Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0364

    Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o uporabi direktive Sveta 95/50/ES o enotnih postopkih kontrol cestnega prevoza nevarnega blaga s strani držav članic

    /* KOM/2010/0364 končno */

    52010DC0364

    Poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu o uporabi direktive Sveta 95/50/ES o enotnih postopkih kontrol cestnega prevoza nevarnega blaga s strani držav članic /* KOM/2010/0364 končno */


    [pic] | EVROPSKA KOMISIJA |

    Bruselj, 7.7.2010

    COM(2010)364 konč.

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU

    O UPORABI DIREKTIVE SVETA 95/50/ES O ENOTNIH POSTOPKIH KONTROL CESTNEGA PREVOZA NEVARNEGA BLAGA S STRANI DRŽAV ČLANIC

    KAZALO

    POROČILO KOMISIJE EVROPSKEMU PARLAMENTU IN SVETU O UPORABI DIREKTIVE SVETA 95/50/ES O ENOTNIH POSTOPKIH KONTROL CESTNEGA PREVOZA NEVARNEGA BLAGA S STRANI DRŽAV ČLANIC 1

    1. Uvod 4

    2. Ozadje 4

    3. Direktiva 95/50/ES 5

    4. Poročila Držav Članic EU in Norveške 5

    5. Izračun podatkov 6

    6. Gibanje kontrol in rezultati 6

    7. Primerjava podatkov 7

    7.1. Pogostnost kontrol 7

    7.2. Razvrstitev kontrol po kraju porekla 7

    7.3. Delež prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi 7

    7.4. Prikaz prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi, po kraju porekla 8

    7.5. Pogostnost umika prevoznih enot iz prometa 8

    7.6. Razvrstitev po kategorijah tveganja 8

    7.7. Vrste kazni 8

    8. Sklepne ugotovitve 9

    Priloga I – Gibanje števila kontrol, neusklajenost s predpisi in kršitve kategorije tveganja 1 10

    Priloga II – Pogostnost kontrol na milijon ton/km 14

    Priloga III – Razvrstitev kontrol po kraju porekla 15

    Priloga IV – Delež prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR 16

    Priloga V – Razvrstitev prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi, glede na kraj porekla posamezne prevozne enote 17

    Priloga VI – Pogostnost umika prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR, iz prometa 18

    Priloga VII – Prikaz po kategorijah tveganja 19

    Priloga VIII – Vrste kazni na prevozno enoto, ki ni bila v skladu z določbami ADR 20

    Priloga IX – Letni prevoz nevarnega blaga po cesti v milijonih ton/km 21

    Uvod

    Direktiva Sveta 95/50/ES o enotnih postopkih kontrol cestnega prevoza nevarnega blaga je bila sprejeta 6. oktobra 1995[1], države članice pa so morale do 1. januarja 1997 sprejeti zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo.

    Direktiva 95/50/ES določa, da mora vsaka država članica Komisiji za vsako koledarsko leto poslati poročilo o uporabi te direktive[2] najpozneje dvanajst mesecev po koncu tega koledarskega leta. Direktiva tudi določa, da mora Komisija Evropskemu parlamentu in Svetu vsaj vsaka tri leta poslati poročilo o tem, kako države članice uporabljajo to direktivo[3].

    Poročilo Komisije temelji na letnih poročilih, ki jih pošljejo države članice. To je četrto poročilo o uporabi Direktive Sveta 95/50/ES v državah članicah in zajema obdobje 2006–2007. Prvo poročilo[4] je zajemalo obdobje 1997–1998, drugo[5] obdobje 1999–2002 in tretje[6] obdobje 2003–2005.

    Ozadje

    Direktiva Sveta 94/55/ES z dne 21. novembra 1994 o približevanju zakonodaje držav članic glede prevoza nevarnega blaga po cesti[7], kakor je bila spremenjena[8], je uvedla usklajena pravila za prevoz nevarnega blaga med državami članicami kot tudi znotraj meja držav članic.

