Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0538

    Sklep Sveta (SZVP) 2019/538 z dne 1. aprila 2019 o podpori dejavnostim Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje

    ST/7039/2019/INIT

    UL L 93, 2.4.2019, p. 3–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/04/2023: This act has been changed. Current consolidated version: 07/04/2022

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/538/oj

    2.4.2019   

    SL

    Uradni list Evropske unije

    L 93/3


    SKLEP SVETA (SZVP) 2019/538

    z dne 1. aprila 2019

    o podpori dejavnostim Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje

    SVET EVROPSKE UNIJE JE –

    ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti členov 28(1) in 31(1) Pogodbe,

    ob upoštevanju predloga visokega predstavnika Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko,

    ob upoštevanju naslednjega:

    (1)

    Evropski svet je 12. decembra 2003 sprejel Strategijo EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (v nadaljnjem besedilu: strategija EU), ki v poglavju III vsebuje seznam ukrepov za preprečevanje širjenja tega orožja.

    (2)

    V strategiji EU je poudarjeno, da imata Konvencija o prepovedi razvoja, proizvodnje, kopičenja zalog in uporabe kemičnega orožja ter o njegovem uničenju ( CWC) in Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) ključno vlogo pri ustvarjanju sveta brez kemičnega orožja. Unija se je v strategiji EU zavezala, da si bo prizadevala za vsesplošno spoštovanje ključnih pogodb in sporazumov o razoroževanju in neširjenju orožja, vključno s CWC. Cilji te strategije dopolnjujejo cilje, za katere si prizadeva OPCW v okviru svojih pristojnosti za izvajanje CWC.

    (3)

    Svet je 22. novembra 2004 sprejel Skupni ukrep 2004/797/SZVP (1) o podpori dejavnostim OPCW. Temu skupnemu ukrepu je poo izteku njegove veljavnosti sledil Skupni ukrep Sveta 2005/913/SZVP (2), ki mu je nato sledil Skupni ukrep Sveta 2007/185/SZVP (3). Skupnemu ukrepu 2007/185/SZVP so sledili Sklepi Sveta 2009/569/SZVP (4), 2012/166/SZVP (5) in (SZVP) 2015/259 (6). Sklep (SZVP) 2015/259je prenehal veljati 23. marca 2018.

    (4)

    Svet je 26. februarja 2018 sprejel Sklep (SZVP) 2018/294 (7), s katerim je podaljšal veljavnost Sklepa (SZVP) 2015/259, da bi se lahko izvajanje dejavnosti nadaljevalo do 23. decembra 2018.

    (5)

    V okviru dejavnega izvajanja poglavja III strategije EU je treba nadaljevati intenzivno in ciljno usmerjeno pomoč Unije za OPCW. Treba bo storiti več za okrepitev zmogljivosti držav pogodbenic CWC (v nadaljnjem besedilu: države pogodbenice) za izpolnjevanje njihovih obveznosti v okviru CWC, za okrepitev njihove pripravljenosti in odzivanja na napade s strupenimi kemikalijami ter za okrepitev mednarodnega sodelovanja na področju kemijskih dejavnosti. Poleg tega bo treba storiti več za podporo zmožnostim OPCW za prilagajanje napredku na področju znanosti in tehnologije ter za okrepitev zmogljivosti OPCW za odziv na nevarnost uporabe kemičnega orožja. Še naprej bi bilo treba izvajati ukrepe, povezane z vsesplošno uporabo CWC, ter jih prilagoditi in usmeriti na vse manjšo skupino držav, ki niso pogodbenice CWC.

    (6)

    Svet je 16. aprila 2018 sprejel sklepe, v katerih je določeno stališče Unije za četrto posebno zasedanje konference držav pogodbenic, namenjene pregledu delovanja Konvencije o kemičnem orožju(v nadaljnjem besedilu: četrta konferenca o pregledu), ki je med 21.–30. novembrom 2018 potekalo v Haagu.

    (7)

    EU je zagotovila politično, finančno in materialno podporo za operacije OPCW v Siriji, katerih naloga je bila popolno uničenje kemičnega orožja in snovi v tej državi. Svet je zato 9. decembra 2013 sprejel sklep 2013/726/SZVP (8) v podporo dejavnostim OPCW v okviru Resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (RVSZN) 2118 (2013), sklep Izvršnega sveta OPCW z dne 27. septembra 2013 o uničenju sirskega kemičnega orožja ter naknadno sprejete in zadevne resolucije in sklepe. Sklepu 2013/726/SZVP je sledil sklep Sveta (SZVP) 2017/2303 (9) z dne 12. decembra 2017. Nato je Svet 30. novembra 2015 sprejel Sklep (SZVP) 2015/2215 (10) o podpori RVSZN 2235 (2015).

