EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0519

2004/519/ES:Sklep Sveta z dne 14. junija 2004 o načelih, prednostnih nalogah in pogojih Evropskega partnerstva z Albanijo

UL L 223, 24.6.2004, p. 20–29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 09/02/2006; razveljavil 32006D0054

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/519/oj

24.6.2004   

SL

Uradni list Evropske unije

L 223/20


SKLEP SVETA

z dne 14. junija 2004

o načelih, prednostnih nalogah in pogojih Evropskega partnerstva z Albanijo

(2004/519/ES)

SVET EVROPSKE UNIJE JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Uredbe Sveta (ES) št. 533/2004 z dne 22. marca 2004 o vzpostavitvi evropskih partnerstev v okviru procesa stabilizacije in pridruževanja (1) in zlasti člena 2 uredbe,

ob upoštevanju predloga Komisije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Evropski Svet v Solunu je 19. in 20. junija 2003 potrdil „Solunsko agendo za zahodni Balkan: na poti k evropski integraciji“, kjer je oblikovanje evropskih partnerstev omenjeno kot eno od sredstev za krepitev procesa stabilizacije in pridruževanja.

(2)

Uredba Sveta (ES) št. 533/2004 določa, da Svet s kvalificirano večino in na predlog Komisije odloča o načelih, prednostnih nalogah in pogojih evropskih partnerstev, kot tudi o morebitnih naknadnih prilagoditvah. Prav tako določa, da bo spremljanje izvajanja evropskih partnerstev zagotovljeno z mehanizmi, vzpostavljenimi v okviru procesa stabilizacije in pridruževanja, predvsem z letnimi poročili.

(3)

Letno poročilo Komisije za 2004 predstavlja analizo priprav Albanije za nadaljnje povezovanje z Evropsko unijo in opredeljuje več prednostnih področij za nadaljnje delo.

(4)

Da bi se pripravila na nadaljnje povezovanje z Evropsko unijo, bi morala Albanija izdelati načrt s časovnim razporedom in podrobnostmi ukrepov, ki jih namerava sprejeti v ta namen –

SKLENIL:

Člen 1

V skladu s členom 1 Uredbe (ES) št. 533/2004 so načela, prednostne naloge ter pogoji Evropskega partnerstva z Albanijo navedeni v Prilogi k temu sklepu, ki je njegov sestavni del.

Člen 2

Izvajanje Evropskega partnerstva se preverja z mehanizmi, vzpostavljenimi v okviru procesa stabilizacije in pridruževanja.

Člen 3

Ta sklep začne učinkovati tretji dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

V Luksembourgu, 14. junija 2004

Za Svet

Predsednik

B. COWEN


(1)  UL L 86, 24.3.2004, str. 1.


PRILOGA

1.   UVOD

Solunska agenda opredeljuje načine in sredstva za krepitev procesa stabilizacije in pridruževanja (PSP), med drugim tudi uvedbo evropskih partnerstev.

Izhajajoč iz letnega poročila Komisije je namen Evropskega partnerstva z Albanijo opredeliti prednostne ukrepe, da bi prizadevanja za približevanje Evropski uniji podprli znotraj smiselno zaokroženega okvira. Te dejavnosti so prilagojene glede na posebne potrebe in stopnjo pripravljenosti Albanije ter se bodo po potrebi posodabljale. Evropsko partnerstvo predvideva tudi usmeritve za finančno pomoč Albaniji.

Pričakuje se, da bo Albanija sprejela načrt s časovnim razporedom in podrobnostmi glede svojega pristopa k prednostnim nalogam iz Evropskega partnerstva. V načrtu je prav tako treba navesti, kako naj bi se uresničevala solunska agenda, prednostne naloge v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji, izpostavljene na konferenci v Londonu leta 2002 in na ministrskem srečanju v Bruslju 28. novembra 2003 v okviru foruma EU-zahodni Balkan, ter ukrepe, ki jih je vsaka od zahodnobalkanskih držav predstavila na sestanku 5. novembra 2003 v Beogradu, ki je predstavljal nadaljevanje ohridske konference o integriranem upravljanju meja.

2.   NAČELA

PSP ostaja okvir za evropsko usmeritev držav zahodnega Balkana vse do njihovega pristopa v prihodnosti.

Glavne prednostne naloge, izpostavljene za Albanijo, se nanašajo na njeno usposobljenost za izpolnjevanje meril, ki jih je določil Evropski Svet leta 1993 v Kopenhagnu, ter pogojev, določenih za PSP, predvsem pogojev, opredeljenih v sklepih Sveta z dne 29. aprila 1997 in 21. in 22. junija 1999, na vsebino sklepne izjave zagrebškega vrha dne 24. novembra 2000 ter na solunsko agendo.

3.   PREDNOSTNE NALOGE

Komisija je v svojem letnem poročilu ocenila doseženi napredek ter navedla področja, na katerih mora država še okrepiti svoja prizadevanja. Prednostne naloge, naštete v tem evropskem partnerstvu, so bile izbrane na podlagi realističnih pričakovanj, da jih bo Albanija lahko izpeljala ali pri njih v naslednjih letih dosegla bistven napredek. Razlikuje se med kratkoročnimi prednostnimi nalogami, ki naj bi bile opravljene v enem ali dveh letih, in srednjeročnimi prednostnimi nalogami, ki naj bi bile opravljene v treh do štirih letih.

