This document is an excerpt from the EUR-Lex website
V rámci boja proti nelegálnemu prisťahovalectvu sa v nej od krajín EÚ vyžaduje, aby zakázali zamestnávanie štátnych príslušníkov z krajín mimo EÚ, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú v EÚ.
Stanovujú sa v nej minimálne pravidlá na úrovni celej EÚ a ďalšie opatrenia, ktoré sa môžu uplatniť voči zamestnávateľom, o ktorých sa zistí, že porušili tento zákaz.
Táto smernica sa nevzťahuje na všetky krajiny EÚ – Dánsko, Írsko a Spojené kráľovstvo (1) sa rozhodli, že sa do nej nezapoja.
Povinnosti zamestnávateľov
Zamestnávatelia musia:
Krajiny EÚ môžu tiež:
Sankcie
Krajiny EÚ musia zabezpečiť, aby sa zamestnávatelia, ktorí porušia tieto pravidlá, trestali účinnými, primeranými a odradzujúcimi sankciami, ako sú:
Krajiny EÚ takisto musia:
Trestné činy
Úmyselné porušenie predstavuje trestný čin, ak zamestnávateľ:
Sťažnosti a kontroly
Nelegálne zamestnaní štátni príslušníci krajín mimo EÚ musia mať možnosť podať voči svojim zamestnávateľom sťažnosť, či už priamo alebo prostredníctvom tretej strany. Krajiny EÚ sú povinné vykonávať kontroly na základe pravidelného posudzovania rizika s cieľom overiť, či zamestnávatelia nezamestnávajú takýchto nelegálnych prisťahovalcov.
Vykonávanie
V správe z roku 2014 sa dospelo k dvom hlavným zisteniam o uplatňovaní smernice:
Uplatňuje sa od 20. júla 2009. Krajiny EÚ ju mali zapracovať do vnútroštátneho práva do 20. júla 2011.
Nelegálna migrácia – politika EÚ
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/52/ES z 18. júna 2009, ktorou sa stanovujú minimálne normy pre sankcie a opatrenia voči zamestnávateľom štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na území členských štátov (Ú. v. EÚ L 168, 30.6.2009, s. 24 – 32)
Opravy smernice 2009/52/ES boli zapracované do základného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentáciu.
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade o uplatňovaní smernice 2009/52/ES z 18. júna 2009, ktorou sa stanovujú minimálne normy pre sankcie a opatrenia voči zamestnávateľom štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na území členských štátov [COM(2014) 286 final z 22. mája 2014]
Posledná aktualizácia 21.03.2016
(1) Spojené kráľovstvo vystupuje z Európskej únie a od 1. februára 2020 je treťou krajinou (krajinou mimo EÚ).