Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/249/11

Výzva na predkladanie návrhov – EACEA/25/15 – Iniciatíva Dobrovoľníci pomoci EÚ: Vyslanie dobrovoľníkov pomoci EÚ vrátane stáží pre odborníkov na nižšej úrovni a budovania kapacít a/alebo technickej pomoci pre implementačné organizácie

Ú. v. EÚ C 249, 30.7.2015, p. 8–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.7.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 249/8


VÝZVA NA PREDKLADANIE NÁVRHOV – EACEA/25/15

Iniciatíva Dobrovoľníci pomoci EÚ: Vyslanie dobrovoľníkov pomoci EÚ vrátane stáží pre odborníkov na nižšej úrovni a budovania kapacít a/alebo technickej pomoci pre implementačné organizácie

(2015/C 249/11)

1.   Ciele

Cieľom výzvy na vyslanie je vybrať, pripraviť a vyslať dobrovoľníkov na nižšej a vedúcej úrovni, ktorí prispejú k posilneniu kapacity Únie poskytovať humanitárnu pomoc vychádzajúcu z potrieb, ktorá je zameraná na posilnenie schopnosti a odolnosti zraniteľných spoločenstiev a spoločenstiev zasiahnutých katastrofou v tretích krajinách pripravenosťou na katastrofu, znižovaním rizika nešťastí a lepším prepájaním pomoci, obnovy a rozvoja. Cieľom výzvy je okrem toho posilniť kapacity implementujúcich vysielajúcich a hostiteľských organizácií zúčastňujúcich sa alebo plánujúcich zúčastniť sa iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ.

Európska komisia očakáva, že touto výzvou dosiahne tieto výsledky:

100 odborníkov na nižšej úrovni a 250 odborníkov na vedúcej úrovni vyslaných do spoločenstiev v tretích krajinách v zraniteľných krajinách a krajinách zasiahnutých katastrofou,

v prípade 100 odborníkov na nižšej úrovni: možnosť zúčastniť sa na stážach v Európe pred vyslaním,

projekty financované na základe tejto výzvy poskytnú synergie a doplnkovosť k operáciám humanitárnej pomoci alebo civilnej ochrany financovaných EÚ v príslušných krajinách/regiónoch a prispejú konkrétne k:

budovaniu kapacity hostiteľských organizácií a technickej pomoci vysielajúcich organizácií,

zvyšovaniu odolnosti a riadenia rizika katastrof v zraniteľných, nestabilných alebo katastrofou zasiahnutých krajinách a v „zabudnutých krízach“ vrátane činností v týchto fázach:

predchádzanie katastrofám,

pripravenosť,

znižovanie rizika katastrof a

obnova po prírodných a ľuďmi spôsobených katastrofách.

Posilnia sa kapacity najmenej 15 vysielajúcich a 300 hostiteľských organizácií a miestnych spoločenstiev v oblasti:

nástrojov a metód hodnotenia rizík a potrieb na miestnej úrovni spolu s cyklom riadenia rizika katastrofy.

Ďalšie oblasti budovania kapacít môžu zahŕňať:

riadenie rizika katastrofy, pripravenosť a reakcia, ako aj prepojenie pomoci, obnovy a rozvoja,

riadenie dobrovoľníkov podľa noriem a postupov pre riadenie záujemcov o dobrovoľnícku činnosť a dobrovoľníkov pomoci EÚ,

posilnenie miestneho dobrovoľníctva v tretích krajinách,

kapacity na absolvovanie certifikácie vrátane administratívnej kapacity,

budovanie partnerstiev so zreteľom na spoločné projekty v kontexte s iniciatívou Dobrovoľníci pomoci EÚ,

oznamovanie zásad humanitárnej pomoci Únie dohodnuté v Európskom konsenze o humanitárnej pomoci a zvyšovanie úrovní informovanosti a viditeľnosti jej humanitárnej pomoci.

2.   Dostupný rozpočet

Celkový rozpočet k dispozícii na spolufinancovanie projektov v rámci tejto výzvy na preloženie návrhov sa odhaduje na 8 400 000 EUR.

Maximálna výška grantu pridelená na každý projekt nemôže prekročiť 700 000 EUR. Žiadosti o granty nedosahujúce 60 000 EUR nebudú vzaté do úvahy na účel financovania.

Výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru („EACEA“) očakáva, že bude financovať približne 25 návrhov.

Agentúra EACEA si vyhradzuje právo nerozdeliť všetky dostupné finančné prostriedky.

3.   Oprávnené subjekty

Všetky organizácie (žiadateľ a partneri) zapojené do prihlasovania sa na túto výzvu a konajúce buď ako vysielajúca alebo hostiteľská organizácia, musia byť certifikované v rámci iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ.

