EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007E0528

Skupni ukrep Sveta 2007/528/SZVP z dne 23. julija 2007 v podporo Konvenciji o prepovedi ali omejitvi uporabe nekaterih vrst klasičnega orožja, za katere se lahko šteje, da imajo čezmerne travmatične učinke ali da glede ciljev delujejo enako, v okviru Evropske varnostne strategije

UL L 194, 26.7.2007, p. 11–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/joint_action/2007/528/oj

26.7.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 194/11


SKUPNI UKREP SVETA 2007/528/SZVP

z dne 23. julija 2007

v podporo Konvenciji o prepovedi ali omejitvi uporabe nekaterih vrst klasičnega orožja, za katere se lahko šteje, da imajo čezmerne travmatične učinke ali da glede ciljev delujejo enako, v okviru Evropske varnostne strategije

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o Evropski uniji in zlasti člena 14 in člena 2(1) Pogodbe,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski svet je 12. decembra 2003 sprejel Evropsko varnostno strategijo, ki poziva k vzpostavitvi mednarodnega reda na temelju učinkovitega multilateralizma. V svetu globalnih groženj, globalnega trga in globalnih medijev sta varnost in blaginja EU vse bolj odvisni od učinkovitega multilateralnega sistema. Razvoj močnejše mednarodne družbe, dobro delovanje mednarodnih institucij in na pravilih temelječ mednarodni red so cilji EU.

(2)

Evropska varnostna strategija priznava Ustanovno listino Združenih narodov kot temeljni okvir mednarodnih odnosov. Ena od evropskih prednostnih nalog je okrepiti in usposobiti Združene narode, da bodo lahko izpolnjevali svoje naloge in učinkovito delovali.

(3)

Konvencija Združenih narodov o prepovedi ali omejitvi uporabe nekaterih vrst klasičnega orožja, za katere se lahko šteje, da imajo čezmerne travmatične učinke ali da glede ciljev delujejo enako, iz leta 1980, sklenjena 10. oktobra 1980 v Ženevi in spremenjena 21. decembra 2001, znana tudi kot Konvencija o določenem konvencionalnem orožju (v nadaljnjem besedilu „KKO“) ureja uporabo nekaterih vrst klasičnega orožja, za katerega se lahko šteje, da ima čezmerne travmatične učinke na udeležence spopadov ali da zelo škoduje civilnemu prebivalstvu, v oboroženih sporih. KKO temelji na načelu mednarodnega prava, da udeleženci v oboroženih spopadih nimajo neomejene pravice do izbire načina ali sredstev vojne, ter na načelu, ki v oboroženih spopadih prepoveduje uporabo orožja, izstrelkov ter sredstev in metod vojne, ki povzročajo odvečne poškodbe ali nepotrebno trpljenje.

(4)

Generalna skupščina Združenih narodov je 6. decembra 2006 sprejela Resolucijo o KKO, v kateri poziva vse države, ki tega še niso storile, naj sprejmejo vse ukrepe, da postanejo čim prej pogodbenice KKO in k njej priloženih protokolov, in sicer z namenom, da bi k tem instrumentom čim prej pristopilo kar največ držav in bi tako dosegli njihovo univerzalno uporabo.

(5)

Najnovejši protokol, priložen KKO, z naslovom Protokol V o eksplozivnih ostankih vojne (v nadaljnjem besedilu „Protokol V“) je bil sprejet na srečanju držav pogodbenic KKO dne 28. novembra 2003. Namen Protokola V, ki je prvi multilateralno izpogajan instrument za reševanje problema neeksplodiranih ubojnih sredstev in zapuščenih eksplozivnih sredstev, je odpraviti vsakodnevne grožnje, ki jih taka vojna zapuščina predstavlja za razvoja potrebno prebivalstvo ter za humanitarne delavce, ki temu prebivalstvu nudijo pomoč na terenu. Od sprejetja Protokola V do danes je 32 držav obvestilo generalnega sekretarja ZN, ki je depozitar KKO, o soglasju k zavezanosti Protokolu V. V skladu s členom 5(3) KKO je Protokol V stopil v veljavo 12. novembra 2006. Začetek veljavnosti Protokola V kaže, da ima KKO zmožnost biti dinamičen instrument, ki je dovzeten za napredek na področju tehnologije orožja in sprememb v naravi in vodenju oboroženih spopadov.

