Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1343

    Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/1343 z dne 30. junija 2023 o nujnem ukrepu pomoči za sektorja žit in oljnic v Bolgariji, na Madžarskem in Poljskem, v Romuniji ter na Slovaškem

    C/2023/4465

    UL L 168, 3.7.2023, p. 22–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1343/oj

    3.7.2023   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 168/22


    IZVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2023/1343

    z dne 30. junija 2023

    o nujnem ukrepu pomoči za sektorja žit in oljnic v Bolgariji, na Madžarskem in Poljskem, v Romuniji ter na Slovaškem

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    ob upoštevanju Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007 (1) ter zlasti člena 221(1) Uredbe,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Ruska neizzvana in neupravičena vojna agresija na Ukrajino od 24. februarja 2022 vpliva na dejavnosti pomorskega prometa v ukrajinskih črnomorskih pristaniščih, iz katerih je bilo opravljenih okoli 90 % izvoza ukrajinskega žita in oljnic. Da bi podprli ukrajinske kmete in prispevali k prehranski varnosti v svetu in v Uniji, so bile nujno potrebne alternativne logistične poti, Unija pa je sprejela konkretne ukrepe, da bi Ukrajini olajšala izvoz kmetijskih proizvodov ter obsežnejšo dvostransko trgovino z Unijo, kakor je navedeno v sporočilu Komisije z naslovom „Akcijski načrt za solidarnostne pasove med EU in Ukrajino za lažji izvoz kmetijskih proizvodov Ukrajine in lažjo dvostransko trgovino Ukrajine z EU“ (solidarnostni pasovi med EU in Ukrajino) (2).

    (2)

    Zaradi skupnih prizadevanj držav članic, zlasti Bolgarije, Madžarske, Poljske, Romunije in Slovaške, pa tudi Ukrajine, Moldavije, mednarodnih partnerjev in Komisije, so solidarnostni pasovi med EU in Ukrajino postali rešilna bilka ukrajinskega gospodarstva in ustvarili nove povezave z Unijo, kar predstavlja tudi zaščitni ukrep proti svetovni prehranski krizi.

    (3)

    Čeprav so bile dosežene številne izboljšave, še vedno ostajajo znatna logistična ozka grla. Infrastruktura še vedno ne zadostuje za obvladovanje porasta prometa, primanjkuje opreme za pretovarjanje, zmogljivosti pa so omejene, kar povzroča visoke logistične stroške. Povezljivost je mogoče izboljšati z boljšim usklajevanjem tranzita, okrepitvijo infrastrukture in znižanjem skupnih logističnih stroškov, s čimer se zagotovi, da se lahko ukrajinska žita in oljnice po potrebi prepeljejo dlje v Unijo in onkraj nje.

    (4)

    Zaradi zgoraj opisanih visokih logističnih stroškov in ozkih grl se je povečal uvoz žit in oljnic iz Ukrajine v države članice blizu Ukrajine.

    (5)

    To stanje ustvarja pritisk na cene v številnih regijah v Bolgariji, na Madžarskem in Poljskem, v Romuniji ter na Slovaškem. Zaradi tega uvoza so tudi zasičene skladiščne zmogljivosti in logistične verige. Te okoliščine vplivajo na ekonomsko sposobnost in tržne perspektive kmetov v nekaterih regijah teh držav članic, kar bi lahko navsezadnje ogrozilo normalno delovanje koridorjev solidarnostnih pasov med EU in Ukrajino.

    (6)

    Da bi se izognili hitremu poslabšanju razmer, je Komisija z Izvedbeno uredbo Komisije (EU) 2023/739 (3) sprejela prvi nujni ukrep pomoči, namenjen prizadetim kmetom v Bolgariji, na Poljskem in v Romuniji, zlasti ob upoštevanju razmer na področju domače oskrbe in logističnih izzivov v navedenih državah članicah.

    (7)

    Ob upoštevanju obsega negativnega gospodarskega učinka v zadevnih državah članicah je treba razširiti področje uporabe ukrepa pomoči, sprejetega v skladu z Izvedbeno uredbo (EU) 2023/739, na Madžarsko in Slovaško ter zagotoviti dodatna sredstva za boljše reševanje teh razmer.

    (8)

    Razmere predstavljajo specifičen problem v smislu člena 221 Uredbe (EU) št. 1308/2013. Tega specifičnega problema v omejenem številu regij v nekaterih državah članicah ni mogoče obravnavati z ukrepi iz člena 219 ali 220 navedene uredbe, saj se ne nanaša specifično na obstoječe motnje na trgu ali izrecno grožnjo takšnih motenj niti na ukrepe za boj proti širitvi bolezni živali ali izgubi zaupanja potrošnikov zaradi tveganj za zdravje ljudi, živali ali rastlin. Da bi se izognili hitremu nadaljnjemu poslabšanju ekonomske sposobnosti kmetov v nekaterih regijah Bolgarije, Madžarske, Poljske, Romunije in Slovaške, razmere poleg tega zahtevajo hitro ukrepanje.

