DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT DELEGOVANÉHO AKTU
1.1.Všeobecný kontext
Nariadením o predaji nakrátko sa vytvára súbor harmonizovaných pravidiel, ktoré i) zvyšujú transparentnosť významných čistých krátkych pozícií v držbe investorov; ii) znižujú riziká spojené s nekrytým predajom nakrátko a swapmi na úverové zlyhanie; iii) poskytujú vnútroštátnym regulačným orgánom a Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) intervenčné právomoci za výnimočných okolností (napr. dočasne obmedziť alebo zakázať predaj nakrátko).
Cieľom tohto delegovaného nariadenia je zvýšiť transparentnosť pre príslušné orgány, pokiaľ ide o významné čisté krátke pozície v akciách. Čisté krátke pozície sa musia oznámiť dotknutým príslušným orgánom, aby tieto mohli monitorovať a v prípade potreby vyšetriť predaj nakrátko, ktorý by mohol spôsobovať systémové riziká, predstavovať zneužitie alebo spôsobovať narušenie trhov (0,2 % emitovaného akciového kapitálu a každých 0,1 % nad touto prahovou hodnotou). Nariadenie o predaji nakrátko poskytuje orgánu ESMA možnosť prijímať núdzové opatrenia, ako je dočasné zníženie tejto prahovej hodnoty.
S cieľom riešiť problematiku toho, že vývoj na finančných trhoch by mohol spôsobiť nevhodnosť príslušnej prahovej hodnoty na oznámenie, sa nariadením o predaji nakrátko zaviedol mechanizmus, ktorý umožňuje i) orgánu ESMA vydať stanovisko pre Komisiu k úprave príslušnej prahovej hodnoty na oznámenie a ii) Komisii prijať delegované akty na jej zmenu.
Týmto delegovaným aktom sa mení príslušná prahová hodnota na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách príslušným orgánom. Táto prahová hodnota bola pôvodne stanovená na 0,2 % emitovaného akciového kapitálu dotknutej spoločnosti (a každých 0,1 % nad touto hodnotou), pričom sa zohľadnila práca Výboru európskych regulačných orgánov pre cenné papiere z roku 2010, s cieľom identifikovať prahové hodnoty na oznamovanie, ktoré by mohli príslušným orgánom a účastníkom trhu prinášať zmysluplné informácie a zároveň investorom pri dodržiavaní predpisov spôsobovať primerané zaťaženie. Prahová hodnota na oznamovanie bola následne v roku 2013 preskúmaná, no k tomuto preskúmaniu došlo príliš skoro na to, aby sa získali zmysluplné údaje, keďže nariadenie o predaji nakrátko sa začalo uplatňovať len 1. novembra 2012.
Orgán ESMA poskytol 21. decembra 2017 Komisii technické poradenstvo týkajúce sa určitých prvkov nariadenia o predaji nakrátko, ktoré zahŕňali analýzu účinnosti prahovej hodnoty na oznámenie, ktorá sa zdala stále primeraná. Počas verejných konzultácií však orgánu ESMA poskytol spätnú väzbu len obmedzený počet zainteresovaných strán.
Vo februári 2020 – po vypuknutí pandémie COVID-19 – boli zaznamenané značné tlaky na predaj a nezvyčajná volatilita, čo viedlo k výrazným špirálam poklesu cien, ktoré mali vplyv na emitentov zo všetkých sektorov na všetkých finančných trhoch. V priebehu uvedeného roka dôsledky pandémie COVID-19 – napriek čiastočnému oživeniu cien akcií v EHP – naďalej ovplyvňovali reálnu ekonomiku, pričom celkový výhľad týkajúci sa budúceho oživenia zostáva neistý. Orgán ESMA využil 16. marca 2020 svoje núdzové intervenčné právomoci podľa článku 28 nariadenia o predaji nakrátko a vydal rozhodnutie o znížení prahovej hodnoty na oznamovanie čistých krátkych pozícií v akciách prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu z 0,2 % na 0,1 % na obdobie troch mesiacov. Orgán ESMA následne toto rozhodnutie obnovil v júni, septembri a decembri 2020.
