Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010TA1216(03)

    Poročilo o letnih računovodskih izkazih Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2009 , z odgovori Skupnega podjetja

    UL C 342, 16.12.2010, p. 15–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.12.2010   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 342/15


    POROČILO

    o letnih računovodskih izkazih Skupnega podjetja za pobudo za inovativna zdravila za proračunsko leto, ki se je končalo 31. decembra 2009, z odgovori Skupnega podjetja

    2010/C 342/03

    KAZALO

     

    Odstavek

    Stran

    UVOD …

    1-5

    16

    IZJAVA O ZANESLJIVOSTI …

    6-15

    16

    PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU …

    16-19

    17

    DRUGE ZADEVE …

    20-25

    17

    Tabela …

    18

    Odgovori Skupnega podjetja

    21

    UVOD

    1.

    Evropsko Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude o inovativnih zdravilih (v nadaljnjem besedilu: Skupno podjetje IMI) s sedežem v Bruslju je bilo ustanovljeno decembra 2007 (1) za obdobje 10 let.

    2.

    Ustanovni članici Skupnega podjetja sta Evropska unija, ki jo zastopa Komisija, in Evropska federacija farmacevtske industrije in združenj (EFPIA).

    3.

    Cilj Skupnega podjetja IMI je znatno izboljšati smotrnost in učinkovitost procesa razvoja zdravil; kot dolgoročni cilj pa naj bi evropski farmacevtski sektor proizvedel več učinkovitejših in varnejših inovativnih zdravil (glej tabelo).

    4.

    Najvišji prispevek EU k Skupnemu podjetju IMI za pokrivanje stroškov poslovanja in raziskovalnih dejavnosti je milijarda EUR, ki se izplača iz proračuna sedmega okvirnega programa za raziskave. EU in EFPIA k stroškom poslovanja prispevata enaka zneska, ki ne presegata 4 % skupnega prispevka EU. Drugi člani prispevajo k stroškom poslovanja sorazmerno s svojim prispevkom k raziskovalnim dejavnostim. Raziskovalna podjetja, ki so člani EFPIA, prispevajo k financiranju raziskovalnih dejavnosti s stvarnimi prispevki v vrednosti, ki ni manjša od finančnega prispevka EU. Novi člani morajo prispevati tudi finančna sredstva za raziskovalne dejavnosti.

    5.

    Skupno podjetje je začelo samostojno delovati 16. novembra 2009.

    15.

    Zaradi naslednjih pripomb mnenji Sodišča nista vprašljivi.

    PRIPOMBE O UPRAVLJANJU PRORAČUNA IN FINANČNEM POSLOVODENJU

    Izvrševanje proračuna

    16.

    V končnem proračunu so odobritve za prevzem obveznosti znašale 82 milijonov EUR, odobritve plačil pa 82 milijonov EUR. Ker se je do konca leta 2009 začelo le malo projektnih dejavnosti, se je proračun za plačila izkazal za nestvarnega. Stopnja realizacije odobritev za prevzem obveznosti je bila 97 %, odobritev plačil pa samo 1 %.

    Predstavitev računovodskih izkazov: prispevki članov

    17.

    Sodišče opaža, da se dejavnosti skupnih podjetij EU financirajo s prispevki njihovih članov in da nimajo kapitala kot takšnega. Priporočilo je, da se ta posebna značilnost skupnih podjetij jasno razkrije v računovodskih izkazih.

    18.

    Sodišče zato pozdravlja dejstvo, da so prispevki članov v skladu z računovodskim pravilom EU št. 1 (skupinsko računovodstvo) prikazani v neto sredstvih v bilancah stanja skupnih podjetij in da pojasnila k računovodskim izkazom vsebujejo dodatne informacije o naravi prispevkov.

    19.

    Sodišče meni, da bi moral biti prikaz prispevkov članov v računovodskih izkazih skupnih podjetij čim bolj harmoniziran, ter jemlje na znanje namen Komisije, da bo skupnim podjetjem pripravila podrobne smernice o tem.

    DRUGE ZADEVE

    Sistemi notranje kontrole

    20.

