EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli25. 7. 2024
COM(2024) 358 final
SPRÁVA KOMISIE
Monitorovanie uplatňovania práva Európskej únie
Výročná správa za rok 2023
Úvod
Účinné presadzovanie práva EÚ
Podpora členských štátov pri dosahovaní výsledkov od začiatku
Včasný dialóg s členskými štátmi o rýchlejších riešeniach
Postupy v prípade nesplnenia povinnosti, ak iné opatrenia nie sú dostatočné
Postúpenie prípadu Súdnemu dvoru ako krajné opatrenie
Presadzovanie práva EÚ v čase krízy
Presadzovanie práva EÚ, ktoré obstojí aj v budúcnosti
Posilňovanie hospodárstva a konkurencieschopnosti EÚ
Predchádzanie prekážkam na jednotnom trhu s cieľom zvýšiť rast
Odstránenie prekážok pre poskytovateľov služieb na jednotnom trhu
Lepšia informovanosť a pomoc ľuďom a podnikom
Finančné služby
Efektívne maloobchodné platby
Udržateľné financovanie
Fungujúce odvetvie dopravy
Presadzovanie pravidiel hospodárskej súťaže
Nepriame dane pre spravodlivé podnikateľské prostredie
Priame dane podporujúce jednotný trh
Bezpečné a jednoduché colné odbavenie
Vytvorenie zelenej, udržateľnej a prosperujúcej Európy
Opatrenia v oblasti klímy
Čistá doprava
Čisté ovzdušie a voda
Ochrana biodiverzity
Podpora obehového hospodárstva
Udržateľné poľnohospodárstvo, ktoré zabezpečuje bezpečnosť dodávok potravín
Udržateľné rybárstvo a námorné priestorové plánovanie
Správa v oblasti životného prostredia
Čistá a cenovo dostupná energia
Zachovanie bezpečnosti jadrovej energie
Európa pripravená na digitálny vek
Technológia v službách človeka
Spravodlivá a konkurencieschopná digitálna ekonomika
Otvorená, demokratická a udržateľná digitálna spoločnosť
Podpora dátového hospodárstva
Uľahčenie cezhraničných operácií spoločností
Digitálne dopravné systémy
Budovanie spravodlivej a sociálnej Európy
Pracovné právo
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
Mobilita pracovnej sily
Koordinácia sociálneho zabezpečenia
Rodová rovnosť
Nediskriminácia v zamestnaní a začlenenie
Ochrana ľudí a našich slobôd
Dodržiavanie zásad právneho štátu
Boj proti rasizmu, xenofóbii a diskriminácii
Ochrana osôb, ktoré nahlásia porušenie práva EÚ
Ochrana detí
Justičná spolupráca a individuálne záruky v trestnom práve
Ochrana spotrebiteľov
Ochrana osobných údajov
Bezpečnejšia doprava
Podpora zdravia a bezpečnosti potravín
Lepšia regulácia povolaní a voľný pohyb odborníkov
Ochrana vyslaných vodičov
Posilnenie bezpečnostnej únie
Riadenie vonkajších hraníc
Jednotná reakcia EÚ na migráciu a azyl
Vykonávanie sankcií voči Rusku
Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: V tejto správe sa uvádzajú opatrenia Komisie na monitorovanie a presadzovanie uplatňovania práva EÚ v roku 2023. Stav uvedených prípadov nesplnenia povinnosti sa odvtedy mohol zmeniť.
Úvod
Na začiatku mandátu tejto Komisie sme sľúbili, že pre budúcu generáciu vybudujeme silnejšiu, zelenšiu a zdravšiu Európu s hospodárstvom, ktoré bude fungovať pre všetkých ľudí, mladých aj starších. O päť rokov neskôr a napriek viacerým krízam EÚ preukázala svoje odhodlanie riešiť výzvy priamo, pričom sa riadila našimi spoločnými hodnotami a zásadami.
Vďaka veľkému počtu nových právnych predpisov, ktoré Komisia navrhla a Európsky parlament a Rada prijali počas tohto mandátu, sme neúnavne spolupracovali na zabezpečení jednotnejšej, prosperujúcejšej a udržateľnejšej Európy. Prijatím právnych predpisov sa však naša práca nekončí – musíme zabezpečiť, aby pravidlá dohodnuté medzi spoluzákonodarcami fungovali v praxi v členských štátoch a prinášali potrebné výhody občanom a podnikom v celej Európe.
V správe, ktorú sa chystáte prečítať, sa uvádza niekoľko kľúčových príkladov práce vykonanej v roku 2023 s cieľom zabezpečiť správne uplatňovanie práva EÚ v rôznych odvetviach vo všetkých členských štátoch. Prijaté opatrenia dokazujú, že v prípade potreby Komisia konala rozhodne, s cieľom chrániť práva a slobody ľudí a zabezpečiť, aby EÚ zostala baštou demokracie, právneho štátu a základných práv. Komisia je naďalej pevne odhodlaná chrániť riadne fungovanie jednotného trhu, ktorý je základom nášho hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti, a zároveň chrániť záujmy pracovníkov a spotrebiteľov.
Najlepšími spojencami Komisie pri zabezpečovaní správneho vykonávania a uplatňovania práva EÚ od začiatku sú členské štáty. Preto je veľmi dôležitá včasná a nepretržitá podpora Komisie členským štátom pri vykonávaní právnych predpisov a úzka spolupráca s členskými štátmi založená na vzájomnej dôvere je najkratšou cestou k dosiahnutiu tohto spoločného cieľa. Touto preventívnou stratégiou sa podporuje kultúra dodržiavania predpisov od samého začiatku, je nákladovo efektívna a prospešná pre všetkých.
Dôležitou oporou však zostávajú spoľahlivé mechanizmy presadzovania práva. A ako z tejto správy vyplýva, Komisia neváha využiť tieto mechanizmy vždy, keď je to potrebné, aby zabezpečila, že dohodnuté pravidlá sa premietnu do praktickej reality, ktorá zlepší život európskych občanov a podnikov.
Dr. Ursula von der Leyenová
predsedníčka Európskej komisie
Účinné presadzovanie práva EÚ
Spoločne sme dokázali, že keď je Európa odvážna, dokáže veľké veci. Naša práca sa však ani zďaleka nekončí, takže držme spolu. Konajme dnes a pripravme sa na zajtrajšok.
Predsedníčka von der Leyenová v správe o stave Únie za rok 2023
EÚ je právnym spoločenstvom. Dodržiavanie práva EÚ je základom účinnosti EÚ v prospech ľudí a podnikov. Presadzovanie práva EÚ má preto zásadný význam pre zachovanie rovnakých podmienok medzi členskými štátmi, aby žiadna krajina nezískala nespravodlivú výhodu a aby jednotný trh fungoval hladko. Je to znak nášho záväzku byť konkurencieschopní a chrániť práva ľudí a základné hodnoty EÚ vrátane právneho štátu.
Zabezpečenie riadneho uplatňovania a presadzovania práva EÚ je jednou z hlavných úloh Komisie ako „strážkyne zmlúv“. Opatrenia Komisie v oblasti presadzovania práva sa riadia jedným hlavným cieľom: zabezpečiť, aby ľudia a podniky mohli využívať výhody našich spoločne dohodnutých pravidiel bez ohľadu na to, kde v EÚ žijú. Na dosiahnutie tohto cieľa Komisia používa
rôzne nástroje
: včasné usmernenie a finančnú podporu, verejné podávanie správ, dialógy s členskými štátmi zamerané na riešenie a v prípade potreby aj postupy v prípade nesplnenia povinnosti.
Podpora členských štátov pri dosahovaní výsledkov od začiatku
Inteligentné presadzovanie práva znamená zabezpečiť súlad s právnymi predpismi EÚ od samého začiatku, čím sa v prvom rade zabráni porušovaniu právnych predpisov. Preto Komisia neustále zintenzívňuje svoju činnosť na podporu členských štátov pri vykonávaní právnych predpisov EÚ. Podporné opatrenia sú rôznorodé a ich kombinované použitie je často rozhodujúce.
Napríklad počas procesu vykonávania konkrétnych právnych predpisov EÚ Komisia poskytuje členským štátom, podnikom, zainteresovaným stranám a verejnosti praktické usmernenia o tom, ako chápať a uplatňovať konkrétne aspekty právneho textu. Tieto usmernenia môžu mať podobu písomných usmernení alebo online často kladených otázok, alebo sa môžu poskytovať na osobitných stretnutiach, napríklad na transpozičných seminároch. Na podporu správneho uplatňovania práva EÚ sa využívajú aj expertné skupiny.
Podpora členským štátom však presahuje rámec usmernení týkajúcich sa vykonávania konkrétnych právnych predpisov EÚ. Finančná podpora z fondov EÚ sa takisto ukázala ako účinný nástroj na pomoc a stimuláciu členských štátov pri uskutočňovaní reforiem a prípadne na urýchlenie vykonávania priorít EÚ. Ďalším príkladom podpory členským štátom vo forme technickej expertízy je
Nástroj technickej podpory
. Podporou budovania administratívnych kapacít v členských štátoch pomáha zabezpečiť správne vykonávanie právnych predpisov a politík EÚ.
Včasný dialóg s členskými štátmi o rýchlejších riešeniach
Počas pandémie ochorenia COVID-19 letecké spoločnosti nevrátili cestujúcim včas peniaze za zrušené lety a vnútroštátne orgány účinne nepresadzovali dodržiavanie pravidiel EÚ. Komisia využila dialógy v rámci projektu EU Pilot so všetkými členskými štátmi s cieľom zabezpečiť, aby letecké spoločnosti dodržiavali práva cestujúcich v EÚ. V dôsledku toho letecké spoločnosti uhradili väčšinu nevyplatených náhrad a zlepšili komunikáciu s cestujúcimi v prípade zrušenia letu. Komisii sa podarilo uzavrieť tieto dialógy v rámci projektu EU Pilot v roku 2023.
Ak Komisia napriek svojim opatreniam na podporu členských štátov a presadzovanie súladu zistí možné porušenie práva EÚ, môže sa rozhodnúť začať dialóg pred spustením postupu v prípade nesplnenia povinnosti v rámci osvedčeného postupu známeho ako projekt
EU Pilot
. Tento dialóg sa využíva, ak ponúka pridanú hodnotu, napríklad ak je pravdepodobné, že povedie k rýchlejšiemu dosiahnutiu súladu ako formálny postup v prípade nesplnenia povinnosti.
Postupom času dialóg v rámci projektu EU Pilot preukázal svoju hodnotu. V roku 2023 Komisia viedla 259 dialógov v rámci projektu EU Pilot, pričom viac ako 80 % z nich bolo vyriešených uspokojivo. Len v 11 % dialógov v rámci projektu EU Pilot musel nasledovať postup v prípade nesplnenia povinnosti. Projekt EU Pilot sa osvedčil v mnohých oblastiach politiky, najmä v oblasti energetiky (40 úspešných uzavretí), daní a ciel (37), mobility a dopravy (36) a finančných služieb (25).
Postupy v prípade nesplnenia povinnosti, ak iné opatrenia nie sú dostatočné
Komisia v priebehu rokov vyvinula postupy v prípade nesplnenia povinnosti s cieľom dosiahnuť rozsiahlejšie a účinnejšie zlepšenia. V rámci strategického prístupu k presadzovaniu práva EÚ majú prioritu porušenia s najvýznamnejším vplyvom na záujmy ľudí a podnikov.
V roku 2023 Komisia začala 529 postupov v prípade nesplnenia povinnosti vo všetkých hlavných oblastiach politiky. Postupy sa týkali každého členského štátu, v priemere 20 nových prípadov na členský štát. Komisia svojimi opatreniami na presadzovanie práva zabezpečila integritu jednotného trhu a posilnila hospodárstvo EÚ. Podporovali sa nimi čistý vzduch, voda a doprava a obehové hospodárstvo. Komisia podporila spoločné hodnoty EÚ, základné práva ľudí a právny štát.
Na počet nových postupov v prípade nesplnenia povinnosti má vplyv mnoho faktorov. Klesajúci počet nových smerníc, ktoré sa majú transponovať (zo 67 v roku 2014 na 34 v roku 2023), znamená, že sa vykonáva menej postupov v prípade nesplnenia povinnosti za neskoré alebo nesprávne transponovanie smerníc. V roku 2023 bol naozaj zaznamenaný najnižší počet nových prípadov nesplnenia povinnosti z dôvodu neúplnej transpozície smerníc (284) za uplynulých 20 rokov. Posilnená podpora Komisie členským štátom pri transpozícii a správnom uplatňovaní smerníc takisto pomohla predchádzať porušeniam.
V roku 2023 sa opäť potvrdila účinnosť postupov v prípade nesplnenia povinnosti: Komisia úspešne ukončila viac ako 1 000 postupov v prípade nesplnenia povinnosti, keďže členské štáty dosiahli súlad s právom EÚ. V tomto počte sa takisto odráža úsilie Komisie o pokrok v starších, dlhodobých prípadoch, z ktorých mnohé sa Komisii podarilo uzavrieť v roku 2023.
Zo všetkých uzavretých prípadov bolo 95 % vyriešených pred tým, ako boli postúpené Súdnemu dvoru Európskej únie (ďalej len „Súdny dvor“). Vyhnúť sa zdĺhavým súdnym sporom znamená, že občania a podniky môžu skôr využívať výhody práva EÚ.
