EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0174

Návrh ODPORÚČANIE RADY pre schengenský cyklus na roky 2024/2025

COM/2024/174 final

V Bruseli16. 4. 2024

COM(2024) 174 final

2024/0094(NLE)

Návrh

ODPORÚČANIE RADY

pre schengenský cyklus na roky 2024/2025


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvodyciele návrhu

Schengenský priestor bez kontrol na vnútorných hraniciach (ďalej len „schengenský priestor“) je napriek svojim pevným základom naďalej vystavený výzvam, ktoré sa neobmedzujú len na územie jedného členského štátu. V roku 2023 schengenský priestor naďalej čelil viacerým naliehavým výzvam na vnútroštátnej aj európskej úrovni v kľúčových oblastiach schengenského systému, ktoré si vyžadujú účinnú spoločnú reakciu.

Úsilie vynaložené v posledných rokoch na posilnenie rámca správy položilo základy pre koordinovanú činnosť medzi členskými štátmi a na úrovni Únie. V správe o stave Schengenu 2024 sa poukazuje na pokračujúci záväzok Komisie posilniť správu schengenského priestoru. Správa, ktorou sa začína schengenský cyklus na roky 2024/2025, slúži ako základný zdroj informácií na účely politického rozhodovania a následných operačných opatrení na európskej aj vnútroštátnej úrovni. Správa poskytuje na základe schengenských hodnotení vykonaných v roku 2023 prehľad súčasného stavu schengenského priestoru, posudzuje pokrok na konci ročného cyklu správy a určuje prioritné oblasti, ktoré si vyžadujú ďalšiu pozornosť.

Zabezpečenie riadneho fungovania priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach medzi členskými štátmi je spoločným úsilím a spoločnou zodpovednosťou, ktorá si vyžaduje súdržný a koordinovaný prístup. Hoci sa správa schengenského priestoru posilnila spustením prvého schengenského cyklu v roku 2022, stále nemá rámec na identifikáciu a vykonávanie priorít založených na spoločnej a kolektívnej zodpovednosti všetkých členských štátov. Výsledkom je často obmedzená koordinácia a často nedostatočné spoločné vykonávanie schengenských pravidiel, čo vedie k jednostranným krokom a roztriešteným opatreniam. Absencia tohto štruktúrovaného rámca znižuje schopnosť ročného schengenského cyklu zachovať a posilniť integritu schengenského priestoru.

V súlade s ďalším postupom ohláseným v správe o stave Schengenu 2023 je k správe z roku 2024 pripojený návrh Komisie na odporúčanie Rady. Cieľom tohto návrhu odporúčania Rady je zamerať sa na vybraný počet otázok, pričom sa od členských štátov vyžaduje, aby konali individuálne, ako aj kolektívne v rámci pôsobnosti schengenskej rady v súlade s existujúcimi politickými iniciatívami týkajúcimi sa schengenských záležitostí. Na základe priorít identifikovaných v správe o stave Schengenu 2024 Komisia navrhuje, aby sa odporúčanie Rady zameralo na:

·konsolidáciu rámca správy schengenského priestoru;

·zvyšovanie pripravenosti, bezpečnostiodolnosti vonkajších hraníc;

·urýchlenie digitalizácie schengenského priestoru;

·zintenzívnenie opatrení proti cezhraničnej trestnej činnostineoprávnenému pohybu,takisto

·prispievanievytvoreniu účinného systému EÚ pre návrat.

Tento návrh odporúčania Rady o schengenskom priestore má slúžiť ako príspevok pre nadchádzajúce zasadnutie schengenskej rady 13. a 14. júna 2024, na ktorom sa očakáva, že Rada schváli priority pre nadchádzajúci schengenský cyklus 2024/2025. Vykonávanie tohto odporúčania by mala monitorovať Rada, pričom členské štáty, Komisia a príslušné agentúry SVV by mali pravidelne podávať správy o konkrétnych pracovných okruhoch. Do tohto procesu sa začlenia výsledky schengenského hodnotenia a monitorovania.

Súladexistujúcimi ustanoveniamitejto oblasti politiky

Toto odporúčanie slúži na posilnenie účinného vykonávania schengenského acquis koordinovaným spôsobom.

Súladostatnými politikami Únie

Cieľom tohto odporúčania je pozitívne prispieť k plne funkčnému a odolnému schengenskému priestoru a uľahčiť neobmedzený pohyb viac ako 425 miliónov ľudí. Toto odporúčanie je v súlade s ostatnými politikami Únie vrátane politík týkajúcich sa bezpečnosti a migrácie, konkrétne s Paktom o migrácii a azyle a so stratégiou pre bezpečnostnú úniu.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Zmluva o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), a najmä jej článok 77 ods. 2 písm. a), b), d) a e) a článok 79 ods. 2 písm. c), ako aj jej článok 292 prvá a druhá veta.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Článok 292 ZFEÚ Rade umožňuje prijímať odporúčania. Podľa tohto ustanovenia Rada koná na návrh Komisie vo všetkých prípadoch, v ktorých zmluvy ustanovujú, že prijíma akty na návrh Komisie.

