Minimálne požiadavky na opätovné využívanie vody
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Nariadenie (EÚ) 2020/741 o minimálnych požiadavkách na opätovné využívanie vody
AKÝ JE CIEĽ TOHTO NARIADENIA?
- Nariadením sa stanovujú harmonizované parametre s cieľom zaručiť bezpečnosť opätovného použitia vody na poľnohospodárske zavlažovanie, s cieľom podnietiť túto činnosť a pomôcť pri riešení problému súch a nedostatku vody.
- Jeho cieľom je prispieť k dosahovaniu cieľov udržateľného rozvoja OSN, najmä cieľa č. 6, ktorý sa týka dostupnosti vody a udržateľného manažmentu vody a sanitárnych opatrení pre všetkých, cieľa č. 12, ktorý sa týka udržateľnej spotreby a výroby.
HLAVNÉ BODY
Týmto nariadením sa stanovujú minimálne požiadavky na kvalitu vody a monitorovanie, ako aj pravidlá týkajúce sa riadenia rizík v záujme bezpečného využívania regenerovanej vody na poľnohospodárske zavlažovanie v kontexte integrovaného hospodárenia s vodami.
Vychádza z dvoch oznámení Európskej komisie:
Rozsah pôsobnosti
- Nariadenie sa uplatňuje vždy, keď sa vyčistené komunálne odpadové vody v súlade s článkom 12 ods. 1 smernice 91/271/EHS o komunálnych odpadových vodách opätovne využívajú na poľnohospodárske zavlažovanie (pozri súhrn).
- Členský štát EÚ môže rozhodnúť, že na jednom alebo viacerých z jeho správnych území povodia alebo ich častiach nie je vhodné opätovné využívanie vody na poľnohospodárske zavlažovanie, a to na základe týchto kritérií:
- geografické a klimatické podmienky tohto správneho územia alebo jeho častí,
- tlaky na iné vodné zdroje a stav iných vodných zdrojov,
- tlaky na útvary povrchovej vody a stav útvarov povrchovej vody, do ktorých sa vyčistená komunálna odpadová voda vypúšťa,
- environmentálne náklady a náklady na zdroje, pokiaľ ide o regenerovanú vodu a iné vodné zdroje.
- Takéto rozhodnutie musí byť riadne odôvodnené a musí sa pravidelne skúmať, aby sa zohľadnili prognózy týkajúce sa zmeny klímy a vnútroštátne stratégie adaptácie na zmenu klímy, ako aj plány vodohospodárskeho manažmentu povodia vypracované v súlade s rámcovou smernicou o vode (smernica 2000/60/ES – pozri súhrn).
- Nariadením sa stanovujú časovo obmedzené výnimky z pravidiel pre výskumné alebo pilotné projekty, ktoré podliehajú určitým podmienkam.
Kvalita regenerovanej vody
Prevádzkovateľ zariadenia na regeneráciu vody musí zabezpečiť, aby regenerovaná voda určená na poľnohospodárske zavlažovanie spĺňala:
- minimálne požiadavky na kvalitu vody stanovené v prílohe I k nariadeniu týkajúce sa mikrobiologických prvkov (napríklad úrovní baktérií Escherichia coli) a požiadavky na bežné a validačné monitorovanie,
- všetky dodatočné podmienky stanovené príslušným orgánom v príslušnom vydanom povolení, pokiaľ ide o kvalitu vody.
Riadenie rizík
- Príslušný vnútroštátny orgán musí zabezpečiť vypracovanie plánu riadenia rizík opätovného využívania vody na získavanie, dodávku a používanie regenerovanej vody.
- Plán riadenia rizík opätovného využívania vody môže vypracovať buď prevádzkovateľ zariadenia na regeneráciu vody, ďalšie subjekty zapojené do projektu opätovného využívania vody, alebo koncoví používatelia, a musia sa v ňom určiť zodpovednosti, ktoré v oblasti riadenia rizík majú všetky subjekty zapojené do projektu opätovného využívania vody.
- V pláne sa konkrétne musia stanoviť všetky dodatočné požiadavky na kvalitu vody, určiť vhodné preventívne a/alebo nápravné opatrenia a všetky dodatočné bariéry alebo opatrenia na zaistenie toho, aby bol systém bezpečný.
Povinnosti v súvislosti s povolením
- Na výrobu a dodávku regenerovanej vody určenej na poľnohospodárske zavlažovanie je potrebné povolenie.
- Dotknuté subjekty musia predložiť žiadosť príslušnému vnútroštátnemu orgánu.