    (8)

    Na četrtem posebnem zasedanju konference držav pogodbenic 27. junija 2018 je bil sprejet sklep C-SS-4/DEC.3, ki obravnava grožnjo uporabe kemičnega orožja. Evropski svet je v sklepih z dne 28. junija 2018 Unijo zavezal spoštovanju rezultatov navedenega sklepa –

    SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

    Člen 1

    1.   Za takojšnjo in praktično uporabo nekaterih elementov strategije EU Unija podpira dejavnosti OPCW z naslednjimi cilji:

    krepitev zmogljivosti držav pogodbenic za izpolnjevanje obveznosti v okviru CWC,

    izboljšanje pripravljenosti držav pogodbenic za preprečevanje napadov, ki vključujejo strupene kemikalije, in odzivanje nanje,

    intenzivnejše mednarodno sodelovanje na področju kemijskih dejavnosti,

    podpora zmožnostim OPCW za prilagajanje napredku na področju znanosti in tehnologije,

    krepitev zmogljivosti OPCW za odziv na nevarnost uporabe kemičnega orožja,

    promocija vsesplošne uporabe CWC s spodbujanjem držav ne-pogodbenic, da se ji pridružijo.

    2.   V okviru odstavka 1 so projekti OPCW, ki jih podpira Unija in ki so usklajeni z ukrepi iz strategije EU, naslednji:

    Projekt I: Center OPCW za kemijo in tehnologijo ter izvajanje Sklepa C-SS-4/DEC.3, ki obravnava grožnjo uporabe kemičnega orožja

    Dejavnosti:

    projekt nadgradnje laboratorija

    izvajanje sklepa C-SS-4/DEC.3

    Projekt II: Kemična razorožitev in neširjenje

    Dejavnosti:

    obiski predstavnikov izvršnega sveta in opazovalcev iz držav pogodbenic v Ljudski republiki Kitajski in Združenih državah Amerike, da bi dobili pregled nad programi za uničevanje

    širitev in izboljšanje uporabe sistema upravljanja vsebin podjetja (ang. Enterprise Content Management – ECM)

    uvedba celovite telekomunikacijske rešitve za vse člane osebja tehničnega sekretariata OPCW

    Projekt III: Pomoč in zaščita v afriških državah pogodbenicah

    Dejavnosti:

    operativno usposabljanje za osebje, ki prvo nudi pomoč

    usposabljanje vodij usposabljanja na področju pomoči in zaščite za afriško skupino

    Projekt IV: Mednarodno sodelovanje

    Dejavnosti:

    usposabljanje vodilnih delavcev za višje vodstveno osebje, oblikovalce politik in nekdanje štipendiste programa OPCW Associate Programme

    projekt sodelovanja med laboratoriji

    forum za ženske o uporabi kemije v miroljubne namene ter osnovni tečaj za razvoj analitičnih sposobnosti za kemičarke

    usposabljanje mladih o uporabi kemije v miroljubne namene

    tečaj za razvoj analitičnih sposobnosti, namenjen kemikom analitikom v afriških državah članicah

    tečaj varnega ravnanja s kemikalijami za afriške države pogodbenice

    Projekt V: Vsesplošna uporaba in ozaveščanje

    Dejavnosti:

    razvoj modulov e-učenja

    prevod in razširjanje orodij in gradiva za izobraževanje in ozaveščanje

    podpora nevladnim organizacijam pri sodelovanju v dejavnostih OPCW

    dogodki ob robu zasedanj Konference držav pogodbenic

    Projekt VI: Izvajanje na nacionalni ravni

    Dejavnosti:

    globalni forum deležnikov

    Projekt VII: Znanost in tehnologija

    Dejavnosti:

    sestavljanje seznama rastlinskih biomarkerjev

    podpora začasnim delovnim skupinam znanstvenega svetovalnega odbora OPCW

    Natančen opis navedenih dejavnosti OPCW iz tega odstavka, ki jih podpira Unija, je v Prilogi.

    Člen 2

    1.   Za izvajanje tega sklepa je odgovoren visoki predstavnik Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko (v nadaljnjem besedilu: VP).

    2.   Za tehnično izvajanje projektov iz člena 1(2) je pristojen tehnični sekretariat OPCW (v nadaljnjem besedilu: tehnični sekretariat). To nalogo opravlja pod odgovornostjo in nadzorom VP. V ta namen VP sklene potrebne dogovore s tehničnim sekretariatom.

    Člen 3

    1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje projektov iz člena 1(2) je 11 601 256 EUR.

    2.   Odhodki, ki se financirajo iz zneska iz odstavka 1, se upravljajo v skladu s postopki in pravili, ki se uporabljajo za splošni proračun Unije.

    3.   Komisija nadzira pravilno upravljanje odhodkov iz odstavka 2. V ta namen s tehničnim sekretariatom sklene sporazum o financiranju. V tem sporazumu je določeno, da tehnični sekretariat zagotovi razpoznavnost prispevka Unije, ki ustreza njegovemu obsegu, in določi ukrepe za lažje uresničevanje sinergij in izogibanje podvajanju dejavnosti.

