Stála štruktúrovaná spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti (PESCO)
ZHRNUTIE K DOKUMENTU:
Rozhodnutie (SZBP) 2017/2315 o nadviazaní stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) a stanovení zoznamu zúčastnených členských štátov
Rozhodnutie (SZBP) 2018/340, ktorým sa stanovuje zoznam projektov, ktoré sa majú rozvíjať v rámci PESCO
AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO ROZHODNUTÍ?
- Rozhodnutím (SZBP) 2017/2315 sa stanovuje stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO) medzi členskými štátmi Európskej únie (EÚ) s cieľom zvýšiť ich účinnosť pri riešení bezpečnostných hrozieb a usilovať sa o hlbšiu integráciu a posilnenie obrannej spolupráce v EÚ. Uvádza sa v ňom aj zoznam zúčastnených členských štátov.
- V rozhodnutí (SZBP) 2018/340 sa uvádzajú schválené počiatočné projekty spolupráce v oblastiach, ako sú výcvik, rozvoj spôsobilostí a operačná pripravenosť.
- Spolupráca PESCO bola prvýkrát opísaná v Zmluve o Európskej únii (ZEÚ) v článku 42 ods. 6 a v článku 46, ako aj v protokole 10.
HLAVNÉ BODY
Zúčastnené členské štáty
Celkovo sa do PESCO rozhodlo zapojiť 26 z 27 členských štátov: Belgicko, Bulharsko, Česko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Fínsko a Švédsko.
Ciele
Zúčastnené členské štáty spolupracujú na rozvoji projektov, ktorých cieľom je:
- posilnenie vojenského výcviku a cvičení,
- posilnenie ich spôsobilostí, a to aj v rámci kybernetického priestoru.
Hoci je účasť dobrovoľná, rozhodnutia ostávajú v rukách jednotlivých členských štátov a zohľadňuje sa osobitná povaha ich bezpečnostných a obranných politík.
Zúčastnené členské štáty súhlasili, že budú spolupracovať s cieľom dosiahnuť schválené ciele v oblasti bezpečnosti a obrany, pričom sa zaviazali prevziať väčšie spoločné záväzky v nasledujúcich piatich oblastiach uvedených v článku 2 protokolu 10 ZEÚ.
- Investičné výdavky na obranné prostriedky:
- pravidelné zvyšovanie rozpočtov na obranu,
- zvyšovanie investičných výdavkov v oblasti obrany do výšky 20 % celkových výdavkov na obranu,
- zvyšovanie počtu spoločných a kolaboratívnych projektov zameraných na strategické obranné spôsobilosti,
- zvyšovanie výdavkov na výskum a technológie v oblasti obrany do výšky 2 % celkových výdavkov na obranu.
- Harmonizácia, združenie zdrojov a odstránenie duplicity:
- zohrávať podstatnú úlohu pri rozvoji spôsobilostí v súlade s ambíciami EÚ,
- podpora koordinovaného výročného preskúmania v oblasti obrany (CARD),
- intenzívne zapojenie Európskeho obranného fondu zriadeného nariadením (EÚ) 2021/697 (pozri súhrn) do mnohonárodného obstarávania,
- vypracovanie harmonizovaných požiadaviek pre všetky projekty v oblasti rozvoja spôsobilostí,
- zváženie spoločného využívania existujúcich spôsobilostí,
- intenzívnejšia spolupráca v oblasti kybernetickej obrany.
- Zlepšenie dostupnosti a schopnosti nasadenia:
- vytvorenie útvarov schopných strategického nasadenia,
- vytvorenie databázy rýchlo nasaditeľných spôsobilostí,
- úsilie o urýchlené prijatie politického záväzku na vnútroštátnej úrovni vrátane prípadného preskúmania vnútroštátnych rozhodovacích postupov,
- podpora týkajúca sa personálu, vybavenia a odbornej prípravy pre operácie a misie spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky,
- významné prispievanie k bojovým skupinám EÚ,
- zjednodušenie a zjednotenie cezhraničnej vojenskej prepravy v záujme rýchleho nasadenia,
- dohoda na spoločných hodnotiacich a validačných kritériách pre bojové skupiny EÚ s NATO (Organizácia Severoatlantickej zmluvy),
- dohoda na spoločných technických a prevádzkových normách ozbrojených síl s cieľom zabezpečiť interoperabilitu s NATO,
- zohrávanie aktívnej úlohy v hlavných existujúcich a budúcich vojenských štruktúrach v rámci vonkajšej činnosti EÚ, ako sú Eurocorps, Európske koordinačné centrum pre dopravu (MCCE) a program Letecká doprava a tankovanie za letu a iné výmeny služieb (Atares),
- dohoda na ambicióznom prístupe k spoločnému financovaniu vojenských operácií a misií v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky.
