EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0819

Návrh SMERNICA RADY, ktorou sa mení smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006, pokiaľ ide o ustanovenia týkajúce sa predaja tovaru na diaľku a určitých domácich dodaní tovaru

COM/2018/819 final

V Bruseli11. 12. 2018

COM(2018) 819 final

2018/0415(CNS)

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006, pokiaľ ide o ustanovenia týkajúce sa predaja tovaru na diaľku a určitých domácich dodaní tovaru


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Rada 5. decembra 2017 prijala smernicu Rady (EÚ) 2017/2455 1 (ďalej len „smernica o DPH z elektronického obchodu“), ktorou sa mení smernica 2006/112/ES 2 (ďalej len „smernica o DPH“) a ktorou sa okrem iného:

rozširuje rozsah pôsobnosti osobitných úprav pre neusadené zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú telekomunikačné služby, služby rozhlasového a televízneho vysielania alebo elektronické služby nezdaniteľným osobám, ako sa vymedzuje v článkoch 358 až 369k smernice o DPH (tzv. zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta) na všetky druhy služieb, ako aj na predaj tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva a predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín, čím sa zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta mení na režim jednotného kontaktného miesta. Zjednodušený režim jednotného kontaktného miesta umožňuje poskytovateľom takýchto služieb využívať webový portál v členskom štáte, v ktorom sú identifikovaní, na účtovanie DPH splatnej v iných členských štátoch;

zavádzajú osobitné ustanovenia uplatniteľné na zdaniteľné osoby, ktoré uľahčujú určité dodania určené nezdaniteľným osobám uskutočnené inými zdaniteľnými osobami prostredníctvom použitia elektronického rozhrania, ako sú trhoviská, platformy, portály alebo podobné prostriedky.

Cieľom tohto návrhu je stanoviť dodatočné pravidlá potrebné na podporu uvedených zmien smernice o DPH, ktoré sa uplatňujú od 1. januára 2021, keďže takúto podporu nemožno dosiahnuť vykonávacími opatreniami stanovenými vo vykonávacom nariadení Rady (EÚ) č. 282/2011 3 (ďalej len „vykonávacie nariadenie o DPH“). Týka sa to najmä ustanovení o elektronických rozhraniach uľahčujúcich dodania tovaru určené nezdaniteľným osobám v EÚ zdaniteľnými osobami, ktoré nie sú usadené v EÚ, a osobitných ustanovení pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze v prípadoch, v ktorých sa nepoužíva jednotné kontaktné miesto pre predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky a s ďalšími politikami Únie

V tomto návrhu sa stanovujú podrobné ustanovenia potrebné na doplnenie smernice o DPH z elektronického obchodu, ktorá je súčasťou akčného plánu v oblasti DPH 4 .

Súlad s ostatnými politikami Únie

Popri akčnom pláne v oblasti DPH bola smernica o DPH z elektronického obchodu identifikovaná ako kľúčová iniciatíva aj v stratégii pre jednotný digitálny trh 5 , v stratégii jednotného trhu 6 a v akčnom pláne pre elektronickú verejnú správu 7 .

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Návrh vychádza z článku 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). V uvedenom článku sa stanovuje, že Rada jednomyseľne v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom a po porade s Európskym parlamentom a Európskym hospodárskym a sociálnym výborom prijme ustanovenia na zosúladenie pravidiel členských štátov v oblasti nepriameho zdaňovania.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

V tomto návrhu sa riešia určité otázky vyplývajúce z prijatia smernice o DPH z elektronického obchodu, ktorú musia uplatňovať všetky členské štáty rovnako. Zmeny slúžia najmä na zabezpečenie toho, aby všetky členské štáty uplatňovali ustanovenia o elektronických rozhraniach harmonizovaným spôsobom s cieľom nevytvárať medzery v predpisoch, ktoré by mohli mať za následok stratu príjmov.

Návrh je preto v súlade so zásadou subsidiarity.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, čiže nepresahuje to, čo je nevyhnutné na dosiahnutie cieľov smernice o DPH z elektronického obchodu a rovnako na dosiahnutie hladkého fungovania jednotného trhu. Rovnako ako pri skúške subsidiarity nie je možné, aby členské štáty riešili dané otázky bez návrhu na zmenu smernice o DPH.

