Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023Y0503(01)

    STATUT ACTRIS ERIC 2023/C 156/02

    C/2023/2646

    UL C 156, 3.5.2023, p. 2–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.5.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 156/2


    STATUT ACTRIS ERIC

    (2023/C 156/02)

    PREAMBULA

    KER je za znanost o podnebnih spremembah in kakovosti zraka potrebno razumevanje prostorske in časovne spremenljivosti kratkoživih sestavin ozračja;

    KER je za poglobljeno razumevanje glavnih povzročiteljev podnebnih sprememb in onesnaževanja zraka potrebno opazovanje štiridimenzionalne porazdelitve kratkoživih sestavin ozračja;

    KER je za poglobljeno razumevanje spremenljivosti ozračja in kratkoživih sestavin ozračja potrebno poznavanje zapletenih postopkov, ki spodbujajo njihovo medsebojno delovanje;

    KER je za znanost o podnebnih spremembah in kakovosti zraka potreben varen dostop do podatkov, pridobljenih z dolgoročnim opazovanjem, z ustrezno natančnostjo in geografsko pokritostjo;

    KER je za izboljšanje znanja in tehnologij na področju znanosti o podnebnih spremembah in kakovosti zraka potreben dostop do visoko instrumentiranih raziskovalnih platform v naravnih in nadzorovanih atmosferah;

    KER ACTRIS zagotavlja edinstveno strokovno znanje na področju meroslovja aerosolov, oblakov in reaktivnih plinov v sledeh, pri zagotavljanju podatkov o kratkoživih sestavinah ozračja in pri postopkih za dostop do teh informacij;

    KER so podatkovni izdelki ACTRIS potrebni za celovitost sistema opazovanja Zemlje za kakovost podnebja in zraka ter zmanjšujejo negotovosti v modelih podnebja in zemeljskega sistema v smeri razvoja trajnostnih rešitev za odzivanje na okoljske izzive;

    KER namerava ACTRIS zvišati raven tehnologije, ki se uporablja na področju razpršene raziskovalne infrastrukture, in kakovost storitev, ki se zagotavljajo zelo široki skupnosti uporabnikov, vključno s partnerji iz zasebnega sektorja;

    KER ACTRIS spodbuja tudi usposabljanje izvajalcev in uporabnikov ter krepi povezavo med raziskavami, izobraževanjem in inovacijami na področju znanosti o ozračju in podnebju;

    ZATO

    so se članice in opazovalke iz Priloge I

    DOGOVORILE O NASLEDNJEM:

    POGLAVJE 1

    BISTVENI ELEMENTI

    Člen 1

    Ime

    Raziskovalna infrastruktura aerosolov, oblakov in plinov v sledeh (ACTRIS) se ustanovi kot Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (ERIC) v skladu z Uredbo (ES) št. 723/2009 in se imenuje „ACTRIS ERIC“.

    Člen 2

    Naloge in dejavnosti

    1.   Cilj ACTRIS je oblikovati visokokakovostne integrirane nabore podatkov na področju atmosferskih znanosti in zagotavljati storitve, prilagojene znanstveni in tehnološki uporabi, vključno z dostopom do raziskovalnih platform.

    2.   Glavna naloga ACTRIS ERIC je vzpostaviti in upravljati razpršeno raziskovalno infrastrukturo ter usklajevati strateški in finančni razvoj ter dolgoročno delovanje ACTRIS.

    3.   ACTRIS ERIC pri opravljanju svoje glavne naloge in v skladu s pravili iz tega statuta izvaja naslednje dejavnosti:

    (a)

    usklajuje in spremlja ustrezno zagotavljanje podatkov iz nacionalne infrastrukture;

    (b)

    usklajuje in spremlja dejavnosti v osrednji infrastrukturi in njene strategije razvoja storitev;

    (c)

    zagotavlja odprt in pravočasen dostop do podatkov in podatkovnih izdelkov ACTRIS prek podatkovnega centra;

    (d)

    upravlja fizični in oddaljeni dostop do tematskih centrov, podatkovnega centra in nacionalne infrastrukture.

    4.   ACTRIS ERIC lahko izvaja tudi naslednje dejavnosti:

    (a)

    promovira ACTRIS v znanstvenih skupnostih, zasebnem sektorju in širši javnosti;

    (b)

    skrbi za družbeni in tehnološki razvoj, povezan z nalogo in dejavnostmi iz člena 2(2) in (3) Statuta;

    (c)

    razvija skupne dejavnosti s skupinami uporabnikov, vključno z industrijo;

    (d)

    spodbuja prenos znanja na industrijo, družbo in oblikovalce politik;

    (e)

    usklajuje izvajanje ACTRIS z nacionalnimi prednostnimi nalogami in strategijami;

    (f)

    promovira vire ACTRIS za namene izobraževanja in usposabljanja;

    (g)

    sodeluje z drugo raziskovalno infrastrukturo s sorodnih in dopolnjujočih se področij;

    (h)

    spodbuja usposabljanje, ozaveščanje in mednarodno sodelovanje;

    (i)

    kot financirani partner ali partner za financiranje sodeluje v znanstvenoraziskovalnih dejavnostih, ki so pomembne za opravljanje njegove naloge; ter

    (j)

    izvaja kakršne koli druge povezane ukrepe, potrebne za uresničevanje njegove naloge.

    5.   ACTRIS ERIC svojo glavno nalogo opravlja na neprofitni osnovi. Brez poseganja v veljavna pravila o državni pomoči lahko ACTRIS ERIC izvaja nekatere omejene gospodarske dejavnosti, če so tesno povezane z njegovo glavno nalogo in ne ogrožajo njenega izvajanja. ACTRIS ERIC ločeno beleži odhodke in prihodke svojih gospodarskih dejavnosti ter zanje zaračunava tržne cene ali, če teh ni mogoče določiti, polno ceno z razumno maržo. Vsakršen prihodek, ustvarjen s temi omejenimi gospodarskimi dejavnostmi, se uporabi za izboljšanje in krepitev naloge ACTRIS ERIC.

    Člen 3

    Lokacija in uradni sedež

    1.   ACTRIS ERIC je razpršena raziskovalna infrastruktura z uradnim sedežem v Helsinkih na Finskem ter enotama glavnega sedeža na Finskem in v Italiji.

    2.   Razpršena raziskovalna infrastruktura vključuje podatkovni center, tematske centre in nacionalno infrastrukturo v različnih državah. Podatkovni center, tematski centri in nacionalna infrastruktura so povezani z ACTRIS ERIC na podlagi sporazumov, sklenjenih z organizacijami, ki gostijo navedeno infrastrukturo.

    Člen 4

    Trajanje in likvidacija

    1.   ACTRIS ERIC se ustanovi za nedoločen čas brez poseganja v določbe o likvidaciji ERIC.

    2.   Sklep o likvidaciji ACTRIS ERIC sprejme generalna skupščina v skladu s členom 18(8) Statuta.

    3.   Sredstva, ki ostanejo po plačilu dolgov ACTRIS ERIC, se porazdelijo med članice, stalne opazovalke in opazovalke sorazmerno z njihovim letnim prispevkom za ACTRIS ERIC, razen če se generalna skupščina ne dogovori drugače.

