Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0737

    Predlog UREDBA SVETA o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslova davka na dodano vrednost na razpolago

    /* COM/2011/0737 konč. - 2011/0333 (CNS) */

    52011PC0737

    Predlog UREDBA SVETA o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslova davka na dodano vrednost na razpolago /* COM/2011/0737 konč. - 2011/0333 (CNS) */


    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1. OZADJE PREDLOGA

    Uvod

    Komisija je 29. junija 2011 sprejela predlog sklepa Sveta […/…] o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: sklep o lastnih sredstvih od leta 2014)[1]. Navedeni predlog je vključeval uvedbo novega vira lastnih sredstev na podlagi „deleža davka na dodano vrednost (DDV)“ za dobavo blaga in opravljanje storitev ter pri pridobitvah in uvozu blaga, „za katere se uporablja standardna stopnja DDV v vsaki državi članici“ po vsej Evropski uniji (v nadaljnjem besedilu: novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV). Komisija je napovedala, da bo do konca leta 2011 predstavila ustrezne podrobne predpise.

    Namen tega predloga je v skladu s členom 322(2) Pogodbe o delovanju Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: PDEU) določiti način, ki naj bi ga države članice uporabljale za izračun tega novega vira lastnih sredstev, in postopke za njegovo dajanje na razpolago proračuna EU. Ta ureditev dopolnjuje določbe iz sklepa o lastnih sredstvih od leta 2014 in izvedbene ukrepe iz četrtega odstavka člena 311 PDEU, kar zadeva kontrolo in nadzor ter dodatne zahteve glede poročanja[2].

    Ta predlog črpa iz preteklih izkušenj z upravljanjem virov lastnih sredstev iz naslova DDV. Njegov namen je poenostaviti izračun nacionalnih prispevkov ter tako zmanjšati upravne stroške ter hkrati povečati preglednost in olajšati demokratični nadzor nad tem virom sredstev, s čimer bi se okrepila resnična povezava med politiko EU o DDV, javnimi financami držav članic in financiranjem proračuna EU.

    Nov način izračuna

    Osnovna načela

    Predlagani novi način izračuna je mogoče opisati v naslednjih štirih glavnih korakih:

    - Izhodišče tega načina izračuna so najzanesljivejši razpoložljivi podatki, ki jih je mogoče pridobiti – podatki držav članic o prejemkih DDV. Za zagotovitev, da so vanje vključeni le prejemki DDV, bo morala približno polovica držav članic še naprej popravljati svoje podatke, da bo iz njih izključila obresti in kazni. Poleg tega bo manjšina držav članic morala svoje podatke tudi še naprej prilagajati zaradi upoštevanja čezmorskih ozemelj, posebne obravnave za namene DDV, odobrene nekaterim obrobnim regijam, in subvencij, ki jih zagotavljajo prek sistema DDV.

    - Za kar največjo enostavnost in preglednost skupaj s čim manjšimi upravnimi stroški naj bi Komisija poskrbela, da se za vso EU določi enoten povprečni delež prejemkov DDV iz naslova dobav končnim potrošnikom (tj. gospodinjstvom ali drugim subjektom, ki niso upravičeni do odbitka obračunanega jim DDV), za katere se v vsaki državi članici obračunava splošna stopnja DDV. Za zagotovitev predvidljivosti naj bi se v celotnem obdobju trajanja enega finančnega okvira uporabljalo isto povprečje.

    - Države članice naj bi uporabile ta enotni povprečni delež prejemkov DDV za vso EU na svojih prilagojenih podatkih o prejemkih. Tako izračunani znesek „obdavčljivih prejemkov DDV“ naj bi se pretvoril v osnovno vrednost brez davka na podlagi dejanske splošne stopnje DDV vsake države članice.

    - Po določitvi obdavčljive osnove naj bi se uporabil delež, določen v uredbi o izvajanju sklepa o lastnih sredstvih, za izračun dejanskega prispevka. Obdavčljive osnove naj se ne bi umetno omejevale navzgor.

    Če povzamemo: države članice naj bi vsak mesec opravile enostaven izračun, v katerega naj bi bili vključeni njihovi (prilagojeni) podatki o prejemkih DDV za zadevni mesec, enotni povprečni delež prejemkov DDV iz naslova dobav končnim potrošnikom s splošno stopnjo DDV, ki bi ga določila Komisija za vso EU, njihova splošna stopnja DDV in delež, določen za novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV.

