Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0111

    Predlog uredba Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 417/2002 o pospešenem uvajanju zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev za tankerje z enojnim trupom in o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 2978/94

    /* KOM/2006/111 končno - COD 2006/0046 */

    52006PC0111

    Predlog uredba Evropskega Parlamenta in Sveta o spremembi Uredbe (ES) št. 417/2002 o pospešenem uvajanju zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev za tankerje z enojnim trupom in o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 2978/94 /* KOM/2006/111 končno - COD 2006/0046 */


    TREN/[…]/2005

    [pic] | KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI |

    V Bruslju, xxx

    COM(2006) yyy konč.

    2006/aaaa (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    o spremembi Uredbe (ES) št. 417/2002 o pospešenem uvajanju zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev za tankerje z enojnim trupom in o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 2978/94

    (predložila Komisija)

    OBRAZLOŽITVENI MEMORANDUM

    Namen sprejete Uredbe (ES) št. 417/2002 je uvedba zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev za tankerje z enojnim trupom, da bi zmanjšali tveganje onesnaženja z nafto.

    Kot del nujnih pobud, sprejetih po potopitvi tankerja Prestige , se je Komisija 20. decembra 2002 odločila, da predlaga spremembo Uredbe (ES) št. 417/2002, da bi pospešila časovni razpored umika tankerjev z enojnim trupom in takoj prepovedala prevoz težkih frakcij nafte v tankerjih z enojnim trupom, namenjenih v pristanišča države članice Evropske unije ali iz njih.

    Od meseca junija 2003 sta predlog Komisije v glavnih elementih odobrila Evropski parlament in Svet. Uredba (ES) št. 1726/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. julija 2003 o spremembi Uredbe (ES) št. 417/2002 je tako začela veljati 21. oktobra 2003.

    Vzporedno so Komisija in države članice storile vse, da bi ta nova pravila bila sprejeta na mednarodni ravni s spremembo Mednarodne konvencije o preprečevanju onesnaženja morja z ladij iz leta 1973 in kakor je bila spremenjena s protokolom k njej iz leta 1978 (MARPOL 73/78).

    Odbor za varstvo morskega okolja (MEPC) Mednarodne pomorske organizacije (OMI) je tako decembra 2003 na podlagi ukrepov, ki jih je sprejela Evropska unija, sprejel spremembe k Prilogi I k MARPOL 73/78. Vendar te spremembe vsebujejo nekatera odstopanja, ki so podana v odstavku 7 pravila 13G[1] v zvezi s časovnim razporedom umika tankerjev z enojnim trupom ter v odstavkih 5, 6 in 7 pravila 13H[2] o prepovedi prevoza težkih frakcij nafte v tankerjih z enojnim trupom.

    Po spremenjeni Uredbi (ES) št. 417/2002 plovila, ki plovejo pod zastavo države članice, ne morejo uporabljati odstopanja od pravila 13G.

    Kljub temu pa bi plovilo, ki plove pod zastavo države članice, lahko uporabilo odstopanja od pravila 13H, če bi delovalo zunaj pristanišč ali predobalnega terminala pod pristojnostjo Skupnosti in bi še vedno ravnalo v skladu s spremenjeno Uredbo (ES) št. 417/2002.

    Italijanska delegacija, ki je predsedovala Evropski uniji, je v imenu 15 držav članic in Komisije na plenarni seji MEPC v svoji izjavi vse druge pogodbenice MARPOL 73/78 obvestila, da države članice ne bodo dovolile tankerjem, ki plovejo pod njihovo zastavo, da bi uporabili katero koli tako odstopanje. Izjavila je tudi, da bodo države članice uporabile določbe odstavka 8(b) pravil 13G in 13H, tako da bodo tankerjem, ki jim je bilo začasno dovoljeno odstopanje od svetovnega standarda, odklonile vstop v njihova pristanišča ali predobalne terminale[3].