    4.   Takoj ko se sprejme odločitev o likvidaciji, v vsakem primeru pa v desetih dneh po njenem sprejetju, ACTRIS ERIC o tem uradno obvesti Evropsko komisijo. ACTRIS ERIC takoj po koncu likvidacijskega postopka, vsekakor pa najpozneje v desetih dneh po koncu navedenega postopka, o tem uradno obvesti Evropsko komisijo.

    5.   ACTRIS ERIC preneha obstajati z dnem, ko Evropska komisija objavi ustrezno obvestilo v Uradnem listu Evropske unije.

    Člen 5

    Odgovornost in zavarovanje

    1.   ACTRIS ERIC je odgovoren za svoje dolgove.

    2.   Finančna odgovornost članic, stalnih opazovalk in opazovalk za dolgove ACTRIS ERIC je omejena na njihove letne prispevke za ACTRIS ERIC.

    3.   ACTRIS ERIC zagotovi ustrezno zavarovanje za tveganja, ki so značilna za izgradnjo in delovanje ACTRIS ERIC.

    Člen 6

    Politika dostopa za uporabnike

    1.   ACTRIS ERIC zagotavlja učinkovit dostop do podatkov, orodij in storitev. Nediskriminatorno prednostno razvrščanje se uporablja na podlagi znanstvene vrednosti, tehnične izvedljivosti in/ali drugih ustreznih merilih, ki zadevajo cilje ACTRIS.

    2.   Dostop temelji na načelih odprtega dostopa v skladu z merili, postopki in načini, določenimi v podatkovni politiki ACTRIS ERIC ter dokumentih o politiki dostopa in storitev, ki jih je odobrila generalna skupščina. Postopki in merila ocenjevanja so javno dostopni na spletišču ACTRIS ERIC. ACTRIS ERIC uporabnikom zagotavlja smernice, tudi prek svojega spletišča, za lažji dostop do podatkov, orodij in storitev.

    Člen 7

    Politika ocenjevanja

    Dejavnosti ACTRIS ERIC vsako leto oceni svetovalni odbor za znanost in inovacije. Poleg tega storitve, delovanje in upravljanje ACTRIS najmanj vsakih pet let ocenijo neodvisni zunanji ocenjevalci, ki ne morejo biti člani svetovalnega odbora za znanost in inovacije, imenuje pa jih generalna skupščina, ki ji tudi poročajo.

    Člen 8

    Politika razširjanja

    1.   ACTRIS ERIC spodbuja odprto znanost in inovacije ter spodbuja uporabnike k javni objavi svojih rezultatov. Kadar se v publikacijah ali katerih koli drugih dokumentih uporabijo podatki, storitve ali infrastruktura ACTRIS, je treba to jasno navesti. Več podrobnosti se navede v notranjih pravilih ACTRIS ERIC.

    2.   ACTRIS ERIC za doseganje ciljne javnosti uporablja različne kanale, vključno s spletiščem, družbenimi mediji, glasili, delavnicami, sodelovanjem na konferencah ter članki v revijah in dnevnih časopisih.

    Člen 9

    Politika na področju pravic intelektualne lastnine

    1.   Ob upoštevanju pogojev iz katere koli pogodbe med ACTRIS ERIC in uporabniki so pravice intelektualne lastnine, ki jo ustvarijo uporabniki, v lasti teh uporabnikov.

    2.   Podatki ACTRIS ter pravice intelektualne lastnine in drugo znanje, ki se ustvarjajo in razvijajo v okviru ACTRIS, pripadajo subjektu ali osebi, ki jih je ustvarila. Ponudniki podatkov odobrijo ACTRIS ERIC uporabo podatkov ACTRIS v skladu s pogoji iz podatkovne politike ACTRIS ter dokumentov o politiki dostopa in storitev.

    3.   Podatki ACTRIS so na voljo v skladu z načeli odprte znanosti in odprtega dostopa, ki so podrobneje določena v notranjih pravilih.

    Člen 10

    Politika zaposlovanja

    1.   Politiko zaposlovanja ACTRIS ERIC ureja zakonodaja države, v kateri je osebje zaposleno.

    2.   Postopki izbire, iskanja in zaposlovanja osebja v ACTRIS ERIC so pregledni, nediskriminatorni in zagotavljajo enake možnosti. Podrobna pravila zaposlovanja osebja se določijo v notranjih pravilih.

    Člen 11

    Politika javnega naročanja

    ACTRIS ERIC obravnava kandidate in ponudnike za javna naročila enako in nediskriminatorno ne glede na to, ali imajo sedež v Uniji ali ne. Pri politiki javnega naročanja ACTRIS ERIC se upoštevajo načela preglednosti, nediskriminacije in konkurence. Podrobna pravila o postopkih in merilih javnega naročanja se določijo v notranjih pravilih.

    POGLAVJE 2

    ČLANSTVO IN STATUS OPAZOVALKE

    Člen 12

    Članice, stalne opazovalke, opazovalke in subjekti, ki jih zastopajo

    1.   Naslednji subjekti lahko postanejo članice ACTRIS ERIC z glasovalnimi pravicami ali stalne opazovalke ali opazovalke ACTRIS ERIC brez glasovalnih pravic:

    (a)

    države članice Evropske unije;

    (b)

    pridružene države, kot so opredeljene v členu 2, točka (c), Uredbe (ES) št. 723/2009;

    (c)

    tretje države, kot so opredeljene v členu 2, točka (b), Uredbe (ES) št. 723/2009, razen pridruženih držav;

    (d)

    medvladne organizacije.

    2.   Pogoji za članstvo, status stalne opazovalke ali status opazovalke so določeni v členu 13. Članice ACTRIS ERIC morajo biti vsaj ena država članica Evropske unije in vsaj dve drugi državi, ki sta bodisi državi članici bodisi pridruženi državi.

    3.   V vsakem primeru imajo države članice in pridružene države skupaj večino glasovalnih pravic v generalni skupščini. Generalna skupščina zagotovi, da ACTRIS ERIC vedno izpolnjuje to zahtevo.

    4.   Vsako članico, stalno opazovalko ali opazovalko iz odstavka 12(1), točke (a) do (c), lahko v generalni skupščini zastopa en ali več javnih subjektov, vključno z regijami ali zasebnimi subjekti, ki opravljajo javne storitve, pri čemer jih članica, stalna opazovalka ali opazovalka izbere sama ter imenuje v skladu z lastnimi pravili in postopki. Take članice, stalne opazovalke ali opazovalke obvestijo predsednika generalne skupščine o vseh spremembah glede subjekta, ki jih zastopa, prenehanju njegovega mandata ali o kakršnih koli spremembah posebnih pravic in obveznosti, prenesenih na subjekt, ki jih zastopa.