Postúpenie prípadu Súdnemu dvoru ako krajné opatrenie
Ak sa v počiatočných fázach postupu v prípade nesplnenia povinnosti nepodarí vyriešiť porušenie práva EÚ, Komisia môže prípad nakoniec postúpiť Súdnemu dvoru. V
osobitných prípadoch
môže Komisia požiadať o uloženie finančných sankcií dotknutému členskému štátu.
V roku 2023 sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru celkovo 82 prípadov. V 45 prípadoch požiadala Súdny dvor, aby uložil finančné sankcie dotknutému členskému štátu. Z týchto prípadov sa 40 týkalo neoznámenia transpozičných opatrení a v piatich prípadoch išlo o druhé postúpenie veci Súdnemu dvoru z dôvodu nevykonania predchádzajúceho rozsudku. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ide o výrazný nárast, čo svedčí o odhodlaní Komisie presadzovať právo EÚ.
Presadzovanie práva EÚ v čase krízy
Krízy alebo mimoriadne situácie, ako napríklad ruská útočná vojna voči Ukrajine, môžu pre členské štáty predstavovať výzvu, pokiaľ ide o úplné dodržiavanie štyroch základných slobôd EÚ a fungovanie jednotného trhu. Za zložitých okolností môže existovať pokušenie uprednostniť domáce aspekty pred riadnym uplatňovaním práva EÚ. Účinné presadzovanie práva EÚ však zostáva kľúčovým pre ľudí a podniky, aby mohli naďalej využívať ochranu a právnu istotu, ktorú im poskytuje právo EÚ, a aby sa základné tovary a služby dodávali tam, kde sú potrebné.
Ruská invázia na Ukrajinu ovplyvnila bezpečnosť dodávok plynu do EÚ, a preto je obzvlášť naliehavé, aby všetky členské štáty zaviedli spoľahlivé plány pripravenosti na riziká. Komisia začala vyšetrovanie v rámci projektu EU Pilot proti 26 členským štátom za to, že jej neoznámili vnútroštátne posúdenia rizík, preventívne opatrenia a núdzové plány, ktoré sa vyžadujú v
nariadení o bezpečnosti dodávok plynu
. Z týchto vyšetrovaní sa 16 mohlo ukončiť po tom, ako členské štáty predložili požadované informácie, čo potvrdzuje, že väčšina členských štátov tieto opatrenia zaviedla.
Fungovanie trhu EÚ so skladovaním plynu a nediskriminačné pravidlá pre podmienky prístupu k prepravným sieťam zemného plynu sú kľúčové na zabezpečenie bezpečnosti dodávok a stabilizáciu cien energie. Komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípad
Poľska
v súvislosti s opatreniami, ktorými sa ukladajú dodatočné náklady spoločnostiam, ktoré si požiadavku povinného skladovania plynu plnia prostredníctvom jeho skladovania v inom členskom štáte. Tieto opatrenia bránia cezhraničnému obchodu s plynom.
Komisia takisto podnikala kroky na ochranu jednotného trhu s cieľom zabezpečiť dostupnosť bezpečných, cenovo dostupných a vysokokvalitných potravín vo všetkých členských štátoch. V nadväznosti na opatrenia Komisie na presadzovanie práva Maďarsko zrušilo svoj systém predbežného oznamovania vývozu obilnín. Prevádzkovatelia v Maďarsku môžu opäť vyvážať obilniny do iných členských štátov bez akýchkoľvek prekážok obchodu. Komisia v októbri 2023 začala proti
Slovensku
postup v prípade nesplnenia povinnosti v súvislosti so systémom predbežného oznamovania pre určité obilniny a osivá.
Presadzovanie práva EÚ, ktoré obstojí aj v budúcnosti
V júli 2023 Komisia ukončila
hodnotenie
v Komisii a s členskými štátmi s cieľom zabezpečiť, aby spôsob presadzovania práva EÚ fungoval v praxi a bol odolný voči budúcnosti. Hodnotenie sa uskutočnilo v šiestich oblastiach: realizácia strategického prístupu Komisie k presadzovaniu práva EÚ; efektívne riešenie nesplnení povinnosti; uľahčenie vybavovania sťažností; systematickejšie monitorovanie uplatňovania nariadení; zvýšenie podpory pre členské štáty a zvýšenie transparentnosti;
Vo všetkých týchto oblastiach boli identifikované cielené zlepšenia, na ktorých implementácii Komisia pracovala
spolu s členskými štátmi
. Povedú k väčšej transparentnosti, lepším informáciám pre potenciálnych sťažovateľov, účinnejším nástrojom spolupráce s členskými štátmi pri transpozícii smerníc atď.
V hodnotení sa preukázala schopnosť Komisie transparentne a otvorene posúdiť svoje nástroje a postupy presadzovania práva a prispôsobiť sa meniacim sa okolnostiam. Ukázalo sa v ňom aj to, že Komisia a členské štáty môžu spolupracovať pri určovaní a zavádzaní zlepšení svojej spolupráce v právne a politicky komplikovanej oblasti, akou je presadzovanie práva EÚ.
Posilňovanie hospodárstva a konkurencieschopnosti EÚ
Tieto tri výzvy, ktoré sa týkajú nedostatku pracovnej sily, inflácie a podnikateľského prostredia, sa vynárajú v čase, keď priemysel zároveň žiadame o to, aby bol lídrom v oblasti prechodu na čistú energiu. Musíme teda hľadieť ďalej do budúcnosti a zadefinovať pri tom, ako si zachováme našu konkurencieschopnosť. […] Pretože Európa urobí všetko, čo je v jej silách, aby si udržala svoju konkurenčnú výhodu.
Predsedníčka von der Leyenová v správe o stave Únie za rok 2023
Z oznámenia z roku 2023 s názvom
30 rokov jednotného trhu
vyplynulo, ako neúplné alebo nesprávne uplatňovanie pravidiel EÚ naďalej vytvára prekážky na jednotnom trhu. To prináša náklady pre podniky a spotrebiteľov. Rozdielne vnútroštátne pravidlá, ktorými sa zavádzajú obmedzenia bez riadneho odôvodnenia, spôsobujú zložitosť a narúšajú hospodársku súťaž. Ak sa objaví schéma viacerých porušení zo strany jedného členského štátu, predstavuje to veľkú výzvu pre jeden z pilierov EÚ. Komisia presadzovala pravidlá EÚ s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky pre podniky a snažila sa umožniť ľuďom plne využívať svoje práva a výhody na jednotnom trhu.
Predchádzanie prekážkam na jednotnom trhu s cieľom zvýšiť rast
Cieľom
smernice o transparentnosti jednotného trhu
a jej
informačného systému o technických predpisoch
je predchádzať novým prekážkam na jednotnom trhu transparentnosťou, dialógom a lepšou reguláciou. Postup oznamovania podľa smernice umožňuje Komisii a ostatným členským štátom preskúmať všetky technické predpisy, ktoré členský štát plánuje zaviesť pre výrobky a služby informačnej spoločnosti.
S cieľom zabezpečiť ďalšie fungovanie jednotného trhu Komisia v niekoľkých prípadoch podnikla ďalšie kroky vrátane postúpenia prípadu
Maďarska
Súdnemu
dvoru, keď Maďarsko obmedzilo voľný pohyb tovaru (napr. stavebných materiálov) zavedením obmedzení (pevná úroveň cien, predchádzajúce oznámenie vývozu atď.).
Súdny dvor
pripomenul
význam smernice a možnosť občanov a podnikov aktívne namietať proti vnútroštátnym predpisom prijatým v rozpore s ňou. Komisia podporovala úplné uplatňovanie smernice v mnohých výmenách názorov s členskými štátmi.
Odstránenie prekážok pre poskytovateľov služieb na jednotnom trhu
Služby majú pre hospodárstvo EÚ zásadný význam. Predstavujú približne 70 % HDP EÚ a takou istou mierou sa podieľajú na zamestnanosti v EÚ. Toto odvetvie zohráva kľúčovú úlohu pri hospodárskej obnove a odolnosti EÚ.
Smernica o službách
je nevyhnutná na to, aby sa zabránilo neodôvodneným prekážkam pre podniky, ktoré chcú zriadiť pobočku v inom členskom štáte alebo poskytovať svoje služby cezhranične. Komisia rázne zakročila proti členským štátom, ktoré porušili smernicu.
Komisia začala podnikať kroky v prípadoch o nesplnení povinnosti proti
Malte
,
Poľsku
(prípad bol ukončený neskôr v roku 2023) a
Slovinsku
za to, že zaviedli úplný zákaz reklamy na činnosť právnych zástupcov. Začala a viedla prípad proti
Slovinsku
za to, že neriešilo otázky týkajúce sa cien stanovených zákonom pre realitné kancelárie, a proti
Cypru
za obmedzenia určujúce, kto môže vlastniť podiely v realitných sprostredkovateľských spoločnostiach. Komisia sa zaoberala aj obmedzeniami cezhraničného poskytovania služieb, ako aj požiadavkami na finančné záruky tým, že začala konanie proti
Belgicku
a podnikla ďalšie kroky.
Oneskorené platby majú negatívny vplyv na podniky, pretože znižujú mieru ich likvidity, bránia im v raste, sú prekážkou ich odolnosti a môžu brániť v ich práci súvisiacej s prechodom na ekologickejší spôsob fungovania s výraznejšou orientáciou na digitalizáciu.
V
pravidlách EÚ
sa orgánom verejnej správy ukladá povinnosť uhradiť faktúry do 30 dní. Cieľom opatrení Komisie na presadzovanie práva je dosiahnuť, aby verejné orgány platili dodávateľom obstarávaného tovaru a služieb včas. Komisia postúpila Súdnemu dvoru prípady
Belgicka
,
Grécka
,
Talianska
,
Portugalska
a
Slovenska
za oneskorené platby ich dodávateľom a podnikala kroky v ďalších prípadoch nesplnenia povinnosti proti
Grécku
a
Taliansku
.
Pokiaľ ide o dodržiavanie ustanovení Zmluvy o EÚ týkajúcich sa slobody usadiť sa a voľného pohybu služieb zo strany členských štátov, Komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípad
Poľska
za zákaz reklamy lekární.
Pravidlami EÚ v oblasti verejného obstarávania
sa zabezpečuje transparentnosť a možnosti prístupu na trh pre podniky a rovnaké zaobchádzanie s hospodárskymi subjektmi, ktoré majú záujem zúčastniť sa na postupoch verejného obstarávania. Podporuje sa v nich aj riadne hospodárenie s verejnými prostriedkami. S cieľom presadiť tieto pravidlá Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Maďarsku
,
Portugalsku
,
Rumunsku
a
Slovinsku
a podnikla ďalšie kroky v prípade
Bulharska
. Mohla ukončiť postup voči Česku, Estónsku, Grécku, Lotyšsku, Litve, Portugalsku a Švédsku, keďže tieto krajiny dosiahli súlad s pravidlami EÚ.
Lepšia informovanosť a pomoc ľuďom a podnikom
V uplynulých rokoch bol vytvorený súbor nástrojov riadenia jednotného trhu [
pracovná skupina pre presadzovanie jednotného trhu
(SMET),
SOLVIT
,
informačný systém o vnútornom trhu
,
Vaša Európa
a
Vaša Európa – Poradenstvo
] s cieľom umožniť ľuďom a podnikom plne využívať svoje práva na jednotnom trhu. Ponúkajú jasné informácie, pomoc a riešenie problémov. Napríklad v roku 2023 pomohli centrá SOLVIT viac ako 2 200 ľuďom a podnikom s ich problémami. Viac ako 88 % týchto prípadov bolo vyriešených. Komisia uverejnila
správu o skupine SMET za roky 2022 – 2023
, v ktorej sa uvádza práca a výsledky SMET. Komisia a členské štáty spolupracujú v rámci skupiny SMET na analýze a odstraňovaní zostávajúcich prekážok na jednotnom trhu. To môže mať kľúčový vplyv prostredníctvom znižovania prekážok: Skupina SMET napríklad pracovala na odstránení 90 špecifických prekážok súvisiacich s postupmi, ktoré brzdia rozvoj projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Dôkazy z týchto nástrojov okrem toho pomáhajú identifikovať a odstrániť problémy pri uplatňovaní pravidiel jednotného trhu. SOLVIT môže upozorniť najmä na štrukturálne problémy, s ktorými sa ľudia a podniky opakovane stretávajú. V roku 2023 bola zverejnená prvá
správa o vykonávaní jednotnej digitálnej brány
–
jednotná digitálna brána
, webové sídlo, ktoré uľahčuje online prístup k informáciám, postupom a asistenčným službám, ktoré môžu Európania a podniky potrebovať v inej krajine EÚ, prekročila hranicu 400 miliónov návštevníkov.
Vaša Európa
bola najobľúbenejším webovým sídlom Komisie s 32 miliónmi návštevníkov za jeden rok. Služba
Vaša Európa – Poradenstvo
, v rámci skorej sú informovaní ľudia a podniky o ich právach na jednotnom trhu, bola navštívená viac ako 26 000-krát.