Uplatňuje sa to na súčasnú situáciu, keďže zabezpečenie koordinovaného prístupu k spoločným prioritám, ktoré majú vplyv na fungovanie schengenského priestoru, nie je možné uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov a možno ho lepšie dosiahnuť na úrovni Únie.

Proporcionalita

Cieľom tohto návrhu je zabezpečiť prijatie koordinovaných opatrení, aby sa zabránilo nejednotnému a roztrieštenému vykonávaniu priorít schengenského priestoru. Návrh neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné a primerané na dosiahnutie zamýšľaných cieľov.

Výber nástroja

Neuvádza sa.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuvádza sa.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Neuvádza sa.

Získavanievyužívanie expertízy

Neuvádza sa.

Posúdenie vplyvu

Neuvádza sa.

Regulačná vhodnosťzjednodušenie

Neuvádza sa.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrhom sa nevytvoria nové požiadavky na financovanie a podporí sa účinné využívanie finančných prostriedkov EÚ tým, že sa zabezpečí strategická prioritizácia na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnoteniapodávania správ

Vykonávanie navrhovaného odporúčania si vyžaduje dôkladné monitorovanie zo strany RadyKomisie, ktoré bude kľúčovou súčasťou schengenského cyklu na roky 2024/2025. Rada by maladecembri 2024 zhodnotiť dosiahnutý pokrokKomisia by mala podať správuúrovni vykonávania odporúčaniasprávestave Schengenu 2025.    

2024/0094 (NLE)

Návrh

ODPORÚČANIE RADY

pre schengenský cyklus na roky 2024/2025

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 77 ods. 2 a článok 79 ods. 2 písm. c), v spojení s jej článkom 292 prvou a druhou vetou,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Vytvorenie schengenského priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach (ďalej len „schengenský priestor“) je jednýmhlavných úspechov Únie. Dobre fungujúci schengenský priestor je spoločným cieľom, ktorý sa opieraúčinnéefektívne uplatňovanie schengenského acquis, pevného rámca správyvysokú úroveň vzájomnej dôvery.

(2)Od roku 2022 Komisia vo svojej výročnej správestave Schengenu posudzuje stav schengenského priestoru. Komisia spustila schengenský cyklus na roky 2024/202516. apríla 2024 prijala správustave Schengenu 2024,ktorej určila priority, ktoré si vyžadujú politickénásledné operačné opatreniarámci schengenského cyklu.

(3)Vychádzajúcpokroku, ktorý saroku 2023 dosiahol pri konsolidácii správy schengenského priestoru, je potrebné tento rámec posilniť, aby sa zlepšilo stanovovanie spoločných priorít pre schengenský priestorsledovanie ich plnenia prostredníctvom zvýšenej politickej zodpovednosti všetkých členských štátovzodpovednosti na úrovni EÚ. Na dosiahnutie tohto cieľa je vhodné stanoviťvykonávať ročné priorityrámci celého schengenského priestoru, ktoré budú podporovať členské štátyktoré budú dopĺňať ich individuálne úsilie koordinovanýmispoločnými opatreniami prostredníctvom schengenskej radyuľahčia aj dôkladné monitorovanie pokroku dosiahnutéhocieľom zabezpečiť vysokú úroveň vykonávania schengenských pravidiel.

(4)Vzhľadom na posúdenie Komisiesprávestave Schengenunaliehavosť prijatia opatrení potrebnýchniektorých oblastiach sa považuje za vhodné zamerať koordinované opatrenia na: dokončenie konsolidácie správy schengenského priestoru; posilnenie opatrení na zlepšenie pripravenosti schengenského priestoruodolnejšími vonkajšími hranicamizabezpečenie úplného dodržiavania povinností stanovenýchCharte základných práv EÚ; dokončenie digitalizácie schengenskej architektúrycieľom posilniť konkurencieschopnosť Európy pri súčasnom zaistení vysokých bezpečnostných noriem pre občanov Únie; zintenzívnenie kolektívnych reakciícieľom účinnejšie riešiť spoločné migračnébezpečnostné riziká,to aj prostredníctvom intenzívnejšej policajnej spolupráceúčinnejšiehoudržateľnejšieho systému EÚ pre návrat.