    5.   Članice, stalne opazovalke in opazovalke ACTRIS ERIC ter subjekti, ki jih zastopajo, so navedeni v Prilogi I. Prilogo I posodablja predsednik generalne skupščine ali oseba, ki jo ta pooblasti.

    6.   Kadar ACTRIS ERIC meni, da je to koristno, lahko sklene sporazum s tretjimi osebami, na primer z državami, ki ne morejo biti članice, stalne opazovalke ali opazovalke ERIC.

    Člen 13

    Pogoji za članstvo, status stalne opazovalke ali status opazovalke

    1.   Subjekti, ki so podpisali uradno zahtevo za ustanovitev ACTRIS ERIC, postanejo članice, stalne opazovalke ali opazovalke na podlagi sklepa Komisije o ustanovitvi ACTRIS ERIC v skladu z Uredbo (ES) št. 723/2009.

    2.   Subjekti iz člena 12(1), ki želijo postati članice ACTRIS ERIC, v skladu s členom 13(1) predložijo pisno vlogo predsedniku generalne skupščine. V vlogi se navede, kako bo subjekt prispeval k nalogam ACTRIS ERIC in dejavnostim iz člena 2 ter kako bo izpolnjeval obveznosti iz člena 15.

    3.   Subjekti iz člena 12(1), ki so pripravljeni prispevati k ACTRIS ERIC, vendar se mu ne morejo pridružiti kot članice, lahko v skladu s členom 13(1) zaprosijo za status stalne opazovalke ali opazovalke. Vložniki predložijo pisno vlogo predsedniku generalne skupščine. Vložnik v vlogi navede, kako bo prispeval k nalogam ACTRIS ERIC in dejavnostim iz člena 2 ter kako bo izpolnjeval obveznosti iz člena 16.

    Člen 14

    Izstop članice, stalne opazovalke ali opazovalke ter prenehanje članstva ali statusa opazovalke

    1.   Članica ali stalna opazovalka ne izstopi v prvih petih letih od vzpostavitve ACTRIS ERIC.

    2.   Po prvih petih letih od vzpostavitve ACTRIS ERIC lahko članica ali stalna opazovalka izstopi ob koncu proračunskega leta, če o svojem izstopu šest mesecev prej z uradno zahtevo obvesti predsednika generalne skupščine.

    3.   Opazovalka lahko izstopi ob koncu proračunskega leta, če o svojem odstopu šest mesecev prej z uradno zahtevo obvesti predsednika generalne skupščine.

    4.   Izstop članic, stalnih opazovalk in opazovalk začne veljati šele, ko te izpolnijo vse finančne in druge obveznosti.

    5.   Generalna skupščina lahko prekine članstvo ali status opazovalke, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

    (a)

    članica, stalna opazovalka ali opazovalka resno krši eno ali več svojih obveznosti iz tega statuta;

    (b)

    članica, stalna opazovalka ali opazovalka take kršitve ni odpravila v šestih mesecih od prejema pisnega obvestila predsednika generalne skupščine o kršitvi.

    6.   Članica, stalna opazovalka ali opazovalka iz člena 14(5) zgoraj ima pravico, da generalni skupščini pojasni svoje stališče, preden ta sprejme kakršno koli odločitev o zadevi.

    7.   Članica, stalna opazovalka ali opazovalka, ki izstopi ali se ji prekine članstvo ali status opazovalke, nima pravice do povračila ali nadomestila vplačanih prispevkov.

    8.   Brez poseganja v člen 14(1) do (3) lahko članice, stalne opazovalke in opazovalke, ki so tretje države, razen pridruženih držav ali medvladnih organizacij, po spremembah Uredbe Sveta (ES) št. 723/2009, ki bi bistveno vplivale na njihove pravice in obveznosti v zvezi z ACTRIS ERIC, izstopijo iz ACTRIS ERIC. Take spremembe se štejejo za bistvene, kadar vključujejo višje pristojbine (vključno z letnimi prispevki), spremembo glasovalnih deležev, uvedbo zahtev v nasprotju z veljavno zakonodajo v skladu s členom 31 tega statuta, odvzem pravice do zastopanja v generalni skupščini ali drugih organih, ki jih ustanovi ACTRIS ERIC, ali spremembo njihovih pravic v zvezi z zastopanjem ali uporabo storitev in infrastrukture ACTRIS.

    Obveznosti in učinki izstopa iz ACTRIS ERIC se najprej določijo v skladu s členom 14(4) s soglasjem generalne skupščine.

    Ne glede na člen 14(1) do (3) prizadeta članica ali stalna opazovalka (v šestih mesecih po zadevni spremembi uredb o ERIC) generalno skupščino vsaj tri mesece vnaprej obvesti o svojem izstopu, izstop pa začne veljati po petih letih od začetka veljavnosti tega statuta.

    Ne glede na člen 14(1) do (3) prizadeta opazovalka (v šestih mesecih po zadevni spremembi uredb o ERIC) generalno skupščino vsaj tri mesece vnaprej obvesti o svojem izstopu.

    POGLAVJE 3

    PRAVICE IN OBVEZNOSTI ČLANIC IN OPAZOVALK

    Člen 15

    Članice

    1.   Brez poseganja v druge pravice, določene v tem statutu, notranjih pravilih ali pravu, ki se uporablja, ima vsaka članica pravico:

    (a)

    sodelovati in glasovati v generalni skupščini;

    (b)

    sodelovati pri dogodkih in dejavnostih ACTRIS ERIC;

    (c)

    dostopati do podpore ACTRIS ERIC in tematskih centrov razpršene raziskovalne infrastrukture za svoje nacionalne infrastrukture;

    (d)

    imenovati subjekte, ki jo zastopajo, v skladu s členom 12;

    (e)

    prek svojih delegatov v generalni skupščini voliti in biti izvoljena v organe upravljanja ACTRIS ERIC;

    (f)

    gostiti enoto centralne infrastrukture in voditi centralno infrastrukturo;

    (g)

    kupovati blago in storitve, ki se zagotovijo v naravi za uradno in izključno uporabo ACTRIS ERIC in so namenjeni izključno negospodarskim dejavnostim ACTRIS ERIC (in se kot taki knjižijo v računovodske izkaze ACTRIS ERIC).

    2.   Vsaka članica:

    (a)

    zagotavlja letne prispevke v skladu s členom 26;

    (b)

    svoje predstavnike polno pooblasti za glasovanje o vseh vprašanjih, obravnavanih med zasedanjem generalne skupščine;

    (c)

    se zavezuje, da bo uresničevala naloge in dejavnosti ACTRIS ERIC, kot so opredeljene v členu 2;

    (d)

    spodbuja sprejetje standardov ACTRIS v svojih nacionalnih znanstvenih skupnostih ACTRIS;

    (e)

    upravlja nacionalno infrastrukturo, ki je dovolj kakovostna, da lahko zagotavlja storitve za ACTRIS.

