EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0186

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU Vmesna ocena skupnega programa Eurostars

/* COM/2011/0186 konč. */

52011DC0186

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU Vmesna ocena skupnega programa Eurostars /* COM/2011/0186 konč. */


[pic] | EVROPSKA KOMISIJA |

Bruselj, 8.4.2011

COM(2011) 186 konč.

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

Vmesna ocena skupnega programa Eurostars

POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

Vmesna ocena skupnega programa Eurostars

Ozadje

Cilj skupnega programa Eurostars je podpreti mala in srednje velika podjetja (MSP), ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, s sofinanciranjem njihovih tržno usmerjenih raziskovalnih projektov in zagotavljanjem potrebnega pravnega in organizacijskega okvira. Program temelji na obsežnem evropskem sodelovanju med državami članicami v zvezi z uporabnimi raziskavami in inovacijami na katerem koli tehnološkem ali industrijskem področju. Program so izvajale vse[1] države članice EU in šest držav, ki so se pridružile Sedmemu okvirnemu programu[2], v okviru programa EUREKA, evropske medvladne organizacije, ki je odgovorna za podporne dejavnosti, namenjene izvajanju razvojnih in raziskovalnih dejavnosti pred komercializacijo[3].

Z odločbo Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 se je Evropska unija odločila za sodelovanje pri financiranju programa Eurostars[4] s prispevkom do 100 milijonov EUR za obdobje 2008-2013[5], kar je ekvivalent največ tretjine dejanskih prispevkov držav članic in drugih sodelujočih držav. Sekretariat programa EUREKA je odgovoren za izvajanje programa ter prejemanje, dodeljevanje in spremljanje finančnega prispevka Evropske unije.

Omenjena odločba (v nadaljnjem besedilu: Odločba o programu Eurostars) temelji na členu 185 Pogodbe o delovanju Evropske unije (prej člen 169 Pogodbe ES), ki pri izvajanju večletnega okvirnega programa omogoča usklajevanje nacionalnih raziskovalnih programov v prostovoljnem postopku povezovanja med državami članicami, ki vključuje znanstvene, upravne in finančne vidike.

V Odločbi o programu Eurostars se Parlament in Svet sklicujeta zlasti na pomen MSP za evropsko rast in konkurenčnost, potrebo držav članic in Komisije po izboljšanju učinkovitosti in dopolnjevanja nacionalnih in evropskih programov podpore za MSP[6], pomen pospeševanja industrijskih inovacij (tudi s povezavami s programom EUREKA, zlasti v zvezi z MSP) ter na pomen usklajevanja nacionalnih programov za razvoj evropskega raziskovalnega prostora (ERP).

Komisija je pred kratkim v sporočilu o vodilni pobudi Unija inovacij[7], ki je bila sprejeta v okviru nove strategije Evropske unije za rast „Evropa 2020“[8], potrdila pomen MSP, zlasti tistih z velikim potencialom rasti, ki so sposobna z lahkoto preoblikovati rezultate v nove izdelke in storitve. Ta podjetja so hrbtenica evropskega gospodarstva in močno prispevajo k njegovi konkurenčnosti in rasti. Sprejeta je bila jasna zaveza o oblikovanju raziskovalnih in inovacijskih programov EU, da se zagotovi enostaven dostop in večja vključenost MSP. Za doseganje tega cilja se je Komisija sklicevala tudi na potrebo po nadaljnji uporabi partnerstev z agencijami držav članic, zlasti na podlagi izkušenj s pobudo EUREKA Eurostars.

Evropski svet je odločno pozval k poenostavitvi instrumentov EU za financiranje raziskav in inovacij, vključno z instrumenti za MSP[9]. Sedanja evropska shema podpore MSP je zelo razpršena in Evropska komisija preverja celotni pristop. Evropski svet je ob priznavanju pomena MSP pri spodbujanju inovacij v Evropski uniji pozval Komisijo, naj v okviru splošnega ocenjevanja preuči izvedljivost raziskovalnega programa za inovacije v malih podjetjih s ciljem izpolnjevanja potreb hitro rastočih inovativnih podjetij na podlagi tržno usmerjenega pristopa.