Orgán ESMA vo svojom rozhodnutí konštatoval, že účastníci trhu, ktorí sa zapájajú do predaja nakrátko a vytvárajú významné čisté krátke pozície, by mohli zvyšovať značný tlak na predaj a nezvyčajnú volatilitu ceny akcií. V dôsledku toho sa orgán ESMA rozhodol znížiť prahovú hodnotu pre oznamovanie čistých krátkych pozícií príslušným orgánom s cieľom zintenzívniť monitorovanie súhrnných čistých krátkych pozícií v akciách prijatých na obchodovanie na regulovaných trhoch a zlepšiť schopnosť orgánu ESMA a príslušných orgánov rýchlo reagovať v prípade, ak by boli potrebné prísnejšie opatrenia. Celkovo oznamovali príslušné orgány orgánu ESMA čisté krátke pozície s použitím novej prahovej hodnoty včas, pričom v súvislosti s dodržiavaním novej prahovej hodnoty účastníkmi trhu nesignalizovali žiadny konkrétny problém.
Keď sa platnosť posledného dočasného opatrenia orgánu ESMA na zníženie prahovej hodnoty na oznámenie 19. marca 2021 skončila, orgán ESMA usúdil, že podmienky na prijatie núdzových opatrení stanovené v článku 28 nariadenia o predaji nakrátko už nie sú podľa uvedeného právneho základu uplatniteľné. Udalosti po vypuknutí pandémie COVID-19 a zvýšená pozornosť, ktorá sa upriamila na príslušné orgány v súvislosti s objemami čistých krátkych pozícií, však orgán ESMA presvedčili, že prahová hodnota na oznámenie by sa mala natrvalo stanoviť na 0,1 %.
Orgán ESMA vydal 13. mája 2021 pre Komisiu stanovisko v súlade s článkom 5 ods. 3 nariadenia o predaji nakrátko, ktoré sa týkalo trvalej úpravy prahovej hodnoty na oznámenie na 0,1 % (a každých 0,1 % nad touto hodnotou). V uvedenom stanovisku orgán ESMA vykonal komplexnú empirickú analýzu relevantnosti oznamovania čistých krátkych pozícií v rozmedzí 0,1 % až 0,2 %, pričom ho porovnal s údajmi zozbieranými na základe prahovej hodnoty 0,2 % a svoje závery predložil Komisii. V nasledujúcich bodoch sú zhrnuté niektoré kľúčové zistenia zo stanoviska orgánu ESMA:
·počet čistých krátkych pozícií oznámených rôznymi držiteľmi za ISIN v rozmedzí 0,1 % až 0,2 % predstavuje v priemere približne 40 % celkových čistých krátkych pozícií v období od marca do júna 2020, čo je veľmi významná časť celkových čistých krátkych pozícií vytvorených v Únii, čo je kľúčový podiel na účely dohľadu nad trhom a môže poskytnúť včasný signál zhoršujúcich sa trhových podmienok;
·čisté krátke pozície v rozmedzí 0,1 % až 0,2 % predstavujú veľký podiel čistých krátkych pozícií z hľadiska absolútneho počtu oznámení (od 39 % do 44 % počas daného obdobia) a trhovej hodnoty pozícií (od 23 % do 33 % v danom období);
·napriek všeobecnému oživeniu vo viacerých jurisdikciách, pokiaľ ide o hlavné európske akciové indexy, oživenie stále zaostáva za finančnými trhmi iných veľkých ekonomík;
·zatiaľ čo sektorové indexy týkajúce sa bánk a poisťovní sa čiastočne zotavili (v porovnaní s februárom 2020), implikovaná volatilita, ako aj swapy na úverové zlyhanie sú naďalej veľmi citlivé na vývoj na trhu, a to aj napriek klesajúcemu trendu;
·oznamovanie čistých krátkych pozícií na úrovni 0,1 % poskytlo regulačným orgánom presnejšie informácie o budovaní čistých krátkych pozícií na individuálnej, sektorovej i celotrhovej úrovni. Orgán ESMA dokázal zároveň určiť a analyzovať účinky v celej EÚ;
·oznamovanie na úrovni 0,1 % umožňuje posúdiť účinky zákazov predaja nakrátko (napr. efektov premiestnenia medzi jurisdikciami, sektormi alebo akciami s rôznymi úrovňami likvidity), čo by mohlo príslušným orgánom pomôcť pri kalibrácii budúcich opatrení;
·rastúca aktivita retailových klientov by mohla zvýšiť pravdepodobnosť vytesňovania krátkych pozícií (short squeeze), ktoré príslušné orgány dokážu z dôvodu podrobnejšieho oznamovania na úrovni 0,1 % lepšie identifikovať v ranom štádiu;
·zníženie prahovej hodnoty na 0,1 % na trvalom základe by sa malo začať vykonávať plynule, pričom sa očakáva, že hraničné náklady na jeho zavedenie účastníkmi trhu budú zanedbateľné, a to z týchto dôvodov:
i)účastníci trhu, ktorí sa zapájajú do predaja nakrátko, už v rokoch 2020 a 2021 zaviedli systémy monitorovania pozícií nad 0,1 % (nízka úroveň nesúladu s predpismi);
ii)nižšia prahová hodnota sa týka len oznámení príslušným orgánom, nie zverejňovania informácií na trhu, a preto by nemala mať žiadny vplyv na stratégie jednotlivcov, ktorí majú v držbe čisté krátke pozície.