    Tehnične priloge k Direktivi 94/55/ES so vsebinsko enake tehničnim prilogam k mednarodnemu sporazumu ADR[9]. Zato Direktiva 94/55/ES v zakonodajo Skupnosti prenaša tehnične določbe ADR, ki določa enotna pravila za varen mednarodni cestni prevoz nevarnega blaga. Dodana vrednost Direktive je razširitev teh pravil tudi na promet znotraj držav, da se po vsej Skupnosti uskladijo pogoji, pod katerimi se nevarno blago prevaža po cesti, hkrati pa se izboljša prometna varnost na nacionalni ravni.

    Priloga A k Direktivi 94/55/ES navaja nevarno blago, ki se lahko prevaža po cestah, in določa pravila za pakiranje, označevanje in opis blaga v prevoznih listinah. Priloga B določa predpise za prevozne enote in postopke prevoza.

    Treba je opozoriti, da je bila Direktiva 94/55/ES preklicana 30. junija 2009 in nadomeščena z Direktivo 2008/68/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o notranjem prevozu nevarnega blaga[10]. Vendar Direktiva 2008/68/ES ohranja isti pristop glede vključitve tehničnih določb ADR kot Direktiva 94/55/ES.

    Direktiva 95/50/ES

    Svet je 6. oktobra 1995 v okviru Direktive 94/55/ES in za dodatno izboljšanje varnosti pri prevozu nevarnega blaga ter zagotovitev usklajenega izvajanja zadostnega obsega kontrol sprejel Direktivo 95/50/ES o enotnih postopkih kontrol cestnega prevoza nevarnega blaga. Ta direktiva vključuje usklajen kontrolni list, ki ga uporabljajo države članice, in seznam oznak kršitev. Leta 2004 so bile priloge k Direktivi spremenjene[11], tako da od leta 2005 sistem oznak kršitev vključuje tri kategorije tveganja.

    Enotne kontrole se nanašajo na celoten cestni prevoz nevarnega blaga na ozemlju države članice ali na cestni prevoz nevarnega blaga, ki na njeno ozemlje vstopa iz tretjih držav, ne glede na državo registracije prevozne enote. Cilj Direktive je zagotoviti naključne kontrole reprezentativnega deleža pošiljk nevarnega blaga, ki se prevaža po cesti, pri čemer se hkrati zajame pomemben del cestnega omrežja.

    Kot preventivni ukrep ali če se ugotovijo kršitve na cesti, ki ogrožajo varnost, se lahko kontrole opravijo tudi v prostorih podjetij[12]. Direktiva 95/50/ES sicer ne zahteva poročanja o teh kontrolah.

    POROčILA DRžAV ČLANIC EU IN NORVEšKE

    Pri pripravi poročil so bile države članice pozvane, da uporabljajo kategorije tveganja iz Priloge II k Direktivi 95/50/ES in da poročilo predstavijo v skladu s Prilogo III k Direktivi. Norveška je vsakič predložila letno poročilo in prosila, da se vključi v poročilo Komisije Evropskemu parlamentu in Svetu.

    Vse države članice niso predložile podatkov v standardni obliki. Nekatere države članice so na primer uporabile oznake iz prejšnjega kontrolnega lista (Priloga I k Direktivi pred spremembo iz leta 2004), nekatere države članice pa so kršitve razvrščale po lastnih sistemih.

    Vse države članice so poslale poročila za leti 2006 in 2007, vendar je bilo marsikatero poročilo nepopolno. Zaradi teh pomanjkljivosti so preglednice tega poročila nepopolne. Nepopolnosti so označene s „se ne uporablja“, kar pomeni, da podatki niso na voljo.

    Povzetek poročil držav članic je v prilogah k temu poročilu. Pri predstavitvi in analizi podatkov je treba upoštevati, da je bila predloga poročila leta 2004 spremenjena.

    V Prilogi I je prikazano gibanje števila kontrol, zabeleženih v državah članicah med letom 2003 in letom 2007, delež prevoznih enot, ki v obdobju 2006–2007 niso bila v skladu s predpisi, in delež kršitev za kategorijo tveganja 1 v obdobju 2006–2007.

    Pri analizi razvoja v Poglavju 6 in statističnih podatkov pod naslovom 7.6. Razvrstitev po kategorijah tveganja je treba navesti, da je kazalnik za Španijo nizek zaradi napačne razlage števila prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR.