Ob pregledu proračuna[10] je bilo predlagano, naj se celotni sklop instrumentov EU za raziskave in inovacije vključi v skupni strateški okvir za financiranje raziskav in inovacij[11]; gre za koncept, ki ga je podprl Evropski svet, za izboljšanje učinkovitosti financiranja raziskav in inovacij na nacionalni ravni in ravni EU ter omogočanje celostnega financiranja sistema inovacij in racionalizacije instrumentov z odpravljanjem morebitnih podvajanj.

Odločba o programu Eurostars zahteva vmesno oceno dve leti po začetku programa. Oceno je opravila skupina neodvisnih strokovnjakov (v nadaljnjem besedilu: skupina), ki ji je predsedovala ga. Laperrouze, nekdanja članica Evropskega parlamenta in podpredsednica odbora ITRE.

Poročilo o vmesni oceni (v nadaljnjem besedilu: poročilo) na podlagi obsežne dokumentacije, študij primerov, poročil držav ter pogovorov z MSP in zainteresiranimi stranmi zagotavlja analizo najpomembnejših (operativnih in strateških) vidikov programa Eurostars ter kratkoročna in dolgoročna priporočila za prihodnost. Skupina je preučila zlasti napredek pri doseganju najpomembnejših ciljev programa Eurostars v zvezi s podporo MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, ter prilagajanjem in usklajevanjem nacionalnih raziskovalnih in inovacijskih programov.

To poročilo navaja stališča Komisije o najpomembnejših priporočilih strokovnjakov.

Vmesna ocena neodvisne skupine strokovnjakov: UGOTOVITVE KOMISIJE

V skladu s členom 13(2) Odločbe o programu Eurostars mora vmesna ocena zajeti napredek pri doseganju ciljev , določenih v Prilogi 1 k Odločbi o programu Eurostars, vključiti priporočila o najprimernejših načinih za dodatno krepitev znanstvenega, upravnega in finančnega povezovanja , oceniti možnosti dostopa MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, do skupnega programa Eurostars ter oceniti kakovost in učinkovitost njegovega izvajanja .

Poročilo skupine obsega vse naštete vidike in vsebuje veliko število dejstev, pripomb in priporočil. Komisija meni, da je celotno poročilo[12] sestavni del postopka vmesne ocene iz člena 13(2). Zato Komisija v naslednjih pododstavkih poudarja le najustreznejše ugotovitve/priporočila za prihodnost in nanje usmerja svoje ugotovitve.

Napredek programa Eurostars pri doseganju ciljev

Potreba po programu Eurostars

Skupina meni, da je bila ciljna populacija evropskih MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, v skladu z glavnim ciljem iz Priloge 1 k Odločbi o programu Eurostars dosežena in da ta populacija zagotavlja trajnostno nišo z vidika povpraševanja. Zdi se, da program s posebno kombinacijo značilnosti obravnava dejanske potrebe MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, in je privabil veliko število prijav z več ustreznimi projekti, ki presegajo prvotno dodeljen proračun. Skupina je prepričana, da bo s pristopom odprtih inovacij, ki hitro postaja splošna praksa, in priznanim pomenom raziskav in razvoja pri delovanju MSP povpraševanje MSP po mednarodnem sodelovanju na področju raziskav in razvoja naraščalo. Zato skupina priporoča, naj se program Eurostars nadaljuje po letu 2013 in naj Evropska Komisija v naslednji izdaji programa Eurostars z uporabo klavzul prožnosti pripravi predlog za povečanje proračuna, da se bo lahko odzvala na naraščajoče povpraševanje.

Komisija pozdravlja veliko zanimanje MSP za program Eurostars. Pomembno bo ugotoviti, ali bo ta raven povpraševanja ohranjena in jo bodo države, ki izvajajo program Eurostars, lahko zadovoljile. Kot je pojasnjeno v poglavju 2.3, je večina sodelujočih MSP že sodelovala v mednarodnih raziskavah. Vprašanje je, ali je to načrtovana ciljna skupina. Razprave o prihodnji dodelitvi proračuna za program Eurostars bi morale potekati v smislu nadaljnjega razvoja programa in morda v skupnem okviru bodočega skupnega strateškega okvira za financiranje raziskav in inovacij ter sklepov Sveta z dne 4. februarja 2011.

