Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0413

    Predlog sklep Sveta o stališču Skupnosti do Sklepa skupnega odbora, ustanovljenega s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike, o spremembi Priloge B k Sporazumu

    /* KOM/2009/0413 končno */

    52009PC0413

    Predlog sklep Sveta o stališču Skupnosti do Sklepa skupnega odbora, ustanovljenega s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike, o spremembi Priloge B k Sporazumu /* KOM/2009/0413 končno */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 31.7.2009

    COM(2009) 413 konč.

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču Skupnosti do Sklepa skupnega odbora, ustanovljenega s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike, o spremembi Priloge B k Sporazumu

    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    Sporazum med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike[1] („Sporazum“) je začel veljati 1. januarja 2007. Evropsko skupnost predstavlja Komisija.

    Člen 3 Sporazuma ustanovi „Statistični odbor Skupnost-Švica“ („skupni odbor“), ki je odgovoren za upravljanje Sporazuma in njegovo pravilno izvajanje.

    Člen 2 Sklepa 2006/233/ES določa, da Komisija predstavlja Skupnost in da Svet sprejme stališče, ki ga sprejme Skupnost do sklepov skupnega odbora o zadevah, povezanih s finančnim prispevkom Švice.

    Člen 4 Sporazuma določa, da se lahko skupni odbor odloči spremeniti Prilogo B k Sporazumu o zadevah, povezanih s finančnim prispevkom Švice.

    Izkušnje so vse od začetka izvajanja Sporazuma leta 2007 pokazale potrebo po prilagoditvi Priloge B zaradi poenostavitve njegovega izvajanja in zmanjšanja ustreznega upravnega bremena.

    Ta predlog ima finančne posledice za proračun Skupnosti, ker poenostavlja metodo za izračun prispevka Švice. Ta sprememba ne pomeni nobene takojšnje spremembe v prihodkih, ki bodo predvidoma ostali na podobni ravni.

    Sklep skupnega odbora se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Predlog

    SKLEP SVETA

    o stališču Skupnosti do Sklepa skupnega odbora, ustanovljenega s Sporazumom med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike, o spremembi Priloge B k Sporazumu

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

    ob upoštevanju Sklepa Sveta 2006/233/ES[2] z dne 27. februarja 2006 o sklenitvi Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) ter zlasti člena 2 Sporazuma,

    ob upoštevanju predloga Komisije[3],

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Člen 3 Sporazuma ustanovi odbor, ki ga sestavljajo predstavniki Evropske unije in Švicarske konfederacije in je imenovan „Statistični odbor Skupnost-Švica“ (v nadaljnjem besedilu: skupni odbor).

    (2) Člen 2 Sklepa 2006/233/ES določa, da stališče, ki ga zavzame Skupnost do sklepov skupnega odbora o zadevah, povezanih s finančnim prispevkom Švice, sprejme Svet na predlog Komisije s kvalificirano večino.

    (3) Švica za kritje celotnih stroškov svoje udeležbe letno finančno prispeva k Statističnemu programu Skupnosti.

    (4) Člen 4 Sporazuma določa, da se lahko skupni odbor odloči spremeniti Prilogo B k Sporazumu o zadevah, povezanih s finančnim prispevkom Švice.

    (5) Izkušnje od začetka izvajanja Sporazuma so pokazale potrebo po poenostavitvi njegovega finančnega izvajanja in zmanjšanja ustreznega upravnega bremena ob ohranitvi finančnega prispevka Švice na podobni ravni. Zato je treba spremeniti Prilogo B k Sporazumu –

    SKLENIL:

    Člen 1

    Stališče, ki ga sprejme Evropska skupnost do sklepa Skupnega odbora o spremembi Priloge B k Sporazumu, temelji na osnutku sklepa Skupnega odbora, priloženega k temu sklepu.

    Člen 2

    Sklep skupnega odbora se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    V Bruslju,

    Za Svet

    Predsednik

    PRILOGA

    - O S N U T E K -

    Sklep statističnega odbora Skupnost-Švica

    Št. 1/2009 z dne …. 2009

    o spremembi Priloge B k Sporazumu med

    Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike

    STATISTIČNI ODBOR SKUPNOST-ŠVICA JE –

    ob upoštevanju Sporazuma med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike[4] ter zlasti člena 4(4) Sporazuma, ob upoštevanju naslednjega:

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1) Sporazum med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo je začel veljati 1. januarja 2007 ter vsebuje Prilogo B o pravilih za finančni prispevek Švice.

