Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2013/075A/01

    Oznámenie o verejnom výberovom konaní – EPSO/AD/249/13

    Ú. v. EÚ C 75A, 14.3.2013, p. 1–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    14.3.2013   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    CA 75/1


    OZNÁMENIE O VEREJNOM VÝBEROVOM KONANÍ

    EPSO/AD/249/13

    (2013/C 75 A/01)

    Európsky úrad pre výber pracovníkov (EPSO) organizuje verejné výberové konanie na základe odborných predpokladov a formou skúšok na vytvorenie rezervného zoznamu s cieľom prijať do služobného pomeru administrátorov (1).

    ADMINISTRÁTORI (AD 7)

    v týchto oblastiach:

    1.

    MAKROEKONÓMIA

    2.

    FINANČNÁ EKONÓMIA

    Cieľom tohto výberového konania je vytvoriť rezervné zoznamy na obsadenie voľných pracovných miest v inštitúciách Európskej únie.

    Pred podaním prihlášky si dôkladne prečítajte príručku pre verejné výberové konania uverejnenú v Úradnom vestníku Európskej únie C 270 A zo 7. septembra 2012 , ako aj na webovej stránke úradu EPSO.

    Táto príručka, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť oznámenia o verejnom výberovom konaní, vám pomôže pochopiť pravidlá výberových konaní a podmienky registrácie.

    OBSAH

    I.

    VŠEOBECNÝ RÁMEC

    II.

    NÁPLŇ PRÁCE

    III.

    PODMIENKY PRIJATIA DO VÝBEROVÉHO KONANIA

    IV.

    VSTUPNÉ TESTY

    V.

    PRIJATIE DO VÝBEROVÉHO KONANIA A VÝBER NA ZÁKLADE ODBORNÝCH PREDPOKLADOV

    VI.

    HODNOTIACE CENTRUM

    VII.

    REZERVNÉ ZOZNAMY

    VIII.

    AKO SA PRIHLÁSIŤ?

    PRÍLOHY

    I.   VŠEOBECNÝ RÁMEC

    1.

    Počet miest pre úspešných uchádzačov

    Oblasť č. 1 = 37

    Oblasť č. 2 = 27

    2.

    Poznámky

    Toto výberové konanie zahŕňa dve oblasti. Prihlásiť sa môžete len do jednej z týchto dvoch oblastí.

    Príslušné výberové konanie a oblasť si zvolíte pri elektronickej registrácii. Po potvrdení tejto voľby a odoslaní prihlášky ju už nemožno zmeniť.

    II.   NÁPLŇ PRÁCE

    Opis konkrétnych profilov je uvedený v prílohe.

    III.   PODMIENKY PRIJATIA DO VÝBEROVÉHO KONANIA

    K dátumu uzávierky elektronickej registrácie musíte spĺňať všetky nasledujúce všeobecné a osobitné podmienky:

    1.

    Všeobecné podmienky

    a)

    Byť štátnym príslušníkom jedného z členských štátov Európskej únie.

    b)

    Mať všetky práva náležiace občanovi.

    c)

    Mať splnené povinnosti, ktoré vám vyplývajú z právnych predpisov týkajúcich sa vojenskej služby.

    d)

    Poskytovať záruku bezúhonnosti nevyhnutnú na vykonávanie funkcie.

    2.

    Osobitné podmienky

    2.1.

    Vzdelanie

    Pozri bod 2 príloh.

    2.2.

    Odborná prax

    Pozri bod 3 príloh.

    2.3.

    Jazykové znalosti (2)

     

    1. jazyk

    hlavný jazyk:

    výborná znalosť jedného z 23 úradných jazykov Európskej únie

    a

     

    2. jazyk

    druhý jazyk (povinne odlišný od 1. jazyka):

    uspokojivá znalosť anglického, francúzskeho alebo nemeckého jazyka.

    V súlade s rozsudkom Súdneho dvora Európskej únie (veľká komora) vo veci C-566/10 P, Talianska republika/Komisia, sa od inštitúcií EÚ vyžaduje uviesť dôvody obmedzenia možnosti výberu druhého jazyka v tomto výberovom konaní na limitovaný počet úradných jazykov EÚ.

