EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/152/05

Výzva na vyjadrenie záujmu o členstvo vo Vedeckom výbore Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) – Ref.: CEI-SCIE-2012

Ú. v. EÚ C 152, 30.5.2012, p. 5–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.5.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 152/5


Výzva na vyjadrenie záujmu o členstvo vo Vedeckom výbore Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA)

Ref.: CEI-SCIE-2012

2012/C 152/05

1.   AGENTÚRA

Agentúra Európskej únie pre základné práva (FRA) je poradný orgán Európskej únie so sídlom vo Viedni v Rakúsku (1).

Cieľom agentúry je poskytovať pomoc a odborné poznatky v oblasti základných práv príslušným inštitúciám, orgánom, úradom a agentúram Spoločenstva a jeho členských štátov pri vykonávaní práva Spoločenstva, aby im pomohla plne rešpektovať základné práva pri prijímaní opatrení alebo rozhodovaní o postupe v ich príslušných oblastiach právomoci (2).

Agentúra sa zameriava na situáciu v oblasti základných práv v EÚ a v jej 27 členských štátoch. K účasti môžu byť prizvané kandidátske krajiny a krajiny, ktoré uzatvorili s EÚ dohodu o stabilizácii a pridružení. To je v súčasnosti prípad Chorvátska.

Agentúra EÚ pre základné práva sa skladá z týchto orgánov:

 

Správna rada

 

Výkonná rada

 

Vedecký výbor

 

Riaditeľ

2.   VEDECKÝ VÝBOR

Touto výzvou na vyjadrenie záujmu sa vyzývajú odborníci, ktorí majú potrebné skúsenosti v jednej alebo vo viacerých vedeckých disciplínach v oblasti základných práv, aby prejavili svoj záujem stať sa členmi vedeckého výboru agentúry.

V súlade s článkom 14 ods. 1 nariadenia Rady (ES) č. 168/2007 z 15. februára 2007 (ďalej len „nariadenie“), ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre základné práva (ďalej len „agentúra“), správna rada agentúry vymenuje vedecký výbor, ktorý je zložený z jedenástich nezávislých osôb s vysokou úrovňou kvalifikácie v oblasti základných práv.

Úloha vedeckého výboru:

V súlade s článkom 14 ods. 5 nariadenia je tento vedecký výbor garantom vedeckej kvality práce agentúry.

Riaditeľ agentúry na tento účel zapája vedecký výbor do prípravy dokumentov vypracúvaných v súvislosti s úlohami agentúry, ktoré jej boli zverené podľa článku 4 ods. 1 písm. a) až f) a písm. h) nariadenia, menovite:

zhromažďovanie, zaznamenávanie a šírenie relevantných, objektívnych, spoľahlivých a porovnateľných informácií a údajov o základných právach vrátane výsledkov výskumu a monitorovania, ktoré agentúre poskytli členské štáty EÚ, inštitúcie Únie, orgány, úrady a agentúry, výskumné strediská, vnútroštátne orgány, mimovládne organizácie, tretie krajiny a medzinárodné organizácie vrátane príslušných orgánov Rady Európy,

vypracúvanie metód a noriem na zlepšenie porovnateľnosti, objektivity a spoľahlivosti údajov o základných právach na európskej úrovni v spolupráci s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ,

vykonávanie vedeckého výskumu a expertíz, prípravných štúdií a štúdií uskutočniteľnosti v oblasti otázok týkajúcich sa základných práv,

vypracúvanie a uverejňovanie stanovísk ku konkrétnym témam týkajúcim sa základných práv,

uverejňovanie výročnej správy o otázkach základných práv, ktoré patria do oblastí činnosti agentúry, a vyzdvihnutie príkladov osvedčených postupov,

uverejňovanie tematických správ na základe vlastných analýz, výskumov a expertíz agentúry,

vypracúvanie komunikačnej stratégie a podporovanie dialógu s občianskou spoločnosťou v záujme zlepšenia verejného povedomia o základných právach a aktívne informovanie o činnosti agentúry.