    4.   Komisija si prizadeva skleniti sporazum o financiranju iz odstavka 3 čim prej po začetku veljavnosti tega sklepa. Če ima Komisija v tem postopku kakršne koli težave, o tem obvesti Svet; prav tako ga obvesti o datumu sklenitve sporazuma.

    Člen 4

    VP o izvajanju tega sklepa poroča Svetu na podlagi rednih poročil, ki jih pripravi tehnični sekretariat. Poročila VP so podlaga za ocenjevanje, ki ga izvede Svet. Komisija zagotovi podatke o finančnih vidikih projektov iz člena 1(2).

    Člen 5

    1.   Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

    2.   Ta sklep preneha veljati 36 mesecev po datumu sklenitve sporazuma o financiranju iz člena 3(3). Ta sklep preneha veljati šest mesecev po začetku veljavnosti, če v tem času navedeni sporazum o financiranju ni bil sklenjen.

    V Bruslju, 1. aprila 2019

    Za Svet

    Predsednik

    G. CIAMBA


    (1)  Skupni ukrep Sveta 2004/797/SZVP z dne 22. novembra 2004 o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 349, 25.11.2004, str. 63).

    (2)  Skupni ukrep Sveta 2005/913/SZVP z dne 12. decembra 2005 o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 331, 17.12.2005, str. 34).

    (3)  Skupni ukrep Sveta 2007/185/SZVP z dne 19. marca 2007 o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 85, 27.3.2007, str. 10).

    (4)  Sklep Sveta 2009/569/SZVP z dne 27. julija 2009 o podpori dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 197, 29.7.2009, str. 96).

    (5)  Sklep Sveta 2012/166/SZVP z dne 23. marca 2012 o podpori dejavnostim Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 87, 24.3.2012, str. 49).

    (6)  Sklep Sveta (SZVP) 2015/259 z dne 17. februarja 2015 o podpori dejavnostim Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 43, 18.2.2015, str. 14).

    (7)  Sklep Sveta (SZVP) 2018/294 z dne 26. februarja 2018 o spremembi Sklepa (SZVP) 2015/259 o podpori dejavnostim Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW) v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 55, 27.2.2018, str. 58).

    (8)  Sklep Sveta 2013/726/SZVP z dne 9. decembra 2013 o podpori Resoluciji VS ZN 2118 (2013) in sklepu Izvršnega sveta OPCW EC-M-33/Dec 1 v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 329, 10.12.2013, str. 41).

    (9)  Sklep Sveta (SZVP) 2017/2303 z dne 12. decembra 2017 v podporo nadaljnjemu izvajanju Resolucije Varnostnega sveta ZN 2118 (2013) in sklepa Izvršnega sveta OPCW EC-M-33/DEC.1 o uničenju sirskega kemičnega orožja v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje (UL L 329, 13.12.2017, str. 55).

    (10)  Sklep Sveta (SZVP) 2015/2215 z dne 30. novembra 2015 o podpori RVSZN 2235 (2015) pri ustanovitvi Skupnega preiskovalnega mehanizma OPCW v okviru ZN za ugotavljanje storilcev kemičnih napadov v Sirski arabski republiki (UL L 314, 1.12.2015, str. 51).


    PRILOGA

    Podpora Unije dejavnostim OPCW v okviru izvajanja Strategije EU proti širjenju orožja za množično uničevanje

    Projekt I – Center OPCW za kemijo in tehnologijo ter izvajanje sklepa C-SS-4/DEC.3, ki obravnava nevarnost uporabe kemičnega orožja

    Cilji

    Odprava zalog kemičnega orožja in obratov za izdelovanje kemičnega orožja, za katere veljajo ukrepi preverjanja iz CWC,

    preprečevanje širjenja kemičnega orožja z uporabo ukrepov preverjanja in izvedbenih ukrepov iz CWC, ki tudi krepijo zaupanje med pogodbenicami,

    pomoč in zaščita pred kemičnim orožjem in njegovo uporabo ali nevarnostjo uporabe, v skladu z določbami člena X CWC,

    ekonomski in tehnološki razvoj z mednarodnim sodelovanjem na področju kemijskih dejavnosti, katerih namen ni prepovedan na podlagi CWC, skladno z določbami člena XI Konvencije,

    dosledno in nediskriminatorno izvajanje določb člena VII CWC v vseh pogodbenicah.

    Namen

    Preverjanje, ali še obstaja pripravljenost na spoštovanje določb,

    razvoj zmogljivosti za preprečevanje sovražne uporabe strupenih kemikalij in za spodbujanje mednarodnega sodelovanja,

    zavzemanje za uporabo zmogljivosti drugih,

    organizacija, ki služi svojemu namenu,

    ugotavljanje storilcev napadov s kemičnim orožjem v Sirski arabski republiki, in sicer s pridobivanjem in posredovanjem potencialno pomembnih informacij o izvoru tega kemičnega orožja v primerih, v katerih je misija za ugotavljanje dejstev ugotovila, da je bilo to orožje zagotovo ali verjetno uporabljeno, in primerih, za katere Skupni preiskovalni mehanizem OPCW v okviru ZN ni izdal poročila.