    Kandidátov si preto dovoľujeme informovať, že možnosti druhého jazyka boli v rámci tohto výberového konania vymedzené v súlade so služobným záujmom, ktorý vyžaduje, aby novoprijatí kolegovia dokázali vo svojej každodennej práci okamžite fungovať a efektívne v nej komunikovať. V opačnom prípade by bolo vážne ohrozené účinné fungovanie inštitúcií.

    Z hľadiska jazykov používaných na internú komunikáciu a takisto zohľadňujúc potreby útvarov týkajúce sa externej komunikácie a vybavovania úradných vecí z dlhej praxe inštitúcií EÚ, vyplýva, že najpoužívanejšími jazykmi sú naďalej angličtina, francúzština a nemčina. Tieto jazyky si navyše ako druhý jazyk vyberá väčšina uchádzačov výberových konaní v prípade, že majú možnosť voľby. Tento trend potvrdzujú aj súčasné vzdelávacie a profesijné štandardy, podľa ktorých sa od uchádzačov o pracovné miesta v EÚ očakáva, že ovládajú aspoň jeden z uvedených jazykov. Pri vyvažovaní služobného záujmu a potrieb a schopností uchádzačov, ako aj s prihliadnutím na osobitný druh tohto výberového konania je preto legitímne organizovať testy v uvedených troch jazykoch, aby sa zaručilo, že všetci uchádzači ovládajú aspoň jeden z nich natoľko, že sú v ňom schopní pracovať, a to bez ohľadu na to, aký je ich hlavný jazyk. V záujme rovnakého zaobchádzania so všetkými uchádzačmi sa okrem toho od všetkých vrátane tých, ktorých hlavný jazyk patrí medzi uvedené tri jazyky, vyžaduje, aby spravili test v druhom jazyku vybranom spomedzi uvedených troch jazykov. Prostredníctvom takéhoto posúdenia osobitných kompetencií môžu inštitúcie vyhodnotiť schopnosť uchádzačov okamžite podávať výsledky v prostredí, ktoré sa takmer zhoduje s realitou daného pracovného miesta. Nie je tým dotknutá neskoršia jazyková odborná príprava zameraná na získanie schopnosti pracovať v treťom jazyku v súlade s článkom 45 ods. 2 služobného poriadku.

    IV.   VSTUPNÉ TESTY

    Testy na počítačoch sa uskutočnia len v prípade, ak počet prihlásených uchádzačov prekročí určitú hranicu. Túto hranicu stanoví riaditeľ úradu EPSO, ktorý je menovacím orgánom, po uzávierke prihlášok. Táto hranica je rôzna pri každej z oblastí výberového konania a bude vám oznámená prostredníctvom vášho užívateľského konta EPSO.

    Stupeň náročnosti testov určuje výberová komisia, ktorá na základe návrhov úradu EPSO tiež schvaľuje ich znenie.

    1.

    Pozvanie na testy

    Na testy budete pozvaní, ak ste svoju prihlášku potvrdili v uvedenej lehote (pozri oddiel VIII).

    Upozornenie:

    1.

    potvrdením prihlášky zároveň vyhlasujete, že spĺňate všeobecné a osobitné podmienky uvedené v oddiele III;

    2.

    pre účasť na testoch si musíte rezervovať termín; túto rezerváciu je nutné vykonať v lehote, ktorá vám bude oznámená prostredníctvom užívateľského konta EPSO.

    2.

    Typ a hodnotenie testov

    Súbor testov pozostávajúcich z otázok s voliteľnými odpoveďami, ktorých cieľom je preveriť všeobecné schopnosti uchádzačov, pokiaľ ide o ich:

    Test a)

    verbálne uvažovanie.

    Hodnotenie: 0 až 20 bodov.

    Požadovaný minimálny počet bodov: 10 bodov.

    Test b)

    matematické uvažovanie.

    Hodnotenie: 0 až 10 bodov.

    Test c)

    abstraktné uvažovanie.

    Hodnotenie: 0 až 10 bodov.

     

    Požadovaný minimálny počet bodov v testoch b) a zároveň c) je 10 bodov.

    3.

    Jazyk testov

    1. jazyk.

