EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011DC0777

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Pracovný program Komisie na rok 2012 Cesta k európskej obrode

/* KOM/2011/0777 v konečnom znení */

V Bruseli15.11.2011

KOM(2011) 777 v konečnom znení

VOL. 1/2

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Pracovný program Komisie na rok 2012

Cesta k európskej obrode


1.Úvod

Európska únia čelí výzve celej generácie. Je to ekonomická výzva, ktorá sa dotýka rodín, podnikov a spoločenstiev v celej Európe. Je však aj politickou výzvou, v rámci ktorej môže Európa ukázať, že sa s touto úlohou dokáže vyrovnať. Európska únia je schopná reálne zlepšiť spôsob, akým Európania zvládajú súčasnú krízu a mala by sa o to pričiniť.

Toto bol odkaz zo správy o stave Únie zo septembra 2011 1 . Prejav a rozprava v Európskom parlamente potvrdili široký konsenzus, že najdôležitejšou prioritou EÚ musí byť podpora udržateľného hospodárskeho oživenia s hojným počtom pracovných miest. Iba obnovou rastu a dôvery môžeme ďalej rozvíjať jedinečný sociálny model EÚ. Na to, aby sme boli úspešní, potrebujeme aktívne partnerstvo medzi inštitúciami EÚ a inštitúciami na úrovni jednotlivých štátov, potrebujeme konať ako skutočná únia a pracovať s využitím rozhodovacej metódy Spoločenstva, ktorá je základom tejto skutočnej únie. Súčasná kríza opätovne ukázala, že ak sú splnené tieto podmienky, potom sa môžeme odhodlať k potrebným zmenám.

Komisia reaguje na tieto imperatívy rôznymi spôsobmi. Mnohé z jej zdrojov sa využívajú na cieľavedomé vykonávanie rozhodnutí, ktoré už boli prijaté – od dávnejšie vytýčených úloh, ako je zabezpečenie úplnej implementácie práva EÚ v rámci celej EÚ, cez správu rozpočtu EÚ, priamu alebo zdieľanú s členskými štátmi, až po oveľa novšie úlohy vznikajúce v priamej súvislosti s reakciou Komisie na súčasnú krízu. Táto implementačná agenda má často priamy dosah na rast – v členských štátoch existujú medzery v implementácii kľúčových legislatívnych iniciatív, ktoré majú zásadný význam pre fungovanie jednotného trhu, avšak doposiaľ neboli implementované.

Komisia nedávno predložila úplne nový program zameraný na dôslednejší dohľad nad rozpočtovou a hospodárskou politikou členských štátov, najmä členských štátov eurozóny, na zásadnú reorganizáciu dohľadu a rozpočtových pravidiel a na opatrenia, ktorými sa zabezpečí, aby štrukturálna politika EÚ prinášala bezprostredný prospech. Nedávno prijatý balík na zlepšenie správy ekonomických záležitostí (tzv. „six-pack“) predstavuje významnú novú úlohu pre Komisiu.

Realizácia všetkých týchto nových politík si vyžiada zásadný obrat v spôsobe práce Komisie. Bude si vyžadovať prerozdelenie zdrojov a vybudovanie ešte užšieho pracovného partnerstva s členskými štátmi. Vytvorenie pracovnej skupiny na pomoc Grécku pri plnení jeho programu vo vzťahu k EÚ a MMF a pri presmerovaní a urýchlení čerpania štrukturálnych fondov EÚ je iba jedným z príkladov nových úloh Komisie, ktoré priamo súvisia s riešením krízovej situácie.

Pri vypracúvaní pracovného programu Komisie na rok 2012 sa Komisia snažila zohľadniť nevyhnutnosť reagovať na nové naliehavé potreby, ktoré sa objavili v dôsledku krízy, a nepretržitú potrebu zaoberať sa štrukturálnymi otázkami v oblastiach, kde sa tvorcovia politiky, investori a občania spoliehajú, že Komisia hľadí ďalej, než sú bezprostredné potreby, a pomáha vytvárať prosperujúcu a udržateľnú Európu budúcnosti. Väčšina nových iniciatív uvedených v prílohách k tomuto pracovnému programu Komisie sa zameriava na túto dlhodobú perspektívu – dopĺňajú alebo pomáhajú zaviesť právny rámec potrebný na využitie všetkých výhod plynúcich z veľkosti EÚ pri budovaní a spoločnom využívaní udržateľného rastu, vysokej úrovne zamestnanosti a spravodlivej spoločnosti v rámci celej EÚ. Toto je cieľom celého radu iniciatív, ktoré majú podporiť konkurencieschopnosť, pomáhať riešiť sociálne náklady krízy a nasmerovať oživenie na cestu k udržateľnej budúcnosti. Je to takisto základný cieľ výdavkovej politiky EÚ realizovanej prostredníctvom novej generácie programov s platnosťou do roku 2020, ktoré Komisia predložila.

Komisia, Európsky parlament a Rada musia pristupovať k týmto iniciatívam pružne. V priebehu nasledujúcich mesiacov môžu totiž vyvstať nové naliehavé problémy, ktoré nebolo možné predpokladať v tomto pracovnom programe. Veľký rozsah nárokov na novú správu ekonomických záležitostí EÚ si vyžiada veľa času a pozornosti od všetkých troch inštitúcií, a ako sme už videli, predchádzajúce plánovanie a tempo rokovaní sa niekedy musia časovo odsunúť v záujme prijatia naliehavých rozhodnutí. Niektoré z návrhov uvedených v prílohách sú osobitne dôležité a mali by mať vyššiu prioritu - najmä návrhy, ktoré môžu mať rýchly vplyv na rast a zamestnanosť a reálne prispieť k oživeniu. Komisia bude venovať osobitné úsilie a pozornosť týmto návrhom, ale aby mali žiaduci dosah na dotknutých miestach a v každodennom živote ľudí, musia dostať takisto prioritu – zrýchlený postup – v Európskom parlamente a Rade ministrov. Kolektívna schopnosť inštitúcií ukázať, že majú spoločný názor na oblasti, v ktorých je potrebné najnaliehavejšie konať, bude presvedčivým signálom odhodlania EÚ riešiť krízu a obnoviť rast. Vzhľadom na rýchle zmeny vo vývoji udalostí bude potrebné každý zoznam opatrení určených na zrýchlené konanie neustále revidovať. Pôvodné návrhy Komisie na zrýchlené konanie budú sprievodným dokumentom k ročnému prieskumu rastu za rok 2012.

2.Vybudovať stabilnú a zodpovednú Európu

Počas niekoľkých posledných rokov došlo k radikálnym zmenám na hospodárskej mape Európy. Stratégia Európa 2020 2 je hospodárskou stratégiou Európskej únie. Uznáva vzájomnú závislosť našich členských štátov a vymedzuje možnosti spolupráce subjektov na úrovni EÚ a jednotlivých štátov v záujme plnenia dohodnutých cieľov, navrátenia hospodárstva na cestu rastu a tvorby pracovných miest a súčasného kladenia základov udržateľnej budúcnosti. Všetky členské štáty vydali odporúčania zamerané na potreby vlastnej krajiny na riešenie svojich najnaliehavejších výziev. Druhý ročný prieskum rastu stanoví rámec pre európsky semester roku 2012. Komplexná reforma nariadenia o rozpočtových pravidlách a dohľad postavili finančný systém EÚ na pevné základy. Prijatím právnych predpisov na zlepšenie správy ekonomických záležitostí (tzv. balík „six-pack“) EÚ rozšírila a posilnila svoj mechanizmus dohľadu nad politikou jednotlivých štátov. Celý rad členských štátov je pod zvýšeným dohľadom v rámci programu hospodárskeho prispôsobenia. Boli vypracované nové nástroje na riešenie bezprecedentného tlaku na verejné financie. EÚ musí teraz urýchlene a rozhodne konať, aby sa reformy uskutočnili prioritne. Potrebujeme ukázať, že všetky inštitúcie spolupracujú v záujme urýchlenia kľúčových krokov.

Minulý mesiac Komisia určila v pláne stability a rastu 3 päť vzájomne prepojených krokov. Tieto predstavovali jednak bezprostrednú reakciu na problémy Grécka a bankového sektora s cieľom obnoviť dôveru v eurozónu, jednak prioritné zameranie sa na politiky podporujúce stabilitu a rast. Závery Európskej rady a samit eurozóny nadviazali na tieto návrhy a tento postup bude smerodajný aj pre prácu Komisie v nastávajúcich mesiacoch.

Aby sa v priebehu najbližších dvanástich mesiacov pokročilo v tomto programe, bude potrebné rýchlo a rozhodne konať. Dovtedy, kým Komisia uverejní ročný prieskum rastu za rok 2013, by Európska únia už mala vidieť výsledky reforiem, ktoré priniesli nový stupeň spolupráce a dohľadu nad prepojenými ekonomikami eurozóny a EÚ ako celku. Tým sa zabezpečí správna rovnováha medzi ozdravením verejných financií a podporou rastu, k čomu prispejú aj opatrenia a práca na hlavných iniciatívach stratégie EÚ 2020 na úrovni EÚ, ktorých cieľom je zabezpečiť čo najväčšie oživenie.

2.1.Reforma finančného sektora: investovanie do dôvery

Dobre fungujúci finančný sektor má kľúčový význam z hľadiska tvorby rastu a pracovných miest. Od vypuknutia krízy Komisia komplexne prepracovala finančnú legislatívu a systém dohľadu. Prevažná väčšina súboru kľúčových iniciatív je už prijatá alebo predložená vrátane navrhovaných právnych predpisov o derivátoch 4 , ratingových agentúrach 5 , kapitálových požiadavkách 6 , zdravších a transparentnejších trhoch cenných papierov a opatreniach proti zneužívaniu trhu 7 . Zverejní sa aj hodnotenie kumulatívneho vplyvu reforiem.

EÚ by mala mať jednoznačnú ambíciu dokončiť reformu v priebehu budúceho roka. V prvých mesiacoch roku 2012 Komisia navrhne zostávajúce legislatívne akty zamerané na ochranu investorov. Revízia pravidiel, ktorými sa riadia schémy kolektívneho investovania (UCITS) bude mať za cieľ zvýšiť ochranu investorov a posilniť vnútorný trh. Ochrana investorov a transparentnosť sú takisto stredobodom iniciatívy týkajúcej sa poskytovania predzmluvných informácií pri komplexných investičných produktoch (PRIPs), ako aj poistného sprostredkovania.

2.2.Financovanie budúcnosti: zabezpečenie udržateľných verejných príjmov

Program EÚ na podporu rastu je najdôležitejším príspevkom, ktorý EÚ môže priniesť na ozdravenie verejných financií. Hoci zdaňovanie je primárne v kompetencii členských štátov, opatrenie na úrovni EÚ môže pomôcť členským štátom zaistiť, aby bolo možné európsky sociálny model financovať aj v budúcnosti. V roku 2011 Komisia predložila viacero významných iniciatív na zmenu podielu príspevkov finančného sektora k verejným financiám (daň z finančných transakcií) 8 , na presun daňového bremena na spotrebu zdrojov (zdaňovanie energií) 9 a na zlepšenie fungovania jednotného trhu (spoločný konsolidovaný základ dane z príjmu právnických osôb – CCCTB) 10 .

V roku 2012 Komisia navrhne aj ďalšie opatrenia na zabezpečenie udržateľnosti a stability verejných financií. Komisia bude pracovať na vytvorení moderného systému DPH, ktorý umožní bojovať proti podvodom a zmierni byrokratickú záťaž pre malé a stredné podniky a ďalšie spoločnosti s cezhraničnou pôsobnosťou.

Daňové úniky ohrozujú príjmy štátneho rozpočtu vo všetkých členských štátoch. Daňový únik nespravodlivo deformuje súťažné prostredie v neprospech prevažnej väčšiny občanov a podnikateľov, ktorí dodržujú stanovené pravidlá. S cieľom zamedziť možným stratám pre štátnu pokladnicu sa navrhne posilnená stratégia na pomoc členským štátom v boji proti „daňovým rajom“.

V časoch úsporných rozpočtových opatrení nadobudla ochrana peňazí daňových poplatníkov opäť väčší význam. Každý rok sa stráca značné množstvo peňazí v dôsledku podvodov a iných nezákonných aktivít, ktoré poškodzujú verejné financie EÚ. Komisia predloží návrh na zabezpečenie trestnoprávnej ochrany finančných záujmov EÚ.

V reakcii na výzvy, ktorým čelia európske podniky v dôsledku hospodárskej krízy, Komisia pracuje na hĺbkovom zhodnotení potreby reformy nariadenia o konkurznom konaní. Na základe jeho záverov Komisia vypracuje možnosti pre efektívnejšie pravidlá cezhraničných konkurzných konaní v budúcnosti vrátane pravidiel pre skupiny podnikov.

3.Vybudovať Úniu udržateľného rastu a solidarity

Obnovenie udržateľného rastu a tvorba pracovných miest si vyžadujú pozitívne opatrenia na podporu konkurencieschopnosti a sociálneho začlenenia na úrovni EÚ a jednotlivých štátov. K splneniu týchto cieľov budú potrebné dynamickejšie kroky na podporu vhodného rámca, ktorý pomôže podnikateľskej sfére vytvoriť pracovné miesta a nájsť nové trhy. V návrhoch výdavkových programov EÚ, ktoré sa práve prerokúvajú, je táto problematika kľúčovým bodom. Na budúce pracovné miesta a rast sa zameriava aj nová generácia politík súdržnosti 11 . Ďalší rámcový program pre výskum a inovácie Horizont 2020 umožní využiť znalostnú základňu EÚ na rozvoj podnikania, zatiaľ čo opatrenia v oblasti konkurencieschopnosti budú zamerané hlavne na podporu MSP. Nový program pre vzdelávanie, odbornú prípravu a mládež s názvom Erasmus pre všetkých podnieti modernizáciu európskych vzdelávacích systémov. Nástroj na prepojenie Európy 12 nasmeruje financovanie na projekty s najväčším prínosom pre hospodárstvo Európy a podporí infraštruktúru ako nástroj rastu.

3.1.Jednotný trh pre rast

Jednotný trh zostáva pre nás aj naďalej najdôležitejšou hybnou silou rastu a tvorby pracovných miest. Na využitie jeho potenciálu je potrebné rozvíjať vhodné prostredie pre podnikanie – najmä malých podnikov – a pre spotrebiteľov, uskutočniť reformy v plnom rozsahu na podporu udržateľného rastu a mať účinnú a konkurencieschopnú infraštruktúru.

Práve z tohto dôvodu Komisia odštartovala ambiciózny proces – Akt o jednotnom trhu 13 – ktorý má dodať jednotnému trhu nový impulz. Pokiaľ sa dvanásť kľúčových návrhov aktu urýchlene odsúhlasí v rámci medziinštitucionálneho postupu, ich prínos sa prejaví v najkratšom možnom čase. Komisia v priebehu roku 2012 zintenzívni prácu na implementácii a presadzovaní jednotného trhu. Navrhne iniciatívy na prepojenie výskumných systémov jednotlivých štátov a vytvorí štruktúrovaný, mobilný a efektívny európsky výskumný priestor založený na väčšej súťaživosti a spolupráci s cieľom podnietiť špičkovú vedeckú činnosť a prevratné inovácie na svetovej úrovni. Bude sa predovšetkým usilovať otvoriť systém prijímania pracovníkov na kľúčové univerzitné pracovné miesta pre celoeurópsku konkurenciu. Úplná implementácia programu Jednotné európske nebo nielenže odstráni neefektívnosť, ktorá ročne stojí približne 3,8 mld. EUR, ale umožní znížiť aj emisie CO2, zvýši bezpečnosť a obmedzí meškanie letov pre cestujúcich. Hoci deväť z desiatich nových pracovných miest sa vytvára v sektore služieb, úplná a adekvátna implementácia smernice o službách 14 , napriek mnohým príležitostiam na podnikanie, ktoré ponúka, je stále vzdialenou budúcnosťou. Komisia takisto preskúma stav implementácie odporúčania týkajúceho sa prístupu k základným platobným službám s cieľom posúdiť, či sú potrebné ďalšie kroky v danom smere.

Dokončenie vnútorného trhu s energiou do roku 2014 poskytne priestor pre ďalší dôležitý nástroj hospodárskeho rastu. Nové návrhy týkajúce sa liberalizácie železníc takisto pomôžu pri modernizácii a dekarbonizácii európskej dopravy zvýšením konkurencie a ponúknu cestujúcim nové, inovatívnejšie služby orientované na zákazníka. Vzhľadom na významné investície, ktoré sú v tomto smere plánované na obnovu našich energetických systémov (1 000 mld. EUR na obdobie 2011 – 2020 15 ), je odvetvie energetiky ďalšou dôležitou hybnou silou hospodárskeho rastu. Komisia podnikne v tomto smere viaceré iniciatívy zamerané najmä na dokončenie vnútorného trhu do roku 2014 podľa požiadavky Európskej rady.

Digitálna agenda 16 má rozhodujúci vplyv na schopnosť európskeho hospodárstva využiť výhody moderných technológií a internetu na podporu rastu. Rozvoj elektronických služieb má zásadný význam, preto elektronický obchod sa bude aktívne podporovať. V roku 2012 Komisia navrhne iniciatívu týkajúcu sa kolektívnej správy práv duševného vlastníctva. Bude to zahŕňať pravidlá cezhraničného poskytovania licencií na online hudbu s cieľom uľahčiť vydávanie licencií platných pre územie viacerých štátov. Súbežne bude predložená ďalšia iniciatíva na zabezpečenie vzájomného uznávania elektronickej identifikácie, overovania pravosti a elektronických podpisov, ktorej cieľom bude zvýšiť dôveru spotrebiteľov a uľahčiť online platby a elektronické transakcie.

Dôvera spotrebiteľov má pre stimulovanie dopytu a obnovenie rastu kľúčový význam. Komplexný európsky program ochrany spotrebiteľov ukáže, akým spôsobom môžu spotrebiteľské práva a bezpečnosť spotrebiteľov vytvoriť bezpečný základ pre spotrebiteľov na jednotnom trhu. Návrhy revidovaných pravidiel všeobecnej bezpečnosti tovarov umožnia zrozumiteľný a zosúladený prístup pre spotrebiteľov aj výrobcov a z rôznych systémov dohľadu vytvoria jednotný postup platný na jednotnom trhu. Pre prípad, že bude potrebné odškodniť spotrebiteľov, pravidlá kolektívneho odškodňovania stanovia spôsob, ako môžu spotrebitelia a podnikateľské subjekty nájsť účinné riešenia na problémy väčšieho rozsahu.

3.2.Posilnenie postavenia občanov v inkluzívnych spoločnostiach

Jednou z najväčších výziev v súčasnej Európe zostáva tvorba pracovných miest, ku ktorej môže EÚ zásadným spôsobom prispieť. V hlavných iniciatívach stratégie Európa 2020 – Mládež v pohybe 17 , Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta 18 a Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu 19 – sa zdôrazňuje potreba nasmerovať európsku obrodu k tým, ktorí to najviac potrebujú. Nový Európsky sociálny fond 20 a Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii 21 podporia úsilie členských štátov vyrovnať sa s krízou zamestnanosti prostredníctvom tvorby pracovných miest a podpory kľúčových zručností. Program „Erasmus pre všetkých“ podporí strategické partnerstvá medzi inštitúciami vyššieho vzdelávania a podnikmi, aby sa zabezpečilo, že študenti nižších ročníkov budú môcť získať také kombinácie zručností, aké si trh práce vyžaduje. Uskutočňovanie týchto iniciatív bude mať zásadný vplyv na činnosť EÚ zameranú na riešenie problematiky nezamestnanosti, sociálneho vylúčenia a chudoby.

Komisia čoskoro určí, ako môže EÚ prispieť k riešeniu ťaživého problému, ktorým je nezamestnanosť mladých ľudí, vrátane opatrení na podporu mobility mladých uchádzačov o prácu a na poskytnutie pomoci pri hľadaní cezhraničných príležitostí. Významnou pomôckou pri prieniku na trh s pracovnými miestami môže byť aj učňovské vzdelávanie. Osobitný význam to môže mať aj pokiaľ ide o lepšie využitie možností v odvetviach, v ktorých sa v budúcnosti vytvorí pravdepodobne najviac pracovných príležitostí.