    Zakonodaja Skupnosti je zato, odkar so 5. aprila 2005 začele veljati spremembe Priloge I k MARPOL 73/78, podobna mednarodnim standardom, ki so zavezujoči za vsa plovila ne glede na njihovo zastavo in destinacijo. Vendar pušča možnost tankerjem z enojnim trupom, ki plovejo pod zastavo države članice zunaj pristanišča EU, da lahko uporabijo odstopanja od pravila 13H.

    Komisija meni, da ta pravna možnost ni sprejemljiva z vidika političnega stališča nasproti tretjim državam pogodbenicam MARPOL 73/78, do katerih so se države članice formalno zavezale, da ne bodo uporabile teh odstopanj. Treba je poudariti, da plovila, ki plovejo pod zastavo tretje države, nimajo dostopa do pristanišč ali predobalnih terminalov pod pristojnostjo Skupnosti, če uporabljajo ta odstopanja.

    Stališče, sprejeto decembra 2003 v imenu držav članic, je poleg tega odražalo politično voljo, večkrat izraženo na različnih sestavah Sveta in Evropskega sveta.

    Svet za transport se je 6. decembra 2002 „pozdravljajoč odločna prizadevanja v okviru Evropske skupnosti in Mednarodne pomorske organizacije (IMO) po nesreči tankerja ERIKA, ob poudarjanju polne odgovornosti države zastave, vključno kar zadeva dejanski nadzor klasifikacijskih družb, ki delujejo za njihov račun, in ob upoštevanju, da učinkovita uporaba okrepljenih ukrepov nadzora s strani države pristanišča, vključno s prepovedjo plovil, daje največji poudarek izločanju plovil, ki ne dosegajo standardov“, odločil „da se težke frakcije nafte[4] smejo prevažati samo v tankerjih z dvojnim trupom“.

    Svet za okolje je 9. decembra 2002 znova potrdil „sklepe, ki jih je sprejel Svet za transport z dne 6. decembra 2002 o varnosti plovil in preprečevanju onesnaževanja, katerih cilj je okrepitev pomorske varnosti in tudi preprečevanje onesnaževanja morja, ki ga povzročajo tankerji in pozdravil „ zlasti ukrepe za pospešitev postopnega opuščanja tankerjev z enojnim trupom, prepoved uporabe tankerjev z enojnim trupom za prevoz težkih frakcij nafte…“.

    Nazadnje je Evropski svet v Københavnu z dne 12. in 13. decembra 2002 potrdil, da „ je Unija odločena, da sprejme vse potrebne ukrepe, da se takšne katastrofe ne ponovijo in je z odobravanjem sprejel hitre odgovore Sveta in Komisije. Unija bo za dosego tega cilja še naprej igrala odločilno vlogo v mednarodnih prizadevanjih, zlasti v okviru IMO. Sklepe Sveta za transport z dne 6. decembra 2002 in Sveta za okolje z dne 9. decembra 2002 je treba nemudoma izvesti v vseh vidikih.“

    Zdi se, da standard Skupnosti, ki omogoča ladjam, ki plovejo pod zastavo države članice, da uporabijo odstopanja zunaj voda Skupnosti, ni v skladu s temi političnimi stališči.

    Zato je treba Uredbo (ES) št. 417/2002 spremeniti, da se zagotovi spoštovanje političnih zavez, ki so jih države članice sprejele na mednarodni ravni, in skladnost politike Skupnosti glede pomorske varnosti.

    Člen 1 spreminja člen 4.3. Ta sprememba razširja obseg uporabe zahtev glede prevoza težkih frakcij nafte iz navedene uredbe na plovila, ki plovejo pod zastavo države članice Evropske unije. Gre za prepoved prevoza težkih frakcij nafte za vse tankerje z enojnim trupom, ki plovejo pod zastavo države članice, ne glede na pristojnost nad pristanišči, predobalnimi terminali ali morskimi conami, kjer delujejo.