Finančné služby
Opatrenia Komisie na presadzovanie práva pomohli zabezpečiť fungovanie finančných služieb v najrôznejších oblastiach. Komisia začala 39 postupov v prípade nesplnenia povinnosti proti členským štátom za to, že v plnej miere netransponovali
smernicu o zverejňovaní informácií o dani z príjmov
,
smernicu o poistení motorových vozidiel
a
nariadenie, ktorým sa mení smernica o trhoch s finančnými nástrojmi II
.
Základom správneho fungovania finančných trhov je finančná stabilita, ochrana spotrebiteľov a zdravé podnikateľské prostredie.
Podávanie správ
nadnárodnými spoločnosťami o dani z príjmu právnických osôb, ktorú platia v jednotlivých členských štátoch, je základom transparentnosti.
V pravidlách, ktorými sa mení smernica o trhoch s finančnými nástrojmi II
, sa stanovuje pilotný režim pre trhové infraštruktúry založené na technológii blockchainu. Zmenilo sa v nich aj vymedzenie pojmu „finančný nástroj“ s cieľom objasniť, že takéto nástroje môžu byť vydané s použitím kryptomien. Napokon,
pravidlami EÚ o poistení motorových vozidiel
sa posilnila ochrana obetí dopravných nehôd v celej EÚ.
Efektívne maloobchodné platby
Efektívne maloobchodné platby sú základom hospodárstva EÚ, pretože uľahčujú bezproblémové transakcie medzi odvetviami a zabezpečujú plynulú hospodársku činnosť. Zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore hospodárskeho rastu a finančnej stability. Napríklad
nariadením SEPA
sa umožňuje ľuďom a podnikom vykonávať všetky cezhraničné bezhotovostné platby v eurách rovnako jednoducho ako domáce platby.
Komisia iniciovala dialóg v rámci projektu EU Pilot s dvoma členskými štátmi o správnom vykonávaní nariadenia.
Pracovná skupina pre presadzovanie jednotného trhu (SMET
) takisto požiadala členské štáty, aby identifikovali a riešili nedostatky vedúce k
diskriminácii IBAN
(čo znamená, že účty v iných členských štátoch EÚ nemožno použiť na zriadenie inkás alebo na prevod finančných prostriedkov na domáce platby).
Udržateľné financovanie
Udržateľné financovanie je dôležitou súčasťou podpory
Európskej zelenej dohody
. Pravidlá EÚ zahŕňajú
nariadenie o taxonómii
,
nariadenie o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore financií
,
nariadenie o referenčných hodnotách EÚ v oblasti klímy
,
nariadenie o európskych zelených dlhopisoch
a
smernicu o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov
.
S cieľom uľahčiť právny výklad a vykonávanie týchto pravidiel Komisia uverejnila niekoľko sérií
často kladených otázok
. Komisia prijala aj
odporúčanie o financovaní transformácie
s usmerneniami pre trhy o využívaní rámca udržateľného financovania.
Pranie špinavých peňazí
Komisia posúdila, či členské štáty správne transponovali
piatu smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí
. Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Cypru
,
Maďarsku
,
Rumunsku
,
Taliansku
,
Lotyšsku
,
Portugalsku
a
Bulharsku
za nesprávnu transpozíciu týchto pravidiel a proti
Španielsku
a
Taliansku
za ich nesprávne uplatňovanie. Komisia mohla uzavrieť prípady nesplnenia povinnosti proti Česku, Taliansku a Portugalsku, keďže tieto krajiny dosiahli súlad s právom EÚ. Komisia okrem toho úspešne ukončila dialógy v rámci projektu EU Pilot s 10 členskými štátmi.
V boji proti hrozbám organizovaného zločinu je nevyhnutné, aby pravidlá EÚ proti praniu špinavých peňazí účinne uplatňovali všetky hospodárske subjekty vo všetkých členských štátoch. Dosiahnutie lepšieho dodržiavania predpisov je pre Komisiu prioritou v oblasti presadzovania práva s cieľom chrániť ľudí a zabezpečiť rovnaké podmienky pre finančné podniky.
Fungujúce odvetvie dopravy
Jednotný európsky železničný priestor je celoúnijný systém železničných sietí, ktorého cieľom je umožniť železničnému sektoru rozvíjať sa vďaka hospodárskej súťaži, technickej harmonizácii a spoločnému rozvoju cezhraničných spojení. Komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Grécka
a
Španielska
za nesplnenie ich povinností vyplývajúcich zo
smernice o jednotnom európskom železničnom priestore
. Komisia začala proti
Maďarsku a Rakúsku
postup v prípade nesplnenia povinnosti z dôvodu nesprávnej transpozície
pravidiel EÚ
týkajúcich sa otvorenia trhu služieb vnútroštátnej osobnej železničnej dopravy a správy železničnej infraštruktúry. Pokračovala v postupoch v prípade nesplnenia povinnosti proti
Nemecku
a
Bulharsku
za nesprávnu transpozíciu niektorých ustanovení tej istej smernice.
Aktualizované pravidlá EÚ
týkajúce sa maximálnej hmotnosti a rozmeroch niektorých cestných vozidiel zohrávajú dôležitú úlohu pri fungovaní jednotného trhu a voľnom pohybe tovaru v EÚ. Komisia pokračovala v postupe v prípade nesplnenia povinnosti proti
Litve
za to, že v plnej miere nevykonala tieto aktualizované pravidlá.
V odvetví železničnej dopravy Komisia začala prípad o nesplnení povinnosti proti
Holandsku
za nesprávne uplatňovanie
pravidiel EÚ
o konkurenčnom zadávaní zákaziek v oblasti železničnej verejnej dopravy.
V odvetví cestnej dopravy sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípad
Dánska
za nedodržiavanie
pravidiel EÚ
v oblasti autokarovej a autobusovej dopravy. V týchto pravidlách sa vymedzuje kabotáž, podľa ktorej môžu dopravcovia EÚ dočasne poskytovať služby príležitostnej osobnej cestnej dopravy v iných členských štátoch, ako je štát, v ktorom sú usadení. Jedinou požiadavkou je, aby mali celoeurópsku licenciu. Dánskym výkladom týchto pravidiel sa neprimerane obmedzuje takáto kabotážna preprava na sedem po sebe nasledujúcich dní v mesiaci).
V oblasti námornej dopravy Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Holandsku
za nedodržanie pravidiel EÚ týkajúcich sa námorného vybavenia, ktoré sú obsiahnuté v
smernici o vybavení námorných lodí
. Cieľom tejto smernice je zlepšiť bezpečnosť na mori, zabrániť znečisteniu mora a zabezpečiť voľný pohyb vybavenia námorných lodí v EÚ uplatňovaním medzinárodných noriem na lode EÚ. Komisia podnikla aj ďalší krok v podobnom postupe v prípade nesplnenia povinnosti proti
Bulharsku
.
Presadzovanie pravidiel hospodárskej súťaže
Cieľom politiky EÚ v oblasti hospodárskej súťaže je zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých. Túto politiku presadzujú vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže spolu s Komisiou.
Smernicou o Európskej sieti pre hospodársku súťaž+
sa zvyšujú právomoci a účinnosť vnútroštátnych orgánov na ochranu hospodárskej súťaže, čím sa posilňuje vykonávanie pravidiel EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Na účely presadzovania smernice postúpila Komisia prípad
Estónska
Súdnemu dvoru a podnikla ďalší krok v postupe proti
Rumunsku
.
Nepriame dane pre spravodlivé podnikateľské prostredie
Pravidlami EÚ týkajúcimi sa dane z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebných daní sa zabezpečuje, aby podniky mohli súťažiť za rovnakých podmienok na celom jednotnom trhu a aby sa dane platili tam, kde majú. V oblastiach bez spoločných pravidiel, ako je napríklad zdaňovanie vozidiel, Komisia sleduje, či členské štáty nevytvárajú diskriminačné prekážky pre ľudí a autá pri pohybe v EÚ.
Komisia viedla proti
Španielsku
konanie o nesplnení povinnosti, pretože netransponovalo
revidovaný spoločný rámec pre výrobky podliehajúce spotrebnej dani
a
revidované pravidlá pre spotrebnú daň z alkoholu
. Opatrenia Komisie na presadzovanie práva celkovo priniesli výsledky: 21 postupov v prípade nesplnenia povinnosti mohlo byť ukončených, keďže deväť členských štátov dokončilo transpozíciu oboch súborov pravidiel. Pokiaľ ide o transpozíciu
pravidiel týkajúcich sa DPH a spotrebných daní z obranného úsilia vynaloženého v EÚ
, Komisia takisto ukončila konania o nesplnení povinnosti proti Belgicku, Grécku, Španielsku, Rakúsku a Portugalsku.
Revidovaný spoločný rámec pre výrobky podliehajúce spotrebnej dani
zjednodušuje pravidlá prepravy alkoholu, tabakových a energetických výrobkov.
Revidovanými pravidlami pre spotrebnú daň z alkoholu
sa zavádza spoločný systém certifikácie pre malých výrobcov.
V nadväznosti na sťažnosť Komisia začala proti
Portugalsku
postup v prípade nesplnenia povinnosti z dôvodu nedodržania
vymedzenia vína na účely spotrebnej dane v EÚ
, čo má vplyv na daňové zaobchádzanie s niektorými alkoholickými nápojmi. Podľa právnych predpisov EÚ môžu byť výrobky s obsahom alkoholu od 15 obj. % do 18 obj. % zaradené do kategórie vína len vtedy, ak sa pri ich výrobe nevykonáva žiadne obohacovanie. Portugalsko však považuje obohatené výrobky za víno a nesprávne uplatňuje nulovú sadzbu.
V prípadoch nezaplatenia pôvodnej ceny tovaru a služieb (napríklad keď je spoločnosť v insolvenčnom konaní) sa v
smernici o DPH
vyžaduje, aby členské štáty znížili sumu, na ktorú sa uplatňuje DPH, na základe vnútroštátnych podmienok. Komisia začala so Španielskom dialóg v rámci projektu EU Pilot o uplatňovaní týchto pravidiel s cieľom zabezpečiť, aby sa DPH vyberala v správnej výške bez ukladania neprimeraných podmienok podnikom. Postup v rámci projektu EU Pilot bol úspešne ukončený po tom, ako Španielsko prijalo opatrenia na zosúladenie svojich právnych predpisov s pravidlami EÚ.
V roku 2023 priniesli opatrenia Komisie na presadzovanie daňového práva EÚ hmatateľné výhody pre ľudí a podniky. Napríklad Rumunsko vrátilo ľuďom registračné dane, ktoré boli nesprávne vybraté za ojazdené autá nadobudnuté z iných členských štátov.
Grécko
zrušilo oslobodenie od DPH na komerčné poštové služby poskytované národným poskytovateľom univerzálnej služby. Podniky si teraz môžu navzájom spravodlivo konkurovať a ponúkať spotrebiteľom širší výber komerčných poštových služieb za konkurencieschopné ceny. Okrem toho po úspešných dialógoch v rámci projektu EU Pilot Dánsko, Estónsko, Írsko, Grécko, Chorvátsko, Taliansko, Litva, Slovinsko a Fínsko teraz uľahčujú
vymáhanie daňových pohľadávok
tým, že promptne a presne odpovedajú na žiadosti o informácie z iných členských štátov.
V septembri 2023 Súdny dvor na základe opatrenia Komisie na presadzovanie práva
rozhodol
, že Spojené kráľovstvo neprijalo opatrenia na dosiahnutie súladu s jeho predchádzajúcim rozsudkom týkajúcim sa nesprávneho označovania paliva. Súdny dvor nariadil Spojenému kráľovstvu zaplatiť finančnú pokutu.
V pravidlách EÚ sa nariaďuje, aby sa DPH neplatila za tovar vyvážaný mimo EÚ. Subjekty mimo EÚ vyvážajúce z Bulharska nemohli predložiť colný doklad požadovaný vnútroštátnou správou, a preto museli zaplatiť DPH. Po úspešnom dialógu v rámci projektu EU Pilot Bulharsko prijalo opatrenia na zabezpečenie správneho uplatňovania týchto pravidiel.
Priame dane podporujúce jednotný trh
Jednotný trh zabezpečuje, že ľudia a podniky majú slobodu pohybu, vykonávania činnosti a investovania cez vnútroštátne hranice. Vnútroštátne pravidlá priameho zdaňovania však nie sú v celej EÚ úplne harmonizované. Rozdiely medzi vnútroštátnymi daňovými systémami vytvárajú prekážky na jednotnom trhu a možnosti pre agresívne daňové plánovanie a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam.
Cieľom
smernice o pravidlách proti praktikám vyhýbania sa daňovým povinnostiam
je vytvoriť minimálnu úroveň ochrany proti vyhýbaniu sa dani z príjmov právnických osôb v celej EÚ a zároveň zabezpečiť spravodlivejšie a stabilnejšie prostredie pre podniky. V roku 2023 sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Belgicka
a
Luxemburska
za nesprávnu transpozíciu smernice. Komisia úspešne ukončila prípad o nesplnení povinnosti proti Španielsku, keďže Španielsko dokončilo transpozíciu
pravidiel týkajúcich sa dane pri odchode
.