Evropsko partnerstvo izpostavlja glavna prednostna področja za priprave Albanije za nadaljnje povezovanje z Evropsko unijo, in sicer na podlagi analiz iz letnega poročila za 2004. Treba je opozoriti, da pri približevanju zakonodaje vključevanje pravnega reda Unije v nacionalno zakonodajo samo po sebi ne zadostuje; treba se bo pripraviti tudi na njegovo polno izvajanje.

3.1.   KRATKOROČNE PREDNOSTNE NALOGE

Politični položaj

Demokracija in pravna država

Osredotočanje na reforme in zagotavljanje pravilnega delovanja demokratičnih institucij– Zagotoviti politično osredotočanje na izvajanje reform, potrebnih za napredek v PSP. Izboljšati pravila, ki veljajo za parlamentarne odbore in parlamentarne preiskovalne komisije. V celoti izvrševati ustavo in spoštovati ter izvajati odločitve ustavnega sodišča. Spodbujati razvoj civilne družbe in njeno aktivno udeležbo v postopku sprejemanja odločitev.

Izboljšati delovanje javne uprave– Zagotoviti izvajanje Zakona o državni upravi in narediti korake za njegovo izboljšanje. Sprejeti ukrepe za preprečevanje nedopustnega političnega vpliva na delovanje javne uprave. Izdelati jasne smernice za zaposlovanje, premeščanje in odpuščanje javnih uslužbencev, in jih izvajati. Zagotoviti, da Komisija za javne uslužbence svoje dolžnosti izpolnjuje v skladu z zakonom. Krepiti vlogo generalnega sekretarja v resornih ministrstvih, Svetu ministrov in Parlamentu. Izboljšati sodelovanje med Ministrstvom za evropsko integracijo in resornimi ministrstvi. Okrepiti finančne sposobnosti Izobraževalnega inštituta za javno upravo in njegovih izobraževalnih zmogljivosti. Pripraviti posebej prilagojene izobraževalne programe za lokalne uprave. Zagotoviti, da načrtovani pregled obstoječih albanskih ozemeljskih enot pa tudi uvajanje nove ozemeljske razdelitve potekata pravilno in z vključitvijo vseh zainteresiranih.

Ustrezno in pravočasno pripraviti naslednje parlamentarne in lokalne volitve– Pravočasno uresničiti priporočila Urada za demokratične institucije in človekove pravice (Office for Democratic Institutions and Human Rights – ODIHR) OVSE, ki so bila sprejeta po lokalnih volitvah leta 2003.

Krepiti pravosodni sistem– Sprejeti ukrepe za povečanje preglednosti in izboljšanje vodenja kazenskih in civilnopravnih postopkov. Okrepiti položaj sodnikov in njihove neodvisnosti ter zaščite v okviru ustave. Zagotoviti, da so pravice do začetnega in poklicnega usposabljanja sodnikov in tožilcev predvidena v okviru statusa sodnikov. Zagotoviti učinkovito delovanje „Sodišča za hujša kazniva dejanja“. Zagotoviti izbor in imenovanje sodnikov in tožilcev na podlagi kompetitivnih izpitov, skladno z ustavo in zakonom. Nadalje zagotoviti, da je napredovanje sodnikov in tožilcev urejeno z ustreznimi jamstvi in nepristranskimi postopki. Izboljšati način dela inšpektoratov v Visokem sodnem svetu in v Generalnem tožilstvu ter zagotoviti, da sodniki in tožilci odgovarjajo za kršitve. Izdelati jasne smernice za vlogi ločenih inšpektoratov na Ministrstvu za pravosodje in v Visokem sodnem svetu. Sprejeti ustrezno zakonodajo o zaščiti prič. Doseči stalno izboljševanje deleža izvršenih obsodb. Razviti dober srednjeročni/dologoročni strateški načrt za Šolo za pravosodne uradnike s ciljem razvoja njenega delovanja in njene sposobnosti za finančno preživetje. Zagotoviti pravilno obravnavo (preiskavo in po potrebi pregon) javnih obtožb zoper konkretne osebe zaradi domnevnega kaznivega ravnanja.

Izboljšati boj zoper korupcijo– Sprejeti potrebno zakonodajo za uskladitev albanskega pravnega okvira z Evropsko konvencijo o korupciji (v kazenskih in civilnih zadevah), ki jo je ratificirala Albanija. Izboljšati in izvajati obstoječo zakonodajo o podkupovanju. Izvajati zakon o prijavi premoženja. Izvajati Protikorupcijski akcijski načrt za 2003-2004 in zagotoviti vključitev resničnih, natančnih in izmerljivih protikorupcijskih ukrepov v naslednji načrt za 2004-2005. Okrepiti institucionalno usposobljenost za preiskovanje in pregon korupcije; zagotoviti, da posebna enota pri državnem tožilstvu Tirane (s splošno pristojnostjo za finančni kriminal) pokriva tudi primere korupcije. Zmanjšati seznam uradnikov z imuniteto in imuniteto podeljevati ob doslednem upoštevanju mednarodnih pravil in prakse.

Človekove pravice in varstvo manjšin

Izboljšati spoštovanje človekovih pravic s strani organov pregona– Zagotoviti, da so policija, sodniki, tožilci in drugi organi pregona v celoti seznanjeni s svojimi obveznostmi glede človekovih pravic in jih izvajajo v skladu z mednarodnimi konvencijami, ki jih je ratificirala Albanija, zlasti z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Reševati primere zlorab organov pregona z učinkovitim pregonom storilcev. Izboljšati pogoje v katerih se nahajajo priporniki in zaporniki na policijskih postajah in sprejeti korake za izpolnjevanje mednarodnih zahtev na tem področju.

