Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Posilnenie presadzovania právnych predpisov EÚ v oblasti vysielania pracovníkov

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Smernica 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb

Smernica 2014/67/EÚ o presadzovaní smernice 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb

Smernica (EÚ) 2020/1057, ktorou sa stanovujú špecifické pravidlá vo vzťahu k smernici 96/71/ES a smernici 2014/67/EÚ pre vysielanie vodičov v odvetví cestnej dopravy a ktorou sa mení smernica 2006/22/ES, pokiaľ ide o požiadavky týkajúce sa dodržiavania predpisov, a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO SMERNÍC?

  • V smernici 96/71/ES je vypracovaný zoznam pracovných podmienok, ktoré musia byť pre pracovníkov dočasne vyslaných do zahraničia zaručené v krajine, do ktorej sú vyslaní (hostiteľská krajina). Jej účelom je zaručiť ochranu pracovníkov, ako aj poskytnúť rovnaké podmienky pre poskytovateľov služieb.
  • Cieľom smernice 2014/67/EÚ je zlepšiť vykonávanie a presadzovanie smernice 96/71/ES. Rieši otázky, ako sú zneužívanie a obchádzanie pravidiel vysielania, spoločná zodpovednosť v subdodávateľských reťazcoch a výmena informácií medzi krajinami EÚ.
  • Pozmeňujúcou smernicou (EÚ) 2018/957 sa aktualizuje a mení smernica 96/71/ES. Stanovujú sa v nej pravidlá týkajúce sa pracovných podmienok a bezpečnosti a ochrany zdravia vyslaných pracovníkov a jej zámerom je zaistiť spravodlivú mzdu a rovnaké podmienky medzi vysielajúcimi a miestnymi spoločnosťami v hostiteľskej krajine pri zachovaní zásady voľného pohybu služieb.
  • Smernicou (EÚ) 2020/1057 sa stanovujú špecifické pravidlá pre vysielanie vodičov z povolania v odvetví komerčnej cestnej dopravy a pre účinné presadzovanie týchto pravidiel. Smernica obsahuje pravidlá, ktoré sú lepšie prispôsobené vysoko mobilnému charakteru práce v odvetví cestnej dopravy. Jej cieľom je odstránenie rozdielov medzi krajinami EÚ vo výklade, uplatňovaní a presadzovaní pravidiel týkajúcich sa odvetvia cestnej dopravy. Je koncipovaná tak, aby odvetvie cestnej dopravy bolo spravodlivé, efektívne a sociálne zodpovedné, a zároveň ponúka viac právnej istoty, znižuje administratívnu záťaž pre prevádzkovateľov dopravy a zabraňuje narušeniu hospodárskej súťaže.

HLAVNÉ BODY

Smernica 96/71/ES

  • Smernica 96/71/ES sa vzťahuje na podniky, ktoré v súvislosti s nadnárodným poskytovaním služieb vysielajú pracovníkov na územie krajiny EÚ za predpokladu, že medzi vysielajúcim podnikom a pracovníkom je počas doby vyslania pracovnoprávny vzťah. „Vyslaný pracovník“ je pracovník, ktorý po obmedzený čas pracuje na území inej krajiny EÚ, ako je krajina, v ktorej zvyčajne pracuje.
  • Aby boli chránené práva vyslaných pracovníkov, keď spoločnosti využívajú slobodu poskytovať služby, a aby sa umožnilo uplatňovanie tejto slobody, obsahuje smernica 96/71/ES základné podmienky zamestnania, ktoré sa musia uplatňovať na vyslaných pracovníkov v hostiteľskej krajine, ako napríklad:
    • maximálna dĺžka pracovného času a minimálna doba odpočinku,
    • minimálna platená ročná dovolenka,
    • uplatniteľná minimálna mzda vrátane sadzieb za nadčasy,
    • zdravie, bezpečnosť a hygiena pri práci.

