Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0762

Predlog SKLEP SVETA o določitvi stališča, ki ga je treba sprejeti v imenu Evropske unije v Svetovni trgovinski organizaciji (STO) v zvezi z zahtevami iz člena IX Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (Sporazuma STO) za odobritev in/ali podaljšanje nekaterih oprostitev obveznosti

/* COM/2011/0762 konč. - 2011/0347 (NLE) */

52011PC0762

Predlog SKLEP SVETA o določitvi stališča, ki ga je treba sprejeti v imenu Evropske unije v Svetovni trgovinski organizaciji (STO) v zvezi z zahtevami iz člena IX Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (Sporazuma STO) za odobritev in/ali podaljšanje nekaterih oprostitev obveznosti /* COM/2011/0762 konč. - 2011/0347 (NLE) */


OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

1. CILJ PREDLOGA

Cilj tega predloga je omogočiti EU, da se pridruži konsenzu Svetovne trgovinske organizacije (STO) o sprejetju nekaterih oprostitev obveznosti[1] s strani Generalnega sveta STO. Predlog določa, da Svet pooblasti Komisijo, da v imenu Evropske unije zavzame stališče v STO do zahtev iz člena IX Sporazuma STO za odobritev in/ali podaljšanje nekaterih oprostitev obveznosti, če so izpolnjeni nekateri pogoji, vključno s tistimi iz člena IX Sporazuma STO, pod katerimi je sklep o odobritvi oprostitve obveznosti upravičen.

2. PRAVNA PODLAGA PREDLOGA

Člen 218(9) Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) določa, da kadar mora organ, ustanovljen z mednarodnim sporazumom, sprejeti sklep s pravnim učinkom, Svet na predlog Komisije ali visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko sprejme sklep o stališču, ki ga je treba zavzeti v imenu Unije. Odobritev oprostitve obveznosti/ali podaljšanja oprostitve obveznosti spada na področje uporabe te določbe, ker sklep sprejme organ, ustanovljen z mednarodnim sporazumom (Generalni svet ali Ministrska konferenca STO), ki vpliva na pravice in obveznosti EU.

3. PODROČJE UPORABE PREDLOGA

Komisija bo pooblaščena za zavzetje stališča v imenu EU v podporo zahtevam za nekatere oprostitve obveznosti, ki so obrobnega političnega, gospodarskega in trgovinskega pomena ter so v skladu s splošno trgovinsko politiko EU.

Pri postopku sprejemanja sklepov STO o teh zahtevkih za oprostitev obveznosti mora biti EU sposobna hitro ukrepati. Ker je področje uporabe oprostitev obveznosti omejeno, se zdi, da bi bili posamezni sklepi Sveta o vsaki od zahtev za oprostitev obveznosti iz tega sklepa nesorazmerni. Lahko bi nastale tudi težave pri postopku, ker bi notranji postopek EU za sprejemanje sklepa Sveta lahko trajal dlje od postopka sprejemanja oprostitve obveznosti v STO, zato se EU posledično morda ne bi mogla pridružiti konsenzu v Generalnem svetu in bi s tem povzročila zamudo pri ukrepu STO.

Predlagani sklep obravnava naslednje zahteve za oprostitev obveznosti in zahteve za podaljšanje oprostitve obveznosti:

1) zahteve za oprostitev obveznosti in zahteve za podaljšanje oprostitev obveznosti, povezanih z uvedbo harmoniziranega sistema poimenovanj in šifrskih oznak blaga (tako imenovanega harmoniziranega sistema, HS) z dne 1. januarja 1988 in njegovo prvo, drugo, tretjo, četrto in peto spremembo na priporočilo Sveta Svetovne carinske organizacije, imenovane „spremembe HS92“, „spremembe HS96“, „spremembe HS2002“, „spremembe HS2007“ in „spremembe HS2012“, pa tudi prihodnje spremembe HS, ki določajo obveznost uvedbe teh sprememb v listah koncesij članic (prenos list tarifnih koncesij v nomenklaturo HS)

Te kolektivne oprostitve obveznosti[2] so povezane s prenosom list tarifnih obveznosti držav članic v novejše različice nomenklature harmoniziranega sistema. Potrebne so v primeru, ko članica WTO izpolni priporočilo Svetovne carinske organizacije in na nacionalni ravni uvede novejšo različico nomenklature, vendar ji je še ne uspe vnesti v svojo listo koncesij v zvezi z STO (EU dejansko uporablja oprostitve obveznosti HS2002 in HS2007). Zato je v interesu EU, da se hitro odobri letno podaljšanje takih oprostitev obveznosti. Te zahteve za oprostitev obveznosti večinoma veljajo za obstoječe oprostitve obveznosti in tudi za sprejem novih sprememb HS. Na začetku leta 2012 bo treba s tem v zvezi sprejeti novo oprostitev obveznosti glede HS2012 (EU pa bo morala zahtevati vključitev vanjo).