    Glavne prednosti v primerjavi z obstoječim načinom

    V primerjavi s trenutno uporabljenim načinom izračuna lastnih sredstev iz naslova DDV ima ta poenostavljeni način tri ključne prednosti:

    - Zmanjšalo bi se število popravkov pri podatkih o prejemkih DDV, ki jih morajo izvesti države članice. Popravki tako ne bi bili več potrebni pri pavšalnih kmetijskih shemah. Sedanji izračun teh popravkov je namreč zelo zapleten, končno izračunane prilagoditve pa so majhne – leta 2009 je šlo pri vseh državah članicah razen dveh za manj kot 1 % prejemkov. Podobno popravki ne bi bili več potrebni tudi pri sistemih stopenjskih davčnih olajšav.

    - Odpravljena bi bila potreba po izračunu nadomestil. To je upravičeno, saj se zdi, da različne prilagoditve na splošno niso imele bistvenega vpliva na prispevke držav članic (to še zlasti velja, če se upošteva vloga sredstev iz naslova BND) kljub upravni obremenitvi, ki jo nalagajo državam članicam[3].

    V praksi to pomeni, da zaradi osredotočenja samo na dobave z dosledno splošno stopnjo DDV obstoječih 18 nadomestil za postavke, za katere so se države članice v skladu z Direktivo 2006/112/ES lahko odločale, ali jih bodo obdavčevale ali ne, ne bo več potrebnih.

    Tudi druga nadomestila, ki se uporabljajo v nekaterih državah članicah, bodo odpravljena. To vključuje nadomestila za spremembe pri pragih za registracijo, ki imajo bistven učinek samo v dveh državah članicah in katerih pomen se bo zmanjšal s predlaganim osredotočenjem na dobave s splošno stopnjo DDV. Podobno bodo odpravljena tudi zelo zapletena nadomestila za obravnavo službenih vozil za namene vstopnega DDV. Večina držav članic sicer izračunava to nadomestilo, vendar je mogoče oceniti, da dejansko zmanjšanje prispevkov lastnih sredstev iz naslova DDV za vsako državo članico znaša manj od 0,03 %.

    Če bi bilo potrebno kakršno koli nadomestilo v primerih, ko je kršeno pravo EU, naj bi se v prihodnje to reševalo s prilagoditvijo prejemkov.

    - Z osredotočenjem samo na dobave končnim potrošnikom, za katere se dosledno obračunava splošna stopnja DDV, skupaj s predlaganim centraliziranim izračunom enotnega povprečnega deleža za take transakcije za vso EU, bi bila odpravljena potreba, da države članice izračunavajo ponderirano povprečno stopnjo.

    S predlaganim načinom izračuna se torej sistem izredno poenostavi, hkrati pa postane preglednejši in predvidljivejši, in to ob samo manjši izgubi točnosti.

    Dajanje lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago proračunu EU

    Osnovna načela

    Predlagana ureditev dajanja lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago ter drugih računovodskih in upravnih vprašanj je kombinacija ustreznih elementov iz prejšnje ureditve za lastna sredstva iz naslova DDV, skupaj z ustreznimi elementi iz ureditve za tradicionalna lastna sredstva. Poudariti je treba dva glavna elementa predloga:

    - Unija naj bi postala upravičena do lastnih sredstev iz tega vira šele, ko država članica dejansko zbere zadevne prihodke. S tem bo vzpostavljena tesna samodejna povezava med nacionalnimi prejemki DDV in gospodarskimi razmerami ter proračunom EU. Politika EU o DDV in nacionalne politike o DDV bodo neposredno vplivale na novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV.

    - Da bi bilo mogoče lastna sredstva iz tega vira zbrati hitreje in učinkoviteje, se predlaga, naj se ti prihodki dajo na razpolago s sistemom mesečnih poročil z jasno navedbo datuma, do katerega morajo biti zneski lastnih sredstev dani na razpolago. Zneski se bodo knjižili na račun, ki se uporablja tudi za lastna sredstva iz drugih virov.

    V zvezi s tem bi bilo treba omeniti tudi, da je Komisija z Zeleno knjigo o prihodnosti DDV[4] začela izvajati pobudo za preoblikovanje sistema DDV, da bi med drugim razširila davčno osnovo ter omejila goljufije in izogibanje plačilu davka. Predlagani novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV je dovolj prilagodljiv, da bo še naprej deloval tudi s spremembami, sprejetimi pri preoblikovanju sistema.