Fungovanie vedeckého výboru:

Na rozdiel od správnej rady je vedecký výbor poradný orgán, ktorý sa nezapája do správy a riadenia agentúry. Výbor je zároveň pracovný orgán, ktorý sa zapája do výskumných procesov agentúry. Znamená to, že od členov výboru sa očakáva, že budú z hľadiska času a pracovnej záťaže odhodlaní podstatne prispievať k práci agentúry a to v podobe odôvodnených argumentov týkajúcich sa kvality práce agentúry, na čo môžu byť potrebné podrobné písomné príspevky. Podľa súčasných pracovných metód (3) jednotliví členovia výboru dozerajú na jeden alebo viacero konkrétnych výskumných projektov ako „spravodajcovia“ a to od samotného zrodu nápadu na projektu až po uverejnenie konečných výsledkov. Rozhodnutia týkajúce sa „vedeckej kvality činnosti agentúry“ však prijímajú členovia vedeckého výboru spoločne. Na čele výboru je predseda, ktorého volí výbor na funkčné obdobie jedného roka (4). Predsedovi asistuje sekretariát v rámci prevádzkových služieb agentúry.

Zloženie vedeckého výboru:

V súlade s článkom 14 ods. 1 nariadenia vedecký výbor tvorí jedenásť nezávislých osôb s vysokou úrovňou kvalifikácie v oblasti základných práv. Správna rada vymenúva členov po transparentnej výzve na predloženie prihlášok a výberovom konaní po porade s príslušným výborom Európskeho parlamentu (5).

Správna rada agentúry zabezpečí rovnomerné geografické zastúpenie členov vedeckého výboru, ktorých vymenúva. Správna rada sa okrem toho snaží dosiahnuť vyváženú účasť žien a mužov vo vedeckom výbore. Náležitú pozornosť bude venovať aj vedeckým odborom a špecializáciám s cieľom pokryť rôzne oblasti vymedzené vo viacročnom rámci agentúry.

V súlade s článkom 14 ods. 1 nariadenia členovia správnej rady agentúry nesmú byť členmi vedeckého výboru.

Členovia vedeckého výboru sú odborníkmi v jednom alebo vo viacerých odboroch, ktoré sa týkajú ľudských práv alebo ktoré sú pre ne významné, okrem iného:

sociálne vedy, a to vrátane kandidátov s odbornými znalosťami v oblastiach výskumných metód a medzinárodnom, komparatívnom výskume,

právo vrátane komparatívneho ústavného práva, práva EÚ a medzinárodného práva,

politické vedy,

štatistika.

Funkčné obdobie:

Funkčné obdobie členov vedeckého výboru je päťročné. Neobnovuje sa. Členovia vedeckého výboru sú nezávislí a musia dodržiavať pravidlá zachovania dôvernosti.

Možno ich nahradiť iba na ich vlastnú žiadosť, alebo ak si trvalo nemôžu plniť svoje povinnosti. Ak však niektorý člen alebo náhradník prestane spĺňať kritériá nezávislosti, ihneď to oznámi Komisii a riaditeľovi agentúry. Správna rada môže tiež na návrh tretiny svojich členov alebo Komisie vyhlásiť, že dotknutá osoba nespĺňa požiadavku nezávislosti, a odvolať ju. Správna rada vymenuje nového člena na zvyšok funkčného obdobia v súlade s postupom pre radových členov. Ak je zvyšok funkčného obdobia menej ako dva roky, mandát nového člena sa môže predĺžiť na celé päťročné funkčné obdobie. Zoznam členov vedeckého výboru agentúra uverejní na svojej webovej stránke a aktualizuje.

Zasadnutia vedeckého výboru:

V súlade s článkom 14 ods. 6 nariadenia vedecký výbor zasadá štyri razy do roka na plenárnom zasadnutí. Miestom zasadnutí je sídlo agentúry (Viedeň), pokiaľ nebola stanovená výnimka. Od členov sa očakáva, že sa budú zúčastňovať na týchto zasadnutiach a že poskytnú z hľadiska času a pracovnej záťaže podstatný príspevok vrátane revízie a poznámok k predloženým materiálom, čo by podľa možnosti malo byť v písomnej forme a podložené.

Členovia vedeckého výboru majú právo na náhradu výdavkov v súvislosti s ich účasťou na činnostiach vedeckého výboru (6).

3.   POŽADOVANÁ KVALIFIKÁCIA A SKÚSENOSTI, KRITÉRIA POSUDZOVANIA

A.   Kritériá spôsobilosti

Uchádzači o členstvo vo vedeckom výbore musia spĺňať tieto štyri kritériá:

postgraduálny alebo porovnateľný univerzitný titul v príslušnej vedeckej oblasti,

sedem rokov preukázaných pracovných skúseností v oblasti základných práv v rámci odborov ako sociálne vedy, politické vedy, právo a/alebo štatistika – po získaní uvedeného titulu,

štátna príslušnosť jedného z členských štátov EÚ,

riadna znalosť jedného z úradných jazykov EÚ a dostatočná znalosť ďalšieho jazyka EÚ (7).

