji trg – načela || 1. 10. 2015

    49. || Uredba (EU) št. 511/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. aprila 2014 o ukrepih za izpolnjevanje obveznosti uporabnikov iz Nagojskega protokola o dostopu do genskih virov ter pošteni in pravični delitvi koristi, ki izhajajo iz njihove uporabe, v Uniji || okolje || 12. 10. 2015

    50. || Uredba Komisije (EU) št. 984/2013 z dne 14. oktobra 2013 o oblikovanju kodeksa omrežja za mehanizme za dodeljevanje zmogljivosti v prenosnih sistemih plina in dopolnitvi Uredbe (ES) št. 715/2009 Evropskega parlamenta in Sveta  || energija, notranji trg – načela || 1. 11. 2015

    51. || Uredba (EU) št. 376/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 3. aprila 2014 o poročanju, analizi in spremljanju dogodkov v civilnem letalstvu, spremembi Uredbe (EU) št. 996/2010 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive 2003/42/ES Evropskega parlamenta in Sveta in uredb Komisije (ES) št. 1321/2007 in (ES) št. 1330/2007  || promet || 15. 11. 2015

    52. || Direktiva 2012/29/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o določitvi minimalnih standardov na področju pravic, podpore in zaščite žrtev kaznivih dejanj ter o nadomestitvi Okvirnega sklepa Sveta 2001/220/PNZ || pravosodje in notranje zadeve || 16. 11. 2015

    53. || Uredba (EU) št. 1144/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2014 o ukrepih za informiranje o kmetijskih proizvodih in njihovo promocijo, ki se izvajajo na notranjem trgu in v tretjih državah, ter o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 3/2008 || kmetijstvo in ribištvo || 1. 12. 2015

    54. || Uredba Komisije (EU) št. 1332/2011 z dne 16. decembra 2011 o določitvi pogojev uporabe skupnega zračnega prostora in operativnih postopkov za izogibanje trčenj v zraku  || promet, telekomunikacije || 1. 12. 2015

    55. || Direktiva 2014/60/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. maja 2014 o vračanju predmetov kulturne dediščine, ki so bili protipravno odstranjeni z ozemlja države članice, in o spremembi Uredbe (EU) št. 1024/2012 (prenovitev) || kultura || 19. 12. 2015

    56. || Uredba Komisije (EU) št. 1272/2013 z dne 6. decembra 2013 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o registraciji, evalvaciji, avtorizaciji in omejevanju kemikalij (REACH) glede policikličnih aromatskih ogljikovodikov  || varstvo potrošnikov || 27. 12. 2015

    57. || Direktiva Sveta o določitvi zahtev za varstvo zdravja prebivalstva pred radioaktivnimi snovmi v vodi, namenjeni za prehrano ljudi || zdravje || 28. 12. 2015

    58. || Uredba Komisije (ES) št. 10/2011 z dne 14. januarja 2011 o polimernih materialih in izdelkih, namenjenih za stik z živili  || notranji trg – načela, živila || 31. 12. 2015

    Izvedbeni in delegirani akti

    59. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 809/2014 z dne 17. julija 2014 o pravilih za uporabo Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z integriranim administrativnim in kontrolnim sistemom, ukrepi za razvoj podeželja in navzkrižno skladnostjo || kmetijski strukturni skladi || 1. 1. 2015

    60. || Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1001/2014 z dne 18. julija 2014 o spremembi Priloge X k Uredbi (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike || kmetijske strukture || 1. 1. 2015

    61. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 641/2014 z dne 16. junija 2014 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike || kmetijske strukture || 1. 1. 2015

    62. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1101/2014 z dne 16. oktobra 2014 o spremembi Priloge I k Uredbi Sveta (EGS) št. 2658/87 o tarifni in statistični nomenklaturi ter skupni carinski tarifi || skupna carinska tarifa || 1. 1. 2015

    63. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1130/2014 z dne 22. oktobra 2014 o odprtju tarifne kvote za leto 2015 za uvoz v Evropsko unijo nekaterega blaga s poreklom iz Norveške, pridobljenega s predelavo kmetijskih proizvodov, ki jih zajema Uredba (EU) št. 510/2014 Evropskega parlamenta in Sveta || skupna carinska tarifa, Evropsko združenje za prosto trgovino (EFTA) || 1. 1. 2015

    64. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 400/2014 z dne 22. aprila 2014 o usklajenem večletnem programu nadzora Unije za leta 2015, 2016 in 2017 za zagotavljanje skladnosti z mejnimi vrednostmi ostankov pesticidov v živilih rastlinskega in živalskega izvora in na njih ter oceno izpostavljenosti potrošnikov ostankom teh pesticidov  || varstvo potrošnikov, živila, zakonodaja o zdravstvenem varstvu rastlin || 1. 1. 2015