Komisia za pomoci užšieho zapojenia sociálnych partnerov preskúma aj zásady flexiistoty a začne novú etapu ich uplatňovania, pričom bude podporovať tvorbu pracovných miest a mobilitu ako spôsob zmiernenia dôsledkov hospodárskeho poklesu a prípravy na využitie oživenia od jeho začiatku. S tým súvisí aj nevyhnutnosť lepšie predvídať a riadiť reštrukturalizáciu podnikov. Komisia napokon navrhne aj spôsoby na posilnenie verejných služieb zamestnanosti vrátane reformy Európskych služieb zamestnanosti (EURES) v záujme zlepšenia prístupu k pracovným príležitostiam v zahraničí.

Z dlhodobejšieho hľadiska znamená zachovanie nášho sociálneho modelu zároveň aj zaistenie toho, že budeme môcť financovať sociálne zabezpečenie v budúcnosti. V tejto súvislosti je starnutie populácie pre verejnú politiku obrovskou výzvou, pričom moderné a inovácie využívajúce odvetvie zdravotnej starostlivosti je hybnou silou hospodárskeho rastu. Komisia bude prijímať opatrenia v nadväznosti na odporúčania pre jednotlivé krajiny, ktoré boli prijaté v oblasti dôchodkov, a bude vyvíjať iniciatívy v oblastiach cezhraničného významu. V roku 2012 bude medzi ne patriť aj iniciatíva na posilnenie vnútorného trhu s efektívnymi a bezpečnými dôchodkovými produktmi. Keďže uľahčovanie mobility má pre zamestnanosť a tvorbu pracovných miest zásadný význam, Komisia predloží aj návrhy týkajúce sa otázky doplnkových dôchodkových práv občanov, ktorí zmenia zamestnanie.

3.3.Dláždenie cesty k udržateľnej budúcnosti

Udržateľné oživenie si vyžaduje, aby sa rast a investície nasmerovali do tých odvetví, ktoré budú v budúcnosti najdynamickejšie. Postoj Komisie k hospodárstvu, v ktorom sa budú efektívne využívať zdroje 22 , ktoré bude nízkouhlíkové 23 , a bude integrované do hospodárskej politiky a do ročného prieskumu rastu, poukazuje na to, že inteligentný rast musí byť dobre nasmerovaný, aby sa výzva v podobe udržateľnej Európy premenila na našu konkurenčnú výhodu. Tento prístup, ktorý je zakotvený v stratégii Európa 2020, je hybnou silou, ktorá viedla k vzniku novej generácie návrhov pre oblasť poľnohospodárstva 24 a rozvoja vidieka, 25 ako aj rybného hospodárstva, ktorých účelom je to poskytnúť udržateľný základ odvetviam dôležitým pre naše životné prostredie aj hospodárstvo. Dôležitým príkladom opatrení na dosiahnutie efektívneho využívania zdrojov v oblasti odvetvových politík budú návrhy na zabezpečenie prístupu k dostatočným zásobám čistej vody, ktoré budú predložené v roku 2012: v záujme toho, aby sa verejná politika zamerala na riešenie problematiky tlaku na vodné zdroje, prijme Komisia program na zabezpečenie zdrojov vody.

Stredobodom vízie Komisie týkajúcej sa energetickej politiky je takisto udržateľnosť. Ako príklad možno uviesť rýchle prijatie a uplatnenie navrhovanej smernice o energetickej účinnosti 26 , ktorej prínosom môže byť dosiahnutie úspory v hodnote priemerne 1 000 EUR ročne na domácnosť v EÚ a ktorá má potenciál vytvoriť dva milióny pracovných miest a zároveň aj riešiť problém zmeny klímy. V návrhu na skvalitnenie rámca jadrovej bezpečnosti budú začlenené výsledky záťažových testov uskutočnených v jadrových elektrárňach v EÚ, zohľadní sa v nich aj technický pokrok a vývoj medzinárodnej právnej regulácie. Komisia takisto predloží stratégiu urýchlenia rozvoja energie z obnoviteľných zdrojov na vnútornom trhu EÚ a v susedných krajinách v oblasti južného Stredozemia. Významným signálom by pritom bolo dosiahnutie pokroku pri prijímaní navrhovaného nariadenia, ktoré má uľahčiť investovanie do nevyhnutnej energetickej infraštruktúry v záujme integrácie energie z obnoviteľných zdrojov.

V roku 2012 sa bude Komisia aj naďalej zapájať do celosvetového všestranného úsilia o zníženie emisií skleníkových plynov. Komisia bude pokračovať v riadení prechodu na revidovaný systém obchodovania s emisiami a bude pripravovať nové a realizovať existujúce opatrenia na pomoc pri dosiahnutí cieľov v oblasti klímy a energetiky. Prehodnotenie právnych predpisov o osobných automobiloch a úžitkových vozidlách bude hnacou silou inovácií a poskytne výrobcom istotu, pokiaľ ide o právnu reguláciu odvetvia. Bude sa pracovať aj na znížení závislosti dopravy na rope tým, že sa podnieti rozvoj infraštruktúr EÚ pre alternatívne pohonné hmoty.

Samit Rio+20, ktorý sa uskutoční v júni, sústredí pozornosť na celosvetové úsilie o zabezpečenie udržateľnosti a presadzovanie ekologického rastu. Politiky EÚ budú na čelnom mieste tohto úsilia.

3.4.Európa otvorená pre občanov

Jednou z najdôležitejších priorít EÚ je v súčasnosti zaistenie bezpečnosti a spravodlivosti v Európe bez vnútorných hraníc. Možnosť slobodne skúmať príležitosti za hranicami je samotným zmyslom existencie EÚ. Aby však tento systém mohol fungovať, EÚ musí upevniť vzájomnú dôveru, ktorá je jeho predpokladom, a musí si počínať rozhodne a spravodlivo zoči-voči závažným problémom, ktoré sa tohto roku vyskytli v Stredozemí. EÚ musí pokračovať v uskutočňovaní Štokholmského programu 27 , a v rámci toho nájsť riešenie kľúčových otázok, napríklad problematiky azylu, a nových problémov, ako je napríklad kybernetická bezpečnosť.

Jednotný trh pre občanov sa musí vyrovnať so zbytočnými byrokratickými prekážkami brániacimi voľného obehu. Dve legislatívne návrhy uľahčia cezhraničné uznávanie dokladov o osobnom stave a zároveň zjednodušia požiadavky na legalizáciu.

Kľúčovou súčasťou programu je pohraničný režim EÚ. Modernizácia a používanie nových technológií môžu zabezpečiť, aby tento systém podnecoval cezhraničné aktivity a zároveň poskytoval náležité záruky. Nová generácia hraničných kontrol bude prísnejšia, no zároveň umožní pravidelným cestujúcim ľahší vstup do EÚ. Navrhne sa konkrétna stratégia na predchádzanie obchodovaniu s ľuďmi a na boj proti nemu.

4.umožniť EÚ efektívnejšie presadzovať svoj hlas vo svete.

Najlepšou platformou pre účinné pôsobenie EÚ na celosvetovej scéne je zjednotená EÚ. EÚ je v súčasnosti najväčšou ekonomikou sveta. Únia a jej členské štáty prispievajú k celosvetovej rozvojovej a humanitárnej pomoci viac ako polovicou. EÚ vyznáva univerzálne hodnoty, ako sú ľudské práva a demokracia, dodržiavanie medzinárodného práva a účinného multilaterálneho poriadku, a rozhodne sa zasadzuje za ich uplatňovanie. Keď koná jednotne, jej vplyv je významný. Aby mohla EÚ čeliť výzvam a chopiť sa príležitostí, ktoré prináša globalizácia, treba jej činnosť v záujme ochrany a podpory našich záujmov a hodnôt ďalej posilňovať, pričom zároveň je potrebné zvyšovať prosperitu a bezpečnosť v okolitom svete.

Vonkajšia činnosť EÚ sa uskutočňuje v prostredí vytvorenom multilaterálnymi, regionálnymi a bilaterálnymi vzťahmi, na základe existujúcich politických rámcov, ako je obchodná a rozvojová politika, ako aj na základe vonkajších aspektov mnohých vnútorných politík EÚ. Únia bude aj naďalej uplatňovať tieto politiky a zároveň bude reagovať na výzvy v podobe rýchlo sa vyvíjajúcich udalostí v celosvetovom meradle.

EÚ musí byť pripravená reagovať na meniace sa globálne prostredie. Rýchlo a rozhodne zareagovala na dramatické udalosti v susediacich krajinách v južnom Stredozemí 28 . Jej reakcia vychádzala z tradície dobrej správy, vzájomnej otvorenosti a solidarity – vyslala jasné politické posolstvo a poskytla okamžitú praktickú podporu („viac za viac“). Pomoc bola rýchlo roztriedená a presunutá tak, aby sa zabezpečil súlad s aktuálnymi potrebami a prioritami. V tejto súvislosti bol prijatý program Podpora partnerstvu, reformám a inkluzívnemu rastu (SPRING) a nástroj na podporu občianskej spoločnosti. EÚ bude aj naďalej zameriavať pozornosť na krajiny vo svojom susedstve, pričom bude ponúkať príležitosti na vzájomne prospešnú spoluprácu v záujme upevnenia stability a rastu. Komisia sa upriami na plnenie záväzkov stanovených v spoločnom oznámení o novom prístupe k európskej susedskej politike 29 , ktoré prijala s vysokou predstaviteľkou. Tieto záväzky zohrajú významnú úlohu pri podpore mierového a úspešného rozvoja v krajinách južného Stredozemia a vo východnom susedstve. Zavedie sa pritom celá škála politík a programov EÚ, ktoré budú oporou rastu hospodárskej, sociálnej a politickej stability. Pre rok 2012 bude popri podpore krajín v južnom Stredozemí, ktoré sa zapojili do procesu demokratizácie, príznačná aj prioritizácia plánu Východného partnerstva, o ktorom sa rozhodlo na samite vo Varšave, ako aj prioritizácia stability na Blízkom východe a na Kaukaze.

EÚ prispieva aj k podpore bezpečnosti v Afrike. Bude pripravená zasiahnuť aj v budúcnosti, tak ako to nedávno urobila v prípade prírodných katastrof v Turecku, Pakistane a v Japonsku.

Aby sa EÚ mohla prispôsobovať meniacemu sa prostrediu vo svete a spoluvytvárať svetový poriadok, musí vo svojich politikách prepojiť vonkajšie a vnútorné prvky. Základom vonkajšej činnosti Únie sú politiky a nástroje v oblasti obchodu, rozvoja, diplomacie, rozširovania, susedstva a reakcie na krízu. Ich potenciál bude možné plne využiť vtedy, keď sa budú uskutočňovať spolu s našimi vnútornými politikami, ako je jednotný trh, politika týkajúca sa klímy, energetická politika a menová politika, pretože tie všetky majú zásadný vplyv na okolitý svet.

Európska prosperita závisí od konkurencieschopnosti v celosvetovom meradle. Úsilie o dosiahnutie obnovy rastu a zvýšenie počtu pracovných miest sa vynakladá v prostredí, ktoré je čoraz viac navzájom prepojené a v ktorom prevláda tvrdá konkurencia. Ukázalo sa, že skupina G20 je účinnou pákou na podporu zosúladenej celosvetovej reakcie na krízu. Na poslednom zasadnutí tejto skupiny v Cannes sa dospelo k záveru, že pre podporu potravinovej bezpečnosti a posilnenie udržateľného hospodárskeho rastu má zásadný význam zvýšenie poľnohospodárskej výroby a produktivity. Hoci celkovým cieľom obchodnej politiky EÚ aj naďalej zostáva úspešné zavŕšenie prebiehajúcich multilaterálnych rokovaní, je potrebné podporiť aj záujmy európskych podnikateľov a spotrebiteľov, a to prostredníctvom bilaterálnych dohôd s partnermi z tretích krajín. Z týchto dôvodov sa skúmajú možnosti uzatvorenia dohody o voľnom obchode s Japonskom, ako aj dohody o investíciách s Čínou.

Solidarita je základnou európskou hodnotou – a jej význam presahuje naše hranice. EÚ ako najväčší poskytovateľ rozvojovej pomoci vo svete bude zohrávať vedúcu úlohu pri pomoci najchudobnejším spoločnostiam sveta, pričom svoje úsilie zameria na zabezpečenie rýchleho a účinného uplatňovania revidovanej rozvojovej politiky EÚ 30 s osobitným zreteľom na splnenie miléniových rozvojových cieľov. Novým, hmatateľným prejavom solidarity EÚ so svetom je zriadenie Európskeho dobrovoľníckeho zboru pre humanitárnu pomoc. 

V roku 2012 sa pokročí aj pri realizácii obnoveného konsenzu Únie o rozširovaní a pri prípravách na privítanie Chorvátska ako 28. člena našej rodiny. V priebehu roku 2012 sa bude pokračovať v prijímaní opatrení, ktoré umožnia, aby Chorvátsko mohlo plne využívať výhody plynúce z členstva a plniť si súvisiace povinnosti.

5.    Inteligentná regulácia a účinná realizácia

Aby sa mohli realizovať reformy stanovené v tomto programe, musí legislatíva EÚ vo všetkých etapách dobre fungovať. Aby opatrenia EÚ spĺňali kvalitatívne normy najvyššej účinnosti a efektívnosti, musia sa overovať v priebehu celého cyklu – počnúc koncepciou, cez realizáciu až po vyhodnotenie a aktualizáciu. Je potrebné zabezpečiť, aby záťaž v podobe právnej regulácie bola čo najnižšia.

Na základe práva iniciatívy Komisie a jej zodpovednosti vyplývajúcej z funkcie strážkyne Zmluvy vyplýva osobitná úloha Komisie pri udržovaní týchto vysokých štandardov. Komisia je rozhodnutá vlastnou činnosťou a monitorovaním a presadzovaním dohodnutých právnych predpisov zabezpečiť, aby občania, podniky a štátne orgány EÚ mali z uskutočňovania reforiem prospech.

5.1.Prezieravejšie spoločné výdavky

V čase prijímania úsporných opatrení musíme zabezpečiť, aby boli naše obmedzené zdroje nasmerované tam, kde sa v budúcnosti najviac zúročia v podobe zvyšovania počtu pracovných miest a hospodárskeho rastu. Komisia navrhla moderný rozpočet, ktorý je zostavený tak, aby dopĺňal vnútroštátne výdavky vtedy, keď opatrenia na európskej úrovni jednoznačne prinesú pridanú hodnotu. V priebehu rokovaní bude Komisia naďalej postupovať tak, aby v konečnom balíku zabezpečila zachovanie princípov zjednodušenia, racionalizácie a pridanej hodnoty.

5.2.Inteligentná regulácia

Úloha Komisie pri navrhovaní nariadení sa v posledných rokoch značne rozvinula, pričom ako štandardná súčasť práce Komisie sa zakotvilo hodnotenie vplyvu. V roku 2012 sa podnikne ďalší významný krok v podobe predĺženia minimálnej lehoty pre verejné konzultácie z 8 na 12 týždňov. Pomôže to zabezpečiť, aby boli návrhy Komisie dôkladne podložené stanoviskami zúčastnených strán, a aby mali všetky strany príležitosť predložiť svoje stanoviská ku hlavným politickým alternatívam. V období, keď naše hospodárstva prechádzajú tvrdými skúškam, má zníženie administratívnej záťaže mimoriadny význam. Keď Komisia v roku 2012 dokončí program znižovania administratívnej záťaže, cieľ stanovený na 25 % zníženie bude úspešne prekročený vďaka predloženiu návrhov na 31 % zníženie a na dosiahnutie úspor vo výške 39 miliardy EUR. Na základe tejto skúsenosti bude Komisia aj naďalej sústreďovať úsilie na obmedzovanie záťaže v podobe právnej regulácie na skutočne nevyhnutné minimum. Svoju pozornosť zameria najmä na posúdenie vplyvu nariadení EÚ na malé podniky. V prípade potreby navrhne výnimky alebo riešenia šité na mieru mikropodnikov. Zároveň predloží prvé výsledky svojich kontrol vhodnosti právnych predpisov.

6.Záver

Európska komisia je odhodlaná využiť nadchádzajúci rok na to, aby urobila všetko, čo je v jej silách na riešenie hospodárskej krízy, ktorá dnes tak ťažko dopadá na občanov Európy. Kroky, ktoré na túto jeseň podnikla, dokazujú, že Komisia prisudzuje podpore rastu a pracovných miest prioritu. Táto najvyššia priorita sa premietla aj do pracovného programu Komisie na rok 2012, ktorý sa takisto upriamuje na dlhodobé ciele EÚ. Je bezpodmienečne nutné prijímať krátkodobé opatrenia a zároveň budovať základy pre dlhodobo udržateľný rast a tvorbu pracovných miest. Súčasné prijímanie oboch týchto druhov opatrení pomôže EÚ nájsť východisko z krízy, z ktorej potom vyjde silnejšia, viac pripravená na to, aby mohla čeliť nárokom, ktoré na ňu kladie svetová konkurencia, a bude schopná využívať zdroje rastu v záujme budúcnosti a vytvoriť úspešné sociálne orientované trhové hospodárstvo.

EÚ môže budovať na pevných základoch. Je najväčším obchodným zoskupením na svete, vytvára tretinu celosvetovej produkcie a môže sa hrdiť tradíciou sociálnych a technologických inovácií. Spájajú ju spoločné hodnoty a história, a práve to nás zaväzuje k spolupráci. Inštitúcie EÚ majú jasnú spoločnú víziu o tom, ako treba budovať prosperujúcu a udržateľnú Európu, majú v praxi overený prístup v podobe metódy Spoločenstva, a majú k dispozícii flexibilitu potrebnú na reagovanie na meniace sa okolnosti. EÚ môže vďaka politickej vôli pretaviť zámery na činy, a vďaka svojmu rozhodnému zameraniu na realizáciu najnovších rozhodnutí, dokázať, že je hybnou silou, ktorá môže zvrátiť riziko útlmu a pomôcť na ceste k európskej obrode.

(1) Pozri prejav Stav Európskej únie 2011 z 28. septembra 2011. (http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/president/state-union-2011/index_en.htm)
(2) KOM(2010) 2020, 3.3.2010.
(3) KOM(2011) 669, 12.10.2011.
(4) KOM(2010) 484, 11.9.2010.
(5) Nariadenie (EÚ) č. 513/2011, Ú. v. EÚ L 145, 31.5.2011, s. 30.
(6) KOM(2011) 452, 20.7.2011; KOM(2011) 453, 20.7.2011.
(7) KOM(2011) 656, 20.10.2011; KOM(2011) 652, 20.10. 2011.
(8) KOM(2011) 594, 28.9.2011.
(9) KOM(2011) 168, 13.4.2011; KOM(2011) 169, 13.4.2011.
(10) KOM(2011) 121, 16.3.2011.
(11) KOM(2011) 607 – 612, 614 – 615, 6.10.2011.
(12) KOM(2011) 657, 665, 676, 19.10.2011.
(13) KOM(2011) 206, 13.4.2011.
(14) 2006/123/ES, 12.12.2006, Ú. v. EÚ L 2006 376, 27.12.2006, s. 36.
(15) KOM(2010) 677, 17.11.2010.
(16) KOM(2010) 245, 19.5.2010.
(17) KOM(2010) 477, 15.09.2010.
(18) KOM(2010) 682, 23.11.2010.
(19) KOM(2010) 758, 16.12.2010.
(20) KOM(2011) 607, 06.10.2011.
(21) KOM(2011) 608, 06.10.2011.
(22) KOM(2011) 571, 20.9.2011.
(23) KOM(2011) 112, 08.3.2011.
(24) KOM(2011) 628, 12.10.2011.
(25) KOM(2011) 627, 12.10.2011.
(26) KOM(2011) 370, 22.6.2011.
(27) Ú. v. EÚ C 115, s. 1, 4.5.2010.
(28) KOM(2011) 200, 8.3.2011.
(29) KOM(2011) 303, 25.5.2011.
(30) KOM(2011) 637, 13.10.2011 a KOM(2011) 638, 13.10.2011.
Top

V Bruseli15.11.2011

KOM(2011) 777 v konečnom znení

VOL. 2/2

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Pracovný program Komisie na rok 2012


Príloha I – Plánované iniciatívy 1

Plánované iniciatívy na rok 2012

* znamená, že Komisia sa zaväzuje k uskutočneniu tejto iniciatívy v priebehu roka 2012

Č.

Názov

Druh iniciatívy

Opis náplne cieľov

1.

Ročný prieskum rastu 2013*

nelegislatívna

Komisia predloží ročný prieskum rastu spolu s oznámením, v ktorom poskytne hlavné informácie pre začatie diskusií na jarnom zasadnutí Európskej rady. Prieskum bude zahŕňať prehľad, správu o pokroku a návrh horizontálneho strategického politického usmernenia pre členské štáty. (4. štvrťrok 2012).

