DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT DELEGOVANÉHO AKTU
Touto delegovanou smernicou Komisie sa na účely prispôsobenia technickému a vedeckému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (prepracované znenie) (ďalej len „smernica RoHS“). Zmena sa týka výnimky pre špecifické použitia ortuti v žiarivkách na iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely.
Smernicou RoHS sa obmedzuje používanie určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach (ďalej len „EEZ), ako sa stanovuje v jej článku 4. V súčasnosti sa obmedzuje používanie desiatich látok, ktoré sú uvedené v prílohe II k smernici RoHS: olovo, ortuť, kadmium, šesťmocný chróm, polybrómované bifenyly (PBB), polybrómované difenylétery (PBDE), bis(2-etylhexyl)-ftalát (DEHP), benzyl-butyl-ftalát (BBP), dibutyl-ftalát (DBP) a diizobutyl-ftalát (DIBP). V prílohách III a IV sa nachádza zoznam materiálov a komponentov EEZ na špecifické použitia, ktoré sú vyňaté z obmedzenia látok podľa článku 4 ods. 1.
V článku 5 smernice sa stanovuje prispôsobenie príloh III a IV vedeckému a technickému pokroku, čo môže zahŕňať udeľovanie, predĺženie platnosti a zrušenie výnimiek. Podľa článku 5 ods. 1 písm. a) sa výnimky zaradia do príloh III a IV len vtedy, ak sa tým neoslabí ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v nariadení (ES) č. 1907/2006 (nariadenie REACH) a ak je splnená ktorákoľvek z týchto podmienok: i) odstránenie alebo nahradenie látky zmenami dizajnu alebo materiálmi a komponentmi, ktoré si nevyžadujú žiadne materiály ani látky uvedené v prílohe II, je z vedeckého alebo technického hľadiska neuskutočniteľné; ii) nie je zabezpečená spoľahlivosť náhrad; iii) celkové negatívne vplyvy na životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov spôsobené nahradením látky pravdepodobne prevážia nad celkovými prínosmi, ktoré z daného nahradenia vyplývajú pre životné prostredie, zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.
Rozhodnutia o výnimkách a ich trvaní musia okrem toho zohľadňovať dostupnosť náhrad a sociálno-ekonomický vplyv nahradenia, pričom sa v rozhodnutiach o trvaní výnimiek musí prihliadať na to, aký potenciálny vplyv na inovácie by mohli mať. Ak je to vhodné, celkový vplyv výnimky sa musí posudzovať na báze životného cyklu.
V článku 5 ods. 1 písm. a) sa okrem toho stanovuje, že na účely zaradenia materiálov a komponentov EEZ na špecifické používanie do zoznamov v prílohách III a IV musí Komisia prijať jednotlivé delegované akty. V článku 5 ods. 3 a prílohe V je opísaný postup predkladania žiadostí týkajúcich sa výnimiek.
2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM AKTU
Komisia dostala od hospodárskych subjektov žiadosti o udelenie alebo predĺženie platnosti výnimiek podľa článku 5 ods. 3 a prílohy V k smernici RoHS.
Na základe súčasnej výnimky podľa bodu 2 b) 4 prílohy III sa povoľuje používanie ortuti v iných žiarivkách na iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely (napr. indukčné výbojky).
Komisii bola 15. januára 2015 doručená jedna žiadosť o predĺženie platnosti tejto výnimky. Žiadateľ tvrdil, že vzhľadom na širokú škálu parametrov relevantných pre svetelné zdroje, na ktoré sa vzťahuje výnimka uvedená v bode 2 b) 4, ako je napr. forma, dĺžka alebo spektrum, nemožno tieto svetelné zdroje ľahko nahradiť alternatívami v podobe svetelných emisných diód (LED). Uvedená žiadosť bola obnovená v januári 2020 a bola založená prevažne na rovnakej argumentácii. V súlade s požiadavkami smernice RoHS (článok 5 ods. 5 druhý pododsek) zostáva výnimka platná, kým Komisia neprijme rozhodnutie o žiadosti o predĺženie platnosti.
