Ženevský dohovor o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov
ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:
Dohovor o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov
Rozhodnutie 81/462/EHS o uzavretí Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov
AKÝ JE CIEĽ DOHOVORU A ROZHODNUTIA?
- Podľa Ženevského dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia sa strany (t. j. krajiny, ktoré ho ratifikovali) zaväzujú k spolupráci na obmedzovaní, postupnom predchádzaní a na znižovaní vypúšťania látok znečisťujúcich ovzdušie s cieľom bojovať proti výslednému znečisťovaniu prechádzajúcemu hranicami štátov.
- Rozhodnutím Rady sa dohovor uzatvára v mene EÚ. Stranami dohovoru sú tiež všetky členské štáty.
HLAVNÉ BODY
Diaľkové znečisťovanie ovzdušia prechádzajúce hranicami štátov sa vymedzuje ako uvoľňovanie, priame alebo nepriame v dôsledku ľudskej činnosti, látok do ovzdušia, ktoré majú nepriaznivé účinky na ľudské zdravie alebo životné prostredie v inej krajine a v súvislosti s ktorými nie je možné rozlíšiť podiel jednotlivých zdrojov emisií alebo skupín zdrojov.
V rámci dohovoru bolo vypracovaných spolu osem samostatných protokolov:
- Protokol z roku 1984 o dlhodobom financovaní programu spolupráce pre monitorovanie a vyhodnocovanie diaľkového šírenia látok znečisťujúcich ovzdušie v Európe (Protokol EMEP): nástroj na medzinárodné spolufinancovanie nákladov na monitorovací program, ktorý je základom pre skúmanie a posudzovanie znečistenia ovzdušia v Európe so zreteľom na dohody o znižovaní emisií.
- Protokol z roku 1985 o znížení emisií síry alebo ich prenášania cez hranice štátov (Helsinský protokol) najmenej o 30 % v porovnaní s úrovňami z roku 1980.
- Protokol z roku 1988 o znižovaní emisií oxidov dusíka (NOx) alebo ich prenášania cez hranice štátov (Sofijský protokol): v prvom kroku sa vyžaduje zmrazenie emisií NOx alebo ich prenášania cez hranice štátov na úrovni z roku 1987; v druhom kroku sa vyžaduje uplatňovanie prístupu založeného na účinkoch k ďalšiemu znižovaniu emisií zlúčenín dusíka, vrátane amoniaku (NH3), a prchavých organických zlúčenín (VOC), keďže prispievajú k fotochemickému znečisteniu, zvyšovaniu obsahu kyselín a eutrofizácii a majú vplyv na ľudské zdravie, životné prostredie a materiály, a to riešením všetkých významných zdrojov znečistenia.
- Protokol z roku 1991 o znižovaní emisií VOC alebo ich prenášania cez hranice štátov: tieto zlúčeniny sú zodpovedné za tvorbu prízemného ozónu a strany si musia vybrať jeden z troch cieľov zníženia emisií, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 1999:
- zníženie VOC o 30 %, pričom sa ako základ použije rok z obdobia rokov 1984 až 1990,
- zníženie emisií VOC o 30% v oblasti riadenia troposférického ozónu vymedzenej v prílohe I k protokolu a zabezpečenie toho, že celkové vnútroštátne emisie neprekročia úrovne z roku 1988, alebo
- v prípade, že emisie v roku 1988 neprekročili určitú stanovenú úroveň, môžu si strany zvoliť stabilizáciu na tejto úrovni emisií.
- Protokol z roku 1994 o ďalšom znížení emisií síry (protokol z Osla): tento protokol vychádza z Helsinského protokolu z roku 1985 a stanovuje emisné stropy do roku 2010 a po ňom. Strany musia prijať najúčinnejšie opatrenia na zníženie emisií síry vrátane:
- zvyšovania energetickej účinnosti,
- využívania energie z obnoviteľných zdrojov,
- znižovania obsahu síry v palivách a
- uplatňovania najlepších dostupných technológií (BAT) znižovania. V protokole sa tiež nabáda k uplatňovaniu hospodárskych nástrojov v záujme zavádzania nákladovo efektívnych prístupov k znižovaniu emisií síry.