    (2) Izkušnje so vse od začetka izvajanja Sporazuma pokazale potrebo po prilagoditvi njegovega finančnega izvajanja in zmanjšanja ustreznega upravnega bremena. Zato je Prilogo B treba spremeniti –

    SKLENIL:

    Člen 1

    Priloga B k Sporazumu se nadomesti s Prilogo k temu sklepu.

    Člen 2

    Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    V Luxembourgu,

    Za skupni odbor

    Vodja delegacije EC

    Vodja švicarske delegacije

    PRILOGA B

    FINANČNA PRAVILA O PRISPEVKU ŠVICE IZ ČLENA 8

    1. Določitev finančne udeležbe

    1.1 Švica letno finančno prispeva k Statističnemu programu Skupnosti.

    1.2 Ta prispevek temelji na dveh elementih:

    — celotni stroški Eurostata [stroški]

    — število držav članic Evropske unije [# članic]

    1.3 Finančni prispevek znaša: [stroški]/[# članic]

    1.4 Ti elementi se opredelijo, kot sledi:

    1.4.1 Celotni stroški Eurostata so opredeljeni kot 85 % vsote odobritev za prevzem obveznosti na področju statistične politike (naslov 29) proračuna Evropske unije skladno z nomenklaturo k dejavnostim usmerjenega proračuna. Stroški obsegajo izdatke za upravljanje in podporo na področju statistične politike (izdatki v zvezi z aktivno zaposlenim osebjem, zunanjim osebjem in drugi izdatki iz upravljanja, izdatki za stavbe in z njimi povezani izdatki ter podporni izdatki za operacije) in finančne intervencije za zagotovitev priprave statističnih podatkov. [stroški]

    1.4.2 Število držav članic je število držav članic Evropske unije 1. januarja zadevnega leta. [# članic]

    1.5 Osnutek izračuna tega finančnega prispevka se pripravi takoj po sprejetju predhodnega osnutka proračuna Evropske unije za zadevno leto. Končni izračun se pripravi takoj po sprejetju proračuna za navedeno leto.

    2. Plačilni postopki

    2.1 Komisija izda Švici vsako proračunsko leto najpozneje do 15. junija zahtevek za sredstva, ki ustrezajo njenemu prispevku po tem sporazumu. Zahtevek za sredstva določa, da se prispevek plača najpozneje do 15. julija. Vsakršna zamuda pri izdaji zahtevka za sredstva ustrezno odloži predvideni datum plačila, da se omogoči vsaj 30-dnevni rok plačila.

    2.2 Prispevek Švice je izražen in plačan v EUR.

    2.3 Švica plača svoj prispevek po tem sporazumu v skladu s časovnim razporedom iz točke 2.1 Za vsakršno zamudo pri plačilu se plačajo obresti po obrestni meri, ki jo uporablja Evropska centralna banka pri glavnih operacijah refinanciranja, kot je objavljena v seriji C Uradnega lista Evropske unije in velja na prvi koledarski dan meseca, v katerem je rok, in sicer povečani za 1,5 odstotne točke. Povečana obrestna mera se uporablja za celotno obdobje zamude. Vendar se obresti zahtevajo samo za prispevke, plačane več kot trideset dni po predvidenem datumu plačila iz točke 2.1.

    2.4 Komisija ne povrne stroškov švicarskih predstavnikov in strokovnjakov, ki sodelujejo na srečanjih, ki jih po tem sporazumu skliče Komisija. V skladu s členom 6(2) stroške, povezane z napotitvijo švicarskih nacionalnih strokovnjakov Eurostatu, v celoti krije Švica.

    Na podlagi dogovora med Eurostatom in Švicarskim zveznim statističnim uradom lahko Švica odšteje stroške za napotitev švicarskih državnih strokovnjakov od svojega finančnega prispevka. Najvišja odšteta vsota za vsakega uradnika ne sme preseči najvišje vsote, odštete za uradnika iz držav EGP-EFTA, ki je napoten k Eurostatu na podlagi Sporazuma EGP. O tej vsoti se vsako leto dogovori skupni odbor.

    2.5 Plačila, ki jih opravi Švica, so knjižena kot proračunski prihodki v ustrezni proračunski vrsti izkaza prihodkov glavnega proračuna Evropske skupnosti. Za upravljanje odobritev se uporablja finančna uredba[5], ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti.