Zagotoviti svobodo izražanja in medijev– Sprejeti ukrepe za preprečitev nadlegovanja in/ali nedovoljenega političnega vmešavanja v tisk. Uskladiti albansko zakonodajo o razžalitvi s standardi Evropske unije in jo izvajati. Sprejeti ustrezno zakonodajo za tiskane medije in izboljšati zakonodajo za elektronske medije ob upoštevanju standardov EU. Sprejeti ukrepe za zagotovitev preglednosti nad lastništvom medijev. Zagotoviti neodvisnost nadzornega organa za medije, predvsem Državnega sveta za radio in televizijo. Dokončati nacionalni načrt za radijske in televizijske frekvence. Spodbujati raziskovalno novinarstvo in sprejeti ukrepe za podpiranje neodvisnosti in strokovnosti novinarjev.

Zagotoviti spoštovanje pravic manjšin– Zagotoviti zanesljive podatke o velikosti manjšin v Albaniji. Izboljšati zakonodajni okvir o manjšinah za izpolnitev zahtev Okvirne konvencije Sveta Evrope za varstvo narodnih manjšin in zagotoviti njeno izvajanje na celotnem albanskem ozemlju. Izvajati nacionalno strategijo za Rome.

Regionalno in mednarodno sodelovanje

Krepiti regionalno sodelovanje– Ravnati v skladu z zahtevami PSP in zavezami iz Soluna glede regionalnega sodelovanja. Zagotoviti izvajanje vseh regionalnih sporazumov o prosti trgovini, sklenjenih na temelju Memoranduma o soglasju za olajšanje blagovne menjave v okviru Pakta stabilnosti iz leta 2001.

Izvajati mednarodne obveznosti– Urediti položaj Albanije v zvezi s spoštovanjem obveznosti v okviru STO. Po ureditvi položaja zagotoviti izvajanje spremenjenega časovnega načrta brez nadaljnjih odstopanj. Zagotoviti spoštovanje obveznosti, ki jih je Albanija prevzela v okviru svojih odnosov z EU.

Gospodarske razmere

Svobodno tržno gospodarstvo in strukturne reforme

Zagotoviti uravnoteženo makroekonomsko stabilnost– Ohraniti stabilen makroekonomski okvir v okviru programa Mednarodnega denarnega sklada. Izkazati upoštevanje priporočila mednarodnih finančnih institucij.

Izboljšati poslovno okolje– Izvesti akcijski načrt za odpravo upravnih ovir za investicije in poenostavitev upravnih postopkov. Sprejeti izboljšano gospodarsko zakonodajo. Vzpostaviti jasna pravila in postopke glede pogojev ustanavljanja, registracije ter delovanja domačih in tujih podjetij in zagotoviti njihovo skladnost z zahtevami Stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma (SPS). Zagotoviti ustrezno, nediskrecijsko in nediskriminatorno izvajanje zakonodaje, pravil in postopkov, ki urejajo poslovno dejavnost. Izvajati Evropsko listino za mala in srednja podjetja, predvsem ciljev, določenih za leto 2004. Zagotoviti, da Agencija za spodbujanje MSP v celoti deluje. Reformirati sistem davčnih predplačil, da bo manj neugoden za novoustanovljena podjetja. Nadaljevati s pripravami za nacionalni jamstveni sklad. Enakomerno porazdeliti možnosti za ustanavljanje podjetij po vsej državi.

Razviti stabilen in delujoč trg z zemljišči/nepremičninami– Sprejeti novo zakonodajo o vračilu in odškodnini za zaplenjeno premoženje v obdobju komunizma. Zagotoviti, da se s to zakonodajo zadovoljivo reši večina zahtevkov, in v tesnem sodelovanju z vsemi ustreznimi političnimi akterji in združenji lastnikov sprejeti potrebne ukrepe za njeno izvajanje. Zlasti zagotoviti vse potrebne podatke za določitev zemljišč, ki jih je treba vrniti ali za njih plačati odškodnino, natančno ugotoviti odprte zahtevke za vračilo in izdelati verodostojen finančni načrt, ki bo zagotovil pokritje morebitnih stroškov za odškodnine.

Spodbujati zaposlovanje in socialno kohezijo– Z vključitvijo vseh relevantnih akterjev razviti strategijo spodbujanja zaposlovanja in socialne kohezije ter jo začeti izvajati. Uvesti ukrepe za izboljšanje sistemov socialnega varstva in socialnih standardov ter boj proti socialni izključenosti in diskriminaciji. Spoštovati temeljne delovnopravne standarde in jih dejansko izvrševati.

Upravljanje javnih financ

Izboljšati upravljanje javnih financ– Izboljšati proračunske postopke z realnimi ocenami prihodkov, določitvijo jasnejših prednosti glede odhodkov ter okrepljeno povezavo med političnimi cilji in proračunskim načrtovanjem. Razviti celovito socialno-ekonomsko strategijo, ki zajema sedanjo Nacionalno strategijo za socialni in gospodarski razvoj in srednjeročni okvir odhodkov, na katere bi lahko bila potem vezana vsa finančna pomoč; v tej zvezi zagotoviti, da se prednostne naloge PSP ustrezno upoštevajo.

Ob upoštevanju zahtev EU razviti celovit strateški dokument za notranji nadzor javnih financ.