- Protokol z roku 1998 o ťažkých kovoch (Aarhuský protokol): zameriava sa na tri kovy – kadmium, olovo a ortuť. Strany dohovoru budú musieť znížiť emisie týchto kovov pod úrovne z roku 1990 (alebo alternatívneho roku z obdobia rokov 1985 až 1995). Cieľom protokolu je znížiť emisie z priemyselných zdrojov, spaľovacích procesov a spaľovania odpadu. Sú v ňom stanovené prísne limitné hodnoty pre emisie zo stacionárnych zdrojov a navrhnuté BAT pre tieto zdroje, napríklad špeciálne filtre alebo práčky pre spaľovacie zdroje alebo procesy bez použitia ortuti. V protokole sa vyžaduje, aby strany postupne vyradili olovnatý benzín. Zavádzajú sa ním aj opatrenia na zníženie emisií ťažkých kovov z iných produktov, ako je ortuť v batériách, a navrhuje sa zavedenie riadiacich opatrení pre ďalšie produkty s obsahom ortuti, napríklad elektrické súčiastky meracie zariadenia, žiarivky, zubný amalgám, pesticídy a farby. V roku 2012 bol protokol zmenený s cieľom zaviesť prísnejšie emisné limity pre emisie tuhých častíc a kadmia, olova a ortuti platné pre určité spaľovacie a iné priemyselné zdroje emisií, ktoré ich uvoľňujú do atmosféry. Kategórie zdrojov emisií troch uvedených ťažkých kovov boli ďalej rozšírené o výrobu silikomangánových a feromangánových zliatín, čím sa zväčšil rozsah priemyselných činností, pre ktoré sa stanovujú emisné limity.
- Protokol z roku 1998 o perzistentných organických látkach, ktorého konečným cieľom je celkom odstrániť vypúšťanie, emisie a úniky týchto znečisťujúcich látok. Protokolom sa okamžite zakazuje výroba a používanie niektorých produktov, zatiaľ čo pre iné je naplánované neskoršie odstránenie. Zahŕňa ustanovenia o nakladaní s odpadom zo zakázaných produktov a ukladá stranám povinnosť znížiť emisie dioxínov, furánov, polycyklických aromatických uhľovodíkov a hexachlórbenzénu (HCB) pod úrovne z roku 1990 (alebo alternatívneho roku z obdobia rokov 1985 až 1995). Pre spaľovanie komunálneho, nebezpečného a zdravotníckeho odpadu sú v ňom stanovené konkrétne limitné hodnoty. Na začiatku bol zameraný na zoznam šestnástich látok, ktoré boli vybraté na základe dohodnutých kritérií rizika. Patrilo k nim 11 pesticídov, dve priemyselné chemické látky a tri vedľajšie produkty/kontaminanty. V roku 2009 bol protokol zmenený s cieľom doplniť sedem nových látok: hexachlórbutadién, oktabrómdifenyléter, pentachlórbenzén, pentabrómdifenyléter, perfluóroktánsulfonáty, polychlórované naftalény a chlórované parafíny s krátkym reťazcom. Strany revidovali povinnosti týkajúce sa zlúčenín DDT, heptachlóru, HCB a PCB a tiež emisné limity na spaľovanie odpadu. S cieľom uľahčiť ratifikáciu protokolu krajinám s transformujúcou sa ekonomikou zaviedli strany pre tieto krajiny flexibilitu, pokiaľ ide o časové rámce pre uplatňovanie emisných limitov a BAT.
- Protokol z roku 1999 o o znížení acidifikácie, eutrofizácie a prízemného ozónu (Göteborský protokol): stanovujú sa v ňom emisné stropy na obdobie rokov 2010 až 2020 pre štyri znečisťujúce látky: oxid siričitý (SO2), NOx, VOC a NH3. Tiež sa v ňom stanovujú prísne limitné hodnoty pre konkrétne zdroje emisií (napr. spaľovacie zaradenia, výrobu elektriny, chemické čistenie, autá a kamióny) a vyžaduje sa využívanie BAT na zachovanie nízkej úrovne emisií. Znížiť sa musia aj emisie VOC z výrobkov, ako sú farby a aerosoly, a poľnohospodári majú povinnosť prijať konkrétne opatrenia na zníženie emisií NH3. V roku 2012 bol protokol zmenený s cieľom zahrnúť doň vnútroštátne záväzky znižovania emisií, ktoré majú byť splnené do roku 2020 a po ňom [tieto zmeny ratifikovala EÚ rozhodnutím Rady (EÚ) 2017/1757]. Niekoľko technických príloh k protokolu bolo revidovaných aktualizáciou súborov emisných limitov pre hlavné stacionárne zdroje aj mobilné zdroje. Revidovaný protokol je prvou záväznou dohodou, ktorá zahŕňa záväzok znížiť emisie jemných tuhých častíc. Do zmeneného protokolu je tiež ako zložka tuhých častíc špecificky zahrnutý čierny uhlík (sadze), ktorý je látkou znečisťujúcou klímu s krátkou životnosťou. Zníženie emisií tuhých častíc (vrátane sadzí) prostredníctvom vykonávania protokolu povedie k zníženiu znečistenia ovzdušia a zároveň umožní súvisiaci prínos pre klímu.