    65. || 2013/188/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 18. aprila 2013 o letnih poročilih o nediskriminatornih pregledih, opravljenih v skladu z Uredbo Sveta (ES) št. 1/2005 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, in o spremembi direktiv 64/432/EGS in 93/119/ES ter Uredbe (ES) 1255/97 (notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 2098)  || notranji trg – načela || 1. 1. 2015

    66. || Delegirana uredba Komisije (EU) št. 1015/2014 z dne 22. julija 2014 o spremembi prilog II in III k Uredbi (EU) št. 978/2012 Evropskega parlamenta in Sveta o uporabi sheme splošnih tarifnih preferencialov in razveljavitvi Delegirane uredbe Komisije (EU) št. 154/2013 || preferencialni sistemi || 1. 1. 2015

    67. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 390/2013 z dne 3. maja 2013 o določitvi načrta izvedbe za navigacijske službe zračnega prometa in funkcije omrežja  || promet || 1. 1. 2015

    68. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 391/2013 z dne 3. maja 2013 o določitvi skupne ureditve pristojbin za navigacijske službe zračnega prometa  || promet || 1. 1. 2015

    69. || Izvedbena uredba Sveta (EU) št. 1042/2013 z dne 7. oktobra 2013 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011 glede kraja opravljanja storitev || davek na dodano vrednost, obdavčitev || 1. 1. 2015

    70. || 2014/288/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 12. maja 2014 glede standardnih zahtev za poročanje o nacionalnih programih izkoreninjenja, nadzora in spremljanja nekaterih živalskih bolezni in zoonoz, ki jih sofinancira Unija, in o razveljavitvi Odločbe 2008/940/ES (notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 2976) || veterinarska zakonodaja || 1. 1. 2015

    71. || 2014/802/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 14. novembra 2014 o spremembi sklepov 2010/470/EU in 2010/472/EU glede zahtev za zdravje živali v zvezi s praskavcem za trgovino z zarodki ovc in koz znotraj Unije ter za njihov uvoz v Unijo  || veterinarska zakonodaja || 1. 1. 2015

    72. || 2014/798/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 13. novembra 2014 o spremembi Priloge F k Direktivi Sveta 64/432/EGS glede oblike vzorcev veterinarskih spričeval za trgovino znotraj Unije z govedom in prašiči ter o dodatnih zdravstvenih zahtevah v zvezi z trihinelo za trgovino znotraj Unije z domačimi prašiči || veterinarska zakonodaja || 1. 1. 2015

    73. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 687/2014 z dne 20. junija 2014 o spremembi Uredbe (EU) št. 185/2010 glede pojasnitve, harmonizacije in poenostavitve ukrepov za varnost letalstva, enakovrednosti varnostnih standardov ter varnostnih ukrepov za tovor in pošto  || promet || 1. 3. 2015

    74. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1337/2013 z dne 13. decembra 2013 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z navedbo države izvora ali kraja porekla za sveže, ohlajeno in zamrznjeno prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso || živila || 1. 4. 2015

    75. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 402/2013 z dne 30. aprila 2013 o skupni varnostni metodi za ovrednotenje in oceno tveganja ter o razveljavitvi Uredbe (ES) št. 352/2009  || promet || 21. 5. 2015

    76. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 869/2014 z dne 11. avgusta 2014 o novih storitvah železniškega potniškega prometa || promet || 16. 6. 2015

    77. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 870/2014 z dne 11. avgusta 2014 o merilih v zvezi s prošnjami za železniške infrastrukturne zmogljivosti || promet || 16. 6. 2015

    78. || Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 699/2014 z dne 24. junija 2014 o zasnovi skupnega logotipa za identifikacijo oseb, ki ponujajo zdravila v prodajo javnosti na daljavo, ter o tehničnih, elektronskih in kriptografskih zahtevah za preverjanje avtentičnosti || javno zdravje, notranji trg – načela || 1. 7. 2015

    79. || 2014/672/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 24. septembra 2014 o razširitvi imenovanja organa za oceno uspešnosti enotnega evropskega neba || promet || 1. 7. 2015

    80. || Delegirana uredba Komisije (EU) št. 886/2013 z dne 15. maja 2013 o dopolnitvi Direktive 2010/40/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi s podatki in postopki za, po možnosti, brezplačno zagotavljanje osnovnih splošnih informacij uporabnikom v zvezi z varnostjo v cestnem prometu || informacije in preverjanje, promet || 1. 10. 2015

    81. || Delegirana uredba Komisije (EU) št. 885/2013 z dne 15. maja 2013 o dopolnitvi Direktive 2010/40/EU Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami za zagotavljanje storitev obveščanja glede varnih in varovanih parkirišč za tovornjake in komercialna vozila || promet || 1. 10. 2015

    Priloga II: Seznam umikov ali sprememb predlogov v obravnavi

    Umiki iz drugih razlogov, kot je zastarelost, in spremembe so v krepkem tisku.

