Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006SC1135

    Priporočilo Komisije Svetu o sodelovanju Evropske skupnosti pri pogajanjih o mednarodnih pravilih in postopkih na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je nastala zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov (ŽSO) v okviru Kartagenskega protokola o biološki varnosti

    /* SEK/2006/1135 končno */

    52006SC1135

    Priporočilo Komisije Svetu o sodelovanju Evropske skupnosti pri pogajanjih o mednarodnih pravilih in postopkih na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je nastala zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov (ŽSO) v okviru Kartagenskega protokola o biološki varnosti /* SEK/2006/1135 končno */


    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    Bruselj, 15.09.2006

    SEC(2006) 1135 konč.

    PRIPOROČILO KOMISIJE SVETU

    o sodelovanju Evropske skupnosti pri pogajanjih o mednarodnih pravilih in postopkih na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je nastala zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov (ŽSO) v okviru Kartagenskega protokola o biološki varnosti

    A. OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    1. Kartagenski protokol o biološki varnosti h Konvenciji o biološki raznovrstnosti je pričel veljati 11. septembra 2003. Protokol določa okvir na podlagi previdnostnega načela za varen prevoz, rabo in ravnanje z živimi spremenjenimi organizmi (ŽSO), nastalimi s sodobno biotehnologijo, ki imajo lahko neugodne učinke na ohranjanje in trajnostno uporabo biološke raznovrstnosti ali pa pomenijo tveganje za zdravje ljudi. Protokol se osredotoča zlasti na čezmejno gibanje.

    2. Svet je 25. junija 2002 sprejel Sklep o sklenitvi Protokola v imenu Evropske skupnosti. Ratifikacijska listina Skupnosti je bila deponirana 27. avgusta 2002.

    3. V skladu s členom 27 Protokola Konferenca pogodbenic kot zasedanje pogodbenic tega protokola (COP/MOP) na svojem prvem zasedanju sprejme postopek za ustrezno pripravo mednarodnih pravil in postopkov na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je nastala zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov, pri čemer analizira in v zadostni meri upošteva vse postopke v mednarodnem pravu o teh zadevah in si jih prizadeva končati v štirih letih. COP/MOP je v skladu s členom 27 na svojem prvem zasedanju leta 2004 za nedoločen čas ustanovila začasno delovno skupino pravnih in tehničnih strokovnjakov za področje odgovornosti in nadomestila za škodo.

    4. Naloga te skupine je preučiti podatke in analizirati splošna vprašanja v zvezi z odgovornostjo in nadomestilom za škodo, ki je nastala zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov, ter razdelati možnosti za pravila in postopke na področju odgovornosti in nadomestil. Začasna skupina za področje odgovornosti in nadomestila se je sestala dvakrat, in sicer od 25. do 27. maja 2005 ter od 20. do 24. februarja 2006 v Montrealu v Kanadi. Ko je preučila podatke in analizirala splošna vprašanja, se je skupina posvetila pripravi uporabnih besedil za različne elemente pravil in postopkov na področju odgovornosti in nadomestil. Tretje, četrto in peto zasedanje skupine bodo potekala v letih 2007 in 2008, tako da bo lahko skupina svoje končno poročilo skupaj s predlaganimi mednarodnimi pravili in postopki na področju odgovornosti in nadomestil predstavila na COP/MOP4, ki se načrtuje leta 2008 v Nemčiji.

    5. V skladu s členom 174(1) Pogodbe ES je eden izmed ciljev okoljske politike Skupnosti spodbujanje ukrepov na mednarodni ravni za reševanje regionalnih ali globalnih okoljskih problemov. Da bi dosegla ta cilj, lahko Skupnost v skladu s členoma 175 in 300 sklepa sporazume s tretjimi osebami.

    6. V skladu s členom 300(1) Pogodbe ES da Komisija Svetu priporočila za sklepanje sporazumov med Skupnostjo ter eno ali več državami ali mednarodnimi organizacijami, Svet pa Komisijo pooblasti za začetek potrebnih pogajanj. Komisija se pri teh pogajanjih posvetuje s posebnimi odbori, ki jih Svet imenuje kot pomoč pri tej nalogi, in v okviru smernic, ki jih Svet lahko da Komisiji. Pri izvajanju svojih pristojnosti iz tega odstavka Svet odloča s kvalificirano večino, razen v primerih, ko v skladu s prvim pododstavkom odstavka 2 odloča soglasno.