Výber nástroja

Návrh si vyžaduje zmenu smernice o DPH. Stanovujú sa v ňom osobitné pravidlá potrebné pre správne uplatňovanie určitých ustanovení smernice o DPH z elektronického obchodu, ktorých ciele nemožno dosiahnuť prijatím vykonávacích opatrení, keďže si vyžadujú zmenu základných ustanovení smernice o DPH. Týka sa to najmä ustanovení o elektronických rozhraniach uľahčujúcich dodania tovaru v EÚ uskutočnené zdaniteľnými osobami, ktoré nie sú usadené v EÚ, a osobitných ustanovení pre priznávanie a platbu DPH pri dovoze v prípadoch, keď sa nepoužíva jednotné kontaktné miesto dovozu.

3.VÝSLEDKY EX POST HODNOTENÍ, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Komisia uskutočnila niekoľko kôl konzultácií s orgánmi členských štátov, tak s orgánmi daňovej správy, ako aj orgánmi colnej správy, v rámci skupiny pre budúcnosť DPH. Takisto sa stretla s dotknutými podnikmi, a to v rámci skupiny odborníkov v oblasti DPH, ako aj na cielených zasadnutiach s prevádzkovateľmi elektronických rozhraní a poštových služieb. Napokon, v marci 2018 sa na Malte uskutočnil osobitný seminár k programu Fiscalis 2020 (Fiscalis 2020 Workshop), na ktorom zástupcovia daňových a colných orgánov, ako aj dotknutých podnikateľských odvetví spoločne rokovali o otázkach vyplývajúcich z vykonávania smernice o DPH z elektronického obchodu.

Posúdenie vplyvu

Posúdenie vplyvu sa vykonalo v prípade návrhu, ktorý viedol k prijatiu smernice o DPH z elektronického obchodu. Súčasným návrhom sa iba zavádzajú zmeny potrebné na fungovanie niektorých ustanovení uvedenej smernice.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Hlavným cieľom návrhu je rozšíriť ustanovenia týkajúce sa zdaniteľných osôb prevádzkujúcich elektronické rozhrania, ako sú trhoviská, platformy a portály uľahčujúce dodania tovaru v EÚ uskutočňované zdaniteľnými osobami, ktoré nie sú usadené v EÚ. Navrhovanými zmenami sa ďalej zjednoduší administratívne zaťaženie takýchto zdaniteľných osôb tak, že sa na jednotnom kontaktnom mieste umožní nahlasovať viacero transakcií, a tým sa zlepší výber DPH. Tieto ustanovenia preto nemajú žiaden vplyv na mikropodniky alebo MSP usadené v EÚ.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Tento návrh nemá vplyv na rozpočet.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Na vykonávanie bude dohliadať Stály výbor pre administratívnu spoluprácu a pomáhať mu bude jeho podvýbor pre IT, Stály výbor pre informačné technológie.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

V článku 14a vloženom do smernice o DPH prostredníctvom smernice o DPH z elektronického obchodu sa stanovuje, že ak zdaniteľná osoba prostredníctvom použitia elektronických rozhraní, ako sú trhoviská, platformy alebo portály, uľahčuje buď predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín v zásielkach so skutočnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR (článok 14a ods. 1) alebo dodanie tovaru v rámci Spoločenstva prostredníctvom zdaniteľnej osoby neusadenej v rámci Spoločenstva nezdaniteľnej osobe (článok 14a ods. 2), predpokladá sa, že tento tovar prijala a dodala samotná zdaniteľná osoba, ktorá dodanie uľahčuje.

Týmto sa účinne rozdeľuje dodanie od podniku spotrebiteľovi (koncovému zákazníkovi – dodanie B2C) tak, že z dodania od dodávateľa predávajúceho tovar prostredníctvom použitia elektronického rozhrania nadobúdateľovi sa stávajú dve dodania: dodanie od uvedeného dodávateľa elektronickému rozhraniu (dodanie B2B) a dodanie od elektronického rozhrania nadobúdateľovi (dodanie B2C). Preto treba určiť, ktorému dodaniu by sa malo pripísať odoslanie alebo preprava tovaru na účely riadneho určenia miesta ich dodania. V článku 1 bode 1 sa stanovuje, že odoslanie alebo preprava by sa mala pripísať dodaniu z elektronického rozhrania nadobúdateľovi, ako sa uvádza aj vo vyhlásení zahrnutom v zápisnici Rady vyhotovenej pri príležitosti prijatia smernice o DPH z elektronického obchodu.