    Št. || COM – medinstitucionalni sklic || Naslov || Razlog za umik/spremembo

    Kmetijstvo in razvoj podeželja

    1. || COM/2010/0537 2010/0266/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1305/2013.

    2. || COM/2010/0539 2010/0267/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 o skupnih pravilih za sheme neposrednih podpor za kmete v okviru skupne kmetijske politike in o uvedbi nekaterih shem podpor za kmete || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1307/2013 – reforma SKP.

    3. || COM/2010/0745 2010/0365/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA (EU) ŠT. …/… z dne ... o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1290/2005 o financiranju skupne kmetijske politike ter razveljavitvi uredb Sveta (ES) št. 165/94 in (ES) št. 78/2008 || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1306/2013 – reforma SKP.

    4. || COM/2010/0738 2010/0354/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 o tržnih standardih || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1308/2013 – reforma SKP.

    5. || COM/2010/0759 2010/0364/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 834/2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov || Predlog vključen v COM(2014) 0180 z dne 19. marca 2014.

    6. || COM/2010/0761 2010/0366/COD  || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 485/2008 o pregledu transakcij, ki so del sistema financiranja Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada, s strani držav članic || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1306/2013 – reforma SKP.

    7. || COM/2010/0799 2010/0385/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi skupne ureditve kmetijskih trgov in o posebnih določbah za nekatere kmetijske proizvode (Uredba o enotni SUT) || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1308/2013 – reforma SKP.

    8. || COM/2011/0193 2011/0075/NLE || Predlog UREDBE SVETA o določitvi ukrepov za določitev nekaterih pomoči, nadomestil in cen v zvezi z enotno skupno ureditvijo kmetijskih trgov || Predlog je zastarel. Predlog je bil vključen v reformo SKP.

    9. || COM/2011/0663 2011/0290/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 3/2008 o ukrepih za informiranje o kmetijskih proizvodih in njihovo promocijo na notranjem trgu in v tretjih državah || Predlog je postal brezpredmeten, ker je bil vključen v 2013/0398/COD.

    10. || COM/2013/0159 2013/0087/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi prilagoditvene stopnje za neposredna plačila, določene v Uredbi (ES) št. 73/2009, za koledarsko leto 2013 || Predlog je zastarel. Predlog je postal brezpredmeten 30. junija 2013 v skladu s členom 18 Uredbe (ES) št. 1290/2005.

    11. || COM/2013/0521 2013/0247/COD  || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1698/2005 o podpori za razvoj podeželja iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) || Predlog je postal brezpredmeten z začetkom veljavnosti Uredbe (EU) št. 1310/2013 – reforma SKP.

    12. || COM/2014/0032 2014/0014/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (EU) št. 1308/2013 in Uredbe (EU) št. 1306/2013 glede sheme pomoči za oskrbo izobraževalnih ustanov s sadjem in zelenjavo, bananami ter mlekom || Celotna shema bo ocenjena glede subsidiarnosti, sorazmernosti in boljše pravne ureditve v okviru poenostavitve SKP. Komisija priporoča, naj sozakonodajalca do tedaj zadržita nadaljnje delo na predlogu spremembe iz leta 2013.

    13. || COM/2014/0175 2014/0097/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi prilagoditvene stopnje za neposredna plačila, določene v Uredbi Sveta (ES) št. 73/2009, za koledarsko leto 2014 || Predlog je postal brezpredmeten 30. junija 2014 v skladu s členom 26 Uredbe (EU) št. 1306/2013. Vsebina je bila vključena v izvedbeno uredbo Komisije, ki je bila medtem sprejeta (COM/879/2014).

    14. || COM/2014/0180 2014/0100/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov, spremembi Uredbe (EU) št. XXX/XXX Evropskega parlamenta in Sveta [uredba o uradnem nadzoru] in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 || Če dogovor ni dosežen v šestih mesecih, se predlog umakne in nadomesti z novo pobudo.

    Proračun in človeški viri

    15. || COM/2004/0509 2004/0172/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o medsebojni upravni pomoči za zaščito finančnih interesov Skupnosti pred goljufijami in drugimi oblikami nezakonitega ravnanja || Nov predlog direktive o boju proti goljufijam, ki škodijo finančnim interesom Unije, z uporabo kazenskega prava je bil sprejet julija 2012 (COM(2012) 0363).

    16. || COM/2010/0071 2010/0047/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti || Predlog je zastarel. Nova finančna uredba (EU, Euratom) št. 966/2012 je bila sprejeta 26. 10. 2012.

    17. || COM/2010/0072 2010/0048/APP || Predlog UREDBE SVETA o večletnem finančnem okviru za obdobje 2007–2013      || Predlog je zastarel. Predlog uredbe o večletnem finančnem okviru za obdobje 2007–2013 se lahko umakne.