    Člen 16

    Stalne opazovalke in opazovalke

    1.   Pravice opazovalk vključujejo pravico do:

    (a)

    udeležbe na sejah generalne skupščine brez glasovalne pravice;

    (b)

    sodelovanja pri dogodkih in dejavnostih ACTRIS ERIC;

    (c)

    dostopa do podpore ACTRIS ERIC in tematskih centrov razpršene raziskovalne infrastrukture za svojo nacionalno infrastrukturo;

    (d)

    imenovanja subjektov, ki jih zastopajo, v skladu s členom 12.

    2.   Vsaka opazovalka:

    (a)

    zagotavlja letne prispevke v skladu s členom 26;

    (b)

    se zavezuje, da bo uresničevala naloge in dejavnosti ACTRIS ERIC, kot so opredeljene v členu 2;

    (c)

    spodbuja sprejetje standardov ACTRIS v svojih nacionalnih znanstvenih skupnostih ACTRIS;

    (d)

    zagotavlja potrebno tehnično infrastrukturo za omogočanje dostopa.

    3.   Opazovalka se sprejme za največ tri leta z možnostjo dveh enoletnih podaljšanj na podlagi odobritve generalne skupščine.

    4.   Opazovalki, ki namerava trajno sodelovati v konzorciju, vendar ne more postati članica, se lahko podeli status stalne opazovalke na podlagi odobritve generalne skupščine. Stalne opazovalke imajo enake pravice in obveznosti kot članice, kot je navedeno v členu 15(1) in (2) ter členu 26, razen pravice do glasovanja v generalni skupščini.

    Člen 17

    Začasno prenehanje pravic članic, opazovalk in stalnih opazovalk

    1.   Če članica dolguje prispevke v skladu s členom 26, ki so enaki ali višji od zneska prispevkov, ki jih mora plačati za predhodno leto, njene glasovalne pravice v generalni skupščini samodejno začasno prenehajo, dokler prispevki niso plačani.

    2.   Če opazovalka ali stalna opazovalka dolguje prispevke v skladu s členom 26, ki so enaki ali višji od zneska prispevkov, ki jih mora plačati za predhodno leto, njena pravica do udeležbe na zasedanjih generalne skupščine samodejno začasno preneha, dokler prispevki niso plačani.

    POGLAVJE 4

    UPRAVLJANJE

    Člen 18

    Generalna skupščina

    1.   Generalna skupščina je organ upravljanja ACTRIS ERIC, sestavljajo pa jo delegati članic, stalnih opazovalk in opazovalk. Vsako članico, stalno opazovalko ali opazovalko zastopata največ dva delegata. Delegata imenuje članica, stalna opazovalka ali opazovalka. Generalna skupščina zaseda vsaj enkrat na leto ter je odgovorna za splošno usmerjanje in nadzor ACTRIS ERIC. Generalna skupščina izvoli predsednika in podpredsednika za obdobje dveh let z možnostjo dvakratnega podaljšanja. Vsaka članica, stalna opazovalka ali opazovalka predsednika generalne skupščine nemudoma pisno obvesti o vsakem imenovanju ali odpoklicu svojih delegatov. Delegata lahko spremljata največ dva strokovnjaka, katerih edini namen je svetovati delegatoma. Strokovnjaka na zasedanjih ne izražata mnenj, razen če ju k temu pozove predsednik. Generalna skupščina sprejme lastna notranja pravila.

    2.   Vsaka članica ima en glas, ki se mu doda še en glas za članico, ki prispeva v vsaj eno osrednjo infrastrukturo ACTRIS, in še dodaten glas za članico, ki prispeva v več kot tri osrednje infrastrukture ACTRIS. Stalne opazovalke in opazovalke se udeležujejo zasedanj generalne skupščine brez glasovalne pravice.

    3.   Generalno skupščino skliče in ji predseduje predsednik. Med njegovo odsotnostjo generalni skupščini predseduje podpredsednik.

    4.   Izredno zasedanje generalne skupščine se skliče, če to zahteva ena tretjina članic.

    5.   Članica lahko zastopa še največ eno članico. Članica, ki je zastopana, o tem pisno obvesti predsednika pred vsakim zasedanjem generalne skupščine.

    6.   Odločitve se lahko sprejmejo tudi po pisnem postopku. Pogoji pisnega postopka so določeni v notranjih pravilih, ki jih sprejme generalna skupščina.

    7.   Za veljavnost zasedanja se zahteva sklepčnost dveh tretjin članic in glasov. Če sklepčnost ni dosežena, se čim prej skliče drugo zasedanje z novim vabilom in enakim dnevnim redom. Na drugem zasedanju se šteje, da je sklepčnost dosežena, če je prisotnih 50 % članic in glasov.

    8.   Generalna skupščina zlasti:

     

    s soglasjem članic, navzočih na zasedanju, odloča o spremembi statuta ACTRIS ERIC.

     

    V skladu s členom 26(2) je za odločitve o naslednjih zadevah potrebna (a) dvotretjinska večina glasov članic, navzočih na zasedanju, in (b) 60-odstotna večina letnih članarin, plačanih za zadnje celotno proračunsko leto:

    (a)

    odobritev finančnega načrta ACTRIS ERIC;

    (b)

    odobritev notranjih finančnih pravil.

     

    V skladu s členom 26(2) je za odločitve o naslednjih zadevah potrebna dvotretjinska večina glasov članic, navzočih na zasedanju:

    (a)

    odobritev letnega delovnega načrta in proračuna;

    (b)

    odobritev notranjih pravil, razen notranjih finančnih pravil;

    (c)

    članarina članic in stalnih opazovalk;

    (d)

    prostovoljna likvidacija in razpustitev ACTRIS ERIC;

    (e)

    potrditev preteklih letnih računovodskih izkazov in poročil o dejavnostih;

    (f)

    imenovanje predsednika in podpredsednika;

    (g)

    imenovanje in razrešitev generalnega direktorja;

    (h)

    odobritev novih članic, stalnih opazovalk in opazovalk ter podaljšanje statusa opazovalke;

    (i)

    prenehanje članstva ali statusa opazovalk s strani generalne skupščine brez glasovanja zadevne članice;

    (j)

    ustanovitev in ukinitev dodatnih svetovalnih organov, ki jih ta statut ne ureja, ter odborov in delovnih skupin;

     

    odloča z navadno večino:

     

    o kateri koli drugi zadevi.

    Člen 19

    Generalni direktor

    1.   Generalnega direktorja imenuje generalna skupščina po postopku, ki ga sprejme generalna skupščina. Generalnega direktorja zaposli ACTRIS ERIC. Generalni direktor je pravni zastopnik ACTRIS ERIC. Generalni direktor je odgovoren za izvajanje sklepov generalne skupščine in zagotavlja, da znanstveni in strateški razvoj ACTRIS izpolnjuje pričakovanja glede socialno-ekonomskega vpliva, tehnološkega razvoja in inovacij. Generalni direktor dejavno prispeva h krepitvi skupnosti in spodbujanju zunanjih odnosov in strateških partnerstev ter nadzoruje in usklajuje dejavnosti ACTRIS. Generalni direktor zastopa ACTRIS ERIC v morebitnih sporih.