    Skupno podjetje je v zagonski fazi in v letu 2008 še ni v celoti izvajalo svojega sistema notranjih kontrol in sistema finančnih informacij. S tem povezani poslovni procesi ob koncu leta še niso bili formalizirani in računovodja jih še ni potrdil, kot zahtevajo finančna pravila Skupnega podjetja.

    21.

    Predvsem je potrebno dodatno delo pri dokumentiranju informacijskih procesov in dejavnosti ter pri razvrščanju tveganj pri informacijskih tehnologijah. Skupno podjetje v letu 2009 prav tako ni pripravilo načrta neprekinjenega poslovanja niti politike varstva podatkov.

    Ni sporazuma z državo gostiteljico

    22.

    V skladu z Uredbo Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja IMI bi moralo to z Belgijo skleniti sporazum o gostovanju v zvezi z zagotovitvijo pisarn, privilegiji in imunitetami ter drugo podporo, ki jo Belgija nudi Skupnemu podjetju. Vendar do konca leta 2009 takšen sporazum še ni bil sklenjen.

    Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

    23.

    Člen 73 finančnih pravil Skupnega podjetja določa, da mora imeti Skupno podjetje funkcijo notranje revizije, ki mora delovati v skladu z relevantnimi mednarodnimi standardi. Vendar ob koncu leta 2009 ta pomemben element sistema notranje kontrole še ni bil vzpostavljen.

    24.

    Kot je že izrazilo v svojih mnenjih št. 2/2010 o finančnih pravilih Skupnega podjetja SESAR in št. 4/2008 o finančni uredbi za Evropsko skupno podjetje za ITER in razvoj fuzijske energije, Sodišče meni, da je treba sedanjo določbo o vlogi notranjega revizija Komisije v statutu Skupnega podjetja dodatno pojasniti.

    25.

    Člen 10 statuta Skupnega podjetja IMI določa, da se naloge notranjega revizorja Komisije izvajajo pod odgovornostjo upravnega odbora Skupnega podjetja. Takšna ureditev je primerna za funkcijo notranje revizije v Skupnem podjetju, ne pa za notranjega revizorja Komisije, katerega odgovornosti so povezane s splošnim proračunom EU kot celoto.

    To poročilo je sprejel senat II, ki ga vodi g. Morten LEVYSOHN, član Evropskega računskega sodišča, v Luxembourgu na svojem zasedanju 20. oktobra 2010.

    Za Računsko sodišče

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    Predsednik

    Tabela

    Skupno podjetje za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (Bruselj)

    Področja pristojnosti Unije, ki izhajajo iz Pogodbe

    Pristojnosti Skupnega podjetja, kot so opredeljene v Uredbi Sveta 73/2008

    Vodenje

    Viri, ki so bili Skupnemu podjetju na voljo v letu 2009

    Glavni dosežki v letu 2009

    Pogodba o delovanju Evropske unije

    Naslov XIX „Raziskave, tehnološki razvoj in vesolje“.

    člen 187 (prejšnji člen 171 PES) določa:

    Unija lahko ustanovi skupna podjetja ali kakršno koli drugo strukturo, potrebno za učinkovito izvajanje raziskovalnih, tehnološko-razvojnih in demonstracijskih programov Unije.

    člen 188(1) (prejšnji člen 172(1) PES) določa:

    Svet na predlog Komisije ter po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Ekonomsko-socialnim odborom sprejme določbe iz člena 187.

    Cilji

    Člen 2 Uredbe Sveta 73/2008 določa:

    Skupno podjetje IMI prispeva k izvajanju sedmega okvirnega programa in zlasti teme „Zdravje“ v sklopu posebnega programa „Sodelovanje“ za izvajanje sedmega okvirnega programa. Njegov cilj je znatno izboljšati smotrnost in učinkovitost procesa razvoja zdravil; kot dolgoročni cilj pa naj bi evropski farmacevtski sektor proizvedel več učinkovitejših in varnejših inovativnih zdravil. Zlasti:

    (a)

    podpira „predkonkurenčne farmacevtske raziskave in razvoj“ v državah članicah in državah, pridruženih k sedmemu okvirnemu programu, z usklajenim pristopom za odpravljanje ugotovljenih ozkih grl pri raziskavah v procesu razvoja zdravil;