    18. || COM/2012/0754 2012/0350/NLE || Predlog UREDBE SVETA o prilagoditvi osebnih prejemkov in pokojnin uradnikov in drugih uslužbencev Evropske unije ter korekcijskih koeficientov, ki se zanje uporabljajo, z učinkom od 1. julija 2012 || Predlog je zastarel. Aprila 2014 je bila sprejeta Uredba (EU) št. 423/2014.

    Podnebni ukrepi in energija

    19. || COM/2011/0518 2011/0225/NLE || Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi sistema Skupnosti za registracijo prevoznikov radioaktivnih snovi || Dogovora ni mogoče predvideti. Evropski parlament je sicer decembra 2013 podal pozitivno mnenje, a predlog v Svetu ni imel dovolj podpore, da bi se o njem dosegel dogovor.

    Ekonomske in finančne zadeve, obdavčitev in carina

    20. || COM/0098/0030 1998/0025/CNS || Predlog DIREKTIVE SVETA o davčni obravnavi zasebnih motornih vozil, ki so za stalno premeščena v drugo državo članico zaradi prenosa prebivališča ali se začasno uporabljajo v državi članici, ki ni država registracije || Predlog je iz leta 1998 in dogovora o vsebini ni mogoče predvideti.

    21. || COM/2002/0456 2002/0246/CNS || Predlog SKLEPA SVETA o spremembi Sklepa 77/270/Euratom o pooblastitvi Komisije za dodelitev Euratom posojil zaradi prispevanja k financiranju nuklearnih elektrarn || Predlog komisije iz leta 2002 je že več kot deset let blokiran v Svetu (za sklep v skladu s Pogodbo Euratom bi bilo potrebno soglasje, ki pa ni bilo doseženo).

    22. || COM/2002/0457 2002/0246/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o spremembi Sklepa 77/271/Euratom o izvajanju Sklepa 77/270/Euratom o pooblastitvi Komisije za dodelitev Euratom posojil zaradi prispevanja k financiranju nuklearnih elektrarn || Predlog komisije iz leta 2002 je že več kot deset let blokiran v Svetu (za sklep v skladu s Pogodbo Euratom bi bilo potrebno soglasje, ki pa ni bilo doseženo).

    23. || COM/2005/0261 2005/0130/CNS || Predlog DIREKTIVE SVETA o obdavčitvi osebnih avtomobilov || Dogovora ni mogoče predvideti. Predlog je iz leta 2005 in ni več predmet razprave v Svetu, zadnje kompromisno besedilo pa je iz leta 2007.

    24. || COM/2006/0486 2006/0165/CNS || Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 92/84/EGS o približevanju trošarinskih stopenj za alkohol in alkoholne pijače || Dogovora ni mogoče predvideti. Predlog je bil na seji Sveta zadnjič obravnavan leta 2010.

    25. || COM/2010/0032 2010/0018/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču Unije v Skupnem odboru, ustanovljenem s Sporazumom med Evropsko skupnostjo za premog in jeklo ter Republiko Turčijo o trgovini z izdelki, zajetimi s Pogodbo o ustanovitvi Skupnosti za premog in jeklo, glede spremembe Priloge II k Protokolu 1 k navedenemu sporazumu, zaradi začetka veljavnosti harmoniziranega sistema 2007 || Predlog je zastarel.

    26. || COM/2010/0034 2010/0019/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču Unije v Pridružitvenem svetu glede spremembe Priloge II k Protokolu 3 k Sklepu št. 1/98 Pridružitvenega sveta ES-Turčija z dne 25. februarja 1998 o trgovinskem režimu za kmetijske proizvode v zvezi s seznamom obdelav ali predelav, ki jih je treba opraviti na materialih brez porekla, da proizvedeni izdelek lahko dobi status blaga s poreklom, zaradi začetka veljavnosti harmoniziranega sistema 2007 || Predlog je zastarel.

    27. || COM/2010/0778 2010/0378/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču Evropske unije v Stabilizacijsko-pridružitvenem svetu, ustanovljenem s Stabilizacijsko-pridružitvenim sporazumom med Evropskima skupnostma in njunimi državami članicami na eni strani ter Republiko Hrvaško na drugi strani glede spremembe Protokola 4 navedenega sporazuma o opredelitvi pojma „izdelki s poreklom“ in metodah upravnega sodelovanja     || Predlog je zastarel po pristopu Hrvaške.

    28. || COM/2011/0169 2011/0092/CNS || Predlog DIREKTIVE SVETA o spremembi Direktive 2003/96/ES o prestrukturiranju okvira Skupnosti za obdavčitev energentov in električne energije || Pogajanja v Svetu so privedla do osnutka kompromisnega besedila, ki je popolnoma spremenil vsebino predloga Komisije. Poleg tega se Svet še ni dogovoril niti o osnutku kompromisnega predloga.

