Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D0576

Sklep Sveta (EU) 2023/576 z dne 9. marca 2023 o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v skupnem odboru, ustanovljenem s Sporazumom med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga, glede sprejetja poslovnika skupnega odbora in podaljšanja Sporazuma

ST/6209/2023/INIT

UL L 75, 14.3.2023, p. 17–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/576/oj

14.3.2023   

SL

Uradni list Evropske unije

L 75/17


SKLEP SVETA (EU) 2023/576

z dne 9. marca 2023

o stališču, ki se v imenu Evropske unije zastopa v skupnem odboru, ustanovljenem s Sporazumom med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga, glede sprejetja poslovnika skupnega odbora in podaljšanja Sporazuma

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije in zlasti člena 91 v povezavi s členom 218(9) Pogodbe,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Sporazum med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga (1) (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) je Unija podpisala v skladu s Sklepom Sveta (EU) 2022/1158 (2) ter se začasno uporablja od 29. junija 2022.

(2)

S členom 7(1) Sporazuma je ustanovljen skupni odbor za nadzor in spremljanje uporabe in izvajanja Sporazuma ter redno pregledovanje njegovega delovanja v smeri uresničevanja njegovih ciljev.

(3)

Člen 7(6) Sporazuma določa, da Skupni odbor sprejme svoj poslovnik. Da se zagotovi ustrezno izvajanje Sporazuma, bi bilo treba sprejeti poslovnik skupnega odbora.

(4)

Sporazum se, kot je določeno v členu 6(1) Sporazuma, uporablja do 30. junija 2023. Skupni odbor pa se sestane najpozneje tri mesece pred prenehanjem veljavnosti Sporazuma, da oceni in odloči o potrebi po njegovem podaljšanju.

(5)

Da bi Unija in Ukrajina še naprej imeli koristi zaradi pozitivnih učinkov Sporazuma na olajševanje cestnega tovornega prometa med Ukrajino in Unijo ter prek njiju ter na zagotavljanje dobro delujočih solidarnostnih koridorjev v okviru vojne agresije Rusije proti Ukrajini, bi ga bilo treba podaljšati do 30. junija 2024.

(6)

Skupni odbor sprejme sklepa o sprejetju svojega poslovnika in potrebi po podaljšanju Sporazuma, vključno z njegovim trajanjem.

(7)

Zato je primerno določiti stališče, ki se v imenu Unije zastopa v skupnem odboru glede sprejetja poslovnika skupnega odbora in podaljšanja Sporazuma, saj bosta njegova sklepa za Unijo zavezujoča.

(8)

Stališče Unije v Skupnem odboru bi zato moralo temeljiti na priloženih osnutkih sklepov –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Stališče, ki se v imenu Unije zastopa v skupnem odboru, ustanovljenem s členom 7 Sporazuma med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga (v nadaljnjem besedilu: Sporazum), glede sprejetja poslovnika skupnega odbora in podaljšanja Sporazuma, vključno z njegovim trajanjem, temelji na osnutkih sklepov skupnega odbora, priloženih temu sklepu.

Predstavniki Unije v skupnem odboru se lahko o manjših spremembah osnutkov sklepov skupnega odbora dogovorijo brez nadaljnjega sklepa Sveta.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V Bruslju, 9. marca 2023

Za Svet

predsednik

G. STRÖMMER


(1)   UL L 179, 6.7.2022, str. 4.

(2)  Sklep Sveta (EU) 2022/1158 z dne 27. junija 2022 o podpisu, v imenu Unije, in začasni uporabi Sporazuma med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga (UL L 179, 6.7.2022, str. 1).


OSNUTEK

SKLEP št. 1/2023 SKUPNEGA ODBORA, ustanovljenega s Sporazumom med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga,

z dne …

glede sprejetja poslovnika

SKUPNI ODBOR JE –

ob upoštevanju Sporazuma med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga (1) in zlasti člena 7(6) Sporazuma,

ob upoštevanju naslednjega:

Na podlagi člena 7(6) Sporazuma med Evropsko unijo in Ukrajino o cestnem prevozu blaga (v nadaljnjem besedilu: Sporazum) skupni odbor sprejme svoj poslovnik. Zato bi bilo treba sprejeti poslovnik, določen v Prilogi k temu sklepu –

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Poslovnik

Sprejme se poslovnik skupnega odbora, določen v Prilogi k temu sklepu.

Člen 2

Začetek veljavnosti

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

V …, dne …

Za skupni odbor

sopredsedujoča


(1)   UL EU L 179, 6.7.2022, str. 4.


PRILOGA

POSLOVNIK SKUPNEGA ODBORA

Člen 1

Vodji delegacij

1.   Skupni odbor sestavljajo predstavniki pogodbenic. Vsaka pogodbenica imenuje vodjo in po potrebi namestnika vodje delegacije. Vodjo delegacije lahko na posamezni seji nadomešča namestnik vodje delegacije ali pooblaščenec.

2.   Skupnemu odboru izmenično predsedujeta predstavnik Evropske unije in predstavnik Ukrajine. Vodja zadevne delegacije ali v njegovi odsotnosti namestnik vodje delegacije ali pooblaščenec, ki je bil imenovan za njegovo nadomeščanje, deluje kot predsednik.

Člen 2

Seje

1.   Skupni odbor se sestaja po potrebi. Vsaka pogodbenica lahko zahteva sklic seje. Skupni odbor se sestane tudi najpozneje tri mesece pred iztekom veljavnosti Sporazuma, da oceni in določi o potrebi po podaljšanju Sporazuma v skladu s členom 6(2) Sporazuma.

2.   Seje skupnega odbora potekajo v obliki sej s fizično prisotnostjo ali z drugimi sredstvi (npr. s konferenčnimi klici ali videokonferencami).