    V.   PRIJATIE DO VÝBEROVÉHO KONANIA A VÝBER NA ZÁKLADE ODBORNÝCH PREDPOKLADOV

    1.   Postup

    Na základe informácií, ktoré ste uviedli v prihláške, sa najprv preskúmajú všeobecné a osobitné podmienky a uskutoční sa výber na základe posúdenia vašich odborných predpokladov.

    a)

    Posúdia sa odpovede na otázky týkajúce sa všeobecných a osobitných podmienok a stanoví sa, či budete zaradení do zoznamu uchádzačov, ktorí spĺňajú všetky podmienky prijatia do výberového konania.

    Ak sa najskôr uskutočnia vstupné testy, preskúmajú sa všeobecné a osobitné podmienky podľa zostupného poradia bodov dosiahnutých vo vstupných testoch pre každú oblasť len pre ten počet uchádzačov, ktorý určí menovací orgán, a to v prípade tých uchádzačov, ktorí:

    dosiahli požadovaný minimálny počet bodov a zároveň najlepšie hodnotenie vo vstupných testoch a

    spĺňajú podmienky na prijatie do výberového konania.

    V prípade, že by sa na poslednom mieste nachádzalo viacero uchádzačov, ktorí získali rovnaký počet bodov, všetci títo uchádzači postúpia do fázy výberu na základe odborných predpokladov. Elektronické prihlášky uchádzačov pod stanovenou hranicou sa nebudú posudzovať.

    b)

    Výberová komisia potom na základe posúdenia odborných predpokladov uchádzačov, ktorí spĺňajú podmienky na prijatie do výberového konania, vyberie tých uchádzačov, ktorých odborné predpoklady (najmä diplomy a odborná prax) najlepšie zodpovedajú náplni práce a výberovým kritériám uvedeným v tomto oznámení o verejnom výberovom konaní. Tento výber sa uskutočňuje výlučne na základe informácií, ktoré ste uviedli v časti prihlášky s názvom „prehľad schopností“, a prebieha v dvoch fázach:

    prvý výber na základe posúdenia odborných predpokladov sa uskutoční výlučne spočítaním bodov, ktoré výberová komisia pridelila jednotlivým otázkam a ktoré môže uchádzač získať označením odpovedí v časti prihlášky s názvom „prehľad schopností“. Výberová komisia pred preskúmaním prihlášok pridelí každému kritériu, ktoré je uvedené v bode 4 príloh, 1 až 3 body, a to podľa významu, ktorý týmto kritériám prikladá. Elektronické prihlášky uchádzačov, ktorí dosiahnu najväčší počet bodov, budú potom predmetom druhej fázy výberu,

    počet spisov hodnotených v tejto druhej fáze zodpovedá podľa oblasti výberového konania približne deväťnásobku počtu úspešných uchádzačov uvedenému v tomto oznámení o verejnom výberovom konaní. Výberová komisia preskúma odpovede uchádzačov a pridelí každej odpovedi známku 0 až 4. Tieto známky sa vynásobia bodmi za každú otázku a spočítajú sa, čím sa získa počet celkových dosiahnutých bodov.

    Výberová komisia potom zostaví poradie uchádzačov podľa počtu celkových dosiahnutých bodov. Počet uchádzačov pozvaných (3) do hodnotiaceho centra zodpovedá podľa oblasti výberového konania maximálne trojnásobku počtu úspešných uchádzačov. Tento počet bude uverejnený na webovej stránke úradu EPSO (http://blogs.ec.europa.eu/eu-careers.info/).

    2.   Kontrola informácií, ktoré uchádzač uviedol vo svojej prihláške

    Po testoch v hodnotiacom centre a po zohľadnení výsledkov úrad EPSO overí, či informácie, ktoré uchádzači uviedli vo svojich elektronických prihláškach, spĺňajú všeobecné podmienky, a výberová komisia overí, či spĺňajú osobitné podmienky a výberové kritériá. V rámci hodnotenia odborných predpokladov sa podkladové dokumenty zoberú do úvahy len na účely potvrdenia odpovedí uvedených v časti prihlášky s názvom „prehľad schopností“. Ak z tejto kontroly vyplynie, že uvedené informácie (4) nie sú podložené príslušnými podkladovými dokumentmi, dotknutí uchádzači budú vylúčení z výberového konania.