Izvajati Zakon o notranji reviziji. Zagotoviti ustrezno delovanje nacionalnega revizijskega organa, vključno z upoštevanjem njegovih ugotovitev in priporočil, ter preganjanje kaznivih dejanj.

Standardi EU

Notranji trg in trgovina

Pretok blaga– Zagotoviti nadaljnji napredek pri prevzemu standardov EU. Sprejeti osnutek dekreta o organizaciji in delovanju Direkcije za akreditacijo in zagotoviti ločitev akreditacije od standardizacije in certificiranja. Sprejeti ukrepe za povečanje ozaveščenosti gospodarskih subjektov o teh vprašanjih in njihov pomen v mednarodni trgovini.

Izboljšati fitosanitarne in veterinarske razmere v skladu z zahtevami EU, zlasti kar zadeva izdelke z visokim izvoznim potencialom.

Carine– Stabilizirati in izboljšati vse vidike upravne usposobljenosti albanske carinske uprave. Zlasti zagotoviti stabilno kadrovsko zasedbo in upravljanje človeških virov ob strogem upoštevanju veljavne zakonodaje. Okrepiti carinske oddelke, ki sodelujejo pri izvajanju trgovinskih sporazumov, zlasti oddelka, pristojnega za poreklo blaga. Okrepiti upravno sodelovanje v carinskem sektorju. Zagotoviti izvajanje pravil in postopkov v zvezi s tranzitom, carinsko vrednostjo, carinskimi skladišči, oceno tveganja in selektivnostjo ter revizijo (notranjo in zunanjo) v skladu s standardi EU in po potrebi z mednarodnimi konvencijami. Zagotoviti, da carinska uprava izvaja svojo obveznost pobiranja dajatev v skladu z zakonom. Uvesti konkretne ukrepe za izboljšanje boja proti tihotapstvu in nedovoljeni trgovini. Uvesti sistem ASYCUDA v carinarnici v Tirani in pristanišču Drač. Zagotoviti nediskriminatorno uporabo carinske zakonodaje, pravil in postopkov v celotni državi.

Obdavčitev– Začeti pregled veljavne davčne zakonodaje in upravnih postopkov ter zagotoviti učinkovito in nediskriminatorno izvrševanje davčne zakonodaje. Okrepiti boj proti davčnim goljufijam. Nadaljevati tekočo reformo davčne uprave, vključno z razvijanjem in razširitvijo integriranega računalniško podprtega sistema. Poravnati vse neporavnane terjatve v zvezi z davčno oprostitvijo za projekte, ki jih financira EU, in vzpostaviti učinkovit sistem za zagotavljanje dejanske davčne oprostitve za omenjene projekte v skladu z okvirnim sporazumom iz leta 1992.

Konkurenca in državne pomoči– Sprejeti izvedbene določbe, potrebne za izvajanje novega zakona o konkurenci in ga začeti izvajati. Pripraviti vzpostavitev neodvisnega organa, pristojnega za konkurenco, vključno s krepitvijo upravne usposobljenosti. Spodbujati konkurenčno politiko s pospeševanjem liberalizacije, izboljšanjem postopkov na področju javnih naročil, zagotavljanjem bolj konkurenčno naravnanega pristopa k privatizaciji. Sprejeti potrebni pravni okvir za državne pomoči ter spodbujati preglednost in temeljno izvajanje načel za državne pomoči.

Javna naročila– Izvajati veljavno zakonodajo o javnih naročilih in sprejeti ukrepe za približevanje te zakonodaje standardom EU. Izogibati se odstopanjem od načela javnega razpisa in zagotavljati strogo izvajanje razpisnih postopkov. Okrepiti Urad za javna naročila in organe, pristojne za javna naročila v resornih ministrstvih. Sprejeti ukrepe za zagotavljanje ustrezne obravnave pritožb.

Pravice intelektualne lastnine– Sprejeti novo zakonodajo o industrijski lastnini. Pristopiti k Mednarodni konvenciji o varstvu novih sort rastlin. Sprejeti potrebno zakonodajo in okrepiti upravno usposobljenost za izboljšanje zaščite avtorskih pravic. Sprejeti ukrepe za nadaljnje povečanje ozaveščenosti gospodarskih subjektov, organov pregona ter sodstva v zvezi s pravicami intelektualne in poslovne lastnine. Sprejeti ukrepe za boljše izvrševanje pravic intelektualne lastnine.

Sektorske politike

Okolje– Začeti obravnavati probleme toksičnih žarišč v Draču in Vlori ter vprašanja radioaktivnih odpadkov v Tirani in Fieru. Zagotoviti izvajanje zakonodaje o presoji vplivov na okolje in ekoloških dajatvah. Izboljšati sodelovanje med Ministrstvom za okolje in drugimi organi, pristojnimi za okoljska vprašanja. Pospešiti izvajanje Nacionalne strategije o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda ter Strategije o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda na podeželju.

Energetika– Izvajati akcijski načrt za 2003-2005 in začeti izvajati albansko energetsko strategijo. Izvajati zaveze, prevzete v okviru Atenskega memoranduma o soglasju o regionalnem trgu z energijo v jugovzhodni Evropi iz leta 2003.

Telekomunikacije– Zagotoviti učinkovito liberalizacijo sektorja elektronskih komunikacij, vključno s krepitvijo regulatornih organov ter sprejetjem ustreznih zakonov in ukrepov za ta sektor.

Sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev

Upravljanje meja– Po ohridski regionalni konferenci o obmejni varnosti in upravljanju meja iz maja 2003 izvajati ukrepe, ki jih je sprejela vlada in so bili predstavljeni na srečanju ministrov za pravosodje in notranje zadeve v okviru foruma EU-zahodni Balkan novembra 2003. Razviti strategijo integriranega upravljanja meja (IUM) v skladu z zahtevami EU. Okrepiti organe pregona, pristojne za upravljanje meja in posodobiti standarde upravljanja. Izdelati ustrezen sistem analize tveganj za izboljšanje upravljanja meja na mejnih prehodih ter na „zelenih“ in „modrih“ mejah. Okrepiti sodelovanje s sosednjimi državami in med nacionalnimi organi pregona, pristojnimi za upravljanje meja, tako na mejah kot tudi pri poznejših kontrolah. Izboljšati opremo in kvalifikacije albanskih organov pregona za zagotavljanje prepoznavanja ponarejenih in prenarejenih potnih listin. V sodelovanju z ustreznimi mednarodnimi subjekti sprejeti potrebne ukrepe za zagotovitev ustreznih varnostnih standardov ter standardov upravljanja in kontrol na tiranskem mednarodnem letališču.

Migracijska in azilna politika– Sprejeti nacionalno migracijsko strategijo in jo začeti izvajati. Zagotoviti, da se potrebni postopki za podpis in ratifikacijo Sporazuma o ponovnem sprejemu med ES in Albanijo zaključijo čim prej v letu 2004.

Formalno sprejeti nacionalni akcijski načrt o azilu. Zapreti obstoječe vrzeli v albanski zakonodaji o azilu. Zlasti na obmejnih območjih izvajati sistem „predhodnih pregledov“ za razvrščanje oseb, ki nezakonito bivajo na albanskem ozemlju. Spoštovati načelo nevračanja. Zagotoviti, da se obravnava zahtevkov za azil opravlja v skladu z zakonom in da se upoštevajo roki.

Policija– V celoti izvajati zakon o nazivih v policiji. Razviti pregleden sistem disciplinskih ukrepov in napredovanja in ga začeti izvajati. Izboljšati sposobnosti policije na področju preiskovanja. Izdelati prečiščen priročnik o postopkih za vse pripadnike kriminalistične policije. Vzpostaviti jasna pravila za zagotavljanje ustreznega sodelovanja med različnimi policijskimi enotami in tožilstvom. Okrepiti sodelovanje med policijo in državljani. Zagotoviti kazenski pregon pripadnikov policije, vpletenih v korupcijo in druge kaznive dejavnosti.

Organizirani kriminal, nedovoljena trgovina, droge, pranje denarja in terorizem– Izvajati akcijsko usmerjene ukrepe proti organiziranemu kriminalu, ki jih je sprejela vlada in jih predstavila na srečanju ministrov za pravosodje in notranje zadeve EU in zahodnega Balkana novembra 2003. Zagotoviti jasno opredelitev „organiziranega kriminala“ v albanski zakonodaji, ki bo v skladu z zakonodajo EU in splošno sprejetimi mednarodnimi standardi. Sprejeti in izvajati zakonodajo v zvezi z ukradenim blagom, ki upošteva mednarodne standarde in se nanaša tudi na blago, ukradeno v tujini. Zagotoviti sodelovanje in izmenjavo informacij med organi pregona, državnimi ministrstvi in zakonodajalci, ki sodelujejo v boju proti organiziranemu kriminalu. Razširiti uporabo posebnih preiskovalnih metod na vsa področja organiziranega kriminala znotraj zakonsko določenih rokov in ob polnem spoštovanju mednarodnih standardov. Izvajati strategijo boja proti nedovoljeni trgovini, sprejeto leta 2003. Sprejeti potrebne ukrepe za sklenitev sporazuma z Europolom. Sprejeti potrebne ukrepe, da bi se omogočilo sklenitev dvostranskih sporazumov o izročitvi z državami članicami EU.

Izvajati obstoječo zakonodajo na področju drog. Zagotoviti nenehna prizadevanja v boju proti gojenju in trgovini s konopljo. Izdelati nacionalno strategijo o drogah v skladu s strategijo o drogah in akcijskim načrtom EU.

Okrepiti usposobljenost institucij, pristojnih za boj proti pranju denarja; zagotoviti ustrezno sodelovanje med temi institucijami, uvesti učinkovite delovne postopke in razviti ustrezen sistem obdelave primerov. Izvajati obstoječo zakonodajo na področju pranja denarja.

Razširiti mednarodno sodelovanje in izvajati ustrezne mednarodne konvencije o boju proti terorizmu. Izboljšati sodelovanje in izmenjavo informacij med policijo in obveščevalnimi službami znotraj države in z drugimi državami. Preprečevati financiranje in pripravo terorističnih dejanj.

3.2.   SREDNJEROČNE PREDNOSTNE NALOGE

Politični položaj

Demokracija in pravna država

Nadalje izboljšati delovanje državne uprave– Zagotoviti, da so sektorji uprave, ki so pristojni za izvajanje določb SPS, in tisti, ki sodelujejo pri izvajanju finančne pomoči EU, za opravljanje svojih nalog ustrezno usposobljeni in opremljeni. Zagotoviti, da se zakonodaja o državni upravi in ustrezni postopki, vključno z možnostmi napredovanja, izboljšajo v skladu z zahtevami moderne državne uprave, da se strogo izvajajo in tako spodbujajo razvoj dobro pripravljene, profesionalne, pregledne in stabilne uprave. Zagotoviti, da lahko lokalne uprave izvajajo decentralizirano politiko.