Žiadatelia sú certifikované vysielajúce organizácie v rámci iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ.

Partneri sú certifikované vysielajúce alebo hostiteľské organizácie v rámci iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ.

Návrhy projektov zahŕňajúce vysielajúce a hostiteľské organizácie, ktoré požiadali o certifikáciu pred lehotou na predkladanie žiadostí (oddiel 8), budú zahrnuté do etáp kontroly oprávnenosti a hodnotenia. Výber týchto návrhov projektov však bude podmienený výsledkom procesu certifikácie.

Žiadateľ a partnerské organizácie budú ďalej označované ako „konzorcium“.

Pri tvorbe konzorcia môžu certifikované vysielajúce a hostiteľské organizácie zahrnúť ako partnerov iné organizácie špecializované v akejkoľvek oblasti relevantnej pre ciele alebo akcie projektu, aby prispeli svojimi osobitnými odbornými poznatkami (článok 8 ods. 3 delegovaného nariadenia (1)).

Vysielajúce a hostiteľské organizácie môžu ako partnerov zahŕňať aj iné organizácie špecializované v akýchkoľvek oblastiach, ktoré sú relevantné pre cieľ akcie. Títo partneri plnia v akcii skutočnú úlohu. Nemajú zmluvný vzťah s Komisiou a nemusia spĺňať kritériá oprávnenosti, na ktoré sa odkazuje v tomto oddiele. Môžu to byť napríklad súkromné komerčné spoločnosti. Partneri musia byť uvedení v elektronickom formulári.

Partneri musia predložiť mandát, ktorý musí byť podpísaný osobami oprávnenými vstupovať do právne záväzných záväzkov, čím sa žiadateľovi umožní konať v mene partnerov.

Projekt musí zahŕňať aspoň tri certifikované vysielajúce organizácie z troch rôznych krajín a tri certifikované hostiteľské organizácie.

4.   Oprávnené činnosti

Táto výzva na predloženie návrhov má dve oblasti:

A.

stáže a vysielanie odborníkov na nižšej úrovni

B.

vysielanie odborníkov na vedúcej úrovni a/alebo spoločné vysielanie odborníkov na nižšej a vedúcej úrovni

V prípade projektov podľa časti A môže byť obdobie stáže záujemcov o dobrovoľnícku činnosť použité na spresnenie posúdenia potrieb a identifikovanie hostiteľských organizácií pre vyslanie.

V prípade projektov podľa časti B môžu hostiteľské organizácie slúžiť ako križovatky pre implementáciu činností na budovanie kapacít v miestnych spoločenstvách, regiónoch alebo činností v rámci celej krajiny.

Činnosti podporované v rámci tejto výzvy môžu zahŕňať:

1.

Výber, nábor a prípravu dobrovoľníkov pomoci EÚ

2.

Stáže

3.

Vyslanie

4.

Činnosti budovania kapacít a technickej pomoci vrátane:

štúdie/návštevy na účel určenia rozsahu/mapovanie a analýza

semináre/workshopy/konferencie

job shadowing (získavanie pracovných skúseností pozorovaním zodpovedného pracovníka)/odborná príprava na pracovisku

výmenné návštevy zamestnancov/dohody o partnerstvách medzi subjektmi (twinning)

monitorovanie a hodnotenie

organizačné revízie/hodnotenia

vedenie a mentorstvo

uľahčenie ústupov/budovanie tímu

kurzy odbornej prípravy/školenia školiteľov

diaľkové vzdelávanie/webové semináre/hromadné otvorené kurzy na internete (MOOC)

konzultácie

výmena osvedčených postupov/partnerské učenie

simulácie/hodnotenia reakcií

5.

Činnosti na podporu zapojenia dobrovoľníkov online, ako aj zamestnancov – dobrovoľníkov do podpory činností dobrovoľníkov pomoci EÚ

6.

Komunikačné činnosti na základe usmernení a minimálnych požiadaviek komunikačného plánu iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ

Projekty časti B musia zahŕňať zložku budovania kapacity a/alebo technickej pomoci. Aspoň 15 % oprávnených priamych nákladov musia tvoriť náklady na činnosti týkajúce sa budovania kapacity a/alebo technickej pomoci.

5.   Oprávnení účastníci

Oprávnené prihlásiť sa ako záujemcovia o dobrovoľnícku činnosť sú tieto osoby vo veku aspoň 18 rokov:

občania Európskej únie a

občania tretích krajín s dlhodobým pobytom v členskom štáte.

Záujemcovia o dobrovoľnícku činnosť môžu byť:

odborníci na nižšej úrovni, najmä čerství absolventi s menej ako piatimi rokmi odbornej praxe a menej ako piatimi rokmi praxe v oblasti humanitárnej pomoci a

odborníci na vedúcej úrovni s päť alebo viac rokmi odbornej praxe na zodpovedných alebo odborných pozíciách.