    2006/aaaa (COD)

    Predlog

    UREDBA EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

    z dne […]

    o spremembi Uredbe (ES) št. 417/2002 o pospešenem uvajanju zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev za tankerje z enojnim trupom in o razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 2978/94

    (Besedilo velja za EGP)

    EVROPSKI PARLAMENT IN SVET EVROPSKE UNIJE STA –

    ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti in zlasti člena 80(2) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga Komisije[5],

    ob upoštevanju mnenja Ekonomsko-socialnega odbora[6],

    ob upoštevanju mnenja Odbora regij[7],

    v skladu s postopkom, določenim v členu 251 Pogodbe[8],

    ob upoštevanju naslednjega:

    1. Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 417/2002[9] predvideva pospešeno uvajanje zahtev o dvojnem trupu ali enakovrednih konstrukcijskih zahtev, ki jih uvaja Mednarodna konvencija o preprečevanju onesnaženja morja z ladij iz leta 1973, kakor je bila spremenjena s protokolom k njej iz leta 1978 (v nadaljevanju MARPOL 73/78), za tankerje z enojnim trupom, da bi zmanjšali tveganje nepredvidenega onesnaženja evropskih voda z nafto.

    2. Navedena uredba je uvedla določbe, ki prepovedujejo prevoz težkih frakcij nafte v tankerjih z enojnim trupom iz pristanišč Evropske unije in v nje.

    3. Zaradi delovanja držav članic in Komisije v Mednarodni pomorski organizaciji (IMO) je bila ta prepoved s spremembo Priloge I k MARPOL 73/78 uvedena po vsem svetu.

    4. Odstavki 5, 6 in 7 pravila 13H iz navedene priloge o prepovedi prevoza težkih frakcij nafte v tankerjih z enojnim trupom vsebujejo izjeme od pravila. Vendar je deklaracija, ki jo je pripravilo italijansko predsedstvo Evropski uniji, zabeležena v uradnem poročilu Odbora za varstvo morskega okolja IMO (MEPC 50), izraža politično obvezo, da se teh izjem ne bi uporabljalo.

    5. V skladu z Uredbo (ES) št. 417/2002 bi plovilo, ki plove pod zastavo države članice, lahko uporabilo odstopanja od pravila 13H, če bi delovalo zunaj pristanišč ali predobalnih terminalov pod pristojnostjo Skupnosti in bi še vedno ravnalo v skladu z navedeno uredbo.

    6. Uredbo (ES) št. 417/2002 je zato treba ustrezno spremeniti.

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    Členu 4 Uredbe (ES) št. 417/2002 se vstavi odstavek 3a:

    „3a. Nobenemu tankerju, ki prevaža težke frakcije nafte, ni dovoljeno pluti pod zastavo države članice, razen če ima tanker dvojni trup.“

    Člen 2

    Ta uredba začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije .

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v vseh državah članicah.

    V Bruslju, […]

    Za Evropski parlament Za Svet

    Predsednik Predsednik

    […] […]

    [1] Pravilo 20 po novem številčenju Priloge I k spremenjeni Konvenciji MARPOL 73/78.

    [2] Pravilo 21 po novem številčenju Priloge I k spremenjeni Konvenciji MARPOL 73/78.

    [3] Poročilo Odbora za varovanje morskega okolja o delu na svoji 50. seji, dok. MEPC 50/3, Priloga 6, str. 1.

    [4] To zajema težke frakcije nafte, katran, bitumen in surovo nafto.

    [5] UL C […], […], str. […].

    [6] UL C […], […], str. […].

    [7] UL C […], […], str. […].

    [8] UL C […], […], str. […].

    [9] UL L 64, 7.3.2002, str. 1. Uredba, kakor je bila nazadnje spremenjena z Uredbo Komisije (ES) št. 2172/2004 (UL L 371, 18.12.2004, str. 26).

    Top