V záujme vyhodnotenia žiadostí o predĺženie platnosti výnimky Komisia začala v júni 2015 štúdiu na účely vykonania potrebného technického a vedeckého posúdenia, ktorá bola ukončená v roku 2016. Jej súčasťou bola aj online konzultácia so zainteresovanými stranami v trvaní ôsmich týždňov. Okrem uvedenej štúdie, v ktorej sa posudzovali rozsiahle technické a vedecké údaje a prijaté príspevky, ako sa uvádza v správe o štúdii, Komisia vykonala dve doplňujúce štúdie/aktualizácie, ako aj konzultácie so zainteresovanými stranami. Štúdia uverejnená v roku 2019 bola zameraná na sociálno-ekonomické posúdenie a dostupnosť náhrad, pričom v roku 2020 sa vykonala jej aktualizácia na základe najnovších údajov a modelovania. Záverečné správy o štúdii a aktualizácii sociálno-ekonomického posúdenia boli uverejnené a oznámené zainteresovaným stranám.
Komisia konzultovala s expertnou skupinou členských štátov pre delegované akty podľa smernice o RoHS na zasadnutiach expertov 1. septembra 2016, 29. októbra 2018 a 21. októbra 2019 s cieľom získať názory členských štátov na plánovaný postup v súlade so závermi hodnotení. Vykonala všetky potrebné procesné kroky týkajúce sa výnimiek z obmedzenia látok podľa ustanovení článku 5 ods. 3 až 7. Všetky činnosti boli oznámené Rade aj Európskemu parlamentu.
V podpornej štúdii sa zdôraznilo, že:
·táto výnimka sa vzťahuje na širokú škálu svetelných zdrojov s rôznymi funkciami,
·údaje o konkrétnych typoch svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, sú v súčasnosti nedostatočné a chýbajú informácie o nahradení ortuti v tomto širokom spektre použití. Platnosť súčasnej výnimky by sa mala predĺžiť o tri roky, aby výrobné odvetvie mohlo pripraviť podrobnejšie informácie na odôvodnenie výnimky pre špecifické typy svetelných zdrojov, ktoré spadajú do vymedzenia pojmu „iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely“,
·existujú dostatočné informácie o tom, že nahradenie ortuti v dvoch špecifických použitiach, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, a to konkrétne vo i) svetelných zdrojoch vyžarujúcich svetlo v neviditeľnom frekvenčnom spektre a v ii) núdzových svetelných zdrojoch, je technicky neuskutočniteľné, a preto sa v štúdii odporúča predĺženie platnosti výnimky pre tieto použitia na obdobie v trvaní najviac piatich rokov.
Na záver možno konštatovať, že vo vedeckých a technických posúdeniach vrátane konzultácií so zainteresovanými stranami sa podrobne uvádza, že kritériá na udelenie výnimky, pokiaľ ide o výnimku uvedenú v bode 2 b) 4, sú aj naďalej splnené, keďže zatiaľ nie sú k dispozícii spoľahlivé náhrady. Z výsledkov hodnotenia takisto vyplynulo, že v súlade s článkom 5 smernice 2011/65/EÚ by sa touto výnimkou – v podobe, v akej sa preskúmava – neoslabila ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v nariadení REACH.
V súlade s usmerneniami pre lepšiu právnu reguláciu bol návrh delegovanej smernice uverejnený na portáli pre lepšiu právnu reguláciu počas obdobia štyroch týždňov, ktoré slúžilo na získanie spätnej väzby verejnosti. Počas konzultácie o návrhu aktu boli doručené tri príspevky. Vznesené pripomienky sa zohľadnili, ale nepovažovalo sa za nutné zmeniť návrh aktu.