Zistenia orgánu ESMA potvrdzujú názor Komisie na nedávny vývoj na finančných trhoch, ktorý zaznamenala Komisia, ako je nestabilita spôsobená globálnou pandémiou ochorenia COVID-19, čo viedlo k častejšiemu využívaniu núdzových opatrení týkajúcich sa predaja nakrátko regulačnými orgánmi a orgánom ESMA, ako aj k nárastu rizika zapájania sa retailových investorov do vytesňovania krátkych pozícií (short squeeze), ktoré zdôraznili význam zhromažďovania dodatočných informácií o významných čistých krátkych pozíciách v akciách na trvalom základe, čo je kritické na účely dohľadu nad trhom. Komisia sa okrem toho domnieva, že by sa malo zabrániť neistote, pokiaľ ide o regulačnú oznamovaciu povinnosť, a pravidlá a povinnosti v tomto ohľade by mali byť stabilné. Najlepším spôsobom, ako dosiahnuť stabilitu a bezpečnosť plánovania, by bolo trvalé zníženie prahovej hodnoty na oznamovanie na 0,1 %. Tento prístup je oveľa jasnejší než stanovenie prahovej hodnoty na základe dočasného opatrenia, ktoré vyvoláva neistotu v dôsledku toho, ako sa blíži možný dátum uplynutia platnosti.
1.2.Cieľ delegovaného nariadenia
Cieľom tohto delegovaného nariadenia je upraviť príslušnú prahovú hodnotu na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách príslušným orgánom stanovených v článku 5 ods. 2 nariadenia o predaji nakrátko z 0,2 % na 0,1 % (a každých 0,1 % nad touto prahovou hodnotou).
1.3.Právne súvislosti
Toto delegované nariadenie je založené na splnomocnení stanovenom v článku 5 ods. 4 nariadenia o predaji nakrátko a zohľadňuje sa v ňom stanovisko vydané orgánom ESMA v súlade s článkom 5 ods. 3 uvedeného nariadenia.
2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM AKTU
Orgán ESMA k svojmu stanovisku neuskutočnil konzultácie, pretože sa domnieval, že zapojenie sa do verejných konzultácií a úplnej analýzy nákladov a prínosov by bolo neprimerané vzhľadom na mimoriadnu naliehavosť tejto záležitosti. Orgán ESMA usúdil, že vplyv krízy spôsobenej ochorením COVID-19, neistý hospodársky výhľad a oddelenie reálnej ekonomiky od finančných trhov si vyžadujú rýchle opatrenia v oblasti úpravy prahovej hodnoty na oznamovanie s cieľom poskytnúť príslušným orgánom dostatočnú viditeľnosť na účely dohľadu nad trhom.
Návrh delegovaného nariadenia bol uverejnený na portáli pre lepšiu právnu reguláciu na obdobie štyroch týždňov od 15. júla do 12. augusta 2021 určené na predkladanie spätnej väzby a 19. júla 2021 bol návrh predložený na konzultáciu expertnej skupine Európskeho výboru pre cenné papiere (EGESC) v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode o lepšej tvorbe práva. Pred tým, ako sa dospelo k rozhodnutiu prikročiť k prijatiu delegovaného nariadenia, bola doručená spätná väzba dôkladne preskúmaná.
3.PRÁVNE PRVKY DELEGOVANÉHO AKTU
Právo prijímať delegované akty je stanovené v článku 42 nariadenia o predaji nakrátko.
Článkom 1 tohto delegovaného nariadenia sa mení článok 5 ods. 2 nariadenia o predaji nakrátko tak, že sa stanovuje prahová hodnota na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách príslušným orgánom na 0,1 % emitovaného akciového kapitálu dotknutej spoločnosti a každých 0,1 % nad touto prahovou hodnotou.
DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) …/…
z 27. 9. 2021,
ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2012, pokiaľ ide o úpravu príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách
(Text s významom pre EHP)
EURÓPSKA KOMISIA,
so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,
so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 236/2012 zo 14. marca 2012 o predaji nakrátko a určitých aspektoch swapov na úverové zlyhanie, a najmä na jeho článok 5 ods. 4,
keďže:
(1)Nariadením (EÚ) č. 236/2012 sa stanovuje povinnosť oznamovať príslušným orgánom významné čisté krátke pozície v súvislosti s emitovaným akciovým kapitálom spoločnosti, ktorej akcie boli prijaté na obchodovanie na obchodnom mieste Únie, ak daná pozícia dosiahne príslušnú prahovú hodnotu na oznámenie alebo klesne pod túto prahovú hodnotu. Je potrebné, aby Komisia monitorovala, či je takáto príslušná prahová hodnota na oznamovanie stále primeraná vzhľadom na vývoj na finančných trhoch, a aby posúdila, či treba uvedenú prahovú hodnotu upraviť v súlade s článkom 5 ods. 4 uvedeného nariadenia.
(2)Začiatkom roka 2020 – v dôsledku vypuknutia globálnej pandémie COVID-19 – boli zaznamenané značné tlaky na predaj a nezvyčajná volatilita, čo viedlo k výrazným špirálam poklesu cien, ktoré mali vplyv na emitentov zo všetkých sektorov na všetkých finančných trhoch. Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) využil svoje intervenčné právomoci za výnimočných okolností na dočasné zníženie príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách s cieľom zlepšiť monitorovaciu činnosť orgánu ESMA a regulačných orgánov v súvislosti s takýmito pozíciami, určiť, či by mohli byť vhodné prísnejšie opatrenia, a poskytnúť možnosť rýchlej reakcie.
(3)Keďže nižšia príslušná prahová hodnota na oznamovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách, ktorá bola v platnosti dvanásť po sebe nasledujúcich mesiacov, sa v dôsledku čiastočne zlepšených trhových podmienok už nemohla ďalej predlžovať vo forme núdzového opatrenia, je vhodné posúdiť vplyv takéhoto opatrenia a určiť, či by sa malo stať trvalým tak, že sa nahradí existujúca prahová hodnota. V tejto súvislosti Komisia zohľadňuje stanovisko, ktoré orgán ESMA vydal 13. mája 2021.
(4)Nedávny vývoj na finančných trhoch, ktorý zaznamenala Komisia, ako je nestabilita spôsobená globálnou pandémiou ochorenia COVID-19, čo viedlo k častejšiemu využívaniu núdzových opatrení týkajúcich sa predaja nakrátko regulačnými orgánmi a orgánom ESMA, ako aj k nárastu rizika zapájania sa retailových investorov do vytesňovania krátkych pozícií (short squeeze), zdôraznili význam zhromažďovania dodatočných informácií o významných čistých krátkych pozíciách v akciách na trvalom základe, čo je kritické na účely dohľadu nad trhom. V tejto súvislosti sa v stanovisku orgánu ESMA dospelo k záveru, že po prijatí nižšej príslušnej prahovej hodnoty na oznamovanie sa výrazne zlepšila transparentnosť a monitorovanie významných čistých krátkych pozícií v akciách na individuálnej, sektorovej a celotrhovej úrovni, čo viedlo k zvýšeniu regulačnej efektívnosti. Orgán ESMA takisto konštatoval, že hraničné náklady na zavedenie zo strany účastníkov trhu by mali byť zanedbateľné, a to vzhľadom na to, že takúto prahovú hodnotu už niekoľko mesiacov uplatňujú. Komisia sa okrem toho domnieva, že by sa malo zabrániť neistote, pokiaľ ide o regulačnú oznamovaciu povinnosť, a pravidlá a povinnosti v tomto ohľade by mali byť stabilné. Na tomto základe a s prihliadnutím na odporúčania uvedené v stanovisku ESMA, s ktorými Komisia súhlasí, je vhodné zmeniť súčasnú príslušnú prahovú hodnotu na oznamovanie a natrvalo ju stanoviť na 0,1 %.
(5)Nariadenie (EÚ) č. 236/2012 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,
PRIJALA TOTO NARIADENIE:
Článok 1
V článku 5 nariadenia (EÚ) č. 236/2012 sa odsek 2 nahrádza takto:
„2.Príslušná prahová hodnota, pri ktorej treba podať oznámenie, je percentuálna hodnota rovnajúca sa 0,1 % emitovaného akciového kapitálu príslušnej spoločnosti a každých 0,1 % nad touto prahovou hodnotou.“
Článok 2
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
V Bruseli 27. 9. 2021
Za Komisiu
predsedníčka
Ursula VON DER LEYEN