Priamym uplatňovaním článku 14a ods. 2 by vzniklo dodatočné administratívne zaťaženie pre dotknuté podniky, ako aj riziko straty príjmov z DPH vyplývajúce z platby DPH elektronickým rozhraním dodávateľovi, ktorý predáva tovar prostredníctvom použitia elektronického rozhrania. Navrhovanými zmenami sa riešia tieto otázky:

dodanie B2B elektronickému rozhraniu od dodávateľa, ktorý predáva tovar prostredníctvom použitia elektronického rozhrania, je oslobodené (článok 1 bod 2) a je právom tohto dodávateľa odpočítať DPH na vstupe, ktorú on zaplatil v súvislosti s nákupom alebo dovozom dodaného tovaru (článok 1 bod 3);

podľa článku 369b smernice o DPH zmenenej smernicou o DPH z elektronického obchodu sa jednotné kontaktné miesto môže používať len na priznanie a zaplatenie DPH z predaja tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva, a nie v prípade domácich dodaní tovaru. Keďže dodávatelia predávajúci tovar prostredníctvom použitia elektronického rozhrania môžu skladovať zásoby tovaru v rôznych členských štátoch, v ktorých uskutočňujú domáce dodania, elektronické rozhrania, o ktorých by sa predpokladalo, že tento tovar dodali, by sa museli zaregistrovať na účely DPH vo všetkých týchto členských štátoch, aby mohli zúčtovať DPH z týchto domácich dodaní. Týmto by sa odstránilo zjednodušenie, ktoré jednotné kontaktné miesto pre elektronické rozhrania predstavuje, a znamenalo by to pre ne ďalšie povinnosti. Navrhuje sa preto, aby sa elektronickým rozhraniam umožnilo používať jednotné kontaktné miesto aj v prípade domácich dodaní určených nadobúdateľom, ak sa predpokladá, že tovar dodali rozhrania samotné v zmysle článku 14a ods. 2 smernice o DPH. Vyžaduje si to tieto zmeny v kapitole 6 hlavy XII smernice o DPH:

zmenu názvu kapitoly a jej oddielu 3 (článok 1 body 5 a 6);

zmenu vymedzenia členského štátu spotreby [článok 1 bod 7 písm. a)];

rozšírenie rozsahu pôsobnosti osobitnej úpravy (článok 1 bod 8);

zmenu ustanovenia o vylúčení zdaniteľnej osoby z osobitnej úpravy (článok 1 bod 9);

umožnenie priznávania týchto domácich dodaní cez daňové priznanie k DPH na jednotnom kontaktnom mieste (článok 1 body 10 a 11).

Napokon sa navrhuje zmena v osobitných ustanoveniach na priznanie a platbu DPH pri dovoze v prípadoch, v ktorých sa jednotné kontaktné miesto nepoužíva na priznanie DPH za predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín. Podľa článkov 369y až 369zb, ktoré boli do smernice o DPH vložené smernicou o DPH z elektronického obchodu, súhrnná platba DPH pri dovoze sa musí uskutočniť do konca mesiaca nasledujúceho po dovoze. Táto platobná lehota však nie je v súlade s lehotou stanovenou pre súhrnnú platbu colného dlhu v článku 111 Colného kódexu Únie, ktorým sa stanovuje odklad platby do polovice mesiaca nasledujúceho po mesiaci dovozu. Týmto návrhom sa lehota na odklad platby v rámci týchto osobitných ustanovení zosúlaďuje s lehotou stanovenou v Colnom kódexe Únie 8 (článok 1 bod 12).

V článku 2 sa stanovuje uplatňovanie opatrení od 1. januára 2021, teda od dátumu uplatňovania príslušných ustanovení smernice o DPH z elektronického obchodu.