    Glavne prednosti v primerjavi z obstoječim sistemom

    Predlagani postopek za dajanje novega vira lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago proračunu EU je znatno enostavnejši in preglednejši od obstoječega postopka za vir lastnih sredstev iz naslova DDV.

    Z uporabo prejemkov, ki jih države članice dejansko pridobijo, se bo odpravila potreba po mehanizmih napovedovanja in posledičnih prilagoditvah ter obračunu preostalih prihodkov iz naslova DDV ob koncu leta. S tem se bodo znatno zmanjšali upravno poslovodenje in z njim povezani stroški tega vira.

    V nadaljevanju je povzeta vsebina predloga.

    2. PRAVNI ELEMENTI PREDLOGA

    2.1 Uvod

    Ta predlog je del svežnja, ki vključuje tudi predlog uredbe Sveta o ureditvi dajanja lastnih sredstev iz naslova davka na finančne transakcije na razpolago proračunu EU[5] ter spremenjeni predlog prenovitve veljavne uredbe Sveta o dajanju tradicionalnih lastnih sredstev in lastnih sredstev iz naslova BND na razpolago[6].

    Komisija bo proučila možnost združitve določb o določanju in dajanju na razpolago za vse vire lastnih sredstev Unije v eni sami uredbi, če bo doseženo splošno soglasje glede svežnja o sistemu virov lastnih sredstev.

    2.2 Poglavje I „Splošne določbe“

    - Člen 1 predloga, „Vsebina“: V tem členu je določeno, da se predlagana ureditev nanaša na novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV iz člena 2(1)(c) Sklepa […/…].

    - Člen 2 predloga, „Opredelitev pojmov“: V tem členu je najprej razložen pojem „dobave“, kakor se uporablja v tej uredbi, in sicer s sklicem na naslov IV Direktive Sveta 2006/112/ES[7].

    Poleg tega so v tem členu določene značilnosti dobav, pridobitev in uvoza, ki so obdavčljivi za namene novega vira sredstev iz naslova DDV. Vsaka obdavčljiva transakcija v smislu naslova IV Direktive Sveta 2006/112/ES, za katero se obračuna splošna stopnja DDV v vsaki državi članici po vsej Evropski uniji, bo tako obdavčljiva. Za dobavo torej ne bo treba dejansko obračunati plačila DDV, da bi se dobava v tej uredbi štela za obdavčljivo. Obveznost obračuna davka za dobavo bo namreč odvisna od tega, ali je za transakcijo treba plačati davek, in ne od dejanskih okoliščin, v katerih je transakcija opravljena. Tako dobava blaga ali opravljanje storitev, za katera se v skladu z Direktivo 2006/112/ES v kateri koli državi članici Unije ustrezno obračuna nižja stopnja DDV, nista obdavčljiva, ne glede na to, da je za isto transakcijo v eni ali več drugih držav članic Unije mogoče treba plačati splošno stopnjo DDV. Podobno dobava blaga ali opravljanje storitev, ki sta v skladu z isto direktivo v eni ali več držav članic ustrezno oproščeni plačila DDV ali oproščeni DDV s pravico do odbitka DDV, obračunanega v predhodni fazi, nista obdavčljiva.

    - Člen 3 predloga, „Povprečni delež obdavčljivih dobav za Unijo“: V tem členu je predpisano določanje enotnega deleža obdavčljivih dobav za vso EU, s katerim se potem izračuna mesečna vrednost deleža v novem viru lastnih sredstev iz naslova DDV, skupaj s tem, kako pogosto je treba ta enotni delež določati. Pri izračunu tega povprečnega deleža se lahko zgodi, da bi se morala Komisija ali organ, ki ga Komisija pooblasti v ta namen, obrniti na organe držav članic, da pridobi potrebne podatke in se seznani z njihovim mnenjem. Zato bi morale države članice poskrbeti, da ustrezne službe oziroma agencije zagotavljajo pooblaščenim zastopnikom potrebno pomoč pri opravljanju njihovih nalog.

