Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D0826(01)

    Sklep Komisije z dne 4. avgusta 2021 o ustanovitvi skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo (EGTOP) 2021/C 343/03

    C/2021/5722

    UL C 343, 26.8.2021, p. 15–22 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    26.8.2021   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    C 343/15


    SKLEP KOMISIJE

    z dne 4. avgusta 2021

    o ustanovitvi skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo (EGTOP)

    (2021/C 343/03)

    EVROPSKA KOMISIJA JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

    Ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    V Uredbi (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta (1) so opredeljeni cilji in načela, ki se uporabljajo za ekološko pridelavo, določene pa so tudi temeljne zahteve glede pridelave, označevanja in nadzora ekoloških proizvodov.

    (2)

    Komisija potrebuje strokovno svetovanje za sprejemanje odločitev o odobritvi proizvodov, snovi in postopkov za uporabo pri ekološkem kmetovanju in predelavi v skladu z Uredbo (EU) 2018/848. Komisija potrebuje tudi strokovno svetovanje pri razmisleku o razvoju ali izboljšanju drugih pravil ekološke pridelave in splošneje za vse druge tehnične vidike ekološke pridelave. Za takšno svetovanje mora Komisija uporabiti strokovno znanje strokovnjakov v okviru svetovalnega organa.

    (3)

    Zato je treba ustanoviti skupino strokovnjakov na področju ekološke pridelave ter opredeliti njene naloge in sestavo v skladu s Sklepom Komisije C(2016) 3301 final (2).

    (4)

    Skupino bi morali sestavljati znanstveniki s strokovnim znanjem o zadevnih proizvodih, snoveh in postopkih ter strokovnjaki s pristojnostmi, povezanimi z ekološko pridelavo, ki so Komisiji sposobni zagotavljati neodvisno, visokokakovostno in pregledno strokovno svetovanje.

    (5)

    S Sklepom Komisije 2009/427/ES (3) je bila ustanovljena skupina strokovnjakov za namene Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (4). Navedena skupina je podajala mnenja o nekaterih kategorijah snovi in proizvodov, ki se uporabljajo pri ekološki pridelavi. Odločitve o odobritvi teh snovi so bile večkrat odložene zaradi pomanjkanja razpoložljivih strokovnjakov. V skladu z novim pravnim okvirom Uredbe (EU) 2018/848 bo treba oceniti več kategorij snovi, kot so snovi za čiščenje in razkuževanje ter specializirani in inovativni postopki in metode v predelavi hrane. Zato se je število zahtevanih mnenj močno povečalo, medtem ko se je zmanjšalo število razpoložljivih strokovnjakov, ki so pripravljeni brez plačila sodelovati v skupini strokovnjakov za pomoč Komisiji.

    (6)

    Nova skupina strokovnjakov bi morala Komisiji zagotavljati mnenja o tehnični dokumentaciji v zvezi z odobritvijo proizvodov, snovi in postopkov za uporabo v ekološkem kmetovanju in predelavi ter v zvezi z drugimi pravili ekološke pridelave in drugimi tehničnimi vprašanji glede ekološke pridelave. Ta mnenja so bistvena za razvoj in spremljanje politike in zakonodaje Unije o ekološki pridelavi, zlasti za sprejetje izvedbenih aktov Komisije, kot so akti iz členov 16(3), 17(3) in 24(9) Uredbe (EU) 2018/848. Brez neodvisnega svetovanja neodvisnih strokovnjakov zadevna politika Unije ne bi mogla doseči svojih ciljev. Zato bi morali člani skupine poleg povračila stroškov prejemati posebna nadomestila, kar je sorazmerno s posebnimi nalogami, ki so jim dodeljene, in v skladu z mednarodnimi standardi.

    (7)

    Člen 6, točka (a), Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta (5) določa financiranje ukrepov v zvezi s tehnično in upravno pomočjo.

    (8)

    Za člane skupine bi bilo treba določiti pravila o razkrivanju informacij.

    (9)

    Osebne podatke bi bilo treba obdelovati v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta (6).