(6)

Kljub znatnemu napredku v smeri univerzalne uporabe KKO skoraj polovica držav članic ZN še vedno ni ratificirala ali kako drugače pristopila h KKO in k njej priloženim protokolom. V Afriki, Aziji, predvsem v jugovzhodni Aziji in na Bližnjem vzhodu, je h KKO pristopilo razmeroma malo držav. Kljub temu najdemo v polovici držav, ki še niso pogodbenice KKO, mine ali eksplozivne ostanke vojne. Univerzalizacija KKO in vseh k njej priloženih protokolov ostaja prednostni cilj držav pogodbenic v obdobju 2006–2011.

(7)

Na tretji revizijski konferenci držav pogodbenic KKO, ki je potekala od 7 do 17. novembra 2006 v Ženevi, je bil sprejet Akcijski načrt za podporo univerzalizaciji KKO, ki določa cilje za okrepitev izvajanja KKO in k njej priloženih protokolov ter za spodbujanje univerzalizacije in okrepljenega sodelovanja med državami pogodbenicami, prav tako pa je bil sprejet Sponzorski program.

(8)

Akcijski načrt za podporo univerzalizaciji KKO pripisuje pomembno vlogo regionalnim centrom ZN za mir in razorožitev ter ustreznim regionalnim organizacijam za usklajevanje regionalnih dejavnosti, glede na značilnosti vsake regije, in to predvsem tam, kjer KKO ni širše sprejeta.

(9)

Finančni in upravni okvirni sporazum, sklenjen med Skupnostjo na eni strani in Združenimi narodi na drugi strani, določa okvir, v katerem bodo lahko ZN in Skupnost izboljšali sodelovanje, vključno s partnerstvom na področju programiranja –

SPREJEL NASLEDNJI SKUPNI UKREP:

Člen 1

1.   Za namen podpore Akcijskemu načrtu za podporo univerzalizaciji KKO, ki so ga države pogodbenice KKO sprejele na tretji revizijski konferenci, Evropska unija podpira KKO, in sicer z naslednjimi cilji:

(i)

spodbujanje univerzalizacije KKO in k njej priloženih protokolov;

(ii)

podpiranje izvajanja KKO s strani držav pogodbenic.

2.   Za doseganje ciljev iz odstavka 1 EU sprejme naslednje ukrepe:

(a)

organiziranje uvodne delavnice, največ sedmih regionalnih seminarjev in zaključnega srečanja, katerih namen je povečanje članstva v KKO, vključno z izdajo publikacij v vseh uradnih jezikih ZN in po potrebi v katerem koli drugem jeziku;

(b)

finančni prispevek v Sponzorski program, sprejet na tretji revizijski konferenci držav pogodbenic KKO.

Ukrepi iz odstavka 2 so podrobneje opisani v Prilogi k temu skupnemu ukrepu.

Člen 2

1.   Za izvajanje tega skupnega ukrepa je odgovorno predsedstvo, ki mu pomaga generalni sekretar/visoki predstavnik (GS/VP). Komisija je v celoti vključena v izvajanje tega skupnega ukrepa.

2.   Tehnična izvedba ukrepov iz člena 1(2) se zaupa:

(a)

Uradu Združenih narodov za razorožitev (UN-ODA) uvodno delavnico, zaključno srečanje, regionalne seminarje in publikacije;

(b)

Ženevskemu mednarodnem centru za humanitarno odstranjevanje min (GICHD) prispevek v Sponzorski program, v skladu s sklepom tretje revizijske konference držav pogodbenic KKO.

UN-ODA in GICHD svoje naloge izvajata pod nadzorom GS/VP, ki pomaga predsedstvu. V ta namen GS/VP z UN-ODA in GICHD sklene potrebne dogovore.

3.   Predsedstvo, GS/VP in Komisija se v skladu s svojimi pristojnostmi redno medsebojno obveščajo o izvajanju tega skupnega ukrepa.

Člen 3

1.   Referenčni finančni znesek za izvajanje ukrepov iz člena 1(2), ki se financira iz splošnega proračuna Evropskih skupnosti za leto 2007, je 828 000 EUR.

2.   Izdatki, ki se financirajo iz zneska iz odstavka 1 se upravljajo v skladu s postopki in pravili Skupnosti, ki se uporabljajo za splošni proračun Evropskih skupnosti.

3.   Komisija nadzoruje pravilno upravljanje z izdatki iz odstavka 2; izdatki imajo obliko donacij. Za ta namen Komisija z UN-ODA in GICHD sklene sporazuma o financiranju. Sporazuma o financiranju določata, da UN-ODA in GICHD zagotavljata višini ustrezno prepoznavnost prispevkov EU.

4.   Komisija si prizadeva skleniti sporazuma o financiranju iz odstavka 3 čim prej po začetku veljavnosti tega skupnega ukrepa. Če ima Komisija v tem postopku kakršne koli težave, o tem obvesti Svet, prav tako pa Svet obvesti o datumih sklenitve sporazumov o financiranju.

