Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0458

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o skupnem pregledu izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Avstralijo o obdelavi in prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) s strani letalskih prevoznikov Avstralski carinski in mejni službi

    /* COM/2014/0458 final */

    52014DC0458

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o skupnem pregledu izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Avstralijo o obdelavi in prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) s strani letalskih prevoznikov Avstralski carinski in mejni službi /* COM/2014/0458 final */


    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

    o skupnem pregledu izvajanja Sporazuma med Evropsko unijo in Avstralijo o obdelavi in prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih (PNR) s strani letalskih prevoznikov Avstralski carinski in mejni službi

    1. junija 2012 je stopil v veljavo Sporazum med Evropsko unijo (EU) in Avstralijo o obdelavi in prenosu podatkov iz evidence podatkov o potnikih (v nadaljnjem besedilu: PNR) s strani letalskih prevoznikov Avstralski carinski in mejni službi (v nadaljnjem besedilu: služba ACBPS).

    Sporazum določa prvi skupni pregled eno leto po začetku njegove veljavnosti, nato pa redne preglede v skupnem dogovoru. Prvi skupni pregled je bil opravljen v Canberri 29. in 30. avgusta 2013. Glavni namen pregleda je bilo izvajanje Sporazuma s posebnim poudarkom na mehanizmu prikrivanja podatkov ter prenosu podatkov o državljanih in prebivalcih EU iz PNR organom tretjih držav, kot je določeno v ustreznih členih Sporazuma in v skladu s Skupno izjavo EU in Avstralije o Sporazumu.

    Skupni pregled je temeljil na metodologiji, uporabljeni v prejšnjih skupnih pregledih PNR z Združenimi državami (2005, 2013) in Kanado (2008). Prvi del metodologije obsega vprašalnik, ki ga je Evropska komisija pred začetkom skupnega pregleda poslala službi ACBPS. Služba ACBPS je pred začetkom skupnega pregleda predložila pisne odgovore na ta vprašanja. Drugi del obsega obisk skupine EU v enoti za analizo potnikov službe ACBPS. Tretji del obsega sestanek med predstavniki službe ACBPS, avstralskega ministrstva za zunanje zadeve in trgovino, Urada avstralskega informacijskega pooblaščenca, avstralskega pooblaščenca za zasebnost in skupine EU na temo podrobnosti o izvajanju Sporazuma.

    Pred začetkom skupnega pregleda je služba ACBPS skupini EU predložila podrobno dokumentacijo o obdelavi podatkov iz PNR, ki jo izvaja, vključno z okvirom za nadzor PNR, ki določa celovit popis avtomatiziranih sistemov in ročnih nadzornih sistemov za obdelavo podatkov iz PNR, drugimi notranjimi delovnimi dokumenti, oceno učinka varstva podatkov iz PNR in nedavnimi revizijskimi poročili Urada avstralskega pooblaščenca za zasebnost.

    Skupina EU je ugotovila, da Avstralija Sporazum izvaja popolnoma v skladu z njegovimi določili. Avstralija spoštuje svoje obveznosti glede zaščitnih ukrepov za varstvo podatkov v okviru Sporazuma ter obdeluje podatke iz PNR v skladu s pogoji, določenimi v Sporazumu. Avstralija ne obdeluje občutljivih podatkov iz PNR, pridobljenih v okviru uporabe Sporazuma, in si dejavno prizadeva za nadaljnje izboljšanje samodejnega prepoznavanja in brisanja občutljivih podatkov. Zelo ciljno usmerjeno ocenjevanje podatkov iz PNR, ki ga Avstralija izvaja na podlagi kazalcev tveganja, zmanjšuje možnost dostopa do osebnih podatkov. Obdelava podatkov iz PNR v skladu s Sporazumom je v veliki meri podvržena neodvisnemu nadzoru Urada avstralskega informacijskega pooblaščenca.

    Avstralijo je treba pohvaliti glede njenega načina uporabe metode „push“ za format sporočanja PNRGOV. Čeprav je to zunaj področja uporabe Sporazuma, pozdravljamo odločitev Avstralije, da uporabo metode „push“ razširi tudi na letalske prevoznike, ki niso zajeti v Sporazumu. Poleg tega Avstralija orje ledino na področju razvoja in spodbujanja standardnega formata sporočanja PNRGOV po vsem svetu, pri čemer si prizadeva za doseganje globalne standardizacije pri prenosu podatkov iz PNR v sodelovanju s posameznimi letalskimi prevozniki in v okviru Svetovne carinske organizacije (WCO), Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO) in Mednarodnega združenja letalskih prevoznikov (IATA).