- Prekonanie nedostatkov v oblasti spôsobilostí:
- pomôcť prekonať nedostatky v oblasti spôsobilostí identifikovaných v rámci plánu rozvoja spôsobilostí a koordinovaného výročného preskúmania v oblasti obrany, a tým posilniť európsku obrannú technologickú a priemyselnú základňu,
- ako prioritu zvoliť prístup spolupráce s cieľom prekonať nedostatky na vnútroštátnej úrovni,
- zúčastniť sa aspoň na jednom projekte zahŕňajúcom strategické spôsobilosti v rámci PESCO.
- Využitie Európskej obrannej agentúry a obranného priemyslu:
- využívať agentúru Európsku obrannú agentúru ako fórum pre spoločný rozvoj spôsobilostí a zvážiť Organizáciu pre spoluprácu v oblasti vyzbrojovania (OCCAR) na riadenie programov,
- zabezpečiť, aby projekty prispievali k väčšej konkurencieschopnosti európskeho obranného priemyslu prostredníctvom vhodnej priemyselnej politiky,
- zabezpečiť, aby programy spolupráce mali pozitívny vplyv na európsku obrannú technologickú a priemyselnú základňu.
Členské štáty musia predložiť národné plány vykonávania, ktoré popisujú ich spôsobilosti a ochotu splniť dohodnuté záväzky.
V marci 2018 Rada Európskej únie prijala odporúčanie o pláne vykonávania PESCO, ktorým sa poskytuje členským štátom strategické riadenie a usmerňovanie. Takisto sa v ňom stanovil harmonogram pre dohodu o možných budúcich projektoch a o hlavných zásadách pre projekty, ktoré má Rada prijať do konca júna 2018.
Zmeny rozhodnutia (SZBP) 2018/340
Rozhodnutie (SZBP) 2018/340 bolo zmenené päťkrát.
- Rozhodnutím (SZBP) 2018/1797 sa aktualizoval zoznam projektov na celkový počet 34 projektov.
- Rozhodnutím (SZBP) 2019/1909 sa aktualizoval zoznam projektov na celkový počet 47 projektov.
- Rozhodnutím (SZBP) 2020/1746 sa aktualizoval zoznam projektov na celkový počet 46 projektov s ohľadom na skutočnosť, že členovia projektu Stredisko Európskej únie pre výcvik kompetencií na účely misií sa rozhodli uzavrieť tento projekt.
- Rozhodnutím (SZBP) 2021/2008 sa aktualizoval zoznam projektov na celkový počet 60 projektov.
- Rozhodnutím (SZBP) 2023/995 sa aktualizoval zoznam projektov na celkový počet 72 projektov.
ODKEDY SA ROZHODNUTIA UPLATŇUJÚ?
- Rozhodnutie (SZBP) 2017/2315 o nadviazaní spolupráce PESCO sa uplatňuje od 11. decembra 2017.
- Rozhodnutie (SZBP) 2018/340 sa uplatňuje od 6. marca 2018.
KONTEXT
Ďalšie informácie:
HLAVNÉ DOKUMENTY
Rozhodnutie Rady (SZBP) 2017/2315 z 11. decembra 2017 o nadviazaní stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) a stanovení zoznamu zúčastnených členských štátov (Ú. v. EÚ L 331, 14.12.2017, s. 57).
Následné zmeny rozhodnutia (SZBP) 2017/2315 boli zapracované do základného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.
Rozhodnutie Rady (SZBP) 2018/340 zo 6. marca 2018, ktorým sa stanovuje zoznam projektov, ktoré sa majú rozvíjať v rámci PESCO (Ú. v. EÚ L 65, 8.3.2018, s. 24).
Pozri konsolidované znenie.
SÚVISIACE DOKUMENTY
Odporúčanie Rady zo 6. marca 2018 o pláne vykonávania PESCO (Ú. v. EÚ C 88, 8.3.2018, s. 1).
Konsolidované znenie Zmluvy o Európskej únii – Hlava V – Všeobecné ustanovenia o vonkajšej činnosti Únie a osobitné ustanovenia o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike – Kapitola 2 – Osobitné ustanovenia o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike – Oddiel 2 – Ustanovenia o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike – Článok 42 (pôvodný článok 17 ZEÚ) (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 38).
Konsolidované znenie Zmluvy o Európskej únii – Hlava V – Všeobecné ustanovenia o vonkajšej činnosti Únie a osobitné ustanovenia o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike – Kapitola 2 – Osobitné ustanovenia o spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike – Oddiel 2 – Ustanovenia o spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike – Článok 46 (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 40).
Konsolidované znenie Zmluvy o Európskej únii – Protokol (č. 10) o stálej štruktúrovanej spolupráci zriadenej článkom 42 Zmluvy o Európskej únii (Ú. v. EÚ C 202, 7.6.2016, s. 275).
Rozhodnutie Rady (SZBP) 2015/1835 z 12. októbra 2015, ktorým sa vymedzuje štatút, sídlo a spôsob fungovania Európskej obrannej agentúry (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 266, 13.10.2015, s. 55).
Pozri konsolidované znenie.
Posledná aktualizácia 08.09.2023