    2.   Mandat generalnega direktorja traja pet let. Generalna skupščina lahko mandat enkrat podaljša.

    3.   Generalni direktor deluje na uradnem sedežu ACTRIS ERIC ter je odgovoren za upravljanje osebja in dejavnosti ACTRIS ERIC v skladu s proračunom in notranjimi pravili ACTRIS ERIC.

    Člen 20

    Glavni sedež

    Glavni sedež je osrednje vozlišče ACTRIS, ki usklajuje dejavnosti ACTRIS in omogoča storitve ACTRIS. Glavni sedež podpira delo generalne skupščine ter svetovalnih organov in odborov ACTRIS ERIC.

    Člen 21

    Svetovalni odbor za znanost in inovacije

    1.   Generalna skupščina ustanovi neodvisni zunanji svetovalni odbor za znanost in inovacije. Člane svetovalnega odbora za znanost in inovacije imenuje generalna skupščina.

    2.   Svetovalni odbor za znanost in inovacije:

    (a)

    spremlja znanstveno in operativno kakovost dejavnosti ACTRIS ERIC in razpršene raziskovalne infrastrukture;

    (b)

    daje povratne informacije in priporočila za razvoj dejavnosti ACTRIS ERIC in razpršene raziskovalne infrastrukture;

    (c)

    se sestaja najmanj letno in daje priporočila generalni skupščini.

    Člen 22

    Svetovalni odbor za etična vprašanja

    1.   Generalna skupščina ustanovi neodvisni svetovalni odbor za etična vprašanja. Člane svetovalnega odbora za etična vprašanja imenuje generalna skupščina.

    2.   Svetovalni odbor za etična vprašanja:

    (a)

    daje povratne informacije in priporočila za razvoj etičnih vidikov dejavnosti ACTRIS ERIC in razpršene raziskovalne infrastrukture;

    (b)

    se po potrebi sestaja in daje priporočila generalni skupščini.

    Člen 23

    Finančni odbor

    1.   Generalna skupščina ustanovi finančni odbor in imenuje njegove člane.

    2.   Finančni odbor:

    (a)

    podpira generalno skupščino pri zadevah v zvezi z upravljanjem finančnega načrtovanja;

    (b)

    se po potrebi sestaja in daje priporočila generalni skupščini.

    3.   Finančni odbor sprejme svoj poslovnik, ki ga potrdi generalna skupščina.

    Člen 24

    Drugi organi, odbori in delovne skupine

    ACTRIS ERIC lahko po potrebi ustanovi še druge organe, odbore in delovne skupine ter opredeli njihove naloge in pooblastila.

    POGLAVJE 5

    FINANCIRANJE IN PRISPEVKI

    Člen 25

    Finančna sredstva

    Sredstva ACTRIS ERIC vključujejo:

    (a)

    prispevke članic, stalnih opazovalk in opazovalk v skladu s členom 26 in Prilogo II;

    (b)

    subvencije in donacije ter

    (c)

    druga sredstva v okviru omejitev in pod pogoji, ki jih odobri generalna skupščina.

    Člen 26

    Prispevki

    1.   Prispevki članic, stalnih opazovalk in opazovalk se izračunajo v skladu z osnovnimi pravili in načeli, določenimi v Prilogi II, ki so podrobneje opredeljeni v notranjih finančnih pravilih ACTRIS ERIC.

    2.   Morebitno spremembo prispevkov morajo odobriti članice ali stalne opazovalke, na katere sprememba vpliva, preden jo lahko odobri generalna skupščina.

    Člen 27

    Proračunska načela, računovodski izkazi in revizija

    1.   Proračunsko leto ACTRIS ERIC se vsako leto začne 1. januarja in konča 31. decembra.

    2.   Kar zadeva pripravo, evidentiranje, revizijo in objavo računovodskih izkazov, za ACTRIS ERIC veljajo zahteve iz zakonodaje države, v kateri je njegov uradni sedež. Podrobnejša pravila se določijo v notranjih finančnih pravilih ACTRIS ERIC.

    3.   Računovodskim izkazom ACTRIS ERIC se priloži poročilo o upravljanju proračuna in finančnem poslovodenju med proračunskim letom. Letno poročilo in letni proračun se predložita generalni skupščini.

    4.   Donacije, darila in vsi drugi prihodki, ki jih zagotovijo članice, stalne opazovalke, opazovalke ali tretje osebe, se lahko prejmejo po odobritvi generalne skupščine.

    Člen 28

    Oprostitve plačila davkov in trošarin

    1.   Oprostitve plačila DDV na podlagi člena 143(1), točka (g), in člena 151(1), točka (b), Direktive Sveta 2006/112/ES ter v skladu s členoma 50 in 51 Izvedbene uredbe Sveta (EU) št. 282/2011 veljajo za nakupe blaga in storitev, ki jih opravijo ACTRIS ERIC in njegove članice, kot so opredeljene v členu 9(1) Uredbe Sveta (ES) št. 723/2009 z dne 25. junija 2009 o pravnem okviru Skupnosti za Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (ERIC) ter v smislu poglavij 2 in 3 statuta, za uradno in izključno uporabo v okviru ACTRIS ERIC, če se taki nakupi opravijo izključno za negospodarske dejavnosti ACTRIS ERIC v skladu z njegovimi dejavnostmi. Oprostitve plačila DDV so omejene na nakupe, ki presegajo vrednost 300 EUR.

    2.   Oprostitve plačila trošarin na podlagi člena 11 Direktive Sveta (EU) 2020/262 so omejene na nakupe, ki jih ACTRIS ERIC opravi za uradno in izključno uporabo v okviru ACTRIS ERIC, če so taki nakupi namenjeni izključno negospodarskim dejavnostim ACTRIS ERIC v skladu z njegovimi dejavnostmi ter presegajo vrednost 300 EUR.

    3.   Oprostitve ne zajemajo nakupov, ki jih opravijo uslužbenci.

    POGLAVJE 6

    RAZNO

    Člen 29

    Poročanje Evropski komisiji

    1.   ACTRIS ERIC pripravi letno poročilo o dejavnostih, ki vsebuje zlasti znanstvene, operativne in finančne vidike njegovih dejavnosti. Poročilo potrdi generalna skupščina, nato pa se v šestih mesecih po zaključku zadevnega proračunskega leta predloži Evropski komisiji in ustreznim javnim organom. To poročilo je javno dostopno na spletišču ACTRIS ERIC.

    2.   ACTRIS ERIC Evropsko komisijo obvesti o vseh okoliščinah, ki bi lahko resno ogrozile izvajanje njegovih nalog ali ga ovirale pri izpolnjevanju zahtev iz Uredbe (ES) št. 723/2009.