    2.3 Poglavje II „Izračun deleža“

    - Člen 4 predloga, „Način izračuna“: V tem členu so določeni koraki za izračun prispevka posamezne države članice k novemu viru lastnih sredstev iz naslova DDV. Predlagani način izračuna se zelo razlikuje od prej uporabljanega. Ključna razlika je, da Komisija določi enoten povprečni delež, ki bo pomenil delež obdavčljivih dobav končnim potrošnikom, za katere se po vsej EU obračunava splošna stopnja DDV. Vsaka država bo uporabila pri izračunu ta isti delež, ki ga bo načeloma uporabljala v celotnem obdobju trajanja finančnega okvira. Ta delež se bo uporabil na neto znesku prejemkov DDV zadevne države članice – po vseh potrebnih prilagoditvah zaradi vključitve vseh postranskih prejemkov in izključitve vseh zneskov, ki niso neposredni prejemki DDV, tudi če so povezani z DDV. Poleg tega bodo morale nekatere države članice svoje začetne podatke prilagoditi tudi zaradi upoštevanja povračil osebam, ki niso davčni zavezanci, in davčnim zavezancem za dobave, ki niso obdavčljive, če ta povračila niso v skladu z določbami Direktive 2006/112/ES. Na podlagi tako dobljene vrednosti bo z uporabo splošne stopnje DDV, ki se uporablja v zadevni državi članici, izračunana vrednost dobav brez davka. Na tej obdavčljivi osnovni vrednosti se bo potem uporabil delež iz Uredbe […/…].

    - Člen 5 predloga, „Roki za izračun“: V tem členu se predlaga, da se državam članicam omogoči kar največjo prožnost, tako da bi roki za izračune v zvezi z novim virom lastnih sredstev iz naslova DDV sovpadali z njihovimi vzpostavljenimi ureditvami knjiženja in bi se tako izognili potrebi po prilagajanju prejemkov samo zaradi vprašanja rokov.

    2.4 Poglavje III „Dajanje lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago“

    - Člen 6 predloga, „Ureditev knjiženja“: V tem členu je določena ureditev, predlagana za novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV, ki je enakovredna ureditvi, ki se v skladu s členom 9 Uredbe št. 1150/2000 že uporablja za obstoječe vire lastnih sredstev. Predpisani zbirni izkaz je mogoče vključiti v podoben izkaz, ki se vodi za druge vire lastnih sredstev v skladu s členom 6(1) Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1150/2000[8].

    - Člen 7 predloga, „Knjiženje na račune, poročanje in časovni razpored za dajanje na razpolago“: V tem členu je določena ureditev, predlagana za novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV, ki je enakovredna ureditvi, ki se v skladu z Uredbo št. 1150/2000 že uporablja za obstoječe vire lastnih sredstev. Ohranjen je isti datum, do katerega je treba dati sredstva na razpolago, in sicer gre za prvi delovni dan v mesecu. Spremembe glede na prejšnjo ureditev za DDV vključujejo uporabo mesečnih poročil, ki jih je treba predložiti najmanj deset dni pred rokom za dajanje sredstev na razpolago, tj. pred prvim delovnim dnem drugega meseca, ki sledi mesecu, v katerem je država članica prejela plačilo. Sredstva je praviloma treba vknjižiti v zbirni izkaz, ko se pošlje mesečno poročilo, najpozneje pa do istega roka.

    - Člen 8 predloga, „Računovodski popravki“: V tem členu se predlaga, da se za novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV uporablja časovna omejitev, enakovredna tisti, ki se v skladu s členom 7 Uredbe št. 1150/2000[9] trenutno uporablja za druge vire lastnih sredstev.

    - Člen 9 predloga, „Obresti na zneske, dane na razpolago z zamudo“: Predlaga se, da za vse zamude pri dajanju novega vira lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago velja sistem zamudnih obresti, enakovreden tistemu, ki se trenutno uporablja v skladu s členom 11 Uredbe št. 1150/2000[10].

    2.5 Poglavje IV „Upravni dogovori“

    - Člen 10 predloga „Hramba dokazil“ in člen 11 predloga, „Upravno sodelovanje“: V teh členih se predlaga, da se tudi za novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV uporabljajo obveznosti, ki so trenutno naložene državam članicam v zvezi z drugimi viri lastnih sredstev v skladu členoma 3 oz. 4 Uredbe št. 1150/2000[11].

    2.6 Poglavje V „Končne določbe“

    - Člen 12 predloga „Postopek v odboru“: V tem členu je določeno, da novi vir lastnih sredstev iz naslova DDV obravnava Svetovalni odbor za lastna sredstva, ki trenutno deluje na podlagi člena 20 Uredbe št. 1150/2000 in v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011.

