Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012PC0139

    MNENJE KOMISIJEv skladu s členom 294(7)(c) Pogodbe o delovanju Evropske unije o spremembah, ki jih je predlagal Evropski parlament k stališču Sveta o predlogu DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTAIN SVETAo odpadni električni in elektronski opremi (OEEO)

    /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */

    52012PC0139

    MNENJE KOMISIJEv skladu s členom 294(7)(c) Pogodbe o delovanju Evropske unije o spremembah, ki jih je predlagal Evropski parlament k stališču Sveta o predlogu DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTAIN SVETAo odpadni električni in elektronski opremi (OEEO) /* COM/2012/0139 final - 2008/0241 (COD) */


    2008/0241 (COD)

    MNENJE KOMISIJE v skladu s členom 294(7)(c) Pogodbe o delovanju Evropske unije o spremembah, ki jih je predlagal Evropski parlament k  stališču Sveta o predlogu

    DIREKTIVE EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO)

    (Besedilo velja za EGP)

    1.           Uvod

    Člen 294(7)(c) Pogodbe o delovanju Evropske unije določa, da mora Komisija dati svoje mnenje o spremembi, ki jo Evropski parlament predlaga v drugi obravnavi. Komisija v nadaljevanju predstavlja svoje mnenje o spremembi, ki jo je predlagal Parlament.

    2.           Ozadje

    Komisija je 3. decembra 2008 sprejela predlog direktive o odpadni električni in elektronski opremi (OEEO).

    Ekonomsko-socialni odbor je svoje mnenje podal 11. junija 2009. Odbor regij je svoje mnenje sprejel 4. decembra 2009.

    Evropski parlament je svoje stališče v prvi obravnavi sprejel 3. februarja 2011.

    Svet je dosegel politični dogovor o predlogu 14. marca 2011 ter sprejel skupno stališče 19. julija 2011.

    Evropski parlament je svoje stališče v drugi obravnavi sprejel 19. januarja 2012.

    Komisija je med razpravo na plenarnem zasedanju 18. januarja 2012 podala izjave, s katerimi je želela razjasniti določena stališča in namere Komisije z namenom olajšanja sklenitve sporazuma v drugi obravnavi.

    3.           Cilj predloga Komisije

    Posebna cilja predloga za prenovitev direktive OEEO (2008) sta bila povečanje učinkovite rabe virov in zagotavljanje ustrezne obdelave elektronskih odpadkov z določitvijo novih ciljev glede zbiranja, prilagojenih dejanskemu stanju vsake države članice. Nadaljnji cilji so zmanjšanje nepotrebnih upravnih obremenitev in zagotavljanje boljšega izvajanja, zlasti s pomočjo obrnitve dokaznega bremena na izvoz rabljene opreme, za katero se sumi, da je OEEO.

    4.           Pripombe Komisije

    Na plenarnem zasedanju 19. januarja 2012 je Evropski parlament sprejel kompromisni sveženj, o katerem se je dogovoril s Svetom, da bi se doseglo soglasje v drugi obravnavi.

    Sprememba, ki vsebuje ta kompromisni sveženj, zadeva predvsem:

    – določitev novih ciljev zbiranja v vsaki državi članici za sedem let po začetku veljavnosti z vmesnim ciljem po preteku štirih let od začetka veljavnosti;

    – vračanje manjše OEEO v velikih trgovinah na drobno, razen če je mogoče dokazati, da so drugi sistemi vsaj enako učinkoviti;

    – razširitev obsega, da bi zajemal vso električno in elektronsko opremo, v šestih letih po začetku veljavnosti, z dodatnimi izjemami in po pregledu, ki ga opravi Komisija;

    – usklajevanje zahtev glede registracije in poročanja, pri čemer se upošteva, da so te zahteve načeloma v nacionalni pristojnosti, da bi se omogočilo učinkovito izvajanje;

    – uvedbo minimalnih zahtev za pošiljke rabljene opreme, za katere se sumi, da predstavljajo nezakonite pošiljke odpadkov, vključno z obrnitvijo dokaznega bremena in s posebnimi odstopanji.

    Komisija sprejme kompromisni sveženj, ker je v skladu s splošnim namenom in splošnimi značilnostmi predloga.

    Komisija poudarja, da minimalne zahteve za pošiljke ne smejo ovirati zakonite trgovine z rabljeno opremo. Kadar obstaja sum, da je pošiljka v resnici nezakonita pošiljka odpadkov, Priloga VI državam članicam zagotavlja pravni instrument za razjasnitev položaja.