    Kontrola sa vykonáva podľa zostupného poradia dosiahnutých bodov u uchádzačov, ktorí dosiahli požadovaný minimálny počet bodov a zároveň najlepšie hodnotenie v testoch d), e), f) a g) v hodnotiacom centre. Títo uchádzači musia takisto dosiahnuť požadovaný minimálny počet bodov v testoch všeobecných schopností a), b) a c). Táto kontrola sa robí až do dosiahnutia hranice počtu uchádzačov, ktorí môžu byť zaradení do rezervného zoznamu a ktorí skutočne spĺňajú všetky podmienky na prijatie do výberového konania. Podkladové dokumenty uchádzačov, ktorí nedosiahnu túto hranicu, sa nekontrolujú.

    VI.   HODNOTIACE CENTRUM

    1.

    Pozvanie do hodnotiaceho centra

    Ak patríte medzi uchádzačov (5), ktorí:

    podľa informácií, ktoré uviedli pri elektronickej registrácii, spĺňajú všeobecné a osobitné podmienky prijatia do výberového konania uvedené v oddiele III

    a

    dosiahli jedno z najlepších hodnotení v rámci výberu na základe posúdenia odborných predpokladov,

    budete pozvaní na skúšky do hodnotiaceho centra (6), ktoré sa obyčajne konajú v Bruseli a trvajú jeden alebo dva dni.

    2.

    Hodnotiace centrum

    Podstúpite tri druhy hodnotenia:

    hodnotenie schopností v oblasti uvažovania, ak tieto schopnosti neboli overené už predtým pri vstupných testoch: testy a), b) a c),

    hodnotenie osobitných schopností: test d),

    hodnotenie všeobecných schopností: skúšky e), f), a g).

    Hodnotiť sa budú vaše schopnosti v oblasti uvažovania , a to prostredníctvom (7):

    a)

    testu verbálneho uvažovania;

    b)

    testu matematického uvažovania;

    c)

    testu abstraktného uvažovania.

    Hodnotiť sa budú vaše osobitné schopnosti v danej oblasti, a to prostredníctvom (7):

    d)

    štruktúrovaného pohovoru o vašich schopnostiach v danej oblasti, založeného na odpovediach uvedených v časti prihlášky s názvom prehľad schopností .

    Hodnotiť sa budú vaše všeobecné schopnosti  (8), a to prostredníctvom (7):

    e)

    prípadovej štúdie;

    f)

    skupinovej úlohy;

    g)

    štruktúrovaného pohovoru o všeobecných schopnostiach.

    Každá z týchto všeobecných schopností sa bude testovať podľa tohto modelu:

     

    Prípadová štúdia

    Skupinová úloha

    Štruktúrovaný pohovor

    Analýza a riešenie problémov

    x

    x

     

    Komunikácia

    x

     

    x

    Dosahovanie výsledkov a kvality

    x

     

    x

    Vzdelávanie a vývoj

     

    x

    x

    Prioritizácia úloh a organizácia práce

    x

    x

     

    Odolnosť

     

    x

    x

    Práca v kolektíve

     

    x

    x

    Riadenie

     

    x

    x

    3.

    Jazyky v hodnotiacom centre

    1. jazyk pre testy a), b) a c).

    2. jazyk pre testy d), e), f) a g).

    4.

    Bodovanie a váha výsledkov:

    Schopnosti v oblasti uvažovania:

    a)

    test verbálneho uvažovania: 0 až 20 bodov

    požadovaný minimálny počet bodov: 10 bodov;

    b)

    test matematického uvažovania: 0 až 10 bodov;

    c)

    test abstraktného uvažovania: 0 až 10 bodov

    požadovaný minimálny počet bodov získaný v testoch b) a c): 10 bodov.

    Testy a), b) a c) sú vyraďovacie, ale ich výsledky sa nepripočítajú k ostatným výsledkom z hodnotiaceho centra.

    Osobitné schopnosti [test d)]:

    0 až 100 bodov

    požadovaný minimálny počet bodov: 50 bodov.

    Váha: 55 % z celkového počtu bodov.

    Všeobecné schopnosti [testy e), f) a g)]:

    0 až 80 bodov za všetky všeobecné schopnosti (10 bodov za každú všeobecnú schopnosť)

    požadovaný minimálny počet bodov:

     

    3 body za každú schopnosť

    a

     

    40 bodov za všetkých 8 všeobecných schopností.

    Váha: 45 % z celkového počtu bodov.

    VII.   REZERVNÉ ZOZNAMY

    1.