    V predloženih poročilih več držav članic se navedeno število kršitev ne ujema s številom prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR. Do takih odstopanj praviloma ne bi smelo priti, saj se od držav članic zahteva, da poročajo le o najhujših kategorijah kršitev za vsako prevozno enoto.

    Izračun podatkov

    Države članice so v poročilu po možnosti morale podati oceno letne količine prevoza nevarnega blaga v tonah ali tonah/km. Ta podatek je predložilo le 5 držav članic.

    Za objektivno primerjavo med različnimi državami članicami je bila upoštevana količina prevoženega nevarnega blaga iz podatkov Eurostata[13]. Ti podatki so bili uporabljeni za oceno pogostosti kontrol na milijon ton/km.

    Statističnih podatkov Eurostata ni bilo na voljo za Madžarsko za leto 2006 in za Malto za obdobje 2006–2007. Izračun za Madžarsko temelji na ekstrapolaciji podatkov iz obdobja 2007–2008. Za Malto so količino prevoženega blaga sporočili malteški pristojni organi.

    Statistični podatki Eurostata so prikazani v Prilogi IX.

    Gibanje kontrol in rezultati

    Preglednica iz Priloge I prikazuje gibanje cestnih kontrol po državah članicah.. Prva vrstica prikazuje število kontrol. Druga vrstica prikazuje delež kontroliranih prevoznih enot, pri katerih je bila ugotovljena vsaj ena kršitev. V tretji vrstici je delež kontrol, pri katerih so bile najhujše kršitve kategorije 1., tj. kategorije najhujših kršitev.

    Priloga I zajema podatke od leta 2006 razen števila kontrol, ki vključuje podatke iz prejšnjega poročila.

    Na koncu preglednice so povprečje za Evropsko unijo in statistični podatki za Norveško.

    Treba je opozoriti, da zaradi pomanjkljivih podatkov iz poročil držav članic:

    – v skupnem številu kontrol za leti 2006 in 2007 niso zajete kontrole v Estoniji;

    – delež kontroliranih prevoznih enot, pri katerih je bila ugotovljena vsaj ena kršitev določb v letu 2006, ne vključuje podatkov za Nemčijo, Estonijo in Španijo; Estonija in Španija nista vključeni v statistiko za leto 2007;

    – da delež kršitev kategorije 1 za leto 2006 ne vključuje Bolgarije, Nemčije in Portugalske.

    Podatki nekaterih držav članic o deležu kršitev kategorije 1 so lahko zavajajoči. Če je bila sporočena več kot ena kršitev na kontrolo, je delež kršitev kategorije 1 običajno nižji od dejanske vrednosti. Za leto 2006 je to veljalo za Francijo, Nizozemsko, Poljsko in Portugalsko, za leto 2007 pa za Bolgarijo, Nizozemsko, Poljsko in Portugalsko.

    Nekatere države članice so sporočile manj kršitev, kot je bilo ugotovljenih prevoznih enot, ki niso bile v skladu s predpisi. To velja za Belgijo, Italijo, Madžarsko, Malto in Švedsko. To se v deležu ne bi smelo sistematično odražati. V nekaterih primerih organi kazenskega pregona poročajo le o tem, kje so bile ugotovljene kršitve, ne da bi predložili kakršno koli informacijo o sami kršitvi ali posledičnih kaznih. Zadeva je podrobneje obravnavana v odstavku 7.6.

    PRIMERJAVA PODATKOV

    V naslednjih odstavkih so podrobnejše informacije in analiza podatkov držav članic o kontrolah. V prilogah od II do VII stolpčni grafikon kaže stanje v posameznih državah članicah v letih 2006 in 2007.

    Pogostnost kontrol

    Priloga II prikazuje pogostnost cestnih kontrol v državah članicah v letih 2006 in 2007. Pogostnost je izražena kot razmerje med številom kontrol in količino prevoženega nevarnega blaga v milijonih ton/km v posameznih državah članicah.

    V letu 2006 je povprečje EU znašalo 2,95 kontrol na milijon ton/km. v letu 2007 pa 3,50, kar pomeni 18,6-odstotno povečanje. Bolgarija in Madžarska sta zabeležili izredno veliko pogostnost kontrol. Če ne bi šteli kontrol v Bolgariji in na Madžarskem, bi bilo povprečje EU 2,33 za leto 2006 in 2,90 za leto 2007, letno povečanje pa 24,5 %.