    Rezultati

    Večja operativna učinkovitost,

    večja fizična varnost,

    spoštovanje najvišjih varnostnih standardov,

    dobra pripravljenost za odzivanje na zdajšnje grožnje ter znanstveni in tehnološki razvoj, večja kredibilnost in boljši položaj zaradi novega objekta,

    opravljanje preiskav v skladu z mandatom iz Sklepa C-SS-4/DEC.3.

    Dejavnosti

    I.1   Projekt nadgradnje laboratorija

    Laboratorij in skladišče opreme OPCW sta ključna pri podpori CWC. Oba že več kot 20 let neprekinjeno delujeta na lokaciji v Rijswijku, predmestju Haaga, in obseg njunega dela vsako leto občutno raste. V zadnjih nekaj letih se je število nerutinskih operacij dramatično povečalo, kar je še dodatno obremenilo zmogljivosti obeh, in Sklep C-SS-4/DEC.3 jih bo verjetno obremenil še bolj. Pogodbenice laboratorij vse pogosteje prosijo tudi za pomoč pri usposabljanju, da bi izboljšale svoje analitične in tehnične zmogljivosti na področju kemije. OPCW se je odločila, da bo začela z nadgradnjo laboratorija in skladišča opreme v novi center za kemijo in tehnologijo (tako imenovani „ChemTech Centre“).

    I.2   Izvajanje Sklepa C-SS-4/DEC.3

    Operativni odstavek 10 Sklepa C-SS-4/DEC.3 navaja, da se je Konferenca držav pogodbenic OPCW odločila, da sekretariat sprejme ukrepe za ugotavljanje storilcev napadov s kemičnim orožjem v Sirski arabski republiki, in sicer s pridobivanjem in posredovanjem pomembnih informacij o izvoru tega kemičnega orožja v primerih, v katerih je misija za ugotavljanje dejstev ugotovila, da je bilo to orožje zagotovo ali verjetno uporabljeno, in v primerih, za katere Skupni preiskovalni mehanizem OPCW v okviru ZN ni izdal poročila. Sekretariat bo za izvajanje navedenega sklepa ustanovil preiskovalno in identifikacijsko skupino, ki bo dejavnosti sekretariata izvajala nepristransko in objektivno, ki bo neposredno odgovorna generalnemu direktorju OPCW ter bo pripravljala poročila za Izvršni svet in generalnega sekretarja Združenih narodov.

    Projekt II – Kemična razorožitev in neširjenje

    Cilji

    Podpreti dejavnosti za preprečevanje širjenja kemičnega orožja z uporabo ukrepov preverjanja in izvedbenih ukrepov iz CWC,

    zagotoviti napredek pri odpravljanju zalog kemičnega orožja in obratov za izdelovanje kemičnega orožja, za katere veljajo ukrepi preverjanja iz CWC,

    prispevati k doslednemu, učinkovitemu in nediskriminatornemu izvajanju vseh določb CWC.

    Namen

    Preverjanje, ali še obstaja pripravljenost na spoštovanje določb,

    zavzemanje za uporabo zmogljivosti drugih,

    organizacija, ki služi svojemu namenu,

    razvoj zmogljivosti za preprečevanje sovražne uporabe strupenih kemikalij in za spodbujanje mednarodnega sodelovanja.

    Rezultati

    Izvajanje relevantnih odločitev o popolnem uničenju kemičnega orožja,

    obsežnejši prenos znanja, večja preglednost in razumevanje s pomočjo deležnikov OPCW,

    podpora za prerazporeditev režima preverjanja iz CWC z razoroževanja na preprečevanje ponovnega pojava kemičnega orožja,

    številnejše rutinske dejavnosti preverjanja s sistemom za obvladovanje tveganj,

    večja zmogljivost OPCW za izvajanje izrednih operacij,

    večja zmogljivost OPCW na področju pomoči in zaščite z namenom boljše osredotočenosti na ponoven pojav kemičnega orožja, tako v smislu preprečevanja kot v smislu odzivanja,

    prilagojene strukture in po potrebi prilagojeni procesi za nemoteno tranzicijo OPCW.

    Dejavnosti

    II.1   Obiski predstavnikov Izvršnega sveta in opazovalcev iz držav pogodbenic v Ljudski republiki Kitajski in Združenih državah Amerike, da bi dobili pregled nad programi za uničevanje

    Unija redno izraža podporo obiskom predstavnikov Izvršnega sveta (v Skupnem ukrepu 2007/185/SZVP ter sklepih 2009/569/SZVP, 2012/166/SZVP in (SZVP) 2015/259). Ti obiski so se izkazali kot pomembna priložnost za izpostavljanje vprašanj ali pomislekov o programu za izpolnjevanje obveznosti uničenja kemičnega orožja v posamezni državi pogodbenici, ki ima kemično orožje. Vse države pogodbenice bodo imele koristi od teh obiskov, ki bodo izboljšali preglednost in okrepili zaupanje, da dejansko dosegamo napredek v prizadevanjih za popolno uničenje preostalega kemičnega orožja v skladu z določbami CWC, kar bo tehnični sekretariat tudi preveril. Ta projekt bi moral spodbuditi širše sodelovanje držav pogodbenic pri takih obiskih, pri tem pa upoštevati ustrezna finančna merila in zagotoviti ustrezno rotacijo udeležencev.