    Zaradenie do rezervného zoznamu

    Výberová komisia vás zaradí do rezervného zoznamu:

    ak patríte medzi uchádzačov (9), ktorí dosiahli požadovaný minimálny počet bodov vo všetkých testoch a) až g) spolu a zároveň jedno z najlepších hodnotení v testoch d), e), f) a g) z hodnotiaceho centra (pozri počet miest pre úspešných uchádzačov, oddiel I bod 1),

    a ak podľa podkladových dokumentov spĺňate všetky podmienky prijatia do výberového konania.

    2.

    Poradie

    Rezervné zoznamy sú zostavené podľa oblastí a uchádzači sú v týchto zoznamoch zoradení podľa abecedy.

    VIII.   AKO SA PRIHLÁSIŤ?

    1.

    Elektronická registrácia

    Zaregistrovať sa musíte elektronicky podľa pokynov uvedených na webovej stránke úradu EPSO, a najmä v príručke pre elektronickú registráciu.

    Dátum uzávierky (vrátane potvrdenia): 16. apríl 2013 o 12.00 hod. (poludnie) bruselského času.

    2.

    Spis uchádzača

    Ak patríte medzi uchádzačov, ktorí boli pozvaní do hodnotiaceho centra, musíte priniesť (10) váš úplný spis uchádzača (podpísanú elektronickú prihlášku a podkladové dokumenty) do hodnotiaceho centra.

    Podmienky: pozrite bod 6.1 príručky pre verejné výberové konania.


    (1)  Každý odkaz v tomto oznámení na osobu mužského pohlavia sa automaticky vzťahuje aj na osobu ženského pohlavia.

    (2)  Pozri Spoločný európsky referenčný rámec pre jazyky (Cadre Européen Commun de Référence pour les langues – CECR) – požadovaná úroveň: 1. jazyk = C1/2. jazyk = B2 –

    (http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/CEF/LanguageSelfAssessmentGrid.csp).

    (3)  Uchádzači, ktorí neboli pozvaní do hodnotiaceho centra, dostanú výsledky hodnotenia, ako aj informácie o bodoch, ktoré výberová komisia pridelila jednotlivým otázkam.

    (4)  Tieto informácie budú overené na základe podkladových dokumentov ešte pred zostavením rezervného zoznamu (pozri oddiel VII bod 1 a oddiel VIII bod 2).

    (5)  V prípade, že by viacero uchádzačov získalo rovnaký počet bodov potrebný na umiestnenie na poslednom mieste, všetci títo uchádzači budú pozvaní do hodnotiaceho centra.

    (6)  Testy uvažovania, ako aj prípadová štúdia [test e)] sa môžu z organizačných dôvodov konať v testovacích centrách, ktoré sa nachádzajú v členských štátoch, nezávisle od ostatných skúšok, ktoré sa vykonávajú v hodnotiacom centre.

    (7)  Obsah testov potvrdzuje výberová komisia.

    (8)  Podrobné informácie o týchto schopnostiach sú uvedené v bode 1.2 príručky pre verejné výberové konania.

    (9)  V prípade, že by sa na poslednom mieste nachádzalo viacero uchádzačov, ktorí získali rovnaký počet bodov, všetci títo uchádzači budú zapísaní do rezervného zoznamu.

    (10)  Dátum vašej návštevy hodnotiaceho centra vám bude oznámený v dostatočnom predstihu prostredníctvom vášho užívateľského konta EPSO.


    PRÍLOHA I

    OBLASŤ č. 1 – MAKROEKONÓMIA

    1.   Náplň práce

    Cieľom tohto výberového konania je prijať do pracovného pomeru administrátorov (AD 7) v oblasti makroekonómie so zameraním na multilaterálny dohľad a dohľad nad krajinami a na analýzu a tvorbu politík.

    Medzi hlavné povinnosti patrí:

    dohľad nad makroekonomickým vývojom a politikami členských štátov, eurozóny a Európskej únie,

    tvorba a vykonávanie programov makroekonomických úprav,

    empirická analýza a/alebo modelová simulácia, na základe ktorých sa budú tvoriť a hodnotiť ekonomické politiky i politiky v oblasti verejných financií, štrukturálnych reforiem a finančných inštitúcií a trhov,

    tvorba analytických rámcov a nástrojov na analýzu ekonomického vývoja a výkonnosti politiky,

    príprava ekonomických predpovedí pre Európsku komisiu,

    udržiavanie vzťahov s medzinárodnými ekonomickými a finančnými inštitúciami, orgánmi verejnej správy a ďalšími stranami zapojenými do vykonávania ekonomického dohľadu a programov ekonomických úprav,

    v súvislosti s vyššie uvedenými povinnosťami vypracúvanie analytických, politických a právnych dokumentov na interné použitie i na uverejnenie.