(5)Pevné vnútroštátne štruktúryprocesy správyčlenských štátoch, ktoré podporujú účinné vykonávanie vnútroštátnych integrovaných stratégií riadenia hranícbezpečnosti, sú predpokladom účinnej správy schengenského priestoru.záujme účinnejšieho riešenia neregulárnej migráciesekundárnych pohybov je potrebné posilniťďalej rozvíjať vnútroštátneeurópske kapacityoblasti reakcie. Ďalšie úsilie je potrebné vyvinúť aj na dosiahnutie integrovanejšieho boja proti cezhraničnej trestnej činnostibezpečnostným hrozbám.

(6)Kontrola vonkajších hraníc je nielenzáujme členského štátu, na ktorého vonkajších hraniciach sa vykonáva, ale ajzáujme celkového schengenského priestoru. Úplné sfunkčnenie európskej pohraničnejpobrežnej stráže je prioritou Únie. Malo by sa preto urýchlene dokončiť vybudovanie stáleho zboruspôsobilostí európskej pohraničnejpobrežnej strážedo roku 2025 by sa mal dosiahnuť počet 8 000 pracovníkov stáleho zboru, aby sa do roku 2027 dosiahol požadovaný cieľ 10 000 pracovníkov stáleho zboru. Okrem toho je potrebné urýchlene riešiť existujúce nedostatkyoblasti ľudských zdrojov, ako aj technického vybavenia na úrovni Úniena úrovni jednotlivých štátov. Členské štáty musia zaručiť účinné vykonávanie národných plánov spôsobilostí, ktoré je potrebné aktualizovaťsúladenedávno prijatým „plánom spôsobilostí európskej pohraničnejpobrežnej stráže“cieľom zohľadniť možný vývoj situácie na vonkajších hraniciachsúvisiace výzvy.

(7)V schengenských hodnoteniach sa zistili nedostatky pri používaní databáz, najmä Schengenského informačného systémuvízového informačného systému, čo predstavuje významný bezpečnostný nedostatok. Nedostatky pri kontrolách dokladovoverovaní totožnosti vedúneodhaleným hrozbámchybným postupom. Týka sa to žiadostívíza, kontrol na vonkajších hraniciach, návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí nemajú zákonné právo na pobyt, opatreníoblasti presadzovania právavšeobecnejšie registrácieorgánov členských štátov. Je potrebné vyvinúť úsilie na zabezpečenie toho, aby sa príslušné údaje vkladali do databázsúladeexistujúcimi požiadavkami,zlepšiť spôsobilostipostupycieľom plne využívať dostupné údaje,to najmä na účinnú identifikáciuoverovanie osôbich dokladov. Vykonávanie architektúry interoperability pomôže ajboji proti podvodomosobnými údajmi.

(8)Účinné vykonávanie nariadenia (EÚ) .../... [nariadeniepreverovaní] si vyžaduje, aby členské štáty prijali okamžité opatrenia na zabezpečenie účinného zavedenia všetkých spôsobilostíprocesov do roku 2025. Na tento účel by mali postupne začať prideľovať primeraný personál, dostatočné zdroje,to aj pre nezávislý monitorovací orgán zameraný na základné práva, ako aj primeranú infraštruktúru.

(9)Posilnenie stabilitysusedstve EÚaj inde prispievavlastnej bezpečnosti EÚ. Preto by sakľúčovými krajinami pozdĺž trás neregulárnej migrácie mala zintenzívniť spoluprácaoblasti riešenia neregulárnej migrácieboja proti cezhraničnej trestnej činnosti vrátane prevádzačstva migrantov. Únia musí okrem iného urýchlene uzavrieť potrebné dohodyštatúte, najmä so SrbskomBosnouHercegovinou, ktoré umožnia nasadenie príslušníkov pohraničnej stráže Európskej agentúry pre pohraničnúpobrežnú stráž (Frontex)výkonnými právomocami. Agentúra Frontex by sa okrem toho mala dohodnúť na pracovných dojednaniachkľúčovými partnerskými krajinami vrátane krajín západnej Afriky (SenegalMauritánia), západného Balkánu (aktualizácia súčasných pracovných dojednaní) a s krajinami Východného partnerstva, ako je Arménsko.