    Razvrstitev kontrol po kraju porekla

    Države članice morajo statistične podatke urediti po kraju registracije prevoznih enot. V Prilogi III tega poročila je pregled kontrol po kraju porekla prevoznih enot.

    Pri analizi rezultatov je treba upoštevati geografski položaj posameznih držav članic, saj se npr. na otokih običajno po cesti prevozi manj tovora.

    Naslednje države članice niso predložile podatkov za leto 2006: Bolgarija, Nemčija, Estonija, Portugalska in Slovaška, za leto 2007 pa podatkov ni predložila Estonija.

    Delež prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi

    V Prilogi IV je prikazan delež kontroliranih prevoznih enot, pri katerih je bila ugotovljena najmanj ena kršitev.

    Delež prevoznih enot, ki niso bile v skladu s predpisi, se med državami članicami močno razlikuje in npr. na Portugalskem dosega 80 %, v številnih državah članicah pa je manjši od 5 %.

    Nemčija in Estonija nista predložili podatkov za leto 2006, za leto 2007 pa podatkov ni predložila Estonija. Kazalnik za Španijo je nizek zaradi napačne razlage števila prevoznih enot, ki niso bile v skladu s predpisi.

    Prikaz prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi, po kraju porekla

    Grafikon iz Priloge V kaže razvrstitev prevoznih enot, ki niso bile v skladu s predpisi, glede na kraj porekla posamezne prevozne enote.

    Pri analizi rezultatov je treba upoštevati geografski položaj posameznih držav članic.

    Nemčija in Estonija nista predložili podatkov za leto 2006, za leto 2007 pa podatkov ni predložila Estonija. Slovaška je predložila podatke, vendar za leto 2006 ni poročala o kršitvah.

    Pogostnost umika prevoznih enot iz prometa

    Grafikon iz Priloge IV prikazuje delež vozil, ki so bila umaknjena iz prometa, med vozili, za katera je bila prijavljena kršitev.

    Pogostnost umika vozil iz prometa se med državami članicami zelo razlikuje: v Bolgariji so bila leta 2006 iz prometa umaknjena vsa vozila, za katera je bila prijavljena kršitev, medtem ko v več državah članicah ni bilo iz prometa umaknjeno nobeno vozilo.

    Nemčija, Italija, Portugalska in Slovaška niso predložile podatkov za leto 2006, za leto 2007 pa niso predložile podatkov Francija, Italija in Portugalska.

    Naslednje države članice so poročale, da v letu 2006 ni bilo iz prometa umaknjeno nobeno vozilo: Estonija, Španija, Ciper, Litva in Malta. V letu 2007 pa ni bilo iz prometa umaknjeno nobeno vozilo v naslednjih državah: Ciper, Estonija, Španija, Latvija, Malta in Švedska.

    Razvrstitev po kategorijah tveganja

    Grafikon iz Priloge VII prikazuje kršitve po kategorijah tveganja. Države članice so morale poročati le o kategorijah največjega tveganja, ki je bilo ugotovljeno pri kontrolah.

    Skupno število prijavljenih kršitev bi moralo sovpadati s številom prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi. Zadnji stolpec grafikona iz Priloge VII prikazuje skupno število kršitev, deljeno s številom prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi. Količnik bi moral biti enak 100 %, saj je bilo treba prijaviti le najhujše kršitve.

    Če je vrednost manj kot 100 %, pomeni, da je poročilo o kršitvah nepopolno. Če vrednost presega 100 %, je bilo pri posameznem pregledu prijavljenih več kršitev.

    Bolgarija, Nemčija in Portugalska niso prijavile podatkov o kategorijah tveganja za leto 2006. Slovaška ni ugotovila nobenih kršitev.

    Za leto 2007 so zahtevane podatke sporočile vse države članice.

    Vrste kazni

    Grafikon iz Priloge VIII prikazuje razvrstitev kazni po državah članicah.

    Države članice imajo veliko različnih sistemov pobiranja kazni in pregona kršitev.

    Nekatere države članice so navedle, da je bilo na eno prevozno enoto prijavljenih več kazni. Zato vsota deležev ni nujno 100 %.