B.   Výberové kritériá

ZÁKLADNÉ:

Päť základných požiadaviek na výber členov vedeckého výboru:

—   vysoká vedecká úroveň: vysoká vedecká úroveň v oblastiach mandátu agentúry vrátane publikovania v týchto oblastiach a/alebo v úzko súvisiacich oblastiach,

—   medzinárodné, komparatívne skúsenosti: rozsiahle skúsenosti s prácou a/alebo vedením výskumu vo viac ako jednej krajine v oblastiach úzko súvisiacich s činnosťou agentúry,

—   hlboký prehľad týkajúci sa základných práv v praxi: rozsiahle skúsenosti týkajúce sa právnych, sociálnych vied, politík a/alebo praktickej realizácie základných práv v praxi – ako napríklad skúsenosti s prácou v teréne a analýzou údajov, poskytovaním technického poradenstva, právnych posudkov alebo s prácou pre medzinárodnú vládnu alebo mimovládnu organizáciu,

—   vydávanie stanovísk a/alebo odporúčaní: skúsenosti s vypracúvaním stanovísk alebo odporúčaní na vnútroštátnej alebo medzinárodnej úrovni týkajúcich sa oblastí záujmu agentúry, ktoré môžu byť vo forme záverov alebo zistení z väčšieho prieskumu,

—   výborná vedecká angličtina: výborná znalosť písanej a hovorenej angličtiny. Pracovným jazykom agentúry je angličtina.

VÝHODOU:

Tieto tri kritériá budú považované za výhodu:

stála profesúra alebo lektorát v akademickej inštitúcii,

doktorský titul,

pracovné skúsenosti v multidisciplinárnom prostredí, pokiaľ možno v medzinárodnom kontexte.

Osobitne splnenie uvedených nevyhnutných požiadaviek sa bude hodnotiť podľa tejto stupnice kladných bodov za zásluhy, faktov a dôkazov:

1.   Vedecká kvalita (0 – 30 bodov)

relevantné vedecké publikácie – minimálne 10 vysoko kvalitných publikácií,

relevantné odborné stanoviská, odporúčania alebo závery predložené verejným orgánom,

relevantné výskumné projekty v rôznych členských štátoch EÚ,

relevantná výučba v rôznych členských štátoch EÚ a skúsenosti s predsedaním na medzinárodných konferenciách, s účasťou v medzinárodných pracovných skupinách a multidisciplinárnych projektoch.

2.   Medzinárodné, komparatívne skúsenosti (0 – 15 bodov)

relevantné skúsenosti s prácou v teréne vrátane napr. medzinárodných prieskumov,

relevantné skúsenosti s poskytovaním politického a právneho poradenstva v medzinárodnom alebo nadnárodnom kontexte,

relevantné skúsenosti s porovnávaním politických systémov a komparatívnym ústavným právom (EÚ).

3.   Dôkladný prehľad týkajúci sa základných práv v praxi a politike (0 – 15 bodov)

relevantné skúsenosti vo verejnej správe alebo politike vrátane zastávania vedúcich pozícií,

relevantné skúsenosti v súdnictve vrátane zastávania vedúcich pozícií,

relevantné skúsenosti v mimovládnych organizáciách vrátane zastávania vedúcich pozícií,

relevantné skúsenosti vo vnútroštátnych inštitúciách pôsobiacich v oblasti ľudských práv alebo v iných orgánoch pôsobiacich v oblasti ľudských práv na vnútroštátnej úrovni vrátane zastávania vedúcich pozícií,

relevantné skúsenosti so základnými právami na medzinárodnej úrovni vrátane zastávania vedúcich pozícií.

4.   Vydávanie stanovísk a/alebo odporúčaní/záverov (0 – 15 bodov)

rozsiahle skúsenosti s premenou vedeckého výskumu na relevantné odporúčania pre prax,

rozsiahle skúsenosti s poskytovaním stručných a politicky relevantných odborných stanovísk verejnej správe a mimovládnym organizáciám,

rozsiahle skúsenosti na pozícii vedeckého editora,

skúsenosti s informovaním širokej verejnosti o základných právach.

5.   Výborná vedecká angličtina (0 – 10 bodov)

výborná vedecká písaná angličtina,

rozsiahle skúsenosti s vedeckým písaním a redaktorskou činnosťou v angličtine.