Spolupráca v oblasti politík
V dohovore sa vyžaduje, aby zmluvné strany vypracovali a zaviedli príslušné politiky a stratégie, najmä systémy riadenia kvality ovzdušia.
Zmluvné strany súhlasia s pravidelným stretnutím (aspoň raz za rok) s cieľom posúdiť dosiahnutý pokrok a spolupracovať v otázkach týkajúcich sa dohovoru.
Vedecká spolupráca
Strany súhlasia s realizáciou spoločného úsilia v oblasti výskumu a vývoja, predovšetkým s cieľom znížiť emisie hlavných látok znečisťujúcich ovzdušie, na účely monitorovania a merania úrovní ich emisií a koncentrácií, ako aj s cieľom pochopiť ich účinky na zdravie a životné prostredie.
Výmena informácií
Strany súhlasia s výmenou informácií, predovšetkým o údajoch, ktoré sa týkajú:
- emisií hlavných látok znečisťujúcich ovzdušie (počnúc SO2) a ich účinkov,
- aspektov, ktoré pravdepodobne spôsobujú výrazné zmeny v diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranice štátov (predovšetkým v národných politikách a priemyselnom rozvoji),
- technológií na kontrolu znižovania znečisťovania ovzdušia a
- národných politík a stratégií na boj proti hlavným látkam znečisťujúcim ovzdušie.
Spolupráca v oblasti monitorovania znečistenia
- Strany súhlasia s účasťou na programe spolupráce pre monitorovanie a vyhodnocovanie diaľkového šírenia látok znečisťujúcich ovzdušie v Európe (EMEP). Cieľom tohto programu, ktorého činnosti sa financujú podľa samostatného protokolu (Protokol o EMEP), je poskytovať stranám dohovoru:
- vedecké informácie týkajúce sa monitorovania atmosféry, počítačové modely,
- posudzovanie emisií a
- vypracovanie projekcií.
- Aby bola táto spolupráca úspešná, dohovorom sa umožňuje:
- rozšírenie programu, ktorý bol pôvodne zameraný na monitorovanie SO2 a súvisiacich látok, na ďalšie hlavné látky znečisťujúce ovzdušie,
- monitorovanie zloženia médií citlivých na kontamináciu týmito znečisťujúcimi látkami (voda, pôda a vegetácia), ako aj účinkov na zdravie a životné prostredie,
- vytvorenie meteorologických a iných vedeckých údajov týkajúcich sa procesov počas transmisie,
- používanie, podľa možností, porovnateľných alebo štandardizovaných metód monitorovania a modelovania,
- integrácia EMEP do príslušných národných a medzinárodných programov,
- pravidelná výmena údajov získaných z monitorovania.
NADOBUDNUTIE PLATNOSTI
Dohovor nadobudol platnosť 16. marca 1983, 90 dní od dátumu uloženia 24. ratifikačnej, prijímacej alebo schvaľovacej listiny alebo listiny o pristúpení.
KONTEXT
- V Ženevskom dohovore o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov sa zriaďuje systém, ktorý vládam umožňuje spolupracovať s cieľom chrániť zdravie a životné prostredie pred znečistením ovzdušia, ktoré môže ovplyvniť niekoľko krajín. Dohovor bol podpísaný v roku 1979 v Ženeve v rámci Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) a účinnosť nadobudol v roku 1983.
- Ďalšie informácie nájdete v environmentálnej politike (UNECE).