    (10)

    Sklep 2009/427/ES bi bilo treba razveljaviti –

    SKLENILA:

    Člen 1

    Predmet urejanja

    Ustanovi se skupina strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo (v nadaljnjem besedilu: skupina).

    Člen 2

    Naloge

    Skupina ima naslednje naloge:

    (a)

    pomagati Komisiji pri ocenjevanju tehničnih vprašanj v zvezi z ekološko pridelavo, vključno s proizvodi, snovmi, metodami in postopki, ki se lahko uporabljajo pri ekološki pridelavi, ob upoštevanju ciljev in načel iz Uredbe (EU) 2018/848 ter dodatnih ciljev politike v zvezi z ekološko pridelavo;

    (b)

    pomagati Komisiji pri izboljšanju obstoječih pravil in oblikovanju novih pravil v zvezi z Uredbo (EU) 2018/848;

    (c)

    spodbuditi izmenjavo izkušenj in dobrih praks na področju tehničnih vprašanj v zvezi z ekološko pridelavo.

    Člen 3

    Posvetovanje

    1.   Komisija se lahko s skupino posvetuje o vseh zadevah v zvezi z organsko pridelavo.

    2.   Predsednik skupine lahko Komisiji svetuje, da se o določenem vprašanju posvetuje s skupino.

    Člen 4

    Člani – imenovanje

    1.   Skupino sestavlja do 13 članov.

    2.   Člani so imenovani kot posamezniki, ki delujejo v svojem imenu, neodvisno in v javnem interesu.

    3.   Člani, ki ne morejo več učinkovito prispevati k razpravam skupine, ki po mnenju Generalnega direktorata Komisije za kmetijstvo in razvoj podeželja (v nadaljnjem besedilu: GD AGRI) ne izpolnjujejo pogojev iz člena 339 Pogodbe o delovanju Evropske unije ali ki odstopijo, niso več del skupine in se lahko nadomestijo za preostanek njihovega mandata.

    Člen 5

    Postopek izbora

    1.   Izbor članov skupine se izvede na podlagi javnega razpisa, ki se objavi v registru strokovnih skupin Komisije in drugih podobnih subjektov (v nadaljnjem besedilu: register strokovnih skupin). Razpis se lahko poleg tega objavi tudi prek drugih sredstev, vključno z namenskimi spletišči. V razpisu so jasno določena merila za izbor, vključno z zahtevanim strokovnim znanjem v zvezi z delom, ki ga je treba opraviti. Minimalni rok za oddajo prijav je štiri tedne.

    2.   Posamezniki, ki se prijavijo za člane skupine, razkrijejo vse okoliščine, ki bi lahko povzročile navzkrižje interesov. Komisija od teh posameznikov zahteva, da ob prijavi predložijo izjavo o interesih, ki temelji na standardnem obrazcu izjave o interesih za strokovne skupine (7), in posodobljen življenjepis. Predložitev ustrezno izpolnjenega obrazca izjave o interesih je pogoj za upravičenost do osebnega imenovanja. Komisija izvede oceno navzkrižja interesov v skladu s horizontalnimi pravili Komisije o strokovnih skupinah (v nadaljnjem besedilu: horizontalna pravila).

    3.   Člane skupine imenuje generalni direktor GD AGRI, in sicer izmed strokovnjakov z znanjem na področjih iz členov 2 in 3(1), ki so se odzvali na javni razpis.

    4.   Drugi primerni kandidati, ki so se odzvali na javni razpis in niso imenovani za člane skupine, se uvrstijo na rezervni seznam. Komisija zaprosi kandidate za njihovo privolitev, preden njihova imena vključi na rezervni seznam.

    5.   Člani skupine se imenujejo za štiriletni mandat z možnostjo podaljšanja, funkcijo pa lahko opravljajo največ tri zaporedne mandate. Svoje dolžnosti opravljajo do konca svojega mandata ali dokler niso zamenjani v skladu s členom 4(3).

    Člen 6

    Predsedovanje

    GD AGRI imenuje predsednika in dva podpredsednika skupine.