    Rezultati za Španijo so izven okvira zaradi napačne razlage skupnega števila prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR. Poleg tega nekatere države članice niso navedle podatkov za nekatere vrste kazni. Zato ni jasno, ali te kazni niso bile izrečene ali niso bile prijavljene.

    Bolgarija, Nemčija, Italija in Portugalska niso poročale o kaznih za leto 2006. Za leto 2007 podatkov o kaznih nista predložili Italija in Portugalska.

    Sklepne ugotovitve

    Vse države članice so izvajale cestne kontrole v skladu z Direktivo 95/50/ES. Opazne so izboljšave glede količine in kakovosti podatkov, ki jih je prejela Komisija. Večina držav članic je podatke sporočila v ustrezni obliki. Še vedno je bil med kontroliranimi vozili del takih, ki niso bila v skladu s predpisi. Število kršitev na kontrolo se ni dosti spremenilo.

    Število kontrol v EU se je med letom 2006 in letom 2007 povečalo za 20 % in leta 2007 je bilo opravljenih približno 285 000 kontrol. Približno pri eni od osmih kontrol je bila ugotovljena kršitev. Približno 40 % teh kršitev je bilo najhujše vrste. Zato je bilo po kontrolah iz prometa umaknjenih skoraj 10 000 vozil. To jasno kaže, da je izvajanje predpisov za cestni prevoz nevarnega blaga koristno in prispeva k izboljšanju varnosti.

    Komisija bo razmislila o oblikovanju priporočil za nadaljnjo uskladitev razlaganja in vsebine podatkov, ki jih predložijo države članice v letnih poročilih.

    Priloga I – Gibanje števila kontrol, neusklajenost s predpisi in kršitve kategorije tveganja 1

    Dodatne informacije o tej preglednici so v odstavku 6 poročila.

    DRŽAVA/LETO | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 |

    Št. kontrol | 5831 | 5420 | 5273 | 7089 | 7580 |

    AT | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 36,49 % | 36,00 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 24,62 % | 24,55 % |

    Št. kontrol | 2919 | 3417 | 3835 | 3977 | 4133 |

    BE | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 38,52 % | 39,90 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 47,36 % | 30,47 % |

    Št. kontrol | 19206 | 27996 |

    BG | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 2,49 % | 1,24 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | se ne uporablja | 23,15 % |

    Št. kontrol | 75 | 181 |

    CY | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 1,33 % | 0,55 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 100,00 % | 0,00 % |

    Št. kontrol | 11334 | 17796 | 6694 | 7691 |

    CZ | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 5,83 % | 5,60 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 26,46 % | 17,87 % |

    Št. kontrol | 106653 | 103975 | 88915 | 83760 | 86225 |

    DE | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | se ne uporablja | 20,18 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | se ne uporablja | 47,00 % |

    Št. kontrol | 311 | 621 | 708 | 889 | 646 |

    DK | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 55,46 % | 52,79 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 34,08 % | 40,76 % |

    Št. kontrol | 74 | 67 | se ne uporablja | se ne uporablja |

    EE | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | se ne uporablja | se ne uporablja |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 20,41 % | 37,50 % |

    Št. kontrol | 96 | 211 | 1106 | 614 | 456 |

    EL | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 13,36 % | 16,89 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 52,44 % | 64,94 % |

    Št. kontrol | 36782 | 30453 | 32591 | 40023 | 42787 |

    ES | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 0,25 % | 0,19 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 67,90 % | 66,69 % |

    Št. kontrol | 2394 | 2536 | 2401 | 2530 | 3025 |

    FI | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 36,56 % | 33,92 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 31,35 % | 18,62 % |

    Št. kontrol | 22951 | 28122 | 23341 | 5566 | 6388 |

    FR | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 10,28 % | 22,70 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 26,60 % | 22,07 % |

    Št. kontrol | 74546 | 41609 | 35555 | 25995 |

    HU | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 1,63 % | 4,30 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 23,10 % | 27,03 % |

    Št. kontrol | 356 | 375 | 815 | 630 | 731 |

    IE | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 32,54 % | 44,60 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 34,15 % | 24,54 % |