    2011/0333 (CNS)

    Predlog

    UREDBA SVETA

    o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslova davka na dodano vrednost na razpolago

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 322(2) PDEU v povezavi s Pogodbo o ustanovitvi Evropske skupnosti za atomsko energijo[12] in zlasti člena 106a Pogodbe Euratom,

    ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

    ob upoštevanju mnenja Evropskega parlamenta[13],

    ob upoštevanju mnenja Evropskega računskega sodišča[14],

    ob upoštevanju naslednjega:

    1. Lastna sredstva Unije iz naslova davka na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: DDV) iz člena 2(1)(c) Sklepa Sveta […/…] o sistemu virov lastnih sredstev Evropske unije (v nadaljnjem besedilu: lastna sredstva iz naslova DDV) bi bilo treba dati na razpolago Uniji pod najugodnejšimi pogoji in zato bi bilo treba določiti pravila, po katerih dajo države članice ta sredstva na razpolago Komisiji.

    2. Zaradi enostavnosti in preglednosti ter za zmanjšanje upravnih stroškov bi bilo treba za Unijo določiti povprečni delež vrednosti obdavčljivih dobav v primerjavi z vrednostjo vseh dobav.

    3. Določiti bi bilo treba enotno ureditev za izračun sredstev iz naslova DDV.

    4. Lastna sredstva iz naslova DDV bi bilo treba dati na razpolago v obliki vknjižbe zapadlih zneskov na račun, ki je v ta namen odprt v skladu z Uredbo Sveta […/…] o načinih in postopkih za dajanje tradicionalnih lastnih sredstev in lastnih sredstev iz naslova BND na razpolago ter ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev[15]. Da se pretok sredstev omeji na to, kar je potrebno za izvrševanje proračuna, bi morala Unija iz navedenih računov črpati samo toliko sredstev, da se krijejo denarne potrebe Komisije.

    5. Za zamude pri knjiženju lastnih sredstev iz naslova DDV na te račune bi morale države članice plačati obresti. V skladu z načelom dobrega finančnega poslovodenja bi bilo treba poskrbeti, da stroški izterjave obresti ne presegajo zneska dolgovanih obresti.

    6. Države članice bi morale Komisiji omogočiti dostop do dokumentov in podatkov, potrebnih za izvajanje pooblastil, ki jih ima v zvezi z lastnimi sredstvi Unije, ter ji te dokumente in podatke po potrebi poslati.

    7. Državni organi, odgovorni za zbiranje lastnih sredstev, bi morali biti sposobni Komisiji kadar koli predložiti vsa dokazila o zbranih lastnih sredstvih.

    8. Da se omogoči pravilna uporaba finančnih pravil v zvezi z lastnimi sredstvi, bi bilo treba zagotoviti tesno sodelovanje med državami članicami in Komisijo.

    9. Za zagotovitev enotnih pogojev za izvajanje te uredbe bi bilo treba na Komisijo prenesti izvedbena pooblastila. Ta pooblastila bi bilo treba izvajati v skladu z Uredbo (EU) št. 182/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 2011 o določitvi splošnih pravil in načel, na podlagi katerih države članice nadzirajo izvajanje izvedbenih pooblastil Komisije[16].

    10. Za sprejemanje izvedbenih aktov, ki naj bi določali podrobna pravila za mesečna poročila o računih za lastna sredstva iz naslova DDV, ter določanje in posodabljanje povprečnega deleža za Unijo bi bilo treba zaradi tehnične narave teh ukrepov uporabiti svetovalni postopek.

    11. Uredbo Sveta (EGS, Euratom) št. 1553/89 z dne 29. maja 1989 o dokončni enotni ureditvi zbiranja lastnih sredstev, pridobljenih iz davka na dodano vrednost[17], bi bilo treba razveljaviti.

    12. Ta uredba bi se morala začeti uporabljati na isti dan kot Sklep […/…] –

    SPREJEL NASLEDNJO UREDBO:

    Poglavje I

    SPLOšNE DOLOčBE

    ČLEN 1

    Vsebina

    V tej uredbi so določena pravila, po katerih se izračunajo in dajo Komisiji na razpolago lastna sredstva Unije, ki izhajajo iz deleža davka na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: DDV) iz člena 2(1)(c) Sklepa […/…] (v nadaljnjem besedilu: lastna sredstva iz naslova DDV).

    Člen 2

    Opredelitev pojmov

    V tej uredbi se uporabljajo naslednje opredelitve pojmov:

    (1) „dobava“ pomeni dobavo blaga ali opravljanje storitev, pridobitve blaga znotraj Skupnosti ali uvoz blaga, kakor so opredeljeni v naslovu IV Direktive Sveta 2006/112/ES[18];

    (2) „obdavčljiva dobava“ pomeni dobavo, za katero se obračuna splošna stopnja DDV, ki se uporablja v vsaki državi članici.