(10)Európskinárodní imigračníbezpečnostní styční dôstojníci vyslaní do tretích krajín majú zásadný význam pre zlepšenie spravodajského obrazu schengenského priestorusúčasných hrozbách. Členské štáty však nevyužívajú spravodajské informácie poskytované týmito styčnými dôstojníkmičo najúčinnejšej miere, keďže zhromažďovanie informácií je roztrieštenéneúplné. Je preto potrebné maximalizovať príspevok styčných dôstojníkovriešeniu priorítpotrieb EÚ prostredníctvom mapovaniastrategickej optimalizácie ich nasadenia, mandátovpožiadaviek na podávanie správ. Toto úsilie zahŕňa cielenejšie využívanie styčných dôstojníkov na letiskách, ktorí vykonávajú základné úlohy spočívajúceodhaľovaní neregulárnej migráciepodpore činnostíoblasti presadzovania práva. Okrem toho by sa pod koordináciou delegácií EÚ mali posilniť siete rôznych styčných dôstojníkovtretích krajinách. Tým sa odstránia nedostatkyspravodajských informáciáchsústredia sasúčasnosti rozptýlené strategickéoperačné informácie, čo povedieprimeranej pripravenostiúčinnému rozhodovaniuoblasti riadenia hraníc, migráciebezpečnosti.

(11)EUROSUR predstavuje ústredný rámec na výmenu informáciíoperačnú spoluprácu, ktorý sa používa na odhaľovanie, prevenciuboj proti nelegálnemu prisťahovalectvucezhraničnej trestnej činnosti. Je nevyhnutné, aby všetky členské štáty zintenzívnili svoj príspevoksystému EUROSUR,to aj pokiaľ idecezhraničnú trestnú činnosť,cieľom zlepšiť vnútroštátneeurópske situačné povedomieschopnosť EÚ reagovať na vonkajších hraniciach. Pokiaľ idepredhraničný priestor 1 , zbervýmena informáciíagentúrou Frontex, medzi členskými štátmiprípadnepartnerskými krajinami sa musí posilniť využívaním osobitných situačných prehľadovrámci systému EUROSUR. Členské štáty aj agentúra Frontex by malipartnerských krajinách podporovať model EUROSURcieľom zabezpečiť hladkú spoluprácu zaručujúcu správnupravidelnú výmenu informáciíorgánmi tretích krajín.

(12)Včasné spustenie systému vstup/výstup (EES) na jeseň 2024Európskeho systému pre cestovné informáciepovolenia (ETIAS)prvom polroku 2025 posilní vonkajšie hraniceposilní našu vnútornú bezpečnosť.tejto súvislosti musia byť všetky hraničné priechody plne pripravenévybavenépostupy musia plne využívať možnosti automatizácie, aby sa zabezpečilo rýchleefektívne spracovanie cestovných tokov. Po uvedení nových systémovich interoperability do prevádzky budú členské štáty, Komisiaagentúra eu-LISA monitorovať ich účinné vykonávanie,to najmä prostredníctvom schengenského hodnotiacehomonitorovacieho mechanizmu.

(13)Úsiliedigitálnu transformáciu schengenského priestoru by malo ísť rukarukepripravovanou iniciatívou Komisie týkajúcou sa digitalizácie cestovných dokladovuľahčenia cestovania, ako sa uvádzaschengenskej stratégiiroku 2021 2 . Táto iniciatíva umožní Únii sformulovať budúce globálne normy pre hladkébezpečné cestovanie zavedením jednotnej normy pre digitálne cestovné doklady.

(14)V priestore bez kontroly vnútorných hraníc by mali mať občania možnosť rýchlehobezpečného presunu medzi členskými štátmi. Vychádzajúcvýznamného pokroku, ktorý pri plnení tohto cieľa dosiahli členské štátypodporou schengenského koordinátora, je teraz potrebnéplnej miere využiť nové možnosti uvedené[revidovanom Kódexe schengenských hraníc]maximalizovať opatrenia obsiahnutéodporúčaní Komisiespolupráci medzi členskými štátmisúvislosti so závažnými hrozbami pre vnútornú bezpečnosťverejný poriadokpriestore bez kontroly vnútorných hraníc 3 .tejto súvislosti je potrebnécelom schengenskom priestore vytvoriť regionálne iniciatívy na základe prístupu zameraného na celú trasu, aby sa členské štáty, ktoré čelia súvisiacim výzvam, dohodli na spoločných opatreniach na účinnejšie riešenie cezhraničnej trestnej činnostisekundárnych pohybovtieto opatrenia vykonávali. Aby boli tieto regionálne iniciatívy úspešné, všetky členské štáty by maliplnej miere vykonávať odporúčania stanovenéodporúčaní Rady (EÚ) 2022/915operačnej spoluprácioblasti presadzovania práva 4 ustanovenia smernice (EÚ) 2023/977výmene informácií medzi orgánmi presadzovania práva členských štátov 5 po uplynutí lehoty na jej transpozíciu 12. decembra 2024.