    Zaposlovanje, socialne zadeve, strokovna usposobljenost in mobilnost delovne sile

    29. || COM/2014/0239 2014/0131/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču, ki ga je treba v imenu Evropske unije sprejeti na 103. zasedanju Mednarodne konference dela glede priporočila o dopolnitvi Konvencije Mednarodne organizacije dela št. 29 o prisilnem ali obveznem delu iz leta 1930 || Predlog je zastarel, saj Svet do izvedbe konference, za katero naj bi predlog določil stališče v skladu s členom 218(9) PDEU, predloga sklepa ni sprejel.

    Okolje, pomorske zadeve in ribištvo

    30. || COM/2009/0189 2009/0057/COD || Predlog UREDBE SVETA o določitvi dolgoročnega načrta za zahodni stalež šura in ribištvo, ki izkorišča ta stalež || Namesto tega predloga je začela veljati obveznost iztovarjanja v skladu z reformo skupne ribiške politike.

    31. || COM/2009/0399 2009/0112/COD || Predlog UREDBE SVETA o določitvi dolgoročnega načrta za stalež sardona v Biskajskem zalivu in ribištvo, ki izkorišča ta stalež || Namesto tega predloga je začela veljati obveznost iztovarjanja v skladu z reformo skupne ribiške politike.

    32. || COM/2010/0572 2010/0290/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Protokola k Sporazumu o partnerstvu v ribiškem sektorju med Evropsko skupnostjo in Federativnimi državami Mikronezije || Potem ko Protokol na Kongresu FDM ni bil izglasovan, se zdi, da predlog ne nudi več realne podlage za sklenitev Protokola. Zato ga je treba umakniti.

    33. || COM/2012/0155 2012/0077/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1098/2007 z dne 18. septembra 2007 o vzpostavitvi večletnega načrta za staleže trske v Baltskem morju in ribištvo, ki izkorišča te staleže || Ta predlog je bil nadomeščen z načrtom upravljanja več vrst (COM/2014/0614).

    34. || COM/2012/0471 2012/0232/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o nekaterih tehničnih in nadzornih ukrepih v Skagerraku ter spremembi Uredbe (ES) št. 850/98 in Uredbe (ES) št. 1342/2008 || Večji del predloga je obravnaval uvedbo obveznosti iztovarjanja, ki je zdaj določena v členu 15 Uredbe (EU) št. 1380/2013, ne predvideva pa se napredek za preostanek dokumenta.

    35. || COM/2012/0591 2012/0285/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 2187/2005 o ohranjanju ribolovnih virov s tehničnimi ukrepi v Baltskem morju, Beltih in Øresundu               || Ta predlog je bil nadomeščen z načrtom upravljanja več vrst (COM/2014/0614).

    36. || COM/2013/0300 2013/0153/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču, ki ga je treba sprejeti v okviru Komisije za varstvo morskega okolja Baltika (HELCOM) in Mednarodne pomorske organizacije (IMO) v zvezi z določitvijo Baltskega morja kot območja nadzora dušikovega oksida (NECA) || Dogovora ni mogoče predvideti.

    37. || COM/2013/0920 2013/0443/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o zmanjšanju nacionalnih emisij za nekatera onesnaževala zraka in o spremembi Direktive 2003/35/ES ||  Predlog je treba spremeniti v okviru nadaljnjega zakonodajnega ukrepanja na podlagi energetskega in podnebnega svežnja ukrepov do leta 2030.

    38. || COM/2014/0397 2014/0201/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi direktiv 2008/98/ES o odpadkih, 94/62/ES o embalaži in odpadni embalaži, 1999/31/ES o odlaganju na odlagališčih, 2000/53/ES o izrabljenih vozilih, 2006/66/ES o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih ter 2012/19/EU o odpadni električni in elektronski opremi 28. 10. 2014 || Umakniti in pred koncem leta 2015 nadomestiti z novim, ambicioznejšim predlogom, ki bo podpiral krožno gospodarstvo.

    Evropska sosedska politika in širitvena pogajanja

    39. || COM/2008/0308 2008/0095/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe (ES) št. 1638/2006 o splošnih določbah o ustanovitvi Evropskega instrumenta sosedstva in partnerstva || Predlog je zastarel. Umik je zahteval Evropski parlament.

    40. || COM/2012/0092 2012/0041/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču Evropske unije v Pridružitvenem svetu EU-Turčija || Predlog je zastarel.

    41. || COM/2012/0133 2012/0063/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o stališču Evropske unije v Skupnem odboru EGP glede spremembe Protokola 4 (Pravila o poreklu) k Sporazumu EGP || V pripravi je nov predlog.

    42. || COM/2012/0329 2012/0159/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Uredbe Sveta (ES) št. 1085/2006 o vzpostavitvi instrumenta za predpristopno pomoč (IPA) || Predlog je zastarel. Uredba št. 1085/2006 (Uredba IPA I) je potekla konec leta 2013, od začetka leta 2014 pa jo nadomešča nov instrument (IPA II).