    Člen 3

    Povprečni delež obdavčljivih dobav za Unijo

    1. Komisija pred začetkom vsakega večletnega finančnega okvira za Unijo določi enotni povprečni delež vrednosti obdavčljivih dobav v primerjavi z vrednostjo vseh dobav. Ta delež se izrazi kot odstotek.

    2. Povprečni delež za Unijo iz odstavka 1 se uporablja v celotnem obdobju trajanja večletnega finančnega okvira.

    Vendar se lahko Komisija iz ustrezno utemeljenih razlogov odloči za posodobitev tega povprečnega deleža za Unijo. Posodobljeni delež se uporablja od začetka koledarskega leta po posodobitvi.

    3. Države članice zagotovijo Komisiji ali organu, ki ga Komisija pooblasti, pomoč in podatke, potrebne za določitev in posodobitev povprečnega deleža za Unijo iz odstavka 1.

    4. Komisija sprejme izvedbene akte za določanje povprečnega deleža za Unijo iz odstavka 1 in posodabljanje povprečnega deleža za Unijo iz odstavka 2. Ti izvedbeni akti se sprejmejo po svetovalnem postopku iz člena 12(2).

    Poglavje II

    IZRAčUN LASTNIH SREDSTEV IZ NASLOVA DDV

    ČLEN 4

    Način izračuna

    1. Vsaka država članica za vsak mesec izračuna lastna sredstva iz naslova DDV na podlagi neto skupnega zneska DDV, ki ga je zbrala v prejšnjem mesecu. Ta znesek se popravi, da se upoštevajo:

    13. vsa plačila, prejeta v zvezi z vsemi kaznimi, ki so bile naložene davčnim zavezancem, ker niso izpolnili vseh obveznosti v zvezi z DDV, ali plačila, prejeta v zvezi z dolgovanimi obrestmi, ker so bile te obveznosti izpolnjene z zamudo;

    14. vsi zneski, ki bi jih bilo treba za namene lastnih sredstev obravnavati kot transakcije, ki izvirajo iz države članice ali so tja namenjene, čeprav izvirajo s tretjega ozemlja iz člena 6 Direktive 2006/112/ES ali so tja namenjene;

    15. vsi zneski, ki izhajajo iz enega od krajev iz člena 7 Direktive 2006/112/ES, če lahko države članice dokažejo, da so bili zadevni prihodki preneseni v ta kraj;

    16. vsi zneski prihodkov, ki pripadajo drugi državi članici, če lahko države članice dokažejo, da so bili zadevni prihodki preneseni tja;

    17. vse prilagoditve, potrebne zaradi uporabe druge ali nižje splošne stopnje v krajih iz člena 104 ali 105 ali 120 Direktive 2006/112/ES;

    18. vračila ali povračila iz socialnih in podobnih razlogov osebam, ki niso davčni zavezanci, ali za neobdavčljive dejavnosti, razen takih, ki so dovoljene v skladu z Direktivo 2006/112/ES.

    2. Znesek, pridobljen v skladu z odstavkom 1, se pomnoži s povprečnim deležem obdavčljivih dobav končnim potrošnikom za Unijo iz člena 3.

    3. Znesek, izračunan v skladu z odstavkom 2, se pomnoži z obratno vrednostjo odstotka splošne stopnje DDV, ki se uporablja v zadevni državi članici v skladu z Direktivo 2006/112/ES.

    4. Znesek, izračunan v skladu z odstavkom 3, se pomnoži z odstotkom iz člena 1(2) Uredbe […/…], rezultat tega izračuna pa je znesek lastnih sredstev iz naslova DDV, ki se da na razpolago proračunu Unije.

    Člen 5

    Roki za izračun

    1. Lastna sredstva iz naslova DDV se izračunajo na podlagi koledarskih mesecev.

    2. Ne glede na odstavek 1 se lahko lastna sredstva iz naslova DDV izračunajo na podlagi drugačnih obdobij od koledarskih mesecev, ne da bi bile pri tem potrebne druge prilagoditve kot tiste iz člena 4(1), in sicer v enem od naslednjih primerov:

    (a) če države članice uporabljajo ureditev knjiženja na podlagi standardnih obračunskih obdobij, ki ne sovpadajo s koledarskimi meseci;

    (b) če države članice v določenih obdobjih leta uporabljajo posebno ureditev za zaključek običajnih obračunskih obdobij.