    II.2   Širitev in izboljšanje uporabe sistema upravljanja vsebin podjetja (ang. Enterprise Content Management – ECM)

    Sistem ECM je na voljo predvsem uporabnikom z oddelka za preverjanje, ki imajo dostop do omrežja OPCW, ki nima električne povezave z nobenim drugim omrežjem (ang. air-gapped network) in je interno znano kot varno kritično omrežje. Ta projekt bo inšpektorjem OPCW omogočil dostop do sistema ECM, s čimer ga bo utrdil, obenem pa bo odpravil pomanjkljivosti, ki se pojavljajo zaradi omejene varnosti in infrastrukture omrežja IT.

    II.3   Uvedba celovite telekomunikacijske rešitve za vse relevantne člane osebja tehničnega sekretariata OPCW

    Projekt bo zajemal iskanje ustreznega in stroškovno učinkovitega ponudnika storitev, postopen prehod z obstoječe infrastrukture, preizkušanje in preverjanje varnosti postopkov, ki se uporabljajo na misijah, z novimi tehnologijami, razvoj opreme za operacije na terenu, uvedbo celovite telekomunikacijske rešitve za vse relevantne deležnike OPCW in opustitev obstoječe infrastrukture.

    Projekt III – Pomoč in zaščita v afriških državah pogodbenicah

    Cilji

    Zagotoviti pomoč in zaščito pred kemičnim orožjem, njegovo uporabo ali grožnjo uporabe, v skladu z določbami člena X CWC,

    zagotoviti, da OPCW dosledno, učinkovito in nediskriminatorno izvaja vse določbe CWC, zlasti v afriških državah pogodbenicah,

    okrepiti razvoj zmogljivosti za nacionalno izvajanje in mednarodno sodelovanje.

    Namen

    Razvoj zmogljivosti za preprečevanje sovražne uporabe strupenih kemikalij in za spodbujanje mednarodnega sodelovanja,

    delovanje za uporabo zmogljivosti drugih,

    organizacija, ki služi svojemu namenu.

    Rezultati

    Večja zmogljivost OPCW na področju pomoči in zaščite z namenom boljše osredotočenosti na ponoven pojav kemičnega orožja, tako v smislu preprečevanja kot v smislu odzivanja,

    okrepljen razvoj zmogljivosti za nacionalno izvajanje in mednarodno sodelovanje,

    poglobljeno in trajnostno sodelovanje z drugimi mednarodnimi organizacijami,

    okrepljeno sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    okrepljene zmogljivosti za spodbujanje sodelovanja med ad hoc skupinami držav pogodbenic.

    Dejavnosti

    III.1   Operativno usposabljanje za osebje, ki prvo nudi pomoč

    Namen tega operativnega usposabljanja je podpreti afriške države pogodbenice in njihove ustrezne regionalne gospodarske skupnosti (ECOWAS, SADC, IGAD) pri razvoju zmogljivosti za zaščito pred kemičnim orožjem, ki vključuje bojne kemične agense ali strupene industrijske kemikalije.

    III.2   Usposabljanje vodij usposabljanja na področju pomoči in zaščite za afriško skupino

    Glavni namen usposabljanja je inštruktorjem iz agencij, vključenih v odzivanje na izredne razmere v primeru kemičnih agensov, zagotoviti osnovno znanje, da se v afriških državah vzpostavi skupina vodij usposabljanja, ki bodo znali razširjati znanje o temah, povezanih z odzivanjem na kemične incidente.

    Projekt IV – Mednarodno sodelovanje

    Cilji

    Pospešiti ekonomski in tehnološki razvoj z mednarodnim sodelovanjem na področju kemijskih dejavnosti, katerih namena CWC ne prepoveduje,

    okrepiti razvoj zmogljivosti za nacionalno izvajanje in mednarodno sodelovanje,

    poglobiti in trajnostno razviti sodelovanje z drugimi mednarodnimi organizacijami,

    okrepiti sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    okrepiti zmogljivosti za spodbujanje sodelovanja med ad hoc skupinami držav pogodbenic.