Kritériá označené ako zvýhodňujúce budú hodnotené od 0 do 5 bodov.

Vo výberovej fáze bude tiež zohľadnená skutočnosť, že je potrebné zabezpečiť spravodlivé geografické a rodové vyváženie.

4.   PREDKLADANIE PRIHLÁŠOK

Žiadame kandidátov, aby svoje prihlášky predkladali elektronicky prostredníctvom webovej stránky agentúry: http://www.fra.europa.eu

Prijaté budú výhradne prihlášky zaslané online. Prihláška bude považovaná za prípustnú, len ak bude obsahovať:

motivačný list (maximálne jedna strana),

registračný formulár dostupný na internetovej stránke agentúry týkajúcej sa tejto výzvy na vyjadrenie záujmu,

zoznam vedeckých publikácií v knihách a odborných časopisoch vrátane zhrnutí piatich najrelevantnejších článkov (tri z týchto zhrnutí by mali byť v angličtine). V neskoršej fáze výberového konania budú možno vyžiadané ďalšie sprievodné dokumenty.

Vysvetlenia týkajúce sa výzvy a postupu pri podávaní žiadostí si môžete vyžiadať na tejto adrese:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

5.   VÝBEROVÉ KONANIE, MENOVANIE A FUNKČNÉ OBDOBIE

Predbežný výber:

Riaditeľ agentúry pripraví a zorganizuje prácu potrebnú na predbežný výber členov vedeckého výboru. Riaditeľ bude predsedať komisii pre predbežný výber zloženému z vedúcich pracovníkov oddelení agentúry a osoby, ktorú na tento účel vymenuje Rada Európy. Dvaja členovia správnej rady agentúry môžu byť členmi komisie pre predbežný výber ako pozorovatelia.

Komisia pre predbežný výber overí, či kandidáti spĺňajú požiadavky výberu. V prípade, ak nejaký kandidát nesplní jednu z týchto požiadaviek, bude vylúčený z ďalších krokov výberového konania.

Komisia pre predbežný výber posúdi každého spôsobilého kandidáta podľa výberových požiadaviek. Pre každého kandidáta vypracuje formulár osobného hodnotenia, ktorý bude obsahovať krátky komentár s vyzdvihnutím zvláštnych kladov/nedostatkov príslušného kandidáta.

Riaditeľ predstaví výsledky konania predbežného výberu výkonnej rade agentúry vrátane informácií o kandidátoch, ktorí nespĺňajú požiadavky.

Výber:

Výkonná rada posúdi všetkých kandidátov na základe stanovených výberových požiadaviek.

Výkonná rada v rámci tohto posúdenia zohľadní:

prácu komisie pre predbežný výber,

potrebu, že odborné oblasti členov vedeckého výboru sa majú vzťahovať na najrelevantnejšie vedecké oblasti súvisiace so základnými právami v súlade s misiou a cieľmi agentúry,

potrebu zabezpečiť geografickú a rodovú rovnováhu.

Výkonná rada predloží správnej rade zoznam najspôsobilejších kandidátov. Zoznam musí obsahovať viac ako jedenásť a menej ako dvadsaťdva mien. Zoznam bude obsahovať pre každého kandidáta aj kladné body a záver týkajúci sa vhodnosti kandidáta ako člena vedeckého výboru.

Predseda výkonnej rady predstaví výsledky výberového konania správnej rade vrátane záznamu o kandidátoch, ktorí neboli zahrnutí do uvedeného zoznamu, a tiež o kandidátoch, ktorí nespĺňajú požiadavky.

Prevádzkové služby agentúry poskytujú pre výberové konanie technickú a logistickú podporu.

Vymenovanie:

Správna rada agentúry vymenúva členov vedeckého výboru na základe zoznamu predloženého výkonnou radou po porade s príslušným výborom Európskeho parlamentu. Kandidáti, ktorí nebudú vymenovaní, budú zaradení do rezervného zoznamu.

V súlade s článkom 14 ods. 2 budú členovia vymenovaní na päťročné funkčné obdobie, ktoré sa nemôže obnoviť.

Rezervný zoznam bude platný počas trvania funkčného obdobia vymenovaného vedeckého výboru. Správna rada v prípade neobsadeného miesta vymenuje nového člena z rezervného zoznamu. Voľné miesto bude obsadené na zvyšný čas trvania funkčného obdobia vedeckého výboru. Podľa článku 14 ods. 1 nariadenia však správna rada dodrží postup vymenovania identický s procesom vykonaným na vymenovanie pôvodného člena vrátane konzultácií s Výborom Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Tento výbor môže rozhodnúť o zverejnení mien kandidátov a ich životopisov.