    Št. kontrol | 2797 | 3135 | 3963 | 4105 | 4515 |

    IT | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 32,35 % | 34,55 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 72,82 % | 69,90 % |

    Št. kontrol | 189 | 258 | 311 | 419 |

    LT | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 29,58 % | 16,95 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 23,91 % | 15,49 % |

    Št. kontrol | 313 | 100 | 190 | 190 | 182 |

    LU | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 64,21 % | 68,13 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 15,75 % | 49,19 % |

    Št. kontrol | 403 | 417 | 823 | 1609 |

    LV | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 11,42 % | 10,19 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 25,53 % | 29,27 % |

    Št. kontrol | 36 | 33 | 75 |

    MT | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 51,52 % | 76,00 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 23,53 % | 34,09 % |

    Št. kontrol | 2362 | 2138 | 1949 | 2750 | 7340 |

    NL | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 26,65 % | 14,69 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 57,82 % | 57,16 % |

    Št. kontrol | 13505 | 15840 | 39057 |

    PL | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 11,14 % | 2,96 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 27,19 % | 15,52 % |

    Št. kontrol | 67 | 192 | 171 | 235 | 137 |

    PT | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 76,17 % | 73,72 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | se ne uporablja | 42,50 % |

    Št. kontrol | 2914 | 4517 |

    RO | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 9,37 % | 5,58 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 69,60 % | 64,77 % |

    Št. kontrol | 6333 | 5109 | 6375 | 4182 | 4219 |

    SE | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 29,60 % | 20,27 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 22,08 % | 24,04 % |

    Št. kontrol | 4178 | 3228 | 2179 | 1621 | 1041 |

    SI | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 17,89 % | 19,50 % |

    % kršitev kategorije tveganja 1 | 42,76 % | 39,41 % |

    Št. kontrol | 83 | 247 | 300 |

    SK | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 0,00 % | 0,67 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | se ne uporablja | 0,00 % |

    Št. kontrol | 6124 | 4863 | 5762 | 4851 | 8221 |

    UK | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 13,69 % | 30,76 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 19,13 % | 30,01 % |

    Št. kontrol | 244710 | 285466 |

    EU | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 12,11 % | 14,44 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 40,57 % | 41,06 % |

    Št. kontrol | 632 | 417 |

    NO | Odstotek vozil, ki niso v skladu s predpisi | 34,65 % | 34,53 % |

    Odstotek kršitev kategorije tveganja 1 | 21,27 % | 15,97 % |

    Priloga II – Pogostnost kontrol na milijon ton/km

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.1 poročila.

    [pic]

    [pic]

    Priloga III – Razvrstitev kontrol po kraju porekla

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.2 poročila.

    [pic]

    [pic]

    Priloga IV – Delež prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.3 poročila.

    [pic]

    [pic]

    Priloga V – Razvrstitev prevoznih enot, ki niso v skladu s predpisi, glede na kraj porekla posamezne prevozne enote

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.4 poročila.

    [pic]

    [pic]

    Priloga VI – Pogostnost umika prevoznih enot, ki niso v skladu z določbami ADR, iz prometa

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.5 poročila.

    [pic]

    [pic]

    Priloga VII – Prikaz po kategorijah tveganja

    Dodatne informacije o tem grafikonu so v odstavku 7.6 poročila.

    [pic][pic]

    Priloga VIII – Vrste kazni na prevozno enoto, ki ni bila v skladu z določbami ADR

    Dodatne informacije o tem grafu so v odstavku 7.7 poročila.

    [pic][pic]

    Priloga IX – Letni prevoz nevarnega blaga po cesti v milijonih ton/km

    Dodatne informacije o tej preglednici so v odstavku 5 poročila.

