Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/162/07

    Výzva na predloženie návrhov – Inštitút Európskej investičnej banky navrhuje v rámci svojho vedomostného programu dve nové finančné podpory EIBURS

    Ú. v. EÚ C 162, 7.6.2013, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.6.2013   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 162/10


    Výzva na predloženie návrhov – Inštitút Európskej investičnej banky navrhuje v rámci svojho vedomostného programu dve nové finančné podpory EIBURS

    2013/C 162/07

    Inštitút Európskej investičnej banky vedie väčšinu svojich inštitucionálnych vzťahov s vysokými školami prostredníctvom vedomostného programu, ktorý pozostáva z troch rôznych programov:

    EIBURS, program EIB na sponzorovanie vysokoškolského výskumu (EIB University Research Sponsorship programme),

    STAREBEI (STAges de REcherche BEI), program financovania mladých výskumníkov, ktorí pracujú na spoločných projektoch EIB a vysokých škôl, a

    Vysokoškolské siete EIB, mechanizmus spolupráce pre vysokoškolské siete, ktorých črty majú zvláštny význam pre podporu cieľov skupiny EIB.

    Z programu EIBURS sa poskytujú granty vysokoškolským výskumným centrám, ktoré sa zaoberajú témami s veľkým významom pre banku. Finančná podpora EIB v objeme až 100 000 EUR ročne na obdobie troch rokov sa prostredníctvom súťaže poskytuje zainteresovaným katedrám vysokých škôl alebo výskumným strediskám, ktoré sú pridružené k vysokým školám v EÚ, v kandidátskych alebo potenciálnych kandidátskych krajinách a majú uznávané odborné zázemie v oblastiach určených EIB, takže môžu v týchto oblastiach svoje činnosti naďalej rozširovať. Z úspešných návrhov vzíde celá škála výstupov (výskum, organizovanie kurzov a seminárov, budovanie sietí, šírenie výsledkov atď.), ktoré budú predmetom zmluvnej dohody uzatvorenej s EIB.

    Na akademický rok 2013/2014 sa v programe EIBURS vybrali tieto dve nové línie výskumu:

    Inteligentný rozvoj miest: uplatňovanie európskych a medzinárodných skúseností v oblasti Stredozemia

    Rozvoj miest sa stal kľúčovou prioritou krajín Stredozemia na vnútroštátnej i medzinárodnej úrovni a prostredníctvom programu FEMIP aj v samotnej EIB. Koncepcia „inteligentného mesta“ (pôvodne vymedzená ako „zvažované“ použitie informačných a komunikačných technológií, ktoré umožní efektívny, inkluzívny a integrovaný rozvoj miest, no v širšom význame slova zahŕňa udržateľnosť, inovácie a riadenie, ako aj investície do hromadnej dopravy, energetickej účinnosti a výskumných zariadení) predstavuje potenciálne dôležitý rozmer. Existuje však potreba vypracovať rámec, ktorý prepojí technológie a aspekty verejných politík s realitou správy mesta, mestského financovania a investičného programovania v regióne.

    Od výskumného vysokoškolského centra, ktoré získa podporu v rámci programu EIBURS, sa očakáva plnenie výskumného programu zameraného na nasledujúce kľúčové otázky v nadväznosti na európske a iné medzinárodné skúsenosti:

    Ako môžu iniciatívy inteligentných miest prispieť k splneniu priorít z oblasti mestského rozvoja?

    Ako môžeme najlepšie definovať koncepciu inteligentného mesta vhodnú na aplikáciu v danom regióne?

    Ktoré znaky a príklady európskych a medzinárodných osvedčených postupov je najvhodnejšie využiť pri tejto aplikácii?

    Aké je pole hmotných investícií, ktoré sú potenciálne realizovateľné v rámci investičného programu inteligentného mesta, a podľa čoho by sa mali prioritizovať iné možnosti financovania?

    Ako potenciálne iniciatívy inteligentného mesta mapujú existujúcu komunálnu správu, riadenie a financovanie?

    Ako by sa mali ekonomicky oceňovať investície v oblasti inteligentných miest pre potreby porovnania s alternatívnymi investičnými možnosťami, aby sa zabezpečilo, že prinesú hodnotu spoločnosti?

    Ako možno najlepšie vytvárať a realizovať investície alebo investičné programy v oblasti inteligentných miest?