    Člen 30

    Delovni jezik

    Delovni jezik ACTRIS ERIC je angleščina.

    Člen 31

    Pravo, ki se uporablja

    Notranje delovanje ACTRIS ERIC urejajo:

    (a)

    zakonodaja Unije, zlasti Uredba (ES) št. 723/2009 ter odločitve iz člena 6(1), točka (a), in člena 11(1) Uredbe;

    (b)

    zakonodaja države, v kateri ima ACTRIS ERIC uradni sedež, pri zadevah, ki jih ne ureja ali jih le delno ureja zakonodaja iz točke (a), ter

    (c)

    ta statut in njegova izvedbena pravila.

    Člen 32

    Spori

    1.   Članice, stalne opazovalke in opazovalke ACTRIS ERIC si prizadevajo za sporazumno rešitev sporov.

    2.   Za spore med članicami, opazovalkami in stalnimi opazovalkami v zvezi z ACTRIS ERIC ali med članicami, opazovalkami in stalnimi opazovalkami ter ACTRIS ERIC in za vse spore, v katerih je udeležena Evropska unija, je pristojno Sodišče Evropske unije.

    3.   Za spore med ACTRIS ERIC in tretjimi osebami se uporablja zakonodaja Unije o sodni pristojnosti. V primerih, ki niso zajeti v zakonodaji Unije, sodišče, pristojno za reševanje takih sporov, določa zakonodaja države, v kateri ima ACTRIS ERIC uradni sedež.

    Člen 33

    Posodobitve in razpoložljivost Statuta

    Statut se posodablja in je javno dostopen na spletišču in na uradnem sedežu ACTRIS ERIC.

    Člen 34

    Določbe o ustanovitvi

    1.   Prvo zasedanje generalne skupščine skliče država, v kateri ima ACTRIS ERIC uradni sedež, in sicer čim prej po začetku veljavnosti sklepa Evropske komisije o ustanovitvi ACTRIS ERIC.

    2.   Zadevna država pred prvim zasedanjem in najpozneje v 45 koledarskih dneh po začetku veljavnosti sklepa Evropske komisije o ustanovitvi ACTRIS ERIC ustanovne članice in opazovalke obvesti o vsakem posameznem nujnem pravnem ukrepu, ki ga je treba sprejeti v imenu ACTRIS ERIC. Če ustanovna članica temu ne ugovarja v petih delovnih dneh po obvestilu, pravni ukrep izvede oseba, ki jo za to ustrezno pooblasti zadevna država.


    PRILOGA I

    SEZNAM ČLANIC, STALNIH OPAZOVALK, OPAZOVALK IN SUBJEKTOV, KI JIH ZASTOPAJO

    Članice

    Subjekti, ki jih zastopajo

    Republika Avstrija

    Zvezno ministrstvo za izobraževanje, znanost in raziskave (Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung)

    Kraljevina Belgija

    Service public de programmation Politique scientifique (BELSPO) – Autorité fédérale

    Departement Economie, Wetenscap en Innovatie (EWI) – Vlaamse overheid

    Service public de Wallonie – Direction Générale opérationelle de l’Economie, de l’Emploi & de la Recherche (EER) – Région wallonne

    Republika Bolgarija

    Ministrstvo za izobraževanje in znanost

    Republika Ciper

    Podministrstvo za raziskave, inovacije in digitalno politiko

    Češka republika

    Ministrstvo za izobraževanje, mlade in šport

    Kraljevina Danska

    Danska agencija za visoko šolstvo in znanost

    Republika Finska

    Ministrstvo za izobraževanje in kulturo

    Ministrstvo za promet in komunikacije

    Francoska republika

    Centre national de la recherche scientifique (CNRS)

    Zvezna republika Nemčija

    Zvezno ministrstvo za okolje, varstvo narave, jedrsko varnost in varstvo potrošnikov

    Italijanska republika

    Nacionalni raziskovalni svet (CNR)

    Kraljevina Norveška

    Norveški raziskovalni svet

    Republika Poljska

    Ministrstvo za izobraževanje in znanost

    Romunija

    Ministrstvo za raziskave, inovacije in digitalizacijo (Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării)

    Kraljevina Španija

    Ministrstvo za znanost in inovacije

    Kraljevina Švedska

    Švedski raziskovalni svet (VR)

    Opazovalke

    Subjekti, ki jih zastopajo

    Švicarska konfederacija

    Zvezni urad za okolje (FOEN)


    PRILOGA II

    PRISPEVKI ČLANIC, STALNIH OPAZOVALK IN OPAZOVALK ZA DELOVANJE

    Predgovor

    Sredstva za nacionalne infrastrukture ACTRIS se zagotavljajo na nacionalni ravni, njihovo financiranje pa se ne šteje za premijski prispevek gostiteljice ali članarino za ACTRIS ERIC ali prispevke gostiteljic za osrednjo infrastrukturo, ki ni del ACTRIS ERIC.

    Države, ki gostijo enote osrednje infrastrukture, so odgovorne za financiranje njihove izgradnje v skladu z nacionalnimi ureditvami.

    Delovanje osrednje infrastrukture, ki je del ACTRIS ERIC, se delno financira iz premijskih prispevkov držav gostiteljic, delno pa iz članarin članic, stalnih opazovalk in opazovalk ACTRIS ERIC, kot je opisano v nadaljevanju.

    Delovanje osrednje infrastrukture, ki ni del ACTRIS ERIC, se delno financira iz prispevkov držav gostiteljic, delno pa iz sredstev ACTRIS ERIC s prerazporeditvijo članarin, kot je opisano v nadaljevanju.

    Proračun in dejavnosti ACTRIS bodo prilagojeni tako, da bodo ustrezali prihodkom.

    Načela prispevanja

    1.

    Letne prispevke članic in stalnih opazovalk sestavljajo članarine ter po potrebi prispevki gostiteljic in premijski prispevki gostiteljic. Letne prispevke opazovalk sestavljajo samo članarine.

    2.

    Članarine so denarni prispevki vseh članic, stalnih opazovalk in opazovalk za ACTRIS ERIC, ki jih ta porabi za financiranje letnih stroškov delovanja osrednje infrastrukture.

    3.

    Premijski prispevek gostiteljice je podpora, ki jo članice in stalne opazovalke ACTRIS ERIC zagotavljajo za delovanje osrednje infrastrukture, ki je del ACTRIS ERIC in ki jo gostijo v svoji državi.

    4.

    Prispevek gostiteljice je podpora, ki jo članice in stalne opazovalke ACTRIS ERIC zagotavljajo za delovanje osrednje infrastrukture, ki ni del ACTRIS ERIC in ki jo gostijo v svoji državi. Prispevki gostiteljic se zagotovijo v skladu z načelom 6 in se lahko v celoti ali delno prenesejo na ACTRIS ERIC, da se posredujejo ustreznim institucijam v njihovi državi.

    5.