Socialno-ekonomski vpliv programa Eurostars

Program Eurostars je še precej nov, zato je bilo doslej končanih le nekaj projektov. Kakor priznava skupina, je kvalitativna presoja vpliva programa na podlagi meril za dodano vrednost ( pri vložku, učinku in v obnašanju) zelo težavna zaradi pomanjkanja konkretnih podatkov, ki jih bo večinoma treba zbrati na koncu projekta.

Natančna ocena dodane vrednosti zahteva uporabo ustreznih tehnik, te pa zahtevajo določene podatke, ki jih je skupina navedla v priporočilih in bi jih morali zbrati sekretariat programa EUREKA in nacionalni organi financiranja.

Komisija pozdravlja priporočila o kazalnikih vpliva in potrebnih podatkih, kar bi moralo zagotoviti boljšo oceno vpliva projekta, ki ga ustvarja program Eurostars. Komisija sekretariatu programa EUREKA predlaga, naj razvije predlagane kazalnike in zbere podatke, pri čemer naj MSP ne nalaga prevelikega bremena v zvezi s poročanjem. Komisija bo kazalnike in podatke upoštevala pri končni oceni programa, ki bo v skladu z Odločbo o programu Eurostars potekala v letu 2013. Takrat bo zelo pomembno zagotoviti celovito razumevanje vpliva programa Eurostars na poslovanje sodelujočih MSP.

Financiranje upravičenih projektov

Skupina je v zvezi z viri programa Eurostars za obdobje pred letom 2013 ugotovila, da sredstva, ki so na voljo za vsak razpis, ne zadoščajo za financiranje vseh projektov, ki presežejo ocenjevalni prag. Skupina Evropski komisiji in državam članicam predlaga , naj zagotovijo dovolj sredstev za financiranje večjega deleža projektov, ki izpolnjujejo ocenjevalni prag programa Eurostars .

Komisija soglaša s tem priporočilom, če bo omogočilo financiranje vseh najboljših projektov ob upoštevanju načela skupne blagajne. Kakor je omenjeno v Odločbi o programu Eurostars, se pri „dodeljevanju sredstev iz nacionalnih namenskih proračunov in prispevka Skupnosti izbranim projektom Eurostars […] upošteva vrstni red na prednostnem seznamu“. Zaradi načina delovanja sedanjega (decentraliziranega) modela financiranja se ne zdi verjetno, da bi povečanje proračuna privedlo do enakega povečanja števila financiranih projektov. To se lahko doseže le, če države, ki sodelujejo v programu Eurostars, dodelijo dovolj sredstev za financiranje vseh najbolje uvrščenih projektov. Komisija ugotavlja tudi, da sedanji podatki o sredstvih, ki so jih dejansko dodelili nacionalni organi financiranja, kažejo, da je bil doslej uporabljen le skromen delež proračuna. Upoštevati je treba tudi vidike vpliva sedanje finančne krize na razpoložljivost sredstev v številnih državah članicah.

Zato Komisija predlaga preučitev alternativnih rešitev, kakor je zaostritev meril za ocenjevanje projektov, kar predlaga skupina, ali prerazporeditev proračuna iz prihodnjih na tekoče razpise z možnostjo prenosa neporabljenega proračuna v naslednje leto.

Nadaljnja krepitev znanstvenega, upravnega in finančnega povezovanja

Skupina je ugotovila, da je Eurostars z določitvijo glavnih organov in postopkov, ki so navedeni v Odločbi, dosegel precejšnjo raven povezanosti nacionalnih programov pri vseh treh vidikih (znanstvenem, upravljavskem in finančnem).

Vendar so potrebne še dodatne izboljšave, da se doseže želena raven povezovanja na izvajalski ravni, zlasti na naslednjih področjih: uskladitev stopenj nacionalnega financiranja in pravil v zvezi s financiranjem, sinhronizacija in skrajšanje časa sklepanja pogodb ter uskladitev praks poročanja. Te vidike, ki so bolj povezani z izvajanjem/operativnimi vidiki programa Eurostars, obravnava odstavek 2.4.