2018/0415 (CNS)

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006, pokiaľ ide o ustanovenia týkajúce sa predaja tovaru na diaľku a určitých domácich dodaní tovaru

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 113,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu 9 ,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 10 ,

konajúc v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)V smernici Rady 2006/112/ES 11 zmenenej smernicou Rady (EÚ) 2017/2455 12 sa stanovuje, že ak zdaniteľná osoba uľahčuje predaj tovaru na diaľku dovážaného z tretích území alebo tretích krajín v zásielkach so skutočnou hodnotou nepresahujúcou 150 EUR prostredníctvom použitia elektronických rozhraní, ako sú trhoviská, platformy, portály alebo iné podobné prostriedky, alebo ak uľahčuje dodanie tovaru v rámci Spoločenstva prostredníctvom zdaniteľnej osoby neusadenej v rámci Spoločenstva nezdaniteľnej osobe, predpokladá sa, že tento tovar prijala a dodala samotná zdaniteľná osoba, ktorá dodanie uľahčuje. Keďže týmto ustanovením sa jediné dodanie rozdeľuje na dve dodania, treba určiť, ktorému z týchto dodaní by sa malo pripísať odoslanie alebo preprava tovaru na účely riadneho určenia miesta ich dodania.

(2)Zatiaľ čo zdaniteľná osoba, ktorá prostredníctvom použitia elektronického rozhrania uľahčuje dodanie tovaru určené nezdaniteľnej osobe v Spoločenstve, môže v súlade s platnými pravidlami odpočítať DPH zaplatenú dodávateľom, ktorí nie sú usadení v Spoločenstve, existuje riziko, že títo dodávatelia daňovým orgánom nezaplatia DPH. S cieľom vyhnúť sa tomuto riziku by dodania od dodávateľa predávajúceho tovar prostredníctvom použitia elektronického rozhrania mali byť oslobodené od DPH, pričom by dodávateľ mal mať právo na odpočet DPH na vstupe, ktorú zaplatil v súvislosti s nákupom alebo dovozom dodaného tovaru.

(3)Okrem toho dodávatelia, ktorí nie sú usadení v Spoločenstve a ktorí na predaj tovaru používajú elektronické rozhranie, môžu skladovať zásoby vo viacerých členských štátoch a okrem predaja tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva môžu dodávať tovar z týchto zásob nadobúdateľom v tom istom členskom štáte. V súčasnosti sa na takéto dodania nevzťahuje osobitná úprava pre predaj tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva a pre služby, ktoré poskytujú zdaniteľné osoby usadené v rámci Spoločenstva, ale neusadené v členskom štáte spotreby. S cieľom znížiť administratívne zaťaženie by tieto zdaniteľné osoby, ktoré uľahčujú dodanie tovaru nezdaniteľným osobám v rámci Spoločenstva prostredníctvom použitia elektronického rozhrania a o ktorých sa predpokladá, že tovar prijali a dodali ony samotné, mali mať tiež možnosť využiť túto osobitnú úpravu na priznanie a platbu DPH za uvedené domáce dodania.

(4)V záujme zabezpečenia súladu medzi podmienkami platby DPH a dovozného cla pri dovoze tovaru by sa v prípade, že sa používajú osobitné ustanovenia na priznanie a platbu DPH pri dovoze, mala lehota na platbu DPH pri dovoze zosúladiť s lehotou stanovenou v súvislosti s clom v článku 111 nariadenia (EÚ) Európskeho parlamentu a Rady č. 952/2013 13 .

(5)V súlade so spoločným politickým vyhlásením členských štátov a Komisie z 28. septembra 2011 k vysvetľujúcim dokumentom 14 sa členské štáty zaviazali, že v odôvodnených prípadoch k svojim oznámeniam o transpozičných opatreniach pripoja jeden alebo viacero dokumentov vysvetľujúcich vzťah medzi prvkami smernice a zodpovedajúcimi časťami vnútroštátnych transpozičných nástrojov. V súvislosti s touto smernicou sa zákonodarca domnieva, že zasielanie takýchto dokumentov je odôvodnené.