Poľnohospodárstvo

2.

Podpora poľnohospodárskych výrobkov a informácie o nich

legislatívna

Prepracovať a zjednodušiť právne predpisy o podpore a informáciách na navrhnutie opatrení s vyššou pridanou hodnotou EÚ a na riešenie potrieb rôznych trhov (napr.: potrebu väčšieho množstva informácií o vnútornom trhu alebo potrebu zjednodušiť prístup k vonkajším trhom.) Tento návrh nadviaže na oznámenie o podpore poľnohospodárskych výrobkov a informáciách o nich.

3.

Plynulé postupné zrušenie systému kvót na mlieko

nelegislatívna

Článok 184 ods. 6 nariadenia Rady (ES) č. 1234/2007 požaduje od Komisie, aby do 31.12.2012 predložila správu o vývoji situácie na trhu a následných podmienkach na postupné zrušenie systému kvót na mlieko.

Oblasť klímy

4.

Ciele 2020: CO2 z osobných automobilov a dodávok*

legislatívna

Je potrebné zrevidovať nariadenia [(ES) č. 443/2009 a (EÚ) č. 510/2011)] vzhľadom na ciele 2020 a výnimky s cieľom posúdiť uskutočniteľnosť cieľov 2020 pre ľahké úžitkové vozidlá a spôsob dosiahnutia cieľov 2020 pre osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá. (4. štvrťrok 2012).

5.

Opatrenia, ktorými sa emisie z námornej dopravy zahrnú do záväzku EÚ znížiť emisie skleníkových plynov

legislatívna

Podľa právnych predpisov EÚ v oblasti klímy a energetiky by sa mali prijať opatrenia, ktorými sa emisie z námornej dopravy zahrnú do záväzku EÚ znížiť emisie skleníkových plynov, pokiaľ tieto emisie nebudú do roku 2011 zahrnuté do cieľov znižovania emisií v rámci medzinárodnej dohody.

6.

Zníženie emisií fluórovaných skleníkových plynov

legislatívna

Cieľom je zabezpečiť nákladovo efektívne zníženie emisií fluórovaných skleníkových plynov v súvislosti s celkovým cieľom EÚ znížiť emisie do roku 2050 o 80 – 95 %. Návrh nadväzuje na hodnotiacu správu na základe nariadenia (ES) č. 842/2006.

Hospodárska súťaž

7.

Žaloby o náhradu škody pre porušenie antitrustových právnych predpisov

legislatívna

Cieľom tejto legislatívnej iniciatívy bude zaistiť účinné žaloby o náhradu škody pre porušenie antitrustových právnych predpisov EÚ pred vnútroštátnymi súdmi a objasniť vzájomné vzťahy takýchto súkromných žalôb a presadzovaním práva Komisiou a vnútroštátnymi orgánmi pre hospodársku súťaž, a to predovšetkým, pokiaľ ide o ochranu programov zhovievavosti s cieľom zachovať kľúčovú úlohu verejného presadzovania práva v EÚ. Právo obetí porušenia antitrustových právnych predpisov na takúto náhradu škody už súd stanovil.

8.

Preskúmanie oznámenia o referenčných sadzbách

nelegislatívna

Revízia po vývoji na trhoch.

9.

Preskúmanie oznámenia o zárukách

nelegislatívna

Revízia po vývoji na trhoch.

10.

Preskúmanie usmernení o štátnej pomoci pre širokopásmové siete

nelegislatívna

Súčasné usmernenia sa majú zrevidovať najneskôr do 30. 9. 2012.

11.

Nariadenie Rady o strategickej iniciatíve v oblasti hmotnoprávnych pravidiel štátnej pomoci

legislatívna

Úprava nariadenia Rady č. 994/98, ktorá umožní rozšírenie rozsahu pôsobnosti všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách (GBER) v roku 2013.

12.

Preskúmanie usmernení o štátnej pomoci na záchranu a reštrukturalizáciu

nelegislatívna

Platnosť súčasných usmernení o pomoci na záchranu a reštrukturalizáciu sa končí v októbri 2012. Hoci finančná kríza viedla k predĺženiu uplatňovania usmernení o pomoci na záchranu a reštrukturalizáciu, prípravné práce na ich revíziu začali už v roku 2007.

13.

Preskúmanie oznámenia o kinematografii

nelegislatívna

Súčasné oznámenie sa uplatňuje najneskôr do 31. 12. 2012.

14.

Revízia oznámenia o poistení krátkodobých vývozných úverov

nelegislatívna

Súčasné oznámenie sa uplatňuje najneskôr do 31. 12. 2012.

15.

Revízia usmernení o vnútroštátnej regionálnej pomoci

nelegislatívna

Súčasné usmernenia platia do 31. 12. 2013. Táto revízia sa vzťahuje na pravidlá o vymedzení regiónov, povolenej intenzite pomoci a veľkých investičných projektoch. Tento projekt bude koordinovaný s návrhmi na budúci viacročný finančný rámec po roku 2013, najmä pokiaľ ide o návrhy týkajúce sa štrukturálnych fondov.

Spotrebiteľ, priemysel a podnikanie

16.

Balík týkajúci sa bezpečnosti výrobkov:

1) Všeobecná bezpečnosť výrobkov*

legislatívna

Revízia smernice o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (GPSD, 2001/95/ES) je zameraná na posilnenie dôvery spotrebiteľov a podnikateľských subjektov na vnútornom trhu bezpečných výrobkov, a to zabezpečením podnikateľským subjektom jasných pravidiel, nižších nákladov na dodržiavanie súladu, a vo všeobecnej rovine skutočne rovnakých podmienok pre oprávnené podnikanie. Umožní orgánom členských štátov lepšie koordinovať svoje opatrenia v oblasti presadzovania práva a stanoviť priority v tejto oblasti a spotrebiteľom poskytne homogénnejší vnútorný trh s bezpečnými výrobkami a lepšiu ochranu zdravia a bezpečnosť. (4. štvrťrok 2012).

2) Nový horizontálny jednotný legislatívny nástroj pre trhový dohľad

legislatívna

Všeobecným cieľom je vo vysokej miere chrániť rôzne verejné záujmy, ktoré môžu byť ovplyvnené počas zabezpečovania voľného pohybu tovaru v rámci EÚ. Zahŕňa zabezpečenie zdravia a bezpečnosti všetkých používateľov výrobkov, ochranu životného prostredia a podporu energetickej efektívnosti. V záujme umožnenia účinného a jednotného uplatňovania a presadzovania rámca trhového dohľadu EÚ si to vyžaduje zapojenie všetkých nevyhnutných mechanizmov.

3) Viacročný akčný plán pre trhový dohľad

nelegislatívna

Cieľom viacročného plánu je riešiť súčasné výzvy, ktorým čelí dohľad nad trhom v EÚ. Preskúma vhodné koordinačné mechanizmy, prostriedky, opatrenia a spôsoby na zvýšenie uplatňovania a presadzovania rámca dohľadu nad trhom EÚ s cieľom znížiť počet nebezpečných alebo nevyhovujúcich výrobkov na trhu. Cieľom je chrániť občanov a udržovať vysoký stupeň bezpečnosti, ktorú vyžadujú sektorové právne predpisy.

Spotrebiteľ a spravodlivosť

17.

Európska spotrebiteľská agenda*

legislatívna/nelegislatívna

Táto agenda bude predstavovať strategickú víziu spotrebiteľskej politiky založenú na posilnení prostredníctvom bezpečnosti, informácií, vzdelávania, práv, nápravy a prístupu k spravodlivosti a presadzovaní práva v súlade s princípmi sociálneho trhového hospodárstva. Táto agenda bude zahŕňať všetky iniciatívy týkajúce sa spotrebiteľov, ktoré predloží táto Komisia. (2. štvrťrok 2012).

Rozvoj

18.

Rozhodnutie o pridružení zámoria

legislatívna

Účinnosť rozhodnutia Rady 2001/822/ES z 27. 11. 2001 o pridružení zámorských krajín a území k ES končí 31. 12. 2013 a rozhodnutie sa musí nahradiť novým rozhodnutím.

19.

Sociálna ochrana v rozvojovej politike

nelegislatívna

Spoločné účinky globálnej finančnej a hospodárskej krízy a pretrvávanie neinkluzívneho rastu zvýšili informovanosť o potrebe začlenenia sociálnej ochrany do rozvojovej politiky. Sociálna ochrana je mimoriadne dôležitá pre inkluzívny rast a pre dosiahnutie miléniových rozvojových cieľov. Cieľom tohto oznámenia bude vytvorenie komplexného politického rámca na podporu účinných systémov sociálnej ochrany v partnerských krajinách.

20.

Oznámenie o občianskej spoločnosti a miestnych orgánoch

nelegislatívna

Oznámenie bude predovšetkým vychádzať z výsledkov „Štruktúrovaného dialógu pre účinné partnerstvo v oblasti rozvoja“. Konzultácie predstavovali príležitosť pre dialóg so širokým spektrom tradičných a nových rozvojových aktérov. Cieľom je vytvoriť aktualizovaný referenčný rámec pre podporu EÚ určenú občianskej spoločnosti a miestnym orgánom v oblasti rozvoja. V politickom oznámení sa vymedzí charakter partnerstva medzi týmito rozvojovými aktérmi a EÚ na základe novej stratégie EÚ.

Digitálna agenda

21.

Celoeurópsky rámec pre elektronickú identifikáciu, elektronické overovanie a elektronický podpis*

legislatívna

Návrh bude predstavovať právne predpisy na posilnenie dôvery a uľahčenie elektronických transakcií, najmä prostredníctvom zabezpečenia vzájomného uznávania elektronickej identifikácie, elektronického overovania a elektronických podpisov v celej EÚ. (2. štvrťrok 2012).

22.

Spoločné používanie frekvenčného spektra

nelegislatívna

V oznámení sa opíše model riadenia spoločného využívania frekvenčného spektra a jeho úloha pri dosahovaní rovnováhy rozličných modelov. Poskytne prehľad o súčasnom spoločnom využívaní frekvenčného spektra, rovnakých vlastnostiach a rozdieloch v porovnaní s inými prístupmi riadenia, výhodách a prínose modelu, ako aj o problémoch, ktoré bude treba riešiť.

23.

Európska stratégia pre internetovú bezpečnosť

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom iniciatívy bude: informovať o hlavných rizikách a úlohách, ako aj o hospodárskych a geopolitických možnostiach; porovnať s „pripravenosťou“ alebo politickou pozornosťou venovanou tejto oblasti v iných tretích krajinách; opísať hlavné nezodpovedané otázky alebo problémy, ktoré je potrebné riešiť; posúdiť prebiehajúce alebo plánované akcie tam, kde existujú, ale zdôrazniť aj oblasti s väčšou potrebou týkajúcou sa akcií EÚ.

24.

Spektrum pre účinnejšiu výrobu a distribúciu energie

nelegislatívna

Inteligentné energetické siete a inteligentné meracie systémy predstavujú potenciálnu oblasť, kde by zosúladenie využívania spektra v celej EÚ mohlo byť významným prínosom pre európskych spotrebiteľov. Iniciatíva uvažuje o zosúladení spektra v celej EÚ pre inteligentné energetické siete a inteligentné meranie na základe štúdií zameraných na prehĺbenie znalostí v tejto oblasti s cieľom určiť, aké opatrenia by sa mali prijať na uspokojenie dopytu a či bude potrebné osobitné spektrum, alebo bude postačovať spoločné využívanie spektra.

25.

Digitálna agenda pre Európu – ďalšie kroky

nelegislatívna

Strednodobé preskúmanie by sa malo na základe výsledkov druhého zhromaždenia Digitálnej agendy a hodnotiacej tabuľky na rok 2012 sústrediť na strategické priority na posledné dva roky životného cyklu Digitálnej agendy pre Európu.

Hospodárske a menové záležitosti

26.

Verejné financie v EMÚ 2012

nelegislatívna

Oznámenie o verejných financiách v EMÚ-2012 sa zaoberá politickými dôsledkami/úlohami výročnej správy o verejných financiách (PFR). PFR skúma fiškálne zmeny v členských štátoch EÚ a rozoberá hlavné problémy v oblasti tvorby fiškálnej politiky a fiškálneho dohľadu v EÚ.

Vzdelávanie, kultúra a mládež

27.

Prehodnotenie zručností v súvislosti so stratégiou Európa 2020

nelegislatívna

Oznámenie poskytne členským štátom politické odporúčania v oblasti základných zručností, podnikania, digitálnej gramotnosti, mediálnej gramotnosti a viacjazyčnosti na účely dosiahnutia referenčnej hodnoty EÚ pre zvýšenie výkonnosti v oblasti čítania, matematiky a vedy. Podporí zamestnateľnosť, konkurencieschopnosť a interkultúrny dialóg posilňujúc priebežné kľúčové schopnosti v politikách celoživotného vzdelávania.

Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

28.

Balík opatrení pre zamestnanosť:

1) Smerom k oživeniu hospodárstva s veľkým počtom pracovných miest

nelegislatívna

Zastrešujúce oznámenie o balíku opatrení pre zamestnanosť, v ktorom sa ustanoví prínos Komisie pre hospodárstvo s veľkým počtom pracovných miest a jeho rast, sa bude zakladať na hlavných iniciatívach prijatých v rámci stratégie Európa 2020 (najmä „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“ a „Mládež v pohybe“) a bude prepojené so smerovaniami Ročného prieskumu rastu 2012.

29.

2) Osobitný balík v oblasti flexiistoty

nelegislatívna

Oznámenie zdôrazní úlohu politík v oblasti flexiistoty v súčasnom hospodárskom prostredí. Stanoví konkrétne návrhy zamerané na posilnenie rôznych prvkov flexiistoty s cieľom reagovať na hospodárske výzvy, ktorým Európa čelí, najmä na zníženie segmentácie na trhu práce a podporu zmien postavenia na trhu práce.

30.

3) Reforma Európskych služieb zamestnanosti EURES a ich právneho základu

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom návrhu bude: 1) zlepšiť dostupnosť pracovných príležitostí a uľahčiť vytváranie pracovných miest ustanovením služieb EURES ako nástroja sprostredkovania práce a náboru pracovníkov na účely pracovnej mobility v celej Európe; 2) rozšíriť EURES na podporu nového programu „Tvoje prvé pracovné miesto EURES“; 3) odzrkadliť judikatúru ESD v oblasti služieb sprostredkovania práce, ktoré sa budú musieť otvoriť pre súkromné služby zamestnanosti, a zároveň zvýšiť počet partnerov EURES-u. Môže si to vyžiadať revíziu nariadenia č. 1612/1968.

31.

Zelená kniha o reštrukturalizácii a úprave hospodárstva

nelegislatívna

V zelenej knihe sa určia úspešné postupy a politiky v oblasti reštrukturalizácie a prispôsobenia sa zmenám s cieľom podporiť zamestnanosť, rast a konkurencieschopnosť. Zohľadnia sa takisto najnovšie výsledky práce Európskej komisie, sociálnych partnerov, členských štátov a mnohých ďalších zainteresovaných strán. Cieľom je nový pohľad na túto politickú diskusiu vzhľadom na skúsenosti nadobudnuté počas hospodárskeho poklesu.

32.

Zdravie a bezpečnosť

nelegislatívna

Oznámenie sa bude zakladať na súčasnej stratégii a záverečnom hodnotení súčasnej stratégie, najmä pokiaľ ide o: a) zlepšenie riadenia v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (OSH) na úrovni EÚ, najmä pokiaľ ide o stanovenie národných stratégií OSH a koordináciu politík členských štátov; b) zlepšenie implementácie právneho rámca EÚ; c) podpora zdravia a bezpečnosti na pracovisku prostredníctvom podpory úsilia členských štátov iniciatívami európskych kampaní a zvyšovania informovanosti.

33.

Začleniť zamestnancov námornej dopravy na plavidlách do rozsahu pôsobnosti viacerých smerníc EÚ o pracovnom práve

legislatívna

Cieľom návrhu je zabezpečiť námorníkom rovnakú alebo ekvivalentnú úroveň pracovných práv ako pre zamestnancov na súši. Viaceré smernice v oblasti pracovného práva v súčasnosti vylučujú námorníkov z rozsahu svojej pôsobnosti. Cieľom zmien a doplnení vzťahujúcich sa na viaceré smernice je zabezpečiť ekvivalentnú úroveň ochrany a zároveň zohľadniť konkrétne okolnosti a hospodárske prostredie v tomto sektore.

34.

Ochrana doplnkových dôchodkových práv osôb, ktoré menia zamestnanie

legislatívna

Cieľom je dokončiť rokovania o návrhu Komisie z roku 2005 upravenom v roku 2007. Návrh by sa mal predovšetkým zameriavať na riešenie problému obdobia nároku (trvanie zamestnania pred nezrušiteľným udelením dôchodkových práv).

35.

Ustanovenie vrcholnej tripartitnej sociálnej schôdzky

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je preskúmanie rozhodnutia Rady 2003/174/ES na základe Lisabonskej zmluvy a stratégie Európa 2020.

36.

Sloboda pohybu pracovníkov v rámci Únie

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je zlepšenie vykonateľnosti nariadenia Rady č. 1612/1968 (kodifikovaného nariadením č. 492/2011) o slobode pohybu pracovníkov v rámci Únie. Odstráni existujúce prekážky mobility pracovníkov EÚ rozšírením vykonávacích práv udelených právnym poriadkom EÚ a poskytovaním informácií a právnej pomoci migrantom vystaveným diskriminácii z dôvodu štátnej príslušnosti.

37.

Chudoba detí (tzv. soft law)

legislatívna

Odporúčanie podporí úsilie EÚ a členských štátov v boji proti chudobe detí. Stanoví spoločné zásady účinnej politickej intervencie v týchto kľúčových oblastiach: podpora rodín (prístup na trh práce pre rodičov, podpora príjmu), služby (starostlivosť o deti, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, bývanie, sociálne služby), účasť v spoločnosti.

Energetika

38.

Jadrová bezpečnosť*

legislatívna

Na žiadosť Európskej rady a po dôkladnom preskúmaní existujúcich pravidiel so všetkými zainteresovanými stranami sa predloží návrh s cieľom zlepšiť regulačný rámec v oblasti jadrovej bezpečnosti. (3. štvrťrok 2012).

39.

Stratégia energie z obnoviteľných zdrojov (RES)

nelegislatívna

Táto iniciatíva bude vychádzať z plánu v oblasti energetiky do roku 2050 s cieľom urýchliť vývoj energie z obnoviteľných zdrojov. Mala by sa spojiť s diskusiou o štruktúre trhu s elektrickou energiou a súčasnou politikou v oblasti infraštruktúry vrátane aspektov vonkajšej politiky.

40.

Vnútorný trh s energiou

nelegislatívna

V tejto iniciatíve sa zohľadní súčasný stav v procese smerom k vybudovaniu vnútorného trhu s energiou do roku 2014 a členské štáty sa vyzvú, aby posilnili svoje úsilie, a to zdôraznením prínosov vnútorného trhu s energiou pre občanov a podniky. Zároveň sa určia možné potreby pre ďalšie opatrenia, aby sa zabezpečilo splnenie tohto cieľa.

41.

Zachytávanie a ukladanie oxidu uhličitého (CCS)

nelegislatívna

Analýza súčasného stavu ukazuje, že demonštračný program CCS sa napriek značným snahám oneskoril. V politickom dokumente sa budú analyzovať možnosti postupného odstavenia zatiaľ fungujúcich elektrární na fosílne palivá.

Politika rozširovania, rozvojová a susedská politika

42.

Ročný balík pre rozširovanie na rok 2012

nelegislatívna

Rada vyzvala Komisiu, aby pravidelne podávala správy o kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách. Strategický dokument Komisie umožňuje Európskej rade vymedziť ku koncu každého roku hlavné strategické orientačné ciele v oblasti rozširovania. Balík pre rozširovanie zahŕňa aj monitorovanie Chorvátska pred jeho pristúpením.

43.

Podpora udržateľných zmien v spoločnostiach v procese transformácie

nelegislatívna

Na základe skúseností získaných v procese rozširovania toto oznámenie preskúma, ako môže EÚ pomôcť pri tvorbe podmienok pre udržateľnú stabilitu v spoločnostiach, ktoré prešli veľkými hospodárskymi, sociálnymi a politickými reformami. Zameriava sa na susedné krajiny a ďalšie relevantné rozvojové krajiny a predovšetkým na otázky súvisiace s vývojom inkluzívneho politického procesu, so živou občianskou spoločnosťou a posilnením všetkých politických aktérov, ako aj hospodárskych politík potrebných pre udržateľný rast vrátane zamestnanosti.