(15)V roku 2023 sa vynaložilo značné úsilie na zlepšenie účinnosti návratov, pričom počet účinných návratov sa zvýšilviac ako 15 %, hoci pokrok sajednotlivých členských štátoch líšicelkový počet návratov zostáva nízky. Schengenský informačný systémsúčasnosti obsahuje približne 300 000 zápisovnávrate zodpovedajúcich rozhodnutiamnávrate, ktoré neboli pozastavené,preto sú vykonateľné, pričom väčšinunich vydali členské štátyroku 2023.roku 2023 Komisiačlenské štáty zdvojnásobili svoje úsiliepreskúmanieplné využitie všetkých dostupných možností na podporu väčšieho vzájomného uznávania rozhodnutínávrate,to na základe odporúčania Komisiemarca 2023 6 a s prispením nových zápisovnávrateSchengenskom informačnom systéme.

(16)V rámci odporúčaní pre jednotlivé krajiny vyplývajúcich zo schengenských hodnotení sa niekoľkým členským štátom odporučilo zlepšiť koordináciuobmedziť fragmentáciu strategickýchoperačných procesov na vnútroštátnej úrovni, ako aj plne využiť nástroje EÚ slúžiace na efektívnejšie návraty.cieľom zabezpečiť komplementárnosť opatreníholistický prístup koordinátor EÚ pre návrat vypracoval „plánoblasti návratu“cielenými opatreniami, ktorý sasúčasnosti vykonávapodporou agentúry Frontexčlenských štátov prostredníctvom siete na vysokej úrovni pre návrat.súladeoperačnou stratégiou pre účinnejšie návraty 7 je potrebné zaviesť predvídateľnejšiespoločné strategické plánovanie návratov pod vedením agentúry Frontex.

(17)Pri vykonávaní tohto odporúčania musia členské štátydotknuté agentúry zabezpečiť úplný súladplatnými pravidlami ochrany osobných údajov. Musia najmä zabezpečiť, aby sa intenzívnejšia výmena informácií medzi orgánmi presadzovania právajustičnými orgánmi vrátane osobných údajov uskutočňovala pri plnom rešpektovaní požiadaviek na ochranu údajovmandátov príslušných orgánov. Orgány, ktoré riadiapoužívajú rozsiahle informačné systémy, musia zabezpečiť, aby sapraxi dodržiavali požiadavky na ochranu údajovaby sa ich dodržiavanie pravidelne monitorovalo.

(18)Na vykonávanie tohto odporúčania jedispozícii podpora na úrovni Únie,to ajdostupných fondov Únieoblasti vnútorných záležitostí, konkrétne Nástroja finančnej podpory na riadenie hranícvízovú politiku 8 , Fondu pre vnútornú bezpečnosť 9 Fondu pre azyl, migráciuintegráciu 10 , ako aj financovanie výskumuinovácií prostredníctvom rámcového programu EÚ pre výskum Horizont Európa 11 . Počas zostávajúceho obdobia vykonávania týchto fondov,to aj pri príležitosti nadchádzajúceho preskúmania fondovoblasti vnútorných záležitostípolovici ich trvania, členské štáty by mali uprednostniť použitie pridelených súm na riešenie opatrení navrhovanýchtomto odporúčaní. Okrem toho sa budú posudzovať dodatočné finančné potreby vzhľadom na meniace sa okolnosti. Operačná podpora pre členské štáty je dostupná aj prostredníctvom príslušných agentúr SVV.

(19)Vykonávanie tohto odporúčania by mala monitorovať Rada, pričom členské štáty, Komisiapríslušné agentúry SVV by mali pravidelne podávať správykonkrétnych pracovných okruhoch. Do tohto procesu sa začlenia výsledky schengenského hodnotenianásledné opatrenia.

(20)V súladečlánkami 12 Protokolu č. 22postavení Dánska, ktorý je pripojenýZmluveEurópskej úniiZFEÚ, sa Dánsko nezúčastňuje na prijatí tohto odporúčanianepodlieha jeho uplatňovaniu. Vzhľadom na to, že toto odporúčanie je založené na schengenskom acquis, sa Dánskosúladečlánkom 4 uvedeného protokolu rozhodne do šiestich mesiacov po rozhodnutí Radytomto odporúčaní, či ho bude transponovať.

(21)Toto odporúčanie nepredstavuje vývoj ustanovení schengenského acquis, na ktorých sa Írsko zúčastňujesúladerozhodnutím Rady 2002/192/ES 12 . Írsko sa preto nezúčastňuje na jeho prijatí ani nepodlieha jeho uplatňovaniu.

(22)Pokiaľ ideCyprus, bod 4 tohto odporúčania predstavuje vývoj schengenského acquiszmysle článku 3 ods. 2 aktupristúpeníroku 2003.

