Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012DC0699

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o izvajanju Sklepa št. 1297/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o uvedbi Programa za posodobitev evropskih statistik podjetij in trgovine (MEETS)

/* COM/2012/0699 final */

52012DC0699

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU o izvajanju Sklepa št. 1297/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o uvedbi Programa za posodobitev evropskih statistik podjetij in trgovine (MEETS) /* COM/2012/0699 final */


POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

o izvajanju Sklepa št. 1297/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o uvedbi Programa za posodobitev evropskih statistik podjetij in trgovine (MEETS)

1.           UVOD

Pod pogoji iz člena 6 Sklepa št. 1297/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o uvedbi Programa za posodobitev evropskih statistik podjetij in trgovine (MEETS) (v nadaljnjem besedilu: Sklep MEETS) Komisija „do 31. decembra 2010, nato pa vsako leto do 2013, Evropskemu parlamentu in Svetu predloži poročilo o izvajanju programa MEETS“.

V prvem poročilu je bil poudarek na ukrepih, začetih in/ali nadaljevanih v letnih delovnih programih za leti 2009 in 2010. Drugo poročilo zajema prve glavne rezultate ter glavne pobude iz letnega delovnega programa za leto 2011, ki je bil sprejet leta 2010. Za leto 2011 je bila raven izvrševanja operativnih sredstev MEETS 97 %[1].

Tretje poročilo je pregled napredka držav članic in Komisije (Eurostat) pri izvajanju dejavnosti v okviru programa MEETS v letu 2012.

Vse dejavnosti MEETS so v skladu s strategijo iz Sporočila Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu z dne 10. avgusta 2009 o metodi proizvodnje statistike EU: vizija za naslednje desetletje[2].

2.           CILJI, LETNI UKREPI IN PREDNOSTNE NALOGE

Leta 2011 je bila v okviru širše razprave o negativnih prednostnih nalogah v evropskem statističnem sistemu (ESS) pozornost namenjena poenostavitvi programa MEETS. Zaradi tega je bilo povezanih več ukrepov MEETS.

Omrežja sodelovanja v ESS, znana kot projekti „ESSnet“, ostajajo pomemben način izpolnjevanja ciljev programa MEETS. S projekti ESSnet se razvijajo novi projekti, v katerih države članice, ki jih zanima določeno področje, aktivno sodelujejo pri skupnih nalogah in nato te rezultate izkazujejo nesodelujočim državam članicam. Tako se lahko izkoristijo sinergije, zmanjšajo stroški in izmenjajo najboljše prakse, hkrati pa razvijejo posebni ukrepi, ki koristijo ESS kot celoti.

Vsi projekti ESSnet, ki delujejo v okviru programa MEETS, so se začeli v prvih treh letih programa. Letni delovni programu za leto 2012 določa nadaljevanje dejavnosti, ki so se začele v okviru teh projektov ESSnet za posodobitev statistike podjetij in trgovine. Poleg tega se je leta 2012 začel izvajati drug ukrep, s katerim naj bi države članice zmanjšale bremena za podjetja, obenem pa bi ESS omogočil, da se odzove na nove potrebe po statističnih informacijah.

Proračunska sredstva EU za delovni program za leto 2012 znašajo skoraj 9 milijonov EUR in zajemajo 17 letnih ukrepov ter potrebno tehnično in upravno podporo za izvajanje programa. Nepovratna sredstva prek projektov ESSnet ali v obliki posameznih donacij (približni 82 %) so še vedno najbolj pogost instrument za financiranje ukrepov.

2.1.        Cilj 1: Pregled prednostnih nalog in razvoj ciljnih nizov kazalnikov za nova področja

Opredelitev manj pomembnih področij

Odkar je Odbor ESS novembra 2010 sprejel nov, strateško usmerjen pristop, se manj pomembna področja v statistiki podjetij in trgovine določajo v okviru letnega strateškega pregleda prednostnih nalog Eurostata. Posledica pregleda leta 2010 je bila poenostavitev programa MEETS in določitev več negativnih prednostnih nalog, ki jih je treba dodatno razviti v konkretne predloge za spremembo veljavnih pravnih aktov. Negativne prednostne naloge za 2012 zadevajo statistične podatke/serije o enoti enovrstne dejavnosti iz prilog 2 in 4 k Uredbi o strukturni statistiki podjetij[3] ter spremenljivko novih industrijskih naročil iz Priloge A k Uredbi o kratkoročnih statističnih kazalcih[4]. Poleg tega so se začele razprave o znižanju zahtev za Intrastat in ponovno ponderiranje statističnih podatkov mednarodne trgovine za blago in storitve v korist storitev.