44.

Balík v oblasti európskej susedskej politiky a južného partnerstva

nelegislatívna

Rada vyzvala vysokú predstaviteľku a Komisiu, aby v roku 2012 podali správu o implementácii návrhov vymedzených v oznámení o preskúmaní európskej susedskej politiky z 25. 5. 2011. Balík v oblasti európskej susedskej politiky bude obsahovať: oznámenie o hlavnom vývoji a strategické smerovania na ďalší rok; osobitné oznámenie týkajúce sa plánu pre južné susedstvo; a viacero príloh vrátane správ o partnerských krajinách, ktoré súhlasili s akčným plánom v oblasti európskej susedskej politiky.

Životné prostredie

45.

Zabezpečenie vodných zdrojov Európy*

legislatívna/nelegislatívna

Posúdiť implementáciu a dosiahnuté ciele v súčasnej politike týkajúcej sa sladkých vôd s cieľom identifikovať medzery a nedostatky a zabezpečiť, aby politika v oblasti vodného hospodárstva prispievala k dosahovaniu cieľov Plánu pre Európu efektívne využívajúcu zdroje. (4. štvrťrok 2012)

46.

Protokol z Nagoje o biodiverzite: (medzinárodný režim prístupu ku genetickým zdrojom a o spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania – ABS): Vykonávanie protokolu ABS

legislatívna/nelegislatívna

Tieto iniciatívy sú súčasťou prípravného procesu vedúceho k podpísaniu a ratifikácii medzinárodnej zmluvy o prístupe ku genetickým zdrojom a spravodlivom a rovnocennom spoločnom využívaní prínosov vyplývajúcich z ich používania Európskou úniou. Podpísanie a ratifikáciu protokolu ABS bude sprevádzať oznámenie o tom, ako by sa mala Komisia usilovať o vykonávanie protokolu ABS v rámci Únie prostredníctvom právnych predpisov a iných opatrení.

47.

Preskúmanie smernice o posudzovaní vplyvu na životné prostredie (EIA)

legislatívna

Všeobecným cieľom preskúmania je zlepšiť ochranu životného prostredia na vnútroštátnej úrovni zabezpečením konzistentnejšieho a účinnejšieho uplatňovania zásad environmentálneho posudzovania a zabezpečenia konzistentnosti s príslušnými medzinárodnými povinnosťami.

48.

Cudzie invázne druhy (IAS)

legislatívna

Nový vyhradený legislatívny nástroj by mal riešiť problém medzery v oblasti politiky týkajúcej sa cudzích inváznych druhov a zabezpečiť existenciu komplexného rámca EÚ na účinné riešenie tohto problému. Hlavným cieľom je minimalizovať negatívny vplyv IAS na biodiverzitu EÚ.

49.

7. environmentálny akčný program

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je stanovenie priorít v súvislosti so stratégiou EÚ 2020 vzhľadom na značne systematický charakter environmentálnych problémov a riešenie pokračujúcej environmentálnej degradácie, ktorou sa zaoberala správa Európskej environmentálnej agentúry z roku 2010 a správa SOER (Európske životné prostredie – stav a perspektívy).

50.

Stratégia týkajúca sa látok narušujúcich endokrinný systém

nelegislatívna

Poskytnúť primeraný politický rámec na zabezpečenie toho, aby ľudia a životné prostredie v EÚ mali uspokojivo vysokú úroveň ochrany pred rizikami súvisiacimi s látkami narušujúcimi endokrinný systém (exogénne látky alebo zmesi, ktoré menia funkciu(-e) endokrinného systému a následne vyvolávajú nepriaznivé zdravotné účinky). 

Životné prostredie a priemysel

51.

Preskúmanie nariadenia REACH

nelegislatívna

Toto preskúmanie bude obsahovať závery a) o skúsenostiach členských štátov, realizácii nariadenia REACH, stave vykonávania a využívania testovacích metód nevyužívajúcich zvieratá a testovacích stratégií a o financovaní vývoja a hodnotenia alternatívnych testovacích metód, b) o skúsenostiach získaných predovšetkým v súvislosti s nákladmi a administratívnym zaťažením a inými vplyvmi na inováciu. Návrh zahŕňa preskúmanie rozsahu pôsobnosti a potenciálneho prekrývania s inými právnymi predpismi EÚ o chemikáliách, ako aj preskúmanie Európskej chemickej agentúry.

Európska štatistika

52.

Európska štatistika o demografii

legislatívna

Účelom tohto návrhu nariadenia je ustanoviť spoločný rámec pre rozvoj, tvorbu a šírenie európskej štatistiky o obyvateľstve, životne dôležitých udalostiach a čistej migrácii.

Nástroje zahraničnej politiky

53.

Regulácia obchodovania s určitým tovarom, ktorý by sa mohol použiť na vykonanie trestu smrti, mučenie alebo určité kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie

legislatívna

Táto iniciatíva navrhuje zmenu a doplnenie nariadenia č. 1236/2005 na základe preskúmania uskutočneného ako odpoveď na žiadosti členských štátov, EP a mimovládnych organizácií.

Zdravie a spotrebiteľ

54.

Revízia smernice o tabakových výrobkoch týkajúca sa výroby, prezentácie a predaja

legislatívna

Najnovšiemu vývoju v oblasti tabakových výrobkov sa bude venovať aktualizácia smernice (2001/37/ES), ktorá sa bude týkať otázok vnútorného trhu, nových výrobkov a označovania.

55.

Balík týkajúci sa inovácií v oblasti zdravia:

1) Podpora inovácií v oblasti zdravotníckych pomôcok v prospech pacientov, spotrebiteľov a odborníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti

nelegislatívna

Oznámenie vysvetľuje potrebu ďalšieho zdokonaľovania regulačného prostredia na účely posilnenia inovácií v oblasti zdravotníckych pomôcok z hľadiska nových zmien (napr. starnutie, informačné a komunikačné technológie atď.). Bude sa v ňom reagovať aj na príslušné závery nedávneho zasadnutia Rady.

2) Zdravotnícke pomôcky

legislatívna

Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby regulačný rámec ďalej podporoval inovácie v tomto sektore a zároveň zaručoval bezpečnosť pacientov. Regulačný rámec sa prispôsobí technickému a vedeckému pokroku, bude obsahovať jasnejšie a jednoduchšie pravidlá a zabezpečí nástroje potrebné na riadenie na úrovni EÚ. Stalo sa to nevyhnutnou potrebou z dôvodu zvýšeného dopytu na trhu po kombinovaných výrobkoch liekov so zdravotníckymi pomôckami. Cieľom je zvýšiť úroveň ochrany zdravia pre všetkých európskych pacientov a používateľov, posilniť postavenie Európy na čele inovácií v tejto oblasti a dosiahnuť hladšie fungovanie vnútorného trhu a medzinárodného obchodu.

3) Diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro

legislatívna

Pozri vyššie.

56.

Klinické skúšanie na podporu klinického výskumu a inovácií vo farmaceutickom sektore

legislatívna

Cieľom tohto návrhu na revíziu smernice o klinickom skúšaní (2001/20/ES) je posilnenie znalostí a inovácie v klinickom výskume. Pravdepodobne bude riešiť tieto otázky: skrátenie administratívnych zdržaní, prekonanie rozdielnych rozhodnutí v celej EÚ a zjednodušenie postupov podávania správ.

57.

Balík v oblasti zdravia zvierat a rastlín

1) Posilnenie potravinového reťazca – modernizovaný a jednoduchší právny rámec

nelegislatívna

Oznámenie zdôrazňuje hlavné prvky nového legislatívneho balíka o zdraví zvierat, zdraví rastlín, rastlinnom reprodukčnom materiáli a kontrol súvisiacich s týmito sektormi, určeného na modernizáciu a zjednodušenie pravidiel, aby sa mohli lepšie dosahovať legislatívne ciele a posilňovať inovácia a konkurencieschopnosť príslušných hospodárskych sektorov.

2) Právne predpisy týkajúce sa zdravia zvierat

legislatívna

Cieľom návrhu je zabezpečiť prístup k požiadavkám na zdravie zvierat vo väčšej miere založený na rizikách a odstrániť administratívne zaťaženie v súvislosti s pohybom zvierat, poskytnúť jednoduchšiu, modernejšiu a flexibilnejšiu regulačnú štruktúru pre zdravie zvierat v EÚ a zaistiť väčšiu bezpečnosť sústrediac sa na prevenciu chorôb, čoho dôsledkom budú menšie hospodárske straty z dôvodu ohnísk nákazy.

3) Úradné kontroly v potravinovom reťazci

legislatívna

Cieľom návrhu revízie nariadenia č. 882/2004 je zjednodušiť a zefektívniť existujúci právny rámec na účely zvýšenia účinnosti úradných kontrol vykonávaných členskými štátmi v potravinovom reťazci a zároveň minimalizovať zaťaženie hospodárskych subjektov. Účinnejšie využívanie kontrolných zdrojov prispeje k prevencii krízových situácií, pričom sa obmedzia náklady na dodržiavanie súladu pre hospodárske subjekty a zabezpečia sa rovnaké podmienky pre všetkých. Týka sa to aj smerníc 96/23/ES, 97/78/ES a 91/496/EHS.

4) Právne predpisy EÚ týkajúce sa zdravia rastlín

legislatívna

Cieľom návrhu je zjednodušenie, zefektívnenie a zvýšenie transparentnosti a efektívnosti nákladov. Zjednodušia sa rastlinné pasy pre vnútorný pohyb rastlín, čím sa vytvorí transparentnejší a stabilnejší systém pre pestovateľov. Lepšia kontrola dovozu posilní ochranu pred vstupom nových škodcov a chorôb z tretích krajín, čo v minulosti spôsobovalo pestovateľom EÚ dodatočné zaťaženie v oblasti kontroly škodcov alebo poškodzovalo prirodzené životné prostredie.

5) Obchodovanie s osivom a množiteľským materiálom na podporu inovácie v oblasti osiva

legislatívna

Cieľom iniciatívy je podpora inovácie a snaha o zmiernenie celkového administratívneho zaťaženia a zavedenie flexibility do regulačného rámca vzhľadom na globalizáciu, špecializáciu a rozvoj nových spôsobov využívania poľnohospodárskych komodít, spolu so zmenami v očakávaniach spoločnosti týkajúcich sa vzájomného pôsobenia poľnohospodárstva a prirodzeného životného prostredia. Zmodernizujú a zjednodušia sa právne predpisy nahradením 12 smerníc o osive a rastlinnom množiteľskom materiáli jedným samostatným aktom.

58.

Poplatky a účinnosť Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA)

legislatívna

Zreviduje sa nariadenie č. 178/2002 s cieľom zlepšiť účinnosť a efektívnosť EFSA. Môže sa to týkať možnosti stanovenia poplatkov za spracovanie spisov predložených zástupcami odvetvia (za služby, ktoré sa nepovažujú za služby verejného záujmu).

Vnútorné záležitosti

59.

Nová generácia hraničných kontrol:

1) Systém vstup/výstup (EES)*

legislatívna

Definovať účel, funkcie a zodpovednosti systému vstup/výstup (EES) a zaviesť podmienky a postupy na registráciu, ukladanie a konzultáciu údajov o vstupe/výstupe štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí prechádzajú vonkajšie hranice EÚ. (2. štvrťrok 2012).

2) Program registrovaných cestujúcich (RTP)*

legislatívna

Definovať účel, funkcie a zodpovednosti programu registrovaných cestujúcich (RTP) a systému registrovaných cestujúcich (RTS) s cieľom udeliť Komisii a Agentúre pre riadenie rozsiahlych informačných systémov právomoc zriadiť a spravovať RTP a RTS a zaviesť postupy a podmienky na kontrolu aplikácie RTP a výmenu údajov o registrovaných cestujúcich medzi členskými štátmi. (2. štvrťrok 2012).

3) Zmena a doplnenie Kódexu schengenských hraníc*

legislatívna

Zmeniť a doplniť Kódex schengenských hraníc, aby bol v súlade s nariadením o programe registrovaných cestujúcich a s nariadením o systéme vstup/výstup. (2. štvrťrok 2012).

60.

Rozvoj politiky týkajúcej sa európskeho systému odbornej prípravy pre príslušníkov orgánov presadzovania práva

nelegislatívna

Účelom podpory politiky odbornej prípravy EÚ je posilnenie samotnej európskej kultúry presadzovania práva zabezpečením európskych programov odbornej prípravy pre všetky dotknuté subjekty.

61.

Rámec administratívnych opatrení ako je zmrazovanie finančných prostriedkov osôb podozrivých z teroristickej činnosti v EÚ (článok 75)

legislatívna

Ustanoviť rámec administratívnych opatrení vzhľadom na pohyb kapitálu a platby, ako je napríklad zmrazovanie finančných prostriedkov, finančných aktív alebo hospodárskych ziskov patriacich, vlastnených alebo držaných fyzickými alebo právnickými osobami, skupinami a neštátnymi subjektmi spojenými s teroristickou činnosťou v EÚ. Tento rámec by mal slúžiť ako základ, na ktorom by mohla Rada prijímať rozhodnutia po návrhu predloženom Komisiou.

62.

Boj proti európskej
počítačovej kriminalite

nelegislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je posilnenie kapacity EÚ bojovať proti počítačovej kriminalite. Bude informovať občanov Únie, členské štáty a Európsky parlament o nevyhnutných podmienkach potrebných na zabezpečenie účinnej reakcie na počítačovú kriminalitu.

63.

Stratégia EÚ v oblasti boja proti obchodovaniu s ľuďmi

nelegislatívna

Zastrešujúcim cieľom tejto iniciatívy je vytvorenie komplexného politického rámca, prostredníctvom ktorého sa dosiahnu hlavné ciele prevencie a výrazného zníženia obchodovania s ľuďmi, trestného stíhania zločincov a lepšej ochrany obetí.

64.

Právny a technický rámec pre európsky systém na sledovanie financovania terorizmu (TFTS)

legislatívna

Iniciatíva zabezpečí nový európsky prístup k boju proti terorizmu a jeho financovaniu prostredníctvom centralizovaného zberu a analýzy údajov o platobnom styku a k vytvoreniu možnosti poskytovať cielenejšie údaje orgánom USA na základe dohody o TFTP medzi EÚ a USA.

65.

Revízia rámca EÚ pre uchovávanie údajov

legislatívna

Toto preskúmanie je výsledkom hodnotenia smernice o uchovávaní údajov. Príslušným orgánom zabezpečí okamžitý prístup k informáciám telekomunikácií, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre boj proti trestnej činnosti; poskytne primerané obmedzenia pre uchovávanie údajov, záruky voči porušovaniu práva na súkromie a ochranu osobných údajov, odstráni zbytočné prekážky hladkého fingovania vnútorného trhu a telekomunikačnému sektoru v celej EÚ zaistí konzistentnú refundáciu nákladov na uplatnenie uchovávania údajov.

66.

Zriadenie európskeho policajného úradu - EUROPOL

legislatívna

Článok 88 ZFEÚ zabezpečuje nový právny základ pre Europol.

67.

Balík o kritických infraštruktúrach EÚ:

1) Preskúmanie európskeho programu na ochranu kritickej infraštruktúry (EPCIP) a návrh na aktualizáciu programu

legislatívna/nelegislatívna

Komisia po prvýkrát navrhla EPCIP v oznámení týkajúcom sa tejto témy v roku 2006. EPCIP je v súčasnosti predmetom preskúmania, čoho výsledkom bude predloženie aktualizovaného EPCIP.

2) Identifikácia a označenie európskych kritických infraštruktúr

legislatívna

Zmena a doplnenie smernice 2008/114 o identifikácii a označení európskych kritických infraštruktúr a zhodnotení potreby zlepšiť ich ochranu.

68.

Návrh smerníc na rokovania dohodách o zjednodušení vízového režimu a readmisii s niektorými krajinami južného Stredozemia, v rámci dialógu o migrácii, mobilite a bezpečnosti, ktorý sa má uskutočniť s týmito krajinami

legislatívna

Táto iniciatíva podporí a podnieti reformy, na ktorých sa môžu podieľať partnerské krajiny, pričom poskytne svojim občanom možnosť rozšírenej mobility vo vzťahu k členským štátom EÚ, pričom bude riešiť hlavné dôvody migračných tokov.

69.

Prijímanie štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vedeckého výskumu, štúdia, výmeny žiakov, neplateného odborného vzdelávania alebo dobrovoľnej služby

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je zvýšenie atraktívnosti celej EÚ ako centra pre výskum, štúdium, výmenu žiakov, odborné vzdelávanie a dobrovoľnú službu. Zameriava sa na ďalšie uľahčovanie výmeny štátnych príslušníkov tretích krajín na vedecké účely, na účely vzdelávania a odbornej prípravy a na kultúrne účely, na vytváranie podmienok pre ich vstup a pobyt a na zabezpečenie väčšej transparentnosti a účinnosti mobility v rámci EÚ. Táto iniciatíva zmení a doplní smernice Rady 2004/114/ES a 2005/71/ES.

Humanitárna pomoc a krízové opatrenia

70.

Zriadenie Európskeho dobrovoľníckeho zboru pre humanitárnu pomoc (EVHAC)

legislatívna

Cieľom je ustanoviť rámec pre spoločnú účasť mladých Európanov na operáciách Únie týkajúcich sa humanitárnej pomoci. Prípravné akcie počnúc rokom 2011 pomôžu identifikovať potenciálne možnosti.

Priemysel a podnikanie

71.

Registrácia motorových vozidiel predtým registrovaných v inom členskom štáte

legislatívna

Hlavným politickým cieľom je zlepšiť fungovanie vnútorného trhu prostredníctvom odstránenia prekážok vo voľnom pohybe tovaru, služieb a pracovníkov, ktoré sú spôsobené rozličnými administratívnymi formalitami a požiadavkami týkajúcimi sa registrácie motorových vozidiel predtým registrovaných v inom členskom štáte.

72.

Priemyselná politika pre odvetvie bezpečnosti

nelegislatívna

Ustanovenie silného vnútorného trhu pre bezpečnosť prostredníctvom: prekonania rozdrobenosti trhu, posilnenia priemyselného základu, zvýšenia konkurencieschopnosti odvetvia bezpečnosti EÚ vo svete.

Rozdielne prístupy v členských štátoch viedli k vytvoreniu rozličných bezpečnostných trhov.

73.

Závery skupiny na vysokej úrovni CARS 21

nelegislatívna

Posúdenie politických odporúčaní skupiny na vysokej úrovni CARS 21 v jej záverečnej správe a oznámenie, ako Komisia mieni reagovať na tieto odporúčania.

74.

Aktualizácia a preskúmanie pokroku v oblasti integrovanej priemyselnej politiky pre éru globalizácie

nelegislatívna

Komisia preskúma realizáciu hlavnej časti stratégie Európa 2020 týkajúcu sa priemyselnej politiky a aktualizuje kľúčové iniciatívy na účely zabezpečenia včasného prechodu na trvalo udržateľnejšie, inkluzívnejšie a zdrojovo efektívnejšie hospodárstvo a pevný priemyselný základ. V strednodobej aktualizácii sa zohľadní oživenie hospodárstva, nové úlohy a viacročný finančný rámec.

75.

Priemyselná politika v kozmickom priemysle

nelegislatívna

Berúc do úvahy strategický význam kozmického priemyslu, jeho závislosť na verejnom financovaní (tak vývoja a výskumu, ako aj predaja) a rozšírenie globálnej hospodárskej súťaže na komerčnom trhu, v oznámení sa stanovia akcie na zlepšenie rámcových podmienok európskeho kozmického priemyslu s cieľom posilniť konkurencieschopnosť tohto odvetvia a prispieť k vyváženému podielu kapacít v Európe.

76.

Kľúčové technológie (KET)

nelegislatívna

Táto iniciatíva reaguje na odporúčanie skupiny na vysokej úrovni a navrhuje koordinovaný rámec KET na účely zabezpečenia plynulosti vo výskume, vývoji a inovácii vrátane prenosu technológií na účely využívania a posilňovania globálne konkurenčných ekosystémov.

77.

Európska značka v sektore cestovného ruchu

legislatívna

Snahou zavedenia európskej značky bude posilniť konkurencieschopnosť a udržateľnosť európskeho cestovného ruchu, a to prostredníctvom transparentnosti a konzistentnosti pri hodnotení kvality služieb cestovného ruchu s cieľom získať dôveru spotrebiteľa a uznať cestovný ruch vysokej kvality.