Skupina priporoča, da se ta pomembna vprašanja obravnavajo z razvojem načrta z merljivimi mejniki za lažje spremljanje in izvajanje postopka povezovanja ter ustanovitvijo stalne delovne skupine za izmenjavo dobrih praks.

Komisija se strinja s priporočili skupine v zvezi z nadaljnjo pospešitvijo postopka povezovanja. Komisija poziva države, ki sodelujejo v programu Eurostars, naj upoštevajo cilj povezovanja skupnega programa Eurostars z boljšim usklajevanjem in poenostavitvijo pravil v zvezi z upravičenostjo financiranja ter usklajevanjem praks financiranja in izplačil.

Skupina je opredelila in komentirala tudi dodatna „področja za izboljšanje“ (navedena v nadaljevanju), ki so po mnenju Komisije temeljna za popolno in dolgoročno uspešnost programa, ker gre za osrednja področja v sestavi programa Eurostars.

Upoštevanje pravil programa Eurostars: enotna pravila za upravičenost in podpisani dvostranski sporazumi

Skupina ni pripravila pripomb za posamezne države, vendar poudarja, da je treba merila programa Eurostars za upravičenost uporabljati v vseh sodelujočih državah . Nobena država ne bi smela v zvezi z upravičenostjo nalagati pogojev, ki presegajo merila programa Eurostars za upravičenost. Skupina priporoča tudi, naj vsi nacionalni organi financiranja podpišejo dvostranske sporazume s sekretariatom programa EUREKA [13].

Komisija to priporočilo, ki je namenjeno sekretariatu programa EUREKA in državam, vključenim v program Eurostars, v celoti podpira. Zaključek postopka podpisovanja preostalih dvostranskih sporazumov je prednostna naloga. Zagotoviti je treba, da bodo merila programa Eurostars za upravičenost potreben in zadosten pogoj za financiranje katerega koli sodelujočega projekta v kateri koli vključeni državi. Upoštevanje pravil programa Eurostars je bistvenega pomena za popolno sprostitev velikega potenciala programa, krepitev njegove dolgoročne verodostojnosti in spodbujanje postopka povezovanja. Odločba o programu Eurostars predvideva upoštevanje skupnih meril in skupnih pravil za financiranje izbranih projektov, ki so del skupnega prednostnega seznama z določenim vrstnim redom. Komisija poudarja potrebo po popolnem izpolnjevanju te obveznosti za dolgoročno uspešnost programa.

„Virtualna skupna blagajna“ (VCP)

Eurostars je začel program na podlagi modela financiranja, ki se imenuje „virtualna skupna blagajna“, kar pomeni, da države in regije plačujejo svoje udeležence ter uporabljajo obstoječa nacionalna pravila in načelo „poštenega donosa“. V skladu s sporazumom o prenosu mora sekretariat sredi obdobja predlagati konkretne ukrepe za doseganje „dejanske skupne blagajne“ v okviru postopka finančnega povezovanja.

Skupina meni, da je virtualna skupna blagajna ustrezno organizacijsko načelo za financiranje dejavnosti programa Eurostars. Ugotovila je tudi, da bi lahko morebitna poraba namenskega proračuna pri eni od sodelujočih držav negativno vplivala na vse naslednje projekte udeležencev, ki potrebujejo financiranje iz te države.

Skupina predlaga, naj bo program Eurostars še naprej organiziran na podlagi načela „virtualne skupne blagajne“. Predlaga tudi, naj skupni program Eurostars preskusi pristop dodelitve 10 % vseh namenskih sredstev dejanski skupni blagajni, ki se uporablja za financiranje visoko uvrščenih projektov, za katere obstaja tveganje, da ne bodo financirani zaradi komplikacij na državni ravni .

Komisija priznava prednosti „virtualne skupne blagajne“ v tej fazi programa Eurostars. Kljub temu pa obstaja pomislek, da bi lahko nadaljnja uporaba „virtualne skupne blagajne“ kot modela financiranja zaradi razpoložljivosti nacionalnega financiranja povzročila neuravnotežene stopnje uspešnosti v državah, ki sodelujejo v programu Eurostars, čeprav bi moral program zagotavljati „enake možnosti“ za MSP v vseh državah in v celoti temeljiti na načelu odličnosti.