    Namen

    Spodbujati mednarodno sodelovanje med državami pogodbenicami za kemijo, ki se uporablja v miroljubne namene,

    okrepiti zmogljivost držav članic OPCW, še posebej nekaterih regij, kot sta Afrika in skupina latinskoameriških in karibskih držav, za analizo kemikalij v okviru režima CWC,

    poglobiti ozaveščenost kemičark o miroljubni uporabi kemije in vzpostaviti platformo, ki bi več kemičarkam omogočila sodelovanje pri programu za krepitev zmogljivosti, ki ga ponuja OPCW,

    relevantnim deležnikom pomagati obogatiti znanje in ustrezne spretnosti ter jim omogočiti pridobivanje znanja na področju ocenjevanja kemičnih nevarnosti in metod njihovega omejevanja.

    Rezultati

    Okrepljen razvoj zmogljivosti za nacionalno izvajanje in mednarodno sodelovanje,

    sekretariat bo okrepil zmogljivosti ocenjevanja na področju razvoja zmogljivosti,

    poglobljeno in trajnostno sodelovanje z drugimi mednarodnimi organizacijami,

    okrepljeno sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    podpora za prerazporeditev režima preverjanja iz CWC z razoroževanja na preprečevanje ponovnega pojava kemičnega orožja,

    okrepljena zmogljivost OPCW za spremljanje znanstvenih in tehnoloških dosežkov, pomembnih za CWC,

    večja zmogljivost OPCW na področju pomoči in zaščite z namenom boljše osredotočenosti na ponoven pojav kemičnega orožja, tako v smislu preprečevanja kot v smislu odzivanja,

    okrepljeno sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    okrepljene zmogljivosti za spodbujanje sodelovanja med ad hoc skupinami držav pogodbenic.

    Dejavnosti

    IV.1   Usposabljanje vodilnih delavcev za višje vodstveno osebje, oblikovalce politik in nekdanje štipendiste programa OPCW Associate Programme.

    Projekt je namenjen programu usposabljanja vodilnih delavcev, in sicer kemikov, kemijskih inženirjev in drugih relevantnih strokovnjakov s poslovodnimi nalogami (tudi tistimi glede izvajanja CWC) v panožnih, vladnih in akademskih sektorjih v državah pogodbenicah OPCW z razvijajočimi se in tranzitnimi ekonomijami, da bi jim omogočili možnost razvoja poglobljenega znanja in vodstvenih spretnosti na področju integriranega upravljanja kemikalij, ki med drugim zajema tudi varnost, zaščito in trajnostne rešitve v kemijski industriji.

    IV.2   Projekt sodelovanja laboratorijev

    Razlog za uvedbo pobude sodelovanja v OPCW je bilo pomanjkanje laboratorijev, potrjenih za opravljanje analiz kemikalij v okviru režima CWC (laboratoriji, ki jih je imenovala OPCW), v nekaterih regijah, kot sta Afrika in skupina latinskoameriških in karibskih držav. Pravila sodelovanja v pobudi so skupaj s cilji in načinom delovanja opisana v dopisu S/1397/2016 z dne 14. julija 2016, ki ga je pripravil tehnični sekretariat. Iz dopisa je razvidno, da so lahko v projekte vključene raznovrstne dejavnosti, pri katerih sodeluje en laboratorij, ki je deležen pomoči, in en laboratorij, ki pomaga; take dejavnosti so na primer obiski osebja obeh strani (usposabljanje in mentorstvo), podpora sodelovanju laboratorijev, ki so deležni pomoči, v preskusih strokovne usposobljenosti v okviru OPCW ter podpora za prenos opreme in za skupne raziskave.

    IV.3   Forum za ženske o uporabi kemije v miroljubne namene ter osnovni tečaj za kemičarke, namenjen razvoju analitičnih sposobnosti

    Tehnični sekretariat OPCW bo na svojem sedežu organiziral forum za ženske o uporabi kemije v miroljubne namene ter osnovni tečaj za kemičarke, namenjen razvoju analitičnih sposobnosti. Države pogodbenice OPCW bodo imenovale strokovnjake, udeleženci pa bodo izbrani na podlagi kvalifikacij, geografske porazdelitve in zastopanosti spolov.

    IV.4   Izobraževalni program za mlade o uporabi kemije v miroljubne namene

    Na podlagi programov za krepitev zmogljivosti, ki jih organizira tehnični sekretariat OPCW, so nacionalni organi držav članic zaprosili za prilagojen program za izobraževanje in ozaveščanje o varnem ravnanju s kemikalijami, namenjen mladim/študentom v šolah/na univerzah v kontekstu uporabe kemije v miroljubne namene. Ta program je prva pobuda za mlade/študente o spodbujanju uporabe kemije v miroljubne namene; usposabljanje bo možnost za sodelovanje med strokovnjaki in študenti, na podlagi katerega lahko nastanejo videoposnetki in brošure, ki se lahko razdelijo akademskim ustanovam/šolam v državah pogodbenicah OPCW.

    IV.5   Tečaj za razvoj analitičnih sposobnosti, namenjen kemikom analitikom v afriških državah članicah

    Zaradi dejavnosti, ki jih trenutno izvajajo nedržavni akterji v afriški regiji, bi bilo nujno treba izboljšati laboratorijske zmogljivosti v vsej regiji, in to v zvezi z analizo snovi, povezanih s CWC. Tečaj je namenjen temu, da se kvalificiranim kemikom analitikom pri analiziranju kemikalij, povezanih s CWC, pomaga pridobiti dodatne izkušnje ter praktična znanja in spretnosti.