V roku 2023 Komisia prijala ďalšie opatrenie na presadzovanie práva po tom, ako Súdny dvor
zistil
, že Belgicko si nesplnilo povinnosť vyplývajúcu z práva EÚ, keď odmietlo daňovníkom-nerezidentom, ktorí v Belgicku dosahujú menej ako 75 % svojich celosvetových príjmov, právo odpočítať si výživné od zdaniteľného príjmu. Belgicko neuviedlo svoje právne predpisy do súladu s prvým rozsudkom Súdneho dvora, preto sa Komisia v novembri 2023
rozhodla postúpiť prípad Belgicka Súdnemu dvoru po druhýkrát
.
Smernicou o administratívnej spolupráci v oblasti daní
sa zaviedli
nové pravidlá daňovej transparentnosti pre transakcie na digitálnych platformách
. Pomôžu členským štátom identifikovať situácie, v ktorých by sa mala platiť daň, a zabrániť tak daňovým únikom alebo nesprávnemu vykazovaniu. S cieľom pokračovať v transpozícii týchto pravidiel Komisia začala konania o nesplnení povinnosti proti 14 členským štátom a podnikla ďalšie kroky v prípadoch proti
Belgicku, Grécku, Španielsku, Cypru, Poľsku a Portugalsku
. Opatrenia na presadzovanie práva boli úspešné, keďže do konca roka 2023 mohla Komisia ukončiť väčšinu týchto postupov v prípade nesplnenia povinnosti.
V dôsledku opatrení Komisie na presadzovanie práva a odstránenia prekážky v slobode poskytovať služby v EÚ
Španielsko
zrušilo povinnosť daňovníkov-nerezidentov z EÚ vymenovať daňového zástupcu. Touto povinnosťou sa daňovníkom-nerezidentom ukladali dodatočné náklady a odrádzali sa od podnikania alebo investovania v Španielsku.
Po neformálnej výmene názorov s Komisiou viaceré členské štáty zosúladili svoje vnútroštátne právne predpisy s pravidlami priameho zdaňovania EÚ. Litva napravila svoju nesprávnu transpozíciu
pravidiel proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam týkajúcich sa hybridných nesúladov
. Rumunsko napravilo nesprávnu transpozíciu pravidiel o
povinnej automatickej výmene informácií v oblasti daní
a napravilo situáciu v odvetví pohostinstva, ktorý nemohol využívať oslobodenie od zrážkovej dane z platieb medzi pridruženými spoločnosťami podľa
smernice o materských a dcérskych spoločnostiach
.
Na základe sťažnosti sa Komisia rozhodla začať proti
Švédsku
konanie o nesplnení povinnosti v oblasti predbežného zdaňovania príjmov. Švédsko neoprávnene obmedzuje slobodu poskytovať služby (
článok 56 Zmluvy o fungovaní EÚ
a
článok 36 Dohody o EHP
).
Bezpečné a jednoduché colné odbavenie
V
Colnom kódexe Únie
sa stanovuje právny rámec colných pravidiel a postupov na colnom území EÚ, prispôsobený moderným obchodným modelom a komunikačným nástrojom.
Stratégia Komisie v oblasti presadzovania práva v colnej oblasti sa zamerala na správne a jednotné uplatňovanie kódexu. Skúmala pritom problém podhodnotenia tovaru, posudzovala IT systémy v colnej oblasti v členských štátoch, zisťovala poplatky s rovnakým účinkom ako clo v EÚ a zisťovala nezrovnalosti pri uplatňovaní
nariadenia o kontrole peňažných prostriedkov v hotovosti
.
V roku 2023 sa Komisia v oblasti poštových poplatkov za colné zastúpenie zamerala na prierezové vyšetrovanie týkajúce sa všetkých členských štátov, ktoré sa týkalo
uplatňovania
ustanovení o poštových zásielkach s nízkou hodnotou.
Vytvorenie zelenej, udržateľnej a prosperujúcej Európy
Takto rázne Európa reaguje na zmenu klímy. Európskou zelenou dohodou sa poskytuje potrebný rámec, stimuly a investície – riešenia však vyvíjajú ľudia, vynálezcovia a inžinieri.
Predsedníčka von der Leyenová v správe o stave Únie za rok 2023
Európska zelená dohoda je plánom EÚ na riešenie trojitej hrozby krízy v oblasti klímy, životného prostredia a biodiverzity. Cieľom EÚ je zabezpečiť čistú, cenovo dostupnú a bezpečnú energiu, dosiahnuť ciele v oblasti klímy a podporiť hospodársky rozvoj. Komisia v roku 2023 presadzovala opatrenia na podporu čistoty ovzdušia, vody a dopravy a obehového hospodárstva. Komisia pomáhala členským štátom a poľnohospodárom v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dosiahla pokrok v oblasti energetickej únie EÚ a pokračovala v práci na zachovaní bezpečnosti jadrovej energie.
Opatrenia v oblasti klímy
V
nariadení o riadení
sa stanovujú spoločné
pravidlá plánovania, podávania správ a monitorovania
s cieľom pomôcť EÚ dosiahnuť jej ciele v oblasti klímy a energetiky do roku 2030. Zabezpečuje sa ním aj primerané, včasné a koherentné podávanie správ zo strany EÚ podľa
Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy
a
Parížskej dohody
.
V nariadení sa od členských štátov vyžaduje, aby predložili
dlhodobé stratégie
s výhľadom najmenej na 30 rokov na podporu plnenia
cieľov EÚ v oblasti klímy
. V roku 2023 Komisia podnikla ďalší krok v konaní o nesplnení povinnosti proti
Poľsku
a
Rumunsku
za neoznámenie takýchto stratégií Komisii.
Členské štáty musia takisto pripraviť a aktualizovať 10-ročné
národné energetické a klimatické plány
, v ktorých načrtnú svoj plán na dosiahnutie cieľov energetickej únie vrátane dekarbonizácie. Komisia začala dialóg pred spustením postupu v prípade nesplnenia povinnosti s 11 členskými štátmi, ktoré včas nepredložili aktualizované návrhy plánov na roky 2021 – 2030. Dialógy boli celkovo úspešné a väčšina príslušných členských štátov predložila svoje aktualizované plány. Tri z týchto dialógov vyústili do konania o nesplnení povinnosti, a to proti
Bulharsku
,
Rakúsku
a
Poľsku
.
Čistá doprava
Udržateľná mestská doprava a ekologické a energeticky úsporné vozidlá zlepšujú kvalitu života ľudí a posilňujú hospodárstvo EÚ. Cieľom je zlepšiť dopravu a zároveň znížiť dopravné zápchy, nehody a znečistenie v európskych mestách.
V roku 2023 Komisia postúpila Súdnemu dvoru prípad
Bulharska
za to, že netransponovalo
pravidlá EÚ
, ktorými sa stanovujú minimálne vnútroštátne ciele v oblasti verejného obstarávania ekologických vozidiel. Tieto ciele sa týkajú najmä mestských autobusov, kde verejné obstarávanie predstavuje približne 70 % trhu. Komisia uzavrela prípady nesplnenia povinnosti proti Česku, Estónsku, Maďarsku, Slovinsku, Fínsku a Švédsku, ktoré dokončili transpozíciu týchto pravidiel.
Čisté ovzdušie a voda
Cieľom politiky EÚ v oblasti čistoty ovzdušia je zlepšiť kvalitu ovzdušia a bojovať proti jeho znečisteniu v záujme ochrany životného prostredia a zdravia ľudí. Znečistenie ovzdušia je v EÚ stále hlavným problémom z hľadiska environmentálneho zdravia. Spôsobuje vážne ochorenia, ako sú astma, kardiovaskulárne problémy a rakovina pľúc, a najviac postihuje zraniteľné skupiny.
Komisia vyzvala
12 členských štátov
, aby zabezpečili správne plnenie svojich záväzkov na zníženie emisií viacerých látok znečisťujúcich ovzdušie v súlade s
pravidlami EÚ
. Komisia takisto
presadzovala
právne predpisy
EÚ
o monitorovaní znečistenia ovzdušia.
Komisia vyzvala
Francúzsko
a
Grécko
, aby v záujme ochrany ľudí pred environmentálnym hlukom prijali hlukové akčné plány a/alebo mapy. Urobila ďalší krok v postupoch proti
Lotyšsku
a
Rakúsku
za to, že plne netransponovali
pravidlá EÚ
v tejto oblasti.
V rámci politiky EÚ v oblasti vodného hospodárstva sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípad
Belgicka
za to, že neprijalo dostatočné opatrenia proti znečisteniu dusičnanmi vo Valónsku. Komisia mohla prípad uzavrieť pred koncom roka 2023, keďže Belgicko dosiahlo súlad s pravidlami EÚ. Komisia sa takisto rozhodla obrátiť sa na Súdny dvor v súvislosti s tým, že
Grécko
neposkytlo aktualizované mapy povodňového rizika a povodňového ohrozenia. Komisia prijala ďalšie opatrenia voči
ôsmim členským štátom
, ktoré neukončili preskúmanie svojich plánov vodného hospodárstva a/alebo plánov manažmentu povodňových rizík. Komisia postúpila prípad
Španielska
Súdnemu dvoru pre nedostatky v nakladaní s odpadovými vodami.
Politika EÚ v oblasti vodného hospodárstva chráni vodné zdroje, sladkovodné a morské ekosystémy a zabezpečuje čistotu pitnej vody a vody na kúpanie.
Rámcová smernica o vode
predstavuje hlavný rámec a ciele politiky v EÚ v oblasti vodného hospodárstva.
Ochrana biodiverzity
Komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Bulharska
,
Írska
,
Grécka
,
Talianska
,
Lotyšska
a
Portugalska
za to, že nezabránili inváznym nepôvodným druhom poškodzovať európsku prírodu. Súdnemu dvoru postúpila aj prípad
Írska
za to, že neprijalo a neoznámilo sankcie požadované podľa
pravidiel EÚ
o inváznych druhoch. Prípady proti Írsku, Grécku, Taliansku, Lotyšsku a Portugalsku boli ukončené v roku 2023, keďže tieto krajiny dosiahli súlad s právom EÚ. Komisia podnikla ďalší krok v postupe proti
Estónsku
za nesprávne uplatňovanie
smernice o biotopoch
, najmä pokiaľ ide o ťažbu dreva v lokalitách Natura 2000.
Komisia sa rozhodla postúpiť prípad
Portugalska
Súdnemu dvoru Európskej únie za nesprávnu transpozíciu
smernice o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
. Prípad bol uzavretý neskôr v roku 2023, keďže Portugalsko vykonalo potrebné právne zmeny.
Stratégia v oblasti biodiverzity do roku 2030
, ktorá je súčasťou Európskej zelenej dohody, je plánom EÚ na obnovu biodiverzity do roku 2030. Obsahuje konkrétne záväzky a opatrenia na ochranu prírody a zvrátenie degradácie ekosystémov, pričom vychádza z existujúcich zákonov o prírode.
Podpora obehového hospodárstva
Komisia postúpila Súdnemu dvoru prípady
Grécka
,
Chorvátska
,
Slovenska
a
Slovinska
za to, že nesanovali a neuzatvorili skládky odpadov. Ďalej vyzvala
Slovensko
, aby dodržiavalo
rámcovú smernicu o odpade
, pokiaľ ide o 67 opustených skládok odpadu. Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
šiestim členským štátom
za to, že tieto pravidlá transponovali do vnútroštátneho práva nesprávne.
Komisia uzavrela prípad proti Slovinsku týkajúci sa 20 nelegálnych skládok, keďže boli postupne uzavreté a sanované. Komisia takisto prijala odôvodnené stanovisko podľa článku 259 ZFEÚ na základe sťažnosti
Poľska proti Nemecku
týkajúcej sa nezákonnej prepravy odpadu z Nemecka do Poľska.
Cieľom EÚ je prechod na obehové hospodárstvo, aby sa stala čistejšou a konkurencieschopnejšou. Prechodom na obehové hospodárstvo sa zníži tlak na prírodné zdroje a vytvorí sa udržateľný rast a pracovné miesta. Je to nevyhnutné na dosiahnutie cieľa EÚ v oblasti klimatickej neutrality do roku 2050 a na zastavenie straty biodiverzity.
Akčný plán pre obehové hospodárstvo
je základným stavebným prvkom Európskej zelenej dohody.
Udržateľné poľnohospodárstvo, ktoré zabezpečuje bezpečnosť dodávok potravín
Cieľom
spoločnej poľnohospodárskej politiky
EÚ je zabezpečiť dodávky potravín v EÚ, stabilizovať poľnohospodárske trhy a zaručiť poľnohospodárom spravodlivý príjem. Pomáha aj riešiť klimatické zmeny a stratu biodiverzity.
Od roku 2023 majú všetky členské štáty zavedené národné strategické plány, ako využívať finančnú podporu EÚ na dosiahnutie cieľov spoločnej poľnohospodárskej politiky. Komisia podporuje členské štáty pri správnom uplatňovaní ich plánov. Ďalšími oblasťami úzkej spolupráce pri vykonávaní pravidiel EÚ sú
ekologické poľnohospodárstvo
a
ochrana zemepisných označení
.
Opatrenia Komisie na presadzovanie práva znamenali, že všetky členské štáty transponovali
smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci
. Komisia viedla dialóg s 22 členskými štátmi, aby zabezpečila nielen úplnú, ale aj správnu transpozíciu.