    5.           Sklep

    Komisija sprejme spremembo, ki jo je sprejel Evropski parlament na drugi obravnavi v skladu z zgoraj opisanim kompromisnim besedilom Sveta in Evropskega parlamenta. Komisija sprejme izjave, navedene v prilogi.

    Priloga: Izjave Komisije

    Izjava o zasnovi izdelkov (OEEO, člen 4)

    Ukrepi za okoljsko primerno zasnovo lahko pripomorejo k lažjemu uresničevanju ciljev direktive o odpadni električni in elektronski opremi in so v skladu s časovnim okvirom za Evropo, gospodarno z viri (COM(2011) 571). Če in ko bo Komisija uvedla nove izvedbene ukrepe ali revidirala tiste, ki so bili sprejeti v skladu z Direktivo 2009/125/ES o izdelkih, ki so zajeti tudi v direktivi OEEO, bo upoštevala parametre za ponovno uporabo in recikliranje iz dela 1 Priloge 1 k Direktivi 2009/125/ES ter ocenila izvedljivost uvedbe zahtev za ponovno uporabnost, enostavno razstavljivost in možnost recikliranja takih izdelkov.

    Izjava o posebnih odstopanjih od ciljev glede zbiranja (OEEO, člen 7)

    Člen 7(4) nove direktive OEEO uvaja možnost prehodnih dogovorov, da bi z njimi reševali težave, s katerimi se zaradi posebnih okoliščin srečujejo države članice pri izpolnjevanju ciljev glede zbiranja. Komisija poudarja, da so visoki cilji glede zbiranja OEEO pomembni za Evropo, gospodarno z viri, in da se prehodni dogovori lahko uporabljajo le v izjemnih okoliščinah. Težave, s katerimi se srečujejo države članice, in posebne okoliščine, na katerih te težave temeljijo, morajo biti objektivne, dobro dokumentirane in preverljive.

    Izjava o nanomaterialih (OEEO, člen 8 in Priloga VII)

    Evropski parlament in Svet sta se dogovorila, da pozoveta Komisijo, naj oceni, ali bi morali biti nanomateriali v električni in elektronski opremi deležni posebne obravnave. V tem okviru Komisija kot nanomateriale obravnava tiste materiale, ki spadajo pod opredelitev tega pojma v Priporočilu Komisije 696/2011. Morebitna tveganja, ki jih predstavljajo takšni nanomateriali, bi se ugotavljala z orodji, ki jih za ta namen daje na voljo ustrezna zakonodaja. Kadar se za določene nanomateriale ugotovi, da predstavljajo tveganje za zdravje ljudi ali za okolje, bo Komisija ocenila, ali bi morali biti deležni posebne obravnave, ter ustrezno spremenila Prilogo VII.

    Izjava o uporabi izvedbenih aktov (OEEO, člena 7(5) in 23(4))

    Komisija meni, da bi morala biti pooblastila, ki so ji podeljena v členih 7(5) in 23(4) v skladu s členom 290 Pogodbe o delovanju EU, prenesena, da bi ustrezno odražala naravo podeljenih pooblastil. Vendar v duhu kompromisa Komisija ne bo nasprotovala besedilu predsedstva, ki je bilo izglasovano s kvalificirano večino. Kljub temu si Komisija v tej posebni zadevi pridržuje pravico do uporabe pravnih sredstev, določenih v Pogodbi, da bi od Sodišča zahtevala pojasnitev glede razmejitve med členoma 290 in 291.

    IZJAVA KOMISIJE O POSTOPKU SPREJEMANJA IZVEDBENIH AKTOV

    Komisija poudarja, da je sistematično sklicevanje na točko (b) drugega pododstavka odstavka 4 člena 5 v nasprotju s črko in duhom Uredbe 182/2011 (UL L 55, 28.2.2011, str. 13). Ta določba se uporablja samo, če obstaja posebna potreba po odmiku od načelnega pravila, po katerem Komisija lahko sprejme osnutek izvedbenega akta, kadar ni izdano mnenje. Ker gre pri točki (b) drugega pododstavka za izjemo od splošnega pravila iz odstavka 4 člena 5, se njena uporaba ne more šteti za „diskrecijsko pravico“ zakonodajalca, ampak jo je treba razlagati restriktivno in njeno uporabo utemeljiti.

    Top