(23)Pokiaľ ideIslandNórsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Dohody uzavretej medzi Radou Európskej únieIslandskou republikouNórskym kráľovstvompridružení Islandskej republikyNórskeho kráľovstva pri vykonávaní, uplatňovanírozvoji schengenského acquis 13 , ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 rozhodnutia Rady 1999/437/ES 14 .

(24)Pokiaľ ideŠvajčiarsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis 15 , ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 rozhodnutia 1999/437/ESspojeníčlánkom 3 rozhodnutia Rady 2008/146/ES 16 .

(25)Pokiaľ ideLichtenštajnsko, toto odporúčanie predstavuje vývoj ustanovení schengenského acquiszmysle Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciouLichtenštajnským kniežatstvompristúpení Lichtenštajnského kniežatstvaDohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis 17 , ktoré patria do oblasti uvedenejčlánku 1 rozhodnutia 1999/437/ESspojeníčlánkom 3 rozhodnutia 2011/350/EÚ 18 ,

TÝMTO ODPORÚČA:

Členské štáty konajúce jednotlivo, a to aj prostredníctvom vykonávania odporúčaní prijatých na základe hodnotení vykonaných podľa nariadenia (EÚ) 2022/922 a spoločne v rámci schengenskej rady by v rokoch 2024 – 2025 mali:

1.Konsolidovať rámec správy schengenského priestorucieľom podporiť vyššiu úroveň vykonávania spoločných priorítschengenskej architektúryprispieťdobudovaniu schengenského priestoru prostredníctvom

a)posilnenia procesu prijímania následných opatrenínadväznosti na zasadnutia schengenskej rady schválením spoločného smerovania činnostísúlade so správoustave Schengenu prijatou Komisiou,zahrnutia pravidelného monitorovaniapodávania správrámci schengenského barometra+schengenskej hodnotiacej tabuľky,

b)spolupráce so schengenským koordinátoromcieľom podporiť vykonávanie nápravných opatrení vyplývajúcich zo schengenských hodnotení účinnejším využívaním schengenskej hodnotiacej tabuľky,to aj prostredníctvom výmeny najlepších postupovzískaných poznatkov,

c)vytvorenia vnútroštátnych štruktúrprocesov správy koordinovaných vyššími úradníkmi so strategickou zodpovednosťou za Schengenpodpory účinného vykonávania európskych stratégií integrovaného riadenia hranícbezpečnosti,

d)zabezpečenia dôkladného monitorovaniaprípadného včasného prijatia rozhodnutíprípadoch, keď sa po ukončení prvého schengenského hodnotenia zistí, že boli splnené podmienky potrebné na uplatňovanie príslušných častí schengenského acquis,najmä prijatia konečného rozhodnutiastanovenia vhodného dátumu na zrušenie kontrol na vnútorných pozemných hraniciach BulharskaRumunskaostatnými členskými štátmi.

2.Posilniť pripravenosť, bezpečnosťodolnosť na vonkajších hraniciach,to ajrámci lepšej spoluprácetretími krajinami, prostredníctvom

a)podpory fungovania styčných dôstojníkov EÚ, ktorý môže pôsobiť pod záštitou delegácií EÚzaisťovať strategické riadeniekoordináciu,tak využívať spravodajské informácie poskytované európskymivnútroštátnymi imigračnýmibezpečnostnými styčnými dôstojníkmi,

b)zvýšenia operačnej prítomnostiprioritných tretích krajinách,to aj prostredníctvom styčných dôstojníkov na letiskách, uzatvorením potrebných dohôddojednaní alebo partnerstiev na lepšie riadenie hraníc, migrácie, návratubezpečnostných hrozieb, pri súčasnom zabezpečení dodržiavania povinnostíoblasti základných práv,

c)posilnenia spoluprácetretími krajinamioblasti výmeny informácií prostredníctvom systému EUROSUR uzatvorením dvojstrannýchviacstranných dohôdprioritnými tretími krajinamicieľom účinnejšie bojovať proti prevádzačstvu migrantovcezhraničnej trestnej činnosti, ako aj predchádzať neregulárnej migráciisekundárnym pohybom,

d)nápravy obmedzení efektívnosti európskej pohraničnejpobrežnej stráže, najmä tých, ktoré sa týkajú vnútroštátnych spôsobilostísúladenovým plánom spôsobilostí,tých, ktoré sa týkajú včasného dobudovania stáleho zborucieľom dosiahnuť do roku 2025 počet 8 000 pracovníkovdo roku 2027 počet 10 000 pracovníkov,to aktívnym vykonávaním opatrení identifikovanýchhodnotení nariadeniaeurópskej pohraničnejpobrežnej stráži 19 ,

e)pridelenia dostatočných zdrojovspôsobilostí na procesy týkajúce sa hranícnávratu vrátane nezávislého monitorovacieho mechanizmucieľom zabezpečiť účinné vykonávanie revidovaných právnych predpisov, najmä nariadenia (EÚ) .../... [nariadeniepreverovaní], nariadenia (EÚ) .../... [Kódex schengenských hraníc]nariadenia (EÚ) .../... [nariadeniekrízových situáciách].