Izvesti naslednje parlamentarne in lokalne volitve v skladu z mednarodnimi standardi.

Nadalje krepiti pravosodni sistem– Zagotoviti pregon hujših kaznivih dejanj, zlasti organiziranega kriminala, pri čemer se posebna pozornost nameni mehanizmom čezmejnega sodelovanja; učinkovit pregon mora biti razviden iz otipljivega in pomembnega povečanja števila obsodb storilcev hujših kaznivih dejanj, ki so jim bile izrečene primerne kazenske sankcije. Bistveno znižati sedanje zaostanke in zagotoviti pravočasno izvrševanje obsodb. Zagotoviti široko objavo sodnih odločb. Zagotoviti stalno in ustrezno usposabljanje sodnikov in tožilcev, med drugim na področju človekovih pravic, etike, gospodarskih zadev in vprašanj, povezanih s SPS. Izvajati zakonodajo o zaščiti prič. Nadalje krepiti neodvisnost sodstva z učinkovitim prenosom nadzora sodnih funkcij sodnikov z Ministrstva za pravosodje na Visoki sodni svet.

Nadalje izboljšati boj proti korupciji– Izvajati evropske konvencije proti korupciji (v kazenskih in civilnih zadevah), ki jih je ratificirala Albanija, in priporočila Skupine držav proti korupciji Group of States against Corruption (GRECO). Doseči pomembne rezultate v boju proti korupciji na vseh ravneh in področjih z izvrševanjem ustrezne zakonodaje. Omogočiti postavitev uradnikov za zvezo, dodeljenih s strani držav članic EU v ustrezna državna telesa, ki so vpletena v boj proti organiziranemu kriminalu. Izdelovati šestmesečna poročila EU o konkretnih doseženih rezultatih pri sodnem pregonu dejavnosti, povezanih z organiziranim kriminalom, v skladu s Konvencijo Združenih narodov o mednarodnem organiziranem kriminalu, poznano tudi kot Palermsko konvencijo.

Človekove pravice in varstvo manjšin

Zagotoviti spoštovanje človekovih pravic s strani organov pregona– Zagotoviti obravnavo zapornikov in pripornikov v skladu z mednarodnimi standardi. Zagotoviti, da se v prostorih za pridržanje, zaporih in psihiatričnih ustanovah človekovo dostojanstvo in osebna varnost spoštujeta v skladu z mednarodnimi konvencijami. Vzpostaviti ustrezen sodni sistem za obravnavanje mladoletnikov. Zagotoviti skladnost s Konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju mučenja in nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja.

Zagotoviti svobodo izražanja in medijev– Izvajati novo zakonodajo o tiskanih in elektronskih medijih ob upoštevanju standardov EU. Zagotoviti, da se dodelitev televizijskih frekvenc izvede na pošten in nediskriminatoren način v skladu z nacionalnim programom in da radijske in televizijske postaje v celoti spoštujejo te zahteve. Dokončati prehod Albanske radiotelevizije iz državne družbe v nevtralno javno radiotelevizijo. Spodbujati nadaljnje izboljševanje kvalitete novinarstva.

Regionalno in mednarodno sodelovanje

Okrepiti regionalno sodelovanje– Skleniti in izvajati vrsto sporazumov s sosednjimi državami na področju organiziranega kriminala, upravljanja meja in ponovnega sprejema. Izvajati Memorandum o soglasju o razvoju ključnega regionalnega prometnega omrežja v jugovzhodni Evropi. Nadaljevati z izvajanjem zaveze, prevzete v okviru Atenskega memoranduma o soglasju o regionalnem trgu z energijo v jugovzhodni Evropi iz leta 2003 in napredovati pri vzpostavitvi tega trga. Zagotoviti ustrezno regionalno sodelovanje o okoljskih vprašanjih.

Izvajati mednarodne obveznosti– V celoti izvajati mednarodne sporazume in konvencije, ki jih je Albanija ratificirala, zlasti konvencije na področju pravosodja in notranjih zadev, človekovih pravic in pravic manjšin ter trgovine.

Gospodarske razmere

Svobodno tržno gospodarstvo in strukturne reforme

Dokončati proces privatizacije– Zlasti s privatizacijo INSIG-a (finančni sektor), Albtelecoma (telekomunikacijski sektor), Servcoma, Albpetrola, Armo-a in KESH-a (energetski sektor).

Nadaljevati z izboljšavami poslovnega okolja– Izvajati izboljšano gospodarsko zakonodajo. Zagotoviti, da sodniki dobro poznajo gospodarsko pravo in pravo družb. Doseči pomembne rezultate v boju proti goljufijam in korupciji. Vzpostaviti strategijo za boj proti sivi ekonomiji, med drugim z namenom zagotoviti pošteno konkurenco med družbami.

Vzpostaviti sistem delujočega trga z zemljišči/nepremičninami– Izvajati zakonodajo o vrnitvi/odškodnini za zaplenjeno premoženje v obdobju komunizma. Dokončati kartografiranje zemljišč in postopek vpisa v zemljiško knjigo. Zagotoviti, da se prenosi lastništva izvajajo skladno z zakonom in sprejeti ukrepe, namenjene pravilnemu delovanju vseh v ta proces vpletenih organov (notarjev, zemljiške knjige, itn.). Zagotoviti, da se spoštujejo določbe glede kategorizacije in uporabe zemljišč. Razviti in sprejeti zakonodajo o obdavčitvi zemljišč in nepremičnin.