Med ukrepi za znižanje zahtev in drugimi ukrepi za poenostavitev, predvidenimi v letu 2013, so tudi poenostavitev/usklajevanje politik revizije na področju statistike podjetij, nadaljevanje dejavnosti za zagotavljanje skupnih orodij, kot je EGR, ponovno pa je bila odprta tudi razprava o pregledu večletnih serij v prilogah 2–4 Uredbe o strukturni statistiki podjetij.

Z okvirno uredbo o vključitvi statistike podjetij bo ustvarjen splošen pravni okvir za zbiranje, urejanje, pošiljanje in izkazovanje statistike o gospodarskih dejavnostih poslovnega sektorja, ki bo omogočil temeljito revizijo in povezovanje statistike podjetij. Skupna osnova za vsa področja bosta NACE (za dejavnosti) in CPA (za izdelke). Ta pristop naj bi zmanjšal statistično obremenitev podjetij in nacionalnih statističnih uradov. V okviru tega namerava Eurostat prenoviti Intrastat[5] s tako imenovanim paketom za mednarodno trgovino ali SIMSTAT, s katerim naj bi poenostavil Intrastat, poskrbel za potrebno izboljšavo kakovosti povezanih statističnih podatkov in hkrati razvil statistiko mednarodne trgovine s storitvami. Trenutno je Intrastat najbolj obremenjujoče statistično področje. Podjetjem nalaga več kot 50 % vseh statističnih obremenitev.

Razvoj novih področij (skupine podjetij, globalizacija, podjetništvo, inovacije)

Globalizacija in podjetništvo sta področji politike, za katera statistika še ni v celoti razvita. V letu 2013 so predvidene nadaljnje dejavnosti z namenom spremljanja napredka na področju metodologije in preskušanja rezultatov.

Kot posledica poenostavitev v letu 2011 se je v okviru dveh projektov ESSnet nadaljevalo metodološko delo, opravljena pa je bila tudi ocena metodologije, razvite za pripravo gospodarskih kazalnikov globalizacije in statistike skupin podjetij. Opredelitev in razvoj ciljne skupine kazalnikov globalizacije sta bila obravnavana v okviru projekta ESSnet o merjenju globalnih vrednostnih verig, splošna ocena metodološkega dela v zvezi z novimi kazalniki, ki temeljijo na skupinah podjetij, pa je bila pripravljena v okviru projekta ESSnet za izdelavo profila velikih in kompleksnih večnacionalnih skupin podjetij.

Sodelovanje z OECD o nadaljnjem razvoju skupnega programa o kazalnikih podjetništva se je nadaljevalo v letu 2012. Pri tem je bil poudarek zlasti na določitvi kazalnikov hitre rasti inovativnih podjetij, ki bodo uporabljeni v novem „glavnem kazalniku Unije inovacij“. Hkrati je nastala pobuda za zagotavljanje pravne podlage za demografijo podjetij z zaposlenimi osebami, da se zagotovijo usklajeni podatki iz vseh držav članic EU v skladu z mednarodnimi podatki programa za podjetništvo in inovativnost. Še naprej je bila zagotovljena podpora za razvoj in določitev novih kazalnikov za opis okvira za določanje naslednjih področij: dostop do financiranja, raziskave in razvoj, inovacije in tehnologija, sposobnosti/spretnosti ter kultura za podjetništvo.

