EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 01998L0006-20220528

Consolidated text: Direktiva 98/6/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. februarja 1998 o varstvu potrošnikov pri označevanju cen potrošnikom ponujenih proizvodov

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1998/6/2022-05-28

01998L0006 — SL — 28.05.2022 — 001.001


To besedilo je zgolj informativne narave in nima pravnega učinka. Institucije Unije za njegovo vsebino ne prevzemajo nobene odgovornosti. Verodostojne različice zadevnih aktov, vključno z uvodnimi izjavami, so objavljene v Uradnem listu Evropske unije. Na voljo so na portalu EUR-Lex. Uradna besedila so neposredno dostopna prek povezav v tem dokumentu

►B

DIREKTIVA 98/6/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 16. februarja 1998

o varstvu potrošnikov pri označevanju cen potrošnikom ponujenih proizvodov

(UL L 080 18.3.1998, str. 27)

spremenjena z:

 

 

Uradni list

  št.

stran

datum

►M1

DIREKTIVA (EU) 2019/2161 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA z dne 27. novembra 2019

  L 328

7

18.12.2019




▼B

DIREKTIVA 98/6/ES EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

z dne 16. februarja 1998

o varstvu potrošnikov pri označevanju cen potrošnikom ponujenih proizvodov



Člen 1

Namen te direktive je urediti označevanje prodajnih cen in cen na mersko enoto proizvodov, ki jih trgovci ponujajo potrošnikom, da bi se izboljšalo obveščanje potrošnikov in olajšala primerjava cen.

Člen 2

V tej direktivi:

(a) 

prodajna cena pomeni končno ceno za enoto proizvoda ali dano količino proizvoda, vključno z DDV in vsemi drugimi dajatvami;

(b) 

cena na enoto pomeni končno ceno, vključno z DDV in vsemi drugimi dajatvami, za en kilogram, en liter, en meter, en kvadratni meter ali en kubični meter proizvoda ali za drugačno posamično količinsko enoto, ki se v zadevni državi članici splošno in običajno uporablja pri prodaji posebnih izdelkov;

(c) 

proizvodi v razsutem stanju pomenijo proizvode, ki niso vnaprej pakirani in se merijo v prisotnosti potrošnika;

(d) 

trgovec pomeni vsako fizično ali pravno osebo, ki prodaja ali ponuja za prodajo proizvode, ki sodijo v njegovo trgovsko ali poklicno dejavnost;

(e) 

potrošnik pomeni vsako fizično osebo, ki kupi proizvod za namene, ki ne sodijo v okvir njegove trgovske ali poklicne dejavnosti.

Člen 3

1.  
Prodajna cena in cena na enoto sta označeni na vseh proizvodih iz člena 1, pri čemer za označevanje cene na enoto veljajo določbe člena 5. Cene na enoto ni treba označiti, če je enaka prodajni ceni.
2.  

Države članice se lahko odločijo, da ne uporabijo odstavka 1:

— 
za proizvode, ki se dobavijo pri opravljanju storitve,
— 
pri prodaji na dražbi ter prodaji umetniških del in starin.
3.  
Na proizvodih, ki se prodajajo v razsutem stanju, mora biti označena samo cena na enoto.
4.  
V vsakem oglasu, ki navaja prodajno ceno proizvodov iz člena 1, mora biti s pridržkom člena 5 označena tudi cena na enoto.

Člen 4

1.  
Prodajna cena in cena na enoto morata biti nedvoumni, lahko prepoznavni in čitljivi. Države članice lahko določijo omejitev največjega števila cen, ki jih je treba označiti.
2.  
Cena na enoto velja za količino, ki je navedena v skladu z nacionalnimi predpisi in predpisi Skupnosti.

Če nacionalni predpisi ali predpisi Skupnosti zahtevajo označitev neto teže in neto odcejene teže pri nekaterih vnaprej pakiranih proizvodih, zadostuje označitev cene na enoto neto odcejene teže.

Člen 5

1.  
Države članice lahko proizvode, za katere takšno označevanje ne bi bilo koristno zaradi narave ali namena proizvodov ali bi lahko povzročilo zmedo, izvzamejo iz obveznosti označevanja cen na enoto.
2.  
V zvezi z izvajanjem odstavka 1 lahko v primeru neživilskih proizvodov države članice pripravijo seznam proizvodov ali kategorij proizvodov, za katere se še naprej uporablja obveznost označevanja cen na enoto.

Člen 6

Če bi obveznost označevanja cen na enoto za nekatera mala maloprodajna podjetja pomenila presežno breme zaradi števila prodajanih proizvodov, prodajnega prostora, vrste prodajnega mesta, posebnih pogojev prodaje, pri katerih proizvod potrošniku ni dostopen takoj, ali nekaterih oblik dejavnosti, kot so nekatere vrste potujoče trgovine, lahko države članice v prehodnem obdobju po datumu iz člena 11(1) določijo, da v skladu s členom 12 obveznost označevanja cen na enoto proizvodov, ki jih prodajajo navedena podjetja in niso tisti, ki se prodajajo v razsutem stanju, ne velja.