    2.   Diplom

    Vzdelanie zodpovedajúce minimálne štvorročnému ukončenému vysokoškolskému štúdiu v oblasti ekonómie, osvedčené diplomom.

    ALEBO

    Vzdelanie zodpovedajúce minimálne trojročnému ukončenému vysokoškolskému štúdiu v oblasti ekonómie, osvedčené diplomom, a následná minimálne ročná odborná prax v oblasti priamo súvisiacej s náplňou práce opísanou v bode 1.

    Pozn.: Minimálna ročná odborná prax je neoddeliteľnou súčasťou dosiahnutého vzdelania, a preto nemôže byť započítaná do počtu rokov odbornej praxe požadovanej ďalej v texte.

    3.   Odborná prax

    Minimálne šesťročná odborná prax v oblasti makroekonómie.

    Táto odborná prax sa berie do úvahy len vtedy, ak bola nadobudnutá po získaní diplomu, ktorý umožňuje účasť na tomto výberovom konaní.

    4.   Výberové kritériá

    Výberová komisia pri výbere na základe posúdenia odborných predpokladov zohľadní tieto kritériá:

    1.

    Diplom (iný ako PhD.) alebo certifikát popri diplome, ktorý umožňuje účasť na tomto výberovom konaní (uvedenom v bode 2 vyššie), v jednej z týchto oblastí: ekonómia, kvantitatívna analýza, finančníctvo a aplikovaná makroekonómia.

    2.

    PhD. v jednej z týchto oblastí: ekonómia, kvantitatívna analýza, finančníctvo a aplikovaná makroekonómia.

    3.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v medzinárodnej ekonomickej a/alebo finančnej inštitúcii.

    4.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v štátnych orgánoch verejnej správy v oblasti tvorby a vykonávania ekonomických, fiškálnych alebo menových politík.

    5.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v akademických, politických a výskumných inštitúciách (zameraných na oblasť ekonómie alebo ekonomickej politiky).

    6.

    Publikovanie v odbornej ekonomickej tlači v oblasti kvantitatívnej analýzy a modelovania.

    7.

    Publikovanie v odbornej ekonomickej tlači v oblasti makroekonómie.

    8.

    Skúsenosti so zostavovaním technických a netechnických správ o makroekonomických trendoch, dohľade a predpovediach.

    9.

    Skúsenosti so zostavovaním technických a netechnických správ o ekonomických vplyvoch štrukturálnych reforiem a politík na zvýšenie konkurencieschopnosti.

    10.

    Skúsenosti so zostavovaním technických a netechnických správ o verejných financiách a európskom hospodárskom riadení.

    11.

    Aspoň dvojročné skúsenosti v oblasti aplikovanej ekonometrie, napr. analýza časových radov a panelová regresná analýza.

    12.

    Skúsenosti s tvorbou a/alebo využívaním makroekonomických modelov (napr. modelov DSGE).

    13.

    Pracovné skúsenosti v oblasti tvorby a vykonávania programov ekonomických úprav.


    PRÍLOHA II

    OBLASŤ č. 2 – FINANČNÁ EKONÓMIA

    1.   Náplň práce

    Cieľom tohto výberového konania je prijať do pracovného pomeru administrátorov (AD 7) v oblasti finančnej ekonómie so zameraním na multilaterálny dohľad a dohľad nad krajinami a na analýzu a tvorbu politík.