    IV.6   Varno ravnanje s kemikalijami za afriške države pogodbenice

    Kemijska industrija pomembno prispeva k trajnostnemu razvoju v Afriki. Po napovedih afriškega poročila o pregledu glede kemikalij („Africa Review Report on Chemicals“), ki ga je pripravila ekonomska komisija Združenih narodov za Afriko, bo kemijska industrija v Afriki v prihodnjih letih še zrasla. Njen razvoj bo obenem sprožil vrsto vprašanj glede varnega ravnanja s kemikalijami in uporabe kemije v miroljubne namene za socialno-ekonomski razvoj, ki se lahko razrešijo z doslednim in učinkovitim izvajanjem CWC. S programom naj bi relevantnim deležnikom pomagali obogatiti znanje in ustrezne spretnosti ter jim omogočiti pridobivanje znanja na področju ocenjevanja kemičnih nevarnosti in metod njihovega omejevanja.

    Projekt V – Vsesplošna uporaba in ozaveščanje

    Cilji

    Okrepiti sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    povečati prizadevanja OPCW, da se doseže vsesplošna uporaba,

    prispevati k doslednemu, učinkovitemu in nediskriminatornemu izvajanju vseh določb CWC.

    Namen

    Po potrebi izboljšati poznavanje in razumevanje OPCW in CWC med študenti in učitelji ter drugimi skupinami,

    okrepiti prepoznavnost OPCW in pojasniti delovanje te organizacije širši javnosti,

    izboljšati načine za doseganje čim širšega občinstva, zlasti med akterji, ki niso del stroke,

    izboljšati ozaveščenost o OPCW in CWC med mladimi v izbranih državah ali regijah,

    spodbujati večje sodelovanje držav, ki niso pogodbenice CWC, pri dejavnostih OPCW in povečano razumevanje CWC in njenih koristi s strani teh držav,

    deležnike poglobljeno vključevati v vsebinska vprašanja, s katerimi se OPCW sooča v obdobju institucionalne tranzicije.

    Rezultati

    Okrepljeno sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    večja prizadevanja OPCW, da se doseže vsesplošna uporaba.

    Dejavnosti

    V.1   Razvoj modulov e-učenja

    Namen tega projekta je uporabiti specialistično strokovno znanje za e-učenje, s katerim bi tehničnemu sekretariatu OPCW pomagali opredeliti skupni pristop k njegovi ponudbi e-učenja za oblikovanje in izvedbo novih modulov e-učenja. Vsebina modulov bo določena na podlagi poročila svetovalnega odbora za izobraževanje in informiranje, namenjenega generalnemu direktorju OPCW, in razprave o priporočilih svetovalnega odbora, temelječe na navedenem poročilu.

    V.2   Prevod in razširjanje orodij in gradiva za izobraževanje in ozaveščanje

    Svetovalni odbor se je v prvih dveh letih delovanja večkrat zavzel za to, da bi bilo več gradiva za izobraževanje in ozaveščanje na voljo v vseh šestih uradnih jezikih OPCW, torej poleg angleščine še v francoščini, španščini, ruščini, kitajščini in arabščini. Orodja in gradiva za izobraževanje in ozaveščanje so običajno v angleščini, zaradi česar jih še zdaleč ne uporablja toliko deležnikov na svetovni ravni, kot bi jih lahko. Da bi bolj razširili gradivo za izobraževanje in ozaveščanje, zlasti za specifične skupine deležnikov, bi ga bilo treba prevesti.

    V.3   Podpora nevladnim organizacijam pri sodelovanju v dejavnostih OPCW

    V okviru tega projekta naj bi za udeležbo na letnem zasedanju Konference držav pogodbenic v letih 2019 in 2020 sponzorirali kvalificirane predstavnike nevladnih organizacij (NVO), pri čemer bi prednost imeli kandidati iz gospodarstev v razvoju ali tranziciji.

    V.4   Dogodki ob robu konference držav pogodbenic

    V času programa bodo potekali trije stranski dogodki, po eden na vsakem letnem zasedanju Konference držav pogodbenic. S sredstvi Unije se lahko pokrijejo potni stroški največ treh strokovnjakov/uradnikov iz držav upravičenk.

    Projekt VI – Izvajanje na nacionalni ravni

    Cilji

    Krepitev in ohranjanje zmogljivosti držav pogodbenic in njihovih nacionalnih organov za dosledno izpolnjevanje vseh obveznosti v okviru CWC.

