EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012D0470

2012/470/EU: Sklep Sveta z dne 7. avgusta 2012 o podaljšanju veljavnosti Sklepa 2012/96/EU in začasnem prenehanju uporabe ustreznih ukrepov iz Sklepa 2002/148/ES

UL L 213, 10.8.2012, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Dokument je bil objavljen v posebni izdaji. (HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 20/08/2013

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2012/470/oj

10.8.2012   

SL

Uradni list Evropske unije

L 213/13


SKLEP SVETA

z dne 7. avgusta 2012

o podaljšanju veljavnosti Sklepa 2012/96/EU in začasnem prenehanju uporabe ustreznih ukrepov iz Sklepa 2002/148/ES

(2012/470/EU)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Sporazuma o partnerstvu med članicami skupine afriških, karibskih in pacifiških držav na eni strani ter Evropsko skupnostjo in njenimi državami članicami na drugi, podpisanega v Cotonouju 23. junija 2000 (1), kot je bil nazadnje spremenjen v Ouagadougouju, Burkina Faso, 23. junija 2010 (2) (v nadaljnjem besedilu: Sporazum iz Cotonouja), ter zlasti člena 96 Sporazuma,

ob upoštevanju Notranjega sporazuma med predstavniki vlad držav članic, ki so se sestali v okviru Sveta, o ukrepih, ki jih je treba sprejeti, in postopkih, ki jih je treba upoštevati pri izvajanju Sporazuma iz Cotonouja (3), in zlasti člena 3 Notranjega sporazuma,

ob upoštevanju predloga Evropske komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

S Sklepom 2002/148/ES (4) so bila zaključena posvetovanja z Republiko Zimbabve v skladu s členom 96(2)(c) Sporazuma iz Cotonouja in sprejeti ustrezni ukrepi, določeni v Prilogi k navedenemu sklepu. Ti ukrepi so bili potem vsako leto prilagojeni in njihovo obdobje uporabe podaljšano.

(2)

V Sklepu 2012/96/EU (5) so bili ustrezni ukrepi prilagojeni, njihovo obdobje uporabe pa podaljšano za 6 mesecev do 20. avgusta 2012.

(3)

Unija je potrdila, da je oblikovanje vlade narodne enotnosti v Zimbabveju priložnost za ponovno vzpostavitev konstruktivnih odnosov med Unijo in Zimbabvejem ter za podporo izvajanju programa reform Zimbabveja.

(4)

S Sklepom Sveta 2012/97/SZVP z dne 17. februarja 2012 o spremembah Sklepa 2011/101/SZVP o omejevalnih ukrepih proti Zimbabveju (6) je Unija sprejela pomembno odločitev, da ublaži vzporedne sankcije SZVP proti posameznikom, da bi spodbudila nadaljnji napredek in dokazala svojo odločno zavezanost procesu globalnega političnega dogovora. Posvetovanja na visoki ravni z zimbabvejskim ministrskim odborom za obnovitev sodelovanja, ki so bila maja 2012 v Bruslju, so pomemben napredek v tem procesu obnovitve sodelovanja.

(5)

Unija še naprej podpira sedanja prizadevanja vlade narodne enotnosti pri izvajanju globalnega političnega dogovora; izraža zadovoljstvo zaradi napredka, ki ga je Zimbabve dosegel pri stabilizaciji gospodarstva in obnovitvi socialnih storitev. Unija tudi še naprej podpira prizadevanja za posredovanje Južne Afrike v imenu Južnoafriške razvojne skupnosti.

(6)

Da Unija dokaže svojo stalno zavezanost procesu globalnega političnega dogovora, je primerno podaljšati veljavnost Sklepa 2012/96/EU in kljub temu hkrati za 12 mesecev začasno prekiniti uporabo ustreznih ukrepov, ki omejuje sodelovanje v skladu s členom 96 sporazuma iz Cotonouja.

(7)

Če bi se stanje na področju demokracije, človekovih pravic in pravne države v Zimbabveju poslabšalo, bi lahko Unija kadar koli ponovno uvedla te ustrezne ukrepe in/ali druge ukrepe -

SPREJEL NASLEDNJI SKLEP:

Člen 1

Veljavnost Sklepa 2012/96/EU in v njem določenih ustreznih ukrepov se podaljša do 20. avgusta 2013. Kljub temu se uporaba ustreznih ukrepov začasno prekine.

Ustrezne ukrepe se stalno pregleduje in se jih ponovno uporabi, če bi se razmere v Zimbabveju zelo poslabšale. V vsakem primeru pa jih je treba pregledati 6 mesecev po začetku veljavnosti tega sklepa.

Dopis, priložen temu sklepu, se naslovi na predsednika Zimbabveja, g. Mugabeja, in v vednost se pošlje tudi predsedniku vlade, g. Tsvangiraiju, in g. Welshmanu Ncubeju.

Člen 2

Ta sklep začne veljati na dan sprejetja.

Člen 3

Ta sklep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 7. avgusta 2012

Za Svet

Predsednik

A. D. MAVROYIANNIS


(1)  UL L 317, 15.12.2000, str. 3.