Smernica 2014/67/EÚ

Lepšie predchádzanie akémukoľvek zneužívaniu platných pravidiel, jeho monitorovanie a udeľovanie sankcií zaň

  • Na pomoc v boji proti zneužívaniu pravidiel a ich obchádzaniu (napríklad prostredníctvom schránkových spoločností*) smernica 2014/67/EÚ obsahuje zoznam skutkových okolností umožňujúcich posúdiť, či danú situáciu možno považovať za skutočné vyslanie.
  • V záujme vyššej právnej istoty sa v smernici 2014/67/EÚ uvádza zoznam vnútroštátnych kontrolných opatrení, ktoré sa považujú za odôvodnené a primerané a ktoré sa môžu uplatniť na monitorovanie dodržiavania ustanovení smernice 96/71/ES a presadzovania samotnej smernice (smernice 2014/67/EÚ).
  • S cieľom zvyšovať ochranu práv pracovníkov v subdodávateľských reťazcoch musia krajiny EÚ zabezpečiť, aby vyslaní pracovníci v stavebníctve mohli uplatňovať zodpovednosť okrem zamestnávateľa alebo namiesto neho aj voči dodávateľovi v priamom subdodávateľskom vzťahu za akúkoľvek nevyplatenú čistú odmenu zodpovedajúcu minimálnym mzdovým tarifám. Namiesto týchto pravidiel o zodpovednosti môžu krajiny EÚ uplatniť iné primerané opatrenia na presadzovanie.

Lepší prístup k informáciám

  • Krajiny EÚ musia v záujme zvýšenia informovanostitransparentnosti bezplatne sprístupniť informácie o pracovných podmienkach a o kolektívnych zmluvách týkajúcich sa vyslaných pracovníkov na jednotnom oficiálnom vnútroštátnom webovom sídle. Tieto informácie sa musia zverejniť v úradnom jazyku (úradných jazykoch) hostiteľskej krajiny a v najvýznamnejších jazykoch, pričom sa zohľadnia požiadavky na jej pracovnom trhu.

Posilnená administratívna spolupráca

  • Smernica 2014/67/EÚ tiež obsahuje jasnejšie pravidlá s cieľom zlepšiť administratívnu spoluprácu medzi vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za monitorovanie súladu vrátane časových lehôt na dodanie informácií. V tejto súvislosti prichádza do úvahy nariadenie o informačnom systéme o vnútornom trhu (IMI). Informačný systém o vnútornom trhu je viacjazyčný elektronický nástroj, ktorý vnútroštátnym, regulačným a miestnym orgánom umožňuje rýchlu a jednoduchú komunikáciu s partnermi v EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku a v Nórsku o právnych predpisoch v oblasti vnútorného trhu.
  • Smernicou 2014/67/EÚ sa tiež zabezpečuje, že administratívne sankcie a pokuty uložené poskytovateľom služieb v jednej krajine EÚ za nesplnenie povinnosti dodržiavať platné pravidlá sa môžu presadzovať a vymáhať v inej krajine.

Pozmeňujúca smernica (EÚ) 2018/957

Pozmeňujúcou smernicou (EÚ) 2018/957 sa zavádza niekoľko nových pravidiel:

  • na vyslaných pracovníkov a na miestnych pracovníkov v hostiteľskej krajine sa uplatňujú tie isté pravidlá týkajúce sa odmeňovania,
  • pracovník sa bude považovať za dlhodobo vyslaného pracovníka po 12 mesiacoch (s možnosťou predĺženia o 6 mesiacov na základe oznámenia obsahujúceho odôvodnenie predloženého poskytovateľom služieb), pričom po uplynutí tejto lehoty sa na vyslaného pracovníka budú uplatňovať takmer všetky aspekty pracovného práva hostiteľskej krajiny,
  • počet potenciálnych kolektívnych zmlúv, ktoré sa môžu uplatňovať v krajinách EÚ so systémom na vyhlásenie kolektívnych zmlúv alebo arbitrážnych nálezov za všeobecne uplatniteľné, sa môže zvýšiť,
  • agentúry dočasného zamestnávania musia vyslaným pracovníkom zaručiť rovnaké podmienky, aké platia pre dočasných pracovníkov zamestnaných v tej krajine, kde sa práca vykonáva,
  • zlepšená spolupráca medzi orgánmi krajín EÚ týkajúca sa zneužívania a obchádzania pravidiel v kontexte vysielania.