3.   Seje potekajo, kolikor je to mogoče, izmenično v državi članici Evropske unije in Ukrajini, razen če se pogodbenici dogovorita drugače.

4.   Delovni jezik je angleščina.

5.   Ko se pogodbenici dogovorita o datumu in kraju sej, jih za Evropsko unijo skliče Evropska komisija, za Ukrajino pa ukrajinsko ministrstvo, pristojno za cestni promet.

6.   Seje skupnega odbora niso javne, razen če se pogodbenici dogovorita drugače. Po potrebi se lahko na koncu seje sporazumno pripravi sporočilo za javnost.

Člen 3

Delegaciji

1.   Pred vsako sejo se vodji delegacij medsebojno obvestita o predvideni sestavi svojih delegacij za sejo.

2.   Predstavniki deležnikov v sektorju cestnega prevoza so lahko vabljeni na seje ali njihove dele kot opazovalci, če se skupni odbor s tem soglasno strinja.

3.   Skupni odbor lahko po soglasnem dogovoru na svoje seje ali njihove dele povabi druge zainteresirane strani ali strokovnjake, da zagotovijo informacije o konkretnih zadevah.

4.   Opazovalci ne sodelujejo pri postopku odločanja skupnega odbora.

Člen 4

Sekretariat

Uradnik služb Evropske komisije in uradnik ukrajinskega ministrstva, pristojnega za cestni promet, skupaj opravljata funkcijo sekretarjev skupnega odbora.

Člen 5

Dnevni red sej

1.   Vodji delegacij se skupaj dogovorita o začasnem dnevnem redu vsake seje. Sekretarja začasni dnevni red pošljeta članom delegacij najpozneje 15 dni pred datumom seje.

2.   Skupni odbor sprejme dnevni red na začetku vsake seje. Za uvrstitev točke, ki ni na začasnem dnevnem redu, na dnevni red je potrebno soglasje skupnega odbora.

3.   Vodji delegacij lahko skrajšata rok iz odstavka 1, da bi se upoštevale zahteve ali nujnost posamezne zadeve.

Člen 6

Zapisnik

1.   Po vsaki seji skupnega odbora se pripravi osnutek zapisnika. V njem so navedene obravnavane točke in sprejeti sklepi.

2.   V enem mesecu po seji vodja delegacije gostiteljice prek sekretarjev skupnega odbora predloži osnutek zapisnika drugemu vodji delegacije v potrditev s pisnim postopkom.

3.   Vodji delegacij po odobritvi podpišeta zapisnik v dveh izvodih in vsaka od pogodbenic prejme en izvirnik. Vodji delegacij se lahko odločita, da to zahtevo izpolnita s podpisom in izmenjavo elektronskih izvodov.

4.   Zapisniki sej skupnega odbora so javni, razen če ena od pogodbenic zahteva drugače.

5.   Vodji delegacij lahko skrajšata rok iz odstavka 2 in se dogovorita o datumu v zvezi z odobritvijo iz odstavka 3, da bi se upoštevale zahteve ali nujnost posamezne zadeve.

Člen 7

Pisni postopek

Kadar je to potrebno in ustrezno utemeljeno, se lahko sklepi skupnega odbora sprejmejo po pisnem postopku. V ta namen si vodji delegacij izmenjata osnutke ukrepov, glede katerih naj bi skupni odbor sprejel sklep in ki se nato lahko potrdijo z izmenjavo dopisov. Vendar lahko vsaka pogodbenica zahteva, da se za razpravo o zadevi skliče skupni odbor.

Člen 8

Posvetovanja

1.   Skupni odbor sprejme sklepe na podlagi soglasja pogodbenic.

2.   Sklepi skupnega odbora se naslovijo „Sklep“, naslovu pa sledijo zaporedna številka, datum sprejetja in opis vsebine.

3.   Sklepe skupnega odbora podpišeta vodji delegacij in jih priložita zapisniku.

4.   Pogodbenici sklepe, ki jih sprejme skupni odbor, izvajata v skladu s svojimi notranjimi postopki.

5.   Pogodbenici lahko sklepe, ki jih sprejme skupni odbor, objavita v svojih uradnih publikacijah. Vsaka pogodbenica prejme en izvod izvirnika sklepov.

Člen 9

Delovne skupine

1.   Skupni odbor lahko ustanovi delovne skupine, ki mu pomagajo pri izvajanju njegovih nalog. Mandat delovne skupine odobri skupni odbor v skladu s členom 7(5) Sporazuma in se vključi v Prilogo k sklepu o ustanovitvi delovne skupine.

2.   Delovne skupine sestavljajo predstavniki pogodbenic.

3.   Delovne skupine delujejo pod vodstvom skupnega odbora, ki mu poročajo po vsaki svoji seji. Ne sprejemajo odločitev, lahko pa skupnemu odboru dajejo priporočila.

4.   Skupni odbor se lahko kadar koli odloči za razpustitev obstoječih delovnih skupin, spremembo njihovega mandata ali ustanovitev novih delovnih skupin, ki mu pomagajo pri izvajanju njegovih nalog.

Člen 10

Stroški

1.   Vsaka pogodbenica krije svoje stroške udeležbe na sejah skupnega odbora in delovnih skupin, ki zajemajo stroške osebja, potne stroške in stroške bivanja ter poštne in telekomunikacijske stroške.

2.   Vse druge stroške, povezane s praktično organizacijo sej, krije pogodbenica, ki gosti sejo.

Člen 11

Spremembe poslovnika

Skupni odbor lahko ta poslovnik kadar koli spremeni s sklepom, sprejetim v skladu s členom 7(5) Sporazuma.


Top