2) zahteve Zelenortskih otokov za podaljšanje obstoječe oprostitve obveznosti, povezane z njihovim izvajanjem člena VII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini 1994 in Sporazuma STO o določanju carinske vrednosti

Ta oprostitev obveznosti Zelenortskim otokom omogoča podaljšanje obdobja za popolno izvajanje člena VII Splošnega sporazuma o carinah in trgovini (GATT) in Sporazuma STO o določanju carinske vrednosti do 31. decembra 2011[3]. Morebitno podaljšanje te oprostitve obveznosti bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za EU.

3) zahteve za podaljšanje obstoječe oprostitve obveznosti, povezane s programom tarifnega preferenciala Kanade

Ta oprostitev obveznosti Kanadi omogoča dajatev prosto obravnavo uvoza iz karibskih držav, ki izpolnjujejo pogoje za program CARIBCAN, ne da bi morala to dajatev prosto obravnavo razširiti na podobne izdelke katere koli druge članice. Oprostitev obveznosti Kanade velja do 31. decembra 2011[4]. Morebitno podaljšanje te oprostitve obveznosti bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za EU. Bilo bi tudi v skladu s politikami EU za podporo gospodarskemu razvoju držav v razvoju s trgovinskimi preferenciali.

4) zahteve za podaljšanja obstoječe oprostitve obveznosti Kube, s katerimi je oproščena določb iz odstavka 6 člena XV Splošnega sporazuma o carinah in trgovini 1994

Ta oprostitev obveznosti omogoča Kubi odstopanje od določb odstavka 6 člena XV GATT, ki določa, da mora vsaka članica STO, ki preneha biti članica Mednarodnega denarnega sklada, skleniti poseben sporazum z STO. Ta oprostitev obveznosti je bila Kubi prvič odobrena leta 1964 in trenutno velja do 31. decembra 2011[5].

5) zahteve za podaljšanja obstoječe oprostitve obveznosti glede sistema potrjevanja procesa Kimberley

Ta skupna oprostitev obveznosti je povezana s sistemom potrjevanja procesa Kimberley za surove diamante, v katerem sodeluje tudi EU z 19 drugimi članicami STO. Cilj te oprostitve obveznosti je preprečevanje trgovine s tako imenovanimi „konfliktnimi diamanti“. Ta oprostitev obveznosti velja do 31. decembra 2012[6]. Morebitno podaljšanje te oprostitve obveznosti bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za EU, vendar bi bilo zelo pomembno za njene splošne zunanje odnose.

Predlog poleg tega določa, da:

- Komisija obvesti Svet (prek Odbora za trgovinsko politiko) dovolj časa pred kakršnim koli zasedanjem zadevnega organa STO, ki lahko sprejme sklep o zahtevi, ki je zajeta v tem sklepu,

- Svet lahko zahteva, da se uporabi postopek za sprejetje posameznega sklepa Sveta o zadevni zahtevi za oprostitev obveznosti.

V skladu s členom 218(10) bo takoj in v celoti obveščen Evropski parlament.

2011/0347 (NLE)

Predlog

SKLEP SVETA

o določitvi stališča, ki ga je treba sprejeti v imenu Evropske unije v Svetovni trgovinski organizaciji (STO) v zvezi z zahtevami iz člena IX Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije (Sporazuma STO) za odobritev in/ali podaljšanje nekaterih oprostitev obveznosti

SVET EVROPSKE UNIJE JE -

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije, zlasti prvega pododstavka člena 207(4), v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1) Člen IX Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije („Sporazum STO“) določa postopke za odobritev oprostitev obveznosti glede večstranskih trgovinskih sporazumov v Prilogi 1A ali 1B ali 1C k Sporazumu STO in njihovih prilogah.

(2) Kadar se pri STO vložijo zahteve za oprostitev obveznosti, ima zadevni organ STO pogosto zelo malo časa za končni sklep o teh zahtevah, od članic STO pa se zahteva takojšnji odziv.

(3) V interesu Evropske unije je hitro sprejemanje zahtev za oprostitev in/ali podaljšanje letnih oprostitev obveznosti[7], povezanih z uvedbo harmoniziranega sistema poimenovanj in šifrskih oznak blaga (tako imenovanega harmoniziranega sistema, HS) z dne 1. januarja 1988 in njegovo prvo, drugo, tretjo, četrto in peto spremembo na priporočilo Sveta Svetovne trgovinske organizacije, ki so imenovane „spremembe HS92“ (začetek veljavnosti 1. januarja 1992), „spremembe HS96“ (začetek veljavnosti 1. januarja 1996), „spremembe HS2002“ (začetek veljavnosti 1. januarja 2001), „spremembe HS2007“ (začetek veljavnosti 1. januarja 2007) in „spremembe HS2012“ (začetek veljavnosti 1. januarja 2012), pa tudi s prihodnjimi spremembami HS, ki določajo obveznost uvedbe teh sprememb v listah koncesij članic (prenos list tarifnih koncesij v nomenklaturo HS).