Upravljanje javnih financ

Nadaljevati z izboljševanjem upravljanja javnih financ– Izvajati strategijo za notranji nadzor javnih financ. Še bolj okrepiti zunanjo revizijo in zagotoviti, da tako upravljanje nadzora financ kot notranja revizija delujeta pravilno. Vzpostaviti učinkovite postopke za odkrivanje, obravnavo in spremljanje primerov, kjer obstaja sum goljufije in drugih nepravilnosti, ki vplivajo na nacionalna in mednarodna sredstva.

Standardi EU

Notranji trg in trgovina

Pretok blaga– Zagotoviti upravno usposobljenost za izvajanje zahtev SPS na tem področju. Zagotoviti nadaljnji napredek pri prevzemu standardov EU. Oblikovati sistem za nadzor trga. Ob upoštevanju prakse EU zagotoviti izboljšano delovanje organov, odgovornih za standardizacijo, akreditacijo in certifikacijo, kot tudi organov, odgovornih za meroslovje in umerjanje.

V skladu z zahtevami EU doseči bistveno izboljšanje na področju varnosti hrane ter fitosanitarnih in veterinarskih pogojev.

Carine– Zagotoviti upravno usposobljenost za izvajanje zahtev SPS. Zagotoviti bistveno prilagoditev carinske zakonodaje in postopkov zakonodaji in postopkom EU in zagotoviti njihovo izvajanje. Zagotoviti pravilno izvajanje pravil o poreklu blaga. Nadaljevati z zagotavljanjem stabilne kadrovske zasedbe v carinski upravi in z izboljševanjem učinkovitosti njenega upravljanja. Povečati dosežke v boju proti goljufijam, tihotapstvu in nedovoljenemu prometu in bistveno zmanjšati število primerov, ko so v nezakonite dejavnosti vpleteni carinski uradniki. Dokončati izvedbo ASYCUDA po vsej državi in nadaljevati s prizadevanji za čim večjo informatizacijo.

Obdavčitev– Nadaljevati s krepitvijo davčne uprave. Zagotoviti polno in učinkovito izvedbo sistema DDV. Izboljšati komuniciranje z davkoplačevalci in poenostaviti davčno strukturo in postopke, vključno s postopki vračila. Vsem davkoplačevalcem zagotoviti posebno identifikacijsko številko za davčne namene. Nadaljevati s krepitvijo pobiranja in nadzora davkov in razviti revizijsko strategijo.

Konkurenca in državne pomoči– Skladno z zahtevami SPS vzpostaviti neodvisen organ, pristojen za konkurenco. Izvajati zakonodajo o konkurenci in pripraviti vzpostavitev operativno neodvisnih struktur državne pomoči. Okrepiti strukture, odgovorne za državne pomoči in zagotoviti napredek v smeri dokončanja celovitega seznama državne pomoči in pripravo podatkov o BDP na ravni NUTS II.

Javna naročila– Zagotoviti bistveno prilagoditev albanskega pravnega okvira pravnemu redu EU. Vzpostaviti v celoti delujoče strukture za javna naročila in zagotoviti dosledno upoštevanje postopkov javnih naročil, v skladu z zakonom in zahtevami SPS.

Pravice intelektualne lastnine– Ustrezno izvajati ratificirane mednarodne konvencije na področju pravic intelektualne, poslovne in industrijske lastnine. Zagotoviti visoko stopnjo zaščite pravic intelektualne lastnine in doseči rezultate v boju proti piratstvu in ponarejanju. Zagotoviti zadostno upravno usposobljenost za izpolnjevanje zahtev SPS na tem področju.

Sektorske politike

Okolje– Nadaljevati prizadevanja za obravnavo toksičnih žarišč. Zmanjšati stopnjo prahu in onesnaženosti zraka na urbanih območjih. Zmanjšati onesnaženje, ki ga povzroča rafinerija v Balšu, vključno z izpustom v reko Gjanico, in sprejeti ukrepe za odpravo onesnaževanja voda na splošno. Nadaljevati z izvajanjem regionalnih in mednarodnih obveznosti na tem področju. Okrepiti spremljanje stanja okolja in zagotoviti dovolj odvračilne sankcije za onesnaževalce. Zagotoviti izvajanje Nacionalne strategije o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda ter Strategije o oskrbi z vodo in čiščenju odpadnih voda na podeželju. Razviti in začeti izvajati strategijo za postopno prilagoditev pravnemu redu EU na tem področju.

Javno zdravje– Okrepiti sisteme nadzora in obveščanja o nalezljivih boleznih. Olajšati tesnejše sodelovanje z javnozdravstvenimi mrežami.

Promet– Izvajati osrednji načrt za promet. Nadaljevati s prizadevanjem za dokončanje koridorjev vzhod-zahod in sever-jug. Bistveno napredovati pri sanaciji letališča v Tirani ter pristanišč Drač in Vlora, vključno pri zagotavljanju večje varnosti in boljšega upravljanja meja. Dokončati privatizacijo pristanišča Drač. Doseči boljše rezultate na področju cestne varnosti in sprejeti dodatne ukrepe za nadaljnje izboljšanje. Izvajati Memorandum o soglasju o razvoju ključnega regionalnega prometnega omrežja v jugovzhodni Evropi.