3.PRÁVNE PRVKY DELEGOVANÉHO AKTU
Delegovanou smernicou sa predlžuje platnosť výnimky uvedenej v bode 2 b) 4 prílohy III k smernici 2011/65/EÚ na používanie ortuti v žiarivkách na iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely, pričom sa stanovujú nové obdobia jej platnosti, a to aj so zreteľom na určité špecifické použitia, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka.
Komisia vo svojom posúdení, ktoré vykonala na základe podporných štúdií a konzultácií, dospela k záveru, že žiadosť o výnimku spĺňa aspoň jedno z relevantných kritérií stanovených v článku 5 ods. 1 písm. a) smernice RoHS, a tým je odôvodnené predĺženie platnosti výnimky: ortuť nemožno spoľahlivo nahradiť v kategóriách svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka.
Stručne povedané, podmienky na udelenie výnimky sú splnené a platnosť výnimky uvedenej v bode 2 b) 4 sa má predĺžiť. V posúdení sa takisto dospelo k záveru, že na jednej strane by sa mal rozsah výnimky zúžiť na ďalšie špecifikované použitia a na druhej strane by sa malo skrátiť obdobie platnosti súčasnej výnimky so širokým rozsahom takto: I. na tri roky v prípade svetelných zdrojov na iné všeobecné účely osvetlenia a na iné osobitné účely a na päť rokov v prípade II. svetelných zdrojov vyžarujúcich svetlo v neviditeľnom frekvenčnom spektre a III. núdzových svetelných zdrojov.
Dátumy uplynutia platnosti tejto výnimky sú stanovené v súlade s článkom 5 ods. 2 prvým pododsekom. Obdobia platnosti výnimky by nemali mať negatívny vplyv na inovácie.
Právnym nástrojom je podľa smernice 2011/65/EÚ delegovaná smernica, a to najmä vzhľadom na delegovanie právomoci stanovené v článku 5 ods. 1 a článku 20 uvedenej smernice.
Cieľom delegovanej smernice je prispieť k ochrane ľudského zdravia a životného prostredia a zosúladiť ustanovenia na účely fungovania vnútorného trhu v oblasti elektrických a elektronických zariadení tým, že sa v súlade s ustanoveniami a podmienkami smernice RoHS a v nej stanoveným postupom na prispôsobenie príloh III a IV vedeckému a technickému pokroku umožnia špecifické použitia látok, ktorých používanie je inak zakázané.
Delegovaná smernica nemá žiadny vplyv na rozpočet EÚ.
DELEGOVANÁ SMERNICA KOMISIE (EÚ) …/…
z 13. 12. 2021
ktorou sa na účely prispôsobenia vedeckému a technickému pokroku mení príloha III k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ, pokiaľ ide o výnimku pre ortuť v žiarivkách na iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely
(Text s významom pre EHP)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2011/65/EÚ z 8. júna 2011 o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických a elektronických zariadeniach, a najmä na jej článok 5 ods. 1 písm. a),
keďže:
(1)Podľa smernice 2011/65/EÚ sú členské štáty povinné zabezpečiť, aby elektrické a elektronické zariadenia uvádzané na trh neobsahovali nebezpečné látky uvedené v prílohe II k danej smernici. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na určité vyňaté použitia vymenované v prílohe III k uvedenej smernici.
(2)Kategórie elektrických a elektronických zariadení, na ktoré sa vzťahuje smernica 2011/65/EÚ, sú uvedené v prílohe I k danej smernici.
(3)Ortuť je obmedzovanou látkou uvedenou v prílohe II k smernici 2011/65/EÚ.
(4)Komisia rozhodnutím 2010/571/EÚ okrem iného udelila výnimku na používanie ortuti v iných žiarivkách na iné všeobecné účely osvetlenia a iné osobitné účely (napr. indukčných výbojkách) (ďalej len „výnimka“), ktorá je teraz uvedená ako výnimka v bode 2 b) 4 v prílohe III k smernici 2011/65/EÚ. Platnosť výnimky mala uplynúť 21. júla 2016 v súlade s článkom 5 ods. 2 druhým pododsekom písm. a) uvedenej smernice.