    3. Če država članica spremeni splošno stopnjo DDV, se za namene člena 4(3) spremenjena stopnja uporablja od prvega dne drugega meseca, ki sledi mesecu, v katerem je nova splošna stopnja začela veljati.

    Poglavje III

    DAJANJE LASTNIH SREDSTEV IZ NASLOVA DDV NA RAZPOLAGO

    ČLEN 6

    Ureditev knjiženja

    1. Vsaka država članica knjiži lastna sredstva iz naslova DDV v dobro računa, ki je v skladu s členom 9 Uredbe Sveta (ES, Euratom) št. 1150/2000[19] odprt v imenu Komisije pri ministrstvu za finance ali organu, ki ga je država članica pooblastila.

    2. Države članice ali organi, ki jih države članice pooblastijo, pošljejo Komisiji v elektronski obliki:

    (a) najpozneje drugi delovni dan po knjiženju lastnih sredstev iz naslova DDV na račun Komisije izpisek stanja na računu, iz katerega je razvidno knjiženje teh lastnih sredstev;

    (b) če izpisek iz točke (a) ni na razpolago na delovni dan, ko so lastna sredstva iz naslova DDV knjižena na račun Komisije, potrdilo o vknjižbi sredstev, iz katerega je razvidno knjiženje teh lastnih sredstev.

    3. Zneski v dobro se preračunajo v eure v skladu z Uredbo Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002[20].

    4. Ministrstvo za finance vsake države članice ali organ, ki ga pooblasti posamezna država članica, vodi zbirni izkaz o lastnih sredstvih iz naslova DDV.

    Člen 7

    Knjiženje na račune, poročanje in časovni razpored za dajanje na razpolago

    1. Zneski, izračunani v skladu s členom 4, se knjižijo na račun iz člena 6(1) prvi delovni dan drugega koledarskega meseca, ki sledi mesecu, za katerega je bil izračun opravljen.

    2. Najmanj deset delovnih dni pred datumom iz odstavka 1 vsaka država članica pošlje Komisiji mesečno poročilo o računu za lastna sredstva iz naslova DDV.

    3. Najpozneje prvi delovni dan drugega koledarskega meseca, ki sledi mesecu, za katerega je bil izračun opravljen, se znesek vknjiži v zbirni izkaz iz člena 6(4).

    4. Komisija sprejme izvedbene akte, ki določajo podrobna pravila za mesečna poročila iz odstavka 2 tega člena. Ti izvedbeni akti se sprejmejo po svetovalnem postopku iz člena 12(2).

    Člen 8

    Računovodski popravki

    Države članice pošljejo Komisiji obvestilo za vse popravke mesečnih poročil, ki so jih poslale na podlagi člena 7(2).

    Po 31. decembru tretjega leta, ki sledi zadevnemu letu, popravki mesečnih poročil za zadevno leto niso več mogoči, razen v točkah, za katere je pred tem datumom Komisija ali zadevna država članica poslala obvestilo.

    Člen 9

    Obresti na zneske, dane na razpolago z zamudo

    1. Za vsako zamudo pri knjiženju na račun iz člena 6(1) zadevna država članica plača obresti.

    Vendar se zneski obresti, nižji od 500 EUR, ne izterjajo.

    2. Obresti se zaračunajo po obrestnih merah in pogojih iz člena 11(2) in (3) Uredbe (ES, Euratom) št. 1150/2000.

    3. Za plačilo obresti iz odstavka 1 se smiselno uporablja člen 6(2) in (3).

    Poglavje IV

    UPRAVNI DOGOVORI

    ČLEN 10

    Hramba dokazil

    Države članice sprejmejo vse ustrezne ukrepe, s katerimi zagotovijo, da se dokazila o dajanju lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago hranijo najmanj tri koledarska leta, šteto od konca leta, na katero se dokazila nanašajo.

    Če se pri preverjanju dokazil iz prvega odstavka v skladu s členom 5 Uredbe (EU) […/…] izkaže, da je potreben popravek, se dokazila hranijo še dovolj dolgo po roku iz prvega odstavka, da se lahko popravek izvede in nadzoruje.