3.Konsolidovať digitalizáciu postupovsystémovcieľom zvýšiť bezpečnosťefektívnosť na vonkajších hraniciach EÚ a v priestore bez kontrol vnútorných hraníc, ako aj rozhodovanie založené na spravodajských informáciách, prostredníctvom

a)zlepšenia výmeny informáciíreálnom čase medzi orgánmi na vnútroštátnej úrovni a s orgánmicelej EÚ, ako aj využívania celého potenciálu nástrojov interoperabilitycieľom zabezpečiť účinné vykonávanie všetkých potrebných kontrol,

b)pridelenia potrebných zdrojov na maximalizáciu účinného využívania informačných systémov EÚ pre hranice, migráciubezpečnosť na podporu spracúvania víz, hraničných kontrolúčinného návratu štátnych príslušníkov tretích krajín,

c)zabezpečenia vybaveniazavedenia procesovsystémovcieľom umožniť včasnéúčinné zavedenie systému vstup/výstupsystému ETIASzačatie informačných kampaní na zvýšenie informovanosti cestujúcichpríslušných zainteresovaných stránnových postupoch.

4.Zabezpečiť hladké fungovanie schengenského priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach zintenzívnením boja proti cezhraničnej trestnej činnostisúladeodporúčaním Radyoperačnej spoluprácioblasti presadzovania práva 20 odporúčaním Komisienovembra 2023 21 ,to prostredníctvom

a)vytvorenia iniciatív regionálnej spolupráce uplatňujúcich prístup zameraný na celú trasucieľom posilniť spoločné opatrenia založené na spoločnom plánovaní zavedenom prostredníctvom spoločnej analýzy rizík,

b)podpory záväzkovoblastí práce určenýchrámci Globálnej aliancie na boj proti prevádzačstvu migrantovcieľom posilniť boj proti sieťam prevádzačov migrantovkľúčovými partnermi na trasách neregulárnej migrácie vrátane digitálneho prevádzačstva,

c)vypracovania komplexnej analýzy rizík cezhraničnej trestnej činnostizlepšenia situačnej informovanosti prepojením spravodajských informáciíinformácií na vonkajších hraniciach a v rámci schengenského priestoru do jedného (vnútroštátneho) situačného prehľadu, ako aj rozvíjaním spoluprácevýmeny informácií medzi posilnenými jednotnými kontaktnými miestami,národnými koordinačnými centramicentrami policajnejcolnej spolupráce vo všetkých členských štátoch prostredníctvom sieťovej aplikácie na zabezpečenú výmenu informácií (SIENA),

d)postupného rušenia dlhodobých kontrol vykonávaných na úsekoch vnútorných hraníc,tosúladenovým posilneným rámcom stanovenýmrevidovanom Kódexe schengenských hraníc.

5.Prispievaťúčinnejšiemu fungovaniu spoločného systému EÚ pre návrat na základe lepšie integrovanej spolupráce medzi členskými štátmi prostredníctvom

a)prijatia opatrení na zabezpečenie toho, aby sa rozhodnutienávrate alebo jeho príslušné časti mohli zdieľať na základe žiadosti členského štátudoplňujúce informácienadväznosti na zápis na účely návratuSchengenskom informačnom systéme,to najmä na účely uľahčenia vzájomného uznávania, posúdenia rizika útekuidentifikácie štátnych príslušníkov tretích krajín vrátane tých, ktorí predstavujú bezpečnostnú hrozbu,

b)aktívneho zvyšovaniapodpory dobrovoľných návratov pokračovaním vo vykonávaní stratégie asistovaného dobrovoľného návratureintegrácie,to najmä pomocou zriadenia špecializovaných štruktúr pre poradenstvooblasti návratuzjednodušenej podpory reintegrácie zo strany EÚcieľom posilniť zodpovednosť navrátilcovpodporovať tretie krajiny pri rozvoji inštitucionálnych, politickýchoperačných rámcovštruktúrcieľom zabezpečiť zodpovednosťudržateľnosť procesu návratureadmisie,