Člen 4

Predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP, o izvajanju tega skupnega ukrepa poroča Svetu na podlagi dvomesečnih poročil, ki jih pripravljata UN-ODA in GICHD. Ta poročila bodo podlaga za oceno, ki jo bo izvedel Svet. Komisija je v celoti vključena. Poroča o finančnih vidikih izvajanja tega skupnega ukrepa.

Člen 5

Ta skupni ukrep začne veljati z dnem sprejetja.

Veljati preneha osemnajst mesecev po sklenitvi zadnjega od obeh sporazumov o financiranju iz člena 3(3) ali dvanajst mesecev po datumu sprejetja, če v tem obdobju ni sklenjen noben od obeh sporazumov o financiranju.

Člen 6

Ta skupni ukrep se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Bruslju, 23. julija 2007

Za Svet

Predsednik

L. AMADO


PRILOGA

1.   Cilj

Splošni cilj tega skupnega ukrepa je podpirati univerzalizacijo KKO s spodbujanjem držav, ki še niso pogodbenice KKO, da pristopijo h KKO in k njej priloženim protokolom, ter izboljšati izvajanje KKO.

Pomoč EU KKO je usmerjena na področja, opredeljena v Akcijskem načrtu za podporo univerzalizaciji KKO in Sponzorskem programu, ki sta bila sprejeta na tretji revizijski konferenci držav pogodbenic KKO od 7. do 17. novembra 2006 v Ženevi.

2.   Projekt

Namen projekta

Povečati članstvo v KKO preko regionalnih in podregionalnih delavnic in krepiti izvajanje KKO in k njej priloženih protokolov s pomočjo prispevkov v Sponzorski program.

Cilj uvodne delavnice in regionalnih seminarjev je spodbuditi povečanje članstva v KKO in pripraviti nacionalno izvajanje KKO v zadevnih regijah. Namen delavnice in seminarjev je razložiti prednosti in posledice pristopa h KKO ter seznaniti se s potrebami držav nepogodbenic KKO.

Regionalni seminarji bodo služili tudi kot forum za razpravo o vprašanjih v zvezi z razoroževanjem in neširjenjem orožja, vključno z osebnim in lahkim orožjem: strelivo, posredništvo ter označevanje in odkrivanje. Na njih se bo obravnavalo tudi nekaj specifičnih načel mednarodnega humanitarnega prava.

S prispevkom v Sponzorski program bo EU med drugim spodbujala države podpisnice in države, ki še niso pristopile h KKO in k njej priloženim protokolom, da izkoristijo priložnost za sodelovanje v dejavnostih KKO in da se seznanijo z delom v zvezi s KKO. EU bo podpirala vse operativne cilje, opredeljene v Sponzorskem programu.

Rezultati projekta

(i)

Povečanje članstva v KKO v vseh geografskih regijah (srednja Azija, zahodna in vzhodna Afrika, Afriški rog, območje afriških Velikih jezer in južna Afrika; jugovzhodna Azija, Bližnji vzhod in Sredozemlje, Latinska Amerika in Karibi ter pacifiški otoki);

(ii)

Okrepljeno izvajanje KKO in k njej priloženih protokolov;

(iii)

Okrepljeno regionalno povezovanje v mreže, ki vključuje podregionalne organizacije in mreže na področjih, pomembnih za KKO;

(iv)

Publikacija z rezultati vseh delavnic, opravljenih predstavitev, dognanj in priporočil za nadaljnje korake, ki bo objavljena v uradnih jezikih ZN, po potrebi pa tudi v drugih jezikih.

Opis projekta

Projekt predvideva organizacijo ene uvodne delavnice v New Yorku, največ sedmih regionalnih delavnic in zaključnega srečanja v Ženevi, objavo materiala in prispevek v Sponzorski program.

(i)   Uvodna delavnica

V New Yorku se organizira uvodna delavnica za vse države nepogodbenice KKO, predvsem pa za tiste države, ki so jih zadevali nedavni kontakti s strani nemškega predsedstva Sveta Evropske unije (1). Strokovnjaki, vključno s strokovnjaki institucij EU, držav članic in Mednarodnega odbora Rdečega križa (MORK), predstavijo pravni okvir KKO ter koristi in posledice pristopa h KKO. Namen te delavnice je, da se v ciljnih državah poveča ozaveščenost glede KKO, glede tega skupnega ukrepa in glede regionalnih seminarjev, ki bodo organizirani v tem okviru. Uvodna delavnica bo EU odprla koristne komunikacijske kanale.