- V povolení sa stanovujú povinnosti prevádzkovateľa zariadenia na regeneráciu vody a v relevantnom prípade akýchkoľvek ďalších subjektov zapojených do systému opätovného využívania vody a vychádzajú z plánu riadenia rizík. Musí sa v nich uviesť niekoľko prvkov, okrem iného aj:
- trieda alebo triedy kvality regenerovanej vody a poľnohospodárske použitie regenerovanej vody, na ktoré sa udeľuje povolenie, miesto použitia, zariadenia na regeneráciu vody a odhadovaný ročný objem regenerovanej vody, ktorý sa má vyrobiť,
- podmienky týkajúce sa minimálnych požiadaviek na kvalitu vody a monitorovanie,
- podmienky týkajúce sa dodatočných požiadaviek na prevádzkovateľa zariadenia na regeneráciu vody, uvedené v pláne riadenia rizík opätovného využívania vody,
- všetky ostatné podmienky potrebné na to, aby sa vylúčili akékoľvek neprípustné riziká pre životné prostredie a pre zdravie ľudí a zvierat,
- obdobie platnosti povolenia,
- bod súladu.
- Povolenia sa musia pravidelne prehodnocovať a v prípade potreby aktualizovať, a to aspoň v prípade podstatných zmien procesov týkajúcich sa spracovania alebo zmien podmienok na mieste.
Kontrola súladu
- Príslušný vnútroštátny orgán musí overovať, či existuje súlad s podmienkami stanovenými v povolení. Môže sa to robiť prostredníctvom:
- vykonávania kontrol na mieste,
- monitorovania údajov získaných najmä podľa tohto nariadenia,
- všetkých ďalších primeraných prostriedkov.
- V nariadení sa uvádzajú aj opatrenia, ktoré sa majú prijať v prípade nesúladu.
- Príslušný vnútroštátny orgán musí okrem toho pravidelne kontrolovať súlad s plánmi riadenia rizík.
Transparentnosť a výmena informácií
- V záujme uľahčenia cezhraničnej koordinácie sa v prípade potreby musia zriadiť národné kontaktné miesta.
- Na účely transparentnosti sa v nariadení uvádzajú aj pravidlá týkajúce sa:
- zvyšovania povedomia,
- informácií poskytovaných verejnosti,
- informácií o monitorovaní vykonávania.
- Komisia vykoná hodnotenie tohto nariadenia do 26. júna 2028.
Usmernenia
Komisia uverejnila usmernenia, ktoré majú pomôcť členským štátom a zainteresovaným stranám uplatňovať pravidlá opätovného využívania vody. Usmernenia dopĺňa niekoľko praktických príkladov na uľahčenie uplatňovania pravidiel.
ODKEDY SA NARIADENIE UPLATŇUJE?
Uplatňuje sa od 26. júna 2023.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÝ DOKUMENT
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2020/741 z 25. mája 2020 o minimálnych požiadavkách na opätovné využívanie vody (Ú. v. EÚ L 177, 5.6.2020, s. 32 – 55).
SÚVISIACE DOKUMENTY
Oznámenie Komisie Usmernenia na podporu uplatňovania nariadenia 2020/741 o minimálnych požiadavkách na opätovné využívanie vody 2022/C 298/01 (Ú. v. EÚ L 298, 5.8.2022, s. 1 – 55).
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Kruh sa uzatvára – Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo [COM(2015) 614 final, 2.12.2015].
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Koncepcia na ochranu vodných zdrojov Európy [COM(2012) 673 final, 14.11.2012].
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Riešenie problému nedostatku vody a súch v Európskej únii [KOM(2007) 414 v konečnom znení, 18.7.2007].
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 z 29. apríla 2004 o hygiene potravín (Ú. v. EÚ L 139, 30.4.2004, s. 1 – 54). Text znovu uverejnený v korigende (Ú. v. EÚ L 226, 25.6.2004, s. 3 – 21).
Následné zmeny nariadenia (ES) č. 852/2004 boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/60/ES z 23. októbra 2000, ktorou sa stanovuje rámec pôsobnosti pre opatrenia Spoločenstva v oblasti vodného hospodárstva (Ú. v. ES L 327, 22.12.2000, s. 1 – 73).
Pozri konsolidované znenie.
Smernica Rady 98/83/ES z 3. novembra 1998 o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu (Ú. v. ES L 330, 5.12.1998, s. 32 – 54).
Pozri konsolidované znenie.
Smernica Rady 91/271/EHS z 21. mája 1991 o čistení komunálnych odpadových vôd (Ú. v. ES L 135, 30.5.1991, s. 40 – 52).
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 30.08.2022