2.2.        Cilj 2: Poenostavitev okvira za statistiko podjetij

Povezovanje konceptov in metod v pravnem okviru

Statistika podjetij se sestavlja v skladu z zakonodajo Skupnosti, ki se je z leti razvijala in ni nujno usklajena glede pojmov, področja uporabe, opredelitev, metodologije in drugega. Kot je navedeno, predvideva program MEETS spremembo zakonodaje zaradi poenostavitev okvira za statistiko podjetij. Ta sprememba je potrebna, da bo uporabnikom omogočena uporaba in primerjava statističnih podatkov iz različnih virov. Drug razlog za potrebo po večji usklajenosti zakonodaje in metodologije je nastajajoča arhitektura povezanih sistemov za pripravo statistike podjetij. Brez nadaljnjega usklajevanja konceptov, opredelitev in metodologij do tega povezovanja ne more priti. Za izpolnitev te naloge je bil pripravljen projekt ESSnet o skladnosti konceptov in metod statistike v zvezi s podjetji in trgovino. V letih 2010 in 2011 sta se začela delovna sklopa za analiziranje morebitnih pomanjkljivosti v usklajenosti med statističnimi enotami oziroma med vzorčnimi okviri za različna raziskovanja, klasifikacije in njihove načine uporabe. Delo v zvezi z navedenimi vprašanji se je nadaljevalo v letu 2012. Poleg tega se je leta 2012 začel tretji delovni sklop za analiziranje težav z usklajenostjo v zvezi z značilnostmi in opredelitvami.

Razvoj statistike skupin podjetij

Glede registra EuroGroups[6] (EGR), katerega cilj je zagotoviti dosledne in usklajene raziskovalne okvire za visokokakovostno statistiko v zvezi z globalizacijo, je bil dosežen precejšen napredek.

Leta 2008 se je začel projekt ESSnet o metodologiji EGR. V letih 2009 in 2010 so bile izdelane populacije EGR s 5 000 večnacionalnimi skupinami podjetij. Leta 2011 pa je bila populacija EGR razširjena na 10 000 večnacionalnih skupin podjetij V letu 2012 sta se metodologija za centralne in nacionalne postopke EGR ter podatkovni model še naprej razvijala (EGR, različica 2), skupaj z načrtom za prihodnje upravljanje EGR. Izkazovanje statistike se je izboljšalo z vzpostavitvijo spletne platforme za dokumentacijo EGR. Leta 2012 se je začel nov projekt ESSnet, pri katerem so se nadaljevala prizadevanja za polno zajetje populacije EGR za statistiko tujih povezanih podjetjih (FATS) in neposredne tuje naložbe (FDI) ter vključitev nacionalnih centralnih bank v EGR kot proizvajalcev in uporabnikov. Cilj je vzpostavitev stabilnega sistema do konca leta 2013, ki bo primeren za statistiko FATS in FDI. Prav tako bi bilo treba zagotoviti oddaljeni dostop za uporabnike iz nacionalnih statističnih uradov in nacionalnih centralnih bank. Glavni cilj je povezovanje vzorčnih okvirov za EGR, FATS in FDI.

Ob koncu leta 2009 se je začel projekt ESSnet za izdelavo profila velikih in kompleksnih večnacionalnih skupin podjetij, katerega cilj je razvoj in uvedba metodologije za izdelavo profila. Leta 2012 je se je v okviru projekta ESSnet še vedno obravnavala metodologija, pri čemer so se upoštevali rezultati preskusov iz leta 2011. Razvite so bile smernice in dokumentacija ter financirana uvedba delovnih metod za model izdelave profila v državah članicah. V letu 2012 se je začelo preskušanje in ocenjevanje metodološkega dela v zvezi s statistiko skupin podjetij v državah članicah, ki ne sodelujejo pri projektih ESSnet.

Izvajanje raziskovanj Skupnosti za zmanjšanje obremenitve podjetij

Po pripravah leta 2011 je bila leta 2012 izvedena študija za določitev metodologije za uporabo shem vzorčenja EU v podatkovnih zbirkah.

2.3.        Cilj 3: Podpora pri izvajanju učinkovitejše metode priprave statistike podjetij in trgovine

Boljša uporaba obstoječih podatkov v statističnem sistemu, vključno z možnostjo ocen

V okviru projekta ESSnet, ki se je začel v drugi polovici leta 2010, se izvajajo dejavnosti v zvezi s skladiščenjem in povezovanjem podatkov pri pripravi statistike podjetij. Leta 2011 se je projekt ESSnet osredotočil na pregled sedanjih praks pri sistemih povezanih poslovnih podatkov v državah članicah, ki sodelujejo v ESS, in na opredelitev glavnih pogostih težav na tem področju. Leta 2012 je bil glavni poudarek na treh glavnih področjih, ki zajemajo vse teme, ki jih države članice določijo kot najpomembnejše v skladišču statističnih podatkov, in sicer: metapodatki, ki se nanašajo na skladišče statističnih podatkov, ter dva najpomembnejša vidika za vzpostavitev in izvajanje skladišča statističnih podatkov, in sicer metodološki vidik in arhitekturni/tehnični vidik. Začetni rezultati so bili predstavljeni na delavnici maja 2012, na kateri se je o njih tudi razpravljalo z državami članicami, ki sodelujejo v ESS. To delo se bo nadaljevalo v letu 2013, naslednja delavnica pa je predvidena februarja 2013.