c)prispievaniacieleným opatreniam realizovanýmrámci plánuoblasti návratu,to aj prostredníctvom aktívnej podpory agentúry Frontex pri vytváraní predvídateľného koordinačného systému založeného na spoločnom plánovaní využívania podpory agentúry Frontex členskými štátmicieľom umožniť lepšie združovanie zdrojov počas všetkých fáz návratu vrátane strategickejšieho využívania návratových operácií agentúry Frontex, najmä pokiaľ ideprioritné tretie krajinysúladepolitikou EÚ,zvýšiť objem dobrovoľných návratov,

d)aktívneho prispievaniarámci siete na vysokej úrovni pre návratpráci koordinátora EÚ pre návrat pri vytváraní schengenského modelu pre účinné návraty vrátane vypracovania účinných ukazovateľov výkonnostirýchleho vykonania odporúčaní vyplývajúcich zo schengenského tematického hodnotenia návratovroku 2024.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda/predsedníčka

(1)    V súladečlánkom 2 bodom 13 nariadenia (EÚ) 2019/1896 je „predhraničná oblasť“ geografická oblasť nachádzajúca sa za vonkajšími hranicami, ktorá je relevantná pre riadenie vonkajších hraníc prostredníctvom analýzy rizíksituačnej informovanosti.
(2)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentuRade „Stratégia na dosiahnutie plne funkčnéhoodolného schengenského priestoru“, 2. jún 2021 [COM(2021) 277 final].
(3)    C(2023) 8139 final.
(4)    Ú. v. EÚ L 158, 13.6.2022, s. 53 – 64.
(5)    Ú. v. EÚ L 134, 22.5.2023, s. 1 – 24.
(6)    C(2023) 1763 final zo 16.3.2023.
(7)    COM(2023) 45 final.
(8)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1148 zo 7. júla 2021, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje Nástroj finančnej podpory na riadenie hranícvízovú politiku (Ú. v. EÚ L 251, 15.7.2021, s. 48 – 93).
(9)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1149 zo 7. júla 2021, ktorým sa zriaďuje Fond na vnútornú bezpečnosť (Ú. v. EÚ L 251, 15.7.2021, s. 94 – 131).
(10)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/1147 zo 7. júla 2021, ktorým sa zriaďuje Fond pre azyl, migráciuintegráciu (Ú. v. EÚ L 251, 15.7.2021, s. 1 – 47).
(11)    Nariadenie Európskeho parlamentuRady (EÚ) 2021/69528. apríla 2021, ktorým sa zriaďuje Horizont Európa – rámcový program pre výskuminovácie, stanovujú jeho pravidlá účastišíreniazrušujú nariadenia (EÚ) č. 1290/2013(EÚ) č. 1291/2013 (Ú. v. EÚ L 170, 12.5.2021, s. 1 – 68).
(12)    Rozhodnutie Rady 2002/192/ES28. februára 2002požiadavke Írska zúčastňovať sa na niektorých ustanoveniach schengenského acquis (Ú. v. ES L 64, 7.3.2002, s. 20).
(13)    Ú. v. ES L 176, 10.7.1999, s. 36.
(14)    Rozhodnutie Rady 1999/437/ES zo 17. mája 1999určitých vykonávacích predpisochDohode uzavretej medzi Radou Európskej únieIslandskou republikouNórskym kráľovstvompridružení týchto dvoch štátov pri vykonávaní, uplatňovanívývoji schengenského acquis (Ú. v. ES L 176, 10.7.1999, s. 31).
(15)    Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 52.
(16)    Rozhodnutie Rady 2008/146/ES28. januára 2008uzavretímene Európskeho spoločenstva Dohody medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácievykonávaniu, uplatňovaniuvývoju schengenského acquis (Ú. v. EÚ L 53, 27.2.2008, s. 1).
(17)    Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 21.
(18)    Rozhodnutie Rady 2011/350/EÚ zo 7. marca 2011uzavretímene Európskej únie Protokolu medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvom, Švajčiarskou konfederáciouLichtenštajnským kniežatstvompristúpení Lichtenštajnského kniežatstvaDohode medzi Európskou úniou, Európskym spoločenstvomŠvajčiarskou konfederácioupridružení Švajčiarskej konfederácieimplementácii, uplatňovaniurozvoju schengenského acquis, ktoré sa vzťahuje na zrušenie kontrol na vnútorných hraniciachpohyb osôb (Ú. v. EÚ L 160, 18.6.2011, s. 19).
(19)    Najmä opatrenia 17 – 1932 – 25 dokumentu SWD(2024) 75 final [prílohadokumentu COM(2024) 75 final].
(20)    Odporúčanie Rady (EÚ) 2022/9159. júna 2022operačnej spoluprácioblasti presadzovania práva (Ú. v. EÚ L 158, 13.6.2022, s. 53 – 64).
(21)    C(2023) 8139 final.
Top