    Člen 7

    Delovanje

    1.   Skupina deluje na zahtevo GD AGRI.

    2.   Sestanki skupine načeloma potekajo v prostorih Komisije ali na daljavo, če to zahtevajo okoliščine. V dogovoru z GD AGRI lahko skupina z navadno večino svojih članov odloči, da se posamezni sestanki snemajo v skladu z ustreznimi pravili o varstvu podatkov.

    3.   GD AGRI zagotavlja storitve sekretariata. Sestankov skupine in njenih podskupin se lahko udeležijo tudi zainteresirani uradniki iz drugih služb Komisije.

    4.   V dogovoru z GD AGRI lahko skupina z navadno večino svojih članov odloči, da bodo njene razprave javne.

    5.   Zapisnik, ki povzema razpravo o vsaki točki dnevnega reda in o mnenjih skupine, je smiseln in popoln. Zapisnik sestavi sekretariat, zanj pa je odgovoren predsednik.

    6.   Skupina svoja mnenja, priporočila ali poročila načeloma sprejema s soglasjem. V primeru glasovanja se o izidu glasovanja odloča z navadno večino članov. Člani, ki so glasovali proti, imajo pravico, da se dokument, ki povzema razloge za njihovo stališče, priloži mnenjem, priporočilom ali poročilom.

    Člen 8

    Podskupine

    1.   GD AGRI lahko na podlagi mandata, ki ga določi, ustanovi podskupine za preučitev posebnih vprašanj. Podskupine delujejo v skladu s horizontalnimi pravili in poročajo skupini. Skupine se razpustijo takoj, ko izpolnijo svoj mandat.

    2.   GD AGRI izbere člane podskupin izmed članov skupine ali z rezervnega seznama iz člena 5(4).

    Člen 9

    Povabljeni strokovnjaki

    GD AGRI lahko ad hoc k sodelovanju pri delu skupine ali podskupin povabi strokovnjake s posebnim strokovnim znanjem v zvezi z zadevo na dnevnem redu.

    Člen 10

    Opazovalci

    1.   Organizacijam se lahko z neposrednim povabilom dodeli status opazovalke v skladu s horizontalnimi pravili.

    2.   Organizacije s statusom opazovalke imenujejo svoje predstavnike.

    3.   Predsednik lahko predstavnikom opazovalk dovoli, da sodelujejo v razpravah skupine in prispevajo strokovno znanje. Vendar nimajo glasovalne pravice in ne sodelujejo pri pripravi priporočil ali nasvetov skupine.

    Člen 11

    Poslovnik

    Na predlog GD AGRI in v dogovoru z njim skupina z navadno večino svojih članov sprejme svoj poslovnik na podlagi standardnega poslovnika za strokovne skupine v skladu s horizontalnimi pravili (8).

    Člen 12

    Poslovna skrivnost in ravnanje s tajnimi podatki

    Člani skupine in njihovi predstavniki ter povabljeni strokovnjaki in opazovalci spoštujejo obveznost varovanja poslovne skrivnosti, ki v skladu s Pogodbama in njunimi izvedbenimi pravili velja za vse člane institucij in njihovo osebje, ter varnostne predpise Komisije v zvezi z varovanjem tajnih podatkov Unije iz sklepov Komisije (EU, Euratom) 2015/443 (9) in 2015/444 (10). Če teh obveznosti ne upoštevajo, lahko Komisija sprejme vse ustrezne ukrepe.

    Člen 13

    Preglednost

    1.   Skupina in njene podskupine se vpišejo v register strokovnih skupin.

    2.   V registru strokovnih skupin se v zvezi s sestavo skupine in podskupin objavijo naslednji podatki:

    (a)

    imena osebno imenovanih posameznikov;

    (b)

    imena opazovalcev.

