EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024D1336

Sklep Sveta (SZVP) 2024/1336 z dne 14. maja 2024 o spremembi Sklepa (SZVP) 2023/1532 o omejevalnih ukrepih zaradi vojaške podpore Irana vojni agresiji Rusije proti Ukrajini

ST/9148/2024/INIT

UL L, 2024/1336, 15.5.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj

European flag

Uradni list
Evropske unije

SL

Serija L


2024/1336

15.5.2024

SKLEP SVETA (SZVP) 2024/1336

z dne 14. maja 2024

o spremembi Sklepa (SZVP) 2023/1532 o omejevalnih ukrepih zaradi vojaške podpore Irana vojni agresiji Rusije proti Ukrajini

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 29 Pogodbe,

ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Svet je 20. julija 2023 sprejel Sklep (SZVP) 2023/1532 (1).

(2)

Evropski svet je v sklepih z dne 21. in 22. marca 2024 izjavil, da mora biti dostop Rusije do občutljivega blaga in tehnologij, ki se lahko uporabijo na bojišču, čim bolj omejen, tudi s sprejemanjem ciljnih ukrepov zoper subjekte v tretjih državah, ki omogočajo to izogibanje. Visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: visoki predstavnik) in Komisijo je pozval, naj pripravita nadaljnje sankcije proti Belorusiji, Severni Koreji in Iranu. Izjavil je tudi, da bo Evropska unija še naprej intenzivno sodelovala z regionalnimi in mednarodnimi partnerji, da bi preprečila nadaljnje zaostrovanje razmer v regiji, zlasti v Libanonu in Rdečem morju. Vse akterje, predvsem Iran, je pozval, naj se vzdržijo dejanj, ki bi zaostrila razmere.

(3)

Unija je 14. aprila 2024 v izjavi visokega predstavnika v imenu Unije najostreje obsodila napad z droni in raketami, ki ga je Iran 13. aprila 2024 izvedel na Izrael kot najhujše zaostrovanje doslej in grožnjo regionalni varnosti.

(4)

V svojih sklepih z dne 17. aprila 2024 je Evropski svet ostro in kategorično obsodil iranski napad na Izrael ter ponovno izrazil popolno solidarnost s prebivalci Izraela in zavezanost varnosti te države in regionalni stabilnosti. Iran in njegove posrednike je pozval, naj ustavijo vse napade, poleg tega pa je odločno pozval vse strani, naj ravnajo kar najbolj zadržano in se vzdržijo vseh dejanj, ki bi lahko povečala napetosti v regiji. Evropski svet je v svojih sklepih navedel tudi, da bo Unija sprejela nadaljnje omejevalne ukrepe proti Iranu, zlasti v zvezi z brezpilotnimi zrakoplovi in raketami. Nazadnje je ponovno poudaril, da Unija ostaja v celoti zavezana, da bo prispevala k umiritvi razmer in varnosti v regiji.

(5)

Rusija uporablja v Iranu proizvedene brezpilotne zrakoplove v podporo svoji vojni agresiji proti Ukrajini, s katero krši suverenost, neodvisnost in ozemeljsko celovitost te države, tudi proti civilistom in civilni infrastrukturi. Program za razvoj in proizvodnjo brezpilotnih zrakoplovov, ki ga podpira iranska država, tako prispeva h kršitvam Ustanovne listine ZN in temeljnih načel mednarodnega prava.

(6)

Unija je zelo zaskrbljena zaradi poročil, da bi lahko Iran rakete prenesel v Rusijo, ki bi jih uporabila v svoji vojni agresiji proti Ukrajini.

(7)

Osrednje vprašanje, ki zbuja skrb, je širitev v Iranu proizvedenih brezpilotnih zrakoplovov in raket ter z njimi povezanih tehnologij na Bližnji vzhod in širše. Iran je brezpilotne zrakoplove in rakete, proizvedene v Iranu, predal oboroženim skupinam in subjektom, vključno s Hamasom, Hezbolahom, hutijevci, milicami v Siriji in Iraku ter konfliktnimi stranmi v Sudanu.

(8)

Iranski raketni program, ki temelji na državnih in zasebnih družbah, ter izkorišča domače raziskovalne zmogljivosti, vodita iransko ministrstvo za obrambo in logistiko oboroženih sil ter Islamska revolucionarna garda, proti katerima je Unija uvedla sankcije. Iranski raketni program vključuje javna naročila, razvoj, proizvodnjo in prenos brezpilotnih zrakoplovov, zlasti v Rusijo.

(9)

Iran ima dolgoletne odnose z oboroženimi skupinami in subjekti na območju Bližnjega vzhoda in Rdečega morja, vključno s terorističnimi organizacijami, kot sta vojaško krilo Hezbolaha in Hamas, ter jim zagotavlja v Iranu proizvedene rakete in sredstva za njihovo proizvodnjo.

(10)

Iran hutijevcem še naprej dobavlja orožje in sorodni material, kar je v nasprotju z Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2216 (2015).

(11)

Napadi hutijevcev na osrednje pomorske plovne poti na območju Bližnjega vzhoda in Rdečega morja bistveno ogrožajo interese Unije in njenih držav članic. S Sklepom Sveta (SZVP) 2024/632 (2) se je začela operacija Evropske unije za pomorsko varnost za zaščito svobode plovbe v zvezi s krizo v Rdečem morju (EUNAVFOR ASPIDES). V interesu Unije in njenih držav članic je, da sprejmejo ukrepe v okviru skupne zunanje in varnostne politike, da bi hutijevcem preprečili nadaljnji dostop do orožja, proizvedenega v Iranu, kot so rakete in brezpilotni zrakoplovi.