Predvideni stroški uvodne delavnice in zaključnega srečanja: 22 184 EUR.

(ii)   Regionalni seminarji

AFRIKA

(a)

Seminar o KKO za države podpisnice in države nepogodbenice v vzhodni in zahodni Afriki, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Čada, Ekvatorialne Gvineje, Gabona, Gambije, Gane, Gvineje, Gvineje Bissau, Kameruna, Kenije, Mavretanije, Nigerije (2), Sao Tomeja in Principeja, Slonokoščene obale, Sudana in Tanzanije.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 106 036 EUR

(b)

Seminar o KKO za države nepogodbenice na Afriškem rogu, območju afriških Velikih jezer in v južni Afriki, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Angole, Bocvane, Burundija, Centralnoafriške republike, Demokratične republike Kongo, Eritreje, Etiopije, Komorija, Konga, Madagaskarja, Malavija, Mozambika, Namibije, Ruande, Somalije, [Swazilanda], Zambije in Zimbabveja.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 61 685 EUR

LATINSKA AMERIKA IN KARIBI

(c)

Seminar o KKO za države nepogodbenice v Latinski Ameriki in na Karibih, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Antigue in Barbude, Argentine, Bahamov, Barbadosa, Belizeja, Dominikanske republike, Dominike, Grenade, Gvajane, Haitija, Jamajke, Mehike, Saint Kittsa in Nevisa, Saint Lucie, Saint Vincenta in Grenadina, Surinama ter Trinidada in Tobaga.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 55 769 EUR

PACIFIŠKI OTOKI

(d)

Seminar o KKO za države nepogodbenice s Pacifiških otokov, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Fidžija, Kiribatija, Maršalovih otokov, Mikronezije, Niueja, Palaua, Papue Nove Gvineje, Salomonovih otokov, Samoe, Tonge, Tuvaluja in Vanuatuja.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 129 781 EUR (3)

SREDNJA AZIJA

(e)

Seminar o KKO za države podpisnice in države nepogodbenice v srednji Aziji, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Afganistana (4), Armenije, Azerbajdžana, Kazahstana, Kirgizistana in Tadžikistana.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 72 174 EUR

JUGOVZHODNA AZIJA

(f)

Seminar o KKO za države podpisnice in države nepogodbenice v jugovzhodni Aziji, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Butana, Bruneja, [Demokratične ljudske republike Koreje], Indonezije, Malezije, Mjanmara, Nepala, Singapura, Tajske, Vzhodnega Timorja in Vietnama (5).

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

BLIŽNJI VZHOD IN SREDOZEMLJE

(g)

Seminar o KKO za države podpisnice in države nepogodbenice na Bližnjem vzhodu in v Sredozemlju, ki bo omogočil udeležbo nosilcev odločitev in regionalnih organizacij. Povabljeni bodo predstavniki iz Alžirije, Bahrajna, Egipta (6), Iraka, [Irana], Jemna, Katarja, Kuvajta, Libanona, Libije, Omana, Saudove Arabije, Sirije in Združenih arabskih emiratov.

Predavatelji, vključno s tistimi iz MORK, bodo udeležencem na kratko predstavili pravni okvir KKO in pomen pristopa h KKO. K sodelovanju na seminarju se bo povabilo tudi eno ali dve državi pogodbenici KKO iz te regije glede na njun pomen in zanimanje, ki ga pripisujeta procesu univerzalizacije.

Predvideni stroški: 47 677 EUR

(iii)   Zaključno srečanje

Po opravi zgoraj opisanih seminarjev se organizira zaključno srečanje v Ženevi za pregled spoznanj in opredelitev specifičnih načinov podpore za države, pripravljene ratificirati KKO. Na srečanju sodelujejo predsedstvo EU, institucije EU, UN-ODA, po potrebi Sekretariat KKO, Inštitut Združenih narodov za raziskave na področju razoroževanja (UNIDIR), MORK in strokovnjaki iz GICHD.

(iv)   Publikacije

Pripravi se brošura o dejavnostih in rezultatih uvodne in vseh regionalnih delavnic, vključno z njihovimi dognanji; brošura se bo objavila v uradnih jezikih ZN, po potrebi pa tudi v drugih jezikih. Brošura bo vsebovala priporočila za nadaljnje korake. Posebej se bodo izpostavili strokovno znanje in prizadevanja MORK.

Predvideni stroški: 29 851 EUR

(v)   Prispevek v Sponzorski program

EU prispeva v Sponzorski program, sprejet na tretji revizijski konferenci držav pogodbenic KKO.