Inštitucionálne záležitosti

78.

Politické strany na európskej úrovni a pravidlá týkajúce sa ich financovania

legislatívna

Cieľom revízie nariadenia č. 2004/2003 je vytvoriť európsky právny štatút pre politické strany na európskej úrovni.

79.

Smerom k návrhu o doložke o solidarite

nelegislatívna

Táto iniciatíva nadviaže na ustanovenie o doložke o solidarite (článok 222 ods. 3) ZFEÚ, podľa ktorého Únia a jej členské štáty konajú spoločne v duchu solidarity, ak sa niektorý členský štát stane objektom teroristického útoku alebo obeťou prírodnej katastrofy alebo katastrofy spôsobenej ľudskou činnosťou. V ZFEÚ sa ustanovuje spoločný návrh Komisie a vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Vnútorný trh a služby

80.

Ochrana investorov: Zmena a doplnenie smernice o podnikoch kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (smernica UCITS), pokiaľ ide o funkcie depozitárov, odmeňovanie manažérov a administratívne sankcie*

legislatívna

Účelom je zmeniť a doplniť smernicu UCITS (Podniky kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov − „UCITS V“ 2009/65/ES) s cieľom: i) vytvoriť regulačný režim s pevnou ochranou investora, ii) ďalej posilniť efektívnosť vnútorného trhu EÚ v sektore investičných fondov a iii) zabezpečiť, aby legislatívny rámec UCITS nenarušil finančnú stabilitu na trhu. Na operačnej úrovni sa tieto zmeny a doplnenia zamerajú na poskytnutie primeraných riešení, pokiaľ ide o depozitárov UCITS a politiku odmeňovania UCITS. (2. štvrťrok 2012).

81.

Tieňové bankovníctvo

nelegislatívna

V druhom polroku sa prijme oznámenie, čím sa doplní a vykoná činnosť v rámci G20.

82.

Ochrana investorov: PRIPs (poskytovanie informácií pred uzatvorením zmluvy o komplexných investičných produktoch)*

legislatívna

Účelom tohto nástroja je zabezpečiť vysokú a konzistentnú úroveň ochrany investorov, ktorá bude zahrnutá do práva Spoločenstva, s rovnakými podmienkami pre tvorcov a distribútorov retailových investičných produktov a zvýšenie efektívnosti cezhraničného podnikania. (1.štvrťrok 2012).

83.

Nadväzné opatrenia na kontrolu účinnosti jednotného trhu služieb: Posilnenie jednotného trhu služieb*

nelegislatívna

Nadväzne na vykonanie kontroly účinnosti a ďalšej práce (napr. posúdenie vyhradených činností, požiadavky, pokiaľ ide o vlastníctvo kapitálu, právnu formu a povinnosti poistenia) je táto iniciatíva zameraná na identifikáciu a návrh opatrení/akcií potrebných na odstránenie zostávajúcich prekážok vo fungovaní jednotného trhu so službami. (2. štvrťrok 2012).

84.

Kolektívna správa práv: Hudobné práva – hudba online*

legislatívna

Navrhovaný nástroj má dva ciele. Prvým je všeobecná úroveň správy a transparentnosti uplatňovaná na všetky organizácie kolektívnej správy. Druhým cieľom sú osobitné pravidlá zamerané na poskytovanie licencií v oblasti hudby online, aby sa posilnil jednotný digitálny trh a poskytovalo sa viac cezhraničných služieb zákazníkom v celej EÚ. (1.štvrťrok 2012).

85.

Jednotný trh a dôchodkové fondy: Inštitúcie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia (IORP)*

legislatívna

Cieľom preskúmania smernice o inštitúciách zamestnaneckého dôchodkového poistenia (IORP) je udržať rovnaké podmienky so Solventnosťou II a podporiť cezhraničné činnosti v tejto oblasti. Pomôže to riešiť problémy súvisiace s demografickým starnutím a verejným dlhom. (3. štvrťrok 2012).

86.

Revízia smernice o sprostredkovaní poistenia (IMD)

legislatívna

Cieľom revízie je zlepšiť harmonizáciu, právnu istotu a presnosť vymedzení pojmov a zároveň vyhnúť sa existujúcim ťažkostiam s uplatňovaním súčasnej IMD na vnútroštátnej úrovni.

87.

Revízia nariadenia o ochrannej známke Spoločenstva a smernice o aproximácii vnútroštátnych právnych predpisov upravujúcich oblasť ochranných známok

legislatívna

Cieľom je zaktualizovať, zefektívniť a zmodernizovať podľa potreby nariadenie a smernicu EÚ a ustanoviť rozšírenú spoluprácu medzi Úradom pre harmonizáciu vnútorného trhu (OHIM) a národnými úradmi pre ochranné známky s cieľom zabezpečiť väčšiu účinnosť, efektívnosť a konzistentnosť systému obchodných známok v Európe ako celku.

88.

Iniciatíva o poskytovaní nefinančných informácií spoločnosťami

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom návrhu je zvýšenie transparentnosti nefinančných informácií od spoločností a zároveň vyhýbanie sa zbytočnému nárastu administratívneho zaťaženia.

89.

Hazardné hry online na vnútornom trhu

nelegislatívna

Oznámenie nadväzuje na Zelenú knihu o hazardných hrách online, poskytuje podstatné zhodnotenie odpovedí v rámci konzultácie a následne identifikuje 1) kľúčové úlohy pre koexistenciu vnútroštátnych regulačných modelov v rámci vnútorného trhu a) iniciatívy, ktoré sa majú zrealizovať na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ.

90.

Presadzovanie práv duševného vlastníctva

legislatívna

Hlavným cieľom by malo byť prispôsobenie smernice (2004/48/ES) súčasným úlohám na účely zabezpečenia toho, aby boli práva duševného vlastníctva v EÚ chránené účinne a jednotne, predovšetkým v digitálnom prostredí. Viaceré ustanovenia smernice by sa mali objasniť pre dosiahnutie konzistentného výkladu a presadzovania.

91.

Smernica o práve v oblasti cenných papierov

legislatívna

Hlavným cieľom opatrenia je odstrániť nesúlad medzi vnútroštátnymi predpismi hmotného práva o zaknihovaných cenných papieroch, a tým výrazne prispieť k zjednodušeniu operácií finančných trhov a k ich právnej bezpečnosti.

92.

Konečné vzájomné započítanie (tzv. close-out netting)

legislatívna

Close-out netting predstavuje významný nástroj zmierňovania rizík určený na zníženie kreditného rizika zmluvných strán, keďže v prípade nesolventnosti uprednostňuje zmluvné strany plniace svoje záväzky pred nezaistenými veriteľmi. Cieľom je zvýšiť právnu istotu a bezpečnosť bilaterálnych a multilaterálnych dohôd o vzájomnom započítaní, ale zároveň ako súčasť rámca EÚ pre krízové riadenie vo finančnom sektore [pozri KOM(2010) 579] poskytnúť vnútroštátnym orgánom právomoc o dočasnom pozastavení práv na close-out netting.

93.

Iniciatíva týkajúca sa oznamovania prípadov a odstraňovania záznamov

Hlavné politické ciele sú: prispievať k dobrému fungovaniu jednotného digitálneho trhu, prispievať k boju proti nezákonnosti na internete, zabezpečiť transparentnosť, účinnosť, proporcionalitu a súlad so základnými právami súvisiacimi s oznamovaním a odstraňovaním záznamov, zabezpečiť vyvážený a fungujúci prístup k postupom NTD so zameraním na základné práva a vplyv na inováciu a rast.

94.

Systémy poistných záruk

legislatívna

Cieľom je zabezpečiť, aby vo všetkých členských štátoch existovali systémy poistných záruk a aby vyhovovali minimálnemu súboru vlastností.

95.

Tretia smernica proti praniu špinavých peňazí

legislatívna

Prebieha revízia medzinárodných noriem a jej ukončenie sa plánuje na február 2012. Začalo sa aj vlastné preskúmanie oznámenia a správa o ňom sa má predložiť začiatkom roku 2012. Medzinárodné normy sa budú musieť po ich prijatí urýchlene implementovať do právnych predpisov EÚ.

96.

Zmena a doplnenie smernice o finančných konglomerátoch (FICOD II) (2002/87/ES)

legislatívna

Komisia sa na základe rozhodnutia Rady pre finančnú stabilitu (G20) z januára 2010 o preskúmaní regulácie materských subjektov finančných konglomerátov zaviazala dohodami a odporúčaniami na úrovni G20 posilniť dohľad nad materskými spoločnosťami zložitých finančných skupín, ktorými sú v súčasnosti neregulované holdingové spoločnosti. Účinnosť smernice o kapitálových požiadavkách (CRD) a Solventnosti 2, ako aj súvisiacich predpisov vo finančnom sektore, napríklad predpisov o UCITS a AIFM, a predovšetkým rámca pre krízové riadenie, by sa mohla výrazne zvýšiť, keby materský subjekt explicitne niesol zodpovednosť za splnenie všetkých požiadaviek konzistentným spôsobom na úrovni celého konglomerátu a vo všetkých regulovaných subjektoch skupiny.

Spravodlivosť, základné práva a občianstvo

97.

Pokrok integrácie Rómov – prvá správa Európskej Komisie

nelegislatívna

Prvá výročná správa, ktorú členské štáty musia predložiť Komisii do 31. 12. 2011, posudzuje vnútroštátne stratégie integrácie Rómov.

98.

Osobitné záruky v trestnom konaní pre zraniteľné podozrivé alebo obvinené osoby

legislatívna

Cieľom iniciatívy je zabezpečiť, aby sa v celej EÚ venovala osobitná pozornosť trestnému konaniu v prípade podozrivých alebo obvinených osôb, ktoré nedokážu pochopiť alebo sledovať obsah alebo zmysel konania, napríklad z dôvodu svojho veku alebo duševného, či fyzického stavu.

99.

Minimálne ustanovenia o znakoch skutkových podstát trestných činov a trestov v oblasti nedovoleného obchodovania s drogami

legislatívna

Umožniť členským štátom účinnejšie bojovať proti nedovolenému obchodovaniu s drogami a posilňovať spoločný prístup EÚ k obchodovaniu s drogami prostredníctvom zosúladenia priestupkov a sankcií, riešiť nezrovnalosti zistené posúdením rámcového rozhodnutia 2004/757/SVV vykonaným v roku 2009 a nahradiť tento nástroj.

100.

Výmena informácií, posudzovanie rizík a kontrola nových psychoaktívnych látok

legislatívna

Cieľom návrhu zmeniť a doplniť rozhodnutie Rady 2005/387/SVV z 10. mája 2005 je zdokonaliť postup posudzovania a niektoré procedurálne kroky berúc do úvahy získané skúsenosti a vzniknuté obmedzenia v priebehu posledných troch rokov v súvislosti s týmto legislatívnym nástrojom.

101.

Európsky akt bezbariérovosti: zlepšujúci dostupnosť tovaru a služieb na vnútornom trhu

legislatívna

Návrh smernice na zdokonalenie trhu s tovarom a službami, ktoré sú dostupné pre zdravotne postihnuté osoby a osoby vyššieho veku na základe prístupu „Dizajn pre všetkých“. Táto podnikateľsky priaznivá iniciatíva zahŕňa záväzné opatrenia na podporu obstarávania a zosúladenia noriem o bezbariérovosti.

102.

Zlepšenie vyváženého zastúpenia žien a mužov v predstavenstvách spoločností kótovaných na burze (tzv. soft law)

legislatívna

Nadväzujúc na stratégiu rodovej rovnosti sa odporúčanie zameria na zlepšenie vyváženého zastúpenia žien a mužov v predstavenstvách spoločností. Rodová rovnosť, okrem toho, že je základným právom, zohráva kľúčovú úlohu pre rast a konkurencieschopnosť EÚ.

103.

Cestovné, dovolenkové a výletné služby

legislatívna

Cieľom návrhu je zrevidovať smernicu Rady 90/314/EHS a zmodernizovať súčasné predpisy o ochrane spotrebiteľov kupujúcich cestovné, dovolenkové a výletné služby, najmä cez internet, a uľahčiť nákup cestovných služieb z iných členských štátov.

104.

Reforma štruktúry Eurojustu

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je rozvinúť a posilniť fungovanie Eurojustu a určujúce dojednania pre zapojenie Európskeho parlamentu a národných parlamentov do hodnotenia činnosti Eurojustu.

105.

Odškodňovanie obetí trestných činov

legislatívna

Návrh Komisie na revíziu smernice 2004/80 zabezpečí, aby obete trestných činov dostávali vo všetkých členských štátoch spravodlivé a primerané odškodnenie, čo prispeje k zvýšeniu vzájomnej dôvery medzi členskými štátmi. Návrh bude založený na komplexnej štúdii všetkých aspektov odškodňovania, aby sa identifikovali existujúce prekážky, ich pôvod a možné riešenia.

106.

Premlčacie lehoty v prípade cezhraničných cestných dopravných nehôd

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je vytvorenie väčšej právnej istoty pre občanov, pokiaľ ide o premlčacie lehoty v prípade cezhraničných cestných dopravných nehôd.

107.

Elektronická justícia

legislatívna

Táto iniciatíva posilní projekt elektronickej justície ako nástroja na podporu rastu a právnej istoty na vnútornom trhu. Cieľom projektu elektronickej justície je podpora justičnej politiky pomocou využívania informačných a telekomunikačných technológií na účely zdokonalenia a zjednodušenia informácií o súdnictve v EÚ, uľahčenia prístupu k spravodlivosti vo všetkých členských štátoch a zjednodušenia justičnej spolupráce a postupov.

108.

Alternatívne riešenie sporov ako nástroj pre spory medzi podnikmi (B2B)

legislatívna

Toto opatrenie dopĺňa legislatívny návrh Komisie o alternatívnom riešení sporov pre spotrebiteľov s mechanizmom prispôsobeným sporom medzi podnikmi. Podporou alternatívneho riešenia sporov sa zvýši dôvera malých a stredných podnikov pri vstupe do cezhraničného obchodu a zlepší sa fungovanie vnútorného trhu.

109.

Konkurzné konanie

legislatívna

Revízia nariadenia o konkurznom konaní [(ES) č. 1346/2000)] vrátane otázok týkajúcich sa platobnej neschopnosti skupín a podnikov s cieľom zvýšiť účinnosť a efektívnosť cezhraničných konkurzných konaní.

110.

Vzájomné uznávanie občianskych dokumentov:

1) Vzájomné uznávanie účinkov určitých dokumentov o občianskom stave

legislatívna

Návrh by sa mal vzťahovať na vzájomné uznávanie účinkov určitých dokumentov o občianskom stave (napríklad v súvislosti s narodením, príbuzenským pomerom, adopciou, menom, úmrtím).

111.

2) Odstránenie formalít pri úradnom overovaní dokladov medzi členskými štátmi

legislatívna

Návrh nadväzuje na Zelenú knihu o voľnom obehu dokumentov, dokladov o občianskom stave, verejných listín a o zjednodušení právnych predpisov. Mal by sa vzťahovať na odstránenie formalít pri úradnom overovaní dokladov medzi členskými štátmi.

Spravodlivosť, spotrebiteľské záležitosti a politika hospodárskej súťaže

112.

Rámec EÚ pre kolektívne odškodňovanie

určí sa

Táto iniciatíva nadviaže na širokú škále predchádzajúcich činností Komisie v oblasti kolektívneho odškodňovania na úrovni EÚ.

Námorné záležitosti a rybné hospodárstvo

113.

Stanovenie rámca pre námorné priestorové plánovanie

legislatívna

Zabezpečiť, aby členské štáty poskytovali stabilný, spoľahlivý a do budúcnosti orientovaný integrovaný rámec plánovania na účely optimalizácie využívania námorného priestoru v prospech hospodárskeho rozvoja a morského prostredia, a aby sa pritom uplatňoval spoločný prístup s cieľom uľahčiť cezhraničné námorné priestorové plánovanie. Druh tejto iniciatívy – pravdepodobne smernica – sa ešte potvrdí.

114.

Modrý rast: trvalo udržateľný rast z oceánov, morí a pobreží

nelegislatívna

Oznámenie bude založené na zisteniach prebiehajúcej štúdie skúmajúcej trvalo udržateľný rast a zamestnanosť v zavedených, nových a perspektívnych námorných sektoroch na základe inovačného využívania morských a pobrežných zdrojov ako hnacích mechanizmov inovácie a konkurencieschopnosti.

Ochrana finančných záujmov EÚ

115.

Ochrana finančných záujmov Európskej únie vrátane trestnoprávnej ochrany (PFI)*

legislatívna

Táto iniciatíva je legislatívnym následným opatrením k oznámeniu o ochrane finančných záujmov Európskej únie vrátane ich ochrany na základe trestného práva hmotného v zmysle článku 325 ods. 4 ZFEÚ. (3. štvrťrok 2012).

116.

Posilnenie ochrany eura pred falšovaním pomocou sankcií trestného práva

legislatívna

Iniciatíva by mala vychádzať z rámcového rozhodnutia 2000/383/JHA. Jej cieľom je zlepšenie ochrany eura zabezpečením účinnejších trestnoprávnych predpisov a postupov a posilnenie monitorovania predpisov EÚ v členských štátoch. Občania by mali byť dostatočne chránení pred podvodmi a falšovaním eura pomocou sankcií trestného práva.

117.

Vzájomná pomoc medzi správnymi orgánmi členských štátov a spolupráca medzi týmito orgánmi a Komisiou na účely zabezpečenia správneho uplatňovania právnych predpisov o colných a poľnohospodárskych záležitostiach

legislatívna

Zjednodušenie a objasnenie právnych predpisov, zlepšenie dostupnosti a dosahovania rozpočtových úspor, keďže nariadenie č. 515/97 a rozhodnutie Rady 2009/917/SVV z 30. novembra 2009 o využívaní informačných technológií na colné účely sa čiastočne zaoberajú rovnakými otázkami.

Regionálna politika

118.

Budúca stratégia pre najvzdialenejšie regióny

nelegislatívna

Oznámenie o budúcej stratégii pre najvzdialenejšie regióny na základe spoločného Memoranda regiónov a členských štátov „Najvzdialenejšie regióny v horizonte roku 2020“ a ich ďalšie príspevky.

Výskum a inovácia

119.

Rámec pre Európsky výskumný priestor (EVP)

legislatívna/nelegislatívna

Rámec pre EVP bude základom pre dosiahnutie súdržnosti a koordinácie strategickej politiky medzi EÚ a členskými štátmi s cieľom zvýšiť účinnosť európskeho výskumného systému lepším využívaním potenciálu cezhraničných synergií a komplementarít (t. j. mobility a kariéry výskumníkov, cezhraničných operácií organizácií uskutočňujúcich a financujúcich výskum, výskumných infraštruktúr, vzájomnej výmeny poznatkov a spolupráce s tretími krajinami).

120.

Postavenie Inovácie v Únii 2012 – urýchľujúca zmena

nelegislatívna

Toto oznámenie vyznačí ďalšie kroky na dosiahnutie rastu a nových pracovných miest pomocou inovácie. Zahŕňa tieto politické návrhy: podrobné vymedzenie nového ukazovateľa rýchleho rastu, inovačné spoločnosti s porovnávacím posudzovaním inovačnej výkonnosti členských štátov, akcie nadväzujúce na záväzky Inovácie v Únii tam, kde sa nedosiahol žiadny pokrok, návrh na začlenenie inovácie do politík EÚ.

121.

Rozširovanie a podpora medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu a inovácie

nelegislatívna

Európa sa musí strategickejšie zapájať do spolupráce s hlavnými partnermi v oblasti vedy, technológií a inovácie na účely: dosiahnutia špičkovej úrovne a podpory priemyselnej konkurencieschopnosti; riešenia globálnych spoločenských úloh; a podpory vonkajších politík. Toto oznámenie stanoví podrobné ciele, kritériá a operačné zásady pre realizáciu, rozširovanie a podporu akcií medzinárodnej spolupráce EÚ v rámci Fóra občianskej spoločnosti pre výskum a inováciu.

Zdaňovanie a colná únia

122.

Dobrá správa vo vzťahu k daňovým rajom*

nelegislatívna

Táto iniciatíva rozvinie posilnenú stratégiu na ochranu EÚ pred problémami v súvislosti s jurisdikciami mimo EÚ, ktoré nespolupracujú (vrátane daňových rajov a agresívneho daňového plánovania). (4. štvrťrok 2012).

123.