Udržateľné rybárstvo a námorné priestorové plánovanie
Cieľom
spoločnej rybárskej politiky
EÚ je zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť rybolovu a akvakultúry a prispieť tak k dostupnosti potravín. Jej cieľom je aj zachovanie primeranej životnej úrovne pre tých, ktorí sú od rybolovu závislí. Politika sa zameriava na zachovanie zásob rýb pomocou opatrení, ako je obmedzenie kapacity flotily a stanovenie obmedzení výlovu. Členské štáty musia vytvoriť systémy kontroly a presadzovania, aby sa zabezpečilo úplné vykonávanie týchto opatrení.
Komisia podnikla ďalší krok v postupe proti
Chorvátsku
v súvislosti s nedostatkami vo vnútroštátnom systéme kontroly fariem na chov tuniakov modroplutvých. Uzavrela prípad proti Dánsku, ktoré dosiahlo súlad s povinnosťami EÚ týkajúcimi sa váženia a hlásení o úlovkoch.
Námorným priestorovým plánovaním
sa podporuje udržateľný rast námorných hospodárstiev a zdravé využívanie morských zdrojov. Komisia vyzvala
Grécko
,
Chorvátsko
,
Taliansko
,
Cyprus
,
Portugalsko
a
Rumunsko
, aby vypracovali a zaslali Komisii svoje plány. Komisia mohla ukončiť postupy proti Bulharsku a Španielsku, pretože si túto povinnosť splnili.
Správa v oblasti životného prostredia
Zapojenie ľudí do problematiky životného prostredia je kľúčom k zlepšeniu dodržiavania environmentálnych predpisov a dosiahnutiu zdravšieho životného prostredia. Komisia vyzvala
Rakúsko
, aby v súlade s
Aarhuským dohovorom
zlepšilo svoje právne predpisy o účasti verejnosti na prijímaní rozhodnutí a o prístupe k spravodlivosti v záležitostiach životného prostredia. Podarilo sa jej uzavrieť prípad proti Francúzsku, pretože dosiahlo súlad s
pravidlami EÚ
a zlepšilo prístup ľudí k informáciám o životnom prostredí. Komisia podnikla ďalší krok v postupe proti
Bulharsku
za neodstránenie prekážok prístupu k spravodlivosti v súvislosti s
plánmi kvality ovzdušia
.
Čistá a cenovo dostupná energia
Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Chorvátsku
za obmedzenie vývozu plynu a proti
Rumunsku
za obmedzenie vývozu elektrickej energie.
Integrovaný trh EÚ s energiou je nákladovo najefektívnejší nástroj, ako ľuďom a podnikom zabezpečiť bezpečnú a cenovo dostupnú dodávku energie. Spoločné pravidlá a cezhraničná infraštruktúra umožňujú, aby sa energia vyrobená v jednej krajine EÚ dodávala spotrebiteľom v inej krajine. Hospodárska súťaž a väčší výber dodávateľov energie pre spotrebiteľov udržujú ceny pod kontrolou. Integrovaný trh takisto pomáha zlepšiť udržateľnosť.
S cieľom dosiahnuť úplnú transpozíciu pravidiel EÚ do vnútroštátnych právnych predpisov podnikla Komisia ďalší krok v konaniach o nesplnení povinnosti proti:
-
Francúzsku
,
Malte
,
Holandsku
,
Poľsku
a
Portugalsku
vo veci
zmeny smernice o energetickej hospodárnosti budov
;
-
Maďarsku
vo veci
zmeny smernice o energetickej efektívnosti
;
-
proti
10
členským
štátom
v
súvislosti
so
smernicou o energii z obnoviteľných zdrojov
(
REDII
); a
-proti
13
členským
štátom
v súvislosti so
smernicou o elektrine
.
Komisia zároveň mohla uzavrieť 23 prípadov nesplnenia povinnosti, keďže členské štáty dokončili transpozíciu týchto smerníc.
Komisia monitorovala vykonávanie
balíka opatrení v oblasti čistej energie pre všetkých Európanov
. Vykonanie právnych predpisov balíka je odrazovým mostíkom k uplatňovaniu
balíka „Fit for 55“
a
plánu REPowerEU.
Zachovanie bezpečnosti jadrovej energie
Komisia začala
postupy
v prípade nesplnenia povinnosti
proti
ôsmim
členským
štátom
za nesprávnu transpozíciu
právnych predpisov o radiačnej ochrane
. Prípady proti Bulharsku, Írsku, Francúzsku, Litve a Luxembursku by mohli byť uzavreté v roku 2023, keďže tieto krajiny upravili vnútroštátne pravidlá a poskytli dodatočné vysvetlenia.
Komisia uzavrela aj prípady proti Dánsku, Chorvátsku, Holandsku a Poľsku týkajúce sa transpozície
smernice o rádioaktívnom odpade
po tom, ako tieto krajiny zlepšili svoje vnútroštátne právne predpisy. Správna transpozícia smernice pomáha zabezpečiť bezpečné a zodpovedné nakladanie s vyhoreným palivom a rádioaktívnym odpadom a chrániť ľudí a životné prostredie pred rizikami jadrovej kontaminácie.
Jadrová energia môže zohrávať pozitívnu úlohu pri plnení cieľov v oblasti klímy a zaisťovaní energetickej bezpečnosti, ale musia sa dodržať najvyššie úrovne jadrovej bezpečnosti a ochrany pred žiarením. Komisia naďalej podporovala účinné vykonávanie právneho rámca Euratomu v oblasti jadrovej bezpečnosti, ochrany pracovníkov, pacientov a verejnosti pred ionizujúcim žiarením a zaistenia bezpečného nakladania s rádioaktívnym odpadom.
Európa pripravená na digitálny vek
Videli sme, aké dôležité sú digitálne technológie na uľahčenie podnikania a života. Svedčí o tom aj to, že sme v rámci nástroja NextGenerationEU výrazne prekročili cieľ 20 % investícií do digitálnych projektov. Členské štáty využili tieto investície na digitalizáciu svojich systémov zdravotnej starostlivosti, justičných systémov alebo dopravných sietí.
Predsedníčka von der Leyenová v správe o stave Únie za rok 2023
EÚ podporuje udržateľnú víziu digitálnej spoločnosti zameranú na človeka, ktorá posilňuje postavenie ľudí a podnikov. Digitálna spoločnosť a digitálne technológie prinášajú nové slobody a práva, ako aj nové možnosti vzdelávania, zábavy a práce. Komisia v roku 2023 presadila pravidlá EÚ na podporu technológií pri zabezpečení otvoreného, spravodlivého a udržateľného digitálneho prostredia.
Technológia v službách človeka
Európsky kódex elektronických komunikácií
modernizuje telekomunikačné pravidlá EÚ v prospech spotrebiteľov aj priemyslu. V roku 2023 sa Komisii podarilo uzavrieť prípady proti Estónsku, Španielsku, Francúzsku, Chorvátsku, Luxembursku, Rakúsku, Rumunsku a Slovensku. Kódex je plne transponovaný do vnútroštátneho práva v 24 členských štátoch. Jasnejšie spotrebiteľské zmluvy, lepšia kvalita služieb a vysoká dynamika hospodárskej súťaže na trhoch podporia investície do pripojiteľnosti a zároveň ochránia európskych používateľov.
Spravodlivá a konkurencieschopná digitálna ekonomika
Nariadenie o platformách pre podnikanie
je vôbec prvým súborom pravidiel na vytvorenie spravodlivého, transparentného a predvídateľného podnikateľského prostredia pre menšie podniky a obchodníkov na online platformách. Komisia začala konania o nesplnení povinnosti proti
ôsmim členským štátom
za nesplnenie ich povinností vyplývajúcich z tohto nariadenia. Z týchto ôsmich prípadov Komisia úspešne uzavrela prípady proti Česku a Portugalsku a urobila ďalší krok v konaní proti
Maďarsku a Litve
.
Smernicou o autorských právach na digitálnom jednotnom trhu
a
smernicou o online televíznych a rozhlasových programoch
sa modernizujú pravidlá EÚ v oblasti autorských práv, a umožňuje sa spotrebiteľom a tvorcom čo najlepšie využívať digitálny svet. Komisia postúpila Súdnemu dvoru prípady
Bulharska
,
Dánska
,
Fínska
,
Lotyšska
,
Poľska
a
Portugalska
, keďže tieto krajiny stále zaostávajú v transpozícii aspoň jednej z týchto dvoch smerníc. Toto opatrenie na presadzovanie práva znamenalo, že do konca roka 2023 malo transpozíciu oboch smerníc dokončiť len Poľsko.
Otvorená, demokratická a udržateľná digitálna spoločnosť
Revidovanou
smernicou o audiovizuálnych mediálnych službách
sa podporujú spravodlivé podmienky pre všetkých účastníkov audiovizuálneho odvetvia. Patria sem tradiční televízni vysielatelia a poskytovatelia služieb na požiadanie. Niektoré pravidlá sa vzťahujú aj na platformy na zdieľanie videí. Cieľom smernice je dosiahnuť bezpečnejšie, spravodlivejšie a rozmanitejšie audiovizuálne prostredie.
Komisia mohla ukončiť postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti Česku, Estónsku, Francúzsku, Chorvátsku, Slovinsku a Slovensku, keďže tieto krajiny dokončili transpozíciu smernice.
V
akte o digitálnych službách
sa stanovujú spoločné pravidlá, ktoré sa uplatňujú na celom jednotnom trhu vrátane povinností náležitej starostlivosti v súvislosti s nezákonnými a škodlivými činnosťami online a dezinformáciami. Stanovuje sa v ňom bezprecedentný štandard pre zodpovednosť hlavných online sprostredkovateľov vrátane online platforiem. Komisia
podporovala
členské štáty pri príprave na uplatňovanie nového právneho aktu. Prijala aj
zoznam 17 veľmi veľkých online platforiem a dvoch veľmi veľkých vyhľadávačov
. Títo poskytovatelia sa museli prispôsobiť aktu o digitálnych službách skôr ako ostatní, a to už v auguste 2023 v prospech všetkých používateľov v EÚ.
Podpora dátového hospodárstva
Cieľom
smernice o otvorených dátach
je sprístupniť na opakované použitie komukoľvek a na akýkoľvek účel viac údajov, ktoré vytvoril a financoval verejný sektor. Stimuluje sa ňou vývoj inovácií náročných na údaje, ako sú aplikácie o počasí alebo doprave, ktoré často využívajú dynamické údaje. Zvyšuje sa ňou transparentnosť sprístupnením údajov výskumu financovaného z verejných zdrojov a podporujú sa nové technológie vrátane umelej inteligencie.
Komisia pristúpila k ďalšiemu kroku v postupe o nesplnení povinnosti proti štyrom
členským
štátom
(Belgicko, Bulharsko, Lotyšsko a Holandsko) a postúpila ich prípady Súdnemu dvoru za to, že netransponovali smernicu do vnútroštátneho práva. Komisia zároveň mohla ukončiť konania o nesplnení povinnosti proti ostatným členským štátom, keďže tieto štáty oznámili Komisii úplnú transpozíciu.
Uľahčenie cezhraničných operácií spoločností
Právo obchodných spoločností
EÚ poskytuje predvídateľný právny rámec, ktorý pomáha spoločnostiam v EÚ vykonávať cezhraničnú činnosť a čeliť novým výzvam v čoraz digitálnejšom svete. Prijatie
smernice o digitalizácii
bolo dôležitým krokom k digitalizácii práva obchodných spoločností. Jej prijatím sa znižujú aj náklady spoločností tým, že sa podnikateľom umožňuje zakladať nové podniky a aktualizovať svoje údaje v obchodných registroch plne online. V
smernici o cezhraničnej mobilite
sa stanovujú jasné postupy pre cezhraničné zlúčenie alebo splynutie, rozdelenie alebo presun s cieľom podporiť spoločnosti pri ich rozširovaní alebo reštrukturalizácii na jednotnom trhu.
Celkovo 23 členských štátov transponovalo smernicu o digitalizácii do konca roka 2023. Komisia podnikla ďalšie kroky v postupoch proti
Bulharsku
a
Cypru
, ktoré netransponovali smernicu. Komisia takisto začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
11 členským štátom
za to, že netransponovali niektoré pravidlá smernice, ktoré mali dlhšiu lehotu na vykonanie. Keďže
20 členských štátov netransponovalo
smernicu o cezhraničnej mobilite včas, Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti. Do konca roka 2023 transponovalo tieto pravidlá celkovo 19 členských štátov.
Digitálne dopravné systémy
V prípade odvetvia cestnej dopravy
smernica o európskom systéme elektronického výberu mýta
zabezpečuje interoperabilitu mýtnych služieb na všetkých cestách v EÚ. Umožňuje účastníkom cestnej premávky jednoducho platiť mýto v celej EÚ iba prostredníctvom jednej zmluvy o predplatnom s poskytovateľom služieb a jednej palubnej jednotky. Komisia sa rozhodla postúpiť prípady
Bulharska a Poľska
Súdnemu dvoru Európskej únie za neúplnú transpozíciu smernice do ich vnútroštátneho práva. V tej istej veci pokračovala v postupoch v prípade nesplnenia povinnosti proti
Dánsku
,
Grécku
,
Fínsku
a
Švédsku
.