    Zunanje zadeve in varnostna politika

    43. || COM/2005/0281 2005/0121/CNS || Predlog SKLEPA SVETA o sklenitvi Protokola k Okvirnemu sporazumu o trgovini in sodelovanju med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani in Republiko Korejo na drugi strani o upoštevanju pristopa Češke republike, Republike Estonije, Republike Ciper, Republike Madžarske, Republike Latvije, Republike Litve, Republike Malte, Republike Poljske, Republike Slovenije in Slovaške republike k Evropski uniji || Predlog je zastarel. Okvirni sporazum o trgovini in sodelovanju je bil razveljavljen s členom 43 okvirnega sporazuma med EU in Korejo iz leta 2010 (UL L 20, 23.1.2013, str. 14).

    44. || COM/2013/0289 2013/0155/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o podpisu v imenu Evropske unije in začasni uporabi Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani || Zaradi razvoja dogodkov je bil Pridružitveni sporazum podpisan na podlagi novih sklepov Sveta v letu 2014.

    45. || COM/2013/0653 || Priporočilo SKLEPA SVETA o odobritvi podpisa, v imenu Evropske skupnosti za atomsko energijo, Pridružitvenega sporazuma med Evropsko unijo in njenimi državami članicami na eni strani ter Ukrajino na drugi strani || Zaradi razvoja dogodkov je bil Pridružitveni sporazum sklenjen na podlagi novega sklepa Sveta v letu 2014.

    Zdravje in varnost hrane

    46. || COM/2007/0090 2007/0037/COD || Predlog Uredbe o spremembi Uredbe (ES) št. 852/2004 o higieni živil || Predlog ni več relevanten. Prvotni namen predloga je bil omogočiti MSP odstopanje od zahtev EU za proizvajalce živil, da preko proizvodnih procesov izvajajo samopreverjanje (HACCP), vendar je bil predlog v Svetu soglasno zavrnjen (26 proti, en vzdržan). Medtem so bile objavljene smernice za uporabo sistema HACCP za trgovce na drobno in druga MSP. Smernice vključujejo instrumente za prožnost in poenostavitev. Umik je vključen v sporočilo o programu REFIT iz junija 2014.

    47. || COM/2013/0262 2013/0137/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pridelavi rastlinskega razmnoževalnega materiala in omogočanju njegove dostopnosti na trgu (zakonodaja o rastlinskem razmnoževalnem materialu) || Po zavrnitvi predloga pri prvem branju aprila 2014 je Evropski parlament Komisijo s pismom predsednika Evropskega parlamenta z dne 11. septembra 2014 (D(2014)41887) pozval, naj predlog umakne.

    Notranji trg, industrija, podjetništvo ter mala in srednja podjetja (MSP)

    48. || COM/2010/0371 2010/0199/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive 97/9/ES Evropskega parlamenta in Sveta o odškodninskih shemah za vlagatelje             || Dogovora ni mogoče predvideti. Razprava je zastala tako v Svetu kot v Evropskem parlamentu. Umik je vključen v sporočilo o programu REFIT iz junija 2014.

    49. || COM/2012/0084 2012/0035/COD || Predlog DIREKTIVE o preglednosti ukrepov, ki urejajo cene zdravil za uporabo v humani medicini in njihovo vključitev v področje nacionalnih sistemov zdravstvenega zavarovanja || Dogovora ni mogoče predvideti.

    50. || COM/2012/0124 2012/0060/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o dostopu blaga in storitev tretje države do notranjega trga javnih naročil Unije ter postopkih za podporo pogajanjem o dostopu blaga in storitev Unije do trgov javnih naročil tretjih držav || Predlog je treba spremeniti v skladu s prioritetami nove Komisije, da se poenostavijo postopki, skrajšajo časovnice preiskav in zmanjša število izvajalcev.

    51. || COM/2012/0241 2012/0124/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o pooblastitvi držav članic, da se na konferenci Združenih narodov o pogodbi o trgovini z orožjem (New York, od 2. do 27. julija 2012) pogajajo o vprašanjih, ki so v izključni pristojnosti Unije || Predlog je zastarel. Predlog so nadomestili drugi sklepi, med katerimi je zadnji Sklep Sveta 2014/165/EU o pooblastitvi držav članic za ratifikacijo Pogodbe o trgovini z orožjem v interesu Evropske unije (UL L 89, 25.3.2014, str. 44).

    52. || COM/2014/0085 2014/0043/NLE || Predlog PRIPOROČILA SVETA o evropskih načelih kakovosti turizma || Predlog je v Svetu naletel na manjšino, ki preprečuje sprejetje. Dogovora ni mogoče predvideti.

    53. || COM/2014/0344 2014/0176/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o razširjanju podatkov satelitov za opazovanje Zemlje v komercialne namene || Če dogovor ni dosežen v šestih mesecih, se predlog umakne in nadomesti z novo pobudo.