Smernica (EÚ) 2020/1057

Medzi zmeny zavedené smernicou (EÚ) 2020/1057 patria:

  • výnimka zo všeobecných pravidiel vysielania pracovníkov týkajúca sa kabotážnej prepravy a medzinárodnej dopravy okrem prepravy v tranzite, „bilaterálnych dopravných operácií“ (prepravy tovaru aj cestujúcich) a bilaterálnych operácií s dvomi dodatočnými zastávkami súvisiacimi s prepravou – táto výnimka sa vzťahuje iba na prípady, keď zamestnávateľ, ktorý vysiela vodiča, a strana pôsobiaca v hostiteľskej krajine EÚ uzatvorili zmluvu o poskytovaní služieb,
  • administratívne pravidlá týkajúce sa vysielania vodičov, kontroly a presadzovania – dopravcovia musia na odoslanie vyhlásení o vyslaní a akýchkoľvek požadovaných informácií používať informačný systém o vnútornom trhu,
  • tresty v prípade porušení,
  • „inteligentné presadzovanie predpisov“, pri ktorom musia krajiny EÚ začleniť kontrolu pravidiel vysielania do celkovej stratégie kontroly,
  • pravidlá, ktorými sa zabezpečí, že posilnenie pravidiel vysielania pre vodičov z EÚ nepovedie ku konkurenčnému zvýhodneniu prevádzkovateľov z krajín mimo EÚ, ktorí majú prístup na trh cestnej dopravy.

ODKEDY SA SMERNICE UPLATŇUJÚ?

  • Smernica 96/71/ES sa uplatňuje od 10. februára 1997 a do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ mala byť transponovaná do 16. decembra 1999.
  • Smernica 2014/67/EÚ sa uplatňuje od 17. júna 2014 a do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ mala byť transponovaná do 18. júna 2016.
  • Pozmeňujúca smernica (EÚ) 2018/957 mala byť do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ transponovaná do 30. júla 2020. Na odvetvie cestnej dopravy sa však má uplatňovať až odo dňa uplatňovania legislatívneho aktu, ktorý bol prijatý na účely zmeny smerníc 2006/22/ES a 2014/67/EÚ pre vysielanie vodičov v odvetví cestnej dopravy. Týmto aktom je smernica (EÚ) 2020/1057, ktorá sa uplatňuje od 2. februára 2022.
  • Smernica (EÚ) 2020/1057 mala byť do vnútroštátnych právnych predpisov krajín EÚ transponovaná do 2. februára 2022.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Schránkové spoločnosti: spoločnosti, ktoré boli zriadené s cieľom využiť medzery v právnych predpisoch, pričom ako také neposkytujú žiadne služby zákazníkom, ale skôr vystupujú ako fasáda pre služby, ktoré poskytujú ich vlastníci. (Európska komisia v oznámení COM(2013) 122 final).

HLAVNÉ DOKUMENTY

Smernica 96/71/ES Európskeho parlamentu a Rady zo 16. decembra 1996 o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb (Ú. v. ES L 18, 21.1.1997, s. 1 – 6)

Následné zmeny smernice 96/71/ES boli zahrnuté do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/67/EÚ z 15. mája 2014 o presadzovaní smernice 96/71/ES o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu („nariadenie o IMI“) (Ú. v. EÚ L 159, 28.5.2014, s. 11 – 31)

Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1057 z 15. júla 2020, ktorou sa stanovujú špecifické pravidlá vo vzťahu k smernici 96/71/ES a smernici 2014/67/EÚ pre vysielanie vodičov v odvetví cestnej dopravy a ktorou sa mení smernica 2006/22/ES, pokiaľ ide o požiadavky týkajúce sa dodržiavania predpisov, a nariadenie (EÚ) č. 1024/20 (Ú. v. EÚ L 249, 31.7.2020, s. 49 – 65)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/1055 z 15. júla 2020, ktorým sa menia nariadenia (ES) č. 1071/2009, (ES) č. 1072/2009 a (EÚ) č. 1024/2012 s cieľom prispôsobiť ich vývoju v odvetví cestnej dopravy (Ú. v. EÚ L 249, 31.7.2020, s. 17 – 32)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1024/2012 z 25. októbra 2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu a o zrušení rozhodnutia Komisie 2008/49/ES („nariadenie o IMI“) (Ú. v. EÚ L 316, 14.11.2012, s. 1 – 11)

Pozri konsolidované znenie.

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/22/ES z 15. marca 2006 o minimálnych podmienkach vykonávania nariadení Rady (EHS) č. 3820/85 a (EHS) č. 3821/85 o právnych predpisoch v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú cestnej dopravy, a o zrušení smernice Rady 88/599/EHS (Ú. v. EÚ L 102, 11.4.2006, s. 35 – 44)

Pozri konsolidované znenie.

Posledná aktualizácia 13.10.2020

Top