V odvetví leteckej dopravy Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti Slovensko v súvislosti s nedodržaním
pravidiel EÚ
týkajúcich sa prevádzky bezpilotných lietadiel. Začala aj postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
17 členským štátom
, ktoré nezabezpečili súlad s
nariadením o prvom spoločnom projekte
. Nariadením sa zabezpečuje synchronizované vykonávanie postupov a technických riešení nevyhnutných pre dobrú výkonnosť riadenia letovej prevádzky v celej sieti jednotného európskeho neba.
Budovanie spravodlivej a sociálnej Európy
Budúcnosť nášho kontinentu závisí od toho, aké rozhodnutia prijmeme dnes. Závisí od krokov, ktoré na dobudovanie našej Únie podnikneme. Európania chcú Úniu, ktorá sa za nich postaví v čase zápasu veľmocí. Zároveň však chcú Európu, ktorá ich chráni a ktorá ako partner a spojenec stojí po ich boku v ich každodennom boji.
Predsedníčka von der Leyenová v správe o stave Únie za rok 2023
EÚ sa usiluje o hospodársku obnovu a zelenú a digitálnu transformáciu, ktorá je sociálne spravodlivá a férová. Cieľom pravidiel EÚ je zabezpečiť, aby mal každý v živote rovnaké šance a mohol využívať rovnaké sociálne práva. Preto Komisia v roku 2023 prijala vykonávacie opatrenia na ochranu práv pracovníkov a podporu spravodlivých pracovných podmienok. Riešila diskrimináciu, ktorá narúša voľný pohyb pracovníkov, a dosiahla širšie uplatňovanie pravidiel EÚ na zosúladenie pracovného a rodinného života.
Pracovné právo
Pracovné právo EÚ
chráni zamestnancov vo vzťahu k ich zamestnávateľom. Tieto pravidlá zabezpečujú udržateľný pracovný čas a časy odpočinku, spravodlivé zaobchádzanie s pracovníkmi s neistým zamestnaním a primeranú starostlivosť o zamestnancov v prípade platobnej neschopnosti.
Komisia uverejnila
správu o vykonávaní
smernice o pracovnom čase v členských štátoch
. Zo zistení vyplýva vo všeobecnosti pozitívny obraz vykonávania na vnútroštátnej úrovni. Vo
výkladovom oznámení
Komisie sa sumarizuje judikatúra Súdneho dvora týkajúca sa smernice s cieľom priniesť zainteresovaným stranám právnu zrozumiteľnosť a istotu.
S cieľom presadiť
pravidlá EÚ týkajúce sa práce na dobu určitú
prijala Komisia
ďalšie opatrenia proti Taliansku
, a to aj v súvislosti s pracovnými podmienkami
honorárnych sudcov
. Cieľom bolo, aby sa zabránilo zneužívaniu dočasných pracovných zmlúv a diskriminačným pracovným podmienkam vo verejnom sektore. Komisia sa v rámci dialógu v rámci projektu EU Pilot zaoberala aj možnou diskrimináciou pracovníkov na dobu určitú v Poľsku. Poľsko následne zmenilo svoje pravidlá týkajúce sa ukončenia pracovného pomeru s cieľom zabezpečiť, aby pracovníci na dobu určitú neboli diskriminovaní.
V novej
smernici o minimálnej mzde
sa stanovuje spoločný rámec pre primerané minimálne mzdy v EÚ. S cieľom podporiť jej správnu transpozíciu od samého začiatku, v dostatočnom predstihu pred termínom transpozície, ktorý je stanovený na 15. novembra 2024, Komisia podporila členské štáty poskytnutím usmernení v
správe, ktorú vydala špecializovaná expertná skupina
.
Presadzovanie pravidiel spravodlivých pracovných podmienok a spravodlivého zamestnávania má je ťažiskom zlepšovania blahobytu ľudí a fungovania jednotného trhu. Kľúčovou zásadou je zabezpečenie rovnakých podmienok pre trhy práce v členských štátoch.
Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
EÚ vypracovala rozsiahly súbor predpisov o
bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci
s cieľom zabezpečiť vysokú úroveň ochrany pracovníkov. Zdravé a bezpečné pracovné podmienky vedú k zdravej a produktívnej pracovnej sile, ktorá prispieva k udržateľnému rastu hospodárstva EÚ.
Komisia pokračovala v dialógu v rámci projektu EU Pilot s piatimi členskými štátmi s cieľom zosúladiť vnútroštátne opatrenia so
štvrtým zoznamom indikatívnych limitných hodnôt ohrozenia pri práci
podľa smernice o chemických faktoroch. V dôsledku toho Maďarsko a Holandsko dosiahli súlad so smernicou, zatiaľ čo Česko a Poľsko sa zaviazali, že v krátkom čase zosúladia svoje vnútroštátne právne predpisy s pravidlami EÚ. Komisia však začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Nemecku
.
Komisia pokračovala aj v dialógu v rámci projektu EU Pilot s 13 členskými štátmi o transpozícii prvej zmeny, ktorou sa aktualizuje
smernica o karcinogénoch, mutagénoch alebo látkach toxických pre reprodukciu
. Po tomto dialógu šesť členských štátov dosiahlo súlad so smernicou a tri sa zaviazali zosúladiť svoje vnútroštátne právne predpisy s pravidlami EÚ. Dialóg so zvyšnými štyrmi členskými štátmi pokračuje. Komisia takisto iniciovala aj dialóg v rámci projektu EU Pilot so 14 členskými štátmi s cieľom zabezpečiť súlad s aktualizovanou
smernicou o biologických činidlách
.
Komisia ukončila tri postupy v prípade nesplnenia povinnosti, keďže Nemecko, Cyprus a Rakúsko transponovali pravidlá EÚ do vnútroštátneho práva. Išlo o
smernicu o staveniskách
,
smernicu o zdravotnej starostlivosti na palube plavidiel
a
smernicu o osobných ochranných prostriedkoch
. V dôsledku toho majú pracovníci bezpečnejšie pracovné podmienky.
Mobilita pracovnej sily
Voľný pohyb pracovníkov
je jednou zo základných slobôd EÚ. Zahŕňa právo pracovať a pobývať na tento účel v inom členskom štáte, hľadať si zamestnanie v inom členskom štáte a zostať v ňom aj po ukončení zamestnania. Pracovníci EÚ majú rovnaké zaobchádzanie ako štátni príslušníci, pokiaľ ide o prístup k zamestnaniu, pracovné podmienky a všetky ostatné sociálne a daňové výhody.
Komisia
postúpila prípad Talianska Súdnemu dvoru
v súvislosti s jeho odmietnutím ukončiť diskrimináciu lektorov cudzích jazykov na verejných univerzitách v konaní na základe
petície
podanej Európskemu parlamentu.
Smernicami o vysielaní pracovníkov
sa upravuje situácia, keď je zamestnanec vyslaný svojím zamestnávateľom na dočasný výkon služby do iného členského štátu EÚ. Môže sa tak stať na základe zmluvy o poskytovaní služieb alebo ako súčasť vnútroskupinového vyslania alebo vyslania prostredníctvom agentúry dočasného zamestnávania.
V roku 2023 Komisia podnikla ďalší krok v postupe v prípade nesplnenia povinnosti proti 17 členským štátom za to, že nezosúladili svoje vnútroštátne ustanovenia s
pravidlami EÚ
o vysielaní pracovníkov. V dôsledku toho deväť členských štátov vyjadrilo svoju pripravenosť riešiť sťažnosti vznesené Komisiou.
Koordinácia sociálneho zabezpečenia
Právo EÚ
koordinuje systémy sociálneho zabezpečenia členských štátov. Chráni práva osôb, ktoré sa pohybujú v rámci EÚ, v oblasti sociálneho zabezpečenia. Predstavuje preto dôležitý prvok na zabezpečenie účinného vykonávania voľného pohybu osôb.
Na základe sťažností občanov EÚ Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Grécku
a
Taliansku
v súvislosti s obmedzením prístupu pracovníkov EÚ k príspevkom na nezaopatrené deti. Prístup k nim je podmienený dvojročným (Taliansko) alebo päťročným (Grécko) pobytom. V Taliansku navyše musí dieťa žiť s príjemcom. Tieto podmienky porušujú pravidlá EÚ o voľnom pohybe pracovníkov a koordinácii sociálneho zabezpečenia.
Komisia urobila ďalší krok v postupe proti
Nemecku
(Bavorsku) za to, že indexácia rodinných dávok závisí od krajiny bydliska dieťaťa príjemcu. Cieľom tohto opatrenia je chrániť voľný pohyb pracovníkov a riešiť neoprávnenú nepriamu diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti migrujúcich pracovníkov.
Vďaka týmto vykonávacím opatreniam v oblasti pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia majú pracovníci v celej EÚ prístup na 27 trhov práce a môžu využívať rovnaké sociálne zabezpečenie ako ostatní daňovníci v hostiteľskom členskom štáte.
Rodová rovnosť
Cieľom
smernice o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom
je zabezpečiť rovnosť v účasti na trhu práce. Uľahčuje zosúladenie pracovného a rodinného života pracovníkov s opatrovateľskými povinnosťami a podporuje rovnaké rozdelenie opatrovateľských povinností medzi rodičmi.
V apríli 2023 Komisia podnikla ďalšie kroky v prípadoch nesplnenia povinnosti proti
11 členským štátom
, ktoré netransponovali smernicu v plnom rozsahu. Väčšina týchto členských štátov prijala potrebné právne predpisy neskôr v roku 2023. Komisia sa okrem toho rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Belgicka, Írska a Španielska
za to, že naďalej netransponovali smernicu v plnom rozsahu.
Nediskriminácia v zamestnaní a začlenenie
Komisia považuje rovnosť za základnú zásadu EÚ a zasadzuje sa za nediskrimináciu v zamestnaní aj mimo neho.
V
európskom akte o prístupnosti
sa stanovujú požiadavky na zabezpečenie prístupnosti výrobkov a služieb pre osoby so zdravotným postihnutím a staršie osoby. Prostredie, v ktorom sú výrobky a služby prístupnejšie, umožňuje vytvárať inkluzívnejšiu spoločnosť a uľahčuje nezávislý život osobám so zdravotným postihnutím.
S cieľom zabezpečiť úplnú transpozíciu
európskeho aktu o prístupnosti
Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Dánsku, Estónsku a Taliansku
a podnikla ďalšie kroky v postupoch proti
Bulharsku, Cypru, Írsku, Holandsku a Poľsku
. Komisia spustila aj podporné centrum
AccessibleEU
, ktoré pomáha členským štátom pri vykonávaní právnych predpisov EÚ o prístupnosti.
Ochrana ľudí a našich slobôd
Demokracia je o našom individuálnom práve byť vypočutí. Demokracia je však aj našou spoločnou zodpovednosťou. Každá nová generácia je zodpovedná za to, aby naša demokracia bola zdravá. Aby bola reprezentatívnejšia a inkluzívnejšia. Aby bola chránená pred vnútornými a vonkajšími hrozbami. A aby sa zaručila kontrola a rovnováha moci.
Predsedníčka von der Leyenová na podujatí na vysokej úrovni o voľbách 23. októbra 2023
Ochrana a podpora hodnôt EÚ je jednou z hlavných priorít Európskej komisie. Vymáhanie práva EÚ má zásadný význam pre zaručenie práv ľudí a pomáha zabezpečiť jednotné dodržiavanie základných práv a slobôd vo všetkých členských štátoch. V roku 2023 Komisia pokračovala vo svojej činnosti zameranej na ochranu a presadzovanie zásad právneho štátu, ako aj na ochranu základných práv, pričom prijala aj konkrétne opatrenia v oblastiach, ako je dodržiavanie právnych predpisov EÚ o nediskriminácii a presadzovanie pravidiel EÚ na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí a na ochranu detí pred únosmi. Ochránila práva spotrebiteľov a cezhraničných pacientov, zabezpečila bezpečnejšiu dopravu a posilnila bezpečnostnú úniu.
Dodržiavanie zásad právneho štátu
Komisia využíva niekoľko nástrojov na ochranu a podporu právneho štátu v EÚ. Členské štáty vo všeobecnosti zabezpečujú vysoké štandardy právneho štátu. V niektorých členských štátoch však existujú aj dôležité výzvy, ktoré Komisia rieši využívaním rôznorodého súboru nástrojov právneho štátu.
Výročná
správa o právnom štáte
predstavuje pozitívny, ako aj negatívny vývoj v členských štátoch v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre dodržiavanie zásad právneho štátu, a obsahuje
odporúčania pre jednotlivé krajiny
. Správa je základom mechanizmu právneho štátu, ročného cyklu na podporu právneho štátu a predchádzanie vzniku alebo zhoršovaniu problémov.
Nariadením o podmienenosti
sa chráni rozpočet EÚ pred porušením zásad právneho štátu. Komisia toto nariadenie uplatňuje prísne: dňa 13. decembra 2023, rok po tom, ako Rada prijala
opatrenia
na ochranu rozpočtu EÚ pred porušovaním zásad právneho štátu v Maďarsku, Komisia
opätovne posúdila
situáciu v Maďarsku. Dospela k záveru, že Maďarsko sa nezaoberalo problémami, ktoré viedli k prijatiu
opatrení
na ochranu rozpočtu EÚ, a preto ich nemožno zrušiť.