6.   VYHLÁSENIE O ZÁVÄZKOCH, KONFLIKTE ZÁUJMOV A DÔVERNOSTI

Členovia vedeckého výboru sa vymenúvajú osobne. Členovia sa musia zaviazať, že budú konať nezávisle od akéhokoľvek vonkajšieho vplyvu. Z tohto dôvodu sa od nich požaduje, aby urobili vyhlásenie o záväzkoch a vyhlásenie o konflikte záujmov (8).

Vyhlásenie o dôvernosti bude takisto požadované na účely dodržiavania pravidiel o dôvernosti pri zaobchádzaní s informáciami, ktoré agentúra osobitne označila ako „restreint ou confidentiel. [obmedzené alebo dôverné]“ (9)

7.   ROVNAKÉ PRÍLEŽITOSTI

Agentúra vyzýva všetkých, ktorí spĺňajú výberové kritériá a ktorí sa chcú uchádzať o členstvo vedeckého výboru agentúry, aby sa prihlásili.

Agentúra je inštitúciou rovnakých príležitostí, ktorá zabezpečuje, aby v rámci jej výberového konania neexistovala žiadna diskriminácia založená na pohlaví, farbe pleti, rasovom, etnickom alebo sociálnom pôvode, genetických vlastnostiach, jazyku, náboženskom vyznaní alebo viere, politickom alebo inom presvedčení, príslušnosti k národnostnej menšine, majetku, pôvode, postihnutí, veku, sexuálnej orientácii alebo inom stave.

8.   OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

Agentúra oznamuje, že nebude kandidátom vracať prihlášky. Osobné údaje vyžiadané agentúrou FRA budú spracované v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov. To sa osobitne vzťahuje na dôvernosť a bezpečnosť týchto údajov.

Osobné údaje sa budú spracúvať výhradne na účely výberového konania. Ak by mal kandidát akúkoľvek otázku týkajúcu sa spracovania svojich osobných údajov, môže sa obrátiť na túto adresu:

selection-scientific-committee@fra.europa.eu

9.   UZÁVIERKA

Prihlášky je možné predkladať do 4. júla 2012 o 13:00 hod. (miestneho času GMT +1).

Upozorňujeme, že z dôvodu veľkého počtu prijatých prihlášok môže mať systém problémy so spracovaním takéhoto objemu údajov v čase, keď sa bude blížiť konečný termín na predloženie prihlášok. Preto sa odporúča podať prihlášku v dostatočnom časovom predstihu pred uplynutím termínu.


(1)  Nariadenie o zriadení agentúry prijaté, Radou Európskej únie bolo uverejnené v Ú. v. EÚ L 53, 22.2.2007, s. 1.

(2)  Článok 2 nariadenia Rady (ES) č. 168/2007 z 15. februára 2007, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre základné práva.

(3)  Prijaté súčasným vedeckým výborom a podliehajúce úpravám.

(4)  Článok 19 rokovacieho poriadku Agentúry Európskej únie pre základné práva.

(5)  Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (Výbor LIBE).

(6)  Článok 24 ods. 1 a článok 25 ods. 1 až 3 rokovacieho poriadku Agentúry Európskej únie pre základné práva a rozhodnutie č. 11FIN 2010 z 20. apríla 2010 o pravidlách náhrady nákladov vzniknutých členom alebo náhradníkom správnej rady, členom výkonnej rady, členom vedeckého výboru, externým členom výberových výborov a odborníkom prizvaným na zasadnutia.

(7)  

Poznámka: Pracovným jazykom všetkých zasadnutí a pre všetky predkladané dokumenty – pre agentúru a členov vedeckého výboru – je angličtina. Agentúra do ostatných jazykov EÚ prekladá len konečné verzie predkladaných dokumentov, preto sa od kandidátov očakáva vysoká úroveň angličtiny – počúvanie, čítanie a písanie – keďže preklady a tlmočenie v súvislosti s činnosťou výboru nie sú možné.

(8)  Článok 27 ods. 1 až 4 rokovacieho poriadku a prílohy 2 a 3 k prílohe I.

(9)  Článok 26 ods. 1 až 3 rokovacieho poriadku a príloha I k prílohe 1.


Top