    3.   Vsi zadevni dokumenti, vključno z dnevnimi redi, zapisniki, mnenji in pisnimi prispevki udeležencev, se dajo na voljo bodisi v registru strokovnih skupin bodisi prek povezave z registra na posebno spletišče, kjer so te informacije objavljene. Do posebnih spletišč se lahko dostopa brez registracije uporabnikov ali kakršnih koli drugih omejitev. Zlasti dnevni red in drugi zadevni referenčni dokumenti se objavijo pravočasno pred sestankom, temu pa sledi pravočasna objava zapisnika in mnenj. Izjeme glede objave so predvidene le, če se šteje, da bi razkritje dokumenta oslabilo varstvo javnega ali zasebnega interesa, kakor je opredeljeno v členu 4 Uredbe Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 (11).

    Člen 14

    Stroški sestankov

    Komisija povrne potne stroške in stroške bivanja članov skupine in povabljenih strokovnjakov, ki jim nastanejo zaradi njihovega sodelovanja na sestankih skupine ali podskupin, v skladu z veljavnimi določbami Komisije, in sicer v mejah razpoložljivih sredstev, dodeljenih v okviru letnega postopka dodeljevanja sredstev.

    Člen 15

    Posebna nadomestila

    Člani skupine in povabljeni strokovnjaki so upravičeni do posebnih nadomestil za svoje pripravljalno delo in/ali sodelovanje pri dejavnostih skupine ter z njim povezanimi sestanki, kot je določeno v Prilogi.

    Člen 16

    Razveljavitev

    Sklep 2009/427/ES se razveljavi.

    Sklicevanja na razveljavljeni sklep se razumejo kot sklicevanja na ta sklep.

    V Bruslju, 4. avgusta 2021

    Za Komisijo

    JanuszWOJCIECHOWSKI

    član Komisije


    (1)  Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007 (UL L 150, 14.6.2018, str. 1).

    (2)  Sklep Komisije C(2016) 3301 final z dne 30. maja 2016 o določitvi horizontalnih pravil o ustanovitvi in delovanju strokovnih skupin Komisije.

    (3)  Sklep Komisije 2009/427/ES z dne 3. junija 2009 o ustanovitvi skupine strokovnjakov za strokovno svetovanje v zvezi z ekološko pridelavo (UL L 139, 5.6.2009, str. 29).

    (4)  Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 z dne 28. junija 2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91 (UL L 189, 20.7.2007, str. 1).

    (5)  Uredba (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o financiranju, upravljanju in spremljanju skupne kmetijske politike in o razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 352/78, (ES) št. 165/94, (ES) št. 2799/98, (ES) št. 814/2000, (ES) št. 1290/2005 in (ES) št. 485/2008 (UL L 347, 20.12.2013, str. 549).

    (6)  Uredba (EU) 2018/1725 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2018 o varstvu posameznikov pri obdelavi osebnih podatkov v institucijah, organih, uradih in agencijah Unije in o prostem pretoku takih podatkov ter razveljavitvi Uredbe (ES) št. 45/2001 in Sklepa št. 1247/2002/ES (UL L 295, 21.11.2018, str. 39).

    (7)  Glej člen 11 horizontalnih pravil in Prilogo 4.

    (8)  Glej člen 17 horizontalnih pravil

    (9)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/443 z dne 13. marca 2015 o varnosti v Komisiji (UL L 72, 17.3.2015, str. 41).

    (10)  Sklep Komisije (EU, Euratom) 2015/444 z dne 13. marca 2015 o varnostnih predpisih za varovanje tajnih podatkov EU (UL L 72, 17.3.2015, str. 53).

    (11)  Uredba Evropskega parlamenta in Sveta (ES) št. 1049/2001 z dne 30. maja 2001 o dostopu javnosti do dokumentov Evropskega parlamenta, Sveta in Komisije (UL L 145, 31.5.2001, str. 43). Te izjeme so namenjene zaščiti javne varnosti, vojaških zadev, mednarodnih odnosov, finančne, denarne ali gospodarske politike, zasebnosti in celovitosti posameznika, poslovnih interesov, sodnih postopkov in pravnih nasvetov, inšpekcij/preiskav/revizij in postopka odločanja institucije.