    Dogovorjeno je, da višina prispevkov gostiteljic in premijskih prispevkov gostiteljic znaša približno 70 % stroškov osrednje infrastrukture. Najvišji prispevek gostiteljice ali premijski prispevek gostiteljice ne sme presegati 70 % njenega letnega proračuna in ne predstavlja manj kot 50 % proračuna.

    6.

    Prispevki gostiteljic in premijski prispevki gostiteljic se lahko zagotovijo v denarju ali v naravi. Pravila za prispevke v denarju in naravi bodo opredeljena v notranjih pravilih.

    7.

    Kvota letnih stroškov delovanja vsake osrednje infrastrukture, ki se ne krije s prispevkom gostiteljice ali premijskim prispevkom gostiteljice, se financira s članarinami članic, stalnih opazovalk in opazovalk ACTRIS ERIC.

    8.

    Članarine se zagotovijo le v denarju.

    9.

    Članarine za ACTRIS ERIC se plačujejo v eurih.

    10.

    Letne članarine za stalne opazovalke in opazovalke temeljijo na enakih načelih kot za članice.

    11.

    Članice, stalne opazovalke in opazovalke, ki se pridružijo ACTRIS ERIC, plačajo sorazmerni letni prispevek za leto vstopa na podlagi meseca, v katerem se pridružijo ACTRIS ERIC.

    12.

    Letne prispevke za medvladne organizacije določi generalna skupščina ob odobritvi njihove prošnje za članstvo ali status opazovalke.

    13.

    Članarine vključujejo:

    a)

    splošno podporo za ohranjanje delovanja glavnega sedeža in podatkovnega centra, in sicer za del, ki ni zajet s prispevki gostiteljic ali premijskimi prispevki gostiteljic;

    b)

    operativno podporo za ohranjanje delovanja tematskih centrov, in sicer za del, ki ni zajet s prispevki gostiteljic ali premijskimi prispevki gostiteljic.

    Letne članarine se izračunajo v skladu z naslednjo enačbo in so podrobno določene v notranjih finančnih pravilih:

    Enačba za del za splošno in operativno podporo:

    Za vsako državo članico/opazovalko i (od 1 do N)

    Članarina (i) = del za splošno podporo (i) + del za operativno podporo (i)

    1.

    Formula

    2.

    Formula

    Pri čemer velja:

    kratice: Č= članarine, GS= glavni sedež, PC = podatkovni center, TC = tematski center, BND= bruto nacionalni dohodek;

    Č del GS/PC/TC = 30 % stroškov delovanja GS/PC/TC;

    zmogljivost TC je največja zmogljivost, ki jo navede TC, izražena kot največje število nacionalnih infrastruktur, ki se jim lahko zagotovi podpora za delovanje;

    Nr(i, j) je število nacionalnih infrastruktur v državi i (od 1 do N), ki bodo prejele podporo za delovanje iz tematskega centra j (od 1 do 6).

    Prve petletne finančne obveznosti

    Za prvo petletno obdobje ACTRIS ERIC je okvirni načrt njegovih prihodkov in odhodkov prikazan v nadaljevanju (preglednica 1).

    Za prvih pet let se članarine izračunajo v skladu z zgornjo enačbo na podlagi stroškov za pospešitev delovanja osrednje infrastrukture ter načrta članic, stalnih opazovalk in opazovalk za vključitev nacionalne infrastrukture v ACTRIS. Članarine, ki jih plačajo članice, stalne opazovalke in opazovalke, so izračunane za prvo petletno obdobje in so prikazane v preglednici 2.

    Ocenjeni letni premijski prispevki gostiteljic za ACTRIS ERIC za prvo petletno obdobje so prikazani v preglednici 2. Okvirni prispevki gostiteljic za centralno infrastrukturo, ki ni del ACTRIS ERIC, so prikazani v preglednici 3.

    Vsaj eno leto pred koncem začetnega petletnega obdobja bo generalna skupščina začela postopek odločanja o naslednjem finančnem načrtu in članarinah.

    Preglednica 1

    Načrt prihodkov in odhodkov ACTRIS ERIC za prvih pet let

    PRIHODKI ACTRIS ERIC

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    Članarina

    1 475 320

    2 069 497

    2 421 496

    2 720 060

    3 088 263

    Premijski prispevek gostiteljice

    889 400

    924 400

    951 400

    993 400

    1 067 400

    SKUPAJ

    2 364 720

    2 993 897

    3 372 896

    3 713 460

    4 155 663


    ODHODKI ACTRIS ERIC

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    Glavni sedež

    1 158 895

    1 209 290

    1 241 027

    1 302 089

    1 402 081

    Podatkovni center, del ERIC

    78 312

    78 312

    82 312

    82 312

    86 312

    Članarine, prerazporejene v centralno infrastrukturo, ki ni del ACTRIS ERIC

    1 127 512

    1 706 296

    2 049 557

    2 329 059

    2 667 270

    SKUPAJ

    2 364 720

    2 993 897

    3 372 896

    3 713 460

    4 155 663


    Preglednica 2

    Ocenjene letne članarine in premijski prispevki gostiteljic v ACTRIS ERIC za prvih pet let

    Država

    Prispevek

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    AVSTRIJA

    članarina

    51 000

    76 742

    83 486

    96 865

    107 141

    BELGIJA

    članarina

    86 227

    110 044

    120 199

    128 664

    140 113

    BOLGARIJA

    članarina

    48 581

    61 336

    66 783

    72 739

    80 954

    CIPER

    članarina

    66 946

    78 713

    83 726

    89 401

    96 941

    ČEŠKA REPUBLIKA

    članarina

    57 901

    83 624

    90 523

    103 485

    113 181

    DANSKA

    članarina

    43 568

    57 853

    63 477

    70 246

    93 649

    FINSKA

    premijski prispevek gostiteljice (glavni sedež)

    700 000

    700 000

    700 000

    700 000

    700 000

    premijski prispevek gostiteljice (podatkovni center)

    7 200

    7 200

    7 200

    7 200

    7 200

    članarina

    83 769

    109 163

    153 669

    180 067

    211 134

    FRANCIJA

    premijski prispevek gostiteljice (podatkovni center)

    34 500

    34 500

    34 500

    34 500

    34 500

    članarina

    210 698

    262 706

    294 487

    315 407

    347 968

    NEMČIJA

    članarina

    220 163

    360 321

    416 454

    505 778

    605 431

    ITALIJA

    premijski prispevek gostiteljice (glavni sedež)

    111 000

    146 000

    169 000

    211 000

    281 000

    premijski prispevek gostiteljice (podatkovni center)

    13 000

    13 000

    17 000

    17 000

    21 000

    članarina

    128 645

    248 588

    297 000

    320 619

    344 335

    NORVEŠKA

    premijski prispevek gostiteljice (podatkovni center)