Prispevek EU v Sponzorski program bo podpiral osnovne cilje Sponzorskega programa, ki so:

okrepiti izvajanje KKO in k njej priloženih protokolov,

spodbujati univerzalno spoštovanje vrednot in načel, zapisanih v KKO in k njej priloženih protokolih,

podpreti univerzalizacijo KKO in k njej priloženih protokolov,

izboljšati sodelovanje, izmenjavo informacij in posvetovanje med državami pogodbenicami o vprašanjih, ki se nanašajo na KKO in k njej priložene protokole.

Sponzorski program lahko na prošnjo zainteresiranih držav zagotavlja svetovalno in tehnično pomoč pri izvajanju KKO (odstavek 4(iv) Sponzorskega programa).

Na tretji revizijski konferenci držav pogodbenic KKO je bilo tehnično vodenje Sponzorskega programa zaupano GICHD.

Predvideni stroški: 250 000 EUR

3.   Trajanje

Predvideni skupni čas trajanja za izvajanje tega skupnega ukrepa je 18 mesecev.

4.   Upravičenci

Upravičenci dejavnosti v povezavi z univerzalnostjo so države nepogodbenice KKO (tako države podpisnice kot države nepodpisnice).

Upravičenci do prispevka v Sponzorski program so države pogodbenice in države nepogodbenice KKO v skladu z zgoraj opredeljenimi osnovnimi cilji programa. Prednost bodo imele države v katerih so eksplozivni ostanki vojne.

5.   Subjekt za izvajanje projekta

Za politično izvajanje in nadzor skupnega ukrepa je odgovorno predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP. Predsedstvo zaupa tehnično izvajanje:

uvodne delavnice, zaključnega srečanja, regionalnih seminarjev in publikacije UN-ODA.

Regionalne delavnice bi se lahko organizirale s pomočjo regionalnih centrov ZN za mir in razorožitev. UN-ODA pri izvajanju svojih nalog po potrebi sodeluje z lokalnimi misijami držav članic in Komisije. V zvezi z vsemi predvidenimi dejavnostmi se uporablja ekpertiza MORK, sekretariata KKO in UNIDIR. Predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP, tesno sodeluje pri organizaciji uvodne delavnice in zaključnega srečanja.

prispevka v Sponzorski program v skladu s sklepom tretje revizijske konference držav pogodbenic KKO GICHD. Predsedstvo, ki mu pomaga GS/VP, bo predstavljalo EU v neformalnem pripravljalnem odboru, ki ga predvideva Sklep tretje revizijske konference držav pogodbenic KKO o ustanovitvi Sponzorskega programa. Vlogi neformalnega pripravljalnega odbora in GICHD bosta opredeljeni v skladu s sklepom tretje revizijske konference držav pogodbenic KKO o ustanovitvi Sponzorskega programa.

6.   Ocena potrebnih sredstev

Prispevek EU bo kril 100 % izvajanja projektov, ki so opisani v tej prilogi. Ocena stroškov je naslednja:

EUR

Uvodna delavnica in zaključno srečanje

22 184

—   

Regionalni seminarji

Vzhodna in zahodna Afrika

106 036

Afriški rog, afriška Velika jezera in južna Afrika

61 685

Latinska Amerika in Karibi

55 769

Pacifiški otoki in Jugovzhodna Azija

129 781

Srednja Azija

72 174

Bližnji Vzhod in Sredozemlje

47 677

Publikacije

29 851

Upravni stroški

36 671

Nepredvideni stroški

16 082

Prispevek v Sponzorski program

250 000

SKUPNI STROŠKI:

828 000

7.   Referenčni finančni znesek za kritje stroškov projektov

Skupni stroški projektov znašajo 828 000 EUR.


(1)  Skupina 1: države nepodpisnice z eksplozivnimi ostanki vojne: Angola, Azerbajdžan, Burundi, Čad, Demokratična republika Kongo, Eritreja, Etiopija, Gvineja Bissau, Irak, Jemen, Kuvajt, Libanon, Mavretanija, Mozambik, Nepal, Saudova Arabija, Sirija in Zambija. Skupina 2: države podpisnice z eksplozivnimi ostanki vojne: Afganistan, Sudan, Vietnam. Skupina 3: države podpisnice, ki nimajo (zelo) velikih količin eksplozivnih ostankov vojne: Egipt, Islandija in Nigerija. Skupina 4: druge države (± 65) po potrebi.

(2)  Država podpisnica KKO.

(3)  Ocenjeni stroški za skupni seminar za Pacifiške otoke in jugovzhodno Azijo.

(4)  Država podpisnica KKO.

(5)  Država podpisnica KKO.

(6)  Država podpisnica KKO.


Top