    PRILOGA

    Posebna nadomestila

    (1)   

    Člani skupine ali podskupine in povabljeni strokovnjaki so upravičeni do posebnega nadomestila za osebno udeležbo ali udeležbo na daljavo na sestankih skupine ali podskupine. Posebno nadomestilo se plača v obliki dnevnih stroškov na enoto za vsak polni delovni dan, kot je določeno v spodnji preglednici. Skupno nadomestilo se izračuna in zaokroži navzgor do zneska, ki ustreza najbližjemu polovičnemu delovnemu dnevu.

    Sestanki skupin/podskupin

    EUR na polni dan  (1)

    Predsednik

    450

    Podpredsednik/poročevalec

    450

    Člani

    300

    Povabljeni strokovnjak

    300

    (2)   

    Člani skupine ali podskupine so upravičeni do posebnega nadomestila za delo poročevalca, ki je nadomestilo za delo, opravljeno zunaj sestanka, kot sta priprava in dokončno oblikovanje prispevka k poročilu o sestanku skupine ali podskupine. To posebno nadomestilo se plača v znesku 450 EUR v obliki dnevnih stroškov na enoto za vsak polni delovni dan.

    (3)   

    Člani skupine ali podskupine in povabljeni strokovnjaki so upravičeni do posebnega nadomestila za dejavnosti poročevalca za zagotavljanje znanstvenih poročil (povzetkov, poizvedb in splošnih informacij) pri pripravi sestankov skupine ali podskupin ali za sestavo poročila o sestankih skupine ali podskupin po sestankih.

    (4)   

    Predsednik je upravičen do posebnega nadomestila za znanstveni nadzor in organizacijo dela skupine zunaj sestankov skupine.

    Ko bo Komisija zaprosila za pripravljalno delo, ki vključuje predvsem pisanje poročil ali mnenj skupine ali podskupin, analizo v podporo oceni učinka ali znanstveni nadzor, bo podrobno opisala naloge, ki jih je treba izvesti, in njihov časovni okvir. Izračun števila delovnih dni je odvisen zlasti od delovne obremenitve, povezane z zahtevnostjo zadeve, časa, ki je glede na količino ter dostopnost podatkov in strokovne literature potreben za izvedbo nalog, ter informacij, ki jih je treba zbrati in obdelati. Od okvirnega števila delovnih dni, navedenega spodaj, je torej mogoče odstopati samo v ustrezno utemeljenih in izjemnih primerih:

    Okvirno število delovnih dni

    Vrsta zahtevane naloge

    1–10 dni

    Pripravljalno delo (znanstvena poročila, raziskave, analize v podporo oceni učinka)

    4–6 dni

    Poročilo po sestanku skupine ali podskupine, mnenje EGTOP

    10–30 dni

    Znanstveni nadzor in organizacija dela skupine zunaj sestankov skupine, zlasti svetovanje Komisiji o splošnem znanstvenem načrtovanju, o povabilih zunanjim strokovnjakom, o opredelitvi pristojnosti in nalog za znanstvena poročila ter sestankov skupine in podskupin in o zagotavljanju razpoložljivosti obstoječih podatkov in znanstvenih raziskav, da se pripravijo in usklajujejo sestava in sestanki podskupin ter da poteka komunikacija z drugimi svetovalnimi telesi in deležniki ter službami Komisije (z Generalnim direktoratom za kmetijstvo in razvoj podeželja in drugimi generalnimi direktorati ter Skupnim raziskovalnim središčem)

    Strokovnjaki v vlogi poročevalca za pripravo znanstvenih poročil pri pripravi sestankov skupine ali podskupin ali za pripravo poročila o sestankih skupine ali podskupin po sestankih ter predsednik za znanstveni nadzor in organizacijo dela skupine zunaj sestankov skupine bodo plačani v znesku 450 EUR v obliki dnevnih stroškov na enoto za vsak polni delovni dan.


    (1)  Če je oseba prisotna samo dopoldne ali popoldne, nadomestilo znaša 50 % nadomestila za polni dan.


    Top