(5)Výnimka sa vzťahuje na nehomogénnu skupinu svetelných zdrojov rôznych tvarov a technológií, ktoré slúžia na rôzne použitia a účely. Ortuť sa používa vo výbojkách, ktoré sú nevyhnutné na premenu elektrickej energie na svetlo.
(6)Komisii bola 15. januára 2015 doručená žiadosť o predĺženie platnosti výnimky (ďalej len „žiadosť o predĺženie platnosti“). Žiadosť bola teda podaná v rámci lehoty stanovenej v článku 5 ods. 5 smernice 2011/65/EÚ, pričom 20. januára 2020 bola aktualizovaná dodatočnou žiadosťou o predĺženie platnosti. V súlade s článkom 5 ods. 5 uvedenej smernice výnimka naďalej platí až do prijatia rozhodnutia týkajúceho sa žiadosti o jej predĺženie.
(7)V hodnotení žiadosti o predĺženie platnosti, v ktorom sa zohľadnila dostupnosť náhrad a sociálno-ekonomický vplyv náhrady, sa dospelo k záveru, že nahradenie alebo eliminácia ortuti v rámci príslušných použití sú v súčasnosti z technického hľadiska neuskutočniteľné. Súčasťou uvedeného hodnotenia boli v súlade s článkom 5 ods. 7 smernice 2011/65/EÚ konzultácie so zainteresovanými stranami. Pripomienky doručené počas týchto konzultácií boli sprístupnené verejnosti na osobitnej webovej stránke.
(8)Táto výnimka je v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006, a teda sa ňou neoslabuje ochrana životného prostredia a zdravia stanovená v uvedenom nariadení.
(9)Je preto vhodné udeliť predĺženie platnosti výnimky s prihliadnutím na všeobecný cieľ, a síce že výnimky z obmedzenia používania určitých špecifických materiálov alebo komponentov by mali mať obmedzený rozsah a trvanie s cieľom dosiahnuť postupné vyradenie nebezpečných látok v EEZ z používania.
(10)S cieľom umožniť včasné opätovné posúdenie dostupnosti náhradných svetelných zdrojov bez obsahu ortuti v prípade širokej škály typov svetelných zdrojov, na ktoré sa vzťahuje táto výnimka, je vhodné udeliť predĺženie platnosti výnimky na obmedzené obdobie troch rokov. V prípade špecifických kategórií svetelných zdrojov, ako sú svetelné zdroje vyžarujúce svetlo v neviditeľnom frekvenčnom spektre (nová podpoložka 2 b) 4-II prílohy III) a núdzové svetelné zdroje (nová podpoložka 2 b) 4-III prílohy III), existujú dostatočné informácie o tom, že nahradenie ortuti je v nasledujúcich rokoch technicky neuskutočniteľné a v prípade týchto kategórií svetelných zdrojov by malo byť odôvodnené predĺžiť platnosť výnimky na päť rokov v súlade s článkom 5 ods. 2 prvým pododsekom smernice 2011/65/EÚ. Vzhľadom na výsledky prebiehajúceho úsilia s cieľom nájsť spoľahlivú náhradu je nepravdepodobné, že by trvanie predmetnej výnimky malo negatívny vplyv na inovácie.
(11)Smernica 2011/65/EÚ by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,
PRIJALA TÚTO SMERNICU:
Článok 1
Príloha III k smernici 2011/65/EÚ sa mení v súlade s prílohou k tejto smernici.
Článok 2
1.Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do [posledného dňa šiesteho mesiaca odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice] zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Komisii bezodkladne oznámia znenie uvedených ustanovení.
Tieto ustanovenia uplatňujú od [posledného dňa šiesteho mesiaca odo dňa nadobudnutia účinnosti tejto smernice + 1 deň].
Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.
2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.
Článok 3
Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Článok 4
Táto smernica je určená členským štátom.
V Bruseli 13. 12. 2021
Za Komisiu
predsedníčka
Ursula VON DER LEYEN