▼M1

Člen 6a

1.  
Pri vsaki objavi znižane cene je navedena prejšnja cena, ki jo je trgovec uporabljal v določenem obdobju pred uporabo znižane cene.
2.  
Prejšnja cena pomeni najnižjo ceno, ki jo je trgovec uporabljal v obdobju, ki ni krajše od 30 dni pred uporabo znižane cene.
3.  
Države članice lahko določijo drugačna pravila za blago, ki se lahko hitro pokvari ali mu hitro poteče rok uporabe.
4.  
Kadar je izdelek na trgu manj kot 30 dni, lahko države članice določijo tudi obdobje, ki je krajše od obdobja iz odstavka 2.
5.  
Države članice lahko določijo, da je v primeru postopnega zniževanja cene prejšnja cena tista cena, ki ni bila znižana pred prvo uporabo znižane cene.

▼B

Člen 7

Države članice sprejmejo ustrezne ukrepe, da se vse zadevne osebe obvestijo o nacionalnem pravu, ki prenaša to direktivo.

▼M1

Člen 8

1.  
Države članice določijo pravila o kaznih, ki se uporabljajo za kršitve nacionalnih določb, sprejetih na podlagi te direktive, in sprejmejo vse potrebne ukrepe za zagotovitev, da se te kazni izvajajo. Te kazni morajo biti učinkovite, sorazmerne in odvračilne.
2.  

Države članice zagotovijo, da pri izrekanju kazni upoštevajo naslednja neizčrpna in okvirna merila, kadar je to ustrezno:

(a) 

naravo, težo, obseg in trajanje kršitve;

(b) 

ukrepe trgovca za ublažitev ali odpravo škode, ki so jo utrpeli potrošniki;

(c) 

morebitne predhodne kršitve trgovca;

(d) 

pridobljene finančne koristi ali preprečene izgube, ki jih ima trgovec zaradi kršitve, če so na voljo ustrezni podatki;

(e) 

kazni, ki so trgovcu izrečene za isto kršitev v drugih državah članicah v čezmejnih zadevah, kadar so informacije o takih kaznih na voljo prek mehanizma, vzpostavljenega z Uredbo (EU) 2017/2394 Evropskega parlamenta in Sveta ( 1 );

(f) 

morebitne druge obteževalne ali olajševalne dejavnike v zvezi z okoliščinami primera.

3.  
Države članice uradno obvestijo Komisijo o pravilih in ukrepih iz odstavka 1 do 28. novembra 2021 in jo nemudoma uradno obvestijo o vseh naknadnih spremembah, ki vplivajo nanje.

▼B

Člen 9

1.  
Prehodno obdobje devetih let iz člena 1 Direktive 95/58/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. novembra 1995 o spremembi Direktive 79/581/EGS o varstvu potrošnikov pri označevanju cen živil in Direktive 88/314/EGS o varstvu potrošnikov pri označevanju cen neživilskih izdelkov ( 2 ) se podaljša do datuma, navedenega v členu 11(1) te direktive.
2.  
Direktivi 79/581/EGS in 88/314/EGS se razveljavita z datumom, navedenim v členu 11(1) te direktive.

Člen 10

Ta direktiva državam članicam ne preprečuje sprejetja ali ohranitve ugodnejših določb glede obveščanja potrošnikov in primerjave cen, brez poseganja v njihove obveznosti po Pogodbi.

Člen 11

1.  
Države članice sprejmejo zakone in druge predpise, potrebne za uskladitev s to direktivo, najpozneje do 18. marca 2000. O tem takoj obvestijo Komisijo. Sprejeti predpisi se začnejo uporabljati z navedenim datumom.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.  
Države članice predložijo Komisiji besedila predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.
3.  
Države članice predložijo določbe, ki urejajo sankcije iz člena 8, in vse naknadne spremembe.

Člen 12

Komisija najpozneje v treh letih po datumu iz člena 11(1) predloži Evropskemu parlamentu in Svetu izčrpno poročilo o uporabi te direktive, zlasti o uporabi člena 6, skupaj s predlogom.

Na tej podlagi Evropski parlament in Svet ponovno pregledata določbe člena 6 in v skladu s Pogodbo ukrepata najpozneje v treh letih od predložitve v prvem odstavku navedenega predloga Komisije.

Člen 13

Ta direktiva začne veljati na dan objave v Uradnem listu evropskih skupnosti.

Člen 14

Ta direktiva je naslovljena na vse države članice.



( 1 ) Uredba (EU) 2017/2394 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2017 o sodelovanju med nacionalnimi organi, odgovornimi za izvrševanje zakonodaje o varstvu potrošnikov, in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 2006/2004 (UL L 345, 27.12.2017, str. 1).

( 2 ) UL L 299, 12.12.1995, str. 11.

Top