    (9)

    Zato je primerno vzpostaviti nujni ukrep pomoči ter Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški zagotoviti finančna sredstva za pomoč kmetom, ki jih je prizadel povečan uvoz žit in oljnic iz Ukrajine, za obdobje, ki je nujno potrebno.

    (10)

    Znesek, ki bo na voljo Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški, bi bilo treba določiti ob upoštevanju zlasti njihovega položaja v kmetijskem sektorju Unije, in sicer na podlagi neto zgornjih mej za neposredna plačila iz Priloge III k Uredbi (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (4) ter relativne rasti trgovine z žiti in oljnicami v navedene države.

    (11)

    Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška bi morale pomoč razdeliti po najučinkovitejših kanalih na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril, ki upoštevajo obseg težav kmetov in gospodarsko škodo pri pridelavi žit in oljnic na prizadetih območjih, obenem pa zagotoviti, da so ti kmetje končni prejemniki pomoči, ter se izogniti vsakršnemu izkrivljanju trga in konkurence.

    (12)

    Glede na to, da bi znesek, dodeljen Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški, nadomestil samo del dejanske izgube kmetov na prizadetih območjih, bi bilo treba tem državam članicam dovoliti, da navedenim proizvajalcem dodelijo dodatno nacionalno pomoč pod pogoji in v rokih, ki jih določa ta uredba.

    (13)

    Da se Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški zagotovi prilagodljivost pri razdeljevanju pomoči, saj se v danih okoliščinah soočajo s težavami kmetov, bi jim bilo treba dovoliti, da pomoč kumulirajo z drugo pomočjo, financirano iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, ne da bi kmetje prejeli prekomerna nadomestila.

    (14)

    Da bi se izognili prekomernim nadomestilom, bi morale Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška upoštevati podporo, dodeljeno v okviru drugih nacionalnih instrumentov podpore ali instrumentov podpore Unije ali zasebnih shem, da bi se odzvali na učinek povečanega uvoza žit in oljnic iz Ukrajine v prizadetih regijah.

    (15)

    Ker je pomoč Unije določena v eurih, je zaradi zagotavljanja enotne in hkratne uporabe treba določiti datum za pretvorbo zneskov, dodeljenih državam članicam, ki niso sprejele eura kot svoje nacionalne valute, kot velja za Bolgarijo, Madžarsko, Poljsko in Romunijo. Ker ta uredba ne določa roka za vložitev vlog za pomoč, je primerno, da se za namene člena 30(3) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2022/127 (5) datum začetka veljavnosti te uredbe šteje za operativni dogodek za menjalni tečaj za zneske iz te uredbe.

    (16)

    Iz proračunskih razlogov bi morala Unija financirati odhodke, ki jih imajo Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška le, kadar se takšni odhodki izvršijo do datuma za upravičenost odhodkov.

    (17)

    Pomoč za ta nujni ukrep bi bilo treba plačati do 31. decembra 2023. Ker se po 31. decembru 2023 ne smejo izvesti nobena plačila, se člen 5(2) Delegirane uredbe (EU) 2022/127 ne bi smel uporabljati.

    (18)

    Da bi Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška Uniji omogočile spremljanje učinkovitosti tega nujnega ukrepa, bi morale Komisiji sporočiti podrobne podatke o njegovem izvajanju.

    (19)

    Da bi kmetje pomoč prejeli čim prej, bi moralo biti Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški omogočeno, da začnejo to uredbo izvajati takoj. Zato bi morala ta uredba začeti veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    (20)

    Ukrepi iz te uredbe so v skladu z mnenjem Odbora za skupno ureditev kmetijskih trgov –

    SPREJELA NASLEDNJO UREDBO:

    Člen 1

    1.   Bolgariji, Madžarski, Poljski, Romuniji in Slovaški je pod pogoji iz te uredbe na voljo pomoč Unije v skupnem znesku 100 000 000 EUR za izredno pomoč kmetom, ki pridelujejo žita in oljnice iz Priloge.

    2.   Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška zneske iz člena 2 uporabijo za ukrepe, katerih namen je nadomestilo premoženjske izgube kmetom zaradi povečanega uvoza žit in oljnic iz Ukrajine v prizadetih regijah.

    3.   Ti ukrepi se sprejmejo na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril, ki upoštevajo premoženjsko izgubo prizadetih kmetov in zagotovijo, da zadevna plačila ne povzročajo izkrivljanja trga ali konkurence.

    4.   Odhodki Bolgarije, Madžarske, Poljske, Romunije in Slovaške v zvezi s plačili za ukrepe iz odstavka 2 so upravičeni do pomoči Unije samo, če so bila navedena plačila izvršena do 31. decembra 2023.