    7. Pogajanja glede besedila mednarodnih pravil in postopkov na področju odgovornosti in nadomestil, ki bo COP/MOP4 predloženo v odobritev leta 2008, bodo potekala na naslednjih treh zasedanjih začasne delovne skupine pravnih in tehničnih strokovnjakov za področje odgovornosti in nadomestila za škodo. Ta pravila in postopki zadevajo varstvo okolja in predstavljajo sporazum v smislu člena 300(1) Pogodbe ES. Odgovornost in nadomestilo za škodo, ki nastane zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov, urejajo številni zakonodajni instrumenti ES[1]. Države članice ne morejo prevzeti obveznosti, ki so izven okvira zakonodaje Skupnosti in ki bi lahko vplivale na pravila Skupnosti ali spremenile njihov obseg.

    8. Zato je nujno potrebno, da Komisija Svetu da priporočila, ta pa jo pooblasti za začetek potrebnih pogajanj o tem vprašanju na naslednjem zasedanju začasne skupine pravnih in tehničnih strokovnjakov za področje odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je bila ustanovljena za nedoločen čas, v letih 2007 in 2008 ter na COP/MOP4 leta 2008.

    B. PRIPOROČILO

    Glede na zgoraj navedeno Komisija priporoča, da:

    1. Svet Komisijo pooblasti, da pri zadevah, ki spadajo pod pristojnost Skupnosti, v imenu Evropske skupnosti sodeluje pri pogajanjih o mednarodnih pravilih in postopkih na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki nastane zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov v okviru Kartagenskega protokola o biološki varnosti na tretjem, četrtem in petem zasedanju začasne delovne skupine pravnih in tehničnih strokovnjakov za področje odgovornosti in nadomestila za škodo, ki je bila ustanovljena za nedoločen čas, ter na četrtem zasedanju Konference pogodbenic kot zasedanja pogodbenic protokola;

    2. Komisija, kar zadeva vprašanja, za katera je pristojna Skupnost, vodi ta pogajanja v imenu Evropske skupnosti po posvetovanju s posebnim odborom predstavnikov držav članic v skladu s priloženimi pogajalskimi smernicami;

    3. če se pravila in postopki nanašajo na vprašanja, ki so v deljeni pristojnosti Skupnosti in držav članic, morajo Komisija in države članice med pogajalskim procesom tesno sodelovati zaradi enotnosti pri mednarodnem zastopanju Evropske skupnosti;

    4. Svet izda priložene pogajalske smernice.

    PRILOGA

    POGAJALSKE SMERNICE

    1. Komisija zagotovi, da so mednarodna pravila in postopki na področju odgovornosti in nadomestila za škodo, ki nastane zaradi čezmejnega gibanja živih spremenjenih organizmov, ki se sprejmejo v okviru Kartagenskega protokola o biološki varnosti, skladni z ustrezno zakonodajo Skupnosti in da se med pogajanji o teh pravilih in postopkih upoštevajo zmogljivosti držav v razvoju.

    2. Če pravila in postopki ali njihovi deli postanejo pravno zavezujoč sporazum, Komisija zagotovi, da ta vsebuje ustrezne določbe, ki Skupnosti omogočajo, da postane njegova pogodbenica.

    3. Komisija Svetu poroča o izidu pogajanj in po potrebi o morebitnih problemih, ki se pojavijo med pogajanji.

    [1] Med drugim Direktiva 2004/35/ES o okoljski odgovornosti v zvezi s preprečevanjem in sanacijo okoljske škode, UL L 143, 21.4.2004, str. 56; Direktiva 85/374/EGS o približevanju zakonov in drugih predpisov držav članic v zvezi z odgovornostjo za proizvode z napako, UL L 210, 7.8.1985, str. 29, kakor je bila pozneje spremenjena; Uredba (ES) št. 44/2001 o pristojnosti in priznavanju ter izvrševanju sodnih odločb v civilnih in gospodarskih zadevah, UL L 12, 22.12.2000, str. 1.

    Top