Kot je bilo jasno navedeno že ob sprejemu skupnega raziskovalnega in razvojnega programa za Baltsko morje (BONUS) na podlagi člena 185 Pogodbe o delovanju Evropske unije (prej člen 169 Pogodbe ES), je „dejanska skupna blagajna“, čeprav sama po sebi ni cilj, sredstvo za zagotavljanje odličnosti in finančne obveznosti držav članic za vse pobude, povezane s čezmejnim financiranjem in sodelovanjem, ki ostaja ključnega pomena za napredek pri uveljavljanju evropskega raziskovalnega prostora.

Zato se Komisija strinja s priporočilom, da se preskusi pristop delne „dejanske skupne blagajne“, ki bi moral biti zaključen do leta 2013. Komisija poziva sekretariat programa EUREKA, naj predlaga druge ustrezne ukrepe za doseganje istega cilja. To je v skladu z načelom, ki za vsako pobudo iz člena 185 zahteva popolno finančno in politično zavezo držav članic in je temeljni pogoj za prejemanje evropskih finančnih sredstev.

Možnost dostopa MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem, do programa Eurostars

Skupina je na podlagi temeljite analize, zlasti z uporabo podatkov iz ankete o subjektih, registriranih v programu Eurostars[14], in podatkov iz ankete Skupnosti o inovacijah[15], ugotovila, de je program Eurostars lahko dostopen, njegova pravila so za prijavitelje lahko razumljiva, stroški prijave so zmerni, razpoložljiva orodja pa je lahko uporabljati.

Zdi se, da program privablja predvsem MSP, ki so že vključena v mednarodno sodelovanje. Čeprav se zdi, da ima program velike možnosti za spodbujanje mednarodnega sodelovanja na področju raziskav in razvoja na podlagi preteklih izkušenj, pa je dokazil o novih odnosih malo, kar pomeni, da je vpliv na nastajanje novih partnerstev omejen.

Skupina priporoča, naj si sekretariat programa EUREKA in nacionalni koordinatorji programa EUREKA (NCP) do leta 2013 prizadevajo povečati dosegljivost programa pri MSP, ki še nimajo mednarodnih povezav.

Komisija se strinja s tem priporočilom in meni, da bi program Eurostars moral dopolnjevati priložnosti, ki jih MSP za izvajanje mednarodnih raziskav zagotavljajo obstoječi instrumenti, ter da je načelo preglednosti ključno za uspešnost programa in ga je treba v celoti spoštovati.

Komisija poziva sekretariat programa EUREKA in države, ki sodelujejo v programu Eurostars, naj ta problem obravnavajo in poiščejo načine za privabljanje novih MSP s povečanjem dostopnosti in preglednosti programa. V prihodnosti bi morala biti prednostna naloga obravnavanje MSP, ki imajo ustrezen profil, namesto vključevanja večjega števila MSP.

Komisija se bo lotila spodbujanja interakcije in ustvarjanja sinergije z drugimi pobudami EU, ki podpirajo oblikovanje mrež potencialnih predlagateljev, vključno z MSP, ki na novo vstopajo v mednarodne raziskave.

Kakovost in učinkovitost izvajanja programa Eurostars

V skladu s sistemom posrednega centraliziranega upravljanja je sekretariat programa EUREKA, ki deluje kot posebna izvedbena struktura, v celoti odgovoren za upravljanje in operativno/finančno izvajanje programa Eurostars. Skupina na podlagi analize različnih dejavnosti v zvezi z izvajanjem programa (razpisi, ocenjevanje, financiranje, vodenje projekta, spremljanje) ugotavlja, da postopek poteka precej gladko. Vendar opredeljuje nekaj področij za izboljšanje, predvsem v zvezi s postopkom ocenjevanja: skupina je odkrila očitne zapletene dele, in sicer pri dodeljevanju nacionalnega financiranja za projekte ter pri pogajanjih o pogodbah med uspešnimi prijavitelji in nacionalnimi organi financiranja.

Postopek centraliziranega ocenjevanja

Ocenjevanje poteka na podlagi postopka v dveh fazah: prvo oceno opravijo tehnični strokovnjaki, drugo pa neodvisni ocenjevalni odbor, ki nadaljuje tudi s skupnim razvrščanjem predlogov.