(6)Smernica 2006/112/ES by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Smernica 2006/112/ES sa mení takto:

1.V oddiele 2 kapitoly 1 hlavy V sa dopĺňa tento článok 36b:

„Článok 36b

Ak sa predpokladá, že zdaniteľná osoba prijala a dodala tovar v súlade s článkom 14a, odoslanie alebo preprava tohto tovaru sa pripíše dodaniu uskutočnenému uvedenou zdaniteľnou osobou.“

2.Vkladá sa tento článok 136a:

„Článok 136a

Ak sa predpokladá, že zdaniteľná osoba prijala a dodala tovar v súlade s článkom 14a ods. 2, členské štáty oslobodia od dane dodanie tohto tovaru uvedenej zdaniteľnej osobe.“

3.V článku 169 sa písmeno b) nahrádza takto:

„b)transakcie, ktoré sú oslobodené od dane v súlade s článkami 136a, 138, 142 alebo 144, článkami 146 až 149, článkami 151, 152, 153 alebo 156, článkom 157 ods. 1 písm. b), článkami 158 až 161 alebo článkom 164,“.

4.V článku 204 ods. 1 sa tretí pododsek nahrádza takto:

„Členské štáty však nesmú uplatniť možnosť uvedenú v druhom pododseku na zdaniteľnú osobu v zmysle článku 358a bodu 1, ktorá si zvolila osobitnú úpravu pre služby poskytované zdaniteľnými osobami neusadenými v rámci Spoločenstva.“

5.Nadpis kapitoly 6 v hlave XII sa nahrádza takto:

„Osobitné úpravy pre zdaniteľné osoby, ktoré poskytujú služby nezdaniteľným osobám, uskutočňujú predaj tovaru na diaľku a určité domáce dodania tovaru“.

6.Názov oddielu 3 v hlave XII kapitole 6 sa nahrádza takto:

„Osobitná úprava pre predaj tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva, pre dodania tovaru v rámci členského štátu uskutočnené elektronickými rozhraniami uľahčujúcimi tieto dodania a pre služby, ktoré poskytujú zdaniteľné osoby usadené v rámci Spoločenstva, ale neusadené v členskom štáte spotreby“.

7.Článok 369a sa mení takto:

a)V prvom odseku sa bod 3 nahrádza takto:

„3.„členský štát spotreby“ je:

a)v prípade poskytovania služieb členský štát, v ktorom sa poskytovanie služieb považuje za uskutočnené v súlade s hlavou V kapitolou 3;

b)v prípade predaja tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva členský štát, v ktorom sa končí odoslanie alebo preprava tovaru nadobúdateľovi;

c)v prípade dodania tovaru uskutočneného elektronickým rozhraním uľahčujúcim tieto dodania v súlade s článkom 14a ods. 2, ak odoslanie alebo preprava dodaného tovaru začína a končí v tom istom členskom štáte, tento členský štát.“

b)Dopĺňa sa tento tretí odsek:

„Ak zdaniteľná osoba nemá zriadené sídlo svojej ekonomickej činnosti v Spoločenstve a nemá v ňom stálu prevádzkareň, členský štát identifikácie je členský štát, z ktorého sa tovar odosiela alebo prepravuje. Ak sa tovar odosiela alebo prepravuje z viac ako jedného členského štátu, zdaniteľná osoba uvedie, ktorý z týchto členských štátov je členským štátom identifikácie. Zdaniteľná osoba je viazaná týmto rozhodnutím na príslušný kalendárny rok a nasledujúce dva kalendárne roky.“

8.Článok 369b sa nahrádza takto:

„Článok 369b

Členské štáty povolia využívať túto osobitnú úpravu týmto zdaniteľným osobám:

a)zdaniteľnej osobe uskutočňujúcej predaj tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva;

b)zdaniteľnej osobe uľahčujúcej dodania tovaru v súlade s článkom 14a ods. 2, ak preprava dodaného tovaru začína a končí v tom istom členskom štáte;

c)zdaniteľnej osobe neusadenej v členskom štáte spotreby, ktorá poskytuje služby nezdaniteľnej osobe.

Táto osobitná úprava sa vzťahuje na všetky tieto tovary dodávané, resp. služby poskytované v Spoločenstve dotknutou zdaniteľnou osobou.“

9.V článku 369e sa písmeno a) nahrádza takto:

„a)ak mu táto osoba oznámi, že už ďalej neuskutočňuje dodania tovaru a neposkytuje služby, na ktoré sa vzťahuje táto osobitná úprava;“.