    (b)

    podpira izvajanje raziskovalnih prednostnih nalog iz raziskovalnega programa skupne tehnološke pobude za „inovativna zdravila“ (v nadaljnjem besedilu: raziskovalne dejavnosti), predvsem z dodeljevanjem nepovratnih sredstev na podlagi konkurenčnih razpisov za predloge;

    (c)

    zagotavlja dopolnjevanje z drugimi dejavnostmi iz sedmega okvirnega programa;

    (d)

    je javno-zasebno partnerstvo, katerega cilj je povečati naložbe v raziskave na biofarmacevtskem področju v državah članicah in državah, pridruženih k sedmemu okvirnemu programu, z združevanjem virov in spodbujanjem sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem;

    (e)

    podpira sodelovanje malih in srednje velikih podjetij (MSP) pri svojih dejavnostih v skladu s cilji sedmega okvirnega programa.

    Naloge

    Člen 1 statuta, ki je priložen Uredbi Sveta, določa:

    Glavne naloge in dejavnosti Skupnega podjetja IMI so:

    (a)

    vzpostaviti in trajnostno upravljati skupne tehnološke pobude za „inovativna zdravila“;

    (b)

    opredeliti in izvajati letni izvedbeni načrt iz člena 18 z razpisi za prijavo projektov;

    (c)

    redno pregledovati in po potrebi prilagajati raziskovalni program skupne tehnološke pobude za „inovativna zdravila“ glede na premike v znanosti v času njegovega izvajanja;

    (d)

    mobilizirati potrebne vire iz javnega in zasebnega sektorja;

    (e)

    vzpostaviti in razvijati tesno in dolgoročno sodelovanje med Unijo, industrijo in drugimi zainteresiranimi stranmi, kot so regulatorni organi, organizacije bolnikov, akademski krogi in klinični centri, ter sodelovanje med industrijo in akademskimi krogi;

    (f)

    pripomoči k lažjemu usklajevanju z nacionalnimi in mednarodnimi dejavnostmi na tem področju;

    (g)

    obveščati in razširjati informacije;

    (h)

    obveščati države članice in države, ki so pridružene v okviru sedmega okvirnega programa, ter biti v stikih z njimi prek skupine predstavnikov držav, vključenih v IMI, ustanovljene posebej v ta namen;

    (i)

    organizirati najmanj en letni sestanek, v nadaljnjem besedilu „forum zainteresiranih strani“, z interesnimi skupinami, in tako v razmerju do njih zagotavljati odprtost in preglednost raziskovalnih dejavnosti Skupnega podjetja IMI;

    (j)

    uradno obvestiti pravne subjekte, ki so s Skupnim podjetjem IMI sklenili sporazum o dodelitvi sredstev, o morebitnih možnostih za posojila pri Evropski investicijski banki, zlasti pri Skladu za financiranje na osnovi delitve tveganja, ustanovljenem v okviru sedmega okvirnega programa;

    (k)

    objavljati informacije o projektih, vključno z imeni sodelujočih in znesku finančnega prispevka Skupnega podjetja IMI na sodelujočega;

    (l)

    skrbeti za učinkovitost skupne tehnološke pobude za „inovativna zdravila“;

    (m)

    izvajati vse druge dejavnosti, potrebne za doseganje ciljev iz odstavka 2 te uredbe.

    1 —   Upravni odbor

    Upravni odbor je glavni organ odločanja Skupnega podjetja IMI in je odgovoren za nadzor skupnega podjetja pri uresničevanju njegovih ciljev. Zagotavlja tesno sodelovanje med Skupnim podjetjem in njegovimi člani pri uresničevanju dejavnosti. Zato jamči za doseganje ciljev, ki jih določi Skupno podjetje IMI, namreč odpravljanje ozkih grl na področju evropskih farmacevtskih raziskav in razvoja in podpiranje biomedicinskih raziskav v korist pacientov.