Energetika– Nadaljevati z ustreznim izvajanjem akcijskih načrtov za elektroenergetski sektor in nadaljevati z izvajanjem albanske energetske strategije. Zagotoviti pravočasno izvajanje različnih projektov, namenjenih izboljšanju infrastrukture za proizvodnjo, prenos in distribucijo električne energije. Nadaljevati z izvajanjem regionalnih in mednarodnih obveznosti na tem področju z namenom oblikovati konkurenčen regionalni trg z energijo.

Telekomunikacije– V notranje pravo prenesti in izvajati novi okvir EU za elektronske komunikacije.

Sodelovanje na področju pravosodja in notranjih zadev

Upravljanje meja– Izvajati IUM in vse mednarodne obveznosti, ki jih je Albanija prevzela na področju upravljanja meja. Izvajati učinkovito analizo tveganja glede upravljanja meja. Nadaljevati s krepitvijo zmogljivosti za upravljanje meja in zlasti zagotoviti, da upravljanje meja na mednarodnem letališču Tirana in v pristaniščih Drač in Vlora ustreza mednarodnim standardom. Zagotoviti izboljšane zaščitne značilnosti novih albanskih potnih listin. Doseči pomembne rezultate v procesu razminiranja.

Migracijska in azilna politika– Izvajati albansko nacionalno migracijsko strategijo. Zagotoviti, da Albanija lahko izpolnjuje zahteve SPS glede državljanov EU, ki delajo ali bivajo v Albaniji. Zagotoviti izvajanje vseh sporazumov o ponovnem sprejemu, ki jih je Albanija sklenila; poskusiti skleniti sporazume o ponovnem sprejemu z vsemi državami v regiji in z državami, iz katerih izvirajo migranti, ki potujejo skozi Albanijo. Postopno skleniti, ratificirati in izvajati vse temeljne mednarodne konvencije na področju migracij.

Izvajati albanski nacionalni akcijski načrt o azilu. V skladu z mednarodnimi standardi izvajati zakonodajo s področja azila in oblikovati ustrezen azilni sistem.

Policija– Nadaljevati s krepitvijo vseh policijskih sil, zlasti z ustreznim usposabljanjem in opremo. Zagotoviti delovanje ustreznega sistema vodenja postopkov, tako da obstaja dobro dokumentiran postopek sledenja primerom od prvega poročila do zaključka. Doseči bistvene uspehe v boju proti kriminaliteti in pri zmanjševanju korupcije in drugih kaznivih dejanj v policijskih vrstah.

Organizirani kriminal, nedovoljeni promet, droge, pranje denarja in terorizem– Razširiti mednarodno sodelovanje. Doseči pomembne rezultate v stopnji, številu in kakovosti kazenskih pregonov kaznivih dejanj, povezanih z organiziranim kriminalom in nedovoljenim prometom, kot tudi z zasegom premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivim dejanjem.

Izvajati nacionalno strategijo o drogah. Bistveno izboljšati rezultate boja proti nedovoljenemu prometu s prepovedanimi drogami, zlasti trdimi drogami, kot sta heroin in kokain.

Okrepiti boj proti gospodarskemu in finančnemu kriminalu (vključno s pranjem denarja in ponarejanjem plačilnih sredstev). Oblikovati medresorsko agencijo za namene zasega premoženjskih koristi, pridobljenih s kaznivim dejanjem. Doseči oprijemljive rezultate v boju proti pranju denarja, tako znotraj kot zunaj finančnega sektorja.

4.   PROGRAMIRANJE

Pomoč Skupnosti v okviru PSP držav zahodnega Balkana bo zagotovljena z ustreznimi finančnimi instrumenti, zlasti z Uredbo (ES) št. 2666/2000 z dne 5. decembra 2000 o pomoči Albaniji, Bosni in Hercegovini, Hrvaški, Zvezni republiki Jugoslaviji in Nekdanji jugoslovanski republiki Makedoniji (1); skladno s tem ta sklep ne bo imel finančnih posledic. Poleg tega bo imela Albanija dostop do sredstev iz večdržavnih in horizontalnih programov. Da bi olajšala sofinanciranje projektov, povezanih s PSP, Komisija sodeluje z Evropsko investicijsko banko in mednarodnimi finančnimi institucijami, zlasti z Evropsko banko za obnovo in razvoj ter Svetovno banko.

5.   POGOJNOST

Pogoj za pomoč Skupnosti v okviru PSP držav zahodnega Balkana je nadaljnji napredek pri izpolnjevanju kopenhagenskih političnih meril. V primeru nespoštovanja omenjenih splošnih pogojev bo Svet lahko na podlagi člena 5 Uredbe (ES) št. 2666/2000 ustrezno ukrepal.

Pogoj za pomoč Skupnosti je tudi izpolnjevanje pogojev, ki jih je opredelil Svet v svojih sklepih z dne 29. aprila 1997, zlasti kar zadeva obvezo prejemnikov, da bodo ob upoštevanju prednostnih nalog evropskega partnerstva izvajali demokratične, gospodarske in institucionalne reforme.

6.   SPREMLJANJE

Spremljanje evropskega partnerstva se zagotavlja z mehanizmi, vzpostavljenimi v okviru PSP, zlasti z letnim poročilom o PSP.


(1)  UL L 306, 7.12.2000, str. 1. Uredba, spremenjena z Uredbo (ES) št. 2415/2001 (UL L 327, 12.12.2001, str. 3).


Top