Úvahy o právnom štáte sú začlenené aj do práce
Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti
, v rámci ktorého členské štáty vykonávajú príslušné reformy v rámci svojich plánov obnovy a odolnosti.
Vo februári 2023 sa Komisia rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípad
Poľska
pre porušenie práva EÚ poľským ústavným súdom. Komisia dospela k záveru, že rozsudky súdu majú negatívny vplyv na základné zásady právneho poriadku EÚ vrátane prednosti práva EÚ. V ďalšom prípade nesplnenia povinnosti proti Poľsku Súdny dvor vo svojom
rozhodnutí
potvrdil stanovisko Komisie k vnútroštátnym právnym predpisom, ktoré narúšajú nezávislosť poľských sudcov. Poľsko oznámilo svoj zámer prijať opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s rozsudkom.
V júni 2023 Komisia začala proti
Poľsku
postup v prípade nesplnenia povinnosti
v súvislosti so zákonom, ktorým sa zriaďuje osobitný výbor na vyšetrovanie ruského vplyvu na vnútornú bezpečnosť Poľska v rokoch 2007 až 2022. Komisia sa domnievala, že zákonom sa porušujú viaceré ustanovenia a zásady Zmluvy o EÚ a práva podľa Charty základných práv EÚ. Po opatreniach Komisie na presadzovanie práva osobitný výbor nezačal pracovať a po poľských parlamentných voľbách v roku 2023 Sejm jeho členov odvolal (hoci zákon o zriadení výboru ešte nebol zrušený).
Obavy týkajúce sa právneho štátu sa môžu konkrétne prejaviť v porušeniach práva EÚ, ktoré Komisia riešila formou postupov v prípade nesplnenia povinnosti.
Boj proti rasizmu, xenofóbii a diskriminácii
Nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti predstavujú vážnu hrozbu nielen pre priame obete, ale aj pre celú spoločnosť. Podkopávajú sociálnu súdržnosť tým, že šíria strach, rozdeľujú komunity a podporujú atmosféru vedúcu k diskriminácii a násiliu.
Komisia pokračovala v boji proti týmto trestným činom presadzovaním
rámcového rozhodnutia EÚ o boji proti rasizmu a xenofóbii prostredníctvom trestného práva
. V tomto predpise sa vyžaduje kriminalizácia verejného podnecovania k násiliu alebo nenávisti z dôvodu rasy, farby pleti, náboženstva, pôvodu, národnosti alebo etnického pôvodu. Po opatreniach Komisie na presadzovanie práva Belgicko, Nemecko, Grécko, Luxembursko a Rumunsko napravili svoje právne predpisy.
V
smerniciach o rovnosti
sa zakazuje diskriminácia z dôvodu pohlavia, rasy alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie v rôznych oblastiach.
Komisia postúpila prípad
Slovenska
Súdnemu dvoru za to, že účinne nerieši problém segregácie rómskych žiakov vo vzdelávaní. Diskriminácia na základe etnického pôvodu vo vzdelávaní je závažným problémom s celoživotnými dôsledkami a je zakázaná podľa
smernice o rasovej rovnosti
.
Ochrana osôb, ktoré nahlásia porušenie práva EÚ
Ochrana oznamovateľov podporuje základné hodnoty právneho štátu a demokracie, ako aj právo na slobodu prejavu. Dôvodom je, že oznamovatelia odhaľujú protiprávne konanie, čím zabraňujú poškodzovaniu verejného záujmu a podporujú transparentnosť a zodpovednosť.
Smernicou o ochrane oznamovateľov
sa chránia oznamovatelia pred odvetnými opatreniami za nahlásenie porušenia práva EÚ. Od členských štátov sa v nej vyžaduje, aby vytvorili účinné kanály na dôverné nahlasovanie takýchto porušení.
Komisia postúpila prípady
Česka, Nemecka, Estónska, Luxemburska, Maďarska a Poľska
Súdnemu dvoru, pretože tieto krajiny neprebrali tieto pravidlá do svojho vnútroštátneho práva. Koncom roka 2023 prebiehali postupy v prípade nesplnenia povinnosti v štádiu pred podaním na Súdny dvor aj proti ďalším šiestim členským štátom. Komisia zároveň uzavrela prípady proti deviatim členským štátom, keďže tieto štáty plne preniesli smernicu do vnútroštátneho práva.
Ochrana detí
S cieľom pokračovať v
ochrane maloletých
Komisia pokračovala v postupoch v prípade nesplnenia povinnosti proti 16 členským štátom za nesprávnu transpozíciu
smernice o boji proti sexuálnemu zneužívaniu detí
. Komisii sa podarilo uzavrieť prípady proti Nemecku a Švédsku.
Komisia začala konanie o nesplnení povinnosti proti
Poľsku
pre nesplnenie povinností vyplývajúcich z
nariadenia Brusel IIa
. Komisia sa domnieva, že poľské orgány neuznávajú a urýchlene a účinne nevykonávajú rozsudky nariaďujúce návrat unesených detí do iných členských štátov.
Deti musia byť takisto chránené pred únosmi detí rodičmi a čo najskôr vrátené do miesta svojho obvyklého pobytu.
Nariadením Brusel IIa
sa chránia deti v cezhraničných sporoch týkajúcich sa rodičovských práv a povinností a únosov detí rodičmi.
Justičná spolupráca a individuálne záruky v trestnom práve
Európsky zatykač
je základom spolupráce členských štátov v oblasti trestného súdnictva. Na jeho presadenie Komisia podnikla kroky v rámci postupov v prípade nesplnenia povinnosti proti
desiatim
členským
štátom
. Keďže Taliansko, Cyprus, Malta a Rumunsko zmenili svoje právne predpisy, postupy proti nim mohli byť ukončené. Ďalší prípad nesplnenia povinnosti proti Írsku bol ukončený, keďže táto krajina dokončila transpozíciu
pravidiel
EÚ
o vzájomnom uznávaní rozsudkov v trestných veciach.
Komisia pokročila aj v monitorovaní transpozície
smerníc EÚ o procesných právach
. Začala konania o nesplnení povinnosti proti 13 členským štátom za neúplnú transpozíciu
smernice o procesných zárukách pre deti
. Proti 14 členským štátom viedla prípady nesplnenia povinnosti z dôvodu čiastočnej alebo nesprávnej transpozície
smernice o práve na obhajcu
. Ďalšie kroky boli podniknuté aj proti
Bulharsku a Lotyšsku
za nesprávnu transpozíciu
práva na informácie v trestnom konaní
.
Komisia presadzovala správnu transpozíciu
práva na tlmočenie a preklad pre podozrivé a obvinené osoby
. Začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Bulharsku
a podnikla ďalšie kroky v existujúcich prípadoch proti
Belgicku
,
Portugalsku
,
Švédsku
a
Lotyšsku
. Komisia takisto začala konanie proti
Belgicku
,
Bulharsku
,
Chorvátsku
,
Lotyšsku
a
Maďarsku
pre nesprávnu transpozíciu
pravidiel EÚ o posilnení prezumpcie neviny
.
Komisia ukončila celkovo 13 prípadov, keďže členské štáty dosiahli súlad s procesnými zárukami pre podozrivé a obvinené osoby podľa uvedených smerníc.
Ochrana spotrebiteľov
Pravidlá EÚ zabezpečujú vysokú úroveň ochrany spotrebiteľov pri nákupe tovaru, digitálneho obsahu a digitálnych služieb na jednotnom trhu.
Smernicou o lepšom presadzovaní práva a modernizácii
sa posilnili existujúce pravidlá ochrany spotrebiteľa. Medzi úspechy smernice patrí zvýšená transparentnosť pri oznamovaní zníženia cien, prísnejšie sankcie a nápravné opatrenia pre obete nekalých obchodných praktík. Vďaka opatreniam Komisie na presadzovanie práva všetky členské štáty ukončili proces transponovania týchto pravidiel do vnútroštátneho práva. To je aj prípad
smernice o digitálnom obsahu a smernice o predaji tovaru
. Komisia ukončila aj všetky zostávajúce postupy v prípade nesplnenia povinnosti z dôvodu neúplnej transpozície
smernice o digitálnom obsahu a smernice o predaji tovaru
, s výnimkou jedného členského štátu.
Súdny dvor vo svojom
rozhodnutí
potvrdil, že Slovensko v
čase pandémie ochorenia COVID-19
nedodržalo smernicu o balíkoch cestovných služieb. Rozsudok potvrdil, že pozastavenie práva cestujúcich na vrátenie peňazí do 14 dní od zrušenia balíka dovolenkových služieb z dôvodu ochorenia COVID-19 je v rozpore so smernicou.
Smernicou o zastupovaní
sa vytvára nový rámec na ochranu spotrebiteľov v situáciách hromadného poškodzovania. Oprávnené subjekty, ako sú spotrebiteľské organizácie alebo verejné orgány, môžu iniciovať právne kroky na zastavenie porušovania a požadovať primerané nápravné opatrenia pre spotrebiteľov. Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti 24 členským štátom, ktoré včas netransponovali smernicu, a v ôsmich z týchto prípadov už podnikla ďalšie kroky.
Ochrana osobných údajov
Ochrana údajov je základnou zárukou zakotvenou v Charte základných práv EÚ. Komisia v roku 2023 naďalej monitorovala vykonávanie pravidiel EÚ týkajúcich sa ochrany údajov v členských štátoch. Posudzovala súlad vnútroštátnych právnych predpisov so
všeobecným nariadením o ochrane údajov
a
smernicou o presadzovaní práva v oblasti ochrany údajov
a v prípade potreby viedla postupy v prípade nesplnenia povinnosti.
Komisia začala
konanie o nesplnení povinnosti
proti Belgicku z dôvodu nedostatočného súdneho prostriedku nápravy proti parlamentnému rozhodnutiu o odvolaní členov belgického orgánu na ochranu údajov. Toto rozhodnutie predstavovalo porušenie
všeobecného nariadenia o ochrane údajov
a práva na účinný prostriedok nápravy a spravodlivý proces zakotveného v Charte základných práv EÚ. V inom prípade Komisia ukončila postup v prípade nesplnenia povinnosti po tom, ako Belgicko riešilo nedostatočnú nezávislosť členov svojho orgánu na ochranu údajov.
Bezpečnejšia doprava
Cestná doprava je najrozšírenejším dopravným prostriedkom. S cieľom obmedziť riziká dopravných nehôd Komisia podporovala a presadzovala pravidlá a technické normy EÚ, aby znížila počet smrteľných nehôd. V roku 2023 Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Česku
a Rakúsku za to, že v plnej miere netransponovali
revidované pravidlá EÚ
o riadení bezpečnosti cestnej infraštruktúry. Začala aj postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Dánsku, Grécku, Litve a Rakúsku
a pokračovala v postupoch v prípade nesplnenia povinnosti proti
Bulharsku a Fínsku
za nesprávnu transpozíciu
pravidiel EÚ o pravidelných technických kontrolách
. Komisia podnikla ďalší krok v postupe v prípade nesplnenia povinnosti proti
Česku
za nesprávnu transpozíciu
pravidiel EÚ
týkajúcich sa minimálnych noriem spôsobilosti na vedenie motorového vozidla v súvislosti so srdcovo-cievnymi ochoreniami.
V odvetví železničnej dopravy Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Maďarsku
a ďalej podnikala kroky v prípadoch nesplnenia povinnosti proti
Poľsku
a
Portugalsku
za nesprávne vykonávanie určitých pravidiel
bezpečnosti
železníc. Komisia pokračovala aj v postupoch v prípade nesplnenia povinnosti proti
Nemecku
a
Poľsku
za nesprávne vykonávanie určitých pravidiel
interoperability
železníc. Tieto pravidlá sú súčasťou
štvrtého železničného balíka
, ktorého cieľom je dobudovať jednotný trh so železničnými službami, oživiť odvetvie železničnej dopravy a zvýšiť jeho konkurencieschopnosť voči iným druhom dopravy.
V oblasti bezpečnosti letectva Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Estónsku
za nedodržiavanie
pravidiel EÚ
v oblasti riadenia bezpečnosti letectva. Začala aj postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Grécku
za nedodržiavanie
pravidiel
EÚ
týkajúcich sa overovania zhody prevádzkovateľov leteckej dopravy a vykonávania činností dohľadu nad bezpečnosťou civilného letectva. Komisia začala aj postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Dánsku a Cypru
za nesprávne uplatňovanie pravidiel EÚ v oblasti bezpečnosti letectva.
V odvetví námornej dopravy Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Švédsku
za nesplnenie povinností vyplývajúcich z
právnych predpisov EÚ
v
oblasti
námornej bezpečnosti
. V týchto pravidlách sa stanovujú bezpečnostné požiadavky na lode a prístavy a zabezpečujú námorné bezpečnostné inšpekcie. Tieto opatrenia významne prispievajú k bezpečnosti prístavov, pokiaľ ide o boj proti trestnej činnosti, ako aj o odolnosť kritickej infraštruktúry EÚ.