Poleg tega je bil dosežen precejšen napredek pri treh projektih, ki zajemajo povezovanje mikropodatkov za posamezne statistike.

Nadaljeval se je projekt povezovanja mikropodatkov o mednarodnem oddajanju del s statistiko podjetij. Pri projektu ESSnet o merjenju globalnih vrednostnih verig, ki se je začel leta 2011, se je nadaljeval razvoj metodologije za zbiranje podatkov o vse bolj globaliziranih dejavnostih podjetij ter njihovem vplivu na ustvarjanje delovnih mest in trajnostno rast. Cilj projekta je zagotoviti, da bodo oblikovalci politik pri sprejemanju odločitev bolje poučeni, in spremljati globalizacijo/internacionalizacijo gospodarstev z razvijanjem in zagotavljanjem kazalnikov gospodarske globalizacije. Leta 2012 so bili podpisani sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev za povezovanje mikropodatkov, leta 2013 pa bodo sodelujoče države članice ocenile in preskusile metodologijo povezovanja mikropodatkov ter pripravile povezane nize mikropodatkov za analizo učinka mednarodno razdrobljenih proizvodnih verig.

– Projekt povezovanja podatkov na področju statistike trgovine in podjetij se bo znova začel leta 2013. Pred letom 2011 bila izvedena zunanja študija za razvoj metodološkega okvira za pripravo statističnih kazalnikov zunanje trgovine po značilnostih podjetij, za preverjanje njegove izvedljivosti pa je bila je bilo organizirano pilotno zbiranje podatkov. Leta 2013 bodo države članice razvile in sestavile razširjen niz kazalnikov na podlagi mikropodatkov o trgovini in podjetjih. Novi kazalniki bodo nato vključeni v podatkovno zbirko TEC (trgovina po značilnostih podjetij).

– Projekt ESSnet o povezovanju mikropodatkov o uporabi IKT je bil končan leta 2012, rezultati projekta pa so bili novi statistični kazalniki, ki so nastali s povezovanjem podatkov iz poslovnih registrov, statističnih raziskovanj o uporabi IKT in elektronskem trgovanju v podjetjih, strukturne statistike podjetij in raziskovanj o inovacijah. Prav tako je bila pri projektu razvita razširjena zbirka orodij za analizo vpliva IKT na uspešnost podjetij, med katerimi sta tudi skladišče metapodatkov in programska oprema za povezovanje in analizo nizov mikropodatkov. Poleg tega je bil pri projektu ESSnet poleg povezanih podatkov podjetij analiziran tudi položaj v sodelujočih državah glede strategij raziskovanja in vzorčenja v statistiki podjetij, izdelana pa so bila tudi priporočila za izboljšanje reprezentativnosti povezanih podatkov. Pri projektu ESSnet je bil pripravljen in sprejet protokol s pravili in pogoji za izkazovanje rezultatov analize podatkov širši javnosti.

Projekt ESSnet „Metodologija za sodobno statistiko podjetij (optimalno vzorčenje, ocena na podlagi modela, povezovanje podatkov)“ se je začel leta 2010, druga stopnja njegovega programa pa se je začela konec leta 2012. Glavni cilj projekta je priprava metodoloških smernic za posodobitev in povezovanje statistike podjetij ESS. V projektu je poleg metodološkega razvoja posameznih stopenj priprave (načrtovanje, zbiranje podatkov in ocena) povzeto tudi bistvo metod statistike podjetij v skladnem okviru v obliki elektronskega priročnika. Priročnik bo hkrati referenčno delo in učbenik. V drugi in zadnji fazi bodo v okviru projekta ESSnet oblikovane sklepne ugotovitve o opravljenem delu pri posameznih stopnjah priprave, končan pa bo tudi priročnik, tako da bo pokrit vsak del postopka priprave statističnih podatkov, kar bo prispevalo k optimizaciji statistike podjetij ESS.