    3. Pogoji za izvajanje

    3.1 Finančni prispevek Švice v skladu s členom 8 ostane načeloma nespremenjen za zadevno proračunsko leto.

    3.2 Komisija ob zaprtju računov za vsako proračunsko leto (n) pri sestavi izkaza prihodkov in odhodkov uredi račune za udeležbo Švice, pri čemer upošteva spremembe, ki so posledica prerazporeditev, sprostitev in prenosov ali dopolnitve in spremembe proračuna med proračunskim letom. To urejanje se opravi pri sestavi proračuna za naslednje leto (n+2) in se mora upoštevati v zahtevku za sredstva.

    4. Obveščanje

    4.1 Najpozneje do 31. maja vsakega proračunskega leta (n+1) se v skladu z obrazcem za izkaz prihodkov in odhodkov Komisije pripravi izkaz o proračunskih sredstvih za Eurostatove poslovne in upravne finančne obveznosti za preteklo proračunsko leto (n), in se pošlje v vednost Švici.

    4.2 Komisija sporoči Švici vse druge pomembne finančne podatke o Eurostatu, ki so dostopni državam EFTA-EGP.

    OCENA FINANČNIH POSLEDIC ZAKONODAJNEGA PREDLOGA S PRORAČUNSKIM VPLIVOM, OMEJENIM IZKLJUČNO NA STRAN PRIHODKOV

    1. NASLOV PREDLOGA:

    Sklep o spremembi Priloge B k Sporazumu med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o sodelovanju na področju statistike.

    2. PRORAČUNSKE VRSTICE:

    Poglavje in člen: 29.0203 „Statistični program Skupnosti 2008–2012“

    Znesek za zadevno leto, določen v proračunu: 3,8 milijona EUR

    3. FINANČNI VPLIV

    ( Predlog nima finančnih posledic.

    X Predlog nima finančnega vpliva na odhodke, ima pa finančni vpliv na prihodke – učinek je naslednji:

    v mio EUR (na eno decimalno mesto natančno)

    Proračunska vrstica | Prihodki[6] | 12-mesečno obdobje z začetkom 1.1.2009 |

    Člen 29.0203 | Vpliv na lastna sredstva | 3,8 |

    Člen … | Vpliv na lastna sredstva |

    Stanje po ukrepu |

    [n+1] | [n+2] | [n+3] | [n+4] | [n+5] |

    Člen 29.0203 | 3,8 | 3,8 | 3,9 | 3,9 | 3,9 |

    4. DRUGE OPOMBE

    Cilj tega predloga je poenostavitev metode za izračun prispevka Švice statističnemu programu Skupnosti.

    Ta prispevek ne bo odvisen od vzpostavitve posebnega letnega delovnega programa med Skupnostjo in Švico, ampak bo stalen odstotek.

    Ta predlog ima finančne posledice za proračun Skupnosti, ker poenostavlja metodo za izračun prispevka Švice. Ta sprememba ne pomeni nobene takojšnje spremembe v prihodkih, ki bodo predvidoma ostali na podobni ravni. Stalni odstotek (85 %) ustreza običajni stopnji udeležbe Švice v statističnem programu Skupnosti in finančni znesek za program bo po oceni do leta 2013 ostal bolj ali manj enak.

    Finančni prispevek Švice se je od začetka izvajanja Sporazuma gibal med 3,6 milijona EUR in 3,8 milijona EUR letno, kar ustreza približno 85 % statističnega programa.

    Gre omeniti, da se subjekti s sedežem v Švici lahko udeležijo posebnih programov Skupnosti, ki jih vodi Eurostat, z enakimi pogodbenimi pravicami in obveznostmi, kot jih imajo subjekti s sedežem v Skupnosti. Vendar subjekti s sedežem v Švici niso upravičeni do finančnega prispevka Eurostata .

    Stroške, povezane z napotitvijo švicarskih nacionalnih strokovnjakov Eurostatu, vključno s plačami, stroški socialne varnosti, dajatvami za pokojnino, dnevnicami in potnimi stroški, v celoti krije Švica .

    [1] UL L 90, 28.3.2006, str. 2.

    [2] UL L 90, 28.3.2006, str. 1.

    [3] UL C […], […], str. […].

    [4] UL L 90, 28.3.2006, str. 2.

    [5] Uredba Sveta (ES, Euratom) št. 1605/2002 z dne 25. junija 2002 o finančni uredbi, ki se uporablja za splošni proračun Evropskih skupnosti (UL L 248, 16.9.2002, str. 1).

    [6] Pri tradicionalnih lastnih sredstvih (kmetijske dajatve, prelevmani na sladkor, carine) morajo biti navedeni neto zneski, tj. bruto zneski po odbitku 25 % stroškov zbiranja.

    Top