HLAVNÉ DOKUMENTY
Dohovor o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Ú. v. ES L 171, 27.6.1981, s. 13 – 24)
Rozhodnutie Rady 81/462/EHS z 11. júna 1981 o uzavretí Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Ú. v. ES L 171, 27.6.1981, s. 11 – 12)
SÚVISIACE DOKUMENTY
Rozhodnutie Rady (EÚ)2017/1757 zo 17. júla 2017 o prijatí dodatku k Protokolu o znížení acidifikácie, eutrofizácie a prízemného ozónu k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979 v mene Európskej únie (Ú. v. EÚ L 248, 27.9.2017, s. 3 – 75)
Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/768 z 21. apríla 2016 o prijatí zmien Protokolu z roku 1998 o ťažkých kovoch k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979 (Ú. v. EÚ L 127, 18.5.2016, s. 8 – 20)
Následné zmeny rozhodnutia (EÚ) 2016/768 boli zapracované do základného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Rozhodnutie Rady (EÚ)2016/769 z 21. apríla 2016 o prijatí zmien Protokolu z roku 1998 o perzistentných organických látkach k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979 (Ú. v. EÚ L 127, 18.5.2016, s. 21 – 31)
Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (Ú. v. EÚ L 334, 17.12.2010, s. 17 – 119)
Pozri konsolidované znenie.
Rozhodnutie Rady 2004/259/ES z 19. februára 2004 o uzatvorení v mene Európskeho spoločenstva Protokolu o perzistentných organických látkach k Dohovoru z roku 1979 o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Ú. v. EÚ L 81, 19.3.2004, s. 35 – 36)
Protokol o perzistentých organických látkach k dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov (Ú. v. EÚ L 81, 19.3.2004, s. 37 – 71)
Rozhodnutie Rady 2003/507/ES z 13. júna 2003 o pristúpení Európskeho spoločenstva k Protokolu z roku 1979 o znížení kyslosti, eutrofizácie a úrovni prízemného ozónu Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátu (Ú. v. EÚ L 179, 17.7.2003, s. 1 – 2)
Protokol o znížení acidifikácie, eutrofizácie a prízemného ozónu k dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979 (Ú. v. EÚ L 179, 17.7.2003, s. 3 – 54)
Rozhodnutie Rady 2001/379/ES zo 4. apríla 2001 o schválení Protokolu o ťažkých kovoch k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranice štátov z roku 1979 (Ú. v. ES L 134, 17.5.2001, s. 40)
Protokol o ťažkých kovoch k dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranice štátov (Ú. v. ES L 134, 17.5.2001, s. 41 – 64)
Rozhodnutie Rady 98/686/ES z 23. marca 1998 o uzavretí Protokolu k Dohovoru z roku 1979 o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranice štátov a postupnom znižovaní emisií síry (Ú. v. ES L 326, 3.12.1998 s. 34)
Protokol k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979 o ďalšom znížení emisií síry (Ú. v. ES L 326, 3.12.1998, s. 35 – 56)
Rozhodnutie Rady 93/361/EHS zo 17. mája 1993 o pristúpení spoločenstva k protokolu Ženevského dohovoru z roku 1979 o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranice štátov, ktorý sa týka znižovaní emisií oxidov dusíka alebo ich prenášania cez hranice štátov (Ú. v. ES L 149, 21.6.1993, s. 14 – 15)
Protokol k Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia presahujúcom hranice štátov, ktorý sa týka znižovania emisií oxidov dusíka alebo ich prenášania cez hranice štátov (Ú. v. ES L 149, 21.6.1993, s. 16 – 26)
Rozhodnutie Rady 86/277/EHS z 12. júna 1986 o uzatvorení Protokolu k Dohovoru z roku 1979 o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov a dlhodobom financovaní spoločných programov pre monitorovanie a meranie rozsiahleho prenášania znečisťujúcich látok v ovzduší Európy (EMEP) (Ú. v. ES L 181, 4.7.1986, s. 1)
Protokol k Dohovoru z roku 1979 o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom štátnymi hranicami, o dlhodobom financovaní programu spolupráce pre monitorovanie a meranie rozsiahleho prenášania znečisťujúcich látok v ovzduší Európy (EMEP) (Ú. v. ES L 181, 4.7.1986, s. 2 – 5)
Posledná aktualizácia 08.09.2020