    2 —   Izvršni direktor

    Izvršni direktor, ki ga imenuje upravni odbor, je glavni vodstveni delavec, ki je odgovoren za vsakodnevno vodenje Skupnega podjetja IMI v skladu z odločitvami upravnega odbora. V tej zvezi redno obvešča upravni odbor in znanstveni odbor ter se odziva na njune morebitne posebne ad hoc zahteve po informacijah. Izvršni direktor je pravni zastopnik Skupnega podjetja IMI. Svoje naloge opravlja popolnoma neodvisno in je odgovoren upravnemu odboru.

    3 —   Znanstveni odbor

    Znanstveni odbor je svetovalni organ upravnega odbora in svoje dejavnosti izvaja v tesnem sodelovanju z izvršnim uradom in ob njegovi podpori.

    Znanstveni odbor svetuje glede raziskovalnega programa, glede znanstvenih prednostnih nalog pri predlogu letnega izvedbenega načrta in glede znanstvenih dosežkov, opisanih v letnem poročilu o dejavnostih.

    Skupnemu podjetju IMI pomagata dva zunanja svetovalna organa:

    4 —   Skupina predstavnikov držav, vključenih v IMI

    Skupino predstavnikov držav, vključenih v IMI, sestavljajo po en predstavnik iz vsake od držav članic in vsake od držav, pridružene k Okvirnemu programu. V Skupnem podjetju IMI ima svetovalno vlogo in nastopa kot vmesnik med Skupnim podjetjem IMI in ustreznimi zainteresiranimi stranmi v njihovih državah.

    5 —   Forum zainteresiranih strani

    Forum zainteresiranih strani je seja, katere se lahko udeležijo vse zainteresirane strani in na njej podajo pripombe; sklicuje jo izvršni direktor vsaj enkrat letno.

    6 —   Zunanja revizija

    Evropsko računsko sodišče.

    7 —   Organ za razrešnico

    Parlament na priporočilo Sveta.

    Proračun

    81,9 milijona EUR, financiranih iz prispevka Unije, in 50 % za stroške poslovanja, prejetih od EFPIA (0,5 milijona)

    Število zaposlenih 31. decembra 2009

    29 mest v načrtu delovnih mest, od tega 12 zasedenih na dan 31.12.2009, na katerih se opravljajo naslednje naloge:

    izvršni direktor: 1

    znanstvene naloge: 3

    operativne naloge: 5

    upravne naloge: 3

    Vzpostavitev Skupnega podjetja IMI in upravljanje

    Upravni odbor se je sestal trikrat;

    znanstveni odbor se je prav tako sestal trikrat.

    Skupina predstavnikov držav se je sestala dvakrat.

    Upravni odbor je 10. junija 2009 za izvršnega direktorja Skupnega podjetja IMI imenoval Michela Goldmana, ki je položaj nastopil 16. septembra 2009. Do takrat je naloge vršilca dolžnosti izvršnega direktorja opravljal Alain Vanvossel, ki ga je na to mesto imenovala Evropska komisija.

    Glavna naloga v letu 2009 je bila pripraviti vse potrebno za začetek samostojnega delovanja Skupnega podjetja IMI od 16. novembra 2009.

    Priprave so zlasti zajemale zaposlitev uslužbencev in najem prostorov Skupnega podjetja IMI ter vzpostavitev postopkov za upravne in operativne dejavnosti.

    Z začetkom samostojnega delovanja je Skupno podjetje IMI dobilo operativno zmogljivost za izvrševanje svojega proračuna. Do takrat je bila za ustanovitev in prve dejavnosti Skupnega podjetja IMI odgovorna Evropska komisija v sodelovanju z drugo ustanovno članico v skladu s členom 16 Uredbe Sveta o ustanovitvi Skupnega podjetja IMI..

    Razpis za zbiranje predlogov in vodenje projektov

    Prvi razpis za zbiranje predlogov, objavljen leta 2008, je bil dokončan. S pomočjo neodvisnih strokovnjakov je bilo v dvostopenjskem procesu izbranih 15 projektnih predlogov. Večina sporazumov o dodelitvi sredstev je bila poslana v podpis koordinatorjem projektov, do konca leta se je začelo izvajati deset projektov.