    5.   Za namene člena 30(3) Delegirane uredbe (EU) 2022/127 je operativni dogodek za menjalni tečaj za zneske iz člena 2(1) te uredbe datum začetka veljavnosti te uredbe.

    6.   Ukrepi iz te uredbe se lahko kumulirajo z drugo pomočjo, financirano iz Evropskega kmetijskega jamstvenega sklada in Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.

    Člen 2

    1.   Odhodki Unije, nastali v skladu s členom 1, ne presegajo skupnega zneska:

    (a)

    9 770 000 EUR za Bolgarijo;

    (b)

    15 930 000 EUR za Madžarsko;

    (c)

    39 330 000 EUR za Poljsko;

    (d)

    29 730 000 EUR za Romunijo;

    (e)

    5 240 000 EUR za Slovaško.

    2.   Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška lahko za ukrepe, sprejete na podlagi člena 1, dodelijo dodatno nacionalno pomoč v višini do največ 200 % ustreznega zneska iz odstavka 1 tega člena, in sicer na podlagi objektivnih in nediskriminatornih meril, pod pogojem, da plačila ne povzročajo izkrivljanja trga ali konkurence.

    3.   Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška dodatno pomoč iz odstavka 2 izplačajo do 31. decembra 2023.

    Člen 3

    Da bi se izognili prekomernim nadomestilom pri odobritvi podpore v skladu s to uredbo, Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška upoštevajo podporo, dodeljeno v okviru drugih nacionalnih instrumentov podpore ali instrumentov podpore Unije ali zasebnih shem, da bi se odzvali na učinek povečanega uvoza žit in oljnic iz Ukrajine v prizadetih regijah.

    Člen 4

    1.   Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška Komisiji nemudoma in najpozneje do 30. septembra 2023 sporočijo:

    (a)

    opis ukrepov, ki jih je treba sprejeti;

    (b)

    merila, ki so jih uporabile za določitev metod za izračun pomoči, in utemeljitev za porazdelitev pomoči med kmete;

    (c)

    predvideni učinek ukrepov za nadomestilo kmetom zaradi premoženjske izgube, nastale z uvozom žit in oljnic iz Ukrajine;

    (d)

    ukrepe za preverjanje, ali je načrtovani učinek ukrepov dosežen;

    (e)

    ukrepe za preprečevanje izkrivljanja konkurence in prekomernih nadomestil;

    (f)

    napoved plačil odhodkov Unije, razčlenjenih po mesecih do 31. decembra 2023;

    (g)

    stopnjo dodatne podpore, ki se dodeli v skladu s členom 2(2);

    (h)

    ukrepe, sprejete za nadzor upravičenosti kmetov in zaščito finančnih interesov Unije.

    2.   Najpozneje do 15. maja 2024 Bolgarija, Madžarska, Poljska, Romunija in Slovaška Komisiji sporočijo skupno višino zneskov, izplačanih na ukrep, kadar je ustrezno, razčlenjeno po pomoči Unije in dodatni nacionalni pomoči, število in vrsto upravičencev ter oceno učinkovitosti ukrepa.

    Člen 5

    Ta uredba začne veljati dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

    Ta uredba je v celoti zavezujoča in se neposredno uporablja v državah članicah.

    V Bruslju, 30. junija 2023

    Za Komisijo

    predsednica

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  UL L 347, 20.12.2013, str. 671.

    (2)  COM(2022)217 final.

    (3)  Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/739 z dne 4. aprila 2023 o nujnem ukrepu pomoči za sektorja žit in oljnic v Bolgariji, na Poljskem in v Romuniji (UL L 96, 5.4.2023, str. 80).

    (4)  Uredba (EU) št. 1307/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o pravilih za neposredna plačila kmetom na podlagi shem podpore v okviru skupne kmetijske politike ter razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 637/2008 in Uredbe Sveta (ES) št. 73/2009 (UL L 347, 20.12.2013, str. 608).

    (5)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2022/127 z dne 7. decembra 2021 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2021/2116 Evropskega parlamenta in Sveta s pravili o plačilnih agencijah in drugih organih, finančnem upravljanju, potrditvi obračunov, varščinah in uporabi eura (UL L 20, 31.1.2022, str. 95).


    PRILOGA

    SEZNAM PROIZVODOV IZ ČLENA 1(1)

    Oznaka KN

    Opis

    1001

    Pšenica in soržica

    1002

    1003

    Ječmen

    1004

    Oves

    1005

    Koruza

    1008 60

    Tritikala

    Mešanice proizvodov z oznakami KN 1001 , 1002 , 1003 , 1004 , 1005 in 1008 60

    1205

    Seme oljne repice ali ogrščice, celo ali lomljeno

    1206

    Sončnično seme, celo ali lomljeno


    Top