Boljša uporaba že obstoječih podatkov v gospodarstvu

Projekt ESSnet o uporabi administrativnih in računovodskih podatkov, ki se je začel leta 2009, še naprej obravnava praktična vprašanja v zvezi z uporabo teh podatkov za statistiko podjetij. Rezultati raziskav in analitičnega dela prvih treh let dejavnosti so bili dodatno razviti v priporočila in razširjanje dobrih praks. Glavni doslej doseženi rezultati zadevajo pripravo pregleda nacionalnih praks o uporabi administrativnih podatkov, opis metod za oceno nepopolnih podatkovnih nizov, kadar se administrativni podatki uporabljajo za kratkoročne statistične kazalce, ter pripravo seznama kazalnikov za oceno kakovosti statistike podjetij na podlagi administrativnih podatkov.

Program MEETS kot pomoč državam članicam pri kar najbolj učinkoviti uporabi administrativnih podatkov za statistične namene nacionalnim statističnim uradom še naprej zagotavlja podporo pri razvoju njihovih sistemov, da se v postopek priprave statistike vključijo podatki iz različnih virov. S tem se bo za družbe zmanjšala obremenitev poročanja in izboljšala kakovost statističnih informacij.

Aprila 2012 so bile države članice povabljene k sodelovanju pri projektu „Spodbujanje prenosa podatkov iz podjetij v nacionalne statistične urade“. Zagotovljena je bila podpora za razvoj informacijskih sistemov za zbiranje statističnih podatkov iz podjetij, razvoj nacionalnih statističnih taksonomij in oblikovanje nacionalnih statističnih taksonomij v obliki zapisa XBRL.

Razvoj orodij za učinkovitejšo ekstrakcijo, prenos in obdelavo podatkov

V okviru projekta „Boljša uporaba carinskih podatkov v statistiki zunanje trgovine (Extrastat)“ so bili leta 2012 z državami članicami podpisani novi sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev. S to podporo bodo lahko države članice prilagodile svoj sistem zbiranja podatkov za zunanjetrgovinsko statistiko (Extrastat) novim carinskim sistemom, ki so bili uvedeni z Moderniziranim carinskim zakonikom[7].

2.4.        Cilj 4: Posodobitev Intrastata

Uskladitev metod za boljšo kakovost v poenostavljenem sistemu Intrastat

Zaradi poenostavitve postopkov sta bila konec leta 2010 projekta „Izboljšanje kakovosti podatkov v poenostavljenem sistemu Intrastat“ in „Zmanjšanje asimetrij v Intrastatu“ združena. Naslov novega projekta je bil „Uskladitev metod za boljšo kakovost statistike trgovine znotraj EU“. Leta 2012 bil objavljen javni razpis za nadaljnji razvoj metod in praks, povezanih s pripravo statistike trgovine EU. Cilj sta bili posodobitev ustrezne dokumentacije in opredelitev priporočenih praks. Poleg tega je bila državam članicam zagotovljena podpora pri uvajanju usklajenih metod in praks, potrebnih za izboljšanje kakovosti statistike trgovine znotraj EU. Nadaljevali so se ukrepi za zmanjšanje asimetrij na razčlenjeni in agregatni ravni, in sicer s podporo državam članicam pri izvajanju dvostranskih ali večstranskih uskladitvenih študij.

Boljša uporaba administrativnih podatkov

Leta 2012 so bili podpisani tudi sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev za zagotovitev, da bodo države članice pri pripravi statistike trgovine znotraj EU bolje uporabljale administrativne podatke. Njihov cilj je zmanjšati obremenitev poročanja in izboljšati kakovost statistike trgovine znotraj EU. Pri tem je poudarek na uporabi administrativnih podatkov za potrjevanje podatkov, zbranih v sistemu Intrastat, in zamenjavi statističnih raziskav ter na (nadaljnjem) razvoju skupnih sistemov za zbiranje podatkov v več državah članicah za Intrastat, DDV in izmenjavo informacij o DDV (sistem VIES).

Izboljšanje in olajšanje izmenjave podatkov znotraj Intrastata

Rezultati izvedenih študij in podpore državam članicam sta okrepljena uporaba elektronskih virov in tehnologij za zbiranje, pripravo, izmenjavo in potrjevanje podatkov z avtomatiziranimi in varnimi postopki ter uporaba naprednih statističnih konceptov za odkrivanje napak in samopopravljanje.