    23 700

    23 700

    23 700

    23 700

    23 700

    članarina

    66 247

    81 318

    87 587

    95 014

    104 688

    POLJSKA

    članarina

    74 690

    101 707

    121 326

    142 714

    169 500

    ROMUNIJA

    članarina

    82 255

    99 041

    134 294

    147 967

    158 643

    ŠPANIJA

    članarina

    145 271

    175 830

    190 798

    204 847

    223 905

    ŠVEDSKA

    članarina

    58 425

    75 352

    123 895

    138 371

    149 300

    ŠVICA

    članarina

    50 935

    87 161

    93 793

    107 876

    141 380

    Članarina skupaj

    1 475 320

    2 069 497

    2 421 496

    2 720 060

    3 088 263

    Premijski prispevek gostiteljice skupaj

    889 400

    924 400

    951 400

    993 400

    1 067 400


    Preglednica 3

    Okvirni letni prispevki gostiteljic za izvajanje in operativne dejavnosti osrednje infrastrukture, ki ni del ACTRIS ERIC (del podatkovnega centra in tematskih centrov, ki ni del ERIC). Ti prispevki gostiteljic niso del prihodkov in odhodkov ACTRIS ERIC, predstavljenih v preglednici 1

    Država

    Prispeva k

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    AVSTRIJA

    CIS, CREGARS

    437 000

    520 000

    402 000

    432 000

    319 000

    BELGIJA

    CREGARS

    651 000

    731 000

    580 000

    561 000

    527 000

    ČEŠKA REPUBLIKA

    CAIS-ECAC

    115 000

    102 000

    106 000

    106 000

    95 000

    FINSKA

    PC, CAIS-ECAC, CCRES, CiGas

    1 714 000

    788 000

    772 000

    802 000

    833 000

    FRANCIJA

    PC, CAIS-ECAC, CARS, CCRES, CiGas, CREGARS

    2 644 000

    2 261 000

    2 430 000

    2 144 000

    1 915 000

    NEMČIJA

    CAIS-ECAC, CARS, CIS, CCRES, CiGas, CREGARS

    4 610 000

    5 214 000

    4 219 000

    4 544 000

    3 052 000

    ITALIJA

    GS (*1), PC, CAIS-ECAC, CARS

    2 675 000

    3 497 000

    940 000

    956 000

    1 198 000

    NORVEŠKA

    PC

    1 256 000

    1 116 000

    1 119 000

    709 000

    585 000

    ROMUNIJA

    CARS

    105 000

    255 000

    265 000

    272 000

    282 000

    ŠPANIJA

    PC, CARS

    380 000

    400 000

    407 000

    414 000

    398 000

    ŠVICA

    CiGas

    121 000

    116 000

    112 000

    108 000

    104 000

    Prispevek gostiteljice skupaj

    14 708 000

    15 000 000

    11 352 000

    11 048 000

    9 308 000


    (*1)  Prispevek Italije kot gostiteljice vključuje prispevke za zagotavljanje enote glavnega sedeža v obdobju 2021–2022.


    PRILOGA III

    OPREDELITEV POJMOV

    Za namene tega statuta se uporabljajo naslednje opredelitve:

    „ACTRIS“ pomeni Raziskovalno infrastrukturo aerosolov, oblakov in plinov v sledeh, ki zagotavlja visokokakovostne podatke o kratkoživih sestavinah ozračja in procesih, ki povzročajo njihovo spremenljivost v naravnih in nadzorovanih atmosferah, ter združuje, usklajuje in razširja nabore podatkov, dejavnosti in storitve, ki jih zagotavljata osrednja in nacionalna infrastruktura;

    „podatki ACTRIS“ so opredeljeni v podatkovni politiki ACTRIS, kot je bila sprejeta in spremenjena s sklepi generalne skupščine;

    „ACTRIS ERIC“ pomeni Raziskovalno infrastrukturo aerosolov, oblakov in plinov v sledeh, ustanovljeno kot Konzorcij evropske raziskovalne infrastrukture (ERIC) v skladu z Uredbo (ES) št. 723/20092;

    „Osrednja infrastruktura“ pomeni komponento ACTRIS na evropski ravni, tj. glavni sedež, podatkovni center ali tematski center, ki zagotavlja podatke ACTRIS ali raziskovalne storitve in druge storitve uporabnikom ter operativno podporo nacionalni infrastrukturi;

    „prispevanje k osrednji infrastrukturi“ pomeni, da država prispeva k osrednji infrastrukturi, če gosti del osrednje infrastrukture ali prispeva k dejavnostim tega dela. Prispevanje k osrednji infrastrukturi zahteva prispevanje k financiranju osrednje infrastrukture s prispevki gostiteljic;

    „sporazum o sodelovanju“ pomeni sporazum med ACTRIS ERIC in nacionalno infrastrukturo ali med ACTRIS ERIC in osrednjo infrastrukturo, ki ni vključena v ACTRIS ERIC;

    „podatkovni center“ pomeni osrednjo infrastrukturo, ki je odgovorna za urejanje, ohranjanje in razširjanje podatkov, izdelkov in orodij z dodano vrednostjo ACTRIS ter gosti podatkovni portal ACTRIS;

    „glavni sedež“ pomeni osrednjo infrastrukturo, ki je odgovorna za usklajevanje in zastopanje ACTRIS ter omogočanje dostopa do storitev ACTRIS;

    „država gostiteljica“ pomeni katero koli državo, v kateri se nahaja in deluje enota osrednje infrastrukture;

    „prispevek gostiteljice“ pomeni podporo, ki jo članice ali stalne opazovalke zagotavljajo za delovanje osrednje infrastrukture, ki ni del ACTRIS ERIC in ki jo gostijo v svoji državi;

    „premijski prispevek gostiteljice“ pomeni podporo, ki jo članice in stalne opazovalke ACTRIS ERIC zagotavljajo za delovanje osrednje infrastrukture, ki je del ACTRIS ERIC in ki jo gostijo v svoji državi;

    „intelektualna lastnina“ pomeni tisto, kar določa člen 2 Konvencije o ustanovitvi Svetovne organizacije za intelektualno lastnino dne 14. julija 1967, kakor je bila spremenjena 28. septembra 1979;

    „članarina“ pomeni denarni znesek, ki ga države plačajo, da se pridružijo ACTRIS ERIC kot članice, stalne opazovalke ali opazovalke;

    „nacionalna infrastruktura“ pomeni opazovalno ali raziskovalno platformo, ki je v pogodbenem razmerju z ACTRIS ERIC in zagotavlja podatke in/ali fizični/oddaljeni dostop do svojih prostorov;

    „tematski center“ pomeni osrednjo infrastrukturo, ki je vključena v ACTRIS ERIC ali je v pogodbenem razmerju z ACTRIS ERIC ter zagotavlja storitve in operativno podporo za zagotavljanje/kontrolo kakovosti meritev in podatkov (vključno z usposabljanjem, kalibracijo, orodji za zagotavljanje/kontrolo kakovosti ter razvojem standardnih postopkov delovanja in vrednotenja).


    Top