(2)  UL L 287, 4.11.2010, str. 3.

(3)  UL L 317, 15.12.2000, str. 376.

(4)  Sklep Sveta z dne 18. februarja 2002 o sklenitvi posvetovanj z Zimbabvejem v skladu s členom 96 Partnerskega sporazuma AKP-ES (UL L 50, 21.2.2002, str. 64).

(5)  Sklep Sveta z dne 17. februarja 2012 o prilagoditvi in podaljšanju obdobja uporabe ustreznih ukrepov, prvič določenih s Sklepom 2002/148/ES o sklenitvi posvetovanj z Zimbabvejem v skladu s členom 96 Partnerskega sporazuma AKP-ES (UL L 47, 18.2.2012, str. 47).

(6)  UL L 47, 18.2.2012, str. 50.


PRILOGA

DOPIS PREDSEDNIKU ZIMBABVEJA

V dopisu z dne 19. februarja 2002 vas je Evropska unija obvestila o svoji odločitvi, da bo zaključila posvetovanja v skladu s členom 96 Sporazuma iz Cotonouja, in sprejela ustrezne ukrepe v smislu člena 96(2)(c) navedenega sporazuma. V dopisu z dne 23. februarja 2012 vas je Evropska unija obvestila o svoji odločitvi, da ponovno podaljša obdobje uporabe teh ukrepov do 20. avgusta 2012.

Evropska unija meni, da je napredek, ki ga je pri izvajanju globalnega političnega dogovora dosegla vlada narodne enotnosti v Zimbabveju, spodbuden. Evropska unija poudarja velik pomen, ki ga pripisuje političnemu dialogu iz člena 8 Sporazuma iz Cotonouja, ki se je na zahtevo vlade Zimbabveja uradno začel na srečanju ministrske trojke med Zimbabvejem in EU junija 2009 v Bruslju. Obe strani sta soglašali, da je glavni cilj dialoga iz člena 8 normalizirati odnose med EU in Zimbabvejem ter zagotoviti izvajanje reform, predvidenih v globalnem političnem dogovoru, ter omogočiti miroljubne in verodostojne volitve.

Evropska unija pozdravlja konstruktivni dialog, ki je bil vzpostavljen v procesu obnovitve sodelovanja med EU in vsemi strankami v vladi narodne enotnosti, tudi na srečanju med visoko predstavnico Ashton in člani zimbabvejskega ministrskega odbora za obnovitev sodelovanja maja letos. Evropska unija pozdravlja stalno zavezanost Južnoafriške razvojne skupnosti podpori izvajanja globalnega političnega dogovora, ki je bila izražena na nedavnem izrednem vrhu Južnoafriške razvojne skupnosti v Luandi.

Ukrepi za večjo svobodo in blaginjo zimbabvejskega naroda, ki jih je sprejela vlada narodne enotnosti, upravičujejo takojšen začasen preklic dosedanjih ukrepov, ki se uporabljajo v skladu s členom 96 Sporazuma iz Cotonouja. To bo omogočilo Evropski uniji neposredno sodelovanje z vlado narodne enotnosti in razvoj novih programov za pomoč v korist zimbabvejskega naroda v okviru naslednjega Evropskega razvojnega sklada. V tej zvezi in v skladu s prizadevanji v podporo obnovitvi sodelovanja Zimbabveja z mednarodnimi finančnimi institucijami in podpisom začasnega sporazuma o gospodarskem partnerstvu namerava Evropska investicijska banka ponovno začeti izvajati razvojne dejavnosti v sodelovanju z zasebnim sektorjem v Zimbabveju.

Evropska unija pozdravlja nedavni obisk visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice v Zimbabveju na povabilo vlade narodne enotnosti. Evropska unija pripisuje določbam iz člena 9 Sporazuma iz Cotonouja velik pomen, ker je spoštovanje človekovih pravic, demokratičnih institucij in pravne države bistvena podlaga za odnose med EU in Zimbabvejem, Evropska unija bo tudi v prihodnje temeljito spremljala razmere v Zimbabveju. Ugotavlja, da so se razmere glede človekovih pravic izboljšale, čeprav so še vedno problematična pomembna področja.

Kot je bilo napovedano februarja letos in v skladu z načelom postopnosti bo Evropka unija svojo politiko še naprej prilagajala napredku, ki ga bodo pri izpolnjevanju časovnega načrta Južnoafriške razvojne skupnosti dosegale zimbabvejske strani.

Evropska unija ponovno poudarja svoje partnerstvo z zimbabvejskim narodom. S tem sklepom Evropske unije o začasni prekinitvi uporabe ustreznih ukrepov ter obnovitvi dialoga in sodelovanja z vlado narodne enotnosti naj bi zagotovila dodaten zagon pri izboljšanju odnosov med EU in Zimbabvejem, katerega cilj je normalizacija dvostranskih odnosov. Evropska unija poziva vse strani, da izkoristijo to pobudo za popolno izvajanje globalnega političnega dogovora.

S spoštovanjem,

Za Svet

C. ASHTON

Za Komisijo

A. PIEBALGS


Top