    DČ/leto |1999 |2000 |2001 |2002 |2003 |2004 |2005 |2006 |2007 |2008 | |AT |960 |924 |1064 |985 |1132 |940 |972 |1122 |1054 |1178 | |BE |2768 |3545 |4177 |3779 |2623 |2284 |2473 |2203 |2191 |1904 | |BG |: |: |: |: |: |: |: |438 |491 |694 | |CY |: |: |: |134 |118 |159 |221 |166 |224 |181 | |CZ |: |2905 |2117 |1905 |2172 |1498 |1814 |1875 |1376 |1140 | |DE |12261 |12782 |13437 |12034 |12777 |13524 |13158 |13717 |12834 |13616 | |DK |887 |853 |827 |998 |780 |901 |693 |933 |620 |1256 | |EE |: |: |: |: |25 |24 |286 |193 |276 |189 | |EL |: |: |: |: |2040 |3875 |1975 |3085 |2228 |3144 | |ES |8998 |10690 |10300 |12036 |12185 |12669 |12474 |12700 |12671 |12605 | |FI |1946 |2077 |2427 |2253 |2401 |1818 |2165 |2317 |1847 |1574 | |FR |8328 |7607 |8132 |8471 |8797 |8701 |8825 |9456 |9755 |9441 | |HU |: |: |: |: |: |: |: |1099 |1217 |1348 | |IE |597 |954 |1139 |1094 |1414 |1468 |1403 |1340 |1291 |1351 | |IT |10875 |10894 |11086 |10523 |10131 |9935 |11406 |10777 |11392 |: | |LT |: |: |: |: |1173 |1151 |383 |461 |461 |384 | |LU |200 |189 |245 |337 |327 |344 |444 |445 |468 |364 | |LV |: |: |: |117 |153 |97 |159 |154 |162 |185 | |MT | | | | | | | |28 |28 | | |NL |950 |848 |2123 |1680 |1664 |2021 |2203 |2390 |2098 |2554 | |PL |: |: |: |: |: |3651 |3649 |3267 |4708 |5380 | |PT |1571 |1276 |1775 |1730 |1900 |2066 |1984 |2046 |1979 |1846 | |RO |: |: |: |: |: |: |: |2559 |2057 |1782 | |SE |: |1779 |1623 |2009 |1778 |1450 |1634 |1743 |1409 |1265 | |SI |: |: |542 |407 |418 |477 |620 |571 |631 |662 | |SK |: |: |: |: |406 |431 |366 |517 |562 |281 | |UK |10790 |11654 |10655 |10178 |9899 |7983 |8766 |7590 |7808 |: | |NO |1085 |1139 |828 |908 |1120 |886 |944 |931 |1454 |1018 | |

    [1] UL L 249, 17.10.1995, str. 35, kakor je bila nazadnje spremenjena z Direktivo Komisije 2004/112/ES z dne 13. decembra 2004 o prilagoditvi Direktive Sveta 95/50/ES tehničnemu napredku (UL L 367, 14.12.2004, str. 23).

    [2] Člen 9(1) Direktive.

    [3] Člen 9(2) Direktive.

    [4] COM(2000) 517 konč., 6.9.2000.

    [5] COM(2005) 430 konč., 15.9.2005.

    [6] COM(2007) 795 konč., 13.12.2007.

    [7] UL L 319, 12.12.1994, str. 7.

    [8] Direktiva, nazadnje spremenjena z Direktivo Komisije 2004/111/ES z dne 9. decembra 2004 o prilagoditvi Direktive Sveta 94/55/ES (UL L 365, 10.12.2004, str. 25).

    [9] Evropski sporazum o mednarodnem cestnem prevozu nevarnega blaga, sklenjen v Ženevi 30. septembra 1957, kakor je bil spremenjen; zadnja različica je različica 2009–2011.

    [10] UL L 260, 30.9.2008, str. 13–59.

    [11] Direktiva Komisije 2004/112/ES z dne 13. decembra 2004 o prilagoditvi Direktive Sveta 95/50/ES (UL št. L 367, 14.12.2004, str. 23) tehničnemu napredku.

    [12] Švedska je navedla, da izvaja pogoste kontrole in revizije na terminalih, v podjetjih in pristaniščih. Nizozemska je navedla, da izvaja dodatne obiske prevoznih podjetij, v katerih izvaja kontrole in revizije ter razširja informacije. Belgija je navedla, da se v prostorih podjetij izvajajo pregledi v podjetjih in da svetovalci za varnost pristojnim organom poročajo o rezultatih kontrol, opravljenih v podjetjih.

    [13] Preglednica Eurostata „DS-073082“. Letni prevoz nevarnega blaga po cesti, po vrsti nevarnega blaga in razvrščeno po prometnih panogah.

    Top