    Drugi razpis Skupnega podjetja IMI za zbiranje predlogov je bil objavljen 27. novembra 2009, rok za prvo stopnjo je bil februarja 2010..

    Informacijska infrastruktura

    Vzpostavljena je bila informacijska infrastruktura v začasnih prostorih Skupnega podjetja IMI. Po preselitvi bo na novo zasnovana in vzpostavljena.

    Orodje za vlaganje predlogov je bilo v celoti zasnovano na novo s posebnim modulom, ki je javno dostopen konzorcijem predlagateljem ter omogoča predložitev in vrednotenje prijave interesa (1. stopnja razpisa za zbiranje predlogov).

    Komuniciranje

    V letu 2009 so bili izvedeni trije veliki komunikacijski dogodki. 14. septembra je potekala tiskovna konferenca, na kateri so bili predstavljeni novi izvršni direktor in teme za drugi razpis Skupnega podjetja za zbiranje predlogov.

    17. novembra je bil organiziran informativni dan, namenjen potencialnim vlagateljem predlogov v okviru drugega razpisa.

    15. decembra je potekala slovesnost ob začetku samostojnega delovanja.

    Vir: Podatki, ki jih je posredovalo Skupno podjetje.

    ODGOVOR SKUPNEGA PODJETJA

    Izvrševanje proračuna

    Odstavek 16

    Skupno podjetje za inovativna zdravila priznava, da je bila leta 2009 stopnja odobritev plačil nizka, kar je bila posledica zagonske faze Skupnega podjetja.

    Sistemi notranje kontrole

    Odstavka 20 in 21

    Skupno podjetje za inovativna zdravila se strinja s pripombo Sodišča. Še naprej si bo prizadevalo razviti svoj sistem notranjih kontrol in bo sprejelo ustrezne ukrepe za odpravo pomanjkljivosti, na katere je opozorilo Sodišče.

    Ni sporazuma z državo gostiteljico

    Odstavek 22

    Skupno podjetje IMI si še naprej prizadeva za izvajanje določb sporazuma z državo gostiteljico in čaka na izid naslednjih faz postopka za podpis sporazuma.

    Funkcija notranje revizije in služba Komisije za notranjo revizijo

    Odstavek 23

    Notranji revizor bo imenovan z začetkom novembra 2010.


    (1)  Uredba Sveta (ES) št. 73/2008 z dne 20. decembra 2007 o ustanovitvi Skupnega podjetja za izvajanje skupne tehnološke pobude za inovativna zdravila (UL L 30, 4.2.2008, str. 38).

    (2)  Tem računovodskim izkazom je priloženo poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med letom, ki med drugim vsebuje podatke o stopnji izvrševanja odobrenih proračunskih sredstev in povzetek informacij o prenosih odobrenih proračunskih sredstev med različnimi proračunskimi postavkami.

    (3)  Računovodski izkazi zajemajo bilanco stanja in izkaz poslovnega izida ter opis pomembnih računovodskih usmeritev in druga pojasnila.

    (4)  Poročilo o izvrševanju proračuna vsebuje izkaz realizacije proračuna in druga pojasnila.

    (5)  UL L 248, 16.9.2002, str. 1.

    (6)  Finančna pravila Skupnega podjetja IMI so bila sprejeta s sklepom njegovega upravnega odbora 2. februarja 2009.

    (7)  Člen 33 Uredbe Komisije (ES, Euratom) št. 2343/2002 z dne 19. novembra 2002 (UL L 357, 31.12.2002, str. 72).

    (8)  Člen 38 Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002.

    (9)  Pravila, ki veljajo za organe EU v zvezi s predstavitvijo računovodskih izkazov in računovodstvom, so določena v poglavju 1 naslova VII Uredbe (ES, Euratom) št. 2343/2002, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo (ES, Euratom) št. 652/2008 z dne 9. julija 2008 (UL L 181, 10.7.2008, str. 23), in so kot takšna sestavni del finančnih pravil Skupnega podjetja IMI.

    (10)  Mednarodna zveza računovodskih strokovnjakov (MZRS) in Mednarodni standardi za vrhovne revizijske institucije (ISSAI).


    Top