    Obe strani nameravata združiti naslednji skupni pregled Sporazuma s skupno oceno Sporazuma sredi leta 2016.

    Kar zadeva vprašanja, ki jih je treba dodatno obravnavati, je treba več pozornosti nameniti sodelovanju na področju kazenskega pregona, ki temelji na izmenjavi analitičnih informacij, pridobljenih iz podatkov iz PNR. Od Avstralije se zahteva, da poveča svoja prizadevanja za zagotovitev vzajemnosti in da analitične informacije, pridobljene iz podatkov iz PNR, proaktivno izmenjuje z državami članicami in, kjer je to potrebno, z uradoma Europol in Eurojust. Hkrati bi morali prejemniki takšnih informacij na strani EU zagotoviti ustrezne povratne informacije službi ACBPS glede uporabe teh informacij in doseženih rezultatov. Od Avstralije se prav tako zahteva, da vzpostavi mehanizem za poročanje, ki ji bo omogočal, da države članice obvesti, če bi podatke iz PNR, prejete v okviru Sporazuma, ali analitične informacije, ki vsebujejo takšne podatke, v prihodnosti posredovala tretji državi. Poleg tega bi morala Avstralija še naprej zagotavljati, da zaščitni ukrepi, določeni v Sporazumu, veljajo tudi za podatke, pridobljene iz PNR, ki se posredujejo tudi drugim področjem službe ACBPS ali drugim avstralskim vladnim organom.

    Ne glede na člen 24(4) o skupni oceni Sporazuma štiri leta po začetku njegove veljavnosti je predhodna ocena vprašanja, ali PNR služi namenu boja proti terorizmu in drugim hudim kaznivim dejanjem mednarodne narave, pokazala, da obdelava podatkov iz PNR omogoča službi ACBPS učinkovito izvajanje ocen tveganja vseh potnikov do 72 ur pred odhodom. Služba ACBPS obdeluje podatke iz PNR za ocenjevanje podatkov o potnikih glede na pravila profiliranja, ki lahko vključujejo več kazalnikov tveganja. Če ocena glede na kazalnike tveganja kaže na potnika z morebitnim visokim tveganjem, podatke iz PNR skupaj z drugimi informacijami o kazenskem pregonu nadalje obdela analitik, da bi ugotovil, ali potnik predstavlja visoko tveganje in pri katerih potnikih je ob njihovem prihodu potrebno posredovanje. Zgodnje prepoznavanje potnikov, ki lahko predstavljajo visoko tveganje, službi ACBPS omogoča pripravo potrebnih odzivov ob prihodu in bolj usmerjena posredovanja, hkrati pa zakonitim potnikom omogoča lažja potovanja zaradi minimalnega posredovanja. Glede na podatke službe ACBPS ima analiza podatkov iz PNR v povezavi z drugimi informacijami bistveno vlogo pri zmožnosti službe ACBPS, da pred prihodom prepozna potnike z visokim tveganjem in tako prispeva k boju proti terorizmu, trgovini s prepovedanimi drogami, zlorabi identitete, trgovini z ljudmi in drugimi hudimi mednarodnimi kaznivimi dejanji. Služba ACBPS je navedla primere uporabe podatkov iz PNR.

    Poročilo o skupnem pregledu, priloženo k temu poročilu, je sestavljeno iz treh poglavij. Prvo poglavje ponuja pregled ozadja ter namen in postopkovne vidike skupnega pregleda. V drugem poglavju so predstavljene glavne ugotovitve skupnega pregleda. To poglavje je dopolnjeno s prilogo A, ki vsebuje uporabljeni vprašalnik in odgovore službe ACBPS nanj. V tretjem poglavju so predstavljeni splošni sklepi skupnega pregleda. V prilogi B so predstavljeni člani skupin EU in Avstralije, ki so opravili skupni pregled. Primeri uporabe podatkov iz PNR v Avstraliji, ki jih je predložila služba ACBPS, so navedeni v prilogi C.

    Top