Drogové prekurzory

legislatívna

Správa Komisie [KOM(2009) 709] zdôrazňuje riziko zneužívania liekov obsahujúcich drogové prekurzory. V máji 2010 Rada vyzvala Komisiu, aby navrhla legislatívne zmeny a doplnenia. Iniciatívou sa zmení a doplní nariadenie (ES) č. 273/2004.

124.

Odstránenie dvojitého zdaňovania cezhraničných platieb dividend portfóliovým investorom

legislatívna/nelegislatívna

Riešenie problémov dvojitého zdaňovania, ktoré vznikli uložením zrážkových daní na cezhraničné dividendy vyplácané portfóliovým investorom.

125.

Postavenie colnej únie

nelegislatívna

Celkové posúdenie fungovania colnej únie, jej úloh a príležitostí pri ochrane jednotného trhu a jeho občanov. Reagujúc na nedostatky a potreby zistené touto analýzou posúdenie upozorní na budúce colné iniciatívy s cieľom ďalej zvyšovať hodnotu, ktorú colná únia pridáva jednotnému trhu.

126.

Zdaňovanie automobilov

nelegislatívna

Riešiť dvojité zdaňovanie a iné daňové prekážky v cezhraničných situáciách.

127.

Mechanizmus rýchlej reakcie proti podvodom v oblasti DPH

legislatívna

Najnovšie skúsenosti preukázali, že schopnosť Únie reagovať v prípadoch náhleho a rozsiahleho podvodu v oblasti DPH v určitých členských štátoch nie je dostatočne rýchla. Doteraz sa jednotlivým členským štátom udeľovali výnimky, aby mohli zastaviť páchanie tohto druhu podvodov v dotknutých sektoroch, ale postup pre získanie výnimky nie je dostatočne flexibilný na to, aby zabezpečil rýchlu a náležitú reakciu. Nový navrhovaný mechanizmus prijímania výnimočných opatrení – mechanizmus rýchlej reakcie – by výrazne zvýšil rýchlosť riešenia týchto problémov. Jeho bezprostredným cieľom je odhaliť rozsiahle systémy podvodov ešte pred tým, ako začnú mať výrazný vplyv na vnútroštátne rozpočty.

Obchod

128.

Správa o obchodných a investičných prekážkach

nelegislatívna

Správa pre Európsku radu na účely identifikovania významných prekážok prístupu na trh pre európskych vývozcov a investorov v tretích krajinách a na účely stanovenia stratégií odstraňovania týchto prekážok.

Doprava

129.

Balík opatrení pre železnice:

1) Prístup na železničný trh*

legislatívna

Ďalšie otvorenie trhu v železničnom sektore (trhu vnútroštátnej osobnej dopravy) si vyžaduje úpravu existujúceho acquis o prístupe na železničný trh (1. balík v oblasti železničného trhu a následné zmeny a doplnenia) a náležité zmeny nariadenia o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave [(ES) č. 1370/2007] vrátane povinného zadávania verejnej zákazky v oblasti verejných služieb v rámci verejnej súťaže. Táto iniciatíva tiež zabezpečí nediskriminačný prístup k železničnej infraštruktúre vrátane služieb spojených so železničnou dopravou, najmä prostredníctvom štrukturálneho oddelenia prevádzkovania infraštruktúry od poskytovania služieb. Bude ju sprevádzať oznámenie o preskúmaní organizácie železničného trhu a posúdení nediskriminačného prístupu k železničnej infraštruktúre.

2) Európska železničná agentúra (ERA)*

legislatívna

Táto iniciatíva posilní úlohu Európskej železničnej agentúry (ERA) v oblasti bezpečnosti železničnej dopravy, najmä jej dohľad nad vnútroštátnymi opatreniami v oblasti bezpečnosti prijatými vnútroštátnymi bezpečnostnými orgánmi a ich postupnou harmonizáciou. Jej cieľom bude tiež dosiahnuť jednotné povolenie podľa typu vozidla a jednotnú bezpečnostnú certifikáciu železničných podnikov. V prípade potreby je možné upraviť smernice o bezpečnosti a interoperabilite (2004/49 a 2008/57). (4. štvrťrok 2012).

130.

Čistá energia pre dopravu:

alternatívna palivová stratégia

legislatívna/nelegislatívna

Biela kniha o doprave zdôrazňuje potrebu odstránenia závislosti dopravného systému na rope. Cieľom tejto iniciatívy je urýchliť zavedenie alternatívnej dopravy na trhu EÚ vrátane prijatia potrebných noriem pre zariadenia a systémy uskladňovania. Identifikuje potenciálne akcie EÚ určené na stimuláciu využívania alternatívnych palív v EÚ a na to, aby sa priemyslu, verejnému sektoru a spotrebiteľom poskytla jasná a súdržná vízia o trhových zmenách dopravných systémov využívajúcich alternatívne palivá.

131.

Práva cestujúcich v leteckej doprave: odmietnutie nástupu do lietadla, veľké meškanie alebo zrušenie letu

legislatívna

Revízia nariadenia (ES) č. 261/2004 chráni práva cestujúcich v leteckej doprave zabezpečením toho, aby boli cestujúci primerane informovaní o všetkých typoch narušenia letu a strate/poškodení batožiny, aby im bola poskytnutá pomoc a v prípade potreby aj odškodnenie. Posilní právnu istotu a zabezpečí spravodlivé a úmerné ekonomické zaťaženie najmä v situáciách, za ktoré letecký dopravca nenesie zodpovednosť (vyššia moc), a to aj prostredníctvom lepšieho rozdelenia finančných nákladov. Bude ju sprevádzať iniciatíva „Zodpovednosť leteckého dopravcu pri preprave cestujúcich a ich batožiny v leteckej doprave“.

Plánované iniciatívy na rok 2013

Názov

Druh iniciatívy

Opis náplne cieľov

Poľnohospodárstvo

Ekologické poľnohospodárstvo

legislatívna

Preskúmanie základného aktu o ekologickom poľnohospodárstve v súlade s diskusiou s Európskym parlamentom a členskými štátmi, ktorá sa uskutoční na základe správy predloženej v roku 2011 (správa Rade o uplatňovaní nariadenia Rady č. 834/2007/ES o ekologickej výrobe a označovaní ekologických produktov, ktorým sa zrušuje nariadenie č. 2092/91/EHS).

Nová stratégia lesného hospodárstva EÚ

nelegislatívna

Súčasná stratégia lesného hospodárstva EÚ bola prijatá ako uznesenie Rady v roku 1998 (1999/C 56/01). Cieľom iniciatívy je posúdiť, do akej miery stratégia ešte zodpovedá súčasným potrebám a politickým súvislostiam, a navrhnúť novú stratégiu zohľadňujúcu úlohy, ktoré vznikli od prijatia súčasnej stratégie, predovšetkým v súvislosti so zmenou klímy a politikou EÚ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

Oblasť klímy

Adaptačná stratégia EÚ

nelegislatívna

V členských štátoch pôsobia nepriaznivé účinky zmeny klímy vedúce k značným hospodárskym a environmentálnym dôsledkom. Táto stratégia prinúti EÚ riešiť budúce dôsledky zmeny klímy. Zameriava sa na akcie s pridanou hodnotou EÚ. Jej hlavným cieľom je rozšíriť vedomostnú základňu o adaptácii na zmenu klímy a vytvoriť primeraný rámec adaptačnej politiky EÚ.

Stratégia zníženia emisií CO2 z ťažkých úžitkových vozidiel

legislatívna/nelegislatívna

Táto iniciatíva rieši problém rastúcich emisií CO2 z ťažkých úžitkových vozidiel. Všeobecným cieľom je zníženie týchto emisií nákladovo efektívnym spôsobom. Iniciatíva nadväzuje na Európsku stratégiu čistých a efektívnych vozidiel a na Bielu knihu o doprave KOM(2011) 144.

Hospodárska súťaž

Iniciatíva v oblasti hmotnoprávnych pravidiel štátnej pomoci: preskúmanie všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách pre štátnu pomoc

legislatívna

Keďže účinnosť súčasného všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách (GBER) uplynie koncom roku 2013, je potrebné uskutočniť jeho revíziu. Okrem toho bude s revíziou všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách spojený aj proces zosúladenia viacerých usmernení o štátnej pomoci súvisiacich so stratégiou EÚ 2020 (výskum, vývoj a inovácie, rizikový kapitál, životné prostredie). Po roku 2013 by sa mohla naplánovať ďalšia konsolidácia usmernení (všeobecné usmernenia o štátnej pomoci). Je možné, že sa na základe upraveného nariadenia Rady č. 994/98 (pozri 2012) rozšíri aj rozsah pôsobnosti všeobecného nariadenia o skupinových výnimkách.

Preskúmanie nariadenia o štátnej pomoci de minimis

legislatívna

Pomoc de minimis predstavuje flexibilný nástroj na poskytovanie veľmi nízkych súm pomoci. Nariadenie Komisie o pomoci de minimis sa vzťahuje na malé sumy dotácií, ktoré nepredstavujú štátnu pomoc v zmysle článku 107 ods. 1 ZFEÚ, pretože neovplyvňujú na obchod a hospodársku súťaž, a ktoré preto nepodliehajú oznamovacej povinnosti. Účinnosť súčasného nariadenia končí v decembri 2013.

Preskúmanie rámca štátnej pomoci pre výskum, vývoj a inovácie

nelegislatívna

Zrevidovaný rámec pre výskum, vývoj a inovácie nadobudol účinnosť v roku 2007. Pomáha členským štátom, ktoré chcú využiť štátnu pomoc ako doplnkový nástroj na podporu výskumu, vývoja a inovácie. Rámec sa bude musieť zrevidovať do roku 2013.

Digitálna agenda

Smerom k stratégii EÚ pre výpočtové mračno (tzv. cloud computing)

nelegislatívna

Oznámenie bude riešiť viaceré aspekty súčasného regulačného rámca, ktorý bol koncipovaný vzhľadom na menej náročné aplikácie. Predovšetkým cloud computing vyvoláva špecifické otázky súvisiace s ochranou a uchovávaním údajov, uplatniteľným právom a zodpovednosťou, ako aj s ochranou spotrebiteľov. Budú sa riešiť aj aspekty interoperability, štandardizácie a prenosnosti údajov a aplikácií.

Vzdelávanie, kultúra a mládež

Internacionalizácia vyššieho vzdelávania

nelegislatívna

Rastúci počet inštitúcií vyššieho vzdelávania prijíma študentov z krajín mimo EÚ, uskutočňuje výmenu študentov, pracovníkov a znalostí a podieľa sa na medzinárodnej akademickej a výskumnej spolupráci. Oznámenie sa bude zaoberať stratégiou internacionalizácie sektora vyššieho vzdelávania EÚ. Vo výrazne vzájomne prepojenom svete predstavujú partnerstvá v oblasti vyššieho vzdelávania strategický spôsob riešenia globálnych úloh EÚ, čo prispieva k nárastu výskumných a učebných schopností a poveruje univerzity vykonávaním funkcie sprostredkovateľov prenosu znalostí.

Karta Mládež v pohybe (tzv. soft law)

legislatívna

Akcia hlavnej iniciatívy Mládež v pohybe (YoM) by mala uľahčiť tak mobilitu, ako aj účasť všetkých mladých ľudí vo veku od 13 do 30 rokov žijúcich v Európe. Vychádzala by z existujúcich kárt, ktoré mladým ľuďom už poskytujú výhody v rôznych oblastiach (cestovanie, kultúra, tovar, ubytovanie atď.). Existujúcim kartám, ktoré spĺňajú kritériá kvality EÚ, by sa mohlo udeliť označenie YoM.

Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

Ochrana pracovníkov pred rizikami súvisiacimi s pôsobením karcinogénov a mutagénov pri práci

legislatívna

Účelom je preskúmať súčasný právny rámec (smernica 2004/37) s cieľom stanoviť prijateľné úrovne rizika rakoviny, zlepšiť riadenie rizík a posúdiť možnosť rozšírenia rozsahu pôsobnosti smernice na nové rizikové faktory a látky, ktoré sú toxické pre reprodukciu.

Koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia

legislatívna

Prvá revízia nariadení č. 883/2004 a č. 987/2010 od ich nadobudnutia účinnosti v máji 2010 s cieľom doplniť alebo upraviť pravidlá na základe prvých rokov realizácie.

Oznámenie o dlhodobej starostlivosti

nelegislatívna

V nadväznosti na pracovný dokument útvarov Komisie z roku 2011 a diskusie vo Výbore pre sociálnu ochranu sa v oznámení uvedú politické smerovania reagujúce na zvýšenú potrebu zabezpečenia dlhodobej starostlivosti.

Energetika

Energetické technológie a budúca európska energetická politika

nelegislatívna

V oznámení sa poukáže na možnosti, ktoré energetické technológie môžu zohrať v snahe realizovať dekarbonizáciu, predloží sa v ňom plne komplexný prístup k podpore rozvoja energetických technológií v súlade s energetickou víziou do roku 2050 a posilnia sa v ňom synergie medzi členskými štátmi a Európskou komisiou v oblasti tvorby energetickej politiky, a to tak, že sa podporí konvergencia a spolupráca medzi inovačnými programami na vnútroštátnej úrovni a na úrovni EÚ.

Energetická účinnosť

nelegislatívna

Nadviaže sa na návrh z júna 2011, pričom sa bude vychádzať zo súčasných prác na pláne v oblasti energetiky do roku 2050 a pripravia sa všeobecné smerovania v oblasti energetickej účinnosti do roku 2020 a po ňom.

Politika rozširovania a susedská politika

Ročný balík pre rozšírenie na rok 2013

nelegislatívna

Rada vyzvala Komisiu, aby pravidelne podávala správy o kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách. Strategický dokument Komisie umožňuje Európskej rade vymedziť ku koncu každého roku hlavné strategické smerovanie v oblasti rozširovania.

Životné prostredie

Preskúmanie politík o kvalite ovzdušia

legislatívna/nelegislatívna

Posúdenie realizácie a dosiahnutých výsledkov súčasných politík v oblasti znečisťovania a kvality ovzdušia, zrevidované legislatívne návrhy smerníc ES o kvalite ovzdušia a vnútroštátnych emisných stropoch.

Zdravie a spotrebiteľ

Využitie techniky klonovania na potravinárske účely

legislatívna

Táto iniciatíva nadviaže na správu Komisie o klonovaní zvierat na potravinárske účely z roku 2010 a bude reagovať na požiadavky objasniť zákon o klonovaní zvierat na vnútornom trhu.

Výdavky vo veterinárnej oblasti

legislatívna

Cieľom revízie smernice Rady 90/424/ES je vytvoriť harmonizovaný systém EÚ spoločného znášania zodpovednosti a nákladov v rámci nových právnych predpisov EÚ o zdraví zvierat, ktoré sa momentálne navrhujú.

Vnútorné záležitosti

Prisťahovalecký kódex EÚ

legislatívna

Konsolidácia všetkých právnych predpisov v oblasti prisťahovalectva počnúc legálnou migráciou a v prípade potreby rozšírenie existujúcich ustanovení plánovaných v Štokholmskom programe.

Oznámenie o politike návratu + správa o vykonávaní smernice o návrate

nelegislatívna

Oznámenie predstavuje vyhodnotenie stavu. Posudzuje sa v ňom doteraz dosiahnutý pokrok v oblasti vývoja spoločnej politiky návratu v EÚ a uvádzajú sa v ňom určité konkrétne myšlienky o tom, ako by sa mala táto politika ďalej podporovať a rozvíjať.

Priemysel a podnikanie

Rozšírenie implementácie vnútorného trhu s motorovými vozidlami

legislatívna

Celkovým cieľom politiky je ochrana a posilnenie vnútorného trhu s motorovými vozidlami tým, že sa zabezpečí, aby boli k dispozícii všetky mechanizmy potrebné na účinné a jednotné vykonávanie a presadzovanie rámcových právnych predpisov o typovom schvaľovaní automobilových výrobkov.

Vnútorný trh a služby

Spravodlivá kompenzácia v súvislosti s reprodukciami chránených prác fyzickými osobami na súkromné použitie

legislatívna

Zabezpečenie, aby systémy spravodlivej kompenzácie vyplývajúce zo smernice fungovali spôsobom, ktorý zabezpečuje príjmy pre držiteľov práv a zároveň nebráni fungovaniu vnútorného trhu s elektronickými médiami a zariadeniami.

Platobné služby na vnútornom trhu

legislatívna

Cieľom preskúmania smernice 2007/64/ES je vytvorenie integrovaného, konkurencieschopného, efektívneho a užívateľsky priaznivého platobného trhu v Európe.

Cezhraničné platby v EÚ

legislatívna

Preskúmanie nariadenia (ES) č. 924/2009 sa sústredí na otázky, na ktoré upozornil článok 15. Avšak prebiehajúca integrácia platobného trhu EÚ, zmeny v smernici o platobných službách, ktorú momentálne skúma Komisia, a prijatie nariadenia o migrácii v jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA) môžu mať za následok významné úpravy znenia nariadenia č. 924/2009. Cieľom je vytvorenie integrovaného, konkurencieschopného, efektívneho a užívateľsky priaznivého platobného trhu v Európe.

Pokračovanie Zelenej knihy: smerom k integrovanému európskemu trhu s platbami prostredníctvom kariet, internetu a mobilných telefónov

legislatívna/nelegislatívna

Integrácia európskeho trhu s elektronickými maloobchodnými platbami je jednou z priorít vymedzených v Digitálnej agende, konkrétnejšie v oblasti jednotného digitálneho trhu. Pokračovanie zelenej knihy sa zameria na pomoc pri budovaní konkurencieschopnejšieho, efektívnejšieho, inovačného a bezpečnejšieho platobného trhu v Európe.

Potenciálny rámec pre krízové riadenie a riešenie krízových situácií pre finančné inštitúcie iné ako banky

legislatívna/nelegislatívna

Na základe správy skúmajúcej potrebu režimu krízového riadenia pre finančné inštitúcie iné ako banky (centrálne protistrany, poisťovne, hedgeové fondy atď.), ktorá by sa mala uverejniť do konca roku 2011, sa môže navrhnúť právny predpis poskytujúci orgánom právomoci a nástroje na riešenie prípadov zlyhania finančných inštitúcií iných ako banky.

Spravodlivosť, základné práva a občianstvo

Nariadenie o horúcej linke EÚ pre nezvestné deti.

legislatívna

Táto iniciatíva nadväzuje na oznámenie o detskej horúcej linke 116 z roku 2010 a jej cieľom je zabezpečenie primeraného fungovania horúcej linky 116 vo všetkých členských štátoch.

Nástroj európskeho zmluvného práva v oblasti poisťovacích služieb

legislatívna

Uľahčenie cezhraničného obchodovania s určitými finančnými produktmi (predovšetkým poistením) vypracovaním pravidiel európskeho zmluvného práva v oblasti finančných služieb.

Vzájomné uznávanie diskvalifikácií

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je zabezpečiť vzájomné uznávanie diskvalifikácií uložených súdnym rozhodnutím v trestnom konaní na účely vykonávania týchto opatrení v inom členskom štáte, ako je štát, v ktorom bolo opatrenie uložené.

Právna pomoc v trestnom konaní

legislatívna

Táto iniciatíva vymedzuje spoločné minimálne pravidlá na zabezpečenie toho, aby podozrivé a obvinené osoby v trestnom konaní mali nárok na právnu pomoc v období medzi obvinením a koncom súdneho konania alebo odvolacieho konania.

Konzultácie európskych sociálnych partnerov o preskúmaní smernice o rovnakom odmeňovaní

nelegislatívna

Vzhľadom na veľké rozdiely v odmeňovaní mužov a žien pretrvávajúce v Európe (približne 18 %), Komisia konzultuje s európskymi sociálnymi partnermi možnosť aktualizovať právne predpisy EÚ o realizácii zásady rovnakého odmeňovania.

Druhá etapa konzultácií európskych sociálnych partnerov o zosúladení práce, rodiny a súkromného života

nelegislatívna

V závislosti od výsledkov konzultácií Komisia môže navrhnúť opatrenia s dvojitým cieľom zvýšiť mieru zamestnanosti žien (keďže ženy nesú hlavnú zodpovednosť za starostlivosť o deti a iné nezaopatrené osoby) a riešiť demografické výzvy.

Európsky informačný systém registrov trestov pre odsúdených štátnych príslušníkov tretích krajín (ECRIS-TCN)

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je ustanovenie registra štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí boli odsúdení súdmi členských štátov.