    Regionálne by sa návrhy mali zameriavať na krajiny programu FEMIP, ale nielen výhradne na ne. Uchádzačom sa odporúča vytvoriť partnerstvá s inými univerzitami a výskumnými centrami. Banka môže uľahčiť zapojenie vybraného vysokoškolského/výskumného centra do činností v rámci vytvárania sietí prostredníctvom Únie pre Stredozemie alebo Centra pre integráciu Stredomoria.

    Budovanie administratívnych kapacít v Európe

    Kapacita verejnej správy na efektívne a účinné vykonávanie rôznych funkcií vyžadovaných vládou vrátane plánovania a zabezpečovania infraštruktúry a verejných služieb má významný vplyv na každodenný život občanov a fungovanie súkromného sektora. OECD definuje budovanie kapacít ako prostriedky, ktorými sa v rámci organizačnej štruktúry (dodávatelia, konzultanti alebo zmluvné agentúry) rozvíjajú zručnosti, skúsenosti, technické a riadiace schopnosti – často prostredníctvom poskytovania technickej pomoci, krátkodobej/dlhodobej prípravy a odborných vstupov (napr. systémy IT). Tento proces môže zahŕňať tvorbu ľudských, organizačných, materiálnych a finančných zdrojov.

    Ide o koncepciu pôvodne používanú v OSN a Svetovej banke v súvislosti s rozvojom. Potreba posilnenia inštitúcií prostredníctvom budovania administratívnych kapacít (administrative capacity building – ACB) sa stala neoddeliteľnou súčasťou procesu rozširovania Európy, kedy sa programy ACB stali dôležitým prvkom pri podpore krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ a prijatie acquis communautaire. Nové členské štáty EÚ aj po pristúpení naďalej dostávajú finančné prostriedky – najmä zo štrukturálnych fondov – na operačné programy ACB, ktoré si spravujú sami. Keďže ide o miliardy eur, efektívnejšie riadenie a spravovanie verejných investičných programov vo verejnej správe je naliehavou úlohou. EIB na projektovej úrovni často podporuje budovanie kapacít prostredníctvom technickej pomoci pre realizačné jednotky projektu (PIU).

    Súbor vedeckých poznatkov o tom, čo opatrenia ACB prinášajú a neprinášajú v rôznych kontextoch, je stále pomerne obmedzený. Čím sa skutočne budujú administratívne kapacity a silné inštitúcie v dlhodobom horizonte? Je to len otázka dostatočného počtu dobre vyškolených, primerane platených zamestnancov, nastavenia kľúčových ukazovateľov výkonu (KPI) a transparentného vykazovania výdavkov a výstupov? Sú outsourcing a verejno-súkromné partnerstvá zázračným liekom na obmedzené kapacity verejného sektora? Sú modely platné len pre konkrétne odvetvia, napr. dopravu, životné prostredie a vnútorné záležitosti, alebo sú všeobecné? Plynú nejaké prínosy zo vzájomného učenia sa v rámci verejnej správy v rôznych krajinách EÚ? Aké ponaučenia vyplývajú z koncepcie „nového verejného riadenia“ výsledkov meraných pomocou ukazovateľov KPI, prioritizácie zdrojov a fiškálnej disciplíny?

    Účelom tohto výskumu je prehĺbiť vedomosti o koncepčných rámcoch, diagnostike, metrike a modeloch efektívneho budovania administratívnych kapacít v praxi. Uvítame výskumné návrhy na akúkoľvek tému, ktorá rozšíri vedomosti v tejto oblasti. Uprednostnia sa však návrhy s celoeurópskou perspektívou, ako aj návrhy, ktoré riešia teoretické aj praktické aspekty ACB v nadväznosti na plánovanie a zabezpečovanie infraštruktúry a súvisiacich verejných služieb. Obzvlášť vítané sú návrhy s priamym prepojením na operačné rozhodovanie a priestorom na zlepšenie čerpania fondov EÚ používaných na vysokokvalitné investície.

    Návrhy sa musia predložiť v anglickom alebo francúzskom jazyku. Termín na predloženie návrhov je 13. september 2013. Návrhy predložené po tomto termíne sa nebudú brať do úvahy. Návrhy treba poslať na nasledujúce adresy:

     

    Elektronická verzia:

    events.eibinstitute@eib.org

    a

     

    Papierová verzia:

    EIB Institute

    98-100, boulevard Konrad Adenauer

    2950 Luxembourg

    LUXEMBOURG

    For the attention of Ms Luísa FERREIRA, Coordinator.

    Podrobnejšie informácie o výberovom procese v programe EIBURS, ako aj iných programoch a mechanizmoch nájdete na internetovej stránke: http://institute.eib.org/


    Top