(12)

Glede na resnost razmer in v odziv na vojaško podporo Irana vojni agresiji Rusije proti Ukrajini ter dobavo brezpilotnih zrakoplovov in raket s strani Irana oboroženim skupinam in subjektom na Bližnjem vzhodu in na območju Rdečega morja, kar ogroža mir in varnost ter suverenost držav, je ustrezno uvesti dodatne omejevalne ukrepe v zvezi z Iranom. Ti ukrepi bi se morali spremljati in bi jih bilo mogoče glede na razvoj dogodkov na terenu začasno ustaviti ali preklicati ali dopolniti z drugimi omejevalnimi ukrepi.

(13)

Zlasti bi bilo treba spremeniti naslov Sklepa (SZVP) 2023/1532 ter uvesti ukrepe za omejitev potovanj in zamrznitev sredstev za osebe, ki so odgovorne za iranski program brezpilotnih zrakoplovov, ga podpirajo ali v njem sodelujejo, ali dobavljajo, prodajajo ali kako drugače sodelujejo pri prenosu iranskih raket ali brezpilotnih zrakoplovov ali povezanih tehnologij Rusiji, s katerimi se podpira njena vojna agresija proti Ukrajini, ali oboroženim skupinam in subjektom, ki ogrožajo mir in varnost na Bližnjem vzhodu in na območju Rdečega morja, ali tistim, ki kršijo Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2216 (2015).

(14)

Ustrezno je tudi prepovedati izvoz nadaljnjih komponent, ki bi se lahko uporabile pri razvoju in proizvodnji brezpilotnih zrakoplovov, iz Unije v Iran.

(15)

Za izvajanje nekaterih ukrepov je potrebno nadaljnje ukrepanje Unije.

(16)

Sklep (SZVP) 2023/1532 bi bilo zato treba ustrezno spremeniti –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Sklep (SZVP) 2023/1532 se spremeni:

(1)

naslov se nadomesti z naslednjim:

„Sklep Sveta (SZVP) 2023/1532 z dne 20. julija 2023 o omejevalnih ukrepih zaradi vojaške podpore Irana vojni agresiji Rusije proti Ukrajini ter oboroženim skupinam in subjektom na Bližnjem vzhodu in na območju Rdečega morja“

;

(2)

člen 2(1) se nadomesti z naslednjim:

„1.   Države članice sprejmejo potrebne ukrepe, da preprečijo vstop na svoja ozemlja ali tranzit preko njih fizičnim osebam, ki:

(a)

so odgovorne za iranski program brezpilotnih zrakoplovov ali raket, ga podpirajo ali v njem sodelujejo;

(b)

dobavljajo oziroma prodajajo iranske brezpilotne zrakoplove ali rakete ali povezane tehnologije ali kako drugače sodelujejo pri njihovem prenosu:

(i)

Rusiji v podporo njeni vojni agresiji proti Ukrajini;

(ii)

oboroženim skupinam in subjektom, ki ogrožajo mir in varnost na Bližnjem vzhodu in na območju Rdečega morja;

(iii)

fizičnim ali pravnim osebam, subjektom ali organom, ki kršijo Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2216 (2015), ali

(c)

so povezane s fizičnimi osebami iz točke (a) ali točke (b) ali pravnimi osebami, subjekti ali organi s seznama na podlagi člena 3(1),

ter so na seznamu v Prilogi.

“;

(3)

člen 3(1) se nadomesti z naslednjim:

„1.   Zamrznejo se vsa sredstva in gospodarski viri, ki pripadajo ali so v lasti ali posesti ali pod nadzorom fizičnih ali pravnih oseb, subjektov ali organov, ki:

(a)

so odgovorni za iranski program brezpilotnih zrakoplovov in raket, ga podpirajo ali v njem sodelujejo;

(b)

dobavljajo oziroma prodajajo iranske brezpilotne zrakoplove ali rakete ali s tem povezane tehnologije ali kako drugače sodelujejo pri njihovem prenosu:

(i)

Rusiji v podporo njeni vojni agresiji proti Ukrajini;

(ii)

oboroženim skupinam in subjektom, ki ogrožajo mir in varnost na Bližnjem vzhodu in na območju Rdečega morja;

(iii)

fizičnim ali pravnim osebam, subjektom ali organom, ki kršijo Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2216 (2015), ali

(c)

so povezani s fizičnimi ali pravnimi osebami, subjekti ali organi iz točk (a) ali (b),

ter so na seznamu v Prilogi.“

Člen 2

Ta sklep začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 14. maja 2024

Za Svet

predsednik

V. VAN PETEGHEM


(1)  Sklep Sveta (SZVP) 2023/1532 z dne 20. julija 2023 o omejevalnih ukrepih zaradi vojaške podpore Irana vojni agresiji Rusije proti Ukrajini (UL L 186, 25.7.2023, str. 20).

(2)  Sklep Sveta (SZVP) 2024/632 z dne 19. februarja 2024 o začetku izvajanja operacije Evropske unije za pomorsko varnost za zaščito svobode plovbe v zvezi s krizo v Rdečem morju (EUNAVFOR ASPIDES) (UL L, 2024/632, 20.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/632/oj).


ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2024/1336/oj

ISSN 1977-0804 (electronic edition)


Top