Skupina v zvezi s tehničnimi strokovnjaki priporoča, naj sekretariat programa EUREKA stori vse potrebno, da do konca leta 2013 zagotovi povečanje njihovega števila, pri čemer naj ohrani visoko raven strokovnega znanja in izboljša ravnotežje med tehničnim in tržnim strokovnim znanjem v skupini ter zemljepisno usklajenost strokovnjakov iz sodelujočih držav.

Skupina v zvezi z neodvisnim ocenjevalnim odborom (IEP) priporoča, da je treba članom neodvisnega ocenjevalnega odbora zagotoviti več časa za natančnejšo analizo predlogov, ki jih je treba razvrstiti, prijaviteljem projektov in tehničnim strokovnjakom pa natančnejše in bolj sistematične povratne informacije.

Kakor poročilo pravilno poudarja, je uspešnost programa Eurostars odvisna od verodostojnosti celotnega postopka ocenjevanja. V zvezi s tem izstopajo zlasti trije vidiki postopka ocenjevanja: nepristranskost, kakovost in pravočasnost.

Komisija se popolnoma strinja z zgornjimi priporočili. Strokovnjaki morajo zlasti imeti tudi potrebno strokovno znanje za oceno socialno-ekonomskega vpliva projektov, ki je ena od pomembnih značilnosti programa Eurostars.

Komisija opozarja, da je preglednost celotnega postopka ključno načelo, ki podpira Odločbo o programu „Eurostars“. Zato se popolnoma strinja z zahtevo skupine v zvezi z izboljšanjem kakovosti povratnih informacij ocenjevalcev za prijavitelje.

Komisija predlaga sekretariatu programa EUREKA, naj stori vse potrebno za izboljšanje kakovosti ocen, od vključevanja in izbire strokovnjakov, na primer z uporabo prijaznejše povezave na orodje, ki je namenjeno za prijavo strokovnjakov, na javni spletni strani programa Eurostars, do mobilizacije nacionalnih koordinatorjev programa EUREKA za izvedbo teh nalog.

Decentralizirano financiranje – čas sklepanja pogodb

Drugi sklop operativnih priporočil, ki jih je treba izvesti do leta 2013, zadeva postopek financiranja, kjer je glavni dejavnik nacionalna raven. Skupina ugotavlja, da se izvajanje med državami precej razlikuje. Pomembno je, da program Eurostars doseže visoko stopnjo usklajenosti med državami, da se zagotovi enotno operativno izvajanje in povečanje skupne učinkovitosti programa. Ko je predlog izbran za financiranje, se začne faza pogajanja med prijaviteljem in njegovim organom financiranja. Skupina je ugotovila, da je ta faza najbolj zapletena.

Skupina meni, da bi moralo ostati skrajšanje časa sklepanja pogodb (ki je opredeljen kot čas med razpisnim rokom in datumom sklenitve sporazuma o donaciji) ena od glavnih prednostnih nalog vseh zainteresiranih strani programa Eurostars, in poziva sodelujoče države, naj sprejmejo ustrezne ukrepe.

Skupina predlaga tudi možne ukrepe za skrajšanje časa sklepanja pogodb: finančna ocena na nacionalni ravni naj bo zgodnejša; sekretariat naj spremlja postopek in se pogovori s „počasnejšimi“ državami; roki za podpis konzorcijskega sporazuma in sporazuma o donaciji naj bodo skupni in strožji.

Komisija se strinja z zgornjimi priporočili in predlaga državam, ki sodelujejo v programu Eurostars, naj čim bolj pospešijo postopke nacionalnih uprav. Cilj, ki ga predvideva sporazum o prenosu[16] med Evropsko Komisijo in sekretariatom programa EUREKA, je, da se do sredine programa posamezni sporazumi o donaciji z udeleženci projekta podpišejo najpozneje v šestih mesecih po razpisnem roku. Komisija se strinja s stališčem skupine in predlaga sekretariatu, naj nadaljuje s prizadevanji za spremljanje časa sklepanja pogodb in opredeljevanje najboljših praks.

sklepne ugotovitve

Program Eurostars se je v prvih letih pokazal kot dobra možnost, zanimiva za MSP, ki se ukvarjajo z raziskavami, ker jih spodbuja k inovacijam. Zato bo Komisija še naprej podpirala ta program do leta 2013, kakor je predvideno.