    Mednarodno sodelovanje in razvoj

    54. || COM/2008/0244 2008/0270/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o spremembah predloga Sklepa Sveta o podpisu in sklenitvi Mednarodnega sporazuma o kavi 2007 s strani Evropske skupnosti || Predlog je zastarel. Sklep Sveta z dne 16. junija 2008 (UL L 186, str. 12) je pooblastil podpis (sprejetje) Mednarodnega sporazuma o kavi 2007. Od tedaj je EU uradna članica Mednarodne organizacije za kavo.

    Medinstitucionalni odnosi

    55. || COM/2013/0451 2013/0218/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi vrste zakonodajnih aktov, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členu 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije || Potrebna je obravnava v novem medinstitucionalnem sporazumu o boljši pravni ureditvi.

    56. || COM/2013/0452 2013/0220/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi vrste zakonodajnih aktov na področju pravosodja, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členu 290 Pogodbe o delovanju Evropske unije || Potrebna je obravnava v novem medinstitucionalnem sporazumu o boljši pravni ureditvi.

    57. || COM/2013/0751 2013/0365/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o prilagoditvi vrste zakonodajnih aktov, v katerih je določena uporaba regulativnega postopka s pregledom, členoma 290 in 291 Pogodbe o delovanju Evropske unije || Potrebna je obravnava v novem medinstitucionalnem sporazumu o boljši pravni ureditvi.

    Pravosodje, potrošniki in enakost spolov

    58. || COM/2008/0637 2008/0193/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o spremembi Direktive Sveta 92/85/EGS o uvedbi ukrepov za spodbujanje izboljšav na področju varnosti in zdravja pri delu nosečih delavk in delavk, ki so pred kratkim rodile ali dojijo || Če dogovor ni dosežen v šestih mesecih, se predlog umakne in nadomesti z novo pobudo. Umik je vključen v sporočilo o programu REFIT iz junija 2014.

    59. || COM/2010/0082 2010/0050/COD || Pobuda za DIREKTIVO EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pravici do tolmačenja in prevajanja v kazenskih postopkih || Pobuda je zastarela zaradi sprejetja Direktive 2010/64/EU Evropskega parlamenta in Sveta o pravici do tolmačenja in prevajanja v kazenskih postopkih.

    60. || COM/2011/0635 2011/0284/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnem evropskem prodajnem pravu || Predlog je bil spremenjen, da bi v celoti izkoristili vse možnosti, ki jih nudi elektronsko trgovanje na enotnem digitalnem trgu.

    61. || COM/2012/0035 2012/0022/APP || Predlog UREDBE SVETA o statutu evropske fundacije (FE) || Brez napredka v Svetu. Ker je potrebno soglasje, ni verjetno, da bo dosežen dogovor.

    Migracije, notranje zadeve in državljanstvo

    62. || COM/2009/0102 2009/0033/CNS || Predlog UREDBE SVETA o vzpostavitvi ocenjevalnega mehanizma za preverjanje uporabe schengenskega pravnega reda || Umik predloga je bil napovedan že v predlogu Komisije COM(2010) 0624 / COM(2010) 0559. Vendar pa Komisija ni sprejela (ločenega) uradnega akta o umiku. Predlog je zato uradno še vedno v obravnavi in ga je treba uradno umakniti.

    Raziskave, znanost in inovacije

    63. || COM/2011/0931 2011/0460/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o sprejetju dopolnilnega raziskovalnega programa za projekt ITER (2014–2018) || Ta predlog je nadomestil predlog COM(2013) 0607.

    Trgovina

    64. || COM/2011/0380 2011/0167/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o podpisu trgovinskega sporazuma za boj proti ponarejanju (ACTA) || Predlog ni več relevanten, potem ko je Evropski parlament julija 2012 sklenil, da ne odobri sklenitve sporazuma ACTA. Z umikom bi se jasno nakazalo, da nadaljnji ukrepi za zaključek postopka niso predvideni.

    Promet

    65. || COM/2000/0802 2000/0326/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o vzpostavitvi odškodninskega sklada za škodo, ki nastaja zaradi onesnaževanja z ogljikovodiki v evropskih vodah, in drugih dodatnih ukrepih || Umik je potreben, ker sta ocena učinka in ustrezna analiza zastareli. Umik je vključen v sporočilo o programu REFIT iz junija 2014.

    66. || COM/2005/0353 2005/0141/APP || Predlog SKLEPA SVETA o podpisu in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko skupnostjo ter Srbijo in Črno goro o nekaterih vidikih zračnega prevoza || Vse države članice so ratificirale Sporazum ECAA (2006/36/APP), ki prevlada nad tem sporazumom.

    67. || COM/2008/0700 || Predlog SKLEPA SVETA o podpisu Protokola o spremembi Konvencije o režimu plovbe po Donavi z dne 18. avgusta 1948 (beograjska konvencija) || Dogovora ni mogoče predvideti.