    Kadar se spor med državo članico in Komisijo v zvezi z obveznostjo dajanja določenega zneska lastnih sredstev iz naslova DDV na razpolago reši, in sicer sporazumno ali z odločbo Sodišča Evropske unije, pošlje država članica Komisiji dokazila, potrebna za sprejetje ustreznih nadaljnjih finančnih ukrepov, v dveh mesecih po rešitvi spora.

    Člen 11

    Upravno sodelovanje

    1. Vsaka država članica sporoči Komisiji:

    19. imena služb ali agencij, ki so odgovorne za zbiranje, nadziranje in dajanje na razpolago lastnih sredstev iz naslova DDV, ter temeljne določbe v zvezi z vlogo in delovanjem teh služb in agencij;

    20. splošne določbe zakonov in drugih predpisov ter določbe v zvezi z računovodskimi postopki o zbiranju DDV, izračunu prispevkov lastnih sredstev iz naslova DDV in njihovem dajanju na razpolago Komisiji;

    21. natančen naziv vseh upravnih in računovodskih evidenc, v katere se vnesejo lastna sredstva iz naslova DDV, zlasti tistih, ki se uporabljajo za pripravo izračuna iz člena 4 in računov iz člena 7.

    Komisijo je treba takoj obvestiti o vsaki spremembi teh podatkov.

    2. Komisija pošlje na zahtevo ene države članice podatke iz odstavka 1 vsem državam članicam.

    Poglavje V

    KONčNE DOLOčBE

    ČLEN 12

    Postopek v odboru

    22. Komisiji pomaga Svetovalni odbor za lastna sredstva, ustanovljen z Uredbo (EU) št. […/...]. Ta odbor je odbor v smislu Uredbe (EU) št. 182/2011.

    23. Pri sklicevanju na ta odstavek se uporablja člen 4 Uredbe (EU) št. 182/2011.

    Člen 13

    Uredba (EGS, Euratom) št. 1553/89 se razveljavi. Vendar se določbe navedene uredbe še naprej uporabljajo za izračun lastnih sredstev iz naslova DDV, ki jih zberejo države članice pred 1. januarjem 2014, in njihovo dajanje na razpolago.

    Člen 14

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije .

    Uporablja se od 1. januarja 2014.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju,

    Za Svet

    Predsednik

    [1] UL L […], […], str. […].

    [2] Spremenjeni predlog Uredbe Sveta o določitvi izvedbenih ukrepov za sistem virov lastnih sredstev Evropske unije, COM(2011) 740 z dne 9. novembra 2011.

    [3] Glej Prilogo k Delovnemu dokumentu služb Komisije „Financiranje proračuna EU: Poročilo o delovanju sistema virov lastnih sredstev“, SEC(2011) 876, str. 104.

    [4] COM(2010) 695 z dne 1. decembra 2010. Delovni dokument služb Komisije, SEC(2010) 1455 z dne 1. decembra 2010.

    [5] Predlog uredbe Sveta o načinih in postopkih za dajanje lastnih sredstev iz naslova davka na finančne transakcije na razpolago, COM(2011) 738 z dne 9. novembra 2011.

    [6] Predlog uredbe Sveta o načinih in postopkih za dajanje tradicionalnih lastnih sredstev in lastnih sredstev iz naslova BND na razpolago ter ukrepih za zagotavljanje denarnih sredstev, COM(2011) 742 z dne 9. novembra 2011, ki spreminja COM(2011) 512 z dne 29. junija 2011.

    [7] UL L 347, 11.12.2006, str. 1.

    [8] Za to uredbo je bil sprejet spremenjeni predlog prenovitve. Zadevna določba je zdaj v členu 5 spremenjenega predloga prenovitve.

    [9] Za to uredbo je bil sprejet spremenjeni predlog prenovitve. Zadevna določba je zdaj v členu 6 spremenjenega predloga prenovitve.

    [10] Za to uredbo je bil sprejet spremenjeni predlog prenovitve. Zadevna določba je zdaj v členu 11 spremenjenega predloga prenovitve.

    [11] Za to uredbo je bil sprejet spremenjeni predlog prenovitve. Zadevna določba je zdaj v členih 3 in 4 spremenjenega predloga prenovitve.

    [12] UL L […], […], str. […].

    [13] UL L […], […], str. […].

    [14] UL L […], […], str. […].

    [15] UL L […], […], str. […].

    [16] UL L 55, 28.2.2011, str. 13.

    [17] UL L 155, 7.6.1989, str. 9.

    [18] UL L 347, 11.12.2006, str. 1.

    [19] UL L 130, 31.5.2000, str. 1.

    [20] UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

    Top