    Namen

    Relevantni deležniki bolje razumejo in poznajo CWC ter imajo večjo vlogo in bolj sodelujejo v prizadevanjih za nacionalno izvajanje,

    cariniki sodelujočih držav pogodbenic bolje poznajo in lahko učinkoviteje opravljajo svoje naloge glede uvoza/izvoza kemikalij s seznama ter se bolje usklajujejo z nacionalnimi organi,

    relevantni deležniki imajo na voljo točne in posodobljene informacije, potrebne za učinkovito usposabljanje,

    agencije/organi, ki bi lahko podprli izvajanje CWC, so se dogovorili o kratkoročnem načrtu za vzpostavitev medsebojnih sinergij.

    Rezultati

    Okrepljena zmogljivost držav pogodbenic za učinkovito nacionalno izvajanje,

    večje število držav pogodbenic, ki so zmožne učinkovitega nacionalnega izvajanja, tako na kvantitativni kot kvalitativni ravni,

    okrepljena razumevanje in ozaveščenost nacionalnih organov glede vprašanj, povezanih s CWC, za dobro sodelovanje in podporo,

    večje število držav pogodbenic, ki so zmožne obravnavati in pripraviti osnutek zakonodaje za kasnejšo odobritev,

    učinkovito delovanje carinskih organov, ki nadzirajo in spremljajo trgovino s kemikalijami.

    Dejavnosti

    VI.1   Globalni forum deležnikov

    V okviru tega projekta naj bi organizirali globalni forum deležnikov med ključnimi nacionalnimi deležniki za spodbujanje pomembnosti izvajanja CWC preko sprejemanja nacionalne izvedbene zakonodaje.

    Projekt VII – Znanost in tehnologija

    Cilji

    Generalnemu direktorju OPCW omogočiti, da Konferenci držav pogodbenic, Izvršnemu svetu OPCW ali državam pogodbenicam svetuje in predloži priporočila s področja znanosti in tehnologije, ki zadevajo CWC.

    Namen

    V vmesnem obdobju med četrtim in petim zasedanjem Konference o pregledu izvajanja Konvencije dati smernice za dejavnosti OPCW, povezane z znanostjo in tehnologijo,

    generalnemu direktorju OPCW omogočiti, da organom OPCW za oblikovanje politike in državam pogodbenicam zagotavlja ciljne nasvete s področja znanosti in tehnologije, ki zadevajo CWC,

    zbrati večjo skupino znanstvenikov, ki so na voljo OPCW, in izboljšati mehanizme za spremljanje razvoja tehnologij za spremljanje kemikalij in informacijskih orodij za analizo kompleksnih podatkovnih naborov, ki vsebujejo kemične podatke,

    vzpostaviti in ohranjati mrežo deležnikov, ki niso del stroke, ki bi lahko dopolnjevali delo znanstvenikov, s katerimi sodeluje OPCW, pri presoji vseh vidikov novosti v znanosti in tehnologiji, da bi lahko zagotovili celovitejše svetovanje na področju znanosti in tehnologije ter njunih posledic.

    Rezultati

    Podpora za prerazporeditev režima preverjanja iz CWC z razoroževanja na preprečevanje ponovnega pojava kemičnega orožja,

    večja zmogljivost OPCW za izvajanje izrednih operacij,

    okrepljena zmogljivost OPCW za spremljanje znanstvenih in tehnoloških dosežkov, pomembnih za CWC,

    večja zmogljivost OPCW na področju pomoči in zaščite z namenom boljše osredotočenosti na ponoven pojav kemičnega orožja, tako v smislu preprečevanja kot v smislu odzivanja,

    okrepljen razvoj zmogljivosti za nacionalno izvajanje in mednarodno sodelovanje,

    poglobljeno in trajnostno sodelovanje z drugimi mednarodnimi organizacijami,

    okrepljeno sodelovanje s širšo skupino relevantnih deležnikov,

    OPCW ostaja globalni vir znanja in izkušenj na področju kemičnega orožja,

    okrepljene zmogljivosti za spodbujanje sodelovanja med ad hoc skupinami držav pogodbenic.

    Dejavnosti

    VII.1   Sestavljanje seznama rastlinskih biomarkerjev

    V okviru tega projekta bo razvit „izziv za javnost“, da bi na ta način vključili ustrezne strokovnjake iz različnih znanstvenih strok in oblikovali referenčni nabor geografsko reprezentativnih rastlin, ki so uporabne za odkrivanje izpostavljenosti strupenim kemikalijam (s kemijsko analizo in/ali pomembno fenotipsko spremembo).

    VII.2   Podpora začasnim delovnim skupinam znanstvenega svetovalnega odbora OPCW

    Znanstveni svetovalni odbor lahko na zahtevo generalnega sekretarja OPCW ustanovi začasne delovne skupine, ki bodo po vsebinski plati obravnavale specifična znanstvena in tehnološka vprašanja. Ta projekt bo prispeval k vzpostavitvi začasne delovne skupine za raziskovalno znanost in tehnologijo ter uvedbi drugih začasnih delovnih skupin na podlagi potreb, identificiranih na četrtem zasedanju Konference o pregledu leta 2018.


    Top