    68. || COM/2009/0217 2009/0063/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o pristojbinah za varovanje v letalstvu || Predlog nima podpore zakonodajalcev in je blokiran od leta 2010. Umik je vključen v sporočilo o programu REFIT iz junija 2014.

    69. || COM/2009/0229 2009/0066/APP || Predlog Sklepa Sveta in predstavnikov vlad držav članic Evropske unije, ki so se sestali v okviru Sveta, o sklenitvi sporazuma o zračnem prometu med Združenimi državami Amerike na eni strani, Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi strani, Islandijo na tretji strani in Kraljevino Norveško na četrti strani ter o sklenitvi pomožnega sporazuma med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na eni strani, Islandijo na drugi strani in Kraljevino Norveško na tretji strani glede uporabe sporazuma o zračnem prometu med Združenimi državami Amerike na eni strani, Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi strani, Islandijo na tretji strani in Kraljevino Norveško na četrti strani || Predlog je bil nadomeščen z 2011/0102/NLE.

    70. || COM/2010/0653 2010/0320/NLE || Predlog SKLEPA SVETA o izpolnjevanju pogojev s strani Republike Hrvaške za zaključek prvega prehodnega obdobja na podlagi Večstranskega sporazuma med Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami, Republiko Albanijo, Republiko Bolgarijo, Bosno in Hercegovino, Republiko Črno goro, Republiko Hrvaško, Republiko Islandijo, Nekdanjo jugoslovansko republiko Makedonijo, Kraljevino Norveško, Romunijo, Republiko Srbijo in Začasno upravo misije Združenih narodov na Kosovu o vzpostavitvi skupnega evropskega zračnega prostora                 || Glede predloga ni razvoja in Hrvaška je postala država članica.

    71. || COM/2011/0824 2011/0397/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o storitvah zemeljske oskrbe na letališčih Unije in razveljavitvi Direktive Sveta 96/67/ES || Dogovora ni mogoče predvideti.

    Kodifikacije

    72. || COM/2008/0761 2008/0225/COD || Predlog UREDBE SVETA o seznamu tretjih držav, katerih državljani morajo pri prehodu zunanjih meja imeti vizume, in držav, katerih državljani so oproščeni te zahteve || Predlog je zastarel, saj je bil akt, ki naj bi bil kodificiran, po vložitvi predloga spremenjen.

    73. || COM/2009/0446 2009/0123/COD || Predlog DIREKTIVE …/…/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne […] o enotnih postopkih kontrol cestnega prevoza nevarnega blaga (kodificirana različica) || Predlog je zastarel, ker vsebuje zastarele določbe o komitologiji.

    74. || COM/2009/0535 2009/0151/COD || Predlog UREDBE (ES) ŠT. …/… EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o statistiki odpadkov (kodificirana različica) || Predlog je zastarel, saj je bil akt, ki naj bi bil kodificiran, po vložitvi predloga spremenjen.

    75. || COM/2009/0634 2009/0176/COD || Predlog UREDBE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o skupnih pravilih dodeljevanja slotov na letališčih Skupnosti (kodificirana različica) || Predlog je zastarel, ker vsebuje zastarele določbe o komitologiji.

    76. || COM/2010/0179 2010/0095/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o določitvi postopka za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov o storitvah informacijske družbe (kodificirano besedilo) || Evropskemu parlamentu in Svetu je bil predložen spremenjeni predlog za kodifikacijo (COM/2013/0932). Zato je prvotni predlog za kodifikacijo COM(2010) 0179 zdaj mogoče umakniti.

    77. || COM/2010/0184 2010/0098/CNS || Predlog UREDBE SVETA (EURATOM) o najvišji dovoljeni stopnji radioaktivnega onesnaženja živil in krme po jedrski nesreči ali kateri koli drugi radiološki nevarnosti (prenovitev) || Pripravljen je predlog za nov akt, ki bo nadomestil akte (COM/2013/0576). Zato se lahko predlog za kodifikacijo COM(2010) 0184 umakne.

    78. || COM/2010/0507 2010/0260/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o približevanju zakonodaj držav članic, ki se nanašajo na merske enote (kodificirano besedilo) || Predlog je zastarel, ker vsebuje sklic na zastarelo določbo o komitologiji.

    79. || COM/2010/0691 2010/0338/NLE || Predlog UREDBE SVETA o apoenih in tehničnih specifikacijah eurokovancev namenjenih obtoku (kodificirano besedilo) || Sprejeta je bila prenovljena različica akta (Uredba (EU) št. 729/2014).

    80. || COM/2012/0008 2012/0007/COD || Predlog DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o razvrščanju, pakiranju in označevanju nevarnih pripravkov (prenovitev) || Predlog je zastarel. Predloga ni obravnavalo nobeno predsedstvo Sveta, zdaj pa je zastarel, saj bo obstoječa Direktiva 1999/45/ES 1. junija 2015 razveljavljena.

    Top