Operativno izvajanje programa, ki se je začelo leta 2008, še vedno zahteva dodatne izboljšave. V tem smislu je ključni ukrep znatno skrajšanje časa sklepanja pogodb.

S širše perspektive je treba okrepiti postopek povezovanja sodelujočih nacionalnih programov. Zato bi morali sekretariat programa EUREKA in države, ki sodelujejo v programu Eurostars, povečati prizadevanja za pospešitev usklajevanja nacionalnih pravil ob popolnem upoštevanju skupnih meril in postopkov za upravičenost in ocenjevanje programa Eurostars.

Komisija bo dejavno sodelovala v razpravah o možnem nadaljevanju sedanjega programa Eurostars v okviru naslednjega programskega obdobja brez poseganja v pripravo skupnega strateškega okvira za financiranje raziskav in inovacij ter večletnega finančnega okvira EU, pri čemer bo upoštevala širši politični okvir vodilne pobude Unija inovacij in sklepe Evropskega sveta z dne 4. februarja 2011.

[1] Program Eurostars je na začetku vključeval 26 držav članic. Z vključitvijo Malte oktobra 2010 v programu Eurostars sodelujejo vse države članice EU.

[2] Sklep št. 1982/2006/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 18. decembra 2006 o Sedmem okvirnem programu Evropske skupnosti za raziskave, tehnološki razvoj in predstavitvene dejavnosti (2007–2013) (UL L 412, 30.12.2006, str. 1). Pridružene države so: Hrvaška, Islandija, Izrael, Norveška, Švica in Turčija.

[3] Program EUREKA so ustanovili konferenca ministrov 17 držav in člani Komisije Evropskih skupnosti na srečanju v Parizu 17. julija 1985.

[4] Odločba št. 743/2008/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. julija 2008 o sodelovanju Skupnosti v programu za raziskave in razvoj, ki ga je sprejelo več držav članic ter je namenjen podpiranju malih in srednje velikih podjetij, ki se ukvarjajo z raziskavami in razvojem (UL L 201, 30.7.2008, str. 58).

[5] Prispevek EU izhaja iz proračuna Sedmega okvirnega programa (7OP), dodeljenega za „Raziskave v korist MSP“ v posebnem programu „Zmogljivosti“.

[6] Sklepi Sveta, 25.–26. novembra 2004.

[7] Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropskemu ekonomsko-socialnemu odboru in Odboru regij z dne 6. oktobra 2010 „Vodilna pobuda iz strategije Evropa 2020 Unija inovacij“ COM(2010)546 konč.

[8] Sporočilo Komisije z dne 3. marca 2010, „Evropa 2020“ Strategija za pametno, trajnostno in vključujočo rast (COM(2010) 2020 konč.).

[9] Sklepi Evropskega sveta z dne 4. februarja 2011.

[10] „Pregled proračuna EU“ – COM(2010) 700.

[11] Zelena knjiga „Spremeniti izzive v priložnosti: na poti k skupnemu strateškemu okviru za financiranje raziskav in inovacij v EU“ COM(2011) 48.

[12] Poročilo je objavljeno na http://ec.europa.eu/research/evaluations/index_en.cfm?pg=fp7-evidence pod „Other FP7 Panel Evaluations“.

[13] Sedem dvostranskih sporazumov še ni podpisanih.

[14] Sekretariat programa EUREKA je maja 2010 začel izvajati anketo o subjektih, registriranih v programu Eurostars, ki je zajela 3 182 registriranih subjektov iz prvega do tretjega razpisnega roka. Prejetih je bilo 442 odgovorov. Rezultati ankete so bili na voljo skupini strokovnjakov.

[15] Skupina je uporabila različne valove ankete Skupnosti o inovacijah.

[16] Sporazum o prenosu skupnega programa Eurostars (30-CE-0270684/00-14) z dne 19. junija 2009, sklenjen med Evropsko Komisijo in sekretariatom AISBL programa EUREKA

Top