Záujemcovia o dobrovoľnícku činnosť, ktorí úspešne zvládli štandardnú odbornú prípravu pre iniciatívu Dobrovoľníci pomoci EÚ, a ich posúdenie možno považovať za dobrovoľníkov pomoci EÚ a budú oprávnení na vyslanie.

Okrem toho, záujemcovia o dobrovoľnícku činnosť, ktorí boli povinní absolvovať stáž, ju musia dokončiť a musia byť úspešne posúdení.

6.   Oprávnená oblasť činnosti a časový rámec

Stáže pred vyslaním (len v prípade odborníkov na nižšej úrovni) sa musia uskutočniť v jednom zo zúčastňujúcich sa členských štátov EÚ a trvať najviac 6 mesiacov, ak je to možné, v inej krajine ako v krajine svojho pôvodu.

Obdobie vyslania sa v prípade odborníkov na nižšej úrovni môže pohybovať v rozsahu 6 mesiacov, čo je minimum, do 18 mesiacov, čo je maximum. Obdobie vyslania sa v prípade odborníkov na vyššej úrovni môže pohybovať v rozsahu 1 mesiaca, čo je minimum, do 18 mesiacov, čo je maximum.

Ak budovanie kapacít alebo technickú pomoc vykonávajú priamo dobrovoľníci pomoci EÚ, musia to byť odborníci na vedúcej úrovni a/alebo mať významné skúsenosti v oblasti budovania kapacít.

Na určenie zoznamu prioritných krajín na rok 2015 pre vyslanie a budovanie kapacít v tretích krajinách bola použitá metodika a rámec hodnotenia potrieb, a nachádza sa na tomto odkaze: https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

Činnosti týkajúce sa budovania kapacít a/alebo technickej pomoci sa môžu konať mimo partnerských krajín, pokiaľ sú príslušné krajiny takisto zaradené na uvedenom zozname prioritných krajín.

Projekty sa musia začať v období medzi 1. aprílom a 31. júlom 2016, s maximálnym trvaním 24 mesiacov.

Žiadosti týkajúce sa projektov naplánovaných na dlhšie obdobie, ako je obdobie vymedzené v tejto výzve na predloženie návrhov, nebudú akceptované.

Nepovolí sa žiadne predĺženie obdobia oprávnenosti nad rámec maximálneho trvania.

7.   Kritériá udelenia grantu

Oprávnené žiadosti sa budú posudzovať na základe týchto kritérií:

relevantnosť projektu (maximálne 30 bodov)

kvalita návrhu a vykonávania projektu (maximálne 30 bodov)

kvalita a relevantnosť partnerstva a dohôd o spolupráci (maximálne 20 bodov)

vplyv a šírenie (maximálne 20 bodov)

Projekty, ktoré celkovo dosiahnu menej ako 60 bodov, nebudú posudzované na účel financovania.

8.   Uzávierka predkladania žiadostí

Žiadosti o grant musia byť vyhotovené v jednom z úradných jazykov EÚ s použitím elektronického formulára, ktorý bol osobitne zostavený na tento účel. Elektronické formuláre sú uverejnené na internete na tejto adrese: https://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en

Riadne vyplnený elektronický formulár žiadosti musí byť predložený do 30. októbra 2015 do 12.00 hod. (poludnie, bruselský čas).

Po uplynutí lehoty na predloženie nie sú povolené žiadne úpravy žiadosti. Ak je však potrebné objasniť určité aspekty alebo opraviť administratívne chyby, EACEA sa môže na žiadateľa v tejto veci obrátiť počas hodnotiaceho procesu.

Žiadosti odoslané poštou, faxom alebo e-mailom nebudú akceptované.

Upozorňujeme, že v rámci tejto výzvy na predloženie návrhov ten istý žiadateľ nemôže predložiť viac než jeden návrh projektu.

9.   Ďalšie informácie

Žiadosti musia byť v súlade s ustanoveniami uvedenými v Usmerneniach k žiadostiam – Výzva na predloženie ponúk EACEA/25/15, musia byť predložené na elektronickom formulári žiadosti poskytnutom na tento účel a musia obsahovať príslušné prílohy.

Uvedené dokumenty sú k dispozícii na tejto internetovej adrese:

https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/funding_en

Kontakt v prípade otázok: EACEA-EUAID-VOLUNTEERS@ec.europa.eu


(1)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1398/2014 z 24. októbra 2014, ktorým sa stanovujú normy týkajúce sa záujemcov o dobrovoľnícku činnosť a dobrovoľníkov pomoci (Ú. v. EÚ L 373, 31.12.2014).


Top