3.           SKLEPNA UGOTOVITEV

V Sklepu MEETS so podrobno navedeni ukrepi, ki jih je treba financirati v obdobju iz programa. To upravičuje razmeroma veliko število pobud v prvih dveh letih programa. Vendar je bila ena od posledic gospodarske in finančne krize v letu 2008 preobilica možnosti financiranja projektov v nacionalnih statističnih uradih, ki jih potem zaradi pomanjkanja človeških virov ni bilo mogoče izvesti. Zato je bilo treba program poenostaviti z vključitvijo nekaterih pobud in/ali njihovo usmeritvijo na šest glavnih področij, organiziranih s projekti ESSnet, ki so: skladnost konceptov in metod, EGR, izdelava profilov velikih in kompleksnih večnacionalnih skupin podjetij, povezovanje mikropodatkov in skladiščenje podatkov pri pripravi statistike, metodologija za statistiko podjetij ter uporaba administrativnih in računovodskih podatkov.

V okviru projektov ESSnet, zlasti tistih, ki so se začeli leta 2009 ali v začetku leta 2010, je bilo opravljeno izjemno delo zlasti na področjih metodologije EGR, izdelave profilov in uporabe administrativnih podatkov. Tudi pri dejavnostih iz drugih glavnih stebrov programa MEETS (usklajenost pravnih aktov, pobude za skladiščenje in povezovanje podatkov) je zdaj viden napredek. V letu 2011 so še vedno potekala pripravljalna dela, kot sta vzpostavitev osnovne infrastrukture (začetek projektov ESSnet, sporazumi o dodelitvi nepovratnih sredstev z več upravičenci, itd.) in ustvarjanje omrežij nacionalnih strokovnjakov, v letu 2012 pa so že vidni dejanski rezultati.

Poleg tega se je nadaljevalo financiranje s posameznimi nepovratnimi sredstvi, v glavnem za spremljanje napredka v metodologiji ter preskušanje nekaterih metodoloških priporočil, pa tudi za razvoj orodij za učinkovitejšo ekstrakcijo, prenos in obdelavo podatkov. Številni rezultati so že na voljo, večina ukrepov pa še traja.

Pomembno je vse ukrepe razumeti kot medsebojno povezane pobude, s katerimi bodo nacionalni postopki za zbiranje statističnih podatkov o podjetjih in trgovini učinkovitejši. Za to sta potrebna dolgoročno prizadevanje in stalno spremljanje.

Poročilo iz leta 2012 je zadnje letno poročilo programa MEETS. Leto 2013 bo zadnje leto izvajanja tega programa. Vse dejavnosti bodo zaključene, vsi konkretni končni rezultati pa morajo biti na voljo do 31. decembra 2013. V končno poročilo o izvajanju programa MEETS, ki ga je treba predložiti Evropskemu parlamentu in Svetu najpozneje do 31. julija 2014, je zato treba vključiti vse dejavnosti in rezultate leta 2013. Končno poročilo je glede na izdatke Skupnosti potrebno, da se ocenijo koristi, ki jih ukrepi prinašajo Skupnosti, državam članicam ter ponudnikom in uporabnikom statističnih informacij, in opredelijo področja morebitnih izboljšav.

[1]               Vključno s kliringom v višini 15 % proračuna v septembru 2011.

[2]               COM(2009) 404.

[3]               Uredba (ES) št. 295/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. marca 2008 o strukturni statistiki podjetij (prenovitev). UL L 97, 9.4.2008, str. 13.

[4]               Uredba Sveta (ES) št. 1165/98 z dne 19. maja 1998 o kratkoročnih statističnih kazalcih. UL L 162, 5.6.1998, str. 1.

[5]               Uredba (ES) št. 638/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 31. marca 2004 o statističnih podatkih Skupnosti v zvezi z blagovno menjavo med državami članicami in o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 3330/91(UL L 102, 7.4.2004, str. 1), kot je bila spremenjena z Uredbo (ES) št. 222/2009 Evropskega parlamenta in Sveta (UL L 87, 31.3.2009, str. 160).

[6]               Pravna podlaga je bila vzpostavljena z Uredbo (ES) št. 177/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 20. februarja 2008 o vzpostavitvi skupnega okvira za poslovne registre v statistične namene in o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 2186/93. UL L 61, 5.3.2008, str. 6.

[7]               Uredba (ES) št. 450/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2008 o carinskem zakoniku Skupnosti (Modernizirani carinski zakonik). UL L 145, 4.6.2008, str. 1.

Top