Podpora zdravia a bezpečnosti potravín
Cieľom pravidiel EÚ v oblasti zdravia a bezpečnosti potravín je zabezpečiť vysokú úroveň ochrany zdravia ľudí, zvierat a rastlín a chrániť záujmy spotrebiteľov. Pokiaľ ide o pripravenosť a prevenciu, Komisia uplatňuje prístup „jedného zdravia“, v rámci ktorého sa spája zdravie ľudí, zvierat a životného prostredia, ako aj bezpečnosť potravín a krmív. Komisia pomáha členským štátom vykonávať a presadzovať tieto pravidlá EÚ a vykonáva kontroly vrátane auditov na overenie ich dodržiavania.
Komisia v roku 2023 konala vo viacerých oblastiach, aby zabezpečila dodržiavanie práva EÚ členskými štátmi. Pokiaľ ide o prístup k zdravotnej starostlivosti v iných členských štátoch, Fínsko zmenilo svoje právne predpisy s cieľom zabezpečiť primeranú úroveň úhrady nákladov pacientov v súlade so
smernicou o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti
. V oblasti ľudských tkanív a buniek Komisia dostala sťažnosť na nedostatky v Grécku pri vykonávaní
pravidiel EÚ
, najmä pokiaľ ide o udeľovanie licencií bankám očných tkanív. Po dialógu s Komisiou sa Grécko týmto problémom zaoberalo a žiadosti o uznanie bánk očných tkanív sa v súčasnosti môžu účinne vybavovať.
V oblasti
zdravia rastlín
Komisia uzavrela prípad proti Taliansku týkajúci sa vykonávania opatrení proti škodcovi rastlín Xylella fastidiosa. Audit Komisie potvrdil, že Taliansko vyriešilo problémy s vykonávaním na mieste na základe
rozsudku
Súdneho dvora.
Pravidlá EÚ týkajúce sa informácií o potravinách
chránia spotrebiteľov pred zavádzaním a zabezpečujú spravodlivý obchod. V jednom prípade týkajúcom sa uvádzania prírodných minerálnych vôd na trh Komisia rozhodla o postúpení prípadu
Bulharska
Súdnemu dvoru. Dôležitým problémom bolo, že bulharské právne predpisy umožňujú uvádzať na trh prírodnú minerálnu vodu a pramenitú vodu z jedného a toho istého prameňa pod viacerými obchodnými názvami. Takisto sa v nich nevyžaduje, aby sa na etiketách minerálnych a pramenitých vôd uvádzal názov prameňa.
Zdravie
a
dobré životné podmienky zvierat
sa v EÚ tešia čoraz väčšej pozornosti verejnosti. Na presadzovanie pravidiel EÚ v tejto oblasti Komisia a členské štáty uskutočnili
spoločné opatrenie na presadzovanie práva
zamerané na boj proti nezákonnému obchodovaniu s mačkami a psami. Opatrenie pomohlo identifikovať opakujúce sa trendy a subjekty zapojené do podvodných a klamlivých praktík. Výsledkom bolo 47 súdnych konaní v EÚ.
Lepšia regulácia povolaní a voľný pohyb odborníkov
Smernicou o teste proporcionality
sa členské štáty zaväzujú, aby sa uistili, že všetky nové požiadavky na povolania sú nevyhnutné. Obťažujúcimi vnútroštátnymi predpismi sa sťažuje kvalifikovaným uchádzačom prístup k širokému radu povolaní v celej EÚ alebo ich výkon, čo bráni úsiliu riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v celej EÚ.
Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Belgicku
a
Estónsku
a podnikla ďalšie kroky v postupoch proti
16 členským štátom
za nesprávnu transpozíciu týchto pravidiel. Zároveň ukončila postupy proti 12 členským štátom. V týchto členských štátoch sa môže naplno využiť potenciál smernice o teste proporcionality a uľahčiť prístup k regulovaným povolaniam a ich výkon.
S cieľom presadzovať pravidlá
uznávania odborných kvalifikácií
Komisia viedla prípady proti
Belgicku, Cypru a Rumunsku
a dva prípady proti
Grécku
. Cieľom opatrení na presadzovanie práva v Grécku je napríklad zabezpečiť, aby odborníci kvalifikovaní ako kariérni poradcovia, riaditelia škôl a iní vedúci pracovníci v oblasti vzdelávania v iných členských štátoch mohli vykonávať svoje povolanie v Grécku. Komisia začala prípady proti
Nemecku
,
Írsku
a
Španielsku
za to, že nezabezpečili uznávanie odborných kvalifikácií z celej EÚ, a ukončila postupy proti 13 členským štátom. Prípad proti
Írsku
vychádzal z
petície
Európskemu parlamentu.
Ochrana vyslaných vodičov
V odvetví cestnej dopravy sa
pravidlami EÚ
zabezpečuje sociálna ochrana vodičov zamestnaných v jednom členskom štáte, ktorí sú dočasne vyslaní pracovať do iného členského štátu. Týmito pravidlami sa zaisťuje, aby títo vyslaní vodiči dostávali za obdobie, počas ktorého boli vyslaní, rovnakú odmenu ako vodiči v hosťujúcom členskom štáte. V pravidlách sa uvádza aj úplný zoznam administratívnych požiadaviek pre spoločnosti, ktoré vysielajú vodičov do iného členského štátu, a harmonizujú sa nimi opatrenia týkajúce sa inšpekcií v rámci EÚ.
Komisia sa v roku 2023 rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Holandska a Portugalska
za to, že tieto pravidlá netransponovali do svojho vnútroštátneho práva. Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Dánsku a Francúzsku
a z rovnakého dôvodu podnikla ďalšie kroky v postupoch proti
ôsmim členským štátom
.
Posilnenie bezpečnostnej únie
Cieľom
bezpečnostnej únie
je zabezpečiť, aby sa
bezpečnostná
politika EÚ prispôsobovala meniacim sa hrozbám a budovala dlhodobú a udržateľnú odolnosť. Komisia pokračovala vo svojej práci na presadzovaní
smernice o boji proti terorizmu
, v ktorej sa kriminalizuje konanie, ako je výcvik a cestovanie na účely terorizmu, ako aj financovanie terorizmu. Urobila ďalší krok v postupoch
proti
10
členským
štátom
, aby zabezpečila správnu transpozíciu smernice. Komisia zároveň uzavrela prípady proti 11 členským štátom, keď dosiahli správnu transpozíciu týchto pravidiel.
V
nariadení o teroristickom obsahu online
sa rieši hrozba teroristického obsahu na internete a zneužívanie internetu na teroristické účely. Komisia podnikla kroky na zabezpečenie správneho vykonávania nariadenia a začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
22 členským štátom
. Opatrenia na presadzovanie práva sa ukázali ako účinné a 10 členských štátov už splnilo svoje povinnosti zabezpečiť odstránenie teroristického obsahu online. Príslušné prípady nesplnenia povinnosti sa mohli uzavrieť.
V
pravidlách EÚ o strelných zbraniach
sa stanovujú minimálne normy pre nadobúdanie, držbu a výmenu civilných strelných zbraní a chránia pred trestnou činnosťou a
nezákonným obchodovaním
. Komisia sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru prípady
Luxemburska
a
Švédska
za to, že nevykonali tieto kľúčové právne predpisy. Prípad proti Švédsku mohol byť neskôr uzavretý, rovnako ako ďalšie prípady proti Bulharsku, Írsku, Grécku a Luxembursku. Znamená to väčšiu bezpečnosť pre všetkých v EÚ, pretože tieto členské štáty momentálne riadne uplatňujú pravidlá, aby zabránili nezákonnému obchodovaniu so zbraňami.
Komisia je odhodlaná bojovať proti
rizikám spojeným s digitálnou transformáciou
a hrozbe, ktorú pre prosperitu a bezpečnosť predstavuje
organizovaný zločin
. Začala podnikať kroky v prípadoch nesplnenia povinnosti proti
Česku, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku a Fínsku
s cieľom presadiť transpozíciu
smernice o boji proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom trestného práva
. Zároveň sa jej podarilo uzavrieť prípady proti 13 ďalším členským štátom.
S cieľom presadiť
smernicu o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ
Komisia začala konania o nesplnení povinnosti proti
Bulharsku
a
Poľsku
a podnikla ďalší krok v postupe proti
Fínsku
za nesprávnu transpozíciu smernice.
Komisia prijala ďalšie rozhodnutia na presadzovanie spoločných pravidiel o
drogách
. Postúpila Súdnemu dvoru prípad
Maďarska
za to, že nerešpektovalo dohodnuté stanovisko EÚ k medzinárodnému zaradeniu kanabisu a súvisiacich látok do zoznamu Komisie OSN pre omamné látky.
Riadenie vonkajších hraníc
Schengenský priestor
je jedným z najväčších úspechov EÚ, ktorý umožňuje občanom EÚ, osobám s pobytom mimo EÚ a návštevníkom voľne a bezpečne cestovať po celej EÚ. Komisia je odhodlaná zabezpečiť dodržiavanie jednotného formátu víz a povolení na pobyt, aby cestovanie a pobyt v EÚ boli bezpečné, právne konzistentné a v súlade so zásadami voľného pohybu a medzinárodnej spolupráce.
Komisia začala postupy v prípade nesplnenia povinnosti proti
Bulharsku
,
Grécku
,
Cypru
a
Litve
za to, že nezaviedli 2D čiarový kód, ktorý sa vyžaduje ako súčasť
jednotného formátu
víz. Na základe sťažnosti Komisia začala prípad o nesplnení povinnosti proti
Portugalsku
za nesprávne uplatňovanie
jednotného formátu
povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ. Urobila aj ďalší krok v postupe proti
Bulharsku
za to, že nezaviedlo tento nový formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov krajín mimo EÚ.
Jednotná reakcia EÚ na migráciu a azyl
Komisia pokračovala v práci na pravidlách, ktorými sa zabezpečujú rýchle a spravodlivé konania o
azyle
a
návrate
, poskytujú sa
legálne možnosti migrácie
do EÚ, zabraňuje sa
neoprávnenej migrácii
a zachováva sa
integrita vonkajších hraníc EÚ
v plnom súlade s európskymi hodnotami a základnými právami. To sú ciele
Nového paktu o migrácii a azyle
, na ktorom sa dohodli Európsky parlament a Rada. Komisia pomôže zabezpečiť úplné vykonávanie, aby sa pravidlá uplatňovali od začiatku.
Komisia začala podnikať kroky v prípadoch nesplnenia povinnosti proti
Belgicku, Grécku, Španielsku a Portugalsku
z dôvodu nesprávnej transpozície
smernice o podmienkach prijímania
. Presadzovala aj
kvalifikačnú smernicu
tým, že riešila jej neúplnú (
Česko
) alebo nesprávnu (
Grécko, Portugalsko a Fínsko
) transpozíciu. Cieľom týchto pravidiel je zabezpečiť, aby sa so žiadateľmi o azyl zaobchádzalo rovnako v otvorenom a spravodlivom systéme. Podmienkami prijímania by sa mala zabezpečiť dôstojná životná úroveň, spoločné dôvody pre udelenie medzinárodnej ochrany a prístup k právam a integračným opatreniam pre osoby s udelenou medzinárodnou ochranou.
Pokiaľ ide o právne predpisy EÚ v oblasti migrácie, Komisia začala postup v prípade nesplnenia povinnosti proti
Maďarsku
za porušenie
balíka opatrení
proti prevádzačom
na boj proti prevádzačstvu migrantov. S cieľom podporiť dodržiavanie pravidiel
legálnej migrácie
Komisia začala podnikať kroky v prípadoch nesplnenia povinnosti proti 18
členským
štátom
za nesprávnu transpozíciu alebo vykonanie
smernice o sezónnych pracovníkoch
. Komisia takisto pokračovala v presadzovaní správneho vykonávania
smernice o osobách s dlhodobým pobytom
v nadväznosti na prípad proti
Malte
, ktorý je založený na
dvoch
petíciách
adresovaných Európskemu parlamentu. Na základe rovnakých pravidiel uspokojivo uzavrela prípad proti Litve.
Vykonávanie sankcií voči Rusku
S cieľom zasiahnuť proti schopnosti Ruska financovať svoju útočnú vojnu voči Ukrajine prijala EÚ v roku 2023 ďalšie tri balíky sankcií, čím sa ich celkový počet zvýšil na 12. Vzťahujú sa na široký rad odvetví, ako sú financie, energetika, médiá, doprava a obchod.
Komisia monitorovala a podporovala vykonávanie sankcií členskými štátmi. Od členských štátov si vyžiadala informácie a uskutočnila bilaterálne návštevy vnútroštátnych sankčných orgánov. Komisia takisto sledovala informácie získané prostredníctvom
nástroja EÚ pre oznamovateľov porušení sankcií
, bezpečnej online platformy, ktorá umožňuje oznamovateľom anonymne nahlasovať porušenia.
Osobitná skupina pod názvom Freeze and Seize (Zmraziť a zaistiť)
, ktorú zvolala Komisia, zintenzívnila presadzovanie sankcií voči ruským a bieloruským osobám a subjektom a bojovala proti porušovaniu sankcií. V rámci tejto práce sa koordinovalo zmrazenie súkromných aktív vo výške viac ako 27 miliárd EUR a imobilizáciu ruských štátnych aktív vo výške viac ako 200 miliárd EUR.