Súdna právomoc, uznávanie a výkon súdnych rozhodnutí v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností

legislatívna

Na základe posúdenia uplatňovania nariadenia (ES) č. 2201/2003 zmeniť a doplniť tento právny nástroj a stanoviť spoločné minimálne normy vo vzťahu k uznávaniu rozsudkov o rodičovskej zodpovednosti s cieľom vykonávať tieto rozsudky priamo bez potreby overovania.

Zelená kniha o potenciálnom rozšírení minimálnych procesných práv

nelegislatívna

Zelená kniha o tom, či je potrebné riešiť otázku minimálnych procedurálnych práv pre obvinené a podozrivé osoby, iné ako osoby, na ktoré sa vzťahujú predchádzajúce legislatívne návrhy (v pláne procedurálnych práv).

Doručovanie súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych alebo obchodných veciach v členských štátoch (doručovanie písomností)

legislatívna

Revízia nariadenia (ES) č. 1393/2007 bude venovať osobitnú pozornosť účinnosti odosielajúcich a prijímajúcich orgánov a zameriava sa na praktické uplatňovanie vykonania žiadosti o doručenie písomnosti. Mohla by zahŕňať ustanovenie spoločných minimálnych noriem. Touto iniciatívou sa ďalej zruší nariadenie Rady (ES) č. 1348/2000.

Zelená kniha o minimálnych normách pre občianske konania a nevyhnutné následné opatrenia

nelegislatívna

Dodržiavanie určitých noriem a procedurálnych záruk je nevyhnutnou podmienkou pre cezhraničnú spoluprácu v občianskoprávnych veciach. Existujúce európske právne nástroje riešiace túto problematiku nie sú ani kompletné, ani súdržné. Zelená kniha by mala iniciovať diskusiu o zavedení spoločných minimálnych noriem pre občianske konania v EÚ.

Správa o občianstve EÚ na rok 2013: pokrok v odstraňovaní prekážok právam občanov EÚ

nelegislatívna

Cieľom tejto správy je posúdenie pokroku v zabezpečovaní účinného uplatňovania práv občanov EÚ prostredníctvom realizácie akcií oznámených v správe o občianstve EÚ za rok 2010 a identifikácia ďalších opatrení týkajúcich sa dokončenia odstraňovania zostávajúcich prekážok, ktoré stoja v ceste uplatňovaniu práv občanov EÚ.

Správa o práve občanov Únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať v rámci územia členských štátov

nelegislatívna

Cieľom tejto správy je predloženie komplexného prehľadu o tom, ako sa smernica 2004/38/ES transponovala do vnútroštátnych právnych predpisov a ako sa vykonávala vo všetkých členských štátoch. Správa obsahuje celkové posúdenie vplyvu ustanovení smernice a označuje oblasti potenciálneho zlepšenia.

Námorné záležitosti a rybné hospodárstvo

Zachovanie zdrojov rybolovu pomocou technických opatrení na ochranu morských organizmov

legislatívna

Cieľom tohto návrhu je vyvinúť nový rámec technických opatrení pre Atlantický oceán a Severné more na základe reformy spoločnej politiky rybného hospodárstva (CFP) na účely zabezpečenia ochrany morských biologických zdrojov a zmiernenia vplyvu rybolovných aktivít na populácie rýb a morské ekosystémy. Návrh sa zameriava na zjednodušenie a spájanie, ale prípadne aj na zvyšovanie účinnosti existujúcich technických opatrení, predovšetkým opatrení stanovených v nariadení Rady (ES) č. 850/98 a jeho rozličných zmenách a doplneniach, ako aj ďalších technických opatrení uvedených v nariadení Rady (ES) č. 1288/2009 a momentálne platných plánov obnovy.

Biela kniha o námornom dozore

nelegislatívna

Toto oznámenie sleduje dosiahnutý pokrok a navrhuje ďalšie opatrenia. Patrí sem identifikácia finančných dôsledkov vytvorenia spoločného prostredia pre zdieľanie informácií.

Integrácia námorného dozoru: realizácia spoločného prostredia na zdieľanie informácií vrátane jeho finančných aspektov

nelegislatívna

Toto oznámenie sleduje dosiahnutý pokrok a navrhuje ďalšie opatrenia. Patrí sem identifikácia finančných dôsledkov vytvorenia spoločného prostredia na zdieľanie informácií.

Ustanovenie alebo revízia dlhodobých plánov v súvislosti s určitými populáciami rýb a rybnými hospodárstvami, ktoré využívajú tieto populácie (mnohodruhové plány)

legislatívna

Tieto mnohodruhové plány sa budú vzťahovať na viaceré populácie rýb lovené tými istými rybnými hospodárstvami a v tej istej oblasti. Budú založené na ustanoveniach reformovanej spoločnej politiky rybného hospodárstva.

Ochrana finančných záujmov EÚ

Ochrana finančných záujmov Európskej únie posilňovaním pravidiel správneho a trestného konania vrátane vzájomnej pomoci

legislatívna

Pravidlá výmeny informácií, vzájomnej pomoci a zhromažďovania dôkazov, pokiaľ sa na ne nevzťahuje iniciatíva roku 2012 o ochrane finančných záujmov, článok 325 ods. 4 ZFEÚ.

Zriadenie Úradu európskeho prokurátora na ochranu finančných záujmov Únie

legislatívna

Cieľom tejto iniciatívy je stanoviť rámec a podmienky pre zriadenie Úradu európskeho prokurátora určeného na ochranu finančných záujmov Únie.

Regionálna politika, zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, námorné záležitosti a rybné hospodárstvo

Zmluvy o partnerstve s členskými štátmi

legislatívna

Zmluvy o partnerstve medzi Komisiou a jednotlivými členskými štátmi budú určovať záväzky partnerov na vnútroštátnej a regionálnej úrovni, ako aj záväzky Komisie. Budú nadväzovať na ciele stratégie Európa 2020 a na vnútroštátne programy reforiem. Stanoví sa v nich integrovaný prístup k územnému rozvoju, ktorý bude financovaný v rámci politiky súdržnosti a politiky v oblasti rozvoja vidieka, námorných záležitostí a rybného hospodárstva. Tieto zmeny budú obsahovať ciele, strategické investície a viacero podmienok.

Zdaňovanie a colná únia

Iniciatíva týkajúca sa arbitráže v cezhraničných daňových sporoch

legislatívna

Napriek existujúcim nástrojom (dohovor o arbitráži a dohovory o dvojitom zdanení medzi členskými štátmi EÚ) zostáva v rámci EÚ ešte stále príliš veľa nevyriešených rozvláčnych sporov o dvojitom zdaňovaní.

Colné postihy

legislatívna

Táto iniciatíva má dva ciele: posilnenie dodržiavania colných predpisov aproximáciou vymedzenia a kvalifikácie priestupkov a úrovne príslušných colných postihov a zabezpečenie rovnakého zaobchádzania s hospodárskymi subjektmi vzhľadom na colné postihy.

Obchod

Aktualizácia nástrojov EÚ na ochranu obchodu

legislatívna

Zmena a doplnenie základných antidumpingových a antisubvenčných predpisov.

Doprava

Elektronické riadenie prepravy tovaru

legislatívna/nelegislatívna

Cieľom iniciatívy je vytvoriť primeraný rámec na zjednodušenie elektronického toku informácií súvisiacich s fyzickým tokom tovaru, na podporu plánovania, realizácie a monitorovania multimodálnej nákladnej dopravy a podávania správ o nej, zabezpečiť zodpovednosť za intermodálnu dopravu a podporovať bezpečnú, zaistenú a ekologickú nákladnú dopravu.

Rámec pre budúcu politiku prístavov EÚ vrátane legislatívnych návrhov

legislatívna/nelegislatívna

Táto iniciatíva umožní prístavom efektívne zvládať narastajúci objem nákladu a zabezpečí, aby logistické reťazce fungovali neprerušovane. Ďalej preskúma obmedzenia poskytovania prístavných služieb a posilní transparentnosť v oblasti financovania prístavov, spresní účel použitia verejných financií na jednotlivé prístavné činnosti s cieľom zabrániť akémukoľvek narušovaniu hospodárskej súťaže a vytvorí vzájomne prijateľný rámec odbornej prípravy prístavných pracovníkov v rôznych odvetviach prístavných činností.

Balík pre vnútorný trh cestnej dopravy:

1) Správa o situácii na trhu cestnej nákladnej dopravy

nelegislatívna

Správa analyzuje situáciu na trhu cestnej nákladnej dopravy a hodnotí účinnosť kontrolných mechanizmov a vývoj podmienok zamestnanosti v tejto profesii. Okrem toho posúdi, do akej miery pokročila harmonizácia pravidiel v tejto oblasti, okrem iného pravidiel v oblasti presadzovania práva, poplatkov užívateľov ciest, ako aj sociálnych a bezpečnostných právnych predpisov a čo ešte zostáva urobiť. Určí sa v nej, kedy možno predpokladať ďalšie otvorenie kabotáže a jeho spôsob.

2) Prístup k nákladnej cestnej doprave a prístup k povolaniu operátora cestnej dopravy

legislatívna

Prostredníctvom tohto balíka sa ďalej otvorí trh s kabotážou. Vďaka tomu by sa mohlo dosiahnuť výrazné zvýšenie účinnosti odstránením zbytočných jázd prázdnych vozidiel. V záujme zabezpečenia spravodlivej hospodárskej súťaže sa môžu vypracovať pravidlá týkajúce sa mobilných pracovníkov zapojených do kabotáže. Môže takisto dôjsť k rozšíreniu existujúcich pravidiel udeľovania povolení na výkon povolania (napríklad rozšírenie na prepravcov nákladov) a môže dôjsť k ich harmonizácii (napríklad v oblasti ustanovenia a finančnej kapacity). Návrhom sa upravuje nariadenie č. 1072/2009 o prístupe na trh a nariadenie č. 1071/2009 o udeľovaní povolení na výkon povolania.

3) Minimálne pravidlá o sankciách a ich presadzovaní v komerčnej cestnej doprave

legislatívna

Smernica stanovuje spoločné minimálne pravidlá vzhľadom na vymedzenie priestupkov a sankcií vrátane trestných činov v oblasti komerčnej cestnej dopravy. Takáto harmonizácia prispeje k zmierneniu narušení hospodárskej súťaže a nerovnakého zaobchádzania v prípadoch páchania priestupkov.

4) Systém poplatkov pre cestné vozidlá

legislatívna

Táto iniciatíva bude podporovať systematickejšie využitie cestných poplatkov na základe vzdialenosti, v ktorých sa premietnu náklady na infraštruktúru a vonkajšie náklady vychádzajúce zo zásady znečisťovateľ platí a používateľ platí. Preskúma možnosť postupného zavedenia harmonizovaného systému poplatkov pre nákladné automobily, ktorý by mohol nahradiť existujúce poplatky, ktoré fungujú na základe určitého časového obdobia (Eurovignette a vnútroštátne známky) a prípadne iné poplatky (ako napr. dane z vozidiel). Táto iniciatíva možno zahrnie právny rámec týkajúci sa vyberania poplatkov od cestujúcich. Je možné, že bude obsahovať aj ustanovenia o elektronickom mýte, pokiaľ nebola v rámci smernice 2004/52/ES včas dosiahnutá ich plná interoperabilita.

Plánované iniciatívy na rok 2014

Názov

Druh

Opis náplne cieľov

Politika rozširovania a susedská politika

Ročný balík pre rozširovanie na rok 2014

nelegislatívna

Rada vyzvala Komisiu, aby pravidelne podávala správy o kandidátskych krajinách a potenciálnych kandidátskych krajinách. Strategický dokument Komisie umožňuje Európskej rade vymedziť ku koncu každého roku hlavné strategické smerovania v oblasti rozširovania. Balík pre rozširovanie zahŕňa aj monitorovanie Chorvátska pred jeho pristúpením.

Životné prostredie

Ciele acquis v oblasti odpadu

legislatívna

Navrhnúť revíziu cieľov acquis v oblasti odpadu (rámcovej smernice o odpade a smernice o odpadovom toku), aby sa EÚ stala zdrojovo efektívnejšou.

Ciele zamerané na zníženie množstva odpadu na skládkach v rámci smernice o skládkach

legislatívna

Zrevidovať ciele zamerané na zníženie množstva odpadu na skládkach a navrhnúť nové ciele pre ďalšie odpadové toky na účely postupného prechodu k nulovému skládkovaniu v roku 2050.

Environmentálna zodpovednosť

legislatívna/nelegislatívna

Posúdiť vykonávanie smernice o environmentálnej zodpovednosti a v prípade potreby ju zrevidovať.

Stratégia biodiverzity

nelegislatívna

Následné opatrenia zahŕňajú strednodobé preskúmanie stratégie biodiverzity 2020.

Spravodlivosť, základné práva a občianstvo

Zelená kniha o súkromnom medzinárodnom práve

nelegislatívna

Zelená kniha o súdnej právomoci, uplatniteľnom práve a otázkach uznávania týkajúcich sa registrácie a pohybu spoločností, asociácií a iných právnických osôb vrátane aspektov právneho poriadku súvisiacich so spoločnosťami, asociáciami a inými právnickými osobami.

Zlepšenie konzistentnosti existujúcich právnych predpisov Únie v oblasti občianskeho procesného práva

legislatívna

Zabezpečenie koherentnosti európskych občianskoprávnych konaní a stanovenie spoločných minimálnych procesných noriem pre občianskoprávne konania.

Zdaňovanie a colná únia

Stanovenie definitívneho systému zdaňovania obchodu v rámci EÚ

legislatívna

Návrh vymedzuje nový definitívny systém zdaňovania DPH z obchodovania v rámci EÚ v mieste určenia a ukončuje prechodný charakter súčasných mechanizmov. Návrh je spojený s reformou systému DPH v EÚ vedúcou k účinnejšiemu a pevnejšiemu daňovému systému na jednotnom trhu.

Doprava

Inteligentný predaj cestovných lístkov, multimodálne cestovné poriadky, informácie, rezervácie online

legislatívna/ nelegislatívna

Tento legislatívny návrh môže obsahovať pravidlá o prístupe k informáciám, výmene údajov a zodpovednosti.

Obmedzenie emisií oxidov dusíka (NOx) pochádzajúcich z leteckej dopravy

legislatívna/ nelegislatívna

Komisia bude riešiť otázku emisií oxidov dusíka z leteckej dopravy po dôkladnom vedeckom posúdení.

Príloha II: Iniciatívy na zjednodušenie a zníženie administratívneho zaťaženia

Č.

Názov

Druh iniciatívy

Aspekty iniciatívy na zjednodušenie a zníženie administratívneho zaťaženia

Zainteresované subjekty, pre ktoré je zjednodušenie alebo zníženie administratívneho zaťaženia prínosom

Termín prijatia

Poľnohospodárstvo

132.

Vykonávacie pravidlá pre platby v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky, na ktoré sa vzťahuje krížové plnenie

legislatívna

Podľa súčasných právnych predpisov nariadení (ES) č. 1122/2009 a č. 65/2011, členské štáty môžu rozhodnúť o tom, že nebudú uplatňovať sankcie v rámci krížového plnenia, ak sa neplnenie spôsobené poľnohospodárom považuje za zanedbateľné alebo ak suma sankcií za neplnenie neprekročí 100 EUR. V obidvoch prípadoch musí správny orgán následne v 100 % prípadov skontrolovať, či bola situácia neplnenia napravená. Prispôsobenie sa Lisabonskej zmluve a zjednodušenie prostredníctvom vypustenia povinnosti vykonať nadväzné kontroly menších priestupkov a znížiť mieru nadväzných kontrol na základe analýzy rizík na 20 % v prípade poľnohospodárskych podnikov, v ktorých suma sankcií za krížové plnenie neprekročí 100 EUR.

Orgány a poľnohospodári členských štátov

2012

Digitálna agenda

133.

Celoeurópsky rámec pre elektronickú identifikáciu, elektronické overovanie a elektronický podpis

legislatívna

Iniciatíva zvyšuje využiteľnosť elektronických podpisov a poskytuje možnosť skutočnej cezhraničnej interoperability prostredníctvom vzájomného uznávania a akceptovania vnútroštátnych elektronických identifikačných čísiel (eID). Elektronický podpis by sa mal používať tak jednoducho, ako rukou písaný podpis na účely väčšieho uľahčenia elektronických transakcií medzi občanmi, podnikmi a správnymi orgánmi. Vzájomné uznávanie a akceptovanie vnútroštátnych eID v celej EÚ by umožnilo všetkým občanom a podnikom používať svoje vnútroštátne eID vo všetkých členských štátoch na účely prístupu k online službám vnútroštátnych verejných správ a verejných orgánov a výrazne by zrýchlilo postupy.

Podniky, občania a verejné orgány

2012

Zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie

134.

Doplnenie stanov Európskej spoločnosti v súvislosti s účasťou zamestnancov na riadení

legislatívna

Iniciatíva poukazuje na potenciálne možnosti vylepšenia smernice Rady 2001/86/ES z 8. októbra 2001, a na možnosti zjednodušiť mechanizmy účasti zamestnancov na riadení SE (Societas Europea). Na základe výsledkov konzultácií sociálnych partnerov sa navrhujú možné zmeny, ktoré zjednodušia okrem iného aj účasť zamestnancov na riadení v prípade zmien po zaregistrovaní SE a vzťah medzi vnútroštátnou a nadnárodnou úrovňou účasti zamestnancov na riadení na skupinovej úrovni.

Podniky a pracovníci

2013

135.

Doplnenie stanov európskeho družstva v súvislosti s účasťou zamestnancov na riadení

legislatívna

Iniciatíva poukazuje na potenciálne možnosti zjednodušenia smernice Rady 2003/72/ES. Na základe výsledkov konzultácií európskych sociálnych partnerov medzi potenciálne zmeny patrí okrem iného uplatňovanie štandardných pravidiel v momente zriadenia európskeho družstva (SCE), vylepšené mechanizmy prispôsobenia účasti zamestnancov na riadení v prípadoch zmien SCE, stanovenie minimálneho počtu zamestnancov v každom členskom štáte s právom podieľať sa na činnosti osobitného vyjednávacieho orgánu a/alebo skrátenie doby vyjednávania a lepšie prepojenie medzi európskou a vnútroštátnou úrovňou účasti zamestnancov na riadení.

Podniky a pracovníci

2013

Energetika

136.

Podávanie správ o prevoze jadrových prvkov v rámci Spoločenstva

legislatívna

Iniciatíva zabezpečuje, aby európsky sektor jadrovej energetiky mohol v plnej miere využívať výhody jednotného trhu. Súčasný systém predbežných povolení na prevoz necitlivého jadrového materiálu v rámci Spoločenstva predstavuje neúmerný nástroj zhromažďovania informácií potrebných na splnenie povinností členských štátov voči IAEA na základe dodatkového protokolu. Existujú potenciálne možnosti nahradiť postup schvaľovania postupom podávania správ. Zvolený prístup by zmiernil administratívne zaťaženie správnych orgánov a podnikov členských štátov.

Orgány a podniky členských štátov

2012

Európska štatistika

137.

Štvrťročné nefinančné účty pre verejnú správu

legislatívna

Pokles vykazovacieho zaťaženia orgánov členských štátov, keďže štvrťročné nefinančné účty (nariadenie č. 1221/2002) pre verejnú správu sa budú predkladať len v jednej tabuľke namiesto 2 rozdielnych vykazovacích tabuliek, ako je tomu teraz.

Orgány členských štátov

2012

138.

Štrukturálne zisťovania fariem (po roku 2013)

legislatívna

Zmiernenie zaťaženia respondentov podľa nariadenia č. 1166/2008 prostredníctvom: a) návrhu zisťovaní, b) možnosti používať existujúce vhodné zdroje a registre fariem.

Poľnohospodári a orgány členských štátov

2012

Zdravie a spotrebiteľ

139.

Úradné kontroly v potravinovom reťazci

legislatívna

Cieľom návrhu revízie nariadenia č. 822/2004 je zjednodušiť a zefektívniť existujúci právny rámec na účely zvýšenia účinnosti úradných kontrol vykonávaných členskými štátmi v potravinovom reťazci a zároveň minimalizovať zaťaženie prevádzkovateľov. Účinnejšie využívanie kontrolných zdrojov prispeje k prevencii krízových situácií, pričom sa obmedzia náklady štandardných hospodárskych prevádzkovateľov a zabezpečia sa rovnaké podmienky pre všetkých. Týka sa to aj smerníc 96/23/ES, 97/78/ES a 91/496/ES.