    Medzi hlavné povinnosti patrí:

    dohľad nad fungovaním finančných trhov a trhových segmentov v členských štátoch, eurozóne a Európskej únii a ich analýza vrátane zisťovania existencie možných zlyhaní trhu a nesprávneho stanovenia obchodných cien,

    analýza a hodnotenie životaschopnosti, výkonnosti a udržateľnosti finančných inštitúcií a trhov v členských štátoch i štátoch s programom ekonomických úprav,

    analýza (teoretická, empirická alebo založená na modeloch) na podporu tvorby a hodnotenia politík súvisiacich s reguláciou finančných trhov, finančných inštitúcií a finančnej infraštruktúry,

    tvorba a uplatňovanie metodológie, nástrojov a postupov na spracúvanie a interpretáciu finančných, menových a ekonomických údajov; patria sem údaje o finančných zárukách, ktoré si môžu vyžiadať využívanie pokročilých kvantitatívnych techník na hodnotiace a oceňovacie účely,

    tvorba, prerokovanie a implementácia finančných nástrojov alebo účelovo vytvorených mechanizmov (ako napr. dlhových nástrojov, systémov záruk alebo nástrojov zdieľania rizika) v záujme podpory vykonávania politík EÚ,

    udržiavanie vzťahov s medzinárodnými ekonomickými a finančnými inštitúciami, orgánmi verejnej správy a ďalšími stranami zapojenými do ekonomického dohľadu nad finančnými trhmi vrátane dohľadu v rámci programov ekonomických úprav,

    v súvislosti s vyššie uvedenými povinnosťami vypracúvanie analytických, politických a právnych dokumentov na interné použitie i na uverejnenie.

    2.   Diplom

    Vzdelanie zodpovedajúce minimálne štvorročnému ukončenému vysokoškolskému štúdiu v oblasti ekonómie alebo finančníctva, osvedčené diplomom.

    ALEBO

    Vzdelanie zodpovedajúce minimálne trojročnému ukončenému vysokoškolskému štúdiu v oblasti ekonómie alebo finančníctva, osvedčené diplomom, a následná minimálne ročná odborná prax v oblasti priamo súvisiacej s náplňou práce opísanou v bode 1.

    Pozn.: Minimálna ročná odborná prax je neoddeliteľnou súčasťou dosiahnutého vzdelania, a preto nemôže byť započítaná do počtu rokov odbornej praxe požadovanej ďalej v texte.

    3.   Odborná prax

    Minimálne šesťročná odborná prax v oblasti analýzy finančného sektora.

    Táto odborná prax sa berie do úvahy len vtedy, ak bola nadobudnutá po získaní diplomu, ktorý umožňuje účasť na tomto výberovom konaní.

    4.   Výberové kritériá

    Výberová komisia pri výbere na základe posúdenia odborných predpokladov zohľadní tieto kritériá:

    1.

    Diplom (iný ako PhD.) alebo certifikát popri diplome, ktorý umožňuje účasť na tomto výberovom konaní (uvedenom v bode 2 vyššie), v jednej z týchto oblastí: finančná ekonómia, ekonómia, korporátne finančníctvo, kvantitatívna analýza, štatistika, aplikovaná ekonómia alebo matematické finančníctvo.

    2.

    PhD. v jednej z týchto oblastí: finančná ekonómia, ekonómia, korporátne finančníctvo, kvantitatívna analýza, štatistika, aplikovaná ekonómia alebo matematické finančníctvo.

    3.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v bankovej a/alebo inej finančnej inštitúcii.

    4.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v orgáne verejnej správy alebo medzinárodnej inštitúcii zodpovedných za mikro- alebo makroprudenciálny dohľad.

    5.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v orgáne verejnej správy alebo medzinárodnej inštitúcii v oblasti tvorby, správy a vykonávania politík finančnej stability.

    6.

    Aspoň dvojročné pracovné skúsenosti nadobudnuté v akademických a výskumných inštitúciách špecializujúcich sa na oblasť finančníctva a ekonómie.

    7.

    Aspoň dvojročné skúsenosti v oblasti analýzy životaschopnosti a výkonnosti finančných inštitúcií.

    8.

    Publikovanie v odbornej ekonomickej tlači predovšetkým v oblasti kvantitatívnej finančnej ekonómie, finančnej stability a korporátneho finančníctva.

    9.

    Skúsenosti so zostavovaním technických a netechnických správ o vývoji na finančných trhoch, finančnej stabilite a trendoch v bankovom sektore.

    10.

    Aspoň dvojročné skúsenosti v oblasti aplikovanej ekonometrie, napr. analýza časových radov a panelová regresná analýza.

    11.

    Skúsenosti s tvorbou a/alebo využívaním makroekonomických modelov (napr. modelov DSGE).

    12.

    Pracovné skúsenosti v oblasti tvorby a vykonávania programov ekonomických úprav.


    Top