10.Článok 369f sa nahrádza takto:

„Článok 369f

Zdaniteľná osoba, ktorá využíva túto osobitnú úpravu, podáva elektronicky členskému štátu identifikácie daňové priznanie k DPH za každý kalendárny štvrťrok bez ohľadu na to, či uskutočnila dodania tovaru alebo poskytnutia služieb, na ktoré sa vzťahuje táto osobitná úprava. Daňové priznanie k DPH sa podáva do konca mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa daňové priznanie podáva.“

11.V článku 369g sa odseky 1 a 2 nahrádzajú takto:

„1.    Daňové priznanie k DPH obsahuje identifikačné číslo pre DPH uvedené v článku 369d a za každý členský štát spotreby, v ktorom je DPH splatná, celkovú hodnotu bez DPH, uplatniteľné sadzby DPH, celkovú sumu zodpovedajúcej DPH pre každú sadzbu a celkovú DPH splatnú v súvislosti s týmito dodaniami, na ktoré sa vzťahuje táto osobitná úprava, uskutočnenými počas zdaňovacieho obdobia:

a)predajom tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva a dodaniami tovaru v súlade s článkom 14a ods. 2, ak odoslanie alebo preprava tohto tovaru začína a končí v tom istom členskom štáte;

b)poskytovaním služieb.

Daňové priznanie k DPH musí takisto obsahovať zmeny týkajúce sa predchádzajúcich zdaňovacích období, ako sa stanovuje v odseku 4 tohto článku.

2.    Ak sa tovar odosiela alebo prepravuje z iného členského štátu, než je členský štát identifikácie, daňové priznanie k DPH musí obsahovať aj celkovú hodnotu týchto dodaní, na ktoré sa vzťahuje táto osobitná úprava, za každý členský štát, z ktorého sa tovar odosiela alebo prepravuje:

a)predaja tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva iného než uskutočneného elektronickým rozhraním v súlade s článkom 14a ods. 2;

b)predaja tovaru na diaľku v rámci Spoločenstva a dodaní tovaru, ak odoslanie alebo preprava tohto tovaru začína a končí v tom istom členskom štáte, uskutočnených zdaniteľnou osobou v súlade s článkom 14a ods. 2.

V súvislosti s dodaniami uvedenými v písmene a) daňové priznanie k DPH musí obsahovať aj jednotlivé identifikačné číslo pre DPH alebo daňové referenčné číslo pridelené každým takýmto členským štátom.

V súvislosti s dodaniami uvedenými v písmene b) daňové priznanie k DPH musí obsahovať aj jednotlivé identifikačné číslo pre DPH alebo daňové referenčné číslo pridelené každým takýmto členským štátom, ak je k dispozícii.

Daňové priznanie k DPH obsahuje informácie uvedené v tomto odseku rozčlenené podľa členských štátov spotreby.“

12.V článku 369zb sa odsek 2 nahrádza takto:

„2. Členské štáty vyžadujú, aby DPH podľa odseku 1 bola splatná mesačne. Lehota na zaplatenie je lehota uplatňovaná pre platbu dovozného cla v podobných situáciách.“

Článok 2

1.Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do 31. decembra 2020 zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Komisii bezodkladne oznámia znenie uvedených opatrení.

Tieto opatrenia uplatňujú od 1. januára 2021.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Smernica Rady (EÚ) 2017/2455 z 5. decembra 2017, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku (Ú. v. EÚ L 348, 29.12.2017, s. 7).
(2)    Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1).
(3)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(4)    COM(2016) 148 final – „K jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa“.
(5)    COM(2015) 192 final.
(6)    COM(2015) 550 final.
(7)    COM(2016) 179 final.
(8)    Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1.
(9)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(10)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(11)    Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1).
(12)    Smernica Rady (EÚ) 2017/2455 z 5. decembra 2017, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES a smernica 2009/132/ES, pokiaľ ide o určité povinnosti týkajúce sa dane z pridanej hodnoty pri poskytovaní služieb a predaji tovaru na diaľku (Ú. v. EÚ L 348, 29.12.2017, s. 7).
(13)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).
(14)    Ú. v. EÚ C 369, 17.12.2011, s. 14.
Top