Orgány členských štátov, prevádzkovatelia a vyvážajúce tretie krajiny

2012

140.

Obchodovanie s osivom a množiteľským materiálom na podporu inovácie v oblasti osiva

legislatívna

Cieľom iniciatívy je podpora inovácie a snaha o zníženie celkového administratívneho zaťaženia a zavedenie flexibility do regulačného rámca s cieľom dosiahnuť globalizáciu, špecializáciu a rozvoj nových spôsobov využívania poľnohospodárskych komodít, spolu so zmenami v očakávaniach spoločnosti týkajúcich sa vzájomného pôsobenia poľnohospodárstva a prirodzeného životného prostredia. Zmodernizujú a zjednodušia sa právne predpisy nahradením 12 smerníc o osive a rastlinnom množiteľskom materiáli jedným samostatným aktom.

Šľachtitelia odrôd, dodávatelia osiva a rastlinného množiteľského materiálu (S&PM), poľnohospodári a iní užívatelia S&PM, spracovatelia poľnohospodárskych surovín, koneční spotrebitelia, orgány členských štátov a Úrad Spoločenstva pre odrody rastlín

2012

141.

Klinické skúšanie na podporu klinického výskumu a inovácie vo farmaceutickom sektore

legislatívna

Cieľom tohto návrhu na revíziu smernice o klinickom skúšaní (2001/20/ES) je posilnenie znalostí a inovácie v klinickom výskume. Pravdepodobne bude riešiť tieto otázky: skrátenie administratívnych zdržaní, prekonanie rozdielnych rozhodnutí v celej EÚ a zjednodušenie postupov podávania správ.

Podniky (výrobcovia) a orgány členských štátov

2012

142.

Balík obsahuje:

1) Veterinárne farmaceutické právne predpisy

legislatívna

Iniciatíva sa zameriava na zvýšenie dostupnosti liekov na trhu, predovšetkým liekov na liečbu menších živočíšnych druhov alebo zriedkavo sa vyskytujúcich druhov. Jej cieľom je aj znížiť zaťaženie podnikov zjednodušením schvaľovacieho postupu pre veterinárne lieky a zároveň rešpektovať zdravie verejnosti, zdravie zvierat, ako aj životné prostredie.

Poľnohospodári, výrobcovia veterinárnych liekov, distribútori, orgány členských štátov

2012

143.

2) Právne predpisy o medikovanom krmive

legislatívna

Revízia právnych predpisov o medikovanom krmive (90/167/EHS) má za úlohu objasniť rozsah pôsobnosti právnych predpisov o medikovaných krmivách vzhľadom na ostatné právne predpisy o krmive a právne predpisy o veterinárnych liekoch, riešiť vzťah medzi podávaním liekov a podávaním medikovaného krmiva a posúdiť rozličné metódy podávania veterinárnych liekov vzhľadom na náklady, bezpečnosť a účinnosť. Iniciatíva sa usiluje o vytvorenie rovnoprávneho prostredia v EÚ, ktoré zaisťuje bezpečné a účinné využívanie medikovaného krmiva.

Poľnohospodári, výrobcovia medikovaného krmiva, distribútori, orgány členských štátov

2012

144.

Zložené produkty a kontrola mäsa (Hygienický balík)

legislatívna

Zložené produkty

Iniciatíva sa zameria na zosúladenie súčasných predpisov o zdraví zvierat týkajúcich sa dovozu zložených produktov s predpismi o verejnom zdraví a na zlepšenie hospodárskej súťaže medzi tretími krajinami a členskými štátmi. Zavedie jedno osvedčenie pre certifikáciu v oblasti verejného zdravia a certifikáciu v oblasti zdravia zvierat a pre všetky druhy potravín živočíšneho pôvodu (zmiernenie administratívneho zaťaženia).

Kontrola mäsa

Preskúmanie kontroly mäsa zabezpečuje prispôsobenie epidemiologickým trendom určitých zoonóz. Mali by sa lepšie pokryť nové vznikajúce riziká, pričom pozornosť venovaná obmedzeným rizikám sa môže premeniť na prístup výraznejšie orientovaný na posúdenie rizika, čím sa zjednoduší postup a zmierni sa administratívne zaťaženie. Iniciatíva sa vypracuje na základe konzultácií s významnými obchodnými partnermi v tretích krajinách, čím sa uľahčí vývoz.

Prevádzkovatelia podnikov, subjekty pôsobiace na vnútornom trhu, dovozcovia, spotrebitelia, orgány členských štátov, Komisia

2012

Vnútorné záležitosti

145.

Prisťahovalecký kódex EÚ

Smernica 2009/50/ES, smernica 2005/71/ES, smernica 2004/114/ES, smernica 2003/019/ES a smernica 2003/86/ES

legislatívna

Konsolidácia všetkých právnych predpisov v oblasti prisťahovalectva, počnúc 5 existujúcimi smernicami o legálnej migrácii. Zvýšená súdržnosť medzi nástrojmi, zlepšená transparentnosť a identifikácia nedostatkov. Do úvahy sa vezmú výsledky pripravovaných správ o uplatňovaní smerníc.

Orgány členských štátov, štátni príslušníci tretích krajín, ktorí sa už presťahovali do EÚ, a tí, ktorí o tom uvažujú, zamestnávatelia, výskumné inštitúcie

2013

146.

Revízia kódexu schengenských hraníc (č. 81/2009)

legislatívna

Zhrnutie viacerých zmien a doplnení do jedného právneho textu, vrátane textu o používaní vízového informačného systému a zmien a doplnení z roku 2011.

Orgány členských štátov

2013

Priemysel a podnikanie

147.

Osobné ochranné prostriedky

legislatívna

Preskúmanie smernice 89/686/ES a jej zosúladenie s novým právnym rámcom pre obchodovanie s výrobkami. Objasnenie rozsahu pôsobnosti smernice na účely uľahčenia jej uplatňovania výrobcami, orgánmi dohľadu nad trhom, ako aj notifikovanými orgánmi. Zjednodušenie zdravotných a bezpečnostných požiadaviek a postupov posudzovania zhody.

Podniky (výrobcovia)

2012

148.

Lanovkové zariadenia určené na prepravu osôb

legislatívna

Preskúmanie smernice 2000/9/ES a jej zosúladenie s novým právnym rámcom pre obchodovanie s výrobkami. Zjednodušenie znenia smernice objasňujúce hlavné pojmy, vymedzenia a rozsah pôsobnosti, aby bolo znenie súdržnejšie a aby sa uľahčilo jeho uplatňovanie výrobcami, vnútroštátnymi orgánmi a všetkými zúčastnenými stranami.

Podniky (výrobcovia)

2012

149.

Hnojivá

legislatívna

Zjednodušiť postupy umožňujúce obchodovanie s hnojivami vrátane nových druhov hnojív, rastových médií a zúrodňovacích látok, a zmierniť administratívne zaťaženie spoločností a orgánov zrušením nariadenia ES č. 2003/2003. Uľahčí sa tým aj obchodovanie s tretími krajinami.

Podniky (výrobcovia)

2012

150.

Motory necestných pojazdných strojov

nelegislatívna

Od 1. januára 2014 sa stane pre motory používané v necestných strojoch povinná nová norma pre emisie výfukových plynov etapy IV. Rok predtým je možné udeliť typové schválenie len motorom vyhovujúcim etape IV. Prostredníctvom tejto iniciatívy sa majú do smernice 97/68/ES zaviesť nové špecifikácie pre skúšanie týchto motorov.

Orgány členských štátov (technické služby) a podniky (výrobcovia)

2012

Vnútorný trh a služby

151.

Štatút európskej spoločnosti (SE)

legislatívna

Zjednodušenie nariadenia 2001/2157/ES o štatúte európskej spoločnosti (SE) v širších súvislostiach potenciálneho legislatívneho preskúmania.

Redukcia informačných povinností súvisiacich s podávaním správ, uverejňovaním informácií, využívaním nezávislých odborníkov a požiadavkami na zasadnutia.

Spoločnosti EÚ, ktoré majú v úmysle stať sa SE, a spoločnosti s právnou formou SE.

2013

Spravodlivosť, základné práva a občianstvo

152.

Voľby do Európskeho parlamentu

legislatívna

Zmiernenie administratívneho zaťaženia (smernica 93/109/ES) občanov a štátnych správ vo volebnom procese a zvýšenie účinnosti súčasného mechanizmu presadzovania zákazu hlasovania v dvoch členských štátoch v tých istých európskych voľbách.

Občania a orgány členských štátov

2012

153.

Balík cestovných, dovolenkových a výletných služieb

legislatívna

Revízia smernice Rady 90/314/EHS na účely modernizácie súčasných predpisov o ochrane zákazníkov využívajúcich balík cestovných, dovolenkových a výletných služieb, hlavne cez internet, a uľahčenie nákupu balíku cestovných služieb z ostatných členských štátov.

Uplatňovanie plného režimu na malé a mikro cestovné kancelárie organizujúce služby v jednom členskom štáte sa môžu zjednodušiť a sprehľadniť.

Občania a spotrebitelia

2012

154.

Doručovanie súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych alebo obchodných veciach v členských štátoch

legislatívna

Revízia nariadenia (ES) č. 1393/2007 o doručovaní písomností v občianskych alebo obchodných veciach sa zameriava na účinnosť odosielajúcich a prijímajúcich orgánov a na praktické uplatňovanie vykonania žiadosti o doručenie písomnosti. Možné ustanovenie spoločných minimálnych noriem.

Zjednodušenie vďaka zavedeniu elektronického režimu (rýchlejšie spracovanie, menej administratívy) a jednotných režimov doručovania rozličných písomností.

Občania a orgány členských štátov

2013

155.

Zlepšenie konzistentnosti existujúcich právnych predpisov Únie v oblasti občianskeho procesného práva

legislatívna

Zabezpečenie súdržnosti európskych občianskoprávnych konaní a stanovenie spoločných minimálnych procesných noriem pre občianske konania.

Občania a orgány členských štátov

2014

Námorné záležitosti a rybné hospodárstvo

156.

Dlhodobé plány pre určité populácie rýb a rybné hospodárstva využívajúce tieto populácie (mnohodruhové plány)

legislatívna

Zníženie počtu právnych textov pre mnohodruhové plány. Zjednodušenie a zlepšenie jednoznačnosti pre rybárov. Uľahčená kontrola a presadzovanie plánov správnymi orgánmi.

Rybári a správne orgány členských štátov

2013

157.

Zachovanie rybolovných zdrojov pomocou technických opatrení na ochranu morských organizmov

legislatívna

Zjednodušenie dosiahnuté prostredníctvom odstránenia prvkov súčasného režimu technických opatrení, ktoré sú zbytočné alebo nerealizovateľné, a zavedenie cieleného prístupu do prvkov nového rámca, kde dôkazné bremeno zostáva na zúčastnených stranách.

Rybársky priemysel (rybári), vnútroštátne správy, kontrolné orgány a vedecké výskumné inštitúcie

2013

Doprava

158.

Preskúmanie bezpečnosti osobnej lode

legislatívna

Zvýšenie bezpečnosti a zabránenie narušovaniu hospodárskej súťaže pre viaceré typy osobných lodí vykonávajúcich medzinárodné/vnútroštátne plavby. Zjednodušenie a objasnenie súčasného legislatívneho rámca odstránením prebytočných ustanovení, ktoré sa v súčasnosti uplatňujú na malé lode a malé prepravné spoločnosti.

Všetky subjekty v námornom reťazci: plavidlá, posádky, prepravné spoločnosti, prevádzkovatelia nákladnej dopravy, prístavné spoločenstvá, rozličné orgány členských štátov (regulačné, obranné, útvary služieb pátrania a záchrany, útvary bojujúce proti znečisteniu atď.), pobrežné regióny, rybolovné plavidlá, morské prostredie ako celok, občania. Komisia a agentúry EÚ.

2012

159.

Jednotné európske nebo

legislatívna

Lepšie zosúladenie dvoch regulačných rámcov o Jednotnom európskom nebi [nariadení (ES) č. 549-552/2004] a nariadenia o zriadení Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva [nariadenie (ES) č. 216/2008]. Balík Jednotné európske nebo 2 z roku 2009 nezrevidoval staršie nariadenia Jednotného európskeho neba, čo spôsobilo nejasnosti regulačného prístupu so zreteľom na technické otázky.

Všetky subjekty v leteckom sektore

2014

Návrh prílohy III: Zoznam návrhov stiahnutých pred schválením 2

Č.

KOM/SEK/ medziinštitucionálne číslo

Názov

Odôvodnenie stiahnutia

Odkaz na návrh Komisie v Úradnom vestníku

Politika rozširovania a susedská politika

1.

KOM(2007) 0743-časť 1 2007/0255/APP 2007/0255 (AVC)

Návrh rozhodnutia Rady o podpísaní Dohody o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Srbskou republikou na strane druhej

Technické stiahnutie. Podpísanie sa uskutočnilo 29. apríla 2008. Tento návrh bol predložený spolu s návrhom KOM(2007) 0743-2 o uzavretí Dohody o stabilizácii a pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Srbskou republikou na strane druhej, ktorý zostáva v platnosti, keďže postup ratifikácie členskými štátmi ešte stále prebieha.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 55, 28.2.2008, s. 5

Životné prostredie

2.

KOM(2004) 532 2004/0183/COD

Návrh smernice Európskeho Parlamentu a Rady, ktorou sa zavádzajú normy humánneho lovu určitých druhov zveri do pascí

Zamietnutý Európskym parlamentom. Komisia zváži iné alternatívy.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 13, 19.1.2005, s. 6

Vnútorné záležitosti

3.

KOM(2009) 90 2009/0025/COD

Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení a dopĺňa Dohovor, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda, pokiaľ ide o dlhodobé víza a zápisy v Schengenskom informačnom systéme

Technické stiahnutie. Po zmene právneho základu a postupu v decembri 2009 bol začlenený do návrhu KOM(2009) 91. Tento nový návrh bol prijatý ako nariadenie (EÚ) č. 265/2010 z 25. marca 2010, ktorým sa mení a dopĺňa Dohovor, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda, a nariadenie (ES) č. 562/2006 o pravidlách upravujúcich pohyb osôb s vízami na dlhodobý pobyt.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 76, 25.3.2010, s. 20

4.

KOM(2009) 554

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o minimálnych štandardoch pre konanie v členských štátoch o priznávaní a odnímaní medzinárodnej ochrany (prepracované znenie)

Zastarané. Nahradený prepracovaným znením návrhu KOM(2011) 319.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 26, 28.1.2011, s.16

5.

KOM(2009) 618

Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má prijať v mene Spoločenstva a ktorá sa týka mechanizmu na prieskum vykonávania Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii, ktorý sa má prijať na 3. zasadnutí konferencie štátov, ktoré sú zmluvnými štátmi Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii (9. – 13. novembra v Dauhe, Katar)

Zastarané. Na treťom zasadnutí konanom v Dauhe 9. – 13. novembra 2009 konferencia štátov, ktoré sú zmluvnými štátmi Dohovoru Organizácie Spojených národov proti korupcii prijala uznesenie 3/1 pod názvom „Mechanizmus preskúmania“.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 26, 28.1.2011, s. 14

6.

KOM(2008) 676

Návrh rozhodnutia Rady o Varovnej informačnej sieti kritickej infraštruktúry (CIWIN)

Systém CIWIN bol definovaný ako nepovinný systém, ktorý nespracováva osobné údaje alebo klasifikované informácie. Za týchto podmienok na prevádzkovanie tohto systému nie je potrebný právny základ, a preto sa musí návrh stiahnuť.

Vnútorný trh a služby

7.

KOM(2000) 0412 v konečnom znení – 2000/0177/CNS

Návrh nariadenia Rady o patente Spoločenstva

Nahradený novšími návrhmi: KOM(2011) 0215 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov a KOM(2011) 0216 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov (mechanizmy prekladu).

Ú. v. ES C 337E, 28.11.2000, s. 278–290

8.

KOM(2003) 827 2003/0326/CNS

Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa na Súdny dvor prevádza právomoc v súvislosti so spormi týkajúcimi sa patentu Spoločenstva

Nahradený rozšírenými návrhmi KOM(2011) 0215 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov a KOM(2011) 0216 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov (mechanizmy prekladu).

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 96, 21.4.2004, s. 36

9.

KOM(2003) 828 2003/0324/COD

Návrh rozhodnutia Rady o zriadení Patentového súdu Spoločenstva a o odvolaniach podaných na Súde prvého stupňa

Nahradený rozšírenými návrhmi KOM(2011) 0215 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov a KOM(2011) 0216 – návrh nariadenia o posilnenej spolupráci v oblasti jednotnej ochrany patentov (mechanizmy prekladu).

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 96, 21.4.2004, s. 36

10.

KOM(2008) 194 2008/0083/COD

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa menia a dopĺňajú smernice Rady 68/151/EHS a 89/666/EHS, pokiaľ ide o povinnosti zverejňovania a prekladania v prípade určitých druhov spoločností

Vo veci tohto návrhu sa nedosiahla žiadna dohoda a neexistovali odôvodnené predpoklady získania kvalifikovanej väčšiny pre tento návrh

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 76, 25.3.2010, s.1

Právne záležitosti

11.

KOM(2007) 587 2007/0206/CNS

Návrh smernice Rady o štruktúre a sadzbách spotrebných daní, ktorým podliehajú tabakové výrobky (kodifikované znenie)

Nahradený zmeneným a doplneným návrhom KOM(2010) 641, na základe ktorého bola prijatá smernica Rady 2011/64/EÚ z 21. júna 2011.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 4, 9.1.2009, s. 9

12.

KOM(2008) 691 2008/0206/CNS

Návrh smernice Rady o spoločnom systéme zdaňovania uplatňovanom v prípade materských spoločností a dcérskych spoločností v rozličných členských štátoch (kodifikované znenie)

Nahradený prepracovaným znením návrhu KOM(2010) 784.

13.

KOM(2009) 323 2009/0083/CNS

Návrh nariadenia Rady (ES) o zavedení eura

Právny základ bol zrušený Lisabonskou zmluvou, preto sa nemôže prijať kodifikovaná verzia aktu.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 296, 30.10.2010, s. 11

14.

KOM(2009) 530 2009/0149/COD

Návrh nariadenie Európskeho parlamentu a Rady o štatistických výkazoch o cestnej nákladnej doprave (kodifikované znenie)

Nahradený prepracovaným znením návrhu KOM(2010) 505.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 26, 28.1.2011, s. 13

Námorné záležitosti a rybné hospodárstvo

15.

KOM(2009) 120

2009/0038/CNS

Návrh nariadenie Rady o uzatvorení Dohody o partnerstve v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Guinejskou republikou

Po násilnom potlačení občianskych protestov silami guinejskej vlády 28. septembra 2009 Rada prijala rozhodnutie o ukončení dočasného uplatňovania protokolu a odvolala svoj zámer uzatvoriť Dohodu. Preto sa musí návrh na uzatvorenie Dohody stiahnuť.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 296, 30.10.2010, s. 2

Regionálna politika

16.

KOM(2005) 108 v konečnom znení

2005/0033/COD

Návrh nariadenie Európskeho Parlamentu a Rady, ktorým sa zriaďuje Fond solidarity Európskej únie

Tento návrh Rada od roku 2006 blokuje, keďže členské štáty majú vážne výhrady k akýmkoľvek väčším zmenám zásad a fungovania Fondu solidarity a do budúcna sa nedá očakávať žiaden pokrok. Komisia oznámila svoj zámer stiahnuť návrh a preskúmať iné možnosti v oznámení prijatom 6. októbra 2011 o budúcnosti Fondu solidarity Európskej únie [KOM(2011) 613, bod 6].

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 49, 28.2.2006, s. 38

Zdaňovanie a colná únia

17.

KOM(2007) 52 v konečnom znení

2007/0023/CNS

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení a dopĺňa smernica 2003/96/ES, pokiaľ ide o úpravu osobitného daňového režimu pre plynový olej, ktorý sa používa ako motorové palivo na komerčné účely a koordináciu zdaňovania bezolovnatého benzínu a plynového oleja používaných ako motorové palivo

Návrh sa stal nadbytočným po prijatí návrhu na zdaňovanie energie KOM(2011) 169.

Odkaz na prijatie Európskou Komisiou v Ú. v. EÚ C 181, 3.8.2007, s. 5

(1) Plány jednotlivých iniciatív sa nachádzajú na: http://ec.europa.eu/governance/impact/planned_ia/roadmaps_2012_en.htm
(2) Stiahnutia návrhov nadobudnú účinnosť v deň ich uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.
Top