(4) Oprostitev obveznosti, ki Zelenortskim otokom dovoljuje podaljšanje obdobja za celotno izvajanje člena VII Splošnega sporazuma o carinah in trgovinah (GATT) in Sporazuma STO o določanju carinske vrednosti, bo potekla 31. decembra 2011[8]. Podaljšanje bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za Unijo.

(5) Oprostitev obveznosti, povezanih s programom tarifnega preferenciala Kanade CARIBCAN bo potekla 31. decembra 2011[9]. Podaljšanje te oprostitve obveznosti bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za Unijo, bilo pa bi tudi v skladu s politikami EU, ki podpirajo gospodarski razvoj držav v razvoju s trgovinskimi preferenciali.

(6) Oprostitev obveznosti, ki Kubi omogoča odstopanje od določb iz odstavka 6 člena XV Splošnega sporazuma o carinah in trgovini 1994, bo potekla 31. decembra 2011[10]. Podaljšanje bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za Unijo.

(7) Oprostitev obveznosti, ki sodelujočim državam v sistemu potrjevanja procesa Kimberley za surove diamante, omogoča uvedbo nekaterih omejitev trgovine s tako imenovanimi „krvavimi diamanti“, bo potekla 31. decembra 2011[11]. Njeno podaljšanje bi bilo minimalnega gospodarskega in trgovinskega pomena za Unijo, vendar bi bilo zelo pomembno za njene splošne zunanje odnose –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Evropska unija podpira naslednje zahteve v skladu s členom IX:3 Marakeškega sporazuma o ustanovitvi Svetovne trgovinske organizacije („Sporazum STO“) v zadevnem organu STO:

(a) zahteve za odobritev in/ali podaljšanje oprostitev obveznosti, povezanih z uvedbo harmoniziranega sistema poimenovanj in šifrskih oznak blaga (HS) in njegovih sprememb iz let 1992 („spremembe HS92“), 1996 („spremembe HS96“), 2002 („spremembe HS2002“), 2007 („spremembe HS2007“) in 2012 („spremembe HS2012“), pa tudi prihodnjih sprememb HS, ki določajo obveznost uvedbe teh sprememb v listah koncesij članic;

(b) zahteve za oprostitev obveznosti, ki Zelenortskim otokom omogoča podaljšanje obdobja za celotno izvajanje člena VII GATT in Sporazuma STO o določanju carinske vrednosti;

(c) zahteve za podaljšanje oprostitve obveznosti, ki Kanadi omogoča prednostno obravnavo izbranih držav v razvoju (program CARIBCAN);

(d) zahteve za podaljšanje oprostitve obveznosti Kube, s katero je Kuba oproščena določb iz odstavka 6 člena XV Splošnega sporazuma o carinah in trgovini 1994;

(e) zahteve za podaljšanje oprostitve obveznosti pri sistemu potrjevanja procesa Kimberley.

Člen 2

Komisija prek Odbora za trgovinsko politiko obvesti Svet dovolj časa pred kakršnim koli zasedanjem zadevnega organa STO, ki lahko sprejme sklep o zahtevi, zajeti v tem sklepu. V skladu s členom 241 Pogodbe lahko Svet v 10 dneh od obvestila Komisije Odboru za trgovinsko politiko zahteva, da se izvede postopek za sprejem posameznega sklepa Sveta glede zadevne zahteve za oprostitev obveznosti.

Člen 3

Ta sklep začne veljati z dnem sprejetja.

V Bruslju,

Za Svet

Predsednik

[1] Oprostitve obveznosti so dovoljenja, ki jih izda Generalni svet/Ministrska konferenca STO za začasno odstopanje od nekaterih obveznosti STO, ki se sicer uporabljajo.

[2] Zadnja oprostitev obveznosti pri HS96 je navedena v dokumentu WT/801, pri HS2002 v dokumentu WT/L/808 in pri HS2007 v dokumentu WT/L/809.

[3] Glej dokument WT/L/812.

[4] Glej dokument WT/L/677.

[5] Glej dokument WT/L/678.

[6] Glej dokument WT/L/676.

[7] Zadnja oprostitev obveznosti pri HS96 je navedena v dokumentu WT/801, pri HS2002 v dokumentu WT/L/808 in pri HS2007 v dokumentu WT/L/809.

[8] Glej dokument WT/L/812.

[9] Glej dokument WT/L/677.

[